Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST IE BUITENLANDS OVERZICHT Volière in het Wilhelminapark is verfraaid 3 SSÈ Tweede Ziekenhuis in Sneek? I Vrijdag 19 Juni 1953 108e Jaargang No. 48 RedacteurL. KIEZEBRINK Veel succes Onze brandweer in actie Eindexamen Chr. Kweek school Sneek Bioscoopnieuws Autotocht Ouden van Dagen Sneek Subsidies uit Anjerfonds collecte 1952 In hakselmachine gedood Belastingen Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Het Sneaker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Stichting Rijsterbosch Overal jong leven in het park Chr. Lyceum Sneek Sabotagedaad van Syngman Rhee Nieuwe Russische politiek veroorzaakt verwar ring in het Westen en verzet in Oost-Berlijn De hereniging van Duitsland De wethouderssalariSKffii te Sneek Koninklijk onderscheiden Heel Ijlst op de film A Manheer de Redacteur, i PHILIA. U: Daar komen de tanks. Dinsdagmiddag Is bij werkzaamheden op het land de 41-jarige arbeider J, van Donk in de N.O.P. met zijn been en ®n- derlichaam in een hakselmachine terecht Geslaagd de dames F. de Boer, H. F. de Boer en S. Tigchelaar, allen Sneek; J. v. d. laan, Heerenveen; en H. Nau- ta, Oosterwierum; de heren A. Th. de Vries, Bolsward; J. de Boer, Echten; Tj. Boorsma, Burgwerd; J. W. Buwalda, Schraard; J. H. Douma, Hommerts; Tj. Hengst, Gaast; G. J. Hoekstra, Koudum. de zal In Uw blad verleent U meermalen plaatsruimte voor het actie-comité voor de stichting van een Prot. Chr. Zieken huis in Sneek, waartegen wjj niet het minste bezwaar hebben. In de eerste pu blicaties van dit comité was in tegen stelling met de laatste mededelingen een waardige toon te beluisteren. Deze goede toon zouden wjj gaarne gehand haafd zien, daar in de ziekenhuissfeer de naastenliefde moet prevaleren. Het co mité verlangt een eigen confessioneel ziekenhuis. Welnu daar is van de zijde van het St. Antonius Ziekenhuis niets op tegen. Het goed recht om een dergeljjk ziekenhuis op te richten wordt door nie mand ontkend. Men kan precies het zelfde doen als het St. Antonius Zieken huis nl.: uit eigen- en geleende midde len een dergelijke inrichting stichten. Op deze wjjze heeft het St. Antonius Zie kenhuis 50 jaar lang de Volksgezondheid van dit rayon gediend, terwijl iedere uit breiding tot stand kwam als de nood zaak dit vorderde. Het zou echter o.i. onjuist zijn als men overheidssteun zou ontvangen om een dergelijk ziekenhuis op te richten. Dit zou alleen dim ver antwoord zijn als de Volksgezondheid dit beslist noodzakeljjk maakte. De door Prov. Staten ingestelde Ziekenhuis-Com- missie heeft een onderzoek Ingesteld en kwam tot de conclusie, dat in dit rayon geen behoefte is aan een tweede zieken huis. Wil men dus toch een eigen con fessioneel ziekenhuis, dan is men aan gewezen om dezelfde weg te volgen als het bestuur van het St. Antonius Zieken huis, nl. op eigen risico te bouwen. Als men dit laatste niet wil, kan men moei lijk verlangen dat het door alle burgers Bij Min. resolutie d.d. 16 Juni 1953, no. 7, is met ingang van 1 Aug. 1953, benoemd tot hoofd van de Inspectie der Belastingen te Sneek, de Hoofd-Insp.