Vele moeilijkheden in het Oosten Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST tJöi I ■BW - J r* r V Vrijdag 5 Juni 1953 108e Jaargang No. 44 Bermuda uitgesteld De Televisie blijft Het Kroningskleed Besteding Marshallgelden v Sondel Chr. Vacantie- centrum Mount Everest Koningin Juliana zag schouwspel op de televisie Nieuwe zilveren rijksdaal- ders en guldens Eindexamen Sted. Gymnasium Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kabinet Wilopo afgetreden Een goed begin Geslaagd De toast ging niet door Zeiljacht op IJselmeer vergaan Achthonderd gulden voor staanplaats Mount Everest bedwongen Sneker Montessorischool trok weer naar Terschelling Straaljager neergestort Driekampen Schoolsportdag Sneker bridgers wonnen in Bolsward „De Lofstem,? ook uitgenodigd f tid r O - SlVY SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. RedacteurL. KIEZEBRINK DE KRONING: HERTOG VAN EDINBI RGH BEWIJST EER AA'bT ZÏftN VORSTIN. Maar SIR WINSTON CHURCHILL’S KOETS VIEL UIT Churchill PHILIA. Trafalgar equipages Overeenstemming met V.S. bereikt. In Indonesië is het kabinet-Wilopo af getreden. President Soekarno heeft de teruggave van het mandaat aanvaard. Maandag de eerste dag dat er weer met de hengel gevist mocht worden, wist onze stadgenoot de heer C. Meijer aan de Afsluitdijk een snoekbaars te vangen van ruim 11% pond. Voorwaar een goed begin! Onze stadgenote mej. A. Bulsing slaagde aan de Kath. Kweekschool te Steenwijkerwold voor onderwijzeres en werd tevens benoemd aan de Katholieke school te Luttenberg (O.). Na de kroning van Koningin Elizabeth II door de Aartsbisschop van Canterbury, knielde als eerste burgerlijke aanwezige de Hertog van Edinburgh n-'er voor zijn gade, om Haar de eer te bewijzen. De Koningin draagt de drie kilogram zware kroon van St. Edward. De Hertog heeft zijn kroontje afgenomen, zijn handen tussen die van de Koningin gelegd en hij zegt: „Ik Philip, Hertog van Edinburgh, zal Vw vazal zijn met lijf en ziel, en U eren boven alles op aarde, en oprechte trouw zal ik V betonen in leven en dood, tegen elk, die U belaagt. Zo u-aa i./k helpe mij God”. Daarna kuste hij Haar de linkerwang. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Voor het eindexamen van het Sted. Gymnasium alhier slaagden de volgende candidaten: Afd. A: O. T. Boonstra, Leeuwarden; mej. W. G. Sevensma en mej. B. J. Wisselink, beiden te Sneek; Afd. B.: H. F. Pasma, Tjerkwerd; H. W. Tromp, A. R. Zijlstra en mej. R. v. d. Zijpp, allen te Sneek. Afgewezen twee candidaten voor B. Advartantlaprij* 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementspriji f3.— per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Naar verluidt heeft het Kabinet zich na ernstig beraad in principe uitgespro ken voor voortzetting van de Neder landse televisie-uitzendingen, ook na de experimentele periode, welke op 1 Octo ber a.s. zal eindigen. Tevens is de Regering van oordeel, dat de zendtijd zal moeten worden uit gebreid. Over de ter zake te treffen voorzieningen, waarover nog met ver schillende instanties overleg wordt ge pleegd, zal de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zo spoedig mogelijk voorstellen aan de Staten-Ge- neraaj voorleggen. De 23-jarige Barbara Bond uit Balti more in de Verenigde Staten die naar Londen was gekomen om de kroning te vieren, had over een afstand van bijna 5000 km. een fles champagne meegeno men om op de kroning te klinken. toen zij in Southampton de „Queen Mary” verliet, en de fles trots omhoog hield, viel deze uit haar hand, in stukken op straat Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Tot enkele uren voor de plechtigheden begonnen, waren er nog tribuneplaatsen verkrijgbaar. Maar plotseling ontstond er een sterke toeneming in de vraag naar plaatsen, die de prijzen aanzienlij^ deed stijgen. Toen brachten een