Sneek heeft de mooiste Kleuterschool v/h Noorden Noodweer teisterde Neeg en omgeving II Onderwijzeres 8. Sikkema te Heeg 40 jaar bij bet onderwijs v Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST AGENDA „De Rozeknop’’’ feestelijk geopend BH 3'1 Vrijdag 26 Juni 1953 108e Jaargang No. 50 RedacteurL. KIEZEBRINK WW Tragische gebeurtenis in Hommerts 40-jarig jubileum Tj. v. d. Schaaf Nieuws uit V reemdelingen verkeer Dokter Goinga 25 jaar arts in Ijlst Australië vraagt meer Nederlanders Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 OM a Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Collecte Anjerfonds Te Idzega één dodeboerderij te Gaastmeer getroffen maar behouden. Aangifte voor de autotocht Ouden van Dagen op Woensdag 1 Juli Gemeentepolitie Sneek r Z. H. Exc. Mgr. dr Alfrink diende H. Vormsel toe Bescherming bevolking Onderscheiding to? I en R. ^werden voorts de jubilaris. prdelijk verloop ingeroepen. Na de thee werd een wandeling door het gebouw gemaakt en bezichtigde men rechts naast de ingang het keukentje Juffrou B. Sikkema, de freondinne fan sa mannich bern. Juffrou Betske Sikkema Swaeije wy in lofwurd ta; Juffrou jubileart! Fjirtich jier yn skoalle stien, Warber dêr har bést stees dien ’t Joech in rike steat! Har oer ’t hynder tille, né, Kloppet net mei har idé En har ienfüldsin Mar, dit dochs wol earber feit, Priisgje üt erkentlikheit, Hie se neat op tsjin. Jubilaris, mei in es, Sa’n rek tiid al yn ’e bres, Wis, dat seit hwat mei! Dat it jo de léste stoun? (Dagen fan jou libbensjoun) Noch hwat lokkich giet! Ja, dy winsk sprekt üt it hert (Learlingen fan ier en let) Troch dit huldeliet! Z.K.H. Prins Bernhard wordt 29 Juni 42 jaar. Foto Paul Huf Jr. De Australische minister van immi gratie, de heer Harold E. Holt, heeft met minister Suurhoff een schema be sproken voor het overbrengen van 20.000 Nederlanders onder wie duizend onge schoolden, gedurende het lopende emi- gratiejaar. De helft van hen zal worden gesubsidieerd, hetgeen wil zeggen dat de Staat een belangrijk deel van de kosten van overtocht betaalt. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco per post 1 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. B. on- SNEEKER NIEUWSBLAD Maandagavond om een uur of zeven is de 48-jarige veehouder A. Cnossen te Hommerts met een wagen hooi in de langs zijn boerderij lopende sloot gere den. Hg kwam onder de wagen terecht en is jammerlijk verdronken. Cnossen wilde vanaf de straatweg het erf van zijn boerderij oprijden. Omdat hg daarvoor een lastige bocht moest maken was het paard uitgespannen en liep Cnossen voor bij de dissel en z’n knecht achter de wagen. Vermoedelijk heeft Cnossen de wagen toen niet in het spoor kunnen houden met het noodlottige ge volg. Nadat de wagen op de wal was getrokken heeft men nog geruime tijd om het slachtoffer moeten zoeken. Het lichaam was in de modder weggedrukt, zodat Cnossen waarschijnlijk direct ge stikt is. Hij laat een vrouw en vier jon ge kinderen achter. In het gehele dorp bracht dit tragische geval een diepe verslagenheid te weeg. Zoals reeds gemeld kon de heer Tj. v. d. Schaaf, wonende Rozenstraat alhier, Dinsdag de dag gedenken dat hg voor veertig jaar m dienst bij de N.T.M. trad. Bij de reorganisatie van het vervoer werd v. d. Schaaf «p wachtgeld gesteld. De nu 62-jarige oud-machinist heeft het op deze dag niet aan belangstelling ont broken, ook niet van de zijde van de directie zgner maatschappij, waarvan twee vertegenwoordigers hem kwamen gelukwensen en de gebruikelijke enve loppe met inhoud aanboden. Tal van bloemstukken en andere bewijzen van medeleven met het heuglijk gebeuuren verwacht en de medewerking'voor een geest is, waarmee Sneek zeker gefelici teerd kan worden. Rest ons nog te vermelden, dat de firma Lucas de Vos het verfwerk ver zorgde, het Interieur de aankleding, en de firma Koster de verwarming, terwijl de meubels gemaakt werden door de heer Schuhmacher. Aannemer was de heer J. R. de Dood. Er werden veel bloemen en andere cadeaux aangeboden, o.a. een thermo meter, een klok door Volksonderwijs en een luidklok door architect en aanne mer. Om de beurt mogen de kinderen deze klok luiden, één van de vele feeste lijke bezigheden, welke deze school hen biedt. Vrgdag 26 t.e.m. Maandag 29 Juni. