De Sneker Oudheidkamer belangrijk verfraaid en verrijkt BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Vrijdag 10 Juli 1953 108e Jaargang No. 54 Hitte in Pakistan Door de trein overreden R.H.B.S. Sneek Chr. Handelsavondschool Sneek Prov. Staten voor Prol. Chr. Ziekenhuis in Sneek De strijd tegen de tuberculose De ronde van Sneek komt weer Straaljager verongelukt Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - Telef 2872 =-■-•= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Gepromoveerd Twee doden bij autobotsing Wachtlokaal Beatrix Oord J eugdtenniskampioenschap* pen van Friesland De Europese Defensie-Gemeenschap toch de enige mogelijkheid -» Amerika levert wapens aan Arabische landen Gasfitter omgekomen Drastische vermindering van de werkloosheid Handwerkverkoop Openluchtuitvoering te Ijlst Vlag voor Katholieke actie Kerknieuws MMH i L RedacteurL. KIEZEBRINK ji leeuw gegoten, hol pen, 30 m. meegesleurd en gedood. De wandschildering. Rijk Eindexamen H.B.S. A. H. Onder de gemeente Losser is Woens dag een straaljager van de vliegbasis Twente verongelukt. De piloot J. G. Zouten uit Eygelshoven werd gedood. ont bet het ganse maatschappelijk bestel, in Sneek, nog haar stempel gaf. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half Jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten «sms van Firma E. J. Drijfhout. Snoek. SNEEKER NIEUWSBLAD HEEG. Te Groningen slaagde voor de akte J (gymnastiek) de heer D. L. Al- bada van hier. Op het proefschrift getiteld „Bedrijfs pensioenfondsen” is aan de Rijksuniver siteit te Groningen gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid de heer E. J. Offerhaus, geboren te Sneek. Men schrijft ons: Het moet eerlijk gezegd worden, de Ronde van Sneek dreigde op dood spoor te lopen. Organisatorisch en financieel was het voor de Wielerver. „Sneek” een te groot probleem de eindjes aan elkaar te knopen. Het zou echter jammer z(jn dat deze Ronde, die al tot de jaarlijkse evenementen van onze stad begon te be horen, van het programma zou verdwij nen. Daarom hebben enkele wielersport- liefhebbers contact opgenomen met onze plaatselijke Wielerver. en na rijpe over wegingen in combinatie met het Bestuur van deze Vereniging een Comité ge vormd tot instandhouding van „de Ron de van Sneek”. Definitieve dingen kun nen nog niet vermeld worden, doch het Ronde-Comité stelt zich voor behoudens de nodige goedkeuringen van B. en W. en de K.N.W.U. enz. in het laatst van deze maand de Ronde te laten verrijden. Over het parcours is men het nog niet helemaal eens. Wel voldeed het circuit in het Sperkhem geheel aan de eisen van de renners, doch de financiële zijde van de Ronde kon er nooit voldoende gedekt worden, omdat het onmogelijk was de toegangswegen zodanig af te zetten dat de kosten door entrées opgebracht kon den worden. Op de sportiviteit van de toeschouwers om spontaan hun kwartje te offeren is de voorgaande jaren (de goeden niet te na gesproken) tevergeefs een beroep gedaan. Maar wat is ten slotte één kwartje als daarmede een werkelijk groot sportevenement voor onze stad behouden kan blijven? Leeu warden, Harlingen, Bolsward en Heeren- veen hebben hun „Ronde”, moeten wij in Sneek dan, na drie „Ronden van Sneek” georganiseerd te hebben, afvallen? Bewoners van Sneek In het algemeen en Sperkhembewoners in het bijzonder, aan U het laatste woord en de daad aan het Comité tot in standhouding van onze Ronde van Sneek, bestaande uit de heren: Jac. Spoelstra, B. Bok, D. Kanon, J. Sustring, C. A. A. M. Galesloot, K.v. Gorkum Bij Weert botste een personenauto uit