De Sneker Ambachtsschool in 1 good Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST DE ZUIVELBEURS Huldiging dokter Goïnga EfatUi il gSMafey Baarderadeel en Rauwerderhem .;Mi De Middenstand in Hennaarderadeel, Dinsdag 7 Juli 1953 108e Jaargang No. 53 RedacteurL KIEZEBRINK Knoeierijen met vlees Ruitenkrassers Congres Oranjeverenigingen in 1954 in Sneek Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - - Plaatselijke compost- bereiding Bij reddingspogingen verdronken O Zeepost In 1903 37 leerlingen, thans bijna 400 een Ontwikkeling van het onderwijs. Uitbreidingen in verband met leerlingental. antwoord-nota inzake de n.v. Vuilnisaf voermaatschappij Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie e Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD De recherche te Dordrecht heeft twee firmanten van een vleeswarenfabriek en de bedrijfsleider gearresteerd. Geduren de meer dan 3 jaar zouden zij voorwaar- delijk gekeurd vlees, dat in een speciale koelcel achter slot werd gehouden om onder toezicht van een keurmeester eerst gekookt te worden, zonder deze voorzorgsmaatregel hebben verwerkt in worst en conserven. In Sliedrecht legt men verband tussen deze zaak en zes gevallen van vleesvergiftiging aldaar in het begin van dit jaar. Wat het buitenlands bezoek betreft is de Internationale Beurs voor Zuivel- werktuigen, die in de Bernhard-Hal te Utrecht werd gehouden, een succes ge weest. Tijdens de beursdagen hebben buitenlandse zuivelexperts uit niet min der dan 35 landen een bezoek aan de expositie gebracht. Unaniem hebben zij medegedeeld zeer verrast te zijn over het grote aanbod van machines en werk tuigen dat hier werd aangetroffen. Het buitenlands bezoek vormde ca. 35 van het totaal geregistreerde bezoekers aantal. Belangrijke groepen werden ont vangen en rondgeleid uit Engeland, Duitsland, België, Finland, Denemarken, Zweden, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, Noorwegen, V. S., Ierland, Australië, en India. De onder de exposanten gehou den enquête wees uit dat ca. 80 van de exposanten nieuwe relaties met bui tenlandse afnemers had aangeknoopt, 12 van de deelnemers heeft ter beur ze exportorders ontvangen, 16 deelde mede het contact nog nader te moeten uitwerken. Deze grote buitenlandse be langstelling moet voor een zeer belang rijk deel worden toegeschreven aan het De reünie van Friese ronde jachten Zaterdag j.l. te Grouw. Het Admiraal- zeilen. zoeken in die jaren deze school, die dan ook in een grote behoefte blijkt te voor zien. Enige jaren echter na het met enthousiasme gevierde tienjarig bestaan, nl. in 1924, wordt aan het leven van deze bloeiende inrichting een eind ge maakt, doordat het rijk wegens noodza kelijke bezuiniging het subsidie intrekt. Hevig wordt daartegen vanuit Sneek ge protesteerd doch niets helpt, in 1929 worden de laatste diploma’s uitgereikt en had deze M.T.S. opgehouden te be staan. Wat het eigenlijke ambachtson- derwijs betreft: in 1918 komt naast de 3-jarige cursus voor schilders een cur sus van 5 winterhalfjaren tot stand. Tn 1935 wordt de opleidingsduur, die sedert de oprichting der school 3 jaar was, te ruggebracht tot 2 jaar. In 1938 wordt er nog steeds onderwijs gegeven in smeden-bankwerken, timmeren en schil deren, maar er is ook een cursus voor metselaars en straatmakers, alsmede een voortgezette curus voor huis- en de- coratieschilderen; het onderwijs breidt zich in de volgende periode 19381941 dan verder uit tot motorrijtuig- en auto- herstellen, meubelmaken en electrotech- niek. Moeilijke jaren, wegens gebrek