1 I I BlMIIIIINIIIIHniM Tweede seriewedstrijd Kon. Zeilver. „Sneek” Wat de raad te behandelen krijgt NED. STAATSLOTERIJ Een (gouden) jubileum en een afscheid KIJK UIT! Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST De (O.L.) schoolkinderen zijn weer thuis seen geen ongunstig jaar Ver. voor Ziekenhuisverpleging had Dinsdag 9 Juni 1953 108e Jaargang No. 45 Werkloosheid vermindert Viswinkels tot 7 uur open Kerknieuws 519e Van heden af alle mededelingen voorde redactie bestemd s.v.p. weder aan het adres Kleinzand 7, Tel. 2872. Prov. subsidie Openbare Leeszalen Programma Kunst Aan Allen Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave tras NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bioscoopnieuws Geslaagd RedacteurL. KIEZEBRINK ver- 13942. PHILIA. Nieten. Druk bezochte receptie. Wij komen hier uitvoeriger terug op de voornaamste voorstellen, welke wij reeds in ’t kort in ons nummer van Vrijdag j.l. vermeldden. leerd, dat het niet mogelijk is de putten van het hoofdriool meer dan éénmaal per jaar schoon te baggeren en in voldoende mate schoon te houden. Voor een goede functionnering van het riolen-stelsel in de gemeente is het echter van grote be tekenis, dat korstvorming in de riolen wordt voorkomen. De wagen kan met een worden gebruikt voor het ledigen van beerputten. Het ligt in de bedoeling de levering van de opbouw op te dragen aan Geesink N.V. te Weesp, welke firma zich op het vervaardigen van deze soort machines heeft gespecialiseerd. Met de aanschaffing is een bedrag van plm. 22.000.gemoeid. De finan ciering zal door geldlening door middel van het leningsfonds dienen te geschie den. De hogere exploitatielasten worden becijferd op 5500.per jaar. Aankoop percelen 2e Steenklip- straat en Boschstraat. Zaterdagmiddag hield de heer Tromp in gezelschap van zijn echtgenote, zoon en familieleden een receptie in de zaal van Rest. Piso. Dat was dus tegelijk een jubileum- en een afscheidsreceptie. Ja zelfs mogen we nu wel verklappen dat het eigenlijk een drievoudige was. Het echtpaar Tromp was die dag namelijk ook dertig jaar getrouwd. Op grond van de winkelsluitingswet is bij Kon. besluit bepaald, dat winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak vis en viswaren plegen te worden verkocht op werkdagen tot des avonds zeven uur ge opend mogen zijn. Dit geldt van heden Maandag 8 Juni af. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. De grote ex-acteur Eduard Verkade, thans woonachtig te Breukelen, hoopt 15 Juni a.s. zijn 75ste geboortedag te vieren. Eduard Verkade achter zijn huis uitkijkend op de Vecht. Ook als kind van 2 tot 4 jaar heeft Verkade met zijn ouders dit zelfde huis be woond. Eind Meï bedroeg het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreerde werkloze mannen 62.527, tegen 75.785 op 30 April. In dit cijfer van 62.527 zijn 748 geëvacu- eerden uit de noodgebieden begrepen. Daarenboven waren op 31 Mei 17.314 personen werkzaam op de objecten van de rijksdienst uitvoering werken tegen 22.216 op 30 April. In Friesland waren eind Mei 1914 mannen werkloos (Mei 1952: 3065). Als schooljongen van 11 jaar moest J. Johannes Tromp al meehelpen in he bedrijfje van zijn vader dat deze twee jaar daarvoor (in 1901) had opgerich Dat was dezer dagen al weer 50 jaar geleden. Maar in die halve eeuw groeid uit die jongen de in velerlei opzichten „grote" Tromp en uit dat bescheiden fa miliebe drijfje de bloeiende groothandels zaak van de firma Johs. Tromp, zoals w die thans kennen. 