Voorlopig geen Bermuda-conferentie Voetbal voor de Sneker Ouden van Dagen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Een tweede Ziekenhuis te Sneek Ml K O Provinciale Stichting voor revalidatie ZAKENNIEUWS Dinsdag 30 Juni 1953 108e Jaargang No. 51 Autotocht Jubileum Ds. C. J. Sikkel Benoemd Christie ter dood veroordeeld Het Stedelijk Muziekcorps Sneek Wetterpoarte partij Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 -■■= Het Streeleer Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Koe door de bliksem gedood Uitstapje Geref. Vrouwen ver. Scharnegoutum Beppe Sjoukje had een goede verjaardag Gevonden voorwerpen De Zomeropruiming Bolsward krijgt weer zijn heamieldagen Opening „de Rozeknop” Churchill moet rust nemen Herv. Vrouwen uit Oppenh.- Uitwellingerga maakten een reisje RedacteurL. KIEZEBRINK Voor onze Ouden van Dagen. 5. 6. K. J. Alford 9. 10. 11. PHILIA. De K.N.V.B. werkte niet mee. Wielerronde. gestoken secretarie- De elftallen van de vroede vaderen en de secretarie. De laatsten in het Pompeblêdden-shirt. Het bericht in ons vorig nummer be treffende de benoeming van ambtenare: van de rijkswaterstaat, dat wij ontleen den aan de L. C. was verre van juisi Het dient zo te luiden dat de heer F. te: Burg alhier is benoemd tot technisch hoofd-opzichter, en de heer H. Breimei thans te Leeuwarden, vroeger te Sneek tot technisch opzichter. Voor de heer ter Burg gold deze benoeming reeds met ingang van 1 Jan. 1951. HEEG. Als onderwijzeres aan de R.K. school te Emmeloord is benoemd mej. J. v. Asma van Heeg. Troch it Haedbistjür fan it Neder- lanske Keatsboun is oan de keatsfor- iening „Sneek” tasein dat elk jier op ’e twadde Sneon yn July de fomeamde Wetterpoartepartij hélden wurde mei. Sa sil nou dit jier 11 July de wichtige dei wêze. 15 earste klas keatsers kom- me dan op it Martinipleln yn ’e krite. Der wurdt keatst neffens in kompetysje- systeem en de Snitser telling wurdt ta- past. It bistjür docht alle war om in goed stikje musyk op it plein to krijen. 7. 8. 1. 2. 3. 4. terwijl doelman Brens ook enige malen correct ingreep. Ruststand 00. Tussen de benzine-geurtjes Ruik je geurtjes-van-odeurtjes: Moedertjes-tot-meer-dan-tachtig Stamelen knipogend: „Prachtig Tussen de benzine-geurtjes Blos op wangen achter deurtjes: Vadertjes, vergrijsd van haren, Jubelen: „Dit is je ware SNEEKER NIEUWSBLAD tiënt in de maatschappij. „De revalidatie zal in een ziekenhuis moeten beginnen”, zo zei de inleider, die pleitte voor een ononderbroken proces van het ziekbed tot de plaats in de maatschappij. Voorts legde prol’. Reddingius het accent op opsporing van de gevallen, die nog niet betrokken zijn in de moderne ontwikke ling van de revalidatie, maar die thans nog graag willen worden geholpen. Tijdens het onweder dat zich Vrijdag ochtend in de vroegte over onze stad ontlastte en dat gepaard ging van zo hevige regenval dat tal van straten on begaanbaar waren, is een koe van vee houder W. Reen aan de Woudvaarts- kade door de bliksem in de weide ge dood. Deze veehouder had zes koeien, waarvan de beste nu verloren ging, een grote schadepost dus voor de man. Ook Heeg en omgeving werd were door zware stortbuiten geteisterd en enkele stukken land stonden geheel blank. De zoon van veehouder K. Reit- sma die zich met zijn vader naar huis spoedde werd door de bliksem tegen de grond gesmakt, doch hij kon weer op staan en veilig geraakten beiden thuis. Advertentieprijs 15 at par m.m. Bij aantrad (hendeliedv.) leger. Abonnementsprijs 13.