'Iffi Rondom de Kerck van Sint Maerten te Sneeck I x Rondom de Kerck van Sint Maerten Prins Bernhard reikte zilvaren anjers uit BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST itill L». A zijn Oud-stadgenoot na 33 jaar in geboorteplaats terug - ÜLi, or Vrijdag 17 Juli 1953 108e Jaargang No. 56 A ,<V A r De bouw van het Oosterkoor Aarzeling veroorzaakte dodelijk ongeval KLE1NZAND 7 - Telef 2872 Ér.’. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Geslaagd Door vader gered Buitenlandse studenten naar Sneek -L JL, Officiële ontvangst van Ned. Studenten Internationale wedstrijd Valk jachten Kwitantiezegel blijft 15 cent ii - Russen uitgenodigd voor Conferentie van Vier VRIJDAGS. RedacteurL KIEZEBRINK - - i van van be- P. S. S c h e 11 e m a. BLAUWS AFSCHEID IN 1920. der Voor het B-gedeelte van de hoofdacte slaagden de heren S. Havinga alhier en J. N. Blom te Scharnegoutum. Aan de Friese Bakkersvakschool te Leeuwarden slaagden voor het patroons- examen de heren A. Oppenhuizen en J. Sikma te Sneek en D. van Veen te Sij- brandaburen. De geestelijkheid en haar Prebenden. Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Engelsen hebben, toen aan hun eis tot uitlevering van deze militair niet werd voldaan, krasse maatregelen genomen, door Egypte met even krasse beant woord. Het is helemaal niet ónmogelijk dat de Egyptenaren de kwestie hebben uitgelokt of op de spits gedreven om tijdens de conferentie te Washington de aandacht van Amerika nog eens extra voor het EngelsEgyptisch geschil te vragen. Maar in ieder geval bewijst het gebeurde nog eens welk een geprikkelde stemming er wel tussen Kairo en Lon den heerst. De Engelsen blijven het dan ook gevaarlijk vinden dat Amerika wa penen aan Egypte gaat leveren vóór c’ kwestie der Suez-zöne en de deelneming van de Arabische landen aan een defen- siepact is geregeld. Het tijdperk der Reformatie. Langzaam aan brak de geest van de Hervorming ook in Friesland door. In October 1565 werd de eerste predikatie naar de wijze der Hervorming in de Sint Maertenskerck gehouden door Menso Poppius, een Fries van geboorte, predi- Zaterdag is met de „Veendam” uit Noord-Amerika te Rotterdam aange komen onze vroegere stadgenoot de heer Eelke Blauw die 10 Juni 1920 daarheen emigreerde. Hjj en zijn broer Jan die drie jaar geleden een bezoek aan zijn geboorteplaats bracht, vestigden zich te Omaha. In 1922 lieten ze hun verloof den, de Sneker dames Jantje Zijlstra en Wietske Wiersma, overkomen en traden in het huwelijk. Jan woont nog steeds in Omaha, doch Eelke die metaalbewerker is, vertrok vandaar in 1925 naar Grand Op de Oldenzaalsestraat te Hengelo zijn twee dames, die bij een bushalte stonden te wachten, door een auto die slipte aangereden. Beide dames liepen ernstig letsel op. Mevr. R. de Wijn Weggeman, die net haar 53ste verjaar dag vierde, is in het ziekenhuis aan haar verwondingen overleden. Volgens ver klaringen zou een motorrijder ter rech terzijde van de weg, die vermoedelijk zou gaan keren, de bestuurder van de personenauto, een inwoner van Brussel, aan het aarzelen hebben gebracht. Toen hij plotseling remde is zijn wagen gaan slippen met bovenvermeld gevolg. De auto kwam in een sloot terecht en werd zwaar beschadigd. (Alg. Handelsblad). Ohze stadgenoot de heer H. Slump, slaagde voor de acte Engels M.O. A. Oorspronkelijk was de kerk gewijd aan de Heilige Martinus, bisschop van Tours, vandaar haar naam Sint Maer- tenkerck en iater de Grote- of St. Mar tinikerk. Het is de geschiedschrijver Scharlensius die ons in zijn kroniek ver telt, dat de Sint Maertenskerck met een Oosterkoor zal worden vergroot. In 1498 waren de fundamenten gelegd en was de muur zo hoog