Sittard op een auto die uit tegengestelde richting kwam. De bestuurder van eerst genoemde wagen en een dame die in de andere auto zat werden gedood. Amerika heeft de Arabische staten wapenleveringen toegezegd onder voor waarde dat deze wapenen niet gebruikt zullen worden tegen Israël en, wat Egypte betreft, tegen de Engelse troe pen in de Suez-zóne. Engeland heeft echter te Washington geprotesteerd te gen de levering aan Egypte. Het aantal werklozen te Luxemburg is met één slag met vijftig procent ge daald. Er waren er namelijk twee in de stad, van wie de ene tot nachtwaker bij de Gemeenschap voor Kolen en Staal is benoemd. Aldus de Siiddeutsche Zei- tung. In 1952 bedroeg het sterftecijfer aan tuberculose 12.3 per 100.000 van de ge middelde bevolking. Dit betekent dat de sterfte ten opzichte van 1951 met wei nig minder dan 25 is gedaald. Het ziektecijfer is eveneens gedaald en wel van 146 per 100.000 in 1951 tot 133.3 per 100.000 in 1952. De wachtlijsten voor sanatoria laten in overeenstem ming hiermede dan ook een daling zien. Enkele sanatoria hebben voor vrouwe lijke patiënten zelfs geen wachtlijsten meer. Er zijn ook inrichtingen, die niet alle bedden meer hebben belegd. Enkele sanatoria krijgen, als gevolg hiervan reeds met moeilijkheden in de exploita tie te kampen. zijn voor een herenigd, maar geneutra liseerd Duitsland. Zoals bekend een Russisch plan, dat Moskou volgens de berichten, nu nog eens naar voren heeft geschoven met het lokaas dat het Oos tenrijk en Tsjecho-Slowakije dan ook de vrijheid zou geven. Een sluw plan, om dat het de verdeeldheid in het Westen en de oppositie tegen dr Adenauer in W.-Duitsland slechts kan aanmoedigen, en het Westen de verwijten van Oos tenrijk en Tsjecho-Slowakije op de hals haalt als het ’t afwijst. En toch geen acceptabel plan omdat het Westen geen genoegen kan nemen met een geneutra liseerd Duitsland, dat de speelbal van politieke intriganten zou worden en vroeg of laat toch zelfstandig tot be wapening zou overgaan. Maar het plan toont toch ook hoezeer Rusland een werkelijk hecht verenigd Westen vreest en zich inspant te voorkomen dat W.- Duitsland in het Westers verdedigings systeem wordt opgenomen. Dat het daarbij de Ver. Staten weer scherp aan valt en voorstelt als de drijver naar oor log past in het Moskous programma de verdeeldheid in het Westen aan te wak keren. Wat die verdeeldheid betreft, zij nog even vermeld dat de handelsover- eenkomst, welke een Engelse particu liere groep met rood China heeft afge sloten weer tot de meningsverschilllen zal bijdragen. De Engelse regering heeft de bedoelde groep dan ook al ge wezen op de mogelijkheid dat deze over eenkomst .de AmerikaansEngelse be trekkingen slechter zal maken en de re actie in hét Amerikaanse Congres zal niet mals zijn. Ook al zal de overeen komst eerst na een wapenstilstand in Korea in werking treden, want daarmee zijn de politieke geschillen tussen com munistisch China en Amerika niet opge lost. Wanneer die wapenstilstand komt? We wagen ons niet aan voorspellingen; maar op het moment dat we dit schrij ven wordt er zowel van Amerikaanse als Noordelijke zijde een neiging gemeld Syngman Rhee maar te negeren. Hoe het dan echter met de practische uit werking van de wapenstilstandsbepalin- gen zal gaan is een andere vraag. Een leger der Ver. Naties dat het geweer bij de voet houdt ën een Zuid-Koreaans le ger dat doorvecht is niet denkbaar zon der chaos. Sturen de Noordelijken nu daarop aan? Geslaagd: *T. Boomsma, H. Koelstra, A. de Vries, *B. de Vries, allen te