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds te 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Perrucha, kind van de nacht”. Vrijdag 26 Juni. Ver. tot het Bouwen van Woningen te Sneek. Jaarl. alg. vergadering, ’s avonds 8 uur in Rest. Piso. Zaterdag 27 Juni te 3, 4 en 5 uur; Zon- profiteerd. dag 28 Juni te 2, 3 en 4 uur; Dins dag 30 Juni, Woensdag 1 en Don derdag 2 Juli elke avond te 7, 8 en 9 uur: Cineac voorstellingen in het Amicitia Theater met de kleuren film van de Kroningsplechtigheden. Maandag 29 en Dinsdag 30 Juni, ’s Avonds te 8 uur, resp. op het Steeriklipplein en Waagplein, open luchtsamenkomst in verband met bezoek van het rijdend Bgbelhuis. Zondag 28 Juni. Openlucht samenkomst te Woudsend. ’s Avonds 8.30 uur. De oudjes, die deze tocht wensen mee te maken, moeten zich ZATERDAGMORGEN, 27 JUNI a.s., tussen 8 en 10 uur Een veelbelovend programma. Evenals vorige jaren krijgt Sneek ook nu weer een groep buitenlandse studen ten op bezoek. V.V.V. is al druk bezig de ruim honderd gasten die hier 18 Juli arriveren, bij particulieren onder dak te brengen, en het ziet er naar uit dat het daarin zal slagen. De studenten, die voor rechtskundige studie enige maan den in ons land vertoeven, brengen het weekeind telkens in een deel van Neder land door. Sneek heeft daarbij ook een goede naam, gevestigd door de vele be zoeken, welke reeds aan onze stad en haar merengebied werden gebracht. Een andere groep studenten, ongeveer 60 personen, die hier dezelfde dag een bezoek brengen, zal officieel op het stad huis worden ontvangen. Hun collega’s zullen dan 's avonds op het stadhuis worden genodigd, en getracht zal wor den de Sneker Skotsploech voor hen te laten optreden. De volgende dag maken ze weei met de leden van de beide zeil verenigingen een tocht over de meren. De Internationale Valkenwedstrijden zullen financiële steun van V.V.V. ont vangen, terwijl de Skotsploech zal wor den gevraagd voor de deelnemers te dansen. Op 20 Augustus, de laatste dag van de Sneek-Week komt de Oesterreichische Bundesbahn-Musikkapelle naar Sneek om hier ’s avonds aan het Paviljoen een concert te geven dat door de N.C. R.V. zal worden uitgezonden. Deze om roepvereniging neemt ook een groot deel van de kosten voor haar rekening. De beide muziekverenigingen hebben zich belast met het onderbrengen van deze gasten. Dit laatste belooft een bij zondere gebeurtenis voor Sneek te wor den. Zo mogelijk zullen extra boot- diensten worden ingelegd. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar door het Sneker Anjer-Comité op 29 Juni, de verjaardag van Prins Bernhard, een collecte voor het Anjerfonds worden georganiseerd. Overdag zullen leden van de Snitser Skotsploech en van verschillende plaat selijke zangverenigingen anjers en speldjes langs de huizen verkopen, ter wijl een geluidswagen de aandacht op deze verkoop zal vestigen. Des avonds zullen de beide plaatselij ke muziekcorpsen een rondgang door de stad maken, waarbij tevens speldjes zul len worden verkocht. Zoals bekend komt de opbrengst ten goede aan verschillen de culturele instellingen in Friesland; ook van de opbrengst 1952 wen door verschillende Sneker verenigingen ge- Per 1 Juli a.s. worden de volgende agenten van politie te Sneek bevorderd tot Hoofdagent: J. Kuipers, F. Bosma, W. de Boer, J. Kingma en P. Hofing. Skoalbern dus in feestke strak Tige, tige op syn plak 't Jowt in tankbre dei! melden in het café-restaurant „Onder de Linden”. Alleen zij, die de leeftijd van 70 jaar hebben bereikt, komen voor deze tocht in aanmerking. De commissie behoudt zich het recht voor, de leeftijds grens te verhogen, wanneer geen vol doende autoruimte ter beschikking wordt gesteld. Voor controle op de leef tijd, moet men persoonsbewijs of trouw boekje vertonen. Na het vastgestelde uur worden geen aangiften meer in be handeling genomen. De Commissie Autotocht Ouden van Dagen Sneek: H. ABMA, Voorzitter MENNO DE VRIES, Secretaris