Naar een conferentie van Vier? Uitstekend geslaagde Waterpoortpartij o Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Landei fan it Kr. Frysk Lanbou Jongerein Bonn Afd. Sneek Sanatorium Beatrix-oord hield jaarvergadering i - Dinsdag 14 Juli 1953 108e Jaargang No. 55 De Sneekweek Kerknieuws Centraal Drankweercomité Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBl AD 1 Concours Chr. Zangersbond Rijs Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Aanbesteding Zomerwedstrijd S.Z.C. Promotie Gymnasium -1 SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK voor een duidelijk Tongersdei 9 Juli haldde boppesteand moatte net miene, dat de kultuer fan Joy, H. S. door J. No. 2 No. 4 Op dit concours werden behalve de reeds in ons vorig nr. vermelde o.a. nog de volgende prijzen toegekend: Eerste afd.: Lytse Krêft, Gauw, dir. H. H. Jager, 294 pnt., 2e pr. Afd. Uitmuntendheid: Looft den Heer, Nijland, dir. S. Hoekstra Jr., 326 pnt., 2e pr. Advertentlepriji 15 ct par m.m. Bij contract (handaliadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half Jaar. Franco per post f 3.75 par half |aar. Giro 50748 ten name E. J. Drijfhout, Snaak. 6-8-6-S-8-4-8-8-8 8-6-8-4-2-8-4-4-4 Totaal punten dus 73 voor partuur no. 2. Het grote gat in de zeedijk bij Schelphoek op het Eiland Schou wen geeft de ingenieurs en arbeiders nog veel hoofdbrekens bij het dichten. Hét gat is nog altijd 6C0Meter breed. Er zijn thans enorme Engelse caissons gearriveerd met een lengte van 60 Meter, breedte 20 Meter en een hoogte van 18% Meter. Zo spoedig mogelijk zul len deze caissons in de gaten worden gesleept. In zijn openingswoord kon de voor zitter, de heer Mebius, met voldoening meedelen, dat ook 1952 een gunstig jaar voor de vereniging is geweest. In het gehele land is, dank zij de krachtige be strijding van de ziekte, het sterftecijfer aan t.b.c. dalende, en het aantal ziekte gevallen is zo verminderd dat de wacht lijst van vele sanatoria verviel. Alleen Beatrix-Oord heeft nog steeds een te kort aan bedruimte. De wachtlijst telt nog ruim 150 namen, en het is drin gend nodig, dat de opname-capaciteit verbeterd wordt. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer A. IJdel, bleek dat de inkomsten van de afd. Sneek over het afgelopen jaar wa ren 1210.20, uitgaven 1025.75, batig saldo 390. De heer J. W. Stout gaf namens de kascommissie verslag en de penn. werd décharge verleend. In de Uit het dezer dagen uitgebrachte jaar verslag blijkt dat de activiteit der drankbestrijders dit jaar groter is ge weest dan de laatste jaren het geval was. Het jaar werd begonnen met de ver spreiding van een propagandafoldertje, terwijl enkele aangeschafte spandoeken reeds hun diensten hebben bewezen. Het hoogtepunt van de activiteit is als steeds geweest de Blauwe Week, welke in de tweede helft van Mei werd geor ganiseerd. Een speciaal propagandablad werd verspreid; via een geluidswagen hoorde men de stem der drankbestrij ding in de buitenwijken der stad, terwijl de stadsbeiaardier een speciaal beiaard- concert verzorgde; een toneelavond met het gezelschap Barend v. d. Veen werd gehouden en een sluitingsavond met een zeer goed programma, in de Doopsgezin de kerk, voltooide het geheel. De lijsten collecte plus verkoop van blauwe bloem pjes, bracht in totaal f 729,77 op. Waar lijk geen slecht resultaat. Thans zijn een aantal folders besteld welke met de in te roepen medewerking der betrokken instanties aan de geslaagden van ULO- scholen enz. zullen worden uitgereikt. Het financieel verslag gaf, ondanks de vrij grote uitgaven voor propaganda, een batig saldo dat het comité in staat