Sneek; J. A. Weitenberg, Bakhuizen; »M. Nieuwland, Bolsward; *A. v. d. Wier Al- berda, Goënga; E. Brouwer, W. de Jong, Koudum; *F. F. de Boer, *J. de Rook, Lemmer; *J. P. Smid, W. Westendorp, toestaan, Workum. Afgewezen: Gene. Zijn meisjes. W De lust om ’’■'et Duitsland samen te werken in e.a Etnopese Defensie Ge- Bij de inrichting Beatrix-Oord te Ap pelscha is een wachtlokaal gebouwd, dat in een dringende behoefte voorziet. Alle bezoekers mogen gratis gebruik maken van dit lokaal en men is niet verplicht tot het kopen van consumptie, al bestaat daartoe gelegenheid. Het ge bouw zal tevens als recreatiezaal voor patiënten en personeel dienen en heeft een zeer modern ingericht toneel, terwijl er ten behoeve van de kerkdiensten een fonkelnieuw kerkorgel aanwezig is. Zelfs als de Fransen de Europese De fensie Gemeenschap nog zouden willen, zal er echter toch voorlopig niets daar van komen als de Duitse sociaal-demo- craten in September de verkiezingsstrijd winnen, omdat zij de hereniging van de beide delen van Duitsland boven de één wording van West-Europa stellen. Zij zouden dus alleen voor de E.D.G. te vinden zijn als na onderhandelingen met Rusland absoluut vaststond, dat die hereniging niet langs vreedzame weg was te bereiken. Practisch betekent dit op zijn best dat de E.D.G. dan naar een ver verschiet zal worden verschoven. Op zijn best, want men zou uit de hou ding der Duitse soc.dem. misschien ook kunnen afleiden dat zij te vinden zouden Hét éïfiddiploma verwierven: xA. Fa ber, xR. G. Hoekstra, E. J. Jansen, G. Bouwsma, IJ. Reijenga, H. Veldhuis, P. C. Faber, J. de Boer Deinum, J. Keulen, B. Bosma, xF. Bootsma, M. Slump, al len Sneek; M. de Boer, Hommerts. x dames. Afgewezen geen. Dank zij de hulp van een der be stuursleden kon de Oudheidkamer in het Fries Scheepvaart Museum onlangs worden voorzien van een prachtige, uit Surinaamse houtsoorten samengestelde vloer; deze werd tevens aangebracht op het aangrenzende bovenportaal, waar door het geheel thans een bijzonder rijke indruk maakt en de kostbaarheden, daar opgesteld, beter tot hun recht komen dan ooit. Het ene buitenkansje scheen het an dere wel uit te halen, want een ander bestuurslid, geestdriftig door de aanblik der nieuwe verworvenheden, verblijdde het Museum met twee bijzonder fraaie, geheel uit glas samengestelde, vitrines, speciaal geconstrueerd tot het exposeren van oud-zilver, waarvan ons Museum op zulk een verheugende wijze is voorzien. Kon de ene vitrine gevuld worden met oud-Sneker zilver, reeds in het bezit van het Museum, de tweede werd bestemd tot het bevatten van een zeer belangrij ke nieuwe collectie, met de vitrine in bruikleen gegeven en bestaande uit bui tengewoon kostbare specimina Bolswar- der-, Leeuwarder- en Sneker zilver. Het fraaiste stuk hiervan is ongetwijfeld een brandewijnskom van een Bolswarder meester, gedateerd 1699; uit 1755 da teert een tweede Bolswarder kom, een werkstuk van L. Jacobs. Verder is er nog een sierlijk Bolswarder bruidskof- fertje uit 1650 van de meester Lolle Jel- tes; gevuld met zilveren of gouden mun ten, plachten dergelijke koffertjes door Friese jongemannen aan de vrouw hun ner keuze te worden aangeboden bij wij ze van bruidschat; nam de vrouw het geschenk aan, dan was de koop gesloten en kon het huwelijk aangekondigd wor den. Van Leeuwarder origine is een grote beker, gedateerd 1640 en vervaardigd door de beroemde kunstenaar Jarich Ger rits van der Lely; uit Leeuwarden stamt ook een theebusje, gedateerd 1725 en gemaakt door Nijboer. De historie van een rijk gedreven theeblad staat nog niet vast, maar de in het oppervlak ge