opgemetseld als een man kon raken. Eerst in 1503 werd de bouw voltooid. De kerk werd van boven afge broken en bijna de helft hoger opge trokken. Hiermede verkreeg het kerk gebouw de basilicavorm en mede door de hoge uitbouwingen van het Zuider- en Noorderportaal een kruisvorm. De aangebrachte vensters in het nieuwe Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) prof, mr G. J. Wiarda, de voorzitter van het Prins Bemhardfonds, sprak lo vende woorden over alles, wat de vier onderscheidenen hebben gedaan voor de Nederlandse cultuur. Sprekend over het werk van het fonds, zei de Prins, dat gestreefd wordt naar een grote decen tralisatie, waarbij dan tevens de cultu rele zelfwerkzaamheid van streek en gewest worden bevorderd. Vijftig pro cent van de bestedingen van het fonds zijn de laatste jaren geschied door de regionale afdelingen van het fonds. Het vorig jaar heeft het fonds in samenwerking met het bedrijfsleven voor zes ton aan culturele objecten ge financierd. Betreurd moet worden, al dus prins Bernhard, dat de belasting herziening betreffende giften voor ker kelijke, sociale en culturele instellingen niet kan worden beschouwd als een we zenlijke stap tot versterking van de mogelijkheid van zelfwerkzaamheid. De vier zo juist onderscheidenen, zo zei de Prins, zijn elk voor zich een be wijs voor de stelling, dat elk instituut de verlengde schaduw van een mens is. HEEG. Woensdagavond geraakte het '•-jarige jongetje Jan Butinga si 'ender- wijs in het Sypke. Zijn vader, gewaar schuwd door andere kinderen sprong Jan na en bracht hem op het droge. Reiden kwamen er dus af met de schrik en een nat pak. V Rapids, en is als voorman werkzam bij de Metaalindustrie Nash Keveneter, een groot concern met ruim 6009 man per soneel. Het is de thans 57-jarige in de States voorspoedig gegaan. Nimmer heeft hij met ziekte te kampen gehad. Het echtpaar Blauw heeft 7 kinderen, 6 dochters en 1 zoon, plus 8 kleinkinderen. Vier van de dochters zijn tweelingen. Hun leeftijd varieert tussen de 19 en 31 jaar. Van de oprichtingsdatum 26 Nov. 1910 af, tot aan zijn vertrek in 1920 was Eelke de eminente r.binnen van het Advertentieprijs 15 ct par m.m. Bij contract (hendelsedv.) leger. Abonnemantsprlji 3. - per half jaar Franco oar post I 3.75 par hall |aar Giro 50748 tan name ran Firma i. J. Drijfhout, Snaak. De heren dr B. de Gaay Fortman, L. W. Linssen en A. M. J. Grégoire hebben Maandag uit handen van prins Bern- hard de zilveren anjer ontvangen, de vierde anjer ging naar de heer I. de Bruyn, die op de plechtigheid In het ge bouw van de Nederlandse handelmaat schappij te Amsterdam was vertegen woordigd door zijn nicht. Dr B. de Gaay Fortman heeft zijn onderscheiding ge kregen voor het belangrijke werk dat hij deed in het „reveil-archief” en voor de West, speciaal het tot stand bren gen van een unieke bibliotheek over de Nederlandse Antillen. De eerwaarde heer L. W. Linssen uit Maastricht heeft zich zeer ingespannen voor de stichting van de Jan van Eyck Academie, de heer A. M. J. Grégoire verzamelde zich ver diensten door het samenstellen van prachtig documentatiemateriaal over de geschiedenis van de fotografie en de heer I. de Bruyn verzamelde vooral zeventiende-eeuwse schilderijen en deed belangrijke schenkingen aan het Rijks- museum. Prins Bernhard, die was ingeleid door Buiten de Deken en zijn Vicaris wa ren aan de dienst van deze kerk vijf Prebendarissen verbonden. De vijf Pre benden (z.g.n. geestelijke Gilden) wa ren: het St. Catharina-altaer; het St. Nicolaas-altaer; Onze Lieve Vrouw ter Noodt; het Sacramentsgild en het St. Barbaragild. Deze Prebenden of religieuze Gilden stelden zich ten doel de Armenverzor ging en de