Tweede Ziekenhuis in Sneek? buitenlands OVERZICHT 1 1 s r Handelsstudie vond haar bekroning de Raadzaal M' 108e Jaargang No. 46 v Bestuur Prot. Chr. Stichting geeft een toelichting i in en Franse Kamer wil ook Bidault niet „Normandia” op zoek naar koelwater Gedeputeerde Staten over het Prot. Chr. Ziekenhuis te Sneek Vrijdag 12 Juni 1953 de dasjes R. Meidor met aante< Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 De positie van Rood China De verkiezingen in Italië Dubbele moord bij Londen Openbare Leeszaal Bibliotheek Bioscoopnieuws Simmergearkomste Snitser Frysk Toaniel Geslaagd RedacteurL. KIEZEBRINK ring dat dit land, als de Europese defen- sie-gemeenschap zal zijn gevormd niet fiets en den. De fraaie openbare kleuterschool in Tuindorp, welke Maandag 22 Juni a.s. officieel zal worden geopend. geslaagden uit: e: De Franse nationale vergadering heeft ook Bidault afgewezen als kabinets formateur. Sjek in de kaarten van de Amerikaanse oppositie tegen president Eisenhowers gematigder politiek te spelen. We weten thans nog niet waarop dit alles zal uit lopen. Misschien lukt het Syngman Rhee niet de wapenstilstandsonderhandelingen op het laatste moment te saboteren, hoewel de regering te Peking, dus van rood China, zelfs Eisenhowers aanbod om met Zuid-Korea een defensief ver bond te sluiten, al een poging tot een dergelijke sabotage heeft genoemd. Maar op een eventuele wapenstilstand moeten vredesonderhandelingen volgen. Het is duidelijk dat die niet meer buiten rood China om kunnen worden gevoerd. -- - <Je macht van dit rijk gedemonstreerd, rood China heeft zich doen gelden als grote mogendheid in Azië. De andere Aziati sche staten erkennen dat en houden er in hun politiek rekening mede, ook West-Europa meent dat dit grote Chi nese rijk zich niet meer ter zijde zal laten stellen, waarom men na een be vredigende oplossing in Korea het best doet met de werkelijkheid rekening te houden en normale betrekkingen met Peking te openen en met dit grote land handel te drijven. We hebben de indruk dat ook president Eisenhower wel deze kant uit wil, het is alleen de vraag in hoeverre zijn republikeinse partijgenoten en militaire raadgevers hem in deze willen laten gaan, ook al tracht de pre sident de laatste tijd zich zoveel moge lijk politieke bewegingsvrijheid te ver werven. Hoe dit ook zij met een even tuele wapenstilstand in Korea dient zich tegelijkertijd een beslissing over de po sitie van rood China aan. Het is moge lijk dat dit nog tot aanzienlijke wrijving zal leiden tussen de Ver. Staten en hun Europese bondgenoten evenals in Ame rika zelf tussen president Eisenhower en de z.g. rechtervleugel van zijn eigen partij. den kunnen maken. Men heeft om de Franse regeringscrisis zelfs een tweetal conferenties moeten uitstellen, nl. die te Rome over de instelling van een Euro pese politieke gemeenschap en de Ber- muda-conferentie, die nu in het laatst van deze maand zal worden gehouden. De conferentie van premiers van het Britse gemenebest schijnt besloten te hebben Sir Winston Churchill te machti gen het volgende op deze conferentie voor te stellen: 1 dat er vóór de herfst een conferentie van de grote vier wordt gehouden; 2. dat geen enkele voorwaar de wordt verbonden aan het uitnodigen van de Sovjetunie; 3. dat een oplossing van het vraagstuk der Duitse eenheid wordt voorgesteld op grond van een Rus sische en een-Westelijke garantie; 4. dat China wordt toegelaten tot de Ver. Na ties. West-Duitsland heeft de toezegging gekregen dat het op de hoogte gesteld zal worden van de resultaten van die Advartentlepriji 15 et per H1.ITV Bij «ontreet (handeliadv.) lager. Abonnementsprlji f3.