stelt door te gaan met zijn actie. Na onderzoek in de proefklasse toe gelaten tot klasse 1: Jacob de Boer, Gaastmeer; Johnny Dikhoff, Koos Feen- stra, Bené Hartwig, Sneek; Klaas Jan Inberg, RoordahuizumMarijke Obbe- ma, Michiel Schreuder, Wim Siemon- sma, Jan Willem Weijers, allen te Sneek; Jan Wiarda, Nijland; Geertje de Wilde, Balk. Aan 5 leerlingen werd voorlopig of voorgoed een ander schooltype gead viseerd. Het boek van de Franse ambassade voor de beste prestaties in Frans was voor de leerlinge P. A. Donkersloot. Geëindigd werd met gezamenlijke zang van het eerste oouplet van het Wil helmus. van Firma Ned. Herv. Kerk. Ds. C. G. Wiegers te Middenmeer, heeft de toezegging van beroep naar Sneek in de a.s. vacature- ds. H. van Niel, aangenomen. Tweede dag. Ie afd.: Looft den Heer, IJlst, dir. J. Nauta, 327 pnt., 2e pr.; Nij Libben, Jutrgp-Hommerts, dir. Sj. Hoekstra, 331 pnt., 2e pr. 3e afd.: Jong Libben, Jutrijp-Hom- merts, dir. Sj. Hoekstra, 342 pnt., Ie pr. In de erewedstrijd kreeg Jong Libben nog een 2e pr. Voor de bouw van een r.k. H.B.S. te Bolsward was laagste inschrijver het Aannemersbedrijf Friso alhier met 424900. De begroting was 380.000. Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS- Administratie e Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Zaterdag had op het Martiniplein al hier de reeds traditioneel geworden Waterpoort-kaartspartij plaats, waar aan door vijf eerste klas parturen werd deelgenomen. Deze drietallen, welke waren samengesteld door het hoofdbe stuur van de Kon. Nederl. Kaatsbond, speelden in competitieverband met de „Snitser telling”. Scheidsrechter was de heer J. Sixma van Leeuwarden. Des morgens ongeveer 5 uur was men reeds druk in de weer met het in orde bren gen van het terrein en de pluim aan het adres van de heer L. Ringma en zijn staf van medewerkers, welke voorzitter A. Dijkstra hun na afloop op de hoed zette, was zeker op zijn plaats, want de acomodatie liet niets te wensen over, al werd de muziektent, welke ’t vorige jaar is afgebroken, terdege gemist. Voor het verblijf van bestuur en genodigden had men nu een tent ingericht. In tegen stelling met vorige jaren had men de gramofoonmuziek vervangen door het optreden van een muziekcorps, hetgeen algemeen op prijs werd gesteld. Het weer werkte ditmaal ook mede. Er was wei nig wind en het heerlijk zomerzonnetje deed weldadig aan. De publieke belang stelling was vrijwel gelijk aan vorig jaar. Pl.m. 5 600 personen passeerden de controle. Te ongeveer half een werd begonnen. De lijst zag er als volgt uit: 1. Oranje: Joh. Stavinga, Poppingawier, Th. de Bruin, Leeuwarden, R. Kuiper, Makkum; 2. Blauw: R. Hoekstra, Ter- naard, Joh. Jansen, Harlingen, A. Veld kamp, Leeuwarden; 3. Rood: A. v. d. Meulen, Berlikum, S. Olivier, Harlingen, A. Hiemstra, Leeuwarden; 4. Geel: M. v. d. Weerd, Arum, D. Smedinga, Har lingen, J. Tolsma. Arum; 5. Wit: H. Schuil, Harlingen, S. v. d. Zee, Leeuwar den, H. de Haan, Holwerd. Van partuur 4 moest M. van der Leest van Stiens verstek laten gaan wegens een doorge slagen hand. Voor hem was door het hoofdbestuur als plaatsvervanger aan gewezen M. van der Weerd van Arum. Aanvankelijk werd in twee perken ge speeld en wel tussen de parturen 13 en 2—5. Van partuur 1 ontpopte Stavinga zich als een prima opslager en waren de Bruin en Kuiper in ’t perk best op dreef. Toch was het eerste bordje voor no. 3. Eten zitbal van Stavinga bracht de partijen op gelijke voet, waarna van der Meulen c.s. uitliepen tot 2 spel. Toen begonnen Stavinga c.s. zich te roe ren en maakten de drie spel achter elkaar vol. De stand was hier dus 74 voor