U. K. VAN WIJK, Penningm. W. FABER E. METZ G. W. POIESZ JOHS. ZONDERVAN, Woensdagmiddag heeft een zwaar on weer, gepaard aan hevige regen- en ha gelbuien en felle windstoten Heeg en omliggende dorpen geteisterd. Te Idsega onder Oudega (W.) was de 25-jarige boerenzoon Hessel v. d. Meer samen met zijn vader in het land aan het melken. Zijn vader zeide, toen het onweer opkwam: „we gaan maar naar huis”, doch Hessel bleef op het land en ging onder een wagen schuilen. Toen z’n vader na het overtrekken van het onweer terugkeerde vond hij zijn zoon, door de bliksem getroffen, dood onder de wagen. Uit Gaastmeer meldt men ons: Woensdagmiddag werd de boerderij van de heer D. A. Cnossen alhier door de bliksem getroffen. Dank zij het snelle optreden, zowel van de oudste zoon, die onmiddellijk met een brandblus-apparaat het dak opging als van de plaatselijke en de Hegemer brandweer, die reeds na een kwartier aanwezig waren, bleef men de brand meester en kon men de boerderij behouden. De motorspuit van Wymbrit- seradeel uit Sneek die ook nog arriveer de behoefde geen dienst meer te doen. De schade beperkt zich nu tot enkele gaten in het dak en tot die door het wa ter aangericht, en is toch nog vrij groot. Ook werd te Gaastmeer in de nacht van Dinsdag op Woensdag een kalf van de veehouder G. Ykema door de bliksem gedood. Woensdagmiddag werd ook heel wat vee getroffen. Naar Ons Noorden meldt werd bij Jouke Galama te Heeg een koe door de bliksem gedood, evenzo bij de veehouder Bajema o.d. Bird. Bij veehouder Schrale te Osingahuizen werd een kalf getroffen en gedood. Heel wat bomen werden langs de wegen en op de boeren erven ontworteld. Bij Evert Asma te Osingahuizen verdronk een toom van 24 kippen, doordat kinderen de schuif van het nachthok hadden dichtgedaan en de dieren dit zodoende niet tijdig konden bereiken. Dat de hooioogst weer aanzienlijke schade door de zware regenval leed, spreekt wel vanzelf. In de dorpen ston den de straten blank, doordat de water stroom te machtig was voor de riolen. Ook elders in het land heerste nood- Hier is dan „Beppe Sjoukje”, wed. Sj. Veltman, die gisteren 90 jaar werd. Ten onrechte is ze door onze berichtgever echter de oudste in woonster van Heeg genoemd, want dat is de wed. WiniaVeeristra, die 21 Maart jl. al de negentig haalde. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb, Drijlhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) En zo liep het gezelschap rustig door de gang, die de „poëtische gang” ge noemd zou kunnen worden, omdat langs de ene wand het grote aquarium en het muizenhuis staan, en langs de andere glazen wand planken getimmerd zijn, waarop geestig kleiwerk van de kinde ren uitgestald is naar het speel lokaal. Hier krijgt men al dadelijk de indruk van ruimte, licht en zon waar de prachtige lichte en luchtige gordijnen, die voor de glazen wanden en open slaande deuren geschoven kunnen wor den, nog aan meewerken. De piano en enkele lage lichte meubeltjes staan hier, kastjes, bankjes, een speelhoekje voor poppenmoedertjes en niet te vergeten de poppenkast met pracht poppen, waar mee de kinderen zelf vertoningen geven. Geen wonder, dat Burgemeester Ras- terhoff, de dag dat hg deze school mocht openen, een blijde dag voor het ge- meentebestuuur noemde. Hij schetste in het kort de wordingsgeschiedenis van deze eerste nieuwgebouwde kleuter school van Sneek, dankte allen die heb ben meegewerkt aan de bouw, en beval de school en omringende tuin in de zorg van ouders en omwonenden aan. Aan mej. van Kruyssen, voor wie dit wel een bijzonder vreugdevolle dag is, wilde de burgemeester dank brengen voor de wijze waarop zij haar taak vervult en met de wens dat zij in volkomen harmo nie haar modern kleuteronderwijs in deze moderne school zal kunnen geven, opende de burgemeester de school en overhandigde hij de sleutel aan mej. van Kruyssen. Mej. van Kruyssen antwoordde met een interessant speechje, waarin zg veel vertelde over haar werk. Wat een ver schil met dat van mej. G. Bakker, die in 1895 leidster werd in de bewaarschool aan de Oude Koemarkt. Deze nu 74-jarige haalde