- Titulair van 's Rijks belastingen Mr j. E. R. Zweep tot nu toe hoofd van de in spectie Harlingen. SNEEKER NIEUWSBLAD Gedeputeerde Staten hebben de heer P. Sikkes te Sneek, op zijn verzoek, ontheven van de functie van bestuurslid van de Stichting „Het Rijsterbosch” en in zijn plaats benoemd het lid van hun college, de heer J. L. Hoogland. Deze film behandelt de opmars van de Amerikaanse tanks van het invasie- front tot in Duitsland, na de doorbraak bij St. Lo. Ze geeft een buitengewoon goed beeld van deze fase van de grote slag, die uiteindelijk Duitsland op de knieën bracht Vooral de opnamen van de imposante tanks in opmars zjjn in drukwekkend. In de hoofdrollen: Steve Cochran, Philip Carey en Mari Aldon. Verschijnt: dttJSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Gemb. Drijfhout-Kiezebrink& Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Woon 3005 (K 5150) Geslaagd voor diploma B Afd. H.B.S.: J. Bennen, Heerenveen; W. Boiten, Lem mer; F. G. Griepsma, Joure; P. A. J. de Groot, Njjega (H.O.N.); mej. J. KI. Nauta, IJsbrechtum; P. J. Jouwsma, Oppenhuizen; J. M. In het blad van Maandag jl. werd ver meld wanneer ongeveer de tocht zou plaats vinden, nu echter de definitieve datum en wel Woensdag 1 Juli a.s. Zo als u wel kunt nagaan is de tijd van voorbereiding zeer kort, doch dit zal voor geeneen bezwaarlijk zijn, alleen voor de commissie die nu in deze korte tjjd alles moet organiseren. Autobezitters uw aller medewerking is onontbeerlijk. Wanneer u dit leest zult u reeds een formulier hebben ont vangen. Wit u dit jaar uw extra mede werking verlenen door dit direct even in te vullen en aan uw garagehouder te overhandigen? De oudjes kunnen dan maar, weer gerustgesteld worden dank zij uw spontaan medeleven. Financieel gedeelte ofwel milde ge vers: De heren van deze afdeling staan gereed om een aanval op uw beurs te doen, sla deze aanval snel af door een milde bijdrage voor dit mooie werk. Onze oudjes zijn er u dankbaar voor, De Commissie voor Autotocht Ouden van Dagen Sneek: H. ABMA, voorz., Tel. 3455 MENNO DE VRIES, secr. Tel. 2310 U. K. VAN WIJK, penn. Tel. 2807 W. FABER E. METZ G. W. POIESZ ZONDERVAN. zo zuur opgebrachte belasting-geld ge bruikt wordt voor iets, waaraan voor de Volksgezondheid geen behoefte is. Het gaat immers niet om kleine bedragen; een ziekenhuis van 150 bedden kost 3 4 millioen gulden. Voor 4 jaren te rug meenden ook wij, dat er in dit rayon nog wel behoefte was aan een belang rijke uitbreiding van ziekenhuis-ruimte. De snelle ontwikkeling van het medisch kunnen heeft tengevolge gehad een kor tere verpleegduur, waardoor een groter aantal patiënten met hetzelfde aantal bedden opgenomen kon worden. Boven dien blijkt de door de oorlog geleden Volksgezondheid zich veel sneller her steld te hebben dan ieder verwachtte. In 1949 leek de behoefte in dit rayon veel groter dan zij in werkelijkheid waarschijnlijk was en zeker veel groter dan zij nu in 1953 blijkt te zijn. Ook in de behoefte aan sanatoria heeft men zich in den lande vergist Het rayon waaruit Sneek de patiënten betrekt blijkt nu men een betere methode van berekenen heeft gevonden aanmerke lijk kleiner te zijn dan aanvankelijk ge dacht werd. Dit is zeker ook de verkla ring van het feit, dat thans in sommige afdelingen van het St. Antonius Zieken huis reeds meerdere bedden onbezet zijn, terwijl toch alle patiënten, die er voor in aanmerking kwamen, uit dit rayon werden opgenomen. Het bestuur van liet St. Antonius Ziekenhuis. Op last van Syngman Rhee heeft de Zuid-Koreaanse bewaking zich niet ver zet tegen de uitbraak van 20.000 anti communistische krijgsgevangenen uit hun kampen; zij zouden anders bij het tot stand komen van de wapenstilstand onder neutrale contröle moeten worden gesteld. Men vreest dat deze sabotage van de Zuid Koreaanse president wapenstilstandsonderhandelingen vertragen. Dinsdagmorgen om 5 uur heeft de Sneker brandweer