Ziekenverpleging. Hun bezit tingen bestonden uit onroerende goede ren. Krachtens het patronaat dat het Hospitalerklooster, gelegen even buiten de stad Sneek, had over verscheidene kerken in zijn omgeving, zoals die van Bolsward en Oppenhuizen, werden uit de bewoners van dit klooster de Pastoors voor de Sint Maertenskerck gekozen. De kloosterlingen waren meestentijds allen geboren in Friesland en afkomstig uit de Hoofdelingen geslachten. Door banden van verwantschap en gemeen schappelijke belangen waren zij dus nauw aan de wereldlijke heren verbon den. De Geestelijkheid zelf en ook haar kerk en godsdienst genoten dan ook de bijzondere bescherming in het Stedelijk Recht. Geen wonder dus, dat deze gees telijkheid ook op staatkundig gebied zulk een hoofdrol vervulde. Tijdens de besprekingen van de mi nisters van buitenlandse zaken der grote Drie was er ook een vertegenwoordiger van dr Adenauer te Washington. Blijk baar is er met hem overlegd over be paalde onderdelen van het plan de kwes tie van het verenigd Duitsland tot on derwerp van een bespreking in een con ferentie van Vier te maken. Men beseft in het Westen wel dat de Russen een dergelijk Duitsland op Westerse leest geschoeid heel moeilijk zullen slikken en daarom schijnt er overwogen te zijn Rusland garanties van de zijde van het Westen aan te bieden tegen eventuele Duitse agressie. Welke vorm deze ga ranties zullen krijgen is, terwijl wij dit schrijven, onbekend. Maar men is in Amerika overtuigd dat langs deze weg iets met de Russen te bereiken zal zijn als deze werkelijk om hun binnenlandse toestand ontspanning in de betrekkin gen met het buitenland willen. Er schjjnt in Amerika een in kracht toe nemende stroming te zijn, welke inder daad meent, dat de binnenlandse toe stand van Rusland wankel is en dat de greep van Moskou op zijn satellietstaten en op de bezette gebieden, in het bijzon der Oost-Duitsland, losser wordt. Be halve om humanitaire redenen, zijn het stellig dan ook psychologische welke de Ver. Staten er toe hebben gebracht de hongerende bevolking van Oost-Duits- land uit hun overtollige voorraden voedselleveranties aan te bieden, welk aanbod door de regeringen van Rusland en Oost-Duitsland prompt afgewezen is. Men wil en kan daar nu eenmaal niet toegeven dat er gebrek achter het Ijze ren Gordijn heerst. De Ver. Staten zul len nu trachten aan de zönegrens voed sel voor Oost-Duitsers beschikbaar te stellen. Het is een dier maatregelen welke vanuit het Westen kunnen wor den genomen om wat propaganda onder de volken der satellietstaten en mis schien ook die van Rusland zelf te ma ken. Overigens zal men in het Westen nu met die propaganda extra voorzich tig moeten zijn. Als men het te bar maakt is er kans dat vooral in Rus land zelf het volk eer aangemoedigd wordt zich weer verenigd achter het huidige systeem te scharen, dan er zich van te verwijderen. Ook in Zuid-Slavië meent men thans dat Rusland uit in nerlijke zwakheid ontspanning zoekt. Te Athene zijn dezer dagen de ministers van buitenlandse zaken van Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije bijeen geweest om er het secretariaat van dit drievou dig verbond in te stellen. In deze con ferentie is ook gesproken over de po gingen welke Moskou doet betere be trekkingen met deze landen te verkrij gen, welke zich bijv, uitten in de nieuwe gezantenuitwisseling tussen Moskou en Belgrado, terwijl Rusland Turkije be richt heeft zijn aanspraken op Kars en ander Turks gebied te laten vallen. Op Russische aandrang heeft Bulgarije zich ook bereid verklaard het voorstel van Griekenland om een commissie voor grensgeschillen in te stellen aan te ne men. De landen van deze Driebond schjjnen