dreven familiewapens wijzen op Fries land. Van Sneker herkomst zijn tenslotte een geestig mosterdpotje van J. Camp- huis, een brandewijnskom van Van Ma nen, uit 1791, en twee grappige minia- tuur-klaptafeltjes uit 1752, waarop welgestelde Sneker burgeressen suiker tjes plachten te offreren, als zij bezoek ontvingen. Door al deze aanwinsten herbergt het Sneker Museum thans, op die van het Friesch Museum na, de grootste collectie oud-Fries zilver in ons gewest. Maar nog zijn we niet aan het einde gekomen van de aanwinsten! Tegen een der wanden Van de Oudheidkamer kon namelijk een indrukwekkende schilde ring van 4 bij 1.60 m. geplaatst worden, afkomstig uit het huis, voorheen be woond door wijlen de heer Auke Lank- horst te Heeg en door de erfgenamen aan het Museum geschonken. Het betreft hier het voornaamste fragment van het be schilderd behang, dat eens het oude huis aan de haven van Heeg sierde; het stelt waarschijnlijk de rede van Texel voor. Men ontwaart althans verschillen de voor anker liggende oorlogsschepen of Oost-Indievaarders, scheepskamelen, en een „waterschuit”, die, tesamen met een aantal andere, de op de scheepska melen geplaatste, toenmalige zeekaste len over de ondiepten van Zuiderzee en Pampus plachten te sleuren, nadat lich ters een deel van hun lading hadden Het behang verkeerde in een zeer slech te staat toen het werd afgenomen, zo dat het een grondige restauratie vereis te; zij werd verricht door de héér Ade- ma uit Leeuwarden, terwijl hét daartoe een subsidie verleende. Het bovenportaal bleek een uitmun tende plaats te zijn voor het opstellen van twee 15e eeuwse heiligenbeelden van wellicht Friese herkomst, het Museum in bruikleen gegeven door de directeur van het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht, Dr Bouvy. Het ene beeld stelt voor de H. Antonius, aan wie eertijds de Kleine Kerk, waarnaar de Kleine Kerkstraat nog is genoemd, was gewijd; het andere, een vrouwelijke heilige, mis schien Sinte Catharina, de schutspatro nes der Sneker Harinxma’s. Beide beel den zijn uit eikenhout gesneden, het laatstgenoemde vertoont bovendien nog de oorspronkelijke, polychrome beschil dering. Alleen al deze twee beelden, de enige van hun soort in geheel Friesland, zijn een bezoek aan ons Museum waard. Dr Bouvy leende het Sneker Museum bovendien uit een ontroerend schoon, op paneel geschilderde „Aanbidding der Drie Koningen”, insgelijks uit de 15de eeuw daterende. Het vormde oorspron kelijk het middendeel van een drieluik, d.at eenmaal het altaar van een kerk sierde. Dergelijke drieluiken toonden ook eenmaal de Sneker kerken vóór de beel denstorm van 1566. Voorzover deze al taarschilderingen niet vernield werden, zijn zij vaak verborgen of naar elders vervoerd, veelal naar de Zuidelijke Ne derlanden, om niet in handen der Bro» Een hevige hittegolf in het Nóord- Westelijke deel van Pakistan heeft al leen al in het district van Pesjawar aan 621 personen het leven gekost, zo heeft een hoge politiefunctionnaris aldaar Dinsdag meegedeeld. In berichten van de plaatselijke pers wordt echter van duizend doden gesproken. In Pesjawar zelf, een stad van 150.000 inwoners, zijn volgens de politie 111 personen bezwe ken. De ijsprijzen zijn tot fabelachtige hoogte gestegen. Zondag werden te Drachten de jeugd wedstrijden voor meisjes gehouden. In de oudste groep van 1517 jaar werd Nelly de Jong uit Leeuwarden kampi oen. No. 2 werd Koos je Kalma ook uit Leeuwarden. In de jongste groep tot en met 14 jaar werd no. 1 Jenny Zandstra en no. 2 Niesje Gerritsma, beide uit Sneek. Zondag a.s. 12 Juli