— per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Snaak. demarcatielijn kunnen daartoe leiden, nemen welke Frankrijk^ weer sterk zou- Maar de Ver. Naties zijn niet ten strijde getrokken om de heer Rhee tot dictator van een herenigd Korea te maken. Al hebben zij in 1947 reeds het besluit genomen dat dit land een onver deelde onafhankelijke republiek zou moeten worden, zij wilden thans slechts een agressor keren en nu dat gelukt is en een poging Noord-Korea met het Zui den te verenigen zou leiden tot een ein deloos conflict, waarbij de Noord-Korea- nen maar steeds zouden kunnen putten uit Chinees mensen- en Russisch oor logsmateriaal wensen zij een streep on der de zaak te zetten. President Eisen hower heeft Rhee tot rede trachten te brengen door hem een defensief verbond met Amerika aan te bieden en alle eco nomische steun welke het uitgeputte land, dat nu practisch 10 millioen dak lozen telt, behoeft, maar de Zuid-Kore- aanse president blijft tot op het moment weerbarstig, al begrijpt niemand hoe hg Deze steeds sterker binding eigenlijke satellietstaten aan In de gegeven situatie blijft het te be treuren dat de Europese partners van Amerika geen sterker invloed te Was hington hebben. Dat komt door de in nerlijke zwakheid van sommige dezer partners. Frankrijk heeft nog geen nieuw kabinet, Bidault zal thans trach ten er een te vormen, doch hij was al meerdere malen bewindsman en heeft nimmer de harde maatregelen durven Na de eerste telling blijken de demo cratische partijen voor de Kamer 49.7 der stemmen te hebben verworven, te weinig dus om extra zetels toegewezen te krijgen. Maar er waren bij deze ver kiezing 1.300.000 stemmen van onwaar de verklaard waarover de hoogste ver- kiezingsinstantie nog een oordeel moet uitspreken; het zou kunnen zijn dat als dit geschied is de democratische partijen alsnog boven de 50 komen. Vast staat wel dat deze partijen ook in de Kamer een meerderheid zullen hebben, maar evenzeer dat zij aanzienlijke verliezen hebben geleden, niet alleen naar de extremistische rechtse maar ook naar uiterst linkse zijde, de communistische en links socialistische partijen. De demo cratie staat zwak in Italië. In Italië zijn de verkiezingen achter de rug, terwijl wij dit schrijven is de uit slag nog niet geheel bekend, wel hebben de verbonden democratische partijen hun meerderheid in de Senaat behouden, al verloren zij samen 25 zetels, maar het was nog niet zeker dat ze meer dan 50 der stemmen voor de Kamer heb ben verworven, wat hun recht zou geven op 2/3 van het zetelaantal daar. Be denkelijk is de gebleken sterke groei van neo-fascistische groeperingen naast de handhaving van de communistische in- vloed^ Ook dit land is inwendig niet sterk. De verhouding EgypteEngeland bljjft gespannen. De Engelse regering kreeg voor haar politiek in dezen een ruggesteuntje doordat de reeds boven genoemde conferentie van premiers der landen van het Britse gemenebest het Suezkanaal van primair belang ver klaarde, zodat de militaire installaties er dienden te worden gehandhaafd. kening voor Engels en V.M. de Jong met aantekening voor alle drie mo derne talen; de heren H. J. G. Diek- stra (Engels en Duits), C. H. W. Silvius en A. G. Westhof (beide En gels en Frans), F. Bosman, S. Eek- ma, J. Hartkamp, J. v. d. Helm, F. L. Meijer, H. Osinga, M. de Rapper, S. J. de Rijk, A. Schurer en C. G. Visser, allen Engels. De vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, de heer J. N a u t a, wenste de geslaag den en hun opleiders geluk met hun suc ces en spoorde de eersten eveneens aan verder te studeren. In het bedrijfsleven is altijd behoefte aan jongelui die iets presteren en initiatief tonen. De heer Th. W. Zandstra sloot zich namens de gecommitteerden gaarne bij de vorige sprekers aan en richtte zich daarna in 't bijzonder tot hen, die zich later zelf als middenstander willen vestigen. Door deze studie tot een goed einde te brengen hebben zij getoond uit het goede hout te zijn gesneden. De heer S. E e k m a vertolkte de waardering van de leerlingen voor de woorden tot hen gesproken en het ge noten onderwijs, voor welk laatste hij de directeur en de leraren eveneens sigaren aanbood. Na afloop van het officiële gedeelte kreeg de heer Boeijenga nog even het woord om zijn instemming te be tuigen met de hulde die de heer Dood- korte onlangs ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum werd gebracht. Hij noemde hem een van de meest popu laire onderwijzers en Snekers aan wie Prot.