partuur no. 1. Van de parturen no. 2 en no. 5 stelden Schuil en zijn maats teleur. De ware vechtlust ontbrak bij Schuil en ook H. de Haan, die de wisselprijs 't vorige jaar won, kon blijkbaar niet in zijn spel ko men. Anders was het gesteld met no. 2, waarvan Hoekstra aan de stuit aardig zeker was en het perk door de jeugdige Jansen en Veldkamp best werd verde digd. Enige bovenslagen van Jansen vie len er te noteren. Met eindstand 5—4 en 66 en een voorslag van Hotse Schuil werd partuur 2 winnaar. De puntentel ling was hier dus ook 74. Een eenzijdige party was die tussen de drietallen van no. 4 en no. 1. Het oranje- trio was oppermachtig vooral de vaste opslag van Stavinga bracht heel wat punten voor zijn partuur aan de tele graaf. De Bruin plaatste enige boven- Zaterdag- en Zondagmiddag hield de S.Z.C. voor het Paviljoen zeilwedstryden voor leden. Hoewel h’et Zaterdagmiddag ideaal weer was, bleven toch de Schou wen weer weg. Slechts één (Atsma, Op penhuizen) was aanwezig, zodat deze klas niet zeilde. Van de Pampusjachten waren er 6 aan de start en van de Pluis jes bonden drie de strijd aan. Hoewel in de Pampusklasse zyistra als stuurman van de 165 (Boecanier) in het begin een goede positie had en Weerhaan (Bakker) eveneens een mooie start had, was het toch Wonseradeels burgemeester Reitsma die met Ruiter met de zege ging strijken. Bij de Pluisjes was het de 93 (st. Feddema) welke nummer één werd. Zondagmiddag stond er een dikke smeer Zuidelijke wind, welke af en toe nog vlagerig was, zodat veel kleinere boten aan de wal bleven. Ook in de gro tere klassen (Regenbogen) was de deel name niet zo groot, doch hier speelde de Kaagwedstrijd een rol. Omdat de zei lers reeds Woensdagmorgen daarheen vertrekken wilde men geen risico meer lopen. Ook de Valkjachten lieten ver stek gaan, slechts 2 lagen aan de stei ger bij het paviljoen, doch wensten niet te varen. De Flying Dutchman-klasse verscheen voor het eerst in een wedstrijd aan de start. Hennie Groenhout en Jan Kuipers bonden hier de strijd aan. Het was een lust deze raceboten te zien vliegen. Voor al toen ze de ballon voeren haalden ze een enorme snelheid. Groenhout met „Joy” bevocht hier de zege en wel met een belangrijk verschil op Kuipers. Dirk Oppenhuizen nam direct bij de Regenbogen de leiding en stond die niet meer af. De Jong van Joure bezette de 2e plaats. Sicconia van Wim de Dood, die op de 2e plaats bij de 16 m2 klasse lag, ver speelde deze plaats, omdat hij de boei aan de verkeerde kant passeerde. Doordat men in alle klasse maar 2 routes liet varen, waren de wedstrijden vroeg afgelopen. De Jonge Dirk-prijs, die anders in de B.M.-klas verzeild werd, werd nu, daar hiervoor geen deelname was, verzeild in de nieuwe klas Kajuitjachten. De volledige uitslagen zijn: Pampusjachten: 1. Ruiter, R. Reitsma, Witmarsum; 2. Weerhaan, H. Bakker, Sneek; 3. Boecanier, st. G. Zijlstra, Sneek. Pluisjes: 1. nr. 93, st. Feddema; 2. nr. 94, st. mej. v. d. Zijpp, beiden Sneek. Regenbogen: 1. Henderika, D. Op penhuizen, Sneek; 2. Tjerk, C. J. de Jong, Joure. 16 M2: 1. Vrijheid, D. de Haan, Sneek; 2. Simmernocht, st. S. Velds, Sneek; 3. El ja, H. van Dijk, st. P. Amsterdam, Sneek. Vrijheidsklasse: 1. Twirke, E. Wier- stra, Sneek. Larken: 1. Vliegende Schotel, J. Sikma, Sneek. Flying Dutchman: Groenhout, Sneek. Open Jachten: 1., 16 M2, G. Wuring, Sneek; 2. Jankobns, Th. Pasma Sr., Sneek. Kajuitjachten: 1. Mibejo, F. Gerlofs, Sneek, die tevens winnaar werd van de Jonge Dirk-prijs; 2. Oeral Thüs, K. van Gosliga, Bolsward, st. D. Smit. Na afloop werden de prijzen voorzitter G. S. Hofstra in het paviljoen