goede diensten bewe zen, door een acute brand in de expedi- tieafdeling der firma Halbertsma, Geeuwkade, in de kiem te smoren. Niet alleen toonde de brandweer zich uiterst paraat door binnen vijf minuten met de bekende rode wagens op de Geeuwkade aanwezig te zijn, maar ook door onmid dellijk de vuurhaard (de brand is ont staan door het in brand geraken van een electrische paraffinator) door een zwaar rookgordijn te benaderen. De wakkere mannen kropen op de knieën onder de walmende paraffinedampen door, om het vuur met waterstralen te bestoken. De scherpe rooklucht was het, welke mevr. Jonkmans, die naast het pand woont, alarmeerde; zij waarschuwde terstond de brandweer, en zodoende kon die deze brand, welke anders catastrophale ge volgen zou hebben gehad, tot de cate gorie binnenbranden beperken. De com mandant van de brandweer, de heer F. H. Ringnalda, was het eerst ter plaatse, spoedig gevolgd door de loco-burgemees- ter, de heer F. Boeijenga en de korps commandant van de politie, de heer Kooistra. De gevolgen van deze felle brand bestaan uit een aanzienlijke scha de aan het dak, een vernielde paraffina tor en schade aan emballage. Aan de kaasvoorraden is in het geheel geen schade toegebracht. Omstreeks kwart over zes kon de commandant zijn man schappen laten vertrekken. Slob, Sneek; S. Nauta, Woudsend; B. de Jong, Oudega (W.); W. v. d. Laan, Witmarsum; H. W. Spier, Sneek; A. Ypma, Sneek; Th. v. Winden, Sneek; IJ. v. d. Zee, Bols ward; J. IJ. de Vries, Balk; W. Mul der, Sneek. Afgewezen 5 candidaten. maar de Franse politici die daar heen gaan wie dat ook zullen zijn, want de kabinetscrisis duurt, terwijl we dit schrijven, nog voort kunnen, gegeven de politieke situatie in hun land, niet anders dan op uitstel van de kwestie der Europese Defensie Gemeenschap aan dringen. Hoewel een conferentie van Vier over de hereniging van Duitsland weinig belooft. De Russen, die nu de weg effenen voor zo’n conferentie door een milder politiek in Oost-Duitsland, zullen op zo’n bijeenkomst hoogstens pleiten voor een wel verenigd, maar ge neutraliseerd en gedemilitariseerd Duitsland. Afgezien van het feit dat de Duitsers zelf zich hier nooit bjj zullen neerleggen, is een dergelijke toestand ook voor het Westen niet aanvaardbaar, omdat hierdoor de defensie van het vasteland van W.-Europa verlegd wordt naar de smalle strook ten Westen van Duitsland, terwijl alle militair evenwicht verbroken blijft ten voordele der Rus sen. Woensdag hadden de demonstraties der Oost-Berljjnse arbeiders tegen het communistisch bewind een dergelijk ka rakter van rebellie gekregen dat de volkspolitie en ook de Russische bezet- tingsautoriteiten moesten ingrijpen. Bij ■botsingen met Russische militairen en volkspolitie vielen een groot aantal doden en gewonden. De Russen zijn thans bezig met groot militair machts vertoon in Oost-Berlijn, ze zijn blijkbaar bevreesd dat anders het verzet zich over heel Oost-Duitsland en misschien over de satellietstaten zou uitbreiden. In West-Duitsland heeft het gebeurde diepe indruk gemaakt en aanleiding gegeven tot indrukwekkende uitingen van het verlangen naar eenheid, ook in de Bondsdag en door dr Adenauer. Het vraagstuk van de hereniging van Duits land is hiermede tot het dringendste en ook tot het gevaarlijkste in de inter nationale politiek geworden. Gepieker, gepjjnig, geplaag en gezwoeg, Géén grenspaal: Hier stoppen, je weet nu genóég! Sterk voorhoofd-gedruppel, een druk op je maag, Bijpompenbijstompen.... dèt moét nog vandaag... In