Sneek was Zaterdag Studentenstad Naar een bestand in Korea I ft Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Friesland in het Centrum f IV l WIIM Dinsdag 21 Juli 1953 108e Jaargang No. 5.7] RedacteurL. KIEZEBRINK Twee officiële ontvangsten ten Stadhuize Franeker Lichtstad Kamer van Koophandel Na motorongeluk overleden Eerste H. Mis St. Bonifacius Vakschool Benoemd Recreatieoord voor Leeuwarden Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Fryske les op ’e Snitser skoallen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DR1JFH0UTS NIEUWSBLAD - Redactie-adres KLEINZANL) 7 - Telef 2872 De Vermakelijkheidsbelas ting voor bioscopen DINSDAGS en VRIJDAGS, Skütsjesilen gaat door De heer J. van Drooge nam afscheid SNEEKER NIEUWSBLAD IIP met Engelse en Franse dank. Froskepólle, Namens de bezoekers De rechtskundige studenten, Twaalf maar In een ziekenhuis te Tilburg is over leden de 24-jarige luitenant-vlieger K. Felkers uit Rauwerd, die bij een motor ongeval te Tilburg zwaar werd gewond. Luitenant Felkers zat op de duo van de motor, waarmee het ongeluk gebeurde. De bestuurder, eerste luitenant Muste, was op slag dood. 125-jang jubileum van de Koninklijke Militaire Academie te Overzicht van het spelen van de feestmars door 14 politie-muziek- corpsen uit den lande. kan worden aangekweekt en bevorderd dan is dat in de gemeenten. Spr. ging hier nog nader op in en eindigde met een welgemeend en hartelijk: tot weer ziens. dankte de heer Charles Gorson, vertegen woordiger van de Ned. Antillen, burge meester Rasterhoff voor zijn woorden én voor de hartelijke ontvangst. Wij zijn blij kennis te hebben gemaakt met de Friese problemen, aldus spr., en als bui- landers hebben wij daarop een meer ob jectieve kijk. Benoemd aan de Tademaschool te Zutfen de heer J. D. Westra, onderwij zer aan de Bolwerkschool alhier. Sneek op de tentoonstelling: „Friesland in het centrum”. Natuurlijk wordt in het hoekje waar Sneek exposeert de nadruk gelegd op de zeilsport. Tegen de luchtfoto van het Admiraalzeilen heeft Sneek zijn schatten neer gelegd: de Waterpoort in een prachtig model, het oude beloop van de stadsgrachten, modellen uit het Scheepvaartmuseum Want dat is Sneek voor de niet-Friezen, een watersportcentrum bij uitnemendheid en in die hoedanigheid werd de stad naar voren geschoven als een van de elf, als de tweede van de elf. Na de eerste ontvangst: De gasten, B. en W. en de Snitser Skotsploech broederlijk vereend voor ons mooie stadhuis. Advertentlepriji 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 3. - per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Voor coupeuse, practisch gedeelte, slaagden aan deze school de dames: F. Siemonsma, A. A. Dam, L. Kruis, Sneek; G. Huizinga, Heeg; A. Abma en J. Jellema, Scharnegoutum; J. Genee, S. Veltman, A. Leenstra, Cl. Ketelaar er H. Dijkstra, Workum. Voor het theoretisch gedeelte slaag den de dames: A. Zijlstra, H. Zijlstra en T. Silvius, Sneek en L. Grondsma, Heeg. De commissie voor het bevolkingson derzoek op longtuberculose in Gronin gen, Friesland en Drente deelt in haar jaarverslag over 1952 mede, dat in Fries land de propaganda krachtig dient aan gepakt, bij de eerste oproep meldt zich daar het kleinst aantal mensen voor on derzoek in deze provinciën. Er werden totaal 226 actieve gevallen ontdekt, waarvan 19 in Friesland. Maar deze provincie heeft het grootst aantal in actieve afwijkingen en op de middelbare scholen is er het aantal positieve huid reacties nog aanmerkelijk, nl. 1 op 6.5. Te Harlingen nam de heer J. van Drooge, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, afscheid als hiJofd van de openbare school A. De heer v. Drooge is bijna 41 jaar bij het onder wijs geweest, waarvan een aantal bij het openbaar onderwijs te Sneek. In de week van 27 Juli t.e.m. 1 Aug., als de Permanente Commissie haar hon derdjarig bestaan viert, zal Franeker sprookjesachtig verlicht zijn. Aan de versiering enz. der monumentale ge bouwen zal bijzondere aandacht worden geschonken. Onze stad genoot Zaterdag de eer twee groepen studenten gastvrijheid te kunnen verlenen, ’s Morgens