— par half Jaar. Franca par part I 3.75 par half |aar. Giro 50748 tan neme van Firma E. J. Drijfhout Snaak. mannen belaagden zijn heiligdom onop houdelijk. Geen van beide partijen wist echter meer te doelpunten, zodat de secretariemannen met 01 de baas ble ven. Churchill heeft in de afgelopen weken het ambt van Eden waargenomen. Men houdt in Londen dan ook rekening met de mogelijkheid dat het kabinet zal wor den gereorganiseerd om een voorlopige leider te vinden voor het Foreign office. Churchill mag zich alleen maar bezig houden met de allerbelangrijkste kwes ties. De gezondheid van de 78-jarige pre mier is overigens zeer goed en hij zit thuis met een uitstekend humeur. Zijn gewone kleren heeft hij verwisseld voor zijn beroemde overall met ritssluiting, een zeker teken dat hij zich gaat ont spannen. Maar men kent Chuurchill lan ger dan vandaag en iedereen is er naar benieuwd of hij werkelijk een maand lang zich zal houden aan het advies van zijn dokters en het kalm aan zal doen. Het gebeurt niet vaak, dat een bur gervader gepasseerd wordt. Meestal is zijn goedkeuring nodig, maar Groenland van de secretarie had daar deze avond maling aan. Na pl.m. 5 min. knalde hij de bal zo verrassend langs burgemeester Rasterhoff dat deze er beduusd van was. 01. Een volgende aanval van de vroe de vaderen werd op ongeoorloofde wijze af geslagen. Scheidsrechter G. W. Poiesz liet doorspelen, maar grensrechter H. Abma protesteerde heftig, met het ge volg dat de bal op de witte stip kwam. Penalty! Zou de stand gelijk worden? Niks daarvan dacht doelman Brens, die de door G. v. d. Zee genomen strafschop stopte. Het raadslid Vis liep een „knie tje” op en verliet kort voor het einde ’t veld. Doelman Rasterhoff moest zijn ca paciteiten nog vele malen tonen, want de in Fries shirt SCHARNEGOUTUM. Donderdag reis de de Geref. Vrouwenver. per autobus Sijpersma naar Havelte, Noordwolde waar de Rijksrietvlechtschool werd be zichtigd, vervolgens naar Appelscha, ’s Avonds elf uur keerde het gezelschap zeer voldaan in ons dorp terug. ochtend. Na een mooie rit door de N.O.- Polder werd in Epe koffie gedronken. Op weg naar Arnhem bewonderden de vrou wen de verrichtingen van de zweefvlieg tuigen en werd ook even halt gehouden bü het dierenpark in Rhenen, waar heel wat te zien was. Wel dreigde een don derbui een spaak in het wiel te steken, maa: de dames lieten zich niet uit het veld slaan. En het warme maal smaakte er ook niet minder lekker om. In de mooie heuvelachtige omgeving van Arn hem amuseerde men zich buitengewoon, terwijl hier tevens van de mooie verge zichten, de kettingbrug en de kastelen genoten werd. En in het park Sonsbeek waren het vooral de Verklikkertjes waarmee de dames zich vermaakten. „Mannich rekke hjir fan streek”, schreef de verslaggeefster. Na de thee werd de terugreis aanvaard. In ’t Prins Bernard dal en Steenwijk werd nog even gepau zeerd en toen ging het verder non-stop op huis aan. Het was een prachtige dag waaraan de dames nog lang met veel genoegen zullen terugdenken. De Fa Kingma en Slufter heeft haar schildersbedrijf verplaatst van Wester- singel naar Oppenhuizerweg no. 7, in HEEG. Onder grote belangstelling vierde Beppe Sjoukje Donderdag haar 90ste verjaardag, ’s Avonds bracht het plaatselijk muziekcorps een vijftal num mers te barer ere ten gehore. Ze ontving ook vele bloemstukken en andere ca- deaux en talloze