8—13 Juni: Veilig Verkeersweek Zo vaak al bezongen, Zo vaak al gezegd: Kijk uit! Maar we doen dat Zo dikwijls zo slecht Vandaar de Verkeersweek, Het nieuwe appèl: Zie échter- en vóóruit, Zie óm en doe wèl! Respect voor de regels, Verkeer niet verkeerd: Fiets, bromfiets en auto Steeds „heer”-lijk beheerd! Eén week weer een „lesje” Voor ouders en kind, Vertrouwend en bouwend Op ,,d’Aanhouder Wint”! SNEEKER NIEUWSBLAD Bestuursverkiezing. Periodiek aftredend waren de heren C. P. van der Weerd en J. G. H. Tijhuis. Beide werden herkozen. Zeer uitvoerig werd gesproken over de voorstellen welke op de e.v. vergade ring van de Prov. Vereniging, die in Leeuwarden zal worden gehouden, aan de orde komen teneinde de financiële positie der vereniging te verbeteren. Over het afgelopen jaar was er een te kort van ruim 32000. De vergadering ging tenslotte in principe met deze voor stellen accoord. De heer Feenstra werd als afgevaar digde aangewezen. Ook hier kwam duidelijk naar voren welk een belangrijke plaats de heer Tromp zowel in het zaken- als in het maatschappelijk leven heeft ingenomen. De belangstelling was enorm. Bijna twee uur achter elkaar schuifelden de bezoekers die zich in queue moesten op stellen naar voren om de familie Tromp de hand te drukken en van hun sym pathie en belangstelling blijk te geven. Onder hen bevonden zich natuurlijk zeer veel zakenvrienden en -kennissen uit onze stad en uit het gehele land, maar ook mevrouw Rasterhoff was er, als vertegenwoordigster van haar man, die zelf wegens uitstedigheid verhinderd was te komen, dr Otten, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Chr. Geref. Kerk. Ds. D. H. Biesma te Hoogeveen heeft bedankt voor het beroep naar Sneek. 1691, 1692, 1694, 1697, 1701, 1709, 1714, 1719, 1727, 1730, 6116, 6121, 6140, 6142, 6148, 6153, 6534, 8744, 8747, 8752, 13971, 13972, 13973, 13974, 15464, 15470, 15479, 15481, 15486, 17051, 17064, 17079, 17086, 17087, 17090, 17094, 17097, 17098, 17100, 19652. De door de aanleg langs de Leeuwar- derkade verkregen bouwterreinen zijn reeds vrijwel alle verkocht. Teneinde te kunnen voldoen aan de nog ingekomen en te verwachten aanvragen om bouw grond, in het bijzonder voor de bouw van woningen met een grote perceels- diepte, is het daarom noodzakelijk, dat tot de aanleg van één der verbindings straten tussen de lepenlaan en Linden laan wordt overgegaan. Kostenraming rond ƒ19.200.De totale kosten wor den berekend op rond 26.000 voor welk bedrag 2935 m2 bouwterrein beschik baar komt. Volgens B. en W. moest de prijs dus gesteld worden op 8.86 of rond 8.80 per m2. De commissie voor de openbare wer ken meent echter dat deze prijs niet in juiste verhouding staat tot de prijs van de ten noordoosten van de Lindenlaan gelegen bouwterreinen, welke indertijd is vastgesteld op 7.50 per m2. De lig ging van de thans bouwrijp te maken terreinen rechtvaardigt h.i. niet daar voor 1.30 per m2 meer te vragen. Bij nadere overweging zjjn B. en W. tot de conclusie gekomen dat het aanbeveling verdient de aan weerszijden van de Lin denlaan gelegen nog niet uitgegeven bouwterreinen (12700 m2) als één ge heel te beschouwen en daarvoor één ver koopsprijs vast te stellen, nader door hen berekend op 7.75 per m2. Vacantietoeslag gemeente- personeei. B. en W. stellen voor ook over 1953 aan een deel van het gem.personeel een als vacantietoeslag bedoelde gratificatie te verlenen. Deze zal bedragen 2 van de jaarwedde welke op 1 Juli werd ge noten, met een maximum van ƒ75. voor gehuwden, voor hen die gehuwd geweest zijn en een gezin hebben, als mede voor kostwinners en met een maximum van 50.