bereid de Russische tegemoet koming in dezelfde geest te beantwoor den en in ’t bijzonder als daartoe gele genheid is de betrekkingen met de sa tellietstaten te verbeteren. Maar ze heb ben te kennen gegeven hun gezamen lijke defensie-inspanning onverzwakt voort te zullen zetten, zij beseffen het belang maar ook het gevaar van hun strategische ligging nl. op een der Rus sische flanken. Aan de andere zijde van de Middellandse Zee is weer een ge vaarlijke spanning ontstaan tussen Egypte en Engeland in de Suezkanaal- zöne, waar een Brits militair, volgens de Engelsen met medeweten van de Egyptische autoriteiten is ontvoerd. De Het grote nieuws dat er in Korea een wapenstilstand gesloten is, blijft nog maar uit. Er zijn tussen president Eisen howers vertegenwoordiger en Syngman Rhee wel enige afspraken gemaakt die misschien verzekeren dat Rhee een wa penstilstand niet zal saboteren als deze gesloten wordt. Hij schijnt ook beloofd te hebben dat hij drie maanden werkloos zal toezien wat er van de politieke con ferentie terecht komt, welke op de wa penstilstand zou volgen en waar het vraagstuk van de eenheid van Korea ook aan de orde zou komen. Maar daar na wenst hij de vrijheid deze hereniging desnoods met de wapenen tot stand te brengen. Het maakt een vrij onaange name indruk dat deze onderhandelingen zozeer een AmerikaansZ. Koreaanse aangelegenheid bleven, zodat men zich wel afvraagt of het niet tijd wordt dat de Ver. Naties, welker oorlog het heet te zijn, zich meer laten gelden. Intussen zal Syngman Rhee misschien een toon tje lager zingen, nu een krachtig Chi- ffees offensief zijn leger een flinke klap heeft gegeven, waarschijnlijk zitten er bjj de Noordelijken dan ook politieke bedoelingen bij dit offensief voor. Zij nog vermeld dat het communiqué over de besprekingen der drie ministers van buitenlandse zaken te Washington ook meedeelt dat het Westen zich teweer zal stellen als rood China na een wa penstilstand in Korea, elders agressie zou plegen. Dit slaat blijkbaar op mo gelijke activiteit der Chinezen' in Indo China. A.s. Zaterdagmiddag 12 uur wordt een groep van ongeveer 50 Nederlandse studenten officieel op het Stadhuis ont vangen. Zij brachten enige tijd in fries land door in een zeilkamp te Heeg. Voor de te houden Internationale Wedstrijd van Valk jachten, war voor door de Nederlandse eigenaars van Val ken hun jachten ter beschikking van de buitenlanders zijn gesteld, werd inge schreven door deelnemers uit 9 landen. Totaal zullen 36 buitenlandse teams de strijd aanbinden. Uit de mededeling, dat het tarief dat de PT.T. berekent voor het incasseren van kwitanties, is verhoogd, hebben velen opgemaakt, dat het kwitantiezegel van ƒ0.15 gebracht is op ƒ0.25. Deze opvatting is echter onjuist. Het zegel recht voor kwitanties en bewijzen van betaling, betrekking hebbende op be dragen van meer dan 20 blijft 0.15. Evenals vorige jaren komt ook dit jaar weer een groep buitenlandse rechtskundige studenten een weekend in Sneek doorbrengen. V.V.V. heeft ge zorgd voor onderdak en de K.Z.V.S. biedt hun, door middel van haar leden, een zeil- of motorboottocht aan op de Friese meren. Zaterdag a.s. ’s middags om ongeveer 5 uur worden zij in de hal van Amicitia verwacht en verdeeld over hun logiesgevers. Kwart voor acht volgt dan de officiële ontvangst op het Stad huis en om half negen zal de „Snitser Skotsploech” volksdansen uitvoeren op de I .arktstraat. Zondagmorgen half ne gen zijn de gasten aanwezig in de Sne ker Jachthaven, vanwaar de boottochten aanvangen, ’s Middags te ongeveer 4 u - vertrekken ze weer vanaf het Pa viljoen. Het zijn vertegenwoordigers van 32 landen, die een studie in Internatio naal Recht volgen