gelukwensen. Het werd een onvergetelijke dag voor Beppe en voor haar kinderen. Vriendelijke oudjes trekken Woensdag weer een dagje uit, Elke auto toetert vrolijk: Nieuwe zomer, oud geluid! Eén dag van de vele dagen, Eén dag van het lange jaar Staan bruin, blond en zwarte haardos Graag „in dienst” van ’t grijze haar! Op het terrein van de voetbalver. Sneek, voor deze gelegenheid belangloos afgestaan, werden Zaterdagavond twee voetbalwedstrijden gespeeld, waarvan de baten ten goede kwamen aan het comité voor de autotocht voor ouden van dagen alhier. De elftallen, samengesteld uit leden van de gemeenteraad met burge meester Rasterhoff in ’t doel en uit ’t personeel van de secretarie, speelden het eerst. Dit was een aardige strijd, waarbij ook de amusante noot niet ont brak. Nadat wethouder Boeijenga de af trap had gedaan golrde net spel heen en weer. Aan het spel van de spelers individueel kon men heel goed zien wie de regelen der voetbalkunst wel of niet machtig waren. Het raadslid Fijlstra kreeg spoedig een goede kans, terwijl aan de andere kant doelman Rasterhoff bij een moeilijke situatie meesterlijk redde door zich onvervaard op de bal te werpen. De eerste speelhelft verstreek met wisselende kansen. Een knoert van Fijlstra ketste af tegen de bovenlat, De revalidatie van hen, die door ziekte, ongeval of aangeboren gebreken minder valide zijn of dreigen te wor den, is behandeld in de Vrijdag te Leeu warden gehouden jaarvergadering van de stichting Friesland voor maatschap pelijk werk. Arts B. Wartena, genees kundig inspecteur van de volksgezond heid in Friesland, die de leiding van de bijeenkomst had, zei dat de stichting in samenwerking met het Groene Kruis dit vraagstuk in behandeling heeft geno men. Het is sinds 1949 in studie geweest en thans is het gekomen tot een provin ciale stichting voor dit doel, die reeds is overgegaan tot het aanstellen van de heer F. Velds, arts te Bathmen, die de leiding zal krijgen van de werkzaam heden, welke op dit terrein in onze pro vincie zullen worden verricht. Tijdens de bijeenkomst heeft prof. dr. T. Reddin gius, genesheer-directeur van het Reva- lidatie-centrum „De Hoogstraat” te Leersum, gesproken over de sociale be tekenis van de revalidatie en welke pro blemen er aan ten grondslag liggen. Ook wees deze inleider op de maatregelen en de zorgen, die ten behoeve van de „uit vallers” genomen dienen te worden, op dat zij zo snel en zo geschikt mogelijk weer in de gemeenschap terug kunnen keren. Met grote nadruk zei prof. Red dingius, dat de medische revalidatie aanzienlijk van haar waarde verliest, als ze niet aansluitend wordt gevolgd door de sociale. Helaas komt het nog maar al te vaak voor, dat dé behandelende ge neesheer tevreden is met een gunstig verloop van het ziekteproces of het de fect als zodanig. Eerst veel later, in vele gevallen te laat, wordt aandacht geschonken aan de terugkeer van de pa- Het is waar dat John Reginald Chris tie ter dood is veroordeeld wegens moord op zjjn vrouw. Het is ook waar dat hij heeft bekend in totaal zeven vrouwen te hebben vermoord. Maar wie zegt dat hij nog niet veel meer vrouwen het leven heeft ontnomen? Dat is de vraag waarmee zich een deel van de Britse kranten bezig houdt. Er is in de tuin van het spookachtige huis waar Christie heeft gewoond een groot aantal menselijke beenderen ge vonden. Sommige vormen een compleet geraamte, andere niet. Men houdt stuk ken been over. De medische dienst