— voor andere be langhebbenden. In verband met de grote belangstel ling voor de toneelvoorstellingen heeft het bestuur van Kunst Aan Allen beslo ten in het komende seizoen weer vijf voorstellingen te organiseren. Hiervoor zijn de volgende data vastgesteld: 24 Sept. Haagse Comedie, 5 Nov. Het Vrije Toneel, Amsterdam, 3 Dec. Rotterdams Toneelgezelschap, 28 Jan. Ned. Comedie, Amsterdam en 18 Febr. Toneelgroep Theater Arnhem. De keuze der stukken geschiedt later. Verder zullen twee Kamermuziek- avonden worden gegeven en zal K.A.A. met hulp van andere verenigingen het initiatief nemen tot het geven van mu ziekavonden met toelichting tegen een zo laag mogelijke toegangsprijs. Deze avonden zijn voornamelijk bedoeld voor de jeugd. Er blijkt van particuliere zijde behoef te te bestaan om in het bezit te komen van bouwterreinen in de nabijheid van de Bolswarderweg. B. en W. hebben daarom een plan tot aanleg van enige straten doen ontwerpen, waarbij de be staande Ooievaarslaan tot aan de Hem- dijk zal worden doorgetrokken. Tevens zal de Leeuweriklaan door middel van een smalle verbindingsweg met de Hemdijk worden verbonden. Verder is het nog nodig dat een gedeelte van de langs het aan te leggen bouwterrein gelegen Hem dijk een weinig wordt verbreed. De kos ten van deze werkzaamheden worden geraamd op 35.070.Het blijkt ech ter dat de bestaande lanen geen egale verbinding vormen met het nieuw aan te leggen gedeelte, omdat deze straten op verschillende plaatsen ongeveer 50 cm zijn gezakt. Het is daarom noodzakelijk dat het straatprofiel van deze wegen weer op de vereiste hoogte wordt ge bracht. Kosten rond 8000.De stra tenaanleg zal dus een totale uitgaaf vor deren van 43.070.Dit bedrag komt echter niet geheel ten laste van de ex ploitatie van het thans beschikbaar ko mende bouwterrein. De helft van de kosten voor aanleg van de weg van de O.laan naar de Hemdijk behoort te druk ken op de aan de zuidzijde van deze straat liggende percelen. De aanlegkos- Voor dit laatste moest hard en vaak lang worden gewerkt. Maar als hoofd van de afdeling Tabaksfabrikaten heeft de jubilaris zich zelf nooit gespaard. Als in- en verkoper was hij vrijwel steeds op reis en mede door de broederlijke sa menwerking met zijn mede-firmanten werd het werk met succes bekroond. Hij kan dus met voldoening en dank baar op de afgelegde weg terugzien. Op deze weg werden banden gelegd, zowel met het eigen bedrijf als met de vele zakenrelaties, die zeer hecht en schier onverbrekelijk waren. Maar ook hierin heeft de jubilaris zich weer groot ge toond. Gedachtig aan het gezegde dat er een tijd is van komen en een tijd van gaan, had hij de moed van dit gouden jubileum tevens zijn afscheid te maken. Verleden week Maandag trad hij uit de firma, waaraan hij zijn kennis, zijn ca paciteiten als koopman, zijn werk kracht en zijn hart in zo ruime mate heeft geschonken. Maar mede daardoor werd deze grote stap hem ook gemak kelijker gemaakt. Hij verliet immers een groot en florerend bedrijf waarin thans reeds de derde generatie Tromp werkzaam is en dat in zijn geest, dus op dezelfde