Huldiging dokter T. S. Goinga te IJlst BUITENLANDS OVERZICH Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 130 Sneker auto’s reden weer de Ouden Dagen tocht van f «■O Vrijdag 3 Juli 1953 108e Jaargang No. 52 i „aa.^ Koningin Juliana Brits kolonel Geen Amerikaanse inter ventie in satellietlanden - Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -1 Bijtijds gered Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 De slechte ontvangst van de R.O.N. Uit raam gevallen en gedood Kreeg zijn gewicht in zuivel Voorlopig geen Bermuda-Conferentie En 530 stadgenoten hadden een heerlijke middag i i w' SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK r A. B. Andere sprekers. Maandagmiddag geraakte het pl.m. 3-jarig dochtertje van de heer Wempe, wonende aan de Badhuisgracht achter de ouderlijke woning bij het spelen in de Franekervaart. De timmerknecht van der Sloot van Leeuwarden, werkzaam by de Mij Friso” welk bedrijf daar een werkplaats heeft, sprong gekleed te wa ter en mocht het genoegen smaken de kleine drenkeling, die reeds enige ma len kopje onder was geweest, behouden op het droge te brengen. den gezocht en dat gaat niet vlot. Daar om werd aan devaluatie, loonsverlaging enz. gedacht. Onder stralende zonneschijn vertrok ken Woensdag de deelnemers, 530 stad genoten van boven de 70 in 130 wagens van de veemarkt, waar het ijverige damescomité al versnaperingen uitdeel de. Er was bij dit vertrek al veel belang stelling van de burgerij. De tocht ging via Heerenveen, Oranjewoud naar Beet- sterzwaag, waar even werd gepauzeerd en op het traditionele zakje-met-inhoud werd getracteerd. Daarna ging het via Drachten, Houtigehage naar Surhuis- terveen, waar in de grote zaal van de heer Hollema de oudjes reeds werden verwacht. Het was een schitterend ge zicht al die tafeltjes met bloemen, het witte eetservies rijk beladen met de goede dingen dezer aarde: broodjes met vlees, kaas, beschuit met aardbeien Toen iedereen gezeten was, een hele toer, want iedereen wou met iederéén praten, en kennissen nog van vorig jaar moesten elkaar even zeggen hoe heerlijk het was, maar toch toen dan iederéén zat, verwelkomde de voorzitter van het comité, de heer Abma, de deelnemers, wenste allen smakelijk eten en, terwijl koffie werd geschonken, wijdde de heer Abma eerst een woord van dankbare herinnering aan wijlen de heer Terp- stra, die wel de ziel van de Sneker auto- Adv.rt.ntieprlj» 15 et per m.m. Bij eontract (handaliadv.) lager. Abonnemantsprijt t 3. - par half jaar. Franco par post f 3.75 per half |aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snaak. rikaanse senaat, die de Europese defensie- gemeenschap practlsch als van geen waarde meer schijnt te beschouwen en Frankrijks macht eigenlijk maar min acht, stuurt op een besluit van het Ame rikaans Congres aan, waarbij ook mili taire steun aan Europese legers op het vasteland wordt toegezegd, welke buiten der betrokken volken vertegenwoordigen, de Europese defensiegemeenschap staan, dus aan nationale legers, waarbij vooral gedacht wordt aan West-Duitsland. Koningin Elizabeth II heeft koningin Juliana benoemd tot kolonel van het Royal Sussex regiment. Koningin Juli ana is de vierde buitenlandse vorst, die een hoge rang in het Britse leger be kleedt. De anderen zijn koning Haakon van Noorwegen, koning Frederik van Denemarken en koning Tribhoevana Bir Bikramjoeng van Nepal. IJLST, 1 Juli. Zo was dan heden de dag aangebroken, waarop dokter Goïnga 25 jaar geleden zich alhier als arts ves tigde. Dat feit mocht niet onopgemerkt voorbijgaan, daarvoor had de dokter in die 25 jaren zich door zijn medeleven met en toewijding aan zieken in Ijlst en omgeving te veel sympathie en achting verworven. Terwijl de comité-leden voor