uitgereikt. WASHINGTON. Alles wyst er op, dat Amerika, Engeland en Frankrijk gezamenlijk zullen trachten een confe rentie met de Sovjet-Unie te beleggen. De Amerikaanse regering zou haar dui delijke aarzeling om met de Russen aan één tafel te gaan zitten hebben opge geven. Lord Salisbury en Georges Bi- dault, de Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken, hebben er by John Foster Dulles, hun Amerikaanse ambtgenoot, met wie zij sedert Vrijdag vergaderen, sterk op aangedrongen om Churchills plan te aanvaarden en in de nabije toekomst besprekingen met de Russen te beginnen. De drie Westelijke ministers zijn het er over eens geworden, dat Rusland be reid is om „zaken” te doen en dat er voldoende aanwijzingen zijn voor „vrede lievende bedoelingen” aan Russische zijde om een voorzichtig optimisme over een eventuele viermogendhedenconferen- tie te rechtvaardigen. Amerika eist echter omschreven programma voor die confe rentie. Van een bepaalde datum voor een conferentie met de Russen is nog geen sprake, maar men zal in ieder geval wachten tot na de verkiezingen in West- Duitsland op 6 September. Bovendien is het zeer waarschgnlijk, dat niet de hoofden van de vier regeringen byeen zullen komen, maar de vier ministers van buitenlandse zaken. De totaaluitslag was dus: Partuur no. 1 voor 28 tegen 11 Partuur no. 3 voor 22 tegen 18 Partuur no. 2 voor 21 tegen 21 Partuur no. 5 voor 16 tegen 25 Partuur no. 4 voor 13 tegen 25 Tot koning werd uitgeroepen Joh. Stavinga te Poppingawier, die voor een jaar in ’t bezit kwam van de zilveren wandelbal, destijds beschikbaar gesteld door wyien de heer P. J. de Hoop, oud- burgemeester van Sneek. Naast de geldprijzen 45, 30, 21 en 2 x 115 waren er eretekenen van het gemeentebestuur van Sneek, Krite Snits, Vreemdelingenverkeer enz. enz. De prijzen werden met een toepasse- Igk woord uitgereikt door de voorzitter van de kaatsver. Sneek, de heer Ai. Dijkstra, die tevens dank bracht aan allen, die op welke wijze dan ook, mede werking hadden verleend aan het wel slagen van deze ontmoeting. In het bij zonder aan het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van het Martini plein en hg dankte ook voor de aanwe zigheid van de hoofdbestuursleden van de K.N.K.B., hetgeen door bestuur en leden der kaatsver. Sneek op hoge prgs wordt gesteld. boun sya landei yn Boalsert. De moarn waerd bisteedge mei ekskursjes nei for- skate bidriuwen dy’t de öfdielingen ün- derweis tsjinkamen, of yn Boalsert seis. Sa besocht in groep hjir yn Snits Wou- da’s Moalfabryk, en letter noch de Hol- landia-fabryk yn Boalsert. Tuskenbeide waerden de groepen wolkom hjitten yn „De Groene Weide” troch de foarsitter fan de regelingskommisje. De froulju bi- seagen in meubelfabryk en fierder noch inkelde Boalserter saken. Om twa üre bigoun de middei-gear- komste yn it Julianapark. De Prov. voorzitter, de heer Tolman, liet beginnen met het zingen van psalm 150 1. Na gebed las hy psalm 150. In z’n openings woord wees hij op het verschil in de zo mer- en de winterbgeenkomsten. Maar de overeenkomst tussen beide noemde hij de dankbaarheid, die in beide moest heersen. Ook noemde hij de internatio nale samenwerking en de taak van een christeiyke vereniging hierin. Na enkele mededelingen gaf hij het woord aan de heer Kievit, journalist te Rotterdam, die vertelde over de reizen van Prins Bern- hard naar Zuid-Amerika. De spreker noemde als speciale verdiensten van de Prins, die hem geschikt maken voor der gelijke reizen, de kennis van de Prins van het zakenleven en van de Spaanse mentaliteit en de vriendelijkheid van de Prins. Spreker gaf ons geen verslag van de