herinnerin gen op aan die tijd toen een „bewaar school” wel heel iets anders was dan de moderne kleuterschool, zoals de thans binnenkomende kleintjes op deze feeste lijke dag van het; gemeentebestuur ca deau kregen! Ze aanvaardden dit ge schenk met argeloze gezichtjes en be zongen in een kort grappig liJdje het bokje, de vissen, de konijnen en de mui zen, die de ouders aan hen en de school schonken. Toen namen ze hun „muziek instrumenten” en maakten, met piano begeleiding, de mooiste muziek op hup bellen, triangels en zelfgemaakte trom mels, als hun aandeel in de feestelijke opening. Maar toen moest ook haastig teruggekeerd worden naar het spel en ze zouden zeker geen aandacht meer ge had hebben voor de verschillende spre kers! Mej. T. Wartena, inspectrice van het kleuteronderwijs, die deze school roem de als de mooiste in haar district, de heer M. Schaafsma, secr. Federatie Volksonderwijs, de heer May, hoofd van de Sperkhemschool, die lang gastvrij heid aan de kleuters heeft geboden en nu een fraaie stander met klimplanten aanbood, de heer H. de Jong, die na mens de oudercommissie van school II een ets van de Waterpoort gaf en ten slotte de heer Romke de Vries, de schep per van de nieuwe school. De inrichting. weer. Te Bakel in Noord-Brabant werd de 39-jarige straatmaker H. T., die met een kind op de knie in zijn keuken zat door de bliksem gedood, het kind bleef ongedeerd. Te Rosmalen brandde de kapitale boerderij van A. v. Nuland af; een schare kinderen die hielpen bij het op tasten van het hooi in de schuur kon met moeite uit het brandende gebouw worden gered. De inwonende moeder van de eigenaar moest bewusteloos worden weggedragen. School zal op 1 a.s. 4"1 bij het onderwg’s ge- De Aartsbisschop coadjutor Z.H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink heeft naar Ons Noorden meldt hier Dinsdag en Woens dag het H. Vormsel toegediend. Dins dagavond kwam de aartsbisschop-coad- jutor, vergezeld van zgn secretaris, dr T. Roorda, bij de pastorie te Sneek aan. Nadat Monseigneur aan een 40-tal vol wassenen het H. Vormsel had toege diend, hield Z.Exc. een kort lof. Woens dag heeft mgr. dr Alfrink om half ne gen het H. Misoffer opgedragen, waar na hij het H. Vormsel toediende aan 140 meisjes en 190 jongens uit Sneek, 45 jongens en meisjes uit Heeg en eveneens 45 jongens en meisjes uit Roodhuis, die ook naar Sneek waren gekomen. In de loop van die dag werd op nog enkele plaatsen in het dekenaat Sneek het H. Vormsel toegediend. Dinsdag jl. werd onder voorzitter schap van burgemeester L. Rasterhoff, in Hotel Hanenburg, een vergadering gehouden van de leden van de Sneker blokploegen van de organisatie voor de Bescherming van de Bevolking. Bijna alle leden van de blokploegen en enkele andere hulpverlenings-groepen hadden aan de oproep van de Burgemeester ge volg gegeven. Na het inleidend woord van de voorzitter, werd door de Burge meester van Harlingen een uiteenzetting gegeven over de betekenis van de blok- ploeg bij de hulpverlening. Spreker stel de in het licht, dat de hulpverlening door de blokploegen betekent het verlenen van burenhulp volgens een zeer oud principe. De heer J. Wind, Kringhoofd voor de B.B. gaf een beknopt over zicht van de organisatievorm van de B.B. en de plaats die de blokploegen in de organisatie is toegedacht. Na de va- cantieperiode zal met de opleiding en oefening van de blokploegen worden aangevangen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. De heer Henk Stuur- ofK wist met een korte schets een vro lijke stemming op te wekken. De verga dering werd besloten met de vertoning van de film „Houen Zo”. OOSTHEM. Bij K. B. is toegekend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver aan F. Antoni- des, kaaspakhuisknecht bij de firma W. G. Grondsma, alhier. IJLST. Woensdag 1 Juli a.s. is dok ter T. S. Goinga 25 jaar als arts alhier gevestigd. Door zijn kunde, toewijding en medeleven heeft hij in die 25 jaar de sympathie en achting van zijn plaatsge noten en patiënten verworven. Op spon tane wijze is geofferd om dokter en zgn echtgenote bij deze gelegenheid een blgk van waardering aan te bieden. En kele cadeaux zgn reeds aangeschaft en in Ons Gebouw zullen deze op de avon den van 1 en 2 Juli worden overhandigd. 