iedere Juni dat önprettig lied: Je weet 't, je wist ’t, je weet/wist ’t niet Examen-opgaven Kom óp, hersenpan, Ze plagen met vragen, laat zien wat je kan’ Ik wens alle „pannen”, voornoemd, minstens „10” En hoop lange lijsten „Geslaagden” te zien! Advertentieprijs 15 ot par m.m. Bij contract (hendelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half laar. Franco per past f 3.75 par naif laar. Giro 10748 tan name van Firma i. J. Drijfhout, Snaak. u Jong leven. De levende have is weer met een groot aantal jonge dieren uitgebreid. In de volière pronkt een kip met twee door haar uitgebroede kleine zilverfazantjes. Zelf wilde madame niet broeden wat meer voorkomt in gevangenschap. Vol gend jaar als ze geheel aan de nieuwe omgeving gewend is, zal het misschien beter gaan. De pleegmoeder had meer eieren uitgebroed, maar het is heel moeilijk deze kuikens in leven te houden. Aan de andere kant pitten een moeder Pauw en een moeder Kalkoen met resp. vijf en vier jongen, terwijl in een van de open kooien een Goudfazant haar ver een nieuwe regering zal trachten te vor men en de nodige volmachten van het parlement wil hebben om orde op zaken te stellen. Slaagt hij niet dan wordt de situatie zo ernstig geacht door presi dent Auriol, dat hij als zodanig zou af treden om zelf als kabinetsformateur te kunnen optreden. Dat vragen van vol machten is op zich zelf al niet zo mooi, omdat de regering daarbij machtiging krijgt te handelen in zaken, waarover eigenlijk het parlement zou moeten oor delen. Met het verlenen van volmachten spreekt een parlement min of meer zjjn eigen onmacht uit. In Frankrijk is de kwaal dat in de politiek het groepsbe lang, men kan ook zeggen: overdreven individualisme een te grote rol speelt. Enigszins is dit ook in Italië het geval waar de democratische partijen, on danks het feit dat zij nog een krappe meerderheid in kamer en senaat bij de verkiezingen behaalden, toch aanzienlijk verlies ten bate van niet-democratische partijen van rechts en links hebben ge leden. Deze beide Latijnse staten zijn zwakke broeders in de rij der democra tische landen. In België is een grond wetsherziening waarmede dus nieuwe verkiezingen gepaard gaan aangekon- digd om de overdracht van bevoegdhe den van de souvereine staat mogeljjk te maken. Ofschoon de regering meent dat de Europese Defensie Gemeenschap zon der grondwetsherziening kan worden aangenomen wat de oppositie be strijdt is zij van oordeel dat er een Europese politieke gemeenschap moet komen en dat de Belgische grondwet toetreding tot zo’n gemeenschap moge lijk moet maken. Nu we het toch over boven-nationale organen hebben zij ver meld dat te Straatsburg deze week de gemeenschappelijke vergadering van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap bijeen was, d. w. z. het kolen- en staal parlement waaraan het bestuur van die gemeenschap, de zg. Hoge Autoriteit, verantwoording schuldig is. De presi dent van de laatste, Jean Monnet, pleitte in zijn openingsrede voor een verenigd Europa, maar de schaduw van wat er zich thans in ons werelddeel af speelt viel ook op deze vergadering. Men vroeg zich binnenskamers af of de Kolen- en Staalgemeenschap wel zou blijven bestaan als Duitsland herenigd en geneutraliseerd werd; vermoedelijk zou dat Duitsland dan nl. uittreden. Uit de Zuid-Amerikaanse republiek Colum- bië is weer eens een staatsgreep te mel den. De al enige jaren min of meer in ’t geheim gevoerde burgeroorlog tussen conservatieven en liberalen eindigde deze week in