deze herdenking met hun dames, uit IJlst Oosthem, Nijezijl, Abbega enz. in het Gebouw bijeenkomen om de dokter en zijn vrouw op feestelijke wijze aldaar te ontvangen, marcheert om ’s avonds 7 uur Concordia onder tromgeroffel naar de dokterswoning aan de Popmawal. Daar Aangekomen wordt allereerst een muzieknummer gespeeld ter ere van dit heuglijk feit en dan wordt de jubileren de dokter met zijn echtgenote, begeleid door burgemeester Oppedijk naar de voor hen gereedstaande auto geleid, en onder de vrolijke tonen van het voorop gaande corps en veel belangstelling naar het Gebouw gereden. Dat Gebouw was keurig versierd, alles was in de puntjes geregeld en zowel de Friese als de Bondsvlag waren in de versiering op genomen. In het Gebouw nam het dok tersgezin plaats op de voor hen gere serveerde plaatsen. Natuurlijk, al de kinderen waren bij dit heuglijk feit tegenwoordig. En toen richtte burge meester Oppedijk zich tot het jubile rende paar met de volgende woorden: 25 jier is it lyn, dat jimme boaske binne en jo hjir bineamd waerden ek as ge- willen laten treden om het een bemid delende rol tussen West en Oost te laten spelen. De Gasperi moet zich by zijn bezoek aan Londen tegenover Churchill al beklaagd hebben dat diens politiek, die eigenlijk ook uitgaat van de ver onderstelling dat er in Rusland iets ver anderd is, de verkiezingsstrijd in Italië maar ongunstig ten opzichte van de de mocratische partyen heeft beïnvloed. Hoe dit ook zij, de Gasperi zal wel weer belast worden met de vorming van een nieuwe regering, die het, wanneer zy geen steun van uiterst links of rechts zoekt, wat niet in de bedoeling van deze staatsman schynt te liggen met haar kleine meerderheid moeilijk zal krijgen, zodat ook Italië maar een vry onbetrouwbare factor ook in de inter nationale politiek zal blijven. Al doet het onder de Gasperi’s leiding stellig zijn best in de Atlantische samenwerking, de pas gehouden ItaliaansGriekse vlootmanoeuvres in de Middellandse Zee getuigen daar ook van. We onthouden ons ditmaal van een enigszins brede be schouwing over de toestand in Korea, omdat deze eigenlijk daarvoor nog te duister is. Het schijnt dat de onderhan- delingen tussen president Eisenhower en Syngman Rhee de opvattingen wel nader tot elkaar hebben gebracht, maar dat Amerika niet bereid is een militair ver drag met Rhee een zodanige omvang te geven dat Zuid-Korea er niet alleen door beschermd zou zijn maar dat Rhee ook met Amerikaanse steun zou kunnen trachten Noord-Korea te veroveren. Er zijn heel wat commentatoren in het Westen die het met Rhee’s verzet tegen een bestand eens zyn, omdat zij menen dat de communisten van Noord-Korea uit toch weer zullen trachten de boel op stelten te zetten in Z.-Korea. Maar an deren stellen daartegenover dat de Ver. Naties niet geroepen zijn oorlog te voe ren om een hereniging van Korea onder leiding van Syngman Rhee tot stand te brengen en noemen dit een gevaarlek precedent, waarop W.-Duitsland zich zou kunnen beroepen als het met de wapens een hereniging van Duitsland wilde tot stand brengen. Intussen schijnen de Noordelijken niet accoord te gaan met een eventuele overeenkomst tussen Rhee en de Ver. Staten. Zij willen ook dat de Ver. Naties zorgen dat de 26000 ont snapte krijgsgevangenen weer worden opgesloten. Theoretisch is dit een ver klaarbare eis, maar practisch is ze niet voor inwilliging vatbaar. De situatie wordt o.a. met grote aandacht gevolgd door India, dat groot belang heeft bij rust in Azië en handel met rood China om het levenspeil der bevolking op te voeren. Vermeld mag zeker nog worden dat premier Nehroe van India nogal wat kritiek van Arabische zijde heeft ont moet omdat hij heeft erkend dat het Suezkanaal van zo groot belang voor