-Chr. stichting, in tegenstelling met het rapport van de commissie, op een bevolkingscijfer van 97.000, dit is 17.000 meer. Deze bevolking is overwe gend protestants en wenst duidelijk, ge zien de resultaten van de financiële actie, een Protestans-Chr. ziekenhuis. Spr. wilde volkomen duidelijk maken, dat niets het stichtingsbestuur af kan houden van zijn plannen tot bouw van een Prot.-Chr. ziekenhuis te Sneek. Omtrent het in het rapport genoemde Rheuma-ziekenhuis met veertig bedden, zeide spr., dat men hier zeker niet ge noegen mee zal nemen. Dit rheuma-zie kenhuis is blijkbaar een suggestie van Den Haag geweest, maar men is niet bereid, zich hierdoor van zijn oorspron kelijke plannen te laten afbrengen. Het R.K. ziekenhuis te Sneek ziet zich be dreigd door het Protestantse, zo zeide de heer Wesseldijk, maar toen het om de uitbreiding met 80 bedden ging, zeide men dat dit niet de Protestantse plan nen zou aantasten, en nu gebruikt men diezelfde 80 bedden om deze plannen te torpederen. Het lijk van de achttienjarige Chris tine Reed uit Hampton Hill, die sinds vorige week werd vermist, is bij Rich mond uit de Theems opgehaald. Reeds eerder had men in deze buurt het lijk van de zestienjarige Barbara Songhurst uit Teddington, een vriendin van Chris tine, in de rivier gevonden. Men heeft de beide meisjes het laatst gezien op Zondag 31 Mei, fietsend langs de rivier bij Richmond. Christine’s fiets heeft men al uit het water opgehaald; naar oorlog zal kunnen voeren zonder het. conferentie en kreeg tevens de verzeke- Amerikaanse materiaal, dat, als hij vol- hardt, hem natuurlijk zal worden ont houden. Het ware ongetwijfeld het beste als deze dictator, die zich in Zuid-Korea alleen handhaaft door anti-democrati- sche methoden, van het toneel verdween, waardoor de weg werd geopend dit land een werkelijk democratisch bewind te verschaffen. Rhee rekent echter bij zijn verzet tegen het bestand blijkbaar op de steun van de Amerikaanse mili taire bevelhebbers in Korea, die menig maal van hun opinie hebben doen blijken dat alle macht moest worden ingezet om geheel Korea te bezetten, en op die van de republikeinse figuren in het Ameri kaanse Congres, die achter het totstand komen van een wapenstilstand het spookbeeld van de erkenning van com munistisch China zien oprijzen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Gomb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Rhee heeft dan ook aangekondigd de strijd te zullen voortzetten en als hij weigert de bestandsovereenkomst te te kenen, kan dat nog complicaties en uit stel geven, ook de besprekingen over de Vrijdagavond werd in de Raadzaal van het sta thuis aan 15 leerlingen van de Gemeentelijke Middelbare Uandels- avondschool alhier het einddiploma uit gereikt. Een candidaat was afgewezen. Volgens traditie waren bij deze voor de geslaagden zo belangrijke gebeurte nis ook een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur i.c wethouder Boejj- enga de directeur en leraren en twee gecommitteerden, de heren J. Nauta en Th. W. Zandstra, aanwezig. Nadat de directeur, de heer J, H. Doodkorte, de resultaten van het eindexamen had medegedeeld, was het woord aan weth. B o e ij e n g a, die deze uitreiking een hoogtepunt noemde in het leven van de geslaagden. Maar, zo vermaande hij, er komen ook laagte- punten voor. Het leven gaat niet altijd over rozen. Zorgen zijn echter niet altijd nadelig. Ze kunnen ons prikkelen tot meer activiteit en geven ons levens wijsheid. Toch hoopte spr. dat de ge slaagden in hun verdere leven heel wat hoogtepunten mogen beleven en zo wei nig mogelijk dieptepunten. Hij spoorde hen verder aan door te studeren. Onze tijd is zeer ingewikkeld. Daarom is een goede grondslag noodzakelijk. Kennis