arriveerden hier de 22 Nederlandse en evenveel buitenlandse studenten die in ons land hun opleiding krijgen en hun tiendaags verbluf in Friesland met een bezoek aan onze stad besloten, ’s middags volg den hun collega’s, allen buitenlanders, om hier, zoals de laatste jaren steeds het geval is, het weekend door te brengen. gasten ontvangt omdat men ook hier, zij het met bescheiden middelen, wil meewerken aan de verbroedering der mensheid. Ook de ontwikkeling van de techniek, welke de wereld kleiner maakte en afstanden overbrugde, doet de volken meer op elkander aangewezen zijn, zij worden meer bij eikaars lot ge ïnteresseerd. Onze staatkundige en economische organisatie dient bij deze ontwikkeling aangepast, een begrip als „souvereiniteit” en de inhoud der grond wetten zullen door de eisen van nauwere aaneensluiting der volkeren wijziging moeten ondergaan. Daarom ook prijzen wij ons gelukkig dat bij de dit jaar af- gekondigde grondwetsherziening veel aandacht is geschonken aan het tracta- tenrecht. Voor het ideaal der interna tionale samenwerking bereikt is zullen individuele gemeenschappen stellig nog grote offers moeten brengen, maar dit doel is zeker die offers waard, waar het gaat om de steeds naar geluk zoekende mens de wxeg te wijzen naar, wat hij toch in de eerste plaats verlangt: vrede, vrijheid, gerechtigheid en welvaart. Spr. hoopt dat de bezoekers in het werk van de Academie voor internatio naal recht, in het verblijf in ons land en in hun onderlinge omgang de inspi ratie zullen vinden voor hun grote en schone taak: de opbouw van een betere mensengemeenschap. Lyk as oare jierren hat de Krite Snits fan it Selskip foar Fryske Tael- en Skriftekennisse ek alt jier wer in lytse kommisje by de skoallen lans stjürd, om ris to harkjen hoe’t de bern Frysk léze kinne. De kommisje, bisteande üt Mas ter Terpstra en Master Plat wie tige to- freden oer hwat de bern yn ien jier leard hiene, en de masters, dy’t harren der foar set hiene, komt neffens harren wol in wurd fan tank ta. Fansels de iene learling koe it better as de oare en men koe ek wol hearre, of de bern fan Fryske of Hollanske komöf wiene, mar dochs stie de kommisje forsteld, dat ek de bern üt de Hollanske milieus sa knap Frysk léze koene. Foar de béste lêzers wie der in pryske yn 'e foarm fan in Frysk boek, biskikber stelt troch de Krite Snits. Hjir binne de priiswinners en -win- sters: 1. Gysbeft' Japiksskoalle: le pr. Akke Boorsma; 2e pr. Gretha Bouwman; 2. Sperkhimskoalle: le pr. Sytske El- zinga; 2e pr. Andries v. Dijk; 3. Kon. Wilhelminaskoalle: le pr. Wytske Ties- ma; 2e pr. Theo de Boer; 4. Bolwerk- skoalle: le pr. Marinus v. Oosten; 2e pr. Marijke Mulder; 5. Looxmaskoalle: le pr. Anna Tjalsma; 2e pr. Fokke Cats. Snitser Skotsploech de bezoekers op volksdansen waarvoor veel belangstel ling werd getoond, en zowel 's middags als ’s avonds reikten de dames in Fries costuum folders van Sneek uit. Tevens stond ’s middags in de kleine Raadzaal de koffietafel gereed. Gisteren maakten de rechtskundige studenten een tocht over de meren met zeil- en motorboten van de leden der Kon. Zeilver. „Sneek”. Voor de zeilers woei het eigenlijk te hard, maar toch stelden de gasten ook deze geste van de varende Sneker burgerij zeer op prjjs. Ze toonden zich zeer voldaan en waren vol bewondering voor de schoonheid van ons prachtige watergebied. Om 4 uur verzamelden allen zich bij het Paviljoen, vanwaar de terugreis per autobus naar Den Haag werd aanvaard. Zondag droeg in de R.K. Kerk alhien pater Guido Frankena van de orde Assumptionisten zijn eerste H. Mis op waarbij de jonge priester werd geas sisteerd door de H.E. heer Deken J. van Galkom als presbyter-assistens, pater Prijnsen, een ordegenoot van de neo mist, als diaken en kapelaan A. J. Mul der als sub-diaken. Onder leiding van de heer Fl. H. A. van Bergen voerde het jongens- en mannenkoor de meerstem mige Missa in Hon. St Theresiae van Jan Nieland uit. De feestpredikatie werd gehouden door pater Prijnsen die als tekst had gekozen: „Gij zijt Priester in Eeuwigheid”. Na het H. Misoffer werd de priestercantate Sacerdotes