energieke wijze, wordt voort gezet, Fritsma namens 't prop.comité Rijksw 43 waarin de jubilaris ook belangr werk heeft verricht. Voorts waren deputaties van de landelijke R.K. Wei gevers Vereniging, van de Kath. A Beweging en van de F.A.B.O., de orj nisatie van de grote Tabaksindustrie. niet te vergeten het personeel, een lan rij op zichzelf, dat een album met al h namen en een fraai bloemstuk aanboi Overweldigend was trouwens het a: tal bloemstukken dat de tafels sierde de geschenken, waarbij ook mevro niet werd vergeten, die haar man in die jaren zo trouw ter zijde heeft staan. Bovendien was er nog een respec bele hoeveelheid brieven en telegra men. Onder de laatsten zelfs een x Prof. Romme, de voorzitter van de R Kamerfractie. Pas om vier uur was de grote drul voorbij en kreeg de jubilaris met 1 nog overgebleven selecte gezelschap, onder wie vele sigarenfabrikanten ein delijk de gelegenheid in een gezellig on deronsje over vroeger te keuvelen. On der anderen over de heerlijke tijd, toen een goede sigaar twee cent per stuk, dertien voor een kwartje en honderd voor een daalder kostte Wijziging en aanvulling Winkel- sluitingsverordening. Bij de toepassing van de winkelslui- tingsverordening dezer gemeente hebben zich enige moeilijkheden voorgedaan in verband met de verplichte halve-dagslui- ting, zo schrijven B. en W. Deze moei lijkheden vloeiden voort uit de omstan digheid, dat bepaalde winkels, die ook artikelen verkochten, welke in kruide nierswinkels verkrijgbaar zijn, op Maan dag voor 13 uur gesloten worden gehou den, terwijl de normale halve-dagsluiting voor kruidenierswinkels is bepaald op Woensdag na 13 uur. Teneinde de hieraan verbonden bezwaren op te lossen, stellen zij voor aan art. 2, le lid, sub b, van de verordening, thans luidende: Evenals de laatste jaren zou ik wel weer over de verhoogde kosten kunnen spreken, maar ik zal dat maar achterwege laten en de vergadering maar direct openen. Zo sprak de heer O. Lindeman Vrijdagavond aan het begin van de algemene ledenvergadering der afd. Sneek—IJlst van de Prov. Friese Ver. voor Ziekenhuisverpleging, die in Rest. Piso gehouden werd en weer slecht bezocht was. Voor Sanatoriumverzekering, welke door bemiddeling der Prov. Ver. kan worden afgesloten, bestond iets meer belangstelling. Ook hier werden diverse posten afgesloten. De verzekering voor klasse 1 werd per 1 Januari 1952 opgeheven, de daarin verzekerde leden zijn overgegaan naar de 2e klasse B. De adminitrateur, de heer H. Feen stra, gaf een overzicht van de finan ciële resultaten over het afgelopen jaar. De voornaamste cijfers noemden we reeds in het verslag van de secretaris. In verband met de t.z.t. noodzakelijke sanering van oude stadsgedeelten stellen B. en W. voor aan te kopen: a. van L. G. Poiesz: het huis met erf 2e Steenklip- straat no. 11, voor de som van 750. b. van H. Uit Oude Groeneveld, het huis met erf 2e Steenklipstraat no. 23, voor de som van 750.c. van N.V. Machi nefabriek en Tech. Handelsonderneming voorheen D. Rijpkema te Sneek: het kantoor met pakhuis, Boschstraat no. 37, voor de som van ƒ4250.een en ander onder voorwaarde, dat de op deze aankopen vallende kosten ad rond 500.