het Gemenebest is dat dit bij de verdediging moet blijven ingeschakeld en geweigerd heeft te erkennen dat Israël weer van de kaart moet verdwijnen. In Finland zullen nieuwe verkiezingen worden ge houden omdat er een onoplosbare kabi netscrisis is ontstaan. De sociaaldemo craten die deel uitmaken van de rege ring kunnen met de andere partyen daarin vertegenwoordigd het niet eens worden over maatregelen om de econo mische moeilijkheden op te lossen. Die zijn ontstaan nadat Finland de laatste leveringen, door Rusland by het vredes verdrag opgelegd, aan Moskou had ge- van meeleven.Het spreekt welhaast van zelf dat de aanwezigen steeds van harte applaudisseerden. Nadat de heer Abma nog gewezen had op de bijzondere sfeer welke om deze tocht hangt en die we nooit willen missen, sprak nog de heer Poiesz van het comité en vergastte één der deelnemers, de heer Faber, het gezelschap nog op een vrolijke voor dracht, welke zeer in de smaak viel. Nadat nog een harteiyk woord van dank tot de heer Hollema gericht was voor zijn keurige koffietafel, vertrok de stoet weer via Oostermeer, Suameer, Garijp, Wartena, Warga naar Aegum, het midden van Friesland waar voor het laatst gepauzeerd werd. Daarna werd de terugtocht door de lange stoet aan vaard en toen zij langzaam uit de rich ting Schamegoutum over de Leeuwar- derweg reed, stonden daar te acht uur de beide muziekkorpsen, het Stedelijk en de Harmonie reeds opgesteld om haar door de straten van Sneek te be geleiden. Duizenden mensen langs de kant verwelkomden de deelnemers en in optocht ging het naar het Martiniplein. Hier gaven de korpsen nog enkele vro- iyke marsen ten beste en toen werden de gasten weer op vorsteiyke wijze naar huis gereden. Een schitterende tocht, veel deelnemers, geen ongelukken, be halve dat ene moertje van die motor, en een sfeer die nu al weer veel belooft voor ’t volgend jaar. At W Het behoeft nauwelijks gezegd te wor den dat Churchill toen hij de Bermuda- conferentie voorstelde als voorloper van een ontmoeting met de Russen, niet heeft gedacht aan dergelijke ultimatieve eisen aan de Russen. Hij wilde pogen achter de ware bedoelingen van de Rus sische regering te komen nu deze kenne lijk een vriendschappelijker sfeer wenste te scheppen, en in dat pogen passen Amerikaanse eisen als de genoemde niet. De Amerikanen geloven niet aan de ern stige bedoelingen der Russen op dit mo ment. Zij menen dat Moskou op den duur alleen voor de toenemende kracht van het Westen zal buigen en stellen daar om eisen, waarin een overwinning van het Westen ligt uitgedrukt. Wel is sedert het moment dat Churchill het initiatief tot de Bermuda-conferentie nam er heel wat veranderd; met name heeft het ge beurde in Oost-Duitsland de Russen alle troeven uit handen geslagen wat hun bewering betreft dat de communistische regeringen in hun satellietstaten de wil Hét Engelse verlangen naar een spoe dige ontmoeting met de Russen wordt stellig gedeeld door de nieuwe Franse premier Laniël. Hij heeft dat ook in de nationale vergadering, voor hij tot mi nister-president gekozen werd, ver klaard. Men mocht niét anders verwach ten van een politicus, die in zijn kabinet, om een meerderheid te verwerven, ook aamerkelijke invloed gaf aan de Gaullis ten, die verklaarde tegenstanders zyn van de Europese defensiegemeenschap en liever nogeens met de Russen willen pra ten dan Duitsland een aandeel in die gemeenschap geven. Daar er eehter in dit kabinet ook grote voorstanders van de Europese eeuheid en de defensiege- „Wat moet die man met al die boter en kaas?” Dat was een vraag, die velen Dinsdagavond bezig hield, toen een vro lijk en blozend man met een grijze krul- lebol boven een roodgestoofd hoofd 87 kilo boter, kaas en melk kon opvorde