aan materiaal, waren die van de bezetting: 19401945, maar in 1942 wordt toch de bestaande Zaterdagmiddagcursus metse len omgezet in een volledige dagcursus. Ih dat jaar wordt ook toestemming ver leend een cursus brood- en banketbak ken te openen, doch men heeft van die toestemming nóg geen gebruik kunnen maken. De nazorg voor de leerlingen gaat steeds meer aandacht vragen, leer- De 49-jarige fabrieksarbeider W. B.1 M. Mölders, is verdronken, toen h JT trachtte een tienjarig jongetje te red 2 den, dat in de Slingerbeek bij Den He «j der (bij Winterswijk) aan het pootj J baden was en plotseling in de diept» verdween. M. kon zelf niet zwemmen. Het jongetje zag kans de wal te berei ken. M. was gehuwd en vader van twee kinderen. Bij het strand tussen het Zuiderha- venhoofd en het Verversingskanaal is de 6-jarige A. de K. uit Scheveningen verdronken. In V.A.M. heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening o.a. medegedeeld dat er verscheidene gemeenten zijn, die zich tot de n.v. hebben gewend met een verzoek om financiële medewerking bij de stichting van een composteringsin- stallatie. Dit zijn o.a. de gemeenten Vlis- singen, Gorinchem en Venlo. De ge meenten, welke plannen voor plaatse lijke compostbereiding in voorbereiding hebben, waaraan de n.v. V.A.M. mede werkt, zijn: Sneek, Almelo, Hengelo, Enschedé, Amstelveen, Alkmaar, Gorin chem en Venlo. Alle plannen, behalve in de gemeente Vlissingen, waar een rasp- installatie in werking is, verkeren ech ter nog in het stadium van voorberei ding. De minister is in beginsel bereid, het stellen van bepaalde garanties te overwegen, indien voor hulp bij investe ring onvoldoende middelen ter beschik king zouden staan, en het geven van ga ranties, de mogelijkheid tot investering in een groter aantal installaties moge- lTjk te maken. Het ligt in het voornemen bij de afzet van de compost de normale handelskanalen, zowel particuliere als coöperatieve, zo veel mogelijk in te schakelen. De regeling voor de afzet zal in grote lijnen echter in handen van de n.v. V.A.M. dienen te blijven, omdat uit breiding of Inkrimping van de productie niet mogelijk is en de quanta voorts van zodanige omvang zijn, dat opslag van de compost, anders dan van zeer tijde lijke aard, niet kan geschieden. schik. Ook voor Penta en fototoestel was hij zeer dankbaar, want hij hield van varen en fotograferen. Ook de ca- deaux aan mevrouw, de zilveren brood- schaal en het Friese klokje, waren zeer naar genoegen. Hartelijk dankte spr. voor de prettige woorden door alle spre kers tot hem gericht. Een woord van dank ook aan de commissie die dit alles heeft georganiseerd. Pianist van der Velde werd eveneens hartelijk bedankt, beide avonden had hij zich zeer geweerd. En dan de dames „de fleur fan Drylts”, die zich zo beijverd hadden de bezoekers tractaties aan te bieden. Er waren Woensdag al zoveel bezoekers geweest dat het doktersgezin had gedacht dat er deze avond niet één meer zou komen, integendeel echter kwamen er nog juist zoveel uit de omstreken. Mede uit naarn van sprekers familie: voor deze belang stelling hartelijk dank. Burgemeeste’' mr Oppedrjk sloot met een kort woor<’ in het Fries, waarin hij er op wees da* beide avonden hebben bewezen dat e een hechte band bestaat tussen doktr en zijn patiënten, een band van liefde. Internationale Zuivelcongres dat bijna gelijktijdig te ’s-Gravenhage werd ge organiseerd. Vrijwel alle deelnemers aan dit congres hebben de Zuivelbeurs be zocht. Ten aanzien van het binnenlands bezoek is men enigszins teleurgesteld, al heeft men