—, ten laste van de gemeente ko men en overigens onder nader met de verkopers overeen te komen voorwaar den. Verder wordt voorgesteld B. en W. te machtigen de eerste twee woningen te verhuren voor resp. 10.en 11.92 per maand, excl. kosten van waterver bruik en het perceel Boschstraat voor 6.50 per week, zonder kosten waterver bruik en ze alle op een door hen te be palen tijdstip te doen af breken. Aanleg Straten in het verlengde van de Ooievaarslaan en de Leeuweriklaan. 18522 50.000; 2948 ƒ5000; 5699, 11018, 12748 2000 2288, 2399, 3370, 7092, 7867, 15604, 16166, 17793 ƒ1500, 1546, 1809, 2832, 3389, 3414, 3668, 5078, 5302, 5455, 5811. 5841, 6721, 8976, 9962, 11083, 11362, 11483, 11616, 11925, 11946, 13642, 14728, 16204, 16649, 17330, 17834, 18346, 18805, 19742, 20404, 20647, 21990 1000. 20415 1000 met premie van 30.000; 18388 eigen geld met premie van 3000; 2417 ƒ1500 4231 ƒ1000. Door de Ondervakgroep Banketbakke rij te ’s-Gravenhage is namens een drie tal alhier gevestigde banketbakkers tot B. en W. het verzoek gericht te bevorde ren, dat voor de plaatselijke banketbak kers, die consumptieijs verkopen, de mo gelijkheid wordt geopend om in het tijd vak van 1 Mei tot 15 September, op werkdagen na 18 uur en op Zondag, hun winkels geopend te mogen hebben, uitslui tend voor de verkoop van consumptiefs. B. en W. hebben omtrent deze aange legenheid de mening gevraagd van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland. Deze is van oordeel dat het toerisme, als gevolg van de water sport, in deze gemeente kan worden be schouwd als een „plaatselijke omstan digheid” en wel in het bijzonder in de maanden Juli en Augustus. Voor zoveel het verzoek op de Zondag betrekking heeft, geeft zij als haar mening te ken nen, dat het mede in verband met de intensiteit van het vreemdelingenverkeer hier ter plaatse, niet met de bedoeling van de wetgever zou stroken een afwij king van de verplichte Zondagssluiting toe te staan. B. en W. kunnen zich geheel met deze motivering verenigen en stellen daarom voor in zoverre aan het verzoek van adressant te voldoen, dat in de winkel- sluitingsverordening een bepaling wordt opgenomen, op grond waarvan niet uit sluitend de banketbakkerswinkels, maar ook de „gewone” bakkerswinkels gedu rende de maanden Juli en Augustus op werkdagen na 18 uur voor het gevraag de doel geopend mogen mogen zijn. De verplichte winkelsluiting voor bakkers winkels op Woensdagmiddag wordt hier door niet aangetast. Bij raadspesluit van 12 Nov. 1952 is aan de verordening toegevoegd een nieuw artikel la, op grond waarvan de verkoop van geringe eetwaren bij wijze van straathandel op werkdagen na 19 uur is toegestaan. Voorgesteld wordt op verzoek van de Minister van Econ. Za ken aan dit artikel toe te voegen: „in de Uitoefening van straathandel”, aan gezien het slechts de bedoeling is, dat enkele vaste standplaatshouders des Zij was 17 jaar. (Les deux vérités) Deze in Frans-Italiaanse samenwer king vervaardigd film speelt zich vrij wel geheel af in een rechtzaal en wil eigen lijk alleen laten zien dat de naakte fei ten van het bezwarend materiaal, niet alleen voor tweeërlei en zelfs tegenge stelde uitleg vatbaar zijn, maar dat du facta en data, hoewel in beide gevallen naar het uiterlijk vrijwel gelijk zijnde, in de werkelijkheid een geheel ander ver loop kunnen hebben gehad. Enkele on waarschijnlijkheden daargelaten, moet toegegeven worden dat hier een op zich zelf belangwekkend thema aan de orde wordt gesteld, nl. dat van de verbeel dingskracht, die hetzelfde feit wit of zwart kan zien en dat van de mense lijke ontoereikendheid, die wel de gege vens