paar staanplaatsen op de achterste rij plot seling meer dan achthonderd gulden op. De Valkkruiser „Zuiderzee”, in eigen dom toebehorende aan de heer E. Spi ker, fabrikant te Meppel, is op het IJselpieer vergaan. Vissers troffen het in gezonken toestand aan, negen km ten Oosten van Flevostad. Alleen een stukje van de mast stak nog boven water uit. De heer en mevr. Spiker, die het jacht bemanden en het Zondagmorgen uit Harderwijk hadden gehaald om het naar Meppel te brengen zijn zeer waarschijn lijk verdronken. Het is de tweede maal dat deze Valk kruiser op het IJselmeer is vergaan. De eerste eigenaar, dokter P. Brons uit Steenwrjk, verdronk toen het op Zondag 19 Augustus 1951 bij Enkhuizen op een scherp voorwerp onder water liep en lek stootte. Tegelijk met de eigenaar kwa men toen diens gasten, Ir H. L. Prinsen Geerlings uit Giethoorn en de student A. van Arkel uit Leiden om het leven. Twee andere opvarenden slaagden er in naar de wal te zwemmen. Na de schipbreuk werd het jacht aan gekocht door de heer Spiker, volgens O. N. een zeer ervaren zeiler. Later werd gemeld, dat de lijken van de beide slachtoffers Woensdagmiddag door vissers zijn gevonden. De koningin heeft in haar paleis de kroning van koningin Elizabeth gevolgd op het televisiescherm. Omringd door enkele leden van de hofhouding heeft de koningin de plechtigheden op een tele visiescherm van groot formaat van be gin tot eind kunnen aanschouwen. De oude zilveren rijksdaalders en guldens zullen binnenkort worden ver vangen door nieuwe, waarvan het ge halte gelijk blijft aan dat van de oude, doch waarvan de middellijn en het ge wicht iets geringer zullen worden. De oude munten zullen geleidelijk aan de circulatie worden onttrokken en het metaal zal worden gebruikt voor de ver vaardiging van de nieuwe stukken. Ge zien de percentages ingeleverde munten bij de recente intrekking van zilveren halve guldens en kwartjes, mag worden verwacht, dat de ontbrekende hoeveel heid zilver binnen bescheiden grenzen zal blijven. Met grote zorg heeft men de kleedij van de Koningin bij de kroning tot het laatst toe geheim gehouden. Zij blijkt te bestaan uit een met juwelen bestikt kleed van witte satijn. Het lijfje is strak, met een ietwat hartvormige halsope ning, de mouwen reiken tot hal verwege de elleboog en zijn aan de buitenkant iets langer dan aan de binnenkant, zonder dat men be paaldelijk van pofmouwen kan spreken. De wijde rok, die van achteren in een sleep eindigt, geeft een symbolieke voorstelling van het gemenebest. In diamanten, kristallen en paarlen, amethysten, rosekleurige stenen, goud draad en gekleurde stenen zijn daarop in grote vakken, de emblemen gebor duurd van de vier delen van het Verenigd Koninkrijk en van zeven landen van het gemenebest, de tu- dorroos van Engeland, de prei van Wales, het Ierse klaverblad, de Schotse distel, het Canadese espen blad, de Australische Acacia, de varen van Nieuw Zeeland, de pro- tea van Zuid-Afrika, de beide van elkaar verschillende lotusbloemen van India en Ceylon, en de tarwe- aar, katanbloem en de jutebladen van Pakistan. Zes ervaren borduursters hebben er 3000 uren aan gewerkt. Met de regering der Verenigde Staten is principiële overeenstemming bereikt aangaande de besteding van de nog ter beschikking staande gelden op de tegen- waarderekening bij De Nederlandsche Bank. De ruim 900. millioen, waaraan tot dusver nog geen bestemming was gegeven, zal worden aangewend voor dekking van rijksuitgaven in verband met de watersnood (ƒ400 millioen), voor dekking van reeds in de rijksbegroting opgenomen posten, voorzover daarop nog geen uitgaven zijn verricht 200 millioen) en 300 millioen zal worden aangewezen voor de financiering van militaire projecten. Omtrent de keuze dezer projecten zal nog nader overleg geschieden. Daartoe uitgenodigd door de