zich over het algemeen zeer gunstig uitgelaten over de kwaliteit. De beurs is vrijwel uitsluitend door vaklie den bezocht. In totaal hebben ruim 7000 personen de Utrechtse Zuivelbeurs be zocht. De waarde van de geëxposeerde machines en werktuigen kan worden ge schat op 4 a 5 millioen gulden. De heer F. L. Hartong, die namens de Vereni ging van Nederlandse Fabrikanten van Zuivelwerktuigen ’t woord voerde, wees er op dat de beurs in de eerste plaats moest worden gezien als een plaats van oriëntering. Deze Zuivelbeurs heeft aar de verwachtingen voldaan en ’t is vrij wel zeker dat zij, hetzij in het voorjaar, hetzij in het najaar van 1955 in Utrecht zal worden herhaald. Ook de heer Ir A. W. van der Poel, voorzitter van de Bond van Importeurs van en Handelaren in Zuivelbereidingsmachines, sprak zich uit voor een herhaling in de Bernhard- Hal, omdat deze Hal, naar zjjn mening, verreweg de beste expositiegelegenheid in den lande biedt. Een Nederlandse fabriek van kaas- doekenwasmachines kreeg orders uit Italië en Cuba, terwijl voor de wasma chine van centrifugebladen orders wer den verkregen uit de U.S.A., Australië, Nw. Zeeland, Zwitserland, Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, Luxemburg en België. Een van de Nederlandse machi nefabrieken ondervond veel belangstel ling uit het buitenland voor haar sneeuwijsinstallatie, waarvan in Neder land verschillende werden verkocht. Een Zaterdag zijn alhier weer ruitenkras sers aan ’t werk geweest. Tal van spie gelruiten speciaal op het Grootzand moesten het ontgelden. De politie stelt een onderzoek in. van een redelijke behoeftevoorziening dikwjjls noodzakelijk. Het is duidelijk, dat de middenstand zich heeft aange past aan de plaatselijke omstandighe den. In dit licht moeten dan ook deze beschouwingen over de middenstand in het onderzochte en betrekkelijk geïso leerde gebied worden gezien. Algemene conclusies geldend voor de gehele mid denstand kunnen uiteraard aan de hand van dit eerste rapport niet worden op gesteld. Eerst wanneer de gehele serie Sociaal-economische publicaties zal zijn voltooid, zal ’n samenvattende conclusie over de sociaal-economische verhoudin gen in de middenstand kunnen worden geformuleerd. Eén van de taken van het E.I.M. is de middenstanders voor te lich ten. Waarom zou het dat op een ver velende wijze doen als het ook vlot en prettig kan? Dit rapport is in een goede (soms zelfs geestige) stijl geschreven, zonder dat de feiten geweld wordt aan gedaan. Het is fraai uitgevoerd en rijk met foto’s, schema’s en kaarten ge ïllustreerd. Dit alles draagt er niet wei nig toe bij het boek tot een aantrekke lijk bezit te maken, waarvan de inhoud velen een juister inzicht in de verhou dingen van de middenstand op het plat teland kan geven. Het E.I.M. vertrouwt, dat dit experiment ertoe moge bijdra gen, dat een zo groot mogelijke lezers kring, ook onder de middenstanders zelve, wordt bereikt. Bestellingen kun nen worden gedaan bij de boekhandel, of rechtstreeks bij het Economisch In stituut voor den Middenstand, Konin ginnegracht 53, 's-Gravenhage. Enkele gegevens uit het rapport vol gen hier. In deze drie gemeenten samen worden 265 ambachtsbedrijven als hoofdberoep uitgeoefend. Er zijn 42 bak kers per 10000 inwoners (over heel Ne derland slechts 13). Bij schilders, sla gers, timmerlieden doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Daarentegen zijn er maar 5 kleermakers per 10000 inwoners (Nederland: 9). Slechts de kapper komt er even veel voor als gemiddeld over heel Nederland nl. 1 op 878 inwoners (Nederland 1 op 880). Wat de detail handel betreft, gemiddeld komen er op 10000 inwoners in Nederland 170 win kels voor, Baarderadeel heeft er echter 270 per 10000 inwoners, Hennaardera- deel 290 en Rauwerderhem 330. Groot vooral is het aantal kruideniers (62 per 10000, Nederland: 26). Het totaal aan tal bakkerijen in het onderzochte gebied bedraagt 56, 34 dezer bakkers ver dient per jaar tussen 2000 en 3000, 37 tussen 3000 en 4000, 8 ver dient minder dan 2000 en 5 tussen 5000 en 6000. Slagers zijn er 30 in dit gebied, totaal hebben ze slechts 3 man vreemd personeel. 65 dezer slagers verdient minder dan 2000 per jaar, 9 komt boven de 3000 maar niet boven de ƒ5000. Schilders zijn er 33; de winst ligt tussen 2000 en 4000 per jaar, 12 blijft daar onder, 10 komt er boven. Houtverwerkende ambachten zijn er 57, waarvan 53 timmerbedrijven. De verdiensten lopen hier uiteen van 2000 tot 10000, 34 verdient meer dan 5000 per jaar. 49 van de uit» oefenaars van het metaalbedrijf (smede rij, rijwielhersteller enz.) heeft een la ger inkomen dan 3000 per jaar; 22 tussen 3000 en 4000, de rest ver dient meer. Er zijn in het gebied 82 kruideniers en 18 personen die dit vak als nevenbedrijf uitoefenen. 53 van de 82 hebben een omzet van nog geen 20.000 per jaar en behalen een winst van nog geen 2000, 3 zijn het best ge situeerd en komen aan een winst van 5000. Er zijn 31 bedrijven van textiel handel. 38 er van behaalt een winst van minder dan 2000, de meesten ech ter komen tot 3000, 5 komen boven de 5000. Er zijn 22 bedrijven waarin han del in aardappelen, groente en fruit de hoofdzaak is, 64 er van verdient min der dan 2000. 18 verdient van 3000 tot 4000. Er zijn 24 café’s, 54 er van zet per jaar minder dan 5000 om en 47 der kasteleins verdient geen 1000 per jaar, 16 komt boven 3000 uit; veelal heeft de caféhouder een of ander nevenbedrijf. 'W Nederlandse tankfabriek ondervond veel belangstelling voor haar producten uit België, Zweden en Engeland. Een Ne derlandse firma ondervond grote belang stelling uit Zweden, Argentinië, Turkjje en India voor haar nieuwe verpakkings- wijze van melkpoeder. Een Nederlandse machinehandel constateerde van Neder landse zijde belangstelling voor haar continuboterbereidingsmachines en van buitenlandse zijde voor haar transport baan en electrische weegschaal. overeenkomsten worden afgesloten. Met ingang van 1 April 1949 wordt als eerste in den lande aan de Sneker Ambachts school een voorbereidende klas verbon den, in 1950 gevolgd door een z.g. ex- perimenteerklasse voor de afdeling me taal. Vele onderwijsdeskundigen bezoe ken in volgende jaren de school om de resultaten in die klassen, waar de ver- nieuwingsgedachte tot uiting komt, gade te slaan. De directeur, de heer van Gel der, werd in 1949 tot lid van de ministe riële commissie tot nadere uitwerking van het rapport voor het Lager Nijver heidsonderwijs voor jongens benoemd. In 1951 verklaarde de raad der gemeente Sneek unaniem de oprichting en in standhouding van een school voor Uit gebreid Technisch onderwijs voor nood zakelijk. In wording is een opleiding fijn metaalbewerken. In 1921 was de gemeentelijke burger avondschool reeds onder beheer van de Ver. „Sneeker Ambachtsschool” gekomen en omgebouwd tot avondschool voor la ger theoretisch onderwijs onder direc teurschap van de heer S. Bakker, die 1 Jan. 1944 aftrad. In 1942 werd aan deze Avondnijverheidsschool een cursus vestigingswet voor smeden-patroons ver bonden en een dergelijke cursus voor schilders wordt voorbereid. Op 3 en 4 Juli werd in Hengelo het tweede