kan reconstrueren maar niet altijd tot de ware toedracht vermag door te dringen. „Op de honderd criminele za ken schreef Balzac zjjn er geen tien, die de justitie in haar volle om vang omvat, en er is misschien wel meer dan een derde deel, waarvan het geheim onbekend bleefIndien, op justitieel gebied, de waarheid vaak gelijkt op een fabel, zo gelijkt de fabel ook vaak veel op de waarheid” (Une ténébreuse af faire). Een goede Franse film met zeer sterk spel van Michel Simon als de ad vocaat. ten hiervan worden begroot op ƒ23.750, zodat het gereed te maken bouwterrein met ƒ11.875,minder dient te worden belast. Wel moeten in aanmerking wor den genomen de halve aanlegkosten van de L.laan en van een gedeelte van de O.laan, alsmede de halve waarde van de voor de aan het bouwterrein grenzende O.laan en L.laan ingebrachte grond, resp. geraamd op 2200, 1095 en 5140, als mede renteverlies ad ƒ1657. De kosten zullen derhalve bedragen rond 43.100.waarvoor 5140 m3 bouw terrein beschikbaar komt. De prijs per vierkante meter zou dus moeten worden vastgesteld op 8.40, onopgehoogd. B. en W. merken echter nog op, dat in deze berekening de totale kosten voor ophoging van de bestaande O.laan en L.laan werden opgenomen. Het is ech ter niet billijk deze op het nieuwe bouw terrein te laten drukken. Een gedeelte van de op te hogen O.laan is niet aan het bouwterrein gelegen, doch belendt aan reeds bestaande percelen. In ver band hiermede willen zij de prjjs zien vastgesteld op 8.20 per m2. Aanleggen straat tussen Iepen laan en Lindenlaan. De zevende instructieve schoolreis van de leerlingen der openbare lagere scho len te Sneek en IJsbrechtum is weer voorbij. Zaterdagmiddag keerde de „Vooruitgang 3” waarop ze, het niet al tijd mooie weer ten spijt, toch een pret tige week hadden doorgebracht, onder enorme belangstelling aan de Koop- mansgracht, vanwaar ze ook vertrokken was, terug. De kinderen hebben in die zeven da gen veel gezien en heel wat indrukken opgedaan. Dat begon Maandag al in Enkhuizen, Marken en Muiden. Dinsdag morgen regende het pijpestelen, maar de kinderen hadden er geen last van. Zij brachten nl. een (zo lang mogelijk ge rekt) bezoek aan het Muiderslot. Daar na werd de reis voortgezet naar Amster dam, waar de middag zeer aangenaam werd besteed met een rondvaart door de grachten en langs de dokken en het tra ditionele bezoek aan de walvisvaarder „Willem Barentsz”. Een afscheidslied onder leiding van meester v. d. Kamp en een hartelijk applaus vertolkten de dank Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS, Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezébrtnk Co» Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) aan boord van de „Vooruitgang” was men de jeugdige passagiers zeer goed ge zind. De vriendelijke kapitein Fekkes deed alles om hen te laten genieten. Zo zette hij o.a. koers naar de houthaven, waarna naar IJmuiden werd opgestoomd. Onderweg werden twee zeekastelen ge passeerd. Woensdagmorgen was het prachtig weer en waren de kinderen al gauw op pad om IJmuiden te verkennen. Daar na waren de strandvermaken aan de beurt en een tocht naar de havens bij de hoogovens. In Haarlem werd Donderdag de Sint Bavo bezichtigd, gevolgd door een be zoek aan de bloemenveiling in Aals meer en een rondleiding over het vlieg veld Schiphol. Verder werd de dag in Amsterdam doorgebracht, waar de kin deren weer, dank zij de goede zorgen van de heer Miedema, onthaald werden op een filmvoorstelling in het Roxy- theater. Vrijdag bracht het traditionele bezoek aan de Nieuwe Kerk, de Bijen korf en Artis, wat natuurlijk ook reus achtig in de smaak viel. Advertentieprijs 15 et, per m.m. BIJ eontreet (hendelsadv.) leger. Abonnementsprijs f3.