leiding, waren we een poosje te gast in dit va- cantieoord in Gaasterland, vlak bij bos en water. Het is een ideaal oord voor hen die een gelegenheid zoeken die, dank zij de vele voordelen welke een goed ge organiseerd bedrijf biedt, toch goedkoop is. Aan dit eertijds door de Duitsers op gerichte bunkercomplex, na de oorlog gebruikt als gevangenkamp, heeft de ondernemende familie Mulder een prach tige bestemming gegeven. De half onder, en half bovengrondse bunkers zijn ge meubileerd, men heeft de bijgebouwen onder handen genomen, het geheel met verf en beplanting opgefleurd en zo een vacantie-oord geschapen dat uniek is. Geen wonder dat dit centrum zomers geheel bezet is en gelukkig al weer, door mensen van overal en van allerlei stan ding. Deze afgelopen winter is men weer aan het moderniseren gegaan en in sa menwerking met de D.U.W. zijn er ro sariums, een vijver, sportvelden en een zeer modern openluchttheater aange legd. De kampleider doet verder alles om het zijn gasten naar de zin te maken, levende stoelendans, filmavonden, optre den van het Gaasterlands Amusements- selskip, ja men heeft zelfs een salon boot beschikbaar om tochten op de Frie se meren te maken. We werden nog in staat gesteld keu ken en verdere gebouwen te bezichtigen en een en ander maakte een goede in druk. En er waren reeds een 150-ta1 jonge gasten uit Amsterdam. ABE BROUWER. Naar de bijzondere nieuwsdienst van de Times meldt, aldus het A. D., is de Mount Everest eindelijk overwonnen. De majinen die als eersten de top van ’s werelds hoogste berg hebben beklom men, zijn E. P. Hillary en de sherpa Tensing, die al van vele expedities deel heeft uitgemaakt. De Britse expeditie was naar het ge bied van de Himalaya vertrokken met het stellige voornemen om de verove ring van de Mount Everest als kronings- geschenk aan koningin Elizabeth aan te bieden. De Times publiceerde het be richt in de bijzondere kroningseditie. De Engelsen hebben de Mount Everest altijd beschouwd als hun eigen berg, waarvan de bestijging het uitsluitende voorrecht moest zijn van Britse expedi ties. Het succes is tenslotte inderdaad aan een Britse expeditie ten deel geval len, nadat er in totaal tien expedities waren mislukt. Hoewel deze expeditie een Britse on derneming was, is Hillary een Nieuw Zeelander en Tensing een inheemse expert en het hoofd van de inheemse gidsen en dagers. De conferentie van de Grote Drie die omstreeks 16 Juni op de Bermuda’s zou beginnen, zal enige dagen worden uitge steld. Dat is het gevolg van een Brits verzoek. Uit Bonn wordt gemeld dat Adenauer zijn politieke adviseur Blankenhorn heeft uitgezocht om als verbindingsman te functionneren tussen de Grote Drie, wanneer die op de Bermuda’s btfeen zjjn, en Bonn. Volgens het Franse ministerie van buitenlandse zaken is er geen spra ke van dat Blankenhorn aan de bespre kingen zal deelnemen. Maandagmiddag om half drie is een Thunderjet straaljager van de vliegbasis Eindhoven in Lopikerkapel onder de ge meente Lopik in een uiterwaard neerge stort. De piloot, de 26-jarige reserve- sergeant-vlieger L. G. J. Serré uit Utrecht, kwam om het leven. onder Israëlisch gezag staande gebied, terwijl het merendeel een bestaan zou kunnen vinden in aangrenzende Ara bische staten, mits in deze gebieden be vloeiingswerken worden uitgevoerd. De besprekingen met India en Paki stan hebben Dulles ervan overtuigd, dat een regeling van het geschil over Kasj mir niet onmogelijk is. Met Nehroe was hij het niet altijd eens over de politiek ten opzichte van Korea en China, doch hij gelooft, dat de besprekingen het ver trouwen in eikaars goede bedoelingen hebben versterkt. Wat Perzië betreft, de Verenigde Staten zullen elke niet ge wenste bemiddeling in dit vraagstuk vermijden. Zij zullen echter voortgaan met Perzië technische hulp te verlenen, opdat het economisch