van de politie is er nog steeds mee bezig. Zal het blijken dat er meer doden in de tuin begraven zijn geweest? De me dische dienst staat voor zeer grote moei lijkheden. Om een voorbeeld te geven: een van de gevonden schedels was in 92 stukken gebroken. Een andere vraag die in de Engelse kranten wordt gesteld is of het geen tijd wordt voor een nieuw onderzoek in de zaak van John Evans, de chauffeur die in 1950 is opgehangen wegens moord op zqn dochtertje. Hij werd ter dood veroor deeld op het getuigenis van John Chris tie, die bekend heeft de vrouw van Evans te hebben vermoord. Een lid van het Lagerhuis zal de mi nister van binnenlandse zaken vragen om een nieuw onderzoek in die zaak. De commissie welke zich bezig houdt met het bestuderen van de vraag of de doodstraf nog wel op haar plaats is in de moderne Engelse maatschappij, heeft de zaak-Christie onderzocht en zal bin nenkort haar gevolgtrekkingen aan het parlement overleggen. De mogelijkheid bestaat dat als gevolg daarvan de dood straf zal worden afgeschaft. De verdedigers van Christie houden zich nog steeds bezig met de vraag of zij hun cliënt zullen aanraden in hoger beroep te gaan of niet. Het begint erop te lijken, dat zij het niet zullen doen. Christie verblijft nu in de dodencel van de Pentonville-gevangenis. Hij slaapt op dezelfde brits die ook John Evans tot rustplaats heeft gediend in de laatste dagen van zijn leven. van Politie; handdoek, In de week van 18 tot 25 Juni werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: grijze glacé handschoen, Suierveld, Kapelstraat 9; aluminium armbandje, Bureau van Politie; zwem- kaart, Venema, Priorstraat 53; munt biljet, Lagendijk p.a. Roks, Klooster- kettinkje met gouden Leeuwenburg 2; beurs en inhoud, Ten Cate, autosleuteltje, Bureau en Willem- Men meldt ons nog dat de inschrijving voor de wielerronde boven verwachting is. Men acht het echter niet verantwoord wegens het betrekkelijk kleine parcours meer' dan 50 renners aan de start te laten verschijnen. Voor een ronde is dit trouwens ook een beste bezetting. De lijst bevat klinkende namen, o.a. Piet van Roon, wegkampioen van Nederland 1951, Koch, kampioen van Nederland op de 50 km. in 1953, A. v. ’t Hof, de etappewinnaar 1953 route de France, Zahradnik, 3e kampioen van Nederland en winnaar van de ronde in B. 1951, Mik, kampioen van Groningen en 3e pr. winnaar Fr. 11 steden 1953, Bos en Kloosterziel, 2e en 5e prijswinnaars Fr. 11 st. 1953, Charisius, Gebr. Peters Haarlem, Douwes en Mahn, Amsterdam, Fok, winnaar ronde van Annen enz. enz. De start is ’s middags 5.30 uur op de Grote Markt te Bolsward. Bij algemene maatregel van bestuur is bepaald, dat voor het jaar 1953 in plaats van het tijdvak tussen 15 Juli en 15 Augustuus het tijdvak, aanvangende op 11 Juli en eindigende op 8 Augustus, is aangewezen voor het houden van de zomeropruiming voor: a. de winkelnering waarin de navol gende bedrijven worden uitgeoefend: de kleinhandel in electrische verbruikstoe- stellen, de kleinhandel in glas, porcelein en aardewerk, de kleinhandel in huis houdelijke artikelen, de kleinhandel in luxe- en kunstnijverheidsartikelen, de kleinhandel in galanterieën, de kleinhan del in speelgoed, de kleinhandel in gou den en zilveren werken en juwelen, de kleinhandel in koffers en lederwaren, de kleinhandel in meubelen, de kleinhandel in parfumerieën, cosmetische artikelen en toilet-artikelen, de kleinhandel in schoenen, de kleinhandel