een met hulp van het leger uitgevoerde staatsgreep der liberalen, welke de conservatieve president Gomez noopte het veld te ruimen. Men meent dat thans de gematigder elementen uit beide partijen elkaar zullen vinden in een poging Columbia weer een werke lijk democratisch bewind te geven. Van de in 1952 gehouden Anjerfonds collecte in deze provincie is een bedrag van totaal 5.600 toegekend aan de verenigingen en instellingen, van welke een verzoek om subsidie uit de op brengst der collecte is ingekomen. Bij de beslissing op deze verzoeken heeft het bestuur van het Provinciaal Anjer fonds in acht genomen, dat de vereni gingen en instellingen moeten voldoen aan het criterium, dat zij de zelfwerk zaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen bevorderen. Voorts is bij de beoordeling een verschil gemaakt tussen de verenigingen en in stellingen, die al of niet daadwerkelijk aan de gehouden inzameling hebben medegewerkt, terwijl de verenigingen en instellingen, welkd een vorige maal reeds een subsidie uit het fonds ont vingen in het algemeen dit keer niet voor een uitkering in aanmerking zijn gebracht, teneinde zoveel mogelijk alle verenigingen en instellingen op haar beurt te kunnen steunen. Een uitkering uit de opbrengst der collecte, variërende van 50 tot 300 hebben een 70-tal instellingen ontvan gen, waaronder: Zangver. Njj Libben, Hommerts; Zangver. Looft den Heer, IJlst; Fries Scheepvaart Museum, Sneek; Snitser Frysk Forb§.n, Sneek. verbonden. De burgemeester van Wym- britseradeel heeft de onderscheidingen persoonlijk aan allen uitgereikt. In de vijvers zwemt het echtpaar Zwaan met één jong. Van de vier eieren is maar één uit gekomen. De riethennetjes in de kleine vijver, geregelde gasten, waren gelukki ger, Die moeten nu acht bekjes epen houden. Een nieuw paartje vestigde zich op de (helaas) niet meer functionne- rende fontein in de grote vijver en ver wacht eveneens gezmsvermeerdering. Verder zijn er weer veel jenge eenden uit de korven getuimeld, zodat het een .en al jong leven is in dat mpoie brokje natuur tussen Bolswarflerweg en Ojide Naar aanleiding van een scBPgVSh van Ged. Staten stelt de burgemée. '“ri van Sneek de raad voor dit collega te be richten dait er aanleiding bestaat de jaarwedden van de wethouders alhier te Dat het bezoek aan ons mooie Wilhelminapark de laatste jaren steeds toeneemt, is niet aleen te danken aan de zorgvuldige wijze waarop het door de mannen van de Plantsoendienst wordt verzorgd. De volière heeft daar ook veel toe bijge dragen. Vooral sinds ze enige jaren geleden met een aantal open dierenverblijven werd uitgebreid. Want hierdoor kunnen de bezoekers het doen en laten van de daarin ondergebrachte Pauwen, Fazanten, Kwakereendjes, Konijnen enz. veel beter waarnemen dan in de overdekte kooien. Vooral ook voor de jeugd is de fraaie verzameling vogels, welke onlangs weer met Alexander Parkieten en Rode Kar dinalen werd uitgebreid, nu een veel groter attractie geworden. De volière zelf is nu ook aanmerkelijk verfraaid. Van buiten door het nieuwe rieten dak waarop aan de voorzijde als versiering een vogel is uitgesneden en van binnen door de hardboardbetimme- ring tegen de zolders en de beplantingen welke in alle kooien zijn aangebracht. Door die boompjes, bloemen en planten is het interieur veel kleuriger en fleuri ger geworden en hebben vooral de kleine vogels meer vertier gekregen. Ook is het fonteintje in de ronde uitbouw van de grote frontkooi hersteld, zodat het miniatuur vijvertje nu weer