zullen in Sneek de jongens elkaar de eer bestrij den, vooral in de oudste groep kan een spannende wedstrijd tegemoet worden gezien. Daar Sneek over sterke jeugd spelers beschikt is het niet uitgesloten dat zich Snekers in de laatste vier zul len plaatsen. Er zijn sensationele berichten genoeg. Het is alleen maar jammer dat ze de landen achter het Ijzeren Gordijn be treffen en daarom moeilijk te contro leren zijn. Voldoende bekend is dat in al de satellietstaten de voedselvoorzie ning slecht is, waaraan de Russische uitbuitingspolitiek schuld heeft zowel als de communistische economische maat regelen zelve, welke er toe leidden dat de boeren hun producten achterhielden, terwijl bovendien de meerderheid der be volking in alle betrokken landen, omdat ze niets van het communisme wil weten, die maatregelen saboteert. De milder politiek der Russen in enkele der bezette landen heeft bovendien de volken ach ter het ijzeren gordijn de moed gegeven, hier minder, daar meer openlijk van hun verzet te doen blijken en in bepaal de landen niet zonder succes. In Oost- Duitsland heeft de regering heel wat „kapitalistisch” water in de communis tische wijn moeten doen, evenals in Hongarije, waar de meest trouwe hand langer van Moskou, premier Rakosi, is afgetreden en opgevolgd is door Imre Nagy, die openlijk tal van communis tische plannen heeft prijsgegeven. Ook in Roemenië heeft de regering concessies gedaan; in Bulgarije zijn echter strenge maatregelen afgekondigd tegen sabo terende arbeiders; in Tsjecho-Slowakije heeft de regering de teugels weer wat losser gelaten, en wat er van de berich ten over de onlusten in Polen waar is, weet men in ’t geheel niet. Men mag echter wel concluderen dat er thans over de satelliet-staten een golf van verzet tegen de eigen regeringen en de Rus sische gaat, maar even zeker is dat daar waar deze buiten de oevers trad, ze toch door de Russen hard, meedogenloos maar doeltreffend is ingedijkt. Niets wijst er op dat de Russen hun greep op een der satellietstaten hebben verloren, of die niet nog vaster zouden kunnen klemmen als ze dat nodig achten. Mos kou zal er wel op gerekend hebben, dat haar milder politiek schokken in Oost- Europa zou veroorzaken, misschien zijn ze sterker geweest dan men er heeft vermoed, maar als het Westen Moskou met rust laat is er geen reden aan te nemen dat de ontwikkeling catastro- phaal voor de Russen zal worden. Wij schreven hierboven „als het Wes ten Moskou met rust laat” en noemen daarmee een der gevaarlijke factoren in de situatie. In ons vorig overzicht heb ben we reeds de Amerikaanse senator Wiley aangehaald, die de Russen maar wilde voorschrijven Duitsland te ontrui men, de legers der satellietstaten te ontbinden en Polen zijn vrijheid te geven. Sedert dien zijn uit de Ver. Sta ten meer van dergelijke uitlatingen ge komen, in die mate zelfs dat president Eisenhower ter geruststelling van zijn Europese bondgenoten openlijk moest verklaren dat Amerika niet denkt aan daadwerkelijk ingrijpen in de verhoudin gen in Oost-Europa. Het is gelukkig dat de president deze uitlatingen heeft ge desavoueerd, want ze gijn op velerlei wijzen gevaarlijk. Ze wekken de indruk dat Rusland militair zwak is, een on bewezen stelling, terwijl juist de Ameri kaanse militaire leiders herhaaldelijk verzekerd hebben, dat Rusland zeer sterk is, ook in de lucht en wat atoom wapenen betreft. De gewraakte uitlatin gen kunnen op zijn ergst leiden tot een Westerse avonturenpolitiek in Oost- Europa en tegen Rusland, en op zijn minst in het Westen de wil verslappen de gezamenlijke