in textielgoe- deren in al zijn vormen, de kleinhandel in verwarmings- en kookapparaten, de boekhandel; b. de warenhuizen. OOSTHEM. Woensdag 1 Juli a.s. zal het een kwart eeuw- zijn geleden, dat onze oud-dorpsgenoot ds. C. J. Sikkel door zijn plaatselijke collega ds. H. S. Bouma, thans emeritus predikant te Knijpe, werd bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Amsterdam Zuid. Ds. Sikkel werd 28 Augustus 1895 te ’s-Gravenhage, waar zijn vader wijlen ds. J. C. Sikkel toen predikant was, ge boren, bezocht het Gereformeerd gym nasium te Amsterdam en studeerde ver volgens aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, waar hij in Juni 1925 zijn doc toraal examen deed. Hij verbond zich lé October 1925, na vooraf te zijn beves tigd door ds. S. G. de Graaf van Am sterdam aan zjjn eerste gemeente dt Geref. Kerk van Oosthem. 1 Juli 192! verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Amsterdam-Zuid, waar hij was beroepen in de vacature van de tweede predikantsplaats na het conflict var. 1926. De wedstrijd Sneek I tegen de rest van Sneek ging niet door. De voorzitter van 't Comité, de heer H. Abma, deelde mede dat de K.N.V.B., afd. Friesland, hiertegen bezwaar had gemaakt. Met de reglementen van de K.N.V.B. heeft het afd.bestuur het recht aan zjjn kant, maar gezien het sympathieke doel waar om het hier ging, en de medewerking van de gehele Sneker burgerij steekt deze ambtelijke denkwijze daar wel sterk tegen af. Het bestuur meent hier- teg’en niet alleen ernstig te moeten pro testeren, aldus de heer Abma, maar bo vendien te moeten waarschuwen, dat de K.N.V.B. hierdoor aan populariteit in boet. En daarmee is hij stellig niet ge diend. Spr. bracht tenslotte dank aan allen die de commissie steunden in haar streven de ouden van dagen een gezel lige dag te bereiden. Inplaats van boven genoemde wedstrijd speelde Sneek I nu tegen Black Boys I. De zwartjes heb ben ondanks de 40 nederlaag kranig partij gegeven. Vooral in het verdedi gen lieten ze knap werk zien. De doel punten voor Sneek werden gescoord door Foeke Kootje 1—0, kopbal Visser 20, schot Reen tegen de paal, waarna Visser kort voor rust er 30 van maakte. Na de rust was doelman Brink- sma wegens een blessure vervangen door Bosma. Na een half uur bracht Jopie Smit met een vliegend schot de stand op 40. Scheidsrechter Klaas van Gorkum leidde tot aller genoegen, maar bij vorige jaren vergeleken viel het be zoek iets tegen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 5S Telefoon 3005 (K 5150) Mijnheer de Redacteur, Boven het ingezonden stuk van het Bestuur van het St. Antonius Zieken huis plaatste U de vraag: „Een tweede ziekenhuis in Sneek?” Het zij ons vergund ter beantwoording dezer vraag Uw aandacht en die Uwer lezers voor het volgende te vragen. Het bestuur van het St. Antonius Ziekenhuis stelt: 1. Er is geen behoefte aan een tweede ziekenhuis; 2. Er is een betere methode van berekenen gevonden; 3. Een rijksbij- drage is n:"t verantwoord; 4. Men doe als wij: nieuwbouw uit eigen en geleen de middelen. a. In 1949/1950 was de situatie deze: Behoefte volgens hoofdinspectie Volks gezondheid 4 bedden per 1000 inwoners. Rayon Sneek, groot 80.000 zielen, 80 x 4 320 bedden. Bestaand in St. Anto nius Ziekenhuis 160 bedden. Aanvulling nodig 160 bedden. Ons bestuur vroeg deze 160 bedden voor het Protestants Christelijk Ziekenhuis. Bestuur St. Antonius Ziekenhuis vroeg tegelijkertijd 80 bedden uitbrei