ren, omdat hij de 100.000ste bezoeker van de nationale zuiveltentoonstelling De Melkweg te Den Haag was. De ge lukkige, de verzekeringsagent H. van Rijn uit Scheveningen, werd aan de poor ten van Houtrust met een groot boeket bloemen begroet, waarna hij en zyn vier logeergasten uit Den Helder naar de Alkmaarder kaasmarkt op De Melkweg werden geleid. Zyn zuivere zuivelge- wicht, gewaarmerkt door echte Alk- maarse kaasdragers, bestond uit zeven enorme Goudse kazen, zeven forse Edammers, een vaatje van 25 kilo boter, twaalf flessen melk en als toegift 20 pakken boter. Het gewicht werd volg^- maakt met een lunchkaasje. Toen waren de 97 kilogram bereikt. meenschap zitting hebben is er kans op spoedige ruzie in dit nieuwe ministerie. Temeer omdat er ook over de te nemen drastische maatregelen inzake de bin nenlandse toestand geen eenheid van ge dachten bestaat en de Gaullistische par tij haar leden, die als minister zitting namen, reeds uitstootte. Het is dus al weer de vraag of Laniël lang genoeg de zaken in Frankrijk zal beheren om nog op de Bermuda-conferentie als die nu ooit wordt gehouden te kunnen ver schijnen. Of onder deze omstandigheden de West-Duitse premier dr Adenauer ook teleurgesteld is dat de Bermuda-confe rentie werd uitgesteld, is een moeilijk te beantwoorden vraag. Aanvankelijk had hij gehoopt dat op deze conferentie de Westelijke Grote Drie zich krachtig ach ter hem zouden scharen en dat West- Duitsland, zij het via een verenigd Euro pa en een Europese defensiegemeenschap een stem mee in het kapittel zou krij gen. Nu Londen en Parijs echter de Ber muda-conferentie vooral gingen beschou wen als een voorportaal voor een confe rentie met de Russen moet het Adenauer wel duidelijk geworden zijn, dat men op de Bermuda’s een slag om de arm zou houden inzake het bepalen der positie van Duitsland, omdat men daarover eerst ook met de Russen wilde onder handelen. Een Super Constellation voor de K.L.M. is op Schiphol gearriveerd. Deze Lock heed-machine vliegt met een kruissnelheid van 500 K.M. per uur met 80 passa giers en 2000 K.G. vracht. De K.L.M. is de eerste luchtvaartmaatschappy, welke deze machine op haar lijnen gaat gebruiken. Dertien machines van dit soort heeft de Kh.M. besteld. De Super Constellation op Schiphol, na aankomst. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Corrib. Drljfhout-Kiezebrinlc Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) maar er is geen teken dat Moskou bereid zou zijn uit dit gebeurde de consekwen- tie te trekken en deze volken toe zou willen staan in vrijheid hun eigen rege ringen te kiezen. Daarop komt eigenlijk het Amerikaanse verlangen neer. Of het binnen afzienbare tijd zover zal komen onder druk van de toeneming van de Westerse macht is een vraag welke niet valt te beantwoorden, waarschijnlijk lijkt het echter niet. Evenmin lijkt het trou wens waarschijnlijk dat op de Bermuda- conferentie hoe goed de wil ook is tussen ’t Amerikaanse „harde” en het Europese soepeler standpunt gemakkelijk een compromis zou zijn bereikt, maar er zou toch meer klaarheid gekomen zyn, dan thans, nu men toch wel heel erg in de mist tast en in Europa en ook in Oos terse landen de Amerikaanse invloed taant en de neiging tot neutraliteit'ten opzichte der verhouding tussen Amerika en Rusland zienderogen toeneemt. Het optreden van mensen als Mc Carthy in de V. S. werkt deze neiging in de hand. Ze heeft nog wel geen gevaarlijk punt be reikt maar als ze blijft aanhouden, zon der dat gepoogd wordt er iets aan te doen, kan ze het zeker worden. Een po ging haar in te dammen ware in ieder geval nuttig en daarom ook ware een spoedige Bermuda-conferentie gewenst geweest. Men had op het hoogste niveau althans vastberaden kunnen trachten tot meer eenheid tegenover de Russische nieuwe taktiek te komen, zij het dat deze taktiek voortvloeit uit Moskous wens verdeeldheid onder het Westen te zaaien dan wel uit werkelijk vredesverlangen. Zoals in W.