- per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma t J. Drijfhout, Sneek. Aankoop rioolzulgwagen ten behoeve van de gemeente- reiniging. B. en W. achten de tijd gekomen tot de aanschaffing van een rioolzuigwagen over te gaan. De ervaring heeft n.l. ge- ii moest in de laatste route dus weer een veer laten. Alvorens met de Valken te beginnen moeten we eerst twee fouten in ons vo rig verslag corrigeren. We verwarden daarin nl. de Boer met Bakker en van Andringa met Tromp. Hoe het eerste kon snappen we nog niet. De Boer ver speelde toen dus op zo onfortuinlijke wijze de eerste plaats. In deze ontmoe ting kon hij het niet verder brengen dan de vierde positie, welke hij reeds in de eerste route veroverde. Er zat trouwens heel weinig variatie in. Na de eerste route veranderde er niets meer in de volgorde, zodat Breuning, die het hoogst gestart was, eerste bleef, gevolgd door mr Cornelis, v. d. Veen, de Boer, Miede ma, (277) en van Andringa. De Regenboogklasse telde acht star ters. Hendriks, Priester en Zwart deden nu nl. ook mee, maar v. d. Zee liet ver stek gaan. Hoewel de Jong het hoogst startte en daardoor iets voor z’n concur renten vertrok, moest hij in de eerste route drie plaatsen prijs geven aan Al- berda, Vrolijk en dr v. d. Zijpp, die resp. als le, 2e en 3e passeerden. Achter hem volgden toen nog Hendriks, Bakker, Priester en Zwart. Aan de kop kwam daarna geen verandering meer, maar de Jong schoof weer een plaats naar voren ten koste van dr V. d. Zijpp, die daarna ook nog met een scheepslengte door Bakker geklopt werd, en dus na deze als vijfde finishte. Vlak voor de finish moest Hendriks draaien op Priester die daar door zesde werd, terwijl Zwart als acht- ste de rij sloot. en de heren H. R. Kingma en S. H. aan de gastvrije bemanning. Maar ook avonds geringe eetwaren kunnen kopen. J aarverslagen. Volgens het jaarverslag van de secre taris, de heer Sj. Jelgersma, waren de financiële uitkomsten niet ongunstig. Het financiële gedeelte sluit met een voordelig saldo van 134.13, zodat het eigen reservefonds is gestegen van 239.33 tot 373.46. Het aantal opname gevallen voor de twee klassen van verzekering (4 rubrie ken, voor 42 en 100 dagen opname) was dit jaar 128, voor de klassen Bijverze- kering 15, totaal 143. Hiervoor worden gemiddeld 2627 verpleegdagen geno teerd, dit is een gemiddelde van 18.4. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1952 1241. Het tarief 2e klas B verzekering (100 dagen opname en max. 150 voor spe cialist) werd per 1 Januari 1952 in wer king gesteld, het aantal verzekerden voor die rubriek is niet bijzonder groot, en in de loop van het jaar weinig ge stegen. De leden hebben blijkbaar te weinig aandacht aan deze mogelijkheid geschonken. Ook werd het mogelijk gemaakt, zich ingaande 1 Januari 1953 tegen hogere Specialistenuitkering te verzekeren. Ingaande 1 Juli 1953 werd tot bode benoemd de heer A. Ferwerda, in de plaats van de heer L. Brouwer, die be dankte. Ged. Staten stellen de Friese Staten voor de subsidie aan de openbare lees zalen en bibliotheken in Friesland te verhogen, zulks