alleen is echter niet genoeg. Er komt meer bij: wijsheid en eerlijkheid en trouw in handel en wandel. Na allen een goede plaats in de maatschappij te hebben toegewenst dankte weth. Boeijen ga tenslotte de directeur en de leraren voor hun toewijding en ijver in het af gelopen jaar en sprak hjj de wens uit dat Gods zegen steeds op hun arbeid en die van de geslaagden moge rusten. De heer Doodkorte bedankte de wethouder voor zijn woorden en reikte ook de gemeente veel te danken hepft., daarna de diploma’s aan de volgende 1 en sprak de hoop uit dat hij in staat zal zijn nog vele diensten aan de gemeente en haar inwoners te bewijzen. Gedeputeerde Staten zijn het niet eens met het rapport van de Provinciale Commissie voor het Ziekenhuisvraag stuk inzake de suggesties omtrent het prot. chr. ziekenhuis te Sneek. Dit blijkt uit de toelichting van een voorstel over de behandeling van dit rapport. Gedepu teerde Staten stellen nl. voor dit rap port voorlopig voor kennisgeving aan te nemen. Zij spreken waardering uit voor het werk dat de commissie heeft gedaan inzake dit belangrijke vraagstuk en ver klaren, dat zij zich in grote trekken voorshands met de conclusies van 't rapport kunnen verenigen. Dit geldt voornamelijk ook van de oplossing die de commissie bepleit inzake de tegen stelling centralisatiedecentralisatie. Inderdaad moet er in Friesland een vol waardig medisch centrum komen, maar daarnaast moeten ook de streekbelangen erkend worden. De richting die de com missie voor de oplossing van deze tegen stelling heeft gewezen, lijkt G. S. de juiste. Alleen t.a.v. de vestiging van een prot. chr. ziekenhuis te Sneek verschil len G. S. met de commissie van mening. Zij hebben dit ook aan de Minister van Sociale Zaken medegedeeld. Deze aange legenheid had naar him mening beter niet meer als discutabel beschouwd kun nen worden. G. S. nemen aan, dat de commissie dit ook zo gezien zou hebben als zij beschikt had over de gegevens, die in een later stadium aan G. S. zijn verstrekt door het Rijk. Deze informa ties zijn vertrouwelijk, maar er is aan de Minister gevraagd, deze vertrouwe lijkheid op te heffen. politie is van plan een gedeelte van de deze plek niet moeilijk uit te voeren operatie om te trachten de tweede het gebruikte moordtuig te vin- In dé afgelopen maand Mei werd de Leeszaal door J769 personen bezocht, van wie 94 vrouwelijke, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 6261. We gaan naar Monte Carlo. Een nieuwe film van Ray Ventura! Dat wil zeggen, een nieuwe film van deze Fransman, die als filmproducent op het ogenblik minstens even succesvol, zo niet succesvoller is in zijn carrière dan als dirigent van een van Frankrijks voornaamste orkesten. Ray Ventura en zijn orkest is een begrip voor iedere liefhebber van moderne amusements muziek. Een nieuwe film van Ray Ven tura is sihds kort een begrip voor ieder, die van goed en vrolijk amusement houdt Dinsdag tot en met Donderdag volgt een ander filmwerk „De banneling van de eilanden”. Het is wel eigenaardig dat Carol Reed, de maker van „The third man”, „Odd man out” en „Geluidsbar rière” enz. voor het maken van deze film zijn keuze heeft laten vallen op een van de werken van Joseph Conrad. Voor al eigenaardig omdat Carol Reed meer de man is van de uiterlijke effecten en dit verhaal meer de geschiedenis is van de innerlijke menselijke conflicten. Reed heeft er kennelijk geen moeite mee ge had want hij heeft een voortreffelijke film gemaakt. Wellicht weet hij van ieder scenario een goede film te maken. In dit geval laat Reed ons de ondergang zien van een zwakkeling (een prachtrol van Trevor Howard), die in de geor dende maatschappij parasiteert en wan neer hij alleen staat, ten ondergaat aan onvermogen tot afweer. Men voelt als het ware de onvermijdelijke dreiging van de ondergang. Opvallend is de rol van het inlandse meisje Kerima, dat in de film geen woord spreekt, doch door haar volkomen beheersing van de rol ons pre cies doet