ding. Nadat het Bestuur van het St. Antonius Ziekenhuis had verklaard, dat bij toewijzing dezer 80 bedden de plan nen om tot stichting van een Protes tants ziekenhuis te geraken niet zouden worden geschaad, daar eventueel over compleet geworden bedden zouden wor den bestemd voor chronische zieken e.a. werd het verzoek tot uitbreiding inge willigd. Deze verklaring vergeet de Friese Ziekenhuiscommissie, evenals de minderheidsnota, evenals het Bestuur van het St. Antonius Ziekenhuis. Na de uitbreiding bedroeg het aantal bedden dus 160 -J- 80 240. Voor het Prot. huis bleven gereser veerd 160 bedden. Te Bolsward wordt de reeds enige ja ren oud zijnde traditie ook dit jaar voortgezet. Stad en omgeving zullen weer enkele dagen feestvieren rond het Heamiel, de hooimaaltijd in de open lucht, terwijl aan deze dagen (2, 3, 4 Juli) glorie wordt bijgezet door de aan wezigheid der „heamielkeninginne”, die Donderdagmorgen om 9.30 uur officieel wordt ingehuldigd, terwijl Burgemeester J. G. S, Bruinsma om 10 uur de feeste lijkheden officieel zal openen. Aan deze feestelijkheden is ditmaal tevens een grote zakenparade verbonden, een ten toonstelling van een omvang als na de oorlog niet te Bolsward werd gehouden, ’s Middags van de 1ste feestdag (2 Juli) zijn er op het ijsbaanterrein harddrave rijen met totalisator, tevens demonstra ties door ruitersportverenigingen (begin 1.30 uur), ’s Avonds om 6 uur wordt in de theetuin van de Keizerskroon het heamiel gehouden. Dit tijdstip is ge kozen, opdat ook buitenmensen aan deze maaltijd deel kunnen nemen. Een feest avond in de Doele met Tetman de Vries („Fan it iene yn it oare”) volgt, terwijl tegelijkertijd in het Julianapark een con cert wordt gegeven door het muziek corps „De Leympf” van Leeuwarden (tevens demonstraties van de Snitser Skotsploech). Vrijdag 3 Juli zal ’n groot schoolsportfeest worden gehouden (1400 schoolkinderen) op het Ijsbaan- en CAB-terrein, terwijl om 5.30 uur de jaar lijkse Wielerronde wordt gehouden met tot besluit van deze dag een feestavond in de Dpele met de „Radio-sterren- parade”. Ook de Zaterdag zal staan in het teken van de sport. Om 1.30 uur wordt een d.e.l. partij (sen.) gehouden op het Oortje, terwijl er om 3 uur een heamiel-oriënteringsrit voor auto’s, motoren en bromfietsen georganiseerd wordt. De heamieldagen worden beslo ten met een concert van de Schutterij- muziek op de Bargefenne en een feest avond op ’t ijsbaanterrein (resp. 8 en 9 uur). De zaken-parade, de mechanische speeltuin en last not least de unieke schilderijententoonstelling onder het motto „Het dier in de Beeldende Kunst” op het Bolswarder stadhuis, zullen van zelfsprekend gedurende deze 3 dagen de duizenden te verwachten bezoekers gaarne ontvangen. dwarsstraat 19; broche, Volkers, met ritssluiting Kloosterhof 27 blauw zwembroekje Schippersschool, straat; licht bruin beursje, Blok, Wes- tersingel 5; hanger (uitgezaagd geld stuk), Wijbenga, Anna Paulownastraat 29; huissleutel, Bureau van Politie; rode ceintuur, Lemke, Bolswarderweg 1; lin ker herenglacé, Gjeltema, Woudvaarts- kade 42; visnet, Bureau van Politie; zijden sjaal, Vierstra, le Oosterkade 4; bankbiljet, van Wieren, Gysbert Japiks- straat 30; tas met inhoud, v. d. Werf, Westersingel 67; combinatietang, Bu reau van Politie; vulpen, Naholt, Op penhuizerweg 56; pakje, inhoudende stof, Boersma, Woudvaartskade 5; sleuteltje, Bureau van Politie; parapluie en wan delstok, Huizing, 3e