-Duitsland is ook in Italië binnen- en buitenlandse politiek sterk dooreengeweven. De democratische par tijen daar, welke de regering-de Gasperi steunden, die nu na de verkiezingen is afgetreden hebben de verkiezingsstrijd tegen de communisten mede gevoerd on der de leus dat er in Rusland niets ver anderd was en het Russische gevaar even groot als ooit te voren. Men weet dat dit niet veel geholpen heeft en de meerderheid der democratische partijen is ingekrompen ten voordele van de extremistische partijen van rechts zowel als links, onder de laatste ook begrepen de partij der linkse socialisten van Nen- ni die Italië uit het Atlantisch pact zou Vrijwel alle radiobezitters in Goutum hebben een aan de directeur generaal van de P.T.T. gericht adres onderte kend, waarin zij zich scharen achter hun dorpsgenoot G. J. die de vorige week in hoger beroep terecht stond voor de Leeuwarder rechtbank omdat hij geen radiozegels wenst te plakken. In dat adres wordt gezegd, dat men eenzelfde standpunt zal innemen als J. wanneer niet de garantie wordt gegeven dat spoe dig maatregelen zullen worden genomen die ertoe leiden, dat de uitzendingen van de regionale omroep Noord behoorlijk ontvangen kunnen worden. Men beroept zich op art. la van de radioluisterbe- schikking, waarin staat dat slechts de radiobelasting verschuldigd is voor een toestel waarmee men de uitzendingen van de Nederlandse omroep kan beluis teren. De regionale bmroep Noord is een deel van die omroep, zo beweert men. In een viertal andere dorpen in Friesland worden ook reeds dergelijke acties op touw gezet. Misschien is Adenauer dus evenmin als Eisenhower erg teleurgesteld dat de Bermuda-conferentie op de lange baan is geschoven. Maar al met al is het ver loop van de gebeurtenissen toch niet prettig voor de Duitse rykskanselier. Het vraagstuk van de Duitse eenheid en de noodzakelijkheid over die eenheid een gesprek met de Russen te voeren is door de gebeurtenissen in Oost-Duitsland zo zeer op de voorgrond gekomen dat de so- ciaal-democraten, die dit gesprek steeds hebben gewild voor W.-Duitsland tot de Europese defensiegemeenschap toetrad, er 'verkiezingswinst uit menen te kunnen halen. Bovendien liep het Adenauer niet mee omdat de nieuwe Franse premier zelfs het aanhangig maken van de Euro pese defensiegemeenschap bij de Franse nationale vergadering afhankelijk heeft gemaakt van een bevredigende regeling van de Saarlandkwestie met Duitsland. En tenslotte heeft Adenauer in de Bondsdag een nederlaag geleden by de kwestie hoe in September de nieuwe Bondsdag zal worden gekozen. In West- Duitsland blijft een gemengd kiesstelsel van kracht en de regeringspartijen zul len niet, zoals Adenauer wenste, ver enigd tegen de sociaal democraten kun nen strijden, al zullen partyen die geen 5 der stemmen krijgen, geen zetel krijgen, zodat de 14 communistische ze tels bij de nieuwe verkiezingen wel ver loren zullen gaan. De prijs, welke Ade nauer in de buitenlandse politiek wacht als hij de verkiezingen wint zal overl---o o-,-- gens misschien niet gering zijn. De Ame- daan. Nieuw afzetgebied moet nu wor- 4. T71T>onv_ Dan komt de heer D. Kunst, bestuurs lid van het Ziekenfonds Sneek en om streken naar voren en spreekt namen" dit fonds dokter en mevrouw hartelijk toe. It binne nauwe bannen, dy’t it Sike- füns mei dokter forbine. Yn de earste jierren mei it aide füns to Drylts allin- nich, en nei de oarlochsjierren mei it tsjintwurdige greatere: Snits en omkri- ten. De buspasjint is troch dokter noait achtersteld by de oare