geregeld ge vuld is met fris drink- en badwater, waarin ook een paar goudvisjes rond zwemmen. Voorts zijn de muren van buiten op geknapt en zal de gehele volière op nieuw worden geverfd. De Indo-Chinese staten hebben alle de status binnen de Franse Unie ge vraagd, welke thans India en Pakistan binnen het Gemenebest genieten en men vraagt zich af waarom Parijs maar niet aan deze verlangens voldoet. Het zou dan misschien meer medewerking van de bevolking dezer staten krijgen in de strijd tegen de opstandelingen, waarin thans zoveel Frans bloed en goed verlo ren gaan. Men kan niet ontkomen gan de gedachte dat zowel hier als in zijn Afrikaanse gebieden Frankrjjk achter de feiten aanloopt, hetgeen wel mede het gevolg zal zijn van de situatie in het moederland zelf, dat voortdurend onderworpen is aan kabinetscrises. André Marie is thans de politicus, die N.V. Heeg. De zilveren medaille is toegekend aan de heren J. Koopmans en B. Vlas, resp. eerste botermaker en kassier-boekhou- der bij de hierboven genoemde fabriek. Allen zijn zij veertig jaar aan het bedrijf Wij hebben commentaren gelezen die al het gebeurde toeschrijven aan een worsteling in de hogere regionen te Mos kou zelf, waar misschien slechts tij delijk een gematigder groep waarbij da legerleiding behoort, het zou hebben gewonnen van de orthodox communisti sche groep. We hebben er ook gelezen, die Ruslands gewijzigde houding toe schreven aan de steeds groeiende kracht van de militaire macht van het Westen onder Amerikaanse leiding, zodat zij eigenlijk onder dwang van het Westen zou zijn tot stand gekomen. Maar er waren evenzeer en minstens zovele wel ke haar toeschreven aan een nieuwe Russische taktiek, welke juist zou willen voorkomen dat de Westerse defensie een hoogtepunt bereikt, door verdeeld heid onder de Westerse partners te zaaien. Het is duidelijk dat de voortzet ting van de harde politiek van Stalin en het steeds verder opdrijven van de koude oorlog daartoe geen kansen meer bood, zij dreef de Westelijke mogend heden juist te samen. Malenkows mil dere politiek biedt mogelijkheden ze echtèr weer uiteen te drijven. Wie de be slissende betekenis van de Duitse deel neming aan de Westerse defensie, waar in deze deelneming het sluitstuk vormt, inziet, begrijpt dat Moskou haar uiterste krachten zal inspannen de tot standko- ming van dat sluitstuk te verhinderen, of op de lange baan te schuiven, terwijl in Rusland zelf de militaire paraatheid inmiddels verder wordt opgevoerd. De kansen op succes van een dergelijke Russische taktiek zijn niet gering, nu het door binnenlandse moeilijkheden ge teisterde zwakke Frankrijk graag af wil van haar oorspronkelijk eigen plan: de Europese Defensiegemeenschap waarin zij een overwicht van Duitsland vreest. In het aan de vooravond der verkiezin gen staande W.-Duitsland heeft de machtige s.d. groep in de E.D.G. steeds een belemmering voor de hereniging van Duitsland gezien. De Russen zullen, al dus redeneren de W.-Duitse sociaal democraten, een dergelijke hereniging nooit aanvaarden als bij voorbaat vast staat dat het herenigde Duitsland een partner van het Westen wordt. En de W.