in het Vredespaleis te 's-Gravenhage. In dit nummer beginnen wij met de publicatie van een serie arti kelen, welke de heer P. S. Schel- tema alhier schreef over de ge schiedenis van onze Grote of Mar tinikerk. Hij behandelt hierin voornamelijk de vele veranderin gen welke het oude kerkgebouw in de loop der eeuwen heeft on dergaan, veranderingen welke helaas niet steeds tot verhoging van de schoonheid van het bouw werk hebben geleid. Heel veel moois is verloren gegaan. Gezien de grote belangstelling die er in onze lezerskring steeds be staat voor de historische artikelen van onze medewerker Drs H. Hal- bertsma, vertrouwen wij dat ook deze bijdragen van de heer Scheltema graag gelezen zullen worden. ,Z o f ft x topleiding steeds op de vingers kijkt: de staats- en veiligheidspolitie. Nu zo wel de leiding van het leger als d!e van de staatspolitie in handen van hechte vrienden van Malenkow is en het po- litie-apparaat gezuiverd wordt van Beria-invloeden, schijnt Malenkows po sitie voorlopig verzekerd. Sedert eeuwen zijn de kerken de objecten waarin de bouwkunst in het massale haar uitdrukking vindt. Door de wijding die hen omgeeft, getuigen vele kerken heden nog van de bouwkunst van het ver leden. bovengedeelte van de middenbeuk brachten aanmerkelijk meer licht in het kerkgebouw. Het door zijn soberheid imposante gebouw bestond thans uit een middenbeuk en twee zijbeuken, welke laatsten elk door zes kolommen of pila ren en vier halve kolommen met daar op rustende bogen van de middenbeuk werden gescheiden. De basementen van deze pilaren werden gedragen door een fundament van oud Friese steen, zoge naamde reuzemoppen, op een paalfunde- ring van 30 a 40 palen van enige meters lengte. Aan het Westeinde bevond zich een toren, welke een hoogte moet heb ben gehad van ruim 50 m. en een grond vorm van pl.m. 13 m. in het vierkant. Deze toren, aan de Westzijde gebouwd in het verlengde van de Zuiderzijbeuk, besloeg tevens de helft van de Weste lijke gevel van het middenschip. Het is de stedetekenaar van Deventer die in 1550 voor het eerst in ruwe trekken de Sint Maertenskerck weergeeft. Dertig jaar later vinden we opnieuw twee af beeldingen, thans echter meer uitge werkt. Een er van was getekend door Hoogerberch en Braun. De tweede te kening, van een onbekende tekenaar, geeft een gezicht ovpr de gehele stad Sneek waarop de kerk duidelijk is waar te nemen. Beide tekeningen verschillen in zoverre, dat we de kerk in twee stan den kunnen zien, de ene vanuit het Zui den en de andere vanuit het Zuidwesten. De ruwe schets van van Deventer van de kerk en de beide tekeningen verto nen in grote lijnen geen afwijkingen. Bij reconstructie bleek, dat de lengte van het kerkgebouw 51 m. moet zijn ge weest, de breedte 27 m. en de hoogte tot aan de nok van het dak 34 m. kant te Manslagt in Oost Friesland. Van daar uit werd hij meermalen uitge zonden om gemeenten te stichten. Te vens predikte in dat jaar te Sneek An dreas Dirkz. Castriconius (van Castri- cum) en Cornelius Rotsterhaulius. In 1567 moesten laatstgenoemde predikers op bevel van de Koning het land verla ten op verbeurte van hun leven. Vijf jaren daarna, in 1572, kwam Andreas Cornelius Hagius als prediker te Sneek, maar een jaar later werd 'rij gedwongen te vluchten. Na de aanneming van de Pacificatie van Gent in dit gewest in 1578 kwam Andreas Cornelius Hagius in Sneek terug. De Lidmatenboeken begin nen dan ook in dit jaar. Tevens werd een lijst aangelegd van hen die aan bet Heilig Avondmaal deelnamen. Als eer ste op deze lijst vinden we vermeld de Burgemeester Joan Trijst. Na de afval van George van Lalaing, graaf van Rennenberg, was in Friesland de uit oefening van de