begrijpen wat zij bedoelt. Ruim 2 millioen liter per dag nodig! Menigeen die de laatste weken de Leeuwarderweg alhier passeerde, zal zich hebben afgevraagd wat die hoge houten stellage op het voorterrein van de zuivelfabriek „Normandia” te bete kenen heeft. Wij kunnen deze nieuwsgierigheid be vredigen. „Normandia” had meer koel water nodig, zo vertelde ons de direc teur, de heer Anema, en daarom wordt op dit terrein een Nortonput geplaatst, die naar verwacht wordt 60000 liter per uur van de vereiste 1112° C. zal le veren. Leidingwater is warmer en daar om voor dit doel ongeschikt. Er waren al drie zulke putten op het achterterrein. Een er van produceert ook 60000 liter per uur, de andere gaf 20 jaar lang 35000 liter, maar de derde, die al ruim dertig jaar oud is, brengt het nog maar tot een paar duizend. Daarvoor moest dus nodig een nieuwe komen, want naast de 100.000 liter lei dingwater welke de fabriek dagelijks voor allerlei andere doeleinden ver bruikt, heeft ze ’s zomers een paar mil lioen liter nodig voor het koelen van de melk en. de installaties van het koelhuis. Daarvoor werken dan de grote pompen van ’s morgens 4 uur tot ’s avonds half tien. Gedurende de wintermaanden kan men met een kleinere hoeveelheid toe. Dan zijn de groten alleen van half acht tot half twaalf in bedrijf en kunnen de kleinen het ’s middags wel af. Voor het slaan van een nieuwe Nor- tonpomp moet men eigenlijk een meter of vijftig van de bestaande af boren. Dat had hier ook nog wel gekund, maar dan zou een zeer lange buisleiding nodig ge weest zijn. Daarom heeft men nu maar eens in het voorterrein gezocht. En met succes! Op een diepte van 60 meter werd al water aangetroffen. Over enkele weken reeds kan met pompen worden begonnen. Terwijl wij dit schrijven is misschien de wapenstilstand in Korea nabij. De overeenkomst inzake het lot der krijgs gevangenen die niet naar hun land terug willen, heeft voor de geallieerden en Noordelijken alle beletselen voor het sluiten van die wapenstilstand weggeno men. Inzake deze krijgsgevangenkwestie hebben beide partijen ten slotte nog con cessies gedaan, doch het beginsel dat de bedoelde krijgsgevangenen vrij zullen blijven in de keuze naar hun land terug te keren of niet is gehandhaafd en daar mee is voldaan aan de wensen van het Westen. Overzien we het gehele Kore aanse conflict nog even, dan is er, als nu een wapenstilstand zou worden gesloten, Het Korea-conflict heeft immers bereikt, wat de Ver. Naties zich voor- 1 J J stelden toen zij militaire hulp verleenden aan Zuid-Korea, dat door de Noord- Koreanen werd aangevallen. De agressie is afgewezen en het Zuid-Koreaanse grondgebied gezuiverd van de vijand. Dat heeft enorme offers gekost, in de eerste plaats van de Koreanen zelf on der wie de slachtoffers militairen en burgers bij millioenen te tellen zijn, in de tweede plaats van de Chinezen en de Amerikanen. Laatstgenoemden had den verreweg het grootste aandeel in de V.N.-actie en hebben alleen al 24000 ge sneuvelden en 100.000 gewonden, ter wijl zij enorme bedragen aan deze actie besteedden nl. 45 millioen gulden per dag. Van de andere V.N.-landen die aan de actie met kleine contingenten deel namen zijn de verliezen in mannen be trekkelijk gering, maar ook haar kwam de strijd nog op vrij hoge kosten, Enge land bijv, een half millioen gulden per dag. Men kan zich voorstellen dat die oude houwdegen Syngman Rhee, de pre sident van Z.