Zomerrakbuurt 46; zwarte boodschappentas, Bureau van Politie; oude bruine beurs met inhoud, Lodewijk, Johan Willem Frisostraat 28; zwembroekje en handdoek, Brinksma, Kloosterdwarsstraat 33; blauwe zwem broek, Visser, Gysbert Japiksstraat 50; driehoek, Kamstra, 2e Frittemahoven- straat 6; blauwe zwembroek en hand doek, Bureau van Politie; huissleutel (lipsmodel „WS”), Bureau van Politie; rood sjaaltje, de Vries, Napjusstraat 75; rozenkrans in etui, v. d. Schaaf, Koop- mansgracht 49; grijs rode ceintuur, Wijnja, Wijde Noorderhorne; zwarte vulpen, Teensma, Bothniakade 14; bonte damessjaal, Wagenmakers, Maria Lou- isestraat 3; bruine sok, Calf, le Fritte- mahovenstraat 5. In het verslag in ons vorig nr. betref fende de opening van deze kleuterschool is een abuis geslopen. De vloerbedekking is geleverd door het Interieur, de aan kleding door Meubelhuis Aukema. het pand waarin voorheen de Baptisten gemeente haar kerkdiensten had. Het is nu een mooie ruime werkplaats, welke aan de eisen van de tjjd voldoet. Hun lang gekoesterde wens, zo deelden de firmanten ons mede, is thans in vervul» ling gegaan. Men kan nu de steeds gro ter wordende cliëntèle beter bedienen, daar kantoor en woongelegenheid, die thans telefonisch te bereiken zijn, hier ook zijn ondergebracht. Dat de heer Bouma met zijn tijd mee gaat bewijst weer het feit dat hij thans voor zijn rijwielzaak etc. Leeuwarder- weg 1 alhier r n „Dorsia” bromfiets» brandstofpomp de eerste in het Noor den heeft geplaatst. Daarmede zullen zeer zeker vele bromfietsers die dit drukke verkeerspunt dagelijks passeren, gebaat zijn. Deze bromfiets-bar is zeer gemakkelijk te bedienen en levert bin nen één minuut 18 verschillende meng sels, ml. zes benzine-olie-verhoudingen in drie S.A.E.-waarden. In de kop van de pomp bevinden zich de benzinetank en drie gescheiden olietanks. Men plaatst een hefboom, die een kraan bedient, in de eerste positie en dan stroomt benzine in een meetglas tot één van de daarop aangegeven strepen, welke correspon deren met een bepaalde mengverhou- ding, Plaatst men de handF in zijn tweede stand dan vloeit de olie toe. Een cocktail-mixer brengt een innige ver menging van benzine en olie teweeg. Dat van dit qieuwe snufje een itrUf. gebruik zal worden gemaakt behoeft men niet te betwijfelen. Bromfietsers, die hier passeren, behoeven nu hun brandstof niet meer in busjes mee te nemen. Wij ontvingen een verslag in rijm van een der deelneemsters aan het uitstapje der Herv. Vrouwenvereniging te Oppen- huizen-Uitwellingerga. Onze ruimte liet echter niet toe hét te plaatsen en daar om moeten we volstaan met een kort resumé van al het moois dat de dames die dag hebben beleefd. Omdat Arnhem het einddoel was startte de N.T.M.-bus, waarmee de reis gemaakt werd, reeds om 6 uur in de De kansen op een spoedige bijeen komst van de Grote Drie op de Bermu da eilanden, eventueel gevolgd door een conferentie van de Grote Vier, zijn aan zienlijk gedaald tengevolge van een bul letin uit Londen: premier Winston Churchill is ernstig overwerkt en moet een maand lang volkomen rust houden. In uonden is men van mening dat de behoefte aan een bijeenkomst van de Grote Drie nog even groot is als te voren. In Parijs is men van oordeel dat de behoefte aah een bijeenkomst met de dag groter wordt. In Washington denkt men er anders over. De Amerikanen hebben steeds ge dacht dat Churchill van plan was om de bijeenkomst van de Grote Drie te doen volgen