Rooms atholieke gods dienst verboden. De geestelijke goederen werden geconflskeerd. Ook in de stad Sneek werden volgens de geschiedschrij ven Schotanus de beelden uit de kerk geworpen en de geestelijkheid uit de stad geleid. Het overgrote gedeelte van de bevolking was overgegaan en noemde zich voortaan „Gereformeerden”. Nu dus practisch alle parochianen tot de Gereformeerden waren gaan behoren werd door de stad Sneek beslag gelegd op alle kerke-, pastorie- en vicariegoe- deren, alsmede op alle kloosterbezittin- gen gelegen binnen de stad Sneek of haar jurisdictie toebehorende. Volgens P. Janzen begon de Wester- toren, vermoedelijk gebouwd in 1370, reeds tekenen van bouwvalligheid te vertonen. Gelden voor reparaties waren echter niet voorradig, zodat de toren langzaam maar zeker tot ondergang ge doemd was. Wel kwamen de opbreng sten van de kerkegoederen bijna geheel ten goede aan het onderhoud van het kerkgebouw maar deze waren zo ge ring, dat de Magistraat herhaaldelijk de ontstane tekorten moest dekken. e Door een eventuele conferentie Vier te binden aan een programma, dat uitsluitend het Duitse vraagstuk helst, vermijdt men dus het Chinese pro bleem, waarover de Grote Drie het met eens zijn. Men wil de conferentie met de Russen nu beperken tot een kwestie, waarover de drie grote Westelijke lan den wel min of meer gelijk denken; men wil een vrij, herenigd Duitsland, dat zich bij het Westen zal aansluiten. In de grond van de zaak zullen er ook wel meningsverschillen bij de drie zijn over de uitwerking dezer gedachte, ma - er is genoeg eenstemmigheid, om de Rus sen op dit terrein tegemoet te treden. Het is de vraag of Moskou nog wel belangstelling voor zulk een conferentie zal hebben. Het is er de Russen waar schijnlijk op zo’n conferentie in de eerste plaats om te doen verdeeldheid tussen d Westelijke drie te zaaien. Zij hebben steeds een conferentie gewild waar het Duitse vraagstuk maar een der vele punten was. Als ze dan concessies ten opzichte der Duitse kwestie deden, zou den ze in ruil concessies van het Weste i op ander gebied kunnen eisen.: Bijv, dat het Westen zich zou des-interesseren bij het lot der Russische rand- o. satelliet staten in Oost-Europa, of dat, als de Russen Oost-Duitsland ontruimen, Ame rika zijn bases in en greep op Japan zal prijs geven, want die zijn Moskou een doorn in het oog. Er zijn commentato ren in het Westen, die menen dat de Russen echter ook een conferentie met e zo beperkte agenda zullen aanvaar den omdat Rusland, nu het binnenland se moeilijkheden heeft welke door de val van Beria aan het licht zijn gekomen, voorlopig een llkwidatie van de koude oorlog zou wensen en dus voortgezet contact met het Westen. Intussen tast men i het duister hoe groot die binnen landse moeilijkheden in Rusland zijn. Het is wel duidelijk uit de maatregelen welke men er nu neemt dat de snelle ontwikkeling der zware industrie, waar op men zich toelegde, spanningen onder de bevolking heeft veroorzaakt omdat er een zekere mate van gebrek aan levensbehoeften door is ontstaan, zoals dat ook in de satellietstaten het geval is. Dat men n passant nu Beria "n zijn aar hang to‘ zondebok voor deze moei lijkheden maakt, is heel begrijpelijk. Maar naar wat er ziet in het Kremlin precies rond het geval Beria heeft af gespeeld, kan men slechts gissen. Voor zo-’er men uit de berichten kan afleiden gedroeg Beria zich in het driemanschap te zelfstandig. Hij ging in allerlei zaken zijn gang, zien daarbij sterk wanend omdat hij de leiding van het gehele ap paraat der staatspolitie achter zich had. Blijabaar streefde hij dus naar het dic tatorschap, waarbij hij niet schroomde ook gebruik te maken van het verzet