-Korea misschien zou men hem met meer recht de dictator kunnen noemen teleurgesteld is dat na alle offers, welke zijn land gebracht heeft, het geen buit uit de strijd krijgt toegewezen. Hij had verwacht dat deze actie uiteindelijk de hereniging van Noord- en Zuid-Korea zou brengen dat dan natuurlijk onder zijn leiding zou komen. Op in mylde simmerjoun yn in hjer- stige Maeitiid, kin men it wol fan tin ken hawwe, dat mannichien in kuijerkê yn ’e jounloft foar kar nimt boppe it bisykjen fan in gearkomste of soksa- hwat. Mar dochs wie de earste simmer gearkomste fan it „Snitser Frysk Toa niel” bést troch de leden bisocht. Foar de thé hêldde de lieder J. Muurling in tige learsum praetsje oer toanielstikken en spyljen yn earder tiid en hjoed de dei, hwat tige yn ’e smaek foei. Nei de thé kaem it toanielstik „Roel de Blom- ker” fan P. Lantinga op ’e hispel. Nei in ynlieding fan de lieder folge in wiidweidich bisprek, hwerby Lantinga de twa foardrachten yn dit stik demon- stratyf foardroech. De winsk waerd üt- sprutsen, dat de toanielkommisje dit stik ris yn bitinken nimme woe, om it de kommende winter to spyljen. Nei de meidieling dat de ütfierings yn de kom mende winter fêststeld binne op 18 en 19 Novimber 1953 en 24 en 25 Febre- waris 1954, kloppe de foarsitter om! ketier oer tsienen dizze tige slagge gearkomste óf. SNEEKER NIEUWSBLAD Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - aan Maas of Kanaal doch aan de eigen landsgrenzen, dus aan de Elbe zal wor den verdedigd. Een ook voor Nederland geruststellende verklaring, al heeft de aftredende bevelhebber van de Atlanti sche strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway nog eens gewaarschuwd dat jieze strijdkrachten nog lang niet op peil zjjn. Daarvoor moet nog heel wat gebeuren, vooral op het gebied van de luchtmacht. Deze generaal betoogde dat de dreiging van de satellietstaten van Rusland eer was toe- dan afgenomen. De generaal bedoelde waarschijnlijk daar mede dat deze landen steeds vaster aan Rusland worden geklonken. Tsjecho-Slo- wakije leverde daarvan het nieuwste bewijs. Daar zijn allerlei financiële maatregelen genomen waardoor feite lijk alle gespaarde bezit onteigend wordt. De rantsoenering is afgeschaft, voor verschillende soorten werk wordt een verschillende beloning ingevoerd en alle volwassen mannen tot zestig en vrouwen tot vijftig jaar kunnen worden verplicht boven de normale werkweek van 48 uur, een onbeperkt aantal uren over te werken. Haalt een fabriek niet de vastgestelde productie dan wordt doorgewerkt tot deze bereikt is. En het profijt van dit alles heeft Rusland, dat bepaalt hoeveel goederen de satelliet staat aan de Russische moet leveren! van de Moskou gaat thans vergezeld van een wat mil der Russische politiek in de bezette ge bieden Oost-Duitsland en Oostenrijk. De Russen willen blijkbaar, met een confe rentie van de grote vier in ’t vooruit zicht, waar over deze gebieden zal moe ten worden gesproken, een minder hate lijke vorm aan hun bezetting geven. In een te Leeuwarden gehouden bij-1 Wat het rayon Sneek betreft, komt de eenkomst met vertegenwoordigers van de Friese- en enkele landelijke dagbla den, heeft het bestuur van de „Stichting Protestants Chr. Ziekenhuis voor Zuid west Friesland” zijn standpunt uiteen gezet omtrent het tekort aan zieken huisruimte te Sneek en de manier waar op in dit tekort moet worden voorzien. We ontlenen aan „Ons Noorden” het volgende verslag van deze bijeenkomst. Het staat voor dit bestuur vast, dat een Protestants Chr. ziekenhuis te Sneek gewenst en noodzakëlijk is. Ds. J. N. de Ruiter, Ned. Herv. predi kant, voorheen te Sneek, onder wiens leiding deze bijeenkomst stond, zette uiteen, hoe uit het stichten van het rusthuis „Thabor” het verlangen naar een eigen ziekenhuis te Sneek gegroeid is en hoe de pogingen hiertoe tenslotte in een geheel nieuwe phase gekomen zijn door het uitgroeien tot een inter kerkelijke stichting, gedragen door 121 kerken van uiteenlopende Prot. Chr richtingen. Dat niet alleen deze kerkeraden, maar ook de gemeenten achter de plannen staan, is bewezen door het in korte tijd bijeen brengen van driehonderdduizend gulden voor dit doel. Van de minister van sociale zaken is destijds toestemming gekregen voor de bouw van een ziekenhuis met 150 bed den. Grond is inmiddels aangekocht, aan de weg naar IJsbrechtum, naast het huis van mevr. v. Haersma Buma en later is ook dat perceel zelf aangekocht. Mr L. C. Wesseldijk, directeur van het Interkerkelijk Protestants