defensie-inspanning je gens een mogendheid, waarvan nog door niets bewezen is dat ze haar doel, nl. Russische expansie en de verbreiding van het communisme over de wereld heeft opgegeven, tot de hoogst moge lijke graad op te voeren. Gevaarlijk ook zijn die uitlatingen omdat ze licht tot nog groter verdeeldheid onder de Wes telijke bondgenoten als er reeds is, kun nen leiden. In Frankrijk, waar premier Laniel al weer moeite heeft zijn parle mentaire meerderheid achter zich te houden nu hij bepaalde financiële maat regelen wil doorvoeren, kan de voor stelling van zaken alsof Rusland totaal verzwakt is, slechts die groepen aan moedigen welke van de Europese defen- siegemeenschap niets moeten hebben. Er zijn zelfs Fransen die alweer denken aan een samenwerking, zoals er vóór 1914 en in de eerste jaren van wereldoorlog I tussen de republiek en het Czarenrijk bestond en welke bedoelde Duitsland on der de knie te houden. Zulk een samen werking lijkt nu fantastisch, maar er zijn heel wat Fransen die menen dat Frankrijk nog altijd een mogendheid van de eerste rang is en het met alle mid delen die rol willen doen behouden. Diep teleurgesteld zijn deze Fransen ook over het feit dat Amerika de Franse positie als grote koloniale mogendheid eer heeft ondergraven dan heeft helpen handhaven. Als Parijs thans, gedwongen door de omstandigheden, aan de Indo- Chinese staten onafhankelijkheid in zo ruime mate als in het raam der Franse Unie maar mogelijk is, wil t- wrokken dergelijke Fransen dat Frank rijk eigenlijk door de houding van Washington tot dit soort concessies ge dwongen wordt. Het lijkt wat onbillijk, het is ook helemaal niet zeker dat de Indo Chinese staten tevreden zullen •zijn met wat hun nu op papier wordt geboden, maar het is tekenend voor de verhouding FrankrijkAmerika dat vele Fransen zulke gedachten koes teren. SCHARNEGOUTUM. Cand. J. P. Don dorp te Heemstede heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. Ds. C. P. van Andel van Durgerdam hoopt D.V. op Zondag 30 Augustus zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Scharnegoutum. Verschijnt: DINSDAGS eo VRUDAGS. Administratie e Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) hulp waarvan water werd gegoten in de bij de kerkelijke liturgie gebruikte va ten. Het werd in de vorige eeuw gevon den bij graafwerk op het Oud Kerkhof en wordt thans bewaard in het Friesch Museum te Leeuwarden. Een tweede exemplaar uit Friesland is niet bekend; het dateert uit de 13de of 14e eeuw en schijnt in Zuid-Duitsland te zijn ge maakt. Maar juist omdat er zo bitter weinig bewaard bleef van Sneek’s middeleeuwse kerkschatten, mogen wij dankbaar zijn voor de Utrechtse bruiklenen, die ons een goede indruk kunnen geven van het geen in onze stad eenmaal aanwezig ge weest moet zijn, ten tijde der Harinx ma’s, toen de Rooms-Katholieke Kerk ook Donderdagochtend ongeveer 7 uur is de 58-jarige D. Oost tussen Blesse en Willemsoord met zijn fiets op een onbe waakte overweg door een trein gegre- Na urenlange discussie hebben de Provinciale Staten zich Dinsdag met 35 tegen 7 stemmen verenigd met de volgende motie: „De Staten, gehoord de besprekingen van 7 Juli, stellen zich achter het standpunt van Ged. Staten, spreken zich uit voor een spoedige tot standkoming van een prot. chr. zieken huis te Sneek en verzoeken Ged. Staten deze beslissing ter kennis van de rege ring te brengen. Tegen stemden de vier V.V.D. en de drie K.V.P.leden. overgenomen. Op de achtergrond waart men een duinkust, met in Westen een zeegat. Voorts zeilt op de levendig uitgebeel de voorstelling een