pasjinten. Dokter stie altyd ré. Dêrom tank foar alles hwat dokter foar it Sikefüns dien hat. Een mand met bloemen werd door de heer Kunst aangeboden. Dan is de ge legenheid er voor de patiënten om dok ter, mevrouw en hun kinderen de hand te drukken. In dichte ryen staat men zijn beurt af te wachten. De eerste die aantreedt is de 83-jarige heer Kremer, vroeger stationschef alhier en die niet kon nalaten deze gelegenheid waar te nemen. Verder merkten we onder de velen op ds. Nagel, eertijds predikant bij de Geref. Kerk alhier, expres voor deze gelegenheid van Hengelo naar IJlst overgekomen. En zo gaat het onafge broken door. Tot eindelijk om ongeveer 10 uur dokter en mevrouw weer per auto worden thuisgebracht, om dan Donderdagavond opnieuw van de patHn ten van buiten IJlst de gelukwensen in ontvangst te nemen. Op de Prinsengracht te Amsterdam is ’s nachts de 24-jarige mevr. Stroomer uit het raam van de eerste verdieping van haar woning gevallen. Met ern stige verwondingen is zij naar het Wil- helminagasthuis vervoerd en enige tijd latei' overleden. Het uitstel van de Bermuda-conferen tie voor onbepaalde tijd wegens de ziekte van Churchill heeft in bepaalde Europese landen meer teleurstelling ge wekt dan in de Ver. Staten. Wel zullen de ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie Foster Dulles voor Ameri ka, lord Salisbury die de ook zieke Eden vervangt voor Engeland en Bldault voor Frankrijk elkaar nu voor voorlopige besprekingen te Washington ontmoeten, maar dat is toch heel iets anders. Uit dergelijke besprekingen kan nooit de spoedige ontmoeting met de Russen voortvloeien welke Churchill in de eerste plaats als vrucht van de Bermuda-con ferentie wenste, een vrucht welke juist Washington thans niet begeerde. Geen ander Europees staatsman dan Churchill zou echter een poging kunnen doen de Amerikaanse regering alsnog over te ha len in zo’n spoedige ontmoeting toe te stemmen al moet het hoogst twyfelach- tig worden geacht of het zelfs deze En gelse premier, bekleed met alle gezag welke zijn persoon en het Gemenebest hem kunnen verlenen, zou gelukt zijn presidents Eisenhowers fiat op een con ferentie der Grote Vier te krijgen. De president is daarvoor allicht te zeer ge bonden aan de wil van het Amerikaanse Congres. Hoe invloedrijke lieden in die Amerikaanse volksvertegenwoordiging er over denken, blijkt uit een uitlating van senator Wiley, niet de eerste de beste, want de voorzitter van de commissie voor buitenlande betrekkingen van de Senaat. Deze zeide dat indien de bond genoten van de Ver. Staten wat staal in hun ruggegraat krijgen de Russen op een eventueel te houden viermogendhe- denconferentie om kruimels zullen bede len. Volgens Wiley dienen de geallieer den vooraf te eisen dat de Sovjetunie zich uit Duitsland terugtrekt, de legers van haar bondgenoten ontbindt,, een Oostenrijks vredesverdrag tekent, Polen zyn vryheid geeft en een onherroepelijke wapenstilstand in Korea sluit. De onlus ten in Oost-Berlijn, Tsjecho-Slowakije, Polen en elders achter het ijzeren gordyn hebben de geallieerden de gelegenheid verschaft om voordeel te trekken uit de Russische zwakheid, aldus Wiley. Voor het vertrek werden de oudjes al onthaald. President Eisenhower heeft ver klaard, dat de onrust zich als een lopend vuur achter 't Ijzeren Gordijn schynt te verspreiden. Dit toont aan dat men sen, die de vryheid gekend hebben be reid zyn hun leven te offeren om haar te herwinnen. Hij zei echter, dat Ame rika geen enkele actieve steun kan ver lenen aan de opstanden in de satelliet landen. Hij zei verder met zeer sterke overtuiging te geloven, dat een bevre digende oplossing van de Koreaanse oorlog uitgewerkt zal worden. Hij zei dat de huidige onderhandelingen met