-Duitse soc. democratie schijnt nieuw vertrouwen in de bedoelingen der Rus sen gekregen te hebben nu deze in Oost- Berlijn demonstraties van arbeiders te gen het communisme en voor de vrijheid toelieten. Maar deze demonstraties kun nen door de Russen wel geënsceneerd zijn, al zullen zij dan moeten zorgen de zaak in de hand te houden. Bij Kon. Besluit is de bronzen ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan de heren J. Koopmans en S. v ,d. Schaaf, resp. centrifugist en kaaspakhuisknecht bij dé N.V. A. Lankhorst Zuivelfabriek te De milder politiek welke de Russen nu in het mede door hen bezet Oosten rijk toepassen en door hun communisti sche handlangers in Oost-Duitsland laten voeren, heeft nogal verwarring in het Westen veroorzaakt. Vooral in het geval Oost-Duitsland. Wat de Oostenrijk se kwestie betreft hebben de regeringen van de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk uit het Russische gebaar de voor de hand liggende consequentie getrokken. Deze grote Drie hebben het nooit met Rusland eens kunnen worden over een gezamenlijk vredesverdrag met Oosten rijk, nu Moskou echter ook in dat be zette land het regime verzacht, hebben zij bij de Russische regering geïnfor meerd hoe zij denkt dat een vredesver drag moet zijn opgesteld dat alle be trokken partijen zou kunnen bevredigen. Zo redden de Grote Drie een stukje ini tiatief uit de verbijsterende lawine van welwillendheid welke Moskou thans over de wereld uitstort, ook over Turkije, waarmede de Russen zeggen betere be trekkingen te wensen, ook over Perzië en ook over het gehate Tito-bewind in Zuid-Slavië, dat is verzocht de volledi ge diplomatieke betrekkingen met Mos kou te herstellen, waarin de Zuid-Slavi- sche dictator genadiglijk bewilligde, al blijft hij wantrouwend en verzekeren hij krijgt tenslotte immers ook belang rijke economische steun uit het Westen - dat hij zijn nieuwe Westelijke vrien den nooit in de steek zal laten. Dat alles is zoals gezegd verbijsterend en verwar rend. Hoe verwarrend wel blijkt uit de zeer uiteenlopende commentaren van Westerse zijde. s - e Zoals reeds boven opgemerkt, heeft de velerlei uitlegging, welke men aan de nieuwe Russische taktiek kan geven, in het Westen verbijstering veroorzaakt. En in zoverre heeft Stalins opdrijven van de koude oorlog dan toch, van Rus sische zijde bekeken, zijn nut gehad, omdat zonder deze het Kremlin met zijn taktiek nooit zulk een verwarrende anti climax in het Westen zou hebben ver oorzaakt als thans het geval is. Logisch zou zijn dat het Westen, nu het zozeer in het duister tast naar de ware bedoe lingen der Russen, eenvoudig voortging met zich zo snel mogelijk ook zo sterk mogelijk te maken. Waarschijnlijk is echter dat de drang der Franse politici en van de soc.dem. in West-Duitsland hoezeer dr Adenauer zich daartegen ver zet zo sterk zal worden dat eerst een conferentie van Vier dus van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en Rusland zal dienen te worden gehou den met als hoefdpunt de kwestie van het herenigd Duitsland, vóór men het vraagstuk van de W.Duitse deelneming aan de Westelijke verdediging verder ter hand kan nemen. Wel zal daarover op de conferentie der Grote Drie op Ber muda vooral van Amerikaanse zijde nog I gekomen. Het Slachtoffer was op slag een hartig woordje worden gesproken, dopd, verblijdde en nog een kwakereend zit te broeden. De konijnen hebben ook jongen. Die zgn al vrij groot, maar mogen toch nog niet los rondhuppelen. Ze kunnen nog door de mazen van de afrastering ko men, en zulke uitstapjes worden niet toegestaan. De Pauwenfamilie bestaat thans uit twee volwassen mannetjes die het pu bliek herhaaldelijk met hun enorme fan tastisch gekleurde waaierstaart in ver rukking brengen, twee vrouwtjes van wie nu dus een met haar jongen in de volière logeert, en een jong paartje dat verleden jaar geboren werd. Veel jon