reis, maar vertelde allerlei staaltjes, die ons leerden, hoe de Prins omging met de journalisten uit z’n gezelschap, met de buitenlandse journalisten en met de bevolking. Spreker vertelde, hoe de Prins telkens weer kans zag de Neder landse handel in die landen te bevorde ren. Na dit uiterst vlot en leerzaam be toog, fierde ien fan de bistjürsleden fan de Plattelansfroulju it wurd. Hja wiis- de op de ropping fan de frou yn dizze tiid en trune alle froulju en famkes oan, lid to wurden fan de forienings. Dr Kok spriek oer „Plattelünskultuer”. Kultuer wurdt net allinne, lyk as der wolris tocht wurdt, yn ’e stêd foun. Elk minske hat de kultuer nedich, like ne- dich as it in soune ekonomyske en so ciale tastan nedich hat. In hüs sünder kultuer is net to biwenjen. Kultuer is net it iten mei mes en foarke, of it Tin nen mei in stiif board om. Hollan kin üs net de kultuer bringe. It hat net iens in eigen kultuer. It plattelÊln is de boar- ne fan de kultuer, en is dat ek altyd west. Omdat üs Fryske kultuer eigen is, moatte wy der hwat foar dwaen. Wy moatte soargje, dat de woartels fan üs kultuer, it plattelan, libben bliuwe. In confectie-jurkje hat gjin eigen styl, mar in nij-frysk kostüm wol. De steat hat allinne mar müglik to meitsjen, dat der kultuer is; dy kultuer moat üt it folk seis opkomme. Kultuer is de lib- bensstyl fan in mienskip. Dy miensskip is Fryslan. Wy hawwe in taek, foar God oer, en foar de minsken oer. De for- flakking is ek op it plattelên to finen. Dat üs styl foroarret, is net slim, as it üs styl mar bliuwt. Elke mienskip en elk birop hat syn eigen styl. De styl fan Fryslan moat wêze de styl fan de Krist- lik Fryske Plattelander. Wy moatte doarre to wêzen hwat wy binne. De aide ienfald fan it plattelan rekket fuort. „Jimme boeren binne lang net greatsk genöch!” Wy moatte üssels bliuwe, Wy moatte oertsjüge wêze fan de wearde fan üs. eigen styl; De goede demokraty is allinne dér feilich, dêr’t in libbene boerekultuer hearsket. It Fryske folk i hat altyd foar de frijheit fochten. It is ütsocht, dat mear as de helte fan de I Wettergeuzen Friezen wlenen! Wy, De uitnodigingen tot deelneming aan de zeilwedstryden tijdens de Sneek-Week (1520 Augustus) zgn weer verzonden. De Sneker Zeilclub heeft de wedstrijden op 15, 16 en 17 Augustus. Nationale wedstrijden zijn er dan in de Draken klasse, Vliegende Hollander-klasse, 16 m2 22 m2 klasse, Pampusklasse, Valken- klase, Vliegende Hollander-klasse, 16 m2 Eenheidsklasse A, 16 m2 Eenheidsklasse B, Schouwen 4.75 x 1.42 m„ 12 m2 Sharpieklasse, B.M.-klasse, Vrijheids klasse, Olympiajollen, 12-voets Jollen, Larken, Jeugdklasse (Pluis), Gemeng de klasse (open jachten), Gemengde klasse (kajuitjachten). (De gemengde klassen voor leden S.Z.C. varen alleen Zaterdags. Geen inleggeld). In de 16 m2-klasse en B.M.-klasse worden Groepswedstryden gehouden op 16 en 17 Aug., tussen groepen uit Hol land, Overijssel, Groningen, Gelderland en Friesland. Onder auspiciën van de Kon. Zeilver. Sneek (voor de 137e maal) wordt ge zeild op Dinsdag 18, Woensdag 19 en Donderdag 20 Aug. Dinsdagmorgen zijn er dames-wedstrijden in de regenboog- pampus-, valk-, 16 m2, 12 voets jollen en jeugdklasse; Dinsdagmiddag één- manswedstrijden in regenboog-, 30 m2, 22 m2, pampus-, valk-, 16 m2 en jeugd klasse. Woensdag en Donderdag hebben dan weer de nationale wedstrijden plaats in dezelfde 17 klassen als voor de S.Z.C. vermeld. Op deze dagen wordt ook de Holland-Friesland wedstrijd in de regen- boogklasse gehouden en in de valken klasse de verenigingsgroepswedstrijden. Aan de vooravond van de Sneekweek, Vrijdag 14 Aug., wordt in het