Congres gehouden van de in 1952 in Breda opgerichte Federatie van Oran jeverenigingen in Nederland. Op deze vergadering is besloten het derde Con gres van de Federatie in 1954 in Sneek te doen plaats vinden. Ook van de Oranjevereniging in Amersfoort kwam het aanbod om het volgend jaar de con gressmen te ontvangen, doch de Voor zitter van de Federatie, de kolonel M. A. Smeenk meende dat ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum der Vereniging „Oranje” in Sneek in 1954 aan die plaats de voorkeur moest worden gegeven,, wel ke gedachte door het congres met ap plaus werd begroet. Met de volgende schepen kan zeepo worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. Karimata (8 JulD Ned. Nw. Guinea m.s. Perseus (11 Juli) Ned. Antillen m.s. Oranjestad (7 Juli) Als No. 1 in een serie Sociaal-econo mische publicaties verscheen bij het Economisch Instituut voor den Midden stand te ’s-Gravenhage een rapport over de middenstand in een plattelandsgebied van Friesland. Het voor ons liggende boek bevat het resultaat van een en quête, gehouden onder alle ambachtslie den, detailhandelaren, vervoeronderne- mers en caféhouders, wonende in de ge meenten Baarderadeel, Hennaarderadeel en Rauwerderhem, een typisch platte landsgebied, dat in een vierhoek wordt ingesloten door de steden Leeuwarden, Sneek, Bolsward en Franeker. „Voor de behartiging van de belangen van de middenstand is het vanzelfsprekend van grote betekenis, dat een gedegen inzicht in de structuur van deze stand wordt verkregen. Het Economisch Instituut voor den Middenstand heeft gemeend hiertoe onder meer te kunnen bijdragen door het instellen van een aantal soci aal-economische onderzoekingen in on derscheiden delen van 't land. Op ’n der gelijke wijze kunnen typisch plaatselijke en regionale bijzonderheden over de mid denstand aan het licht worden gebracht en aldus kan een beter inzicht in de verhoudingen binnen de middenstand worden verkregen”, schrijft Drs Hub. L. Jansen, Voorzitter van de Raad van Be heer van het E.I.M. in zijn „Ten Gelei de”. Wanneer over „Middenstand” wordt gesproken, realiseert men zich veelal niet voldoende, dat dit een ver zamelnaam is voor bedrijven van de meest uiteenlopende soort. Meestal denkt men aan een vage kruising tus sen een drukke loopzaak en een welbe klante buurtzaak in een van onze grote steden. Maar ook dwergbedrijfjes zoals die in Baarderadeel, Hennaarderadeel en Rauwerderhem voorkomen, vallen onder dit begrip. De buitenstaander zal ver wonderd zijn te vernemen hoe laag in het algemeen het gemiddeld inkomen is en ook de op het platteland voorko mende branche-combinaties (b.v. boer- kruidenier-catehouder) zullen hem vreemd doen opkijken. Bij de beoorde ling van deze toestand moet evenwel niet uit het oog worden verloren, dat op dit punt de verhoudingen op het platte land geheel verschillend zijn van die in de grotere steden. Om aan een redelijk bestaan te komen, is het voor de mid denstander op het platteland veelal noodzakelijk meer dan één bedrijfstak uit te oefenen of op andere wijze het in komen aan te vullen. Bovendien maakt de verspreide ligging der woonkernen dit samengaan van branches terwille Advartantiepriji 15 ct per m.m. BIJ contract (handaliadv.) lager. Abonnementspriji 13.