Syngman Rhee tot een verwarde toe stand geleid hebben maar dat de Ame rikanen niet te ontmoedigd moeten zijn. Hij voegde hieraan snel toe, dat de ge schillen met Rhee zeer werkelijk zijn. Maar, aldus de president, ik geloof dat een bevredigende oplossing aan het ko men is. De president zei, dat Korea een voorbeeld oplevert van de acute moei lijkheden, die zich voordoen tussen ge allieerden met dezelfde idealen en de zelfde doelstellingen. Dit is de geschie denis van coalities en wij moeten ons daarover niet te zeer verontrusten. La ter werd Eisenhower gevraagd of de recente ontwikkelingen achter het Ijze ren Gordyn van invloed waren op het streven van de regering Eisenhower om de onderdrukte satellietstaten te bevrij den. Hy antwoordde dat Amerika altijd voorstander is geweest van het houden van vrye verkiezingen in die landen die na de oorlog onder Russische contröle gekomen zijn. Hij voegde hier echter aan toe dat hy meende dat niemand er over dacht een actie te beginnen die als in terventie uitgelegd zou kunnen worden. tochten voor ouden van dagen mocht worden genoemd; te zijner nagedachte nis werd een minuut stilte in acht ge nomen. Vervolgens sprak de heer Abma een woord van welkom tot wethouder Boeyenga als vertegenwoordiger der ge meente, tot de heer Kooistra, inspecteur korpschef der politie met zijn personeel, alsmede tot de politie van ryk en andere gemeenten die zozeer hebben geholpen, tot dr. v. d. Zypp, met z’n staf van ver pleegsters. Hy bedankte de winkeliers en bakkers voor hun bijdragen evenals andere zakenlieden, de stadgenoten die zo gul hun offer brachten, de dames die zo veel werk hebben verzet, en de chauffeurs die hun tijd en hun wagens erbij beschikbaar stelden, de Ouden van dagen zelf, en de Wegenwacht. De heer A. H. Vis, tijdens de „grote” voetbal wedstrijd jl. Zaterdag geblesseerd, werd een telegram namens de ouden van da gen gezonden waarin getuigd werd van dankbaarheid en hem een spoedig her stel werd toegewenst. De heer Frits Ozinga en echtgenote werden op harte- lyke wijze gehuldigd en hun werd een prachtige mand bloemen aangeboden, omdat zij 25 jaar geleden het initiatief tot deze tochten hadden genomen en nog steeds daadwerkelijk blijk geven meente-arts. Al dy 25 jier ha jo hjir en yn dizze omkriten de heech forantwurd- like'taek as dokter folbrocht. It wie in wils bislüt hjir to kommen en jo hjir to festigjen en it is ta seine wurden. Jo passe by de Kypmantsjes en by de grauwe boeren üt de omkriten. Sljucht en rjucht as in echte Fries en ien dêr’t gjin spien oan sit. By del en nacht ha jo klear stien en holpen en dertroch eagste jo nou sa greate wurdearring. En net jo allinnich, ek jo frou, dy’t jo al dy 25 jier sa tige stipe hat. Wy binne by de lju lans west en sünder ünderskie, elts neidat er koe, hat foar it doel jown, om dizze joun de erkentlikheit en wur- daerring fan al jo pasjinten sjen to litten. Allerearst mei ik jo oanbiede in boek yn prachtbên. Dêr stiet op it ear ste blêd: 25 jaar 1928 1 Juli 1953 met grote waardering aangeboden door zijn dankbare patiënten. En fjirder alle- gearre hantekens, sawol fan de manlju as de froulju. En dan it twadde. In penta. Nou kinne jo jo mar öfjaen, en net mear to tinken, soe ik wol op tiid by de kreamfrou wêze, as it weintsje it sitte lit. En dan foar mefrou: in sulve ren breaskaef. En dan foar dokter: In fototastel. En dan foar mefrou: In aid Frysk klokje. Elts like folie. De stipe fan mefrou hawwe wy krekt sa heech oanslein as it wurk fan de dokter. It binne deade dingen, mar de jowers haw we er sier oanjown. Wy hoopje dat jim me er noch lang fan genietsje en yn solmens brüke meije. Fan herte lok- winske mei dit jubileum.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1