Amicitia- Theater een balavond georganiseerd, al leen toegankelijk voor deelnemers aan de Sneekweek met hun dames. slagen. Partuur no. 1 werd winnaar met 17 punten. In de stryd tussen de parturen no. 3 en no. 2 zat meer spanning dan de uit slag zou doen vermoeden. Er werd vin nig gekaatst. De spelers gunden elkaar geen duimbreed grond. De meetiyn moest er zelfs by te pas komen. Enige bovenslagen en een fraaie trik-trak-slag vielen er te noteren. Partuur no. 2 was viermaal op de kritieke stand 66 on fortuinlijk. Met een bovenslag van Hiemstra op 52 en 66 viel de be slissing ten gunste van zgn partuur, stand dus 72. Tussen de parturen 5 en 4 werd met afwisselend succes gestreden. Schuil en de Haan poedelden nog al eens. Tot 2 spel gelijk ging de strijd vrgwel gelgk op. Het nog ontbrekende spel verover den van der Weerd en zyn maats. Het laatste halve spel op 66 en een niet gepasseerde kaats. Stand 47 voor no. 4. Een mooie strijd was die tussen de nos. 1 en 2. De „blauwen” beten ge ducht van zich af en kwamen zelfs op de oranjehemden voor te staan met 25. Toen keerden de kansen. Tal van bovenslagen van Jansen, Veldkamp, de Bruin, Kuiper vielen in deze party te noteren. Nadat Stavinga enige malen het perk niet had kunnen vinden, her stelde hij zich. Met een buitenslag van Hoekstra werd het 5 halve spellen gelgk, waarna Stavinga met een zitbal op 6—4 de partij beëindigde. Puntentelling dus 72 voor partuur no. 1. Minder interes sant was de strijd tussen de drietallen no. 4 en no. 3. Van der Meulen, Olivier en Hiemstra gunden him tegenpartij slechts een spel en met een voorslag van van der Weerd werden zij winnaars met eindstand 27. Bij de partij tussen no. 5 en no. 1 wilde het met Schuil c.s. we derom niet vlotten. De drie eerste halve spellen waren dan ook vrg spoedig voor no. 1 nl. op 08, 48, 68. Het vol gende bordje veroverden Schuil c.s. op 82, maar daarna was het gedaan met de „witten". Ze sneuvelden op 26 en een zitbal van Stavinga, die in totaal nu 28 punten voor en 11 tegen hadden ver zameld en daarmede beslag legden op de le prijs. Hierna traden tussen de Ignen de drietallen no. 3 en no. 5. „Eind goed al goed”, dachten blijkbaar Hotse Schuil en zijn maats. Ondanks dat er zo goed als niets meer voor hen op het spel stond, zetten ze zich nog eens extra schrap. Nadat ze het eerste bordje hadden veroverd kwamen ze met 31 achter te staan, maar vanaf dat ogen blik werden ze zo actief, dat de party nog een zeer spannend verloop kreeg. De anders zo zekere opslager van der Meulen miste enige malen het perk en mede hierdoor, een Herculesslag van de Haan, en een kwaadslag van Olivier won partuur 5 deze enerverende kamp met de eindstand 45 en 66. Totaal punten dus 47 voor Schuil c.s. De laatste partij ging tussen de par turen no. 2 en no. 4. Tot 3 halve spellen werden om beurten de bordjes gehaald. Mooie bovenslagen van Veldkamp en Tolsma wisselden elkander af. Het tus senspel was bij beide ploegen in goede handen. Partuur no. 2 toonde zich ten slotte de meerdere en won met een zit bal van Hoekstra met het navolgende spel verloop: Vrijdagmiddag had in de Doopsgezin de Kerk de openbare promotie der leer lingen van het gymnasium plaats. De president-curator mr. H. H. J. van Bot tenburg sprak het openingswoord, waar in hij ook even een drietal problemen het onderwijs betreffende aanroerde; nl. het vraagstuk hoe voorkomen kan wor den dat de toelating tot het gymnasium en in het algemeen tot iedere onder wijsinrichting tot teleurstellingen kan leiden; men meent hier met de proefklassen op de goede weg te zgn. Een tweede vraagstuk is echter de veel minder