in verband met de ge wijzigde rjjksregeling. Het voorgestelde maximum bedraagt 6420, naar de be staande normen te verdelen door de Vereniging voor Openbaar Leeszaalwe- zen in Friesland aan de openbare lees zalen en bibliotheken te Drachten, Fra- neker, Gorredijk, Heerenveen, Leeu warden en Sneek. Met prachtig weer werd Zaterdagmor gen vanaf de Houtmankade de terugreis aanvaard, maar niet voordat afscheid was genomen van de schippers en hun vrouwen van de slaapsChepen, die zo’n belangrijk aandeel hadden in het welsla gen van de reis. De terugtocht was heel wat mooier dan de heenreis. Toen regen, harde wind en koude, wu een heerlijk zonnetje en een lekker briesje. Het was een en al fleur en vrolijkheid aan boprd. Het was Zaterdagmiddag nog wel wat koud, maar overigens toch knap zeil- weer met een constant briesje uit het N.Oosten. Het aantal deelnemers was dan ook groter dan de vorige keer, hoe wel er maar één (L. M. de Vries met „de Wrotter”) in de 16 m2 klasse start te. Dat moet volgend jaar anders heren! In verband met de windrichting werd in omgekeerde richting gestart. In de Jeugdklasse, die wederom de binnenbaan voer, bereikten thans alle vier scheepjes de finish. De 94, die reeds in de eerste route de leiding veroverde, eindigde met een grote voorsprong. Een groot verschil met verleden week dus. De 95 moest zich nu met de tweede plaats tevreden stellen, terwijl de 92 derde en de 93 vierde werd. Van de zeven deelnemers in de Pam- pusklasse was Zijlstra met de Boecanier iets te vlug weg. Hij werd dus terugge roepen. Burgemeester Reitsma daaren tegen startte ruim twee minuten te laat. Halbertsma die het voordeligst ver trok, wist dit volledig uit te buiten. Hij veroverde de leiding en stond die niet weer af. Na één route varen lag Bak ker op twee, Sustring op drie, Zijlstra op vier, Reitsma op vijf, de Jong op zes en van Foeken op zeven. Zijlstra en de burgemeester hadden hun achterstand dus al aardig ingelopen. Zoals gezegd hield Halbertsma de kop, maar Bakker en Sustring streden fel om de tweede plaats. Sustring triumpheerde, maar hun schepen gingen boord aan boord over de eindstreep. De Jong won twee plaatsen en eindigde als vierde vóór Zijlstra, Reitsma en van Foeken. Pe „Ruiter” b. op Woensdag na 13 uur: winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn: kruidenierswaren, aardappe len, groente en fruit, brood, koek en banket, melk en melkproducten en bloemen; de volgende redactie te geven: b. op Woensdag na 13 uur: winkels, waarin het kruideniersbe- drijf in de zin van het „Vestigings- besluit Kruideniersbedrijf 1939” wordt uitgeoefend en winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn: aardappe len, groente en fruit, brood, koek en banket, melk en zuivelproducten en bloemen. Eigen geld. 1705, 1715, 6526, 6527, 8756, 17054, 17071, 17074, 19649.. Bij het op 5 Juni gehouden examen van de V.H.P.G. in Machineschrpven en Stenografie slaagden de volgende can didates allen opgeleid door Instituut „Groote”, alhier. Blindtypen: de dames J. de Vries en G. v. Randen, Oosterzee; KI. Koopmans en F. Visser, Lemmer; Sj. Visser, Uitwellingerga; en de heren W. Cuperus, Bozum; G. Broekstra, Sneek, G. D. Mulder, Woudsend en Sj. de Jong, Schamegoutum. Geslaagd voor de hoofdakte Kleuter onderwijs mej. IJ. Weissenbach alhier. |IIIIIHIIIIIIIIIIIMIIIHIIIIIII^ p I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1