kofschip, dat nogal de aandacht trekt en hoogstwaarschijn lijk het vaartuig voorstelt, in het bezit van degene, die het behang deed schilde ren, Deze was een lid van het geslacht Visser te Heeg, dat zich nogal heeft op gehouden met de palinghandel op Lon den, gelijk men in de Friese Zuidwest hoek nog wel zal weten. De schildering stamt waarschijnlijk uit de tachtiger jaren der 18e eeuw, toen de Friese zee vaart en rederij, vóór de grote debacle van de 5de Engelse zeeoorlog kwam, bloeide als nimmer tevoren. Vele fraaie gevels in de Zuidwesthoek leggen daar tot op de huidige dag nog getuigenis van af. Woensdagmiddag waren enkele werk lieden van het Gem, Gasbedrijf te Fra- neker op het terrein van de fabriek be zig met het bespuiten der ovens met ce ment. Plotseling sprong daarbij een klein drukvat met een hevige knal uit elkaar. De 38-jarige gasfitter Albert Beuker werd gedood. Hij was gehuwd en had twee nog jeugdige kinderen. testanten te vallen. Sommige, gelijk de schildering nu in Sneek te bezichtigen, keerden na vele omzwervingen weer naar het Noorden terug, toen de gods dienstvrede ook tot de Katholieken was uitgebreid en het bezit van voorwerpen en afbeeldingen, verband houdende met de Rooms-Katholieke eredienst geen ri sico meer opleverde. Ook heeft men wel eens dergelijke zaken door een toeval teruggevonden, na eeuwenlang verstopt te zijn geweest in de grond, zoals de be roemde kloosterschat van Nijeklooster bij Scharnegoutum, nu te bewonderen in het Friesch Museum. Omstreeks het jaar 1843 deed men een dergelijke vondst in het Sneker Old Burger Wees huis, bij het afbreken der resten van het voormailge Kruisherenklooster. Onder een vloer ontdekte men namelijk een driedelige altaarschildering, die voor heen wellicht de Kruisherenkerk had gesierd. Helaas bleef het drieluik niet bewaard; een nadere beschrijving heb ben wij niet kunnen vinden. Al, wat ons is overgebleven van de Sneker middel eeuwse kerkschatten is de bronzen „aquamanile”, een in de vorm van een voorwerp, met be- Dinsdagmiddag 14 Juli na 14 uur is er een verkoop van enkele handwerk- stukjes, vervaardigd door de meisjes van de openbare ULO-school. De opbrengst komt ten bate van het fonds voor de kankerbestrijding. Woensdagavond hield de Gymnastiek vereniging Stanfries, leider de heer‘A. Postma te Sneek, haar jaarlijkse open luchtuitvoering, ditmaal niet op het sportterrein, maar als proef op de over kluizing. Er werd ingezet met een rond gang door de stad, voorafgegaan door Concordia, en de Drumbandafdeling van het Chr. Harmoniecorps te Sneek. Bij aankomst op de overkluizing stelden de afdelingen van Stênfries zich op. Na de gebruikelijke vaandelgroet werd door de voorzitter, de heer J. Fijlstra, medege deeld, dat deze avond geen oefeningen aan rek en ringen kunnen worden ge geven en de groep veteranen bezwaar had medewerking te verlenen. Een der tiental nummers werd op keurige wijze uitgevoerd. Paard- en bokspringen, brug-, hoepel-, knots- en vrije oefenin gen wisselden elkaar op prettige wijze af. De muziek werd verzórgd door de heer W. Bakker en dank zij de mede werking van de heer J. Hoomans en de firma S. O. de Vries was er voor velen van de aanwezigen gelegenheid om zit tend de uitvoering gade te slaan. Aan het einde van deze zeer geslaagde avond dankte de voorzitter J. Fijlstra de leider Postma en de vele aanwezigen voor de betoonde belangstelling. HEEG. De Katholieke Actie alhier wilde een nieuwe vlag kopen van pl.m. 200. Enkele dames hadden daarvoor een tentoonstelling van brei- en haak werk op touw gezet, ’s Middags was er