gemakkelijk op te lossen kwes tie, dat zovelen die het einddiploma van het gymnasium verwerven, toch niet gaan studeren, terwijl tenslotte dan de praktijk nog leert dat van hen die gaan studeren en voor een bepaald vak sla gen de kwaliteit lang niet altijd even hoog staat, men heeft er naast de ster ren en de goede ook de minder goede en de slechte. Hierachter rijst dan weer het vraagstuk van de karaktervorming, waarop het in laatste instantie zozeer aankomt. Spr. richtte nog een woord van afscheid tot mej. L. J. Kruyt, de lerares Frans, die de school wegens hu welijk verlaat, en een dankwoord tot de heer Salverda, die dr Otto tgdens diens ziekte verving, en verheugde zich er over dat de laatste weer in zoverre her steld is dat hij hier aanwezig kan zijn. Daar ir A. P. W. Münch, die de oratie zou houden over „De taak der Natuur wetenschappen” verhinderd was, las de rector, dr S. Blankert, die bezig is met de vertaling van de brieven van Seneca aan Lucilius, een tweetal dezer brieven voor om daarna over te gaan tot het verslag betreffende de school over de cursus 1952-’53. Ook daarin wijdde hij vriendelijke woorden aan mej. Kruyt, wie door een der leerlingen namens allen enige geschenken werden overhandigd, waarvoor zij in een afscheidsspeechje dank bracht. Dr Blankert verwelkomde daarna de nieuwe lerares Frans, mevr. BakkerMaks, deelde in aller vreugde over het herstel van dr Otto en sprak ook zijnerzijds een dankwoord tot drs Salverda, die de zo moeilijke taak van de vervanging van dr Otto in de examen- dagen op zich had willen nemen. Dank ook bracht spr. aan de heer Schrik, die deze middag het orgelspel verzorgde. Spr. constateerde nog dat voor de vierde maal in successie de leerlingen welke vooraf in de proefklasse getest zijn en toegelaten tot de eerste klas, alle zijn bevorderd tot de 2e klas, zodat deze wijze van selectie haar nut heeft be wezen en installeerde tenslotte de nieu we eerste klassers van deze meer dan 5 eeuwen oude onderwgsinrichting, waar de geest steeds dezelfde blijft al veran deren de methoden. Daarna deelde de rector de bevorderingen mede. Bevorderd van 1 naar 2: T. E. H. Ament, J. Bakker, A. Blankert, J. M. M. Dormaar, allen te Sneek; F. Dijkstra, Workum; G. C. v. Haersma Burna, M. A. v. d. Heuvell, M. T. v. d. Molen, W. H. Niermeijer, T. Postma, allen te Sneek; N. Renken, Grouw; H. W. Scheffener, M. Terpstra, A. B. van der Wal, M. H. v. d. Weerd, allen te Sneek; S. Wiarda, Nij land. Afgewezen 2. Van 2 naar 3: P. H. Hilarides, Bozum; H. Hoekema, Koudum; P. B. Kwant, Sneek. Afgewezen 2. Van 3 naar 4: H. Bootsma, Hennaard; H. B. Kramer, Joure; H. W. Schreuder, Sneek; J. Wisselink, Sneek; M. A. Wis- selink, Sneek (v.w.); J. D. Yntema, Joure. Afgewezen 2. Van 4 naar 5: D. J. ten Dam, Sneek; H. Gerritsma, Sneek; A. J. Keulen, Rau- werd; J. F. May, Sneek; L. Velleman, Sneek; H. A. Weyers, Sneek. Afgewe zen geen. Van 5 naar 6: J. Abma, Oudega (W.); A. I. Anschütz (v.w.)P. A. Donker sloot, Y. J. Engelsma (v.w.), E. de Ja ger (v.w.), J. J. Lokkerbol (v.w.), T. J. Muller (v.w.) allen te Sneek; A. Palm boom, Bozum. Afgewezen geen. Toegelaten. Hollan better is as üs eigen. Wy moatte üs aide kultuer hoedzje. Us kultuer wie earst, en moat ek earst bliuwe; hja is hjir groeit, lyk as hja hjir heart! Us Fryske groun kin elke kultuer net dra- ge. Wy moatte wêze: „trou, ienfaidich, sljucht en rjucht Mei it sjongen fan it Fryske folksliet waerd de middeis-gearkomste sletten. Dêrnei waerd de tentoanstelling „Het dier in de Beeldende Kunst” bisjoen, en waerden de leden fan it Prov. bistjür en fan de regelingskommisje üntfongen op it stêdhüs. De