- per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Toen met het onderwijs in 1903 werd begonnen, werden er alleen onderwezen de vakken timmeren, smeden-bankwer ken en schilderen. Enige jaren daarna wordt in de verslagen gesproken van een vervolgcursus waar bouwkunde en waterbouwkunde wordt onderwezen. Uit deze vervolgcursus, welke in 1911 42 leerlingen telde ontstaat dan in 1912 de Middelbaar Technische School voor Bouwkunde, de derde in ons land, bij de oprichting waarvan opnieuw grote steun werd ondervonden van het O.B.W. Leerlingen uit de gehele provincie be lets over bestuur en personeel in de periode 19031953. Het eerste bestuur der vereniging be stond uit de h.h. B. J. Boerrigter, S. Jaarsma, A. Minderhout, L. J. Krook en R. Paehlig. De eerste directeur was de heer J. Voetberg; de heer F Miedema was leraar voor timmeren; de heer A. Bos voor smeden-bankwerken; de heer R. Renssen voor schilderen. Bijna van de oprichting af, nl. sedert de jaren 1904 en 1905 waren als leraren ook aan de school verbonden de h.h. S. Bakker en B. v. d. Heide, thans gepensionneerd doch nog hier wonend, evenals de heer G. N. Manak, jarenlang leraar schilde ren aan de school In 1916 leed de school een zwaar ver lies door het overlijden van de eerste di recteur, de heer Voetberg, die werd op gevolgd door de heer C. Ovaa, destijds directeur van de ambachtsschool te Hoorn. Deze verliet in 1943 onze school met pensioen; de heer J. v. d. Laan werd toen directeur, die in 1946 naar Gronin gen vertrok en werd opgevolgd door de huidige directeur, de heer T. J. van Gel der. In de loop der jaren waren er uiteraard talrijke mutaties en aanvullin gen onder het personeel; in 1918 kwam de heer Schoorl in dienst, die thans nog als leraar fungeert en de oudste van het lerarencorps is. Wat het bestuur betreft: de tegen woordige voorzitter, de heer H. F. Ring- nalda, werd in 1921 in het bestuur geko zen; de heer F. H. Pijttersen werd toen voorzitter, de heer F. de Wolf secreta ris, terwijl in 1922 de directeur van Ge meentewerken, de heer J. de Kok als ge delegeerde der gemeente in het bestuur zitting kreeg. De tegenwoordige secre taris, de heer Joh. Olij, werd in 1930 als bestuurslid gekozen. Het bestuur dat thans de school leidt, bestaat uit de h.h. H. F. Ringnalda, voorzitter, die dus se dert 1921 bestuurslid is; J. Oly, secreta ris (1930); J. H. Wilmink, penningmees ter (1947)J. de Kok, vice-voorzitter (1922); S. G. Ruiter, 2e secretaris (1942)F. Boeijenga, 2e penningmeester (1953); D. Volkers (1938). IJLST, 2 Juli. Ook de tweede avond voor de huldiging van dokter Goinga was een druk bezochte. Nu konden in 't bijzonder de bewoners van de omgeving van IJlst: Nijezijl, Oosthem, Abbega, Oudega (W.) enz. dokter en mevrouw gelukwensen. De ouden van dagen ble ven niet thuis, we noemen de 81-jarige G. Mulder van Nijezijl en de 82-jarige T. v, d. Veen uit Oosthem, beiden inva lide, die door hun kinderen in wagentjes werden gebracht. Namens de bewoners van Abbega sprak de heer S. Bergstra, hij noemde dokter, die maar klein van stuk is, toch een groot man, omdat hij zo meeleeft met zijn patiënten. De heer v. d. Wensch sprak voor Nijezijl en Oosthem, die in het bijzonder wees op het grote vertrouwen dat allen in deze dokter stellen, een vertrouwen onmis baar voor de arts. De heer P. van Dijk te IJlst betrok in deze jubileumviering de kinderen van de dokter, die door weer en wind de medicijnen naar de pa tiënten brachten, ook hun komt dank toe (applaus). En daarna was het woord aan de dokter. Ook op de eerste avond had de jubilaris het woord gevoerd, nadat door de heer D. S. Visser namens de Spaar bank, was gesproken, en de heer W. Dokkum, namens de buurtbewoners van de Popmawal, waar ook dokter is ge huisvest, gelukwensen had aangeboden. Door omstandigheden was dat in het verslag in het vorig nummer niet op