niet ineen zal storten. De top bereikt door twee leden van een Britse expeditie. Enthousiast, met fiere blikken Werd er na die zware tocht Aansluiting met d’expeditie Door die „Grote Twee” gezocht. Erg voldaan en blij en dankbaar Drukte men elkaar de hand: Wat voordien nog nooit gelukt was, Werd bereikt! Hoe eclatant! T'rug in de bewoonde wereld (Niet met óns „klimaat” vertrouwd), Bibberden de top-beklimmers: „Brrrr! Wat is 't benéden koud, Foster Dulles heeft voor de radio en de televisie zijn landgenoten verslag uit gebracht over zijn reis naar het Naburi ge Oosten en Voor-Indië. Volgens de N.R.C. merkte hij daarbij op, dat de Verenigde Staten zich niet kunnen ver oorloven door millioenen, die trouwe vrienden van de vrijheid konden zijn, te worden gewantrouwd. Zij moeten er voor waken, dat het bestaande wantrouwen niet leidt tot een verdere versterking van de communistische gelederen. Moei lijk is de positie in het Naburige Oosten, waar de Arabieren het Zionisme meer vrezen dan het communisme. De Ver enigde Staten zullen hier een onpartij dige politiek nastreven, opdat zij de vriendschap van beide partijen zullen winnen of behouden. De Amerikaanse regering moet meer aandacht schenken aan het Naburige Oosten en Zuid-Azië. De bewoners dezer gebieden verdenken de Verenigde Sta ten er van te pogen Groot-Brittannië en Frankrijk te steunen bij het in stand houden van hun oude koloniale belangen. „Onze na-oorlogse aandacht is vooral gericht op West-Europa”, aldus Foster Dulles, „dat gebied is zeer belangrijk, doch niet van alles overheersend belang. Het was voor de Verenigde Staten een onaangename verrassing, toen de 450.000.000 Chinezen, die wij onder onze vrienden rekenden, onder communis tische overheersing kwamen. Overeen komstige en even gevaarlijke ontwikke lingen kunnen zich in het Naburige Oos ten en Zuid-Azië voordoen. Het is drin gend noodzakelijk, dat de Verenigde Sta ten zich bezig houden met hetgeen daar geschiedt”. Inzake Egypte zei Dulles: „Ik ben er van overtuigd dat er geen enkele on overbrugbare tegenstelling bestaat tus sen het door Egypte uitoefenen van zijn souvereine rechten en de internationale bezorgdheid over de toekomst der bases in de zone, die van belang zijn voor de veiligheid van het Westen. Stassen en ik hebben met generaal Nagib beraad slaagd. Wij hebben, en met enig succes, verzocht om meer tijd voor het vinden van een vreedzame oplossing.” Inzake Israël en de Arabische landen: „De Verenigde Staten moeten pogen de sterke wrok, die de Arabische landen je gens hen koesteren, als gevolg van de Amerikaanse houding bij de stichting van Israël te verminderen. De Arabieren zijn meer bevreesd voor het zionisme, dan voor het communisme. Aan de an dere kant vrezen de Israëliërs, dat de Arabieren uiteindelijk zullen proberen hen in zee te drijven. De Verenigde- Sta ten moeten ten deze een onpartijdige po litiek voeren. De Amerikaanse regering houdt ten volle vast aan de in 1950 afgelegde Brits-^rans-Amerikaanse ver klaring, dat de drie landen zo nodig handelend zullen optreden om elke schending van bestaande grenzen of wa- penstilstandslinies te voorkomen. Er kan slechts vrede tussen Joden en Ara bieren komen, indien beide partijen con cessies doen. De vooruitgang, die zij hiermede zouden boeken, zou dergelijke concessies echter verre overtreffen.” Sprekend over de ruim 800.000 uit Palestina gevluchte Arabieren, merkte Foster Dulles op dat een aantal hiervan zou kunnen worden opgenomen in het Wij geven hier nog de uitslagen van de Driekampen op de Schoolsportdag, die 22 Mei jl. gehouden werd. Meisjes tot en met 14 jaar: 1. Stede lijk Gymnasium; 2. Openbare ULO school; 3. Huishoudschool. Meisjes 15 en 16 jaar: 1. Chr. Kweek school; 2. Openbare ULO school; 3. Re- hobothschool. Meisjes 17 jaar en ouder: 1. Openbare ULO school; 