gen brengt een Pauwenpaar nooit groot, vertelde de verzorger. De sterfte onder de jonge dieren is groot. Vooral in de tijd dat ze in de veren komen. En het duurt drie jaar voor Pauwen geheel vol groeid zijn. Woensdag 29 Juli zal op initiatief van de Chr. Gem. Zangvereniging „Looft den Heer” een film worden gemaakt lover IJlst, waaraan elke inwoner mee kan werken. Daartoe zal er op die da tum een moderne klank-opname-wagen verschijnen am de opnamen te maken. Het ligt in de bedoeling niet alleen de karakteristieke plekjes te filmen, maar ook de inwoners, de zaken en de bedrij ven en em een overzicht te geven van het "igingsleven. In het winterhalf jaar zal da„ u ze film van, over en door De nieuwe Russische taktiek maakt het ook president Eisenhower niet ge makkelijk. Deze, die thans op tournée is in zijn eigen land om zijn politiek te verdedigen tegenover die van de repu blikeinse oppositie waarin senator Taft zo’n grote rol speelt, heeft nog pas ge pleit voor de eenheid van de vrije werela tegenover Moskou, maar zal op de con ferentie op Bermuda moeite hebben dit éénheid te bewaren, als hjj er de snelk verwezenlijking van de Europese De fensie Gemeenschap eist en op een con ferentie van Vier nog even weinig ge steld is als tot nu toe. Neemt hij echter op die bijeenkomst genoegen met het slepend houden van de kwestie van de E.D.G. tot er een conferentie van Vier is gehouden, dan krijgt hij het aan de stok met de genoemde republikeinse op positie, welke steeds maar klaagt over de geringe activiteit der Europese part ners wat hun defensie-inspanning be treft. Deze oppositie heeft zelfs bij monde van senator Knowland geëist dat de Grote Drie op Bermuda niet zul len instemmen met het houden van een Viermogendhedenconferentie voor er overeenstemming is bereikt over de hereniging van Korea! De senator zeide deze eis te stellen omdat een dergeljjke toezegging het verzet van Syngman Rhee tegen de wapenstilstand waar schijnlijk zou doen afnemen. Maar mis schien zou er, als hij zijn zin kreeg, helemaal van geen wapenstilstand meer sprake zijn. Het lijkt er trouwens op dat Syngman Rhee al wat bedaarder wordt, waartoe allicht ook het offensief dat de Chinezen op de Zuid-Koreaanse stellingen hebben geopend, heeft bijge dragen. De Zuid-Koreaanse president voelt nu waarschijnlijk beter wat het zou betekenen, als zijn leger alleen weer stand aan de vijand zou moeten bieden, te meer nog als hem geen Amerikaans oorlogsmateriaal meer werd geleverd. Nu houden blijkbaar de Westelijke deel nemers aan de strijd in Korea hun troepen zoveel mogelijk buiten de actie, omdat het onzinnig zou zjjn nog men senlevens op te offeren, terwijl een wa penstilstand nabij Ijjkt. Alleen als de Noordelijken werkelijk in belangrijke mate hun linies zouden verschuiven op Zuid Koreaans gebied, zou ingrijpen no dig zjjn, omdat dan de kwestie der de marcatielijn in het geding kwam. Van dat andere strijdtoneel in Azië, Indo China, is enig politiek nieuws te melden. De koning van Cambodja, een der drie staten waaruit Indo China bestaat, is uitgeweken naar Siam om door deze opzienbarende daad te protesteren te gen het feit dat. Frankrijk zo weinig haast maakt de Indo Chinese staten zelfregering binnen de Franse Unie te verlenen. De koning dreigt zelfs de zaak voor de Ver. Naties te zullen brengen, maar dat zal niet zo vlot gaan omdat Parijs de verhouding tot Indo China een binnenlandse kwestie acht. IJlsteh.aren worden vertoond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1