wethouder voerde hierbij het woord en wees op de belangstelling, die Bolsward altijd heeft gehad voor het platteland. De hear de Jong fortelde in- kele bysünderheden fan de histoaryske riedseal, dêr’t wy yn sieten. De jounsgearkomste waerd yn de Doele halden. De voorzitter opende, waarna de müziekclub „Musicata” van Bolsward voor ons speelde. Hierna sprak dominee Dickhout van Hommerts over: „Heeft de jeugd problemen?” „Zolang er onwijze mensen zijn, zgn er problemen geweest”, zei spreker. De zonde zet de mens, ook de jeugd, in de, problemen. Jezus Christus is evenwel zonde geworden om onze zonden. Dat is het antwoord van God. Wij hebben het woord van God. De jeugd maakt zich meer problemen dan er behoeven te zijn. Dwars door de problemen heen geeft God Zgn oplossing. Wij moeten rust hebben in Hem. Dan blgft er maar één probleem over: hoe we Hem daarvoor moeten danken. Deze toespraak, die doorspekt was met geestige opmerkingen, werd ge volgd door ’t toneelstuk „Bilofte makket skuld”, dat opfierd waerd troch de C.J.M.V. fan Nijlan. It stik waerd aer- dich flot spile en de minsken formakken har ek tige. „Musicata” kaem ek noch ris foar it fuotljocht en liet sjen, dat har ploegje goed birekkene is foar sa’n joun. It Kr. Frysk Lanbou Jongerein Boun kin weromsjen op in tige slagge Landei! F. kascommissie voor het lopende jaar werd de heer Stout herbenoemd, met nog een nader aan te wgzen lid. Uit het jaarverslag van de aftredende secreta ris, de heer A. ter Horst, die herkozen werd, bleek, dat het ledental in het afgelopen jaar van 793 tot 775 terug gelopen was. Toch neemt Sneek nog een eervolle plaats in de rij der afdelingen in en sedert ’49, het jaar van oprichting, kon men ruim 3300 af dragen aan Bea- trix-Oord. Wel is het zaak in het ko mende winterseizoen weer meer aan dacht te besteden aan de ledenwerving, ten einde het ledental op peil te houden. De patiënten, van wie vele jaren moe ten kuren, kunnen niet buiten de steun en het medeleven van hun gezonde medemensen. Daarom gaf de afd. ook dit jaar een financiële bgdrage voor het Sinterklaas- en Kerstfeest van de pa tiënten en besprak het actieve bestuur tgdens de vergadering diverse voorstel len tot het brengen van ontwikkeling en ontspanning in verschillende vormen aan de patiënten. Ongetwijfeld zullen deze plannen nog nader ontwikkeld wor den en bekend gemaakt. Hoe intens men dikwijls meeleeft mét het sanatorium blijkt wel uit het jaarverslag van de geneesheer-directeur dr. J. K. Kraan, die dankbaar vertelt van de vele feest avonden, door verschillende mensen in het sanatorium gegeven. En wat te zeggen van de bouwvakarbeiders van de afd. Wildervank, die in hun vacantie kwamen werken in het sanatorium! Door hersengymnastiek, bibliotheek enz., tracht men de geest van de pa tiënten levendig te houden, maar steeds heeft men te kampen met een groot te kort aan nieuwe boeken. Ook hebben de kleine patiëntjes in het kinderpaviljoen niet genoeg speelgoed. Mochten er stad genoten zgn, die voor dit doel speelgoed willen afstaan, willen ze dan even be richt sturen aan een der bestuursleden? Men zal het gaarne afhalen. Als afge vaardigde naar de algemene ledenver gadering op 22 Juli te Appelscha werd aangewezen de heer A. IJdel, waarna de voorzitter de vergadering sloot met een opwekkend woord tot alle leden. Laat de aandacht niet verslappen, blgf uw krachten inspannen, eerst dan mogen we hopen dat inderdaad de daling aan t.b.c.gevallen bestendigd zal zijn. De vergadering werd Vrijdagavond gehou den in bet .Groeye Kruis gebouw. Gunning aangehouden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1