1 Juli zal dit plaats vinden door de Ulster patiënten en 2 Juli door die uit de „omkriten”. Een grote toeloop wordt Maandagmiddag. Een in de zon blakerend Tuindorp en daarin de nieuwe kleu terschool die u eens moet gaan bekijken om te zien hoe goed dit gebouw har monieert met z’n omgeving. Door het platte dak, de ramen, de gehele ligging in grasveld en bloemen. Natuurlijk was de vlag gehesen en de kleuters, die nog wat onwennig naar binnen gingen, sommigen met bloemen in de hand, spraken gewichtig over de burgemeester die hun school zou openen. Maar toen ze kwa men de dames en heren, het voltallig college van B. en W., gemeenteraads leden, en vele genodigden, hadden ze het te druk met hun bezigheden en spel om aandacht te kunnen schenken aan dit belangrijk gebeuren. voor de leidsters, het kantoortje van het hoofd en de ruime voorraadkasten. Vandaar gaat rechtuit de gang, welke men de „practische” gang zou kunnen noemen, waarin de kapstokken zijn, de W.C.-deuren uitkomen en aan begin en eind de deuren van de speellokalen, die alweer ruim en licht zijn met hun witte muren, grote glaswand en blauw-grijze vloerbedekking. In de speellokalen de heerlijke „knoei”-waterbakken, zand bakken, ouderwetse winkelweegschaal en de echte schildersezeltjes waarop de kinderen heuse waterverf „schilderijen” maken. Tussen haakjes, wat een prach tig psychologisch middel om het kind te leren kennen. Uitgebouwd aan de les lokalen, die alweer in mooie lage kasten allerlei prachtig speel- en leermateriaal bergen, twee kleine keukentjes met gootsteentjes en aanrechten. Daar kun nen ramen gezeemd worden en bij feeste lijke gelegenheden zal er wel eens wor den gekookt! In de gang, die ook zo mooi van kleur is met de rode tegel vloer, de blauwe W.C.-deuren met de jongens en meisjesplaatjes, de rode, gele en blauwe lokaaldeuren in die gang komt nog een nieuw snufje. De Tomado- fabriek maakt, speciaal voor deze school, kleine ijzerdraad klompenbakjes, die met haken aan een, een eindje boven de vloer bevestigde, balk gehangen kun nen worden. We zouden u nog veel meer kunnen vertellen over de inrichting, b.v. de kleitafels met eternietblad, maar ook buiten de school is nog veel te zien en te genieten aan het klim- en klauter- materiaal, dat voor deze school ontwor pen werd door de architect en, zeer mooi utigevoerd, voor de kleuters een koste lijke uitlaat is en voor de volwassen toe schouwer een lust voor het oog. Zoals deze gehele nieuwe school van binnen van buiten een feest voor ogen en Juffrouw Sikkema, derwijzeres aan de Gereformeer de School te Heeg Juni jaar Chr. werkzaam weest zgn. Ge boren te Ber gum bracht zg later haar ago- re schooljaren door te Tie- tjerk. Door haar bijzondere aanleg volgde zij daarna de lessen aan de Chr. Kweek school te Leeuwarden en slaagde voor onderwijzeres. Na op 1 Juli 1913 be noemd te zijn, ging zij als zodanig naar de Chr. school te „de Waarden” (Mun- nekezijl), gem. Grijpskerk. Hier verbleef zij tot 1 Febr. 1918 en ging toen over naar de chr. school te Heeg. Van 1 Aug. 1921 tot Aug. 1922 was zij werkzaam bij het onderwijs te Zuidhorn, en kwam nadien weer terug op haar vroegere standplaats Heeg, waar zij tot op heden 1953 is gebleven. Deze jubilaresse heeft zich gedurende deze 40 jaar zeer be mind gemaakt, niet alleen bg de grot kinderschaar, maar tevens bij school besturen en collega’s. Een vrouw die met grote liefde, onuitsprekelijk geduld en taaie volharding haar mooie taak al die tijd heeft vervuld in de kracht van haar geloof. Juffrouw Sikkema, nog fit genoeg, hoopt haar werkzaamheden voorlopig nog een tijdje, tot de langza merhand naderende pensioengerechtigde leeftijd, voort te. zetten. Het ligt in de bedoeling de jubilaresse, de schoolkinde ren, ouders enz. op een nader te bepalen datum een feest te bereiden. Laten wg tenslotte haar, die immer de memme- tael zo toegedaan bleef, dit hulde- gedichtje aanbieden: r -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1