dat in een aantal Sovjetrepublieken, o.a. de Oekraine bestaat tegen de pogingen van Moskou om het gezag van het cen trale bewind der Unie zo stérk moge lijk te maken. Hoe dit ook zij het is Malenkow gelukt zijn collega of concur rent te pakken te krijgen, mede dank zij de steun van het leger, d. w. z. van d militaire topleiding, die het in alle dictatuurlanden nu eenmaal moeilijk vinden kan met dat apparaat dat die De ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie schijnen het in hun con ferentie te Washington er over eens geworden te zijn dat een bijeenkomst van de Grote Vier gewenst is. Zoals be kend waren Engeland en Frankrijk voor zo’n bijeenkomst en was aanvankelijk Washington er tegen, dat wilde de kat eerst nog eens uit de boom kijken. Fos ter Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft echter toe gegeven. Maar hij schijnt zijn zin in een ander opzicht gekregen te hebben. De bedoeling van Churchill was een ontmoe ting van de grote Vier op het hoogste niveau, dus van Churchill zelf, de Fran se premier, president Eisenhower en Malenkow, en een bijeenkomst zonder programma waar men dus eens onder ons zou praten over de gehele wereldsitu atie. Volgens de laatste berichten uit Washington zal het echter, als de Rus sen toehappen, een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier met een zeer beperkt pro gramma worden n.l. het vraagstuk Duitsland, de vrije verkiezingen daar en, als dessert het Oostenrijkse vredes verdrag. Er zijn verschillende redenen waarom deze beperking aantrekkelijk is voor het Westen, een der voornaamste is wel dat men hiermee het netelige vraagstuk van het betrekken van Rood China bij de besprekingen omzeilt. Als men op een conferentie der Grote Vier de gehele wereldsituatie aan de orde stelde, zouden besprekingen daarover geen zin hebben als men Ruslands grote bondgenoot China er niet bij betrok, Maar de Ver. Staten willen op dit mo ment geen erkenning van Peking en hebben voor dit standpunt thans de steun van Frankrijk, dat sterk op de hulp van Amerika in de strijd in Indo China is aangewezen. Bovendien krjjgen de opstandelingen daar steeds meer steun van datzelfde Rode China, zodat Frankrijk niets voelt voor de erkenning van Peking op dit ogenblik. Bekend is dat Engeland wel voor zo’n erkenning is, in ieder geval als er een wapenstil stand in Korea wordt gesloten. Men kon het daarover ook nu in de besprekingen van de drie ministers te Washington niet eens worden. De conferentie te Washington is duidelijk een overwin ning van het Amerikaanse standpunt geworden, de Bermuda-eonferentie Churchill is nu ook van de baan. Onder zijn clubmakkers van toen komen stadgenoten oud-stad- genoten voor wier namen thans nog bekend zijn in de voetbalwe reld. Op deze foto bijv, zien we van l. n. r.H. de Wind, scheids rechter; W. K. Tinholt, secretaris; J. Schouten, doelverdediger; Gerrit de Haan, J. d. Kaa, Geert de Haan, Sipke Broodwinder, Eelke Blauw, Piet v. d. Baan, Gerben v. d. Werf en Roel Karsten. eerste elftal der voetbalvereniging Sneek en met wijlen Sipke Broodwinder die de midvoorplaats bezette, heeft hij heel wat doelpunten gescoord. Bij zijn vertrek naar Amerika werd hij door zijn clubmakkers gehuldigd. Bovenstaande foto werd op de laatste Zondag van de maand Mei van dat jaar op het vrije speelterrein (de voormalige Ijsbaan) genomen. In het midden ziet men Eelke met de krans omhangen. Blauw die on geveer twee maanden in Sneek zal ver toeven, had grote bewondering voor de uitbreiding van zijn geboorteplaats. Vooral de vele fraaie winkels en de prachtige nieuwe woonwijken hebben hem verbaasd doen staan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1