2. Chr. Kweekschool; 3. Rehobothschool. Jongens tot en met 14 jaar: 1. Open bare ULO school; 2. Stedelijk Gymna sium; 3. Rehobothschool. Jongens 15 en 16 jaar: 1. Sted. Gym nasium; 2. Openbare ULO school; 3. Re hobothschool. Jongens 17 jaar en ouder: 1. Openbare ULO school; 2. Chr. Kweekschool; 3, Rehobothschool. Een herinneringsmedaille zal worden uitgereikt aan het Chr. Lyceum en aan de V.G.L.O.school. Aan de Technische school, jongens 15 en 16 jaar, die in de estafette even snel liepen als de Open bare ULO zal eveneens een le prijs wor den toegewezen. Voor de lagere scholen zal de sport- dag vermoedelijk 10 Juli worden ge houden. Maandagavond j.l. speelden zes vier de Bolswarder bridgeclub De 208 de tallen van tegen zes viertallen van de S.B.C, Snekers wonnen met 237 tegen matchpunten. Vier 4-tallen van S.B.C. wonnen hun wedstrijd, één speel de gelijk en één verloor. Door omstan digheden speelden eigenlijk tegen da oorspronkelijke opzet in, verschillende A-spelers van de Snekers mee, zodat de uitslag voor de Bolswarders zeer zeker eervol mag worden genoemd. Het was een geanimeerde wedstrijd. Het ligt in de bedoeling regelmatig eens per jaar tegen elkaar uit tie komen, waarvoor een wisselbeker beschikbaar zal worden ge steld. De return-match wordt gehouden t< in ’t begin van ’t nieuwe seizoen, om- streks Sepiemfcei October. Toen de Kroningsprocessie voor de derde en laatste maal Square passeerde ontstond er een opstopping. Sommige der trachtten naast elkaar nog door te rijden, de Mali in. We zien de Koninklijke koets het rijtuig van Sir Winston passeren dat was uitgevallen en bij Canada House stond, terwijl de andere koetsen voorbijtrokken. De Koninklijke koets moest vlak langs het rijtuig van Sir Winston Churchill rijden om te kunnen passeren. OUDEGA (W.y. De Chr. Zangvereni ging „De Lofstem” alhier heeft even eens een uitnodiging ontva"gen deel t< nemen aan het Festival te An. EEN GELUKKIGE KONINGIN KEERT NAAR HUIS TERUG. Gelukkig lachend rijdt Koningin Elizabeth II in de Gouden Statiekoets terug naar Buckingham Palace na Haar triomphale tocht door Londen. Op de foto draagt Zij de Imp., dl Stat? down, de Scepter en de Rijks- appel. Men schrijft ons: Evenals vorig jaar werd ook ditmaal met de middel- en hoogste groepen van de Sneker Montessorischool een vijf daags reisje naar Terschelling gemaakt. Dinsdag na Pinksteren vertrokken de 54 jongens en meisjes, die ditmaal allen naar Harlingen moesten worden ge bracht. Door het ingetreden slechte weer was fietsen onmogelijk geworden. De fietsen werden echter op een vracht auto meegevoerd. De overtocht verliep goed. Bij aankomst op de plaats van be stemming (Formerum) werden de slaapplaatsen in orde gebracht, gegeten en nog een kort bezoek aan zee ge bracht. De volgende dagen gaven wei nig gelegenheid de badpakken aan te trekken, maar wanneer het aan zee fris werd, boden de bossen voldoende be schutting, waar met spelletjes de dagen genoeglijk werden doorgebracht. De warme maaltijden ’s avonds, overdag door hulpvaardige ouders klaargemaakt, werden met grote eetlust genuttigd. Donderdagavond was het bonte avond, met zang, toneelstukjes en muziek. Vrij dags werd een bezoek gebracht aan de vuurtoren „de Brandaris” en de zee- sleepboot „Holland”. Toen was ’t met het droge weer afgelopen. De regen viel in stromen neer en bussen brachten allen weer terug. De stemming bleef er echter goed in, hoewel die de volgende dag, de dag van vertrek, even op de boot in gevaar werd gebracht. De zee was nl. nogal woelig en enkelen werden zeeziek. Maar in Harlingen was alle leed weer geleden. Met auto’s en fietsen werd de terugreis naar Sneek weer aan vaard en thuis konden de .ouders uit de verhalen van hun kinderen horen, dat het reisje goed geslaagd was. B 1® >'1 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1