door een conferentie met de Russen en de Amerikaanse regering vindt dat de tijd voor een dergelijke bij eenkomst van de Grote Vier nog steeds niet rijp is. Het bulletin van Churchills dokters zei: „De eerste minister heeft in lange tijd niet kunnen uitrusten van zijn ver moeiende bezigheden en heeft nu be hoefte aan een periode van volkomen rust. Wij hebben hem daarom aangera den af te zien van zijn reis naar Bermu da en ten minste voor een maand zijn taak zo licht mogelijk op te vatten”. Eden, de Britse minister van buiten landse zaken, bevindt zich nog steeds in de Verenigde Staten waar hij op nieuw aan zijn galblaas is geopereerd. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal het „Sted. Muziekcorps Sneek” o. 1. v. de dirigent H. Bouman hedenavond 29 Juni een concert geven op het Waagplein. Aanvang half negen. Programma: Wilhelmus. Marche du Héros H. Nicholls Ouverture La Mascotte F. Andrieu Mondnacht auf der Alster Walzer Osc. Fe tras March of the Bowmen uit Robin Hood Suite Fr. Curzon The Gladiatoren Farewell H. L. Blankenburg The Middy March Fant, sur l’Opera Tannhauser R. Wagner Wiener Praterleben Walzer Translateur Princesse Czardas, Operette melodieën E. Kalman The Stars and Stripes forever J. P. Sousa. b. De Friese ziekenhuiscommissie re kent aldus: Behoefte 3.85 bedden per 1000 zielen. Rayon groot 80.000 zielen. Behoefte aan bedden 3.85 x 80 308 bedden. Aanwezig 240 bedden. Verschil 68 bedden. Bedenk: Hierbij dienen op geteld de 80 bedden (zie onder a.), dus totaal 148 bedden. c. Onze berekening. Wij achten het rayon van 80.000 zielen te klein geno men. Niet het feit, dat 121 kerkelijke ge meenten onze plannen steunen mag uit gangspunt zijn voor de berekening, maar het feit, dat de burgerij dezer 21 ker kelijke gemeenten ons streven financieel krachtig heeft gesteund 300.000. aan giften). Het rayon is volgens ons te stellen op 97000 zielen. Dus, volgens Friese commissie 3.85 bedden per 1000 zielen, wordt 3.85 x 97 - 373 bedden. Aanwezig 240. Ontbreken nog 133 bed den. Daarbij 80 bedden (zie onder a.) is 213 bedden. Conclusie De behoefte is volgens a. 160; b. 148 en c. 213 bedden. Wij vragen een ziekenhuis voor 150 bedden. Dit is dus volkomen verantwoord. De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft dat erkend. Nu de Rijksbijdrage. Evenals bij de woningbouw is de rijksbijdrage voor de regering onvermijdelijk, Indien de re gering een bepaalde lonen- en prijzen politiek wil voeren. De regering noemt 3/7 van de in vestering daarom onrendabel. In werke lijkheid kan het onrendabele deel groter zijn. De rijksbijdragepolitiek is daarom voor de ziekenhuisbouw onvermijdelijk, maar zeker niet aantrekkelijk. Het blijft daarom noodzakelijk, dat de bevolking van het rayon financiële offers brengt. Het Roomse huis werd vóór de oorlog, d.w.z. goedkoop, gebouwd en op vooroor logse fundamenten uitgebreid. Dat is dus zonder meer rendabel te exploiteren. De behoefte uit een oogpunt van volksgezondheid staat vast. Protestants Zuid West Friesland heeft te kennen ge geven, de stichting van een Protestants Christelijk Ziekenhuis te wensen. Ons bestuur heeft er voor te zorgen, dat het er komt. Wij moeten Uw vraag: „Een tweede ziekenhuis in Sneek?” dus be vestigend beantwoorden. Het bestuur van de Stichting Protestants Christelijk Zieken huis voor Zuid-West Friesland te Sneek. Doelman Rasterhoff ge passeerd!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1