genomen. Dokter zeide dat zich een eigenaardig gevoel van hem had mees ter gemaakt, net als van een patiënt die naar de operatietafel moet, doch hij had zich net als die patiënt maar over gegeven. Geweldig had hij tegen deze dagen opgezien, doch het was hem ge lukkig meegevallen. Hij bedankte voor de ontvangen cadeaux; met het album was het hele gezin bijzonder in zij» Op het ministerie van Oorog heeft Z.Exc. Ir C. Staf aan de militaire attaché’s van de landen, welke tijdens de stormramp hulp hebben ver leend, Vrijdagmiddag oorkonden uitgereikt. V. I. n. r.: Colonel T, A. Johnston (Canada), Colonel J. R. Pritchard (U.S.A.), Gen. Majoor J. Wous- sen (België), Lt.Gen. J. C. Buurman van Vreeden Ir C. Staf. Z.Exc. Fin land (gezant van Denemarken) Colonel R. Dewatre (Frankrijk) Group Toen de school in 1903 haar deuren opende kwamen er 37 leerlingen, maar in 1907 waren er al 77, zodat de eerste verbouwing wegens gebrek aan ruimte in 1908 plaats vond. In 1930, toen het aantal leerlingen de 200 naderde, werd opnieuw verbouwd en uitgebreid; in 1938 volgde dan een zeer grondige ver bouwing en werd het gebouw met een geheel nieuwe vleugel uitgebreid. Tien jaar later, in 1948, moest echter alweer worden verbouwd, de metselruimte werd een werkplaats voor autoherstellers, een tekenzaai op de tweede verdieping werd ingericht voor lokaal voor machine- bankwerken, en de inventaris werd ver nieuwd. Een beeld van de ontwikkeling van het leerlingental geven nog de vol gende cijfers: 1903: 37 leerlingen, van wie 14 uit Sneek en 23 uit buitenge meenten; 1913 76, nl. 32 uit Sneek, 44 uit andere gemeenten; 1923 138, 50 uit Sneek, 88 uit buitengemeenten; 1933 202, 47 uit Sneek, 155 uit buitengemeen ten; 1943 273, 94 uit Sneek, 1’ uit bui ten gemeenten: 1952 381: 134 uit Sneek, 247 uit buitengemeenten. Van deze wa ren 88 leerlingen voor timmeren, 159 voor smeden-bankwerken, 19 schilderen, 47 electrotechniek, 17 autotechniek, 26 meubelmaken, 26 voorbereidende klas. gedaan, kapitaal tegen lage rente beschikbaar en het dept. Sneek van het Nut 2500 in het vooruitzicht. En zo kon in 1903 hier in Sneek de Ambachtsschool worden gebouwd, het was de derde in onze provincie, de 29e in Nederland. We hebben in „Uit het Verleden” al enige malen feiten vermeld, welke be- i t a<^den °P de totstandkoming van de Ambachtsschool te dezer stede in 1903. In een samenvatting willen we nu hier de historie van deze, straks dus jubilerende, inrichting, welke van zo grote betekenis voor stad en omgeving is, vermelden. Het initiatief tot de oprichting ontstond al in 1901 in de kringen van het bestuur van het dept. Sneek van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, welk departement al de stoot gegeven had aan de oprichting van andere belangrijke instellingen (Spaarbank, gymnastiekschool, bibliotheek). Op 18 Juni 1901 dan kwamen vertegenwoordigers van het Nut met leden <ler besturen van O.B.WLoge Concordia Res Parvae Crescunt, dept. Sneek Mij. v. Nijverheid en Handel, Nutsspaarbank en leden der Commissie van toezicht op het M.O. bijeen en richtten de Ver. Sneeker Ambachtsschool op. Deze Ver. koos op 2 December 1901 als bestuur de h.h. A. Minderhout, voorzitter; R. Paehlig, secretaris en S. Jaarsma, penningmeester. De voorbereidende werkzaamheden werden nu met kracht aangevat, de gemeente bood 1500 m2 terrein aan, het O.B.W. gaf 25.000 hypotheek, rijk, provincie en gemeente zegden elk een jaarlijks subsidie van 2000 toe, de Spaarbank stelde evenals het O.B.W. had (8 Juli)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1