ook een grabbelton voor de jeugd. Het werd een succes, want de vlag kan nu gekocht worden. meenschap kreeg in Frankrijk een nieu we knauw door een felle anti-Franse de monstratie in de West-Duitse Bondsdag. Bij de behandeling van het Londense schuldenverdrag in de Bondsdag werden wel de overeenkomsten met de Ver. Staten, Engeland en Denemarken goed gekeurd, doch die met Frankrijk ver worpen. Wel slaagde dr Adenauer er de volgende dag in een meerderheid te overreden ook het verdrag met de Fran sen te aanvaarden, maar veel kwaad was er al gesticht. Temeer omdat de Bondsdag, op de communisten na, zich verenigde met een socialistische motie waarin geëist werd dat de feitelijke af scheiding van het Saargebied van Duits land zou worden beëindigd. Zoals be kend is het Saarland thans een zelf standige eenheid, economisch op Frank rijk georiënteerd, en deze situatie is door de Saarlandse bevolking bij de laatste verkiezingen met grote meer derheid goedgekeurd. Die situatie is niet door Franse terreur, zoals in de Bondsdag beweerd werd, ontstaan, en dat de Fransen het door hen bezette ge bied van Duitsland zouden hebben uit geplunderd, het argument van de meer derheid der Duitse bondsdagleden, toen zij in eerste instantie de schuldenover eenkomst met Frankrijk verwierp, houdt ook geen steek. Bovendien werden in deze Bondsdag die woorden „terreur” en „uitplundering” al te gemakkelijk gehanteerd naar de zin der volken, die van 1940—45 onder de Duitse bezetting hebben geleden. In de hitte van de Duit se verkiezingscampagne mag men wel iswaar wat door de vingers zien, maar deze anti-Franse demonstratie ging al te ver. Ze heeft de vrees dat, ais het toch nog tot een Europese Defensie Ge meenschap komt, West-Duitsland daar in een zeer ongemakkelijke partner zal blijken, waarschijnlijk niet alleen in Frankrijk doen toenemen. Anderzijds lijkt toch de E.D.G. weer de enige op lossing voor de West-Duitse deelneming aan de verdediging van het Westen, om dat dan ook de Duitse strijdkrachten onder een boven-nationaal gezag komen, zodat Bonn er niet naar willekeur over kan beschikken. Directe deelneming van W.Duitsland als volwaardig partner aan het Atlantisch Pact en met een eigen nationaal leger schijnt nog gewaagder. Te Bonn zou de neiging kunnen ont staan met dit nationale leger Oost- Duitsland te bevrijden en dit zou, daar er ook in Amerika een in kracht toe nemende stroming is naar een actiever politiek jegens Oost-Europa, het begin van een nieuwe wereldoorlog kunnen be tekenen. In de gegeven situatie lijkt de enige oplossing dan ook de Europese Defensie Gemeenschap die ook nog een, overigens zeer moeilijk te ver wezenlijken, mogelijkheid op Europese eenheid op politiek gebied opent maar dan aangehecht aan het Atlan tisch Pact. Dit laatste zou het Duitse overwicht in de E.D.G. min of meer neu traliseren. Aanhechting aan het Atlan tisch Pact is ook nodig, omdat een aan val vanuit het Oosten op W.-Duitsland, dan ook de Atlantische strijdkrachten in beweging zou brengen. Zolang Ameri kaanse troepen in W.-Duitsland gele gerd zijn is dat natuurlijk automatisch het geval maar de gehele tendenz van de huidige Amerikaanse politiek gaat in de richting van het terugtrekken van die troepen, en Europa op eigen benen te laten staan. De Amerikaanse econo mische en militaire hulp zullen nu ook nog maar enkele jaren worden gegeven en daarom wordt het Atlantisch Pact voor West-Europa een steeds kostbaar der ding, het wordt gaandeweg de enige band met de sterke partner over zee. a -W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1