Zieken huisbureau te Utrecht, gaf een uiteen zetting over de nadere gang van zaken. Een Prot. Chr. ziekenhuis voor 150 bedden is thans in schetstekening ge reed. Het departement van sociale za ken, dat de plannen vooral op soberheid beoordeelt, moet hierop nu uitsluitsel geven. Een heel belangrijke reden dat deze plannen nog steeds niet beoordeeld zijn, ligt in het bestaan van de commis sie ter bestudering van het vraagstuk der ziekenhuisruimte in Friesland. Spr. noemde het bijzonder jammer, dat dit een belangrijke vertraging heeft gege ven in de ontwikkeling van het gehele ziekenhuiswezen in Friesland. Het rapport is er nu eindelijk, (spr. was er niet enthousiast over), maar nu wordt de zaak nog ingewikkelder ge maakt doordat er nu een kleine groep uit die commissie is, die door een eigen rapport het werk van de commissie vol komen waardeloos tracht te maken. Syngman Rhee speelt dus een sluw spel. Hjj weet dat een machtige repu blikeinse groep in het Amerikaanse Congres geen erkenning van communis tisch China wil. Een commissie uit de Am. Senaat had al een wetsontwerp ge reed dat voorstelde de Amerikaanse bij drage aan de Ver. Naties stop te zetten als communistisch China tot die organi satie zou worden toegelaten. Dat ging president Eisenhower veel te ver en hij heeft de leiders van de meerderheid in de Senaat weten over te halen er mee genoegen te nemen dat hij zelf de leiding van de strijd tegen opneming van rood China in de Ver. Naties op zich zou ne men, waarmee Eisenhower dus een iets grotere vrijheid van handelen kreeg. Maar Syngman Rhee denkt ook over het sluiten van een verbond met Tsjang Kai Sjek op Formosa, dus met nationa listisch China, om gezamenlijk de strijd tegen Rood China op te nemen. En aan gezien naast vele republikeinse leden van het Congres ook zeer vele militaire figuren in de Ver. Staten, o.a. naa gezegd wordt admiraal Radford, de voorzitter van het Amerikaanse college van militaire staven, die thans te Seoel is het bezit van geheel Korea en van Formosa onontbeerlijk achten om Ame- rika’s machtspositie in het Verre Oosten te handhaven trachten de beide feodale heren Syngman Rhee en Tsjang Kal Geslaagd voor de hoofdacte Kleuter- onderwijzeres onze stadgenote mej. E. Zeustra. Claim op 80 bedden. In 1950, aldus spr., is in Den Haag uitvoerig gesproken over de ziekenhuis situatie in het rayon Sneek. Er is toen toegestaan de bouw van een Prot.-Chr. ziekenhuis met 150 bedden. Kort daarop kwam de uitbreiding van het R.K. zie kenhuis met tachtig bedden. Er is uiteraard door ons, zo zeide de heer Wessseldijk, de vraag gesteld: wat voor invloed zal dit hebben op de ontwikke ling van het Prot.-Chr. ziekenhuis? In een bijeenkomst in Rest. Piso is op deze vraag van R.K. zijde geantwoord: „gene”. Ondanks het feit dat men het in Den Haag beter vond het Prot.-Chr. zieken huis af te bouwen, is door de minister het accoord gegeven op de uitbreiding van het R.K. ziekenhuis. Maar, zo be toogde de heer Wesseldijk, wij be schouwen het uitdrukkelijk zo, dat wij een claim hebben op de 80 bedden van de uitbreiding van het R.K. ziekenhuis, dit ingevolge de besprekingen in Rest. Piso, waar overeengekomen is, dat deze 80 bedden een overbrugging zouden vor men tot de tijd, dat het Prot.-Chr. zie kenhuis gereed zou zijn. Voorts bestreed spr. het in de minderheidsnota van de Friese ziekenhuiscommissie genoemde cijfer van 264 bedden voor het R.K. ziekenhuis te Sneek. Dit moet volgens spr. 240 zijn. Dit is een verschil van 24. In het rapport van de Friese ziekenhuis commissie wordt een tekort van 40 bed den voor Sneek genoemd. Deze 40, plus de geclaimde 80, en de 24 die te veel voor het R.K. ziekenhuis worden opge geven, tonen precies de behoefte aan voor een nieuw ziekenhuis voor 150 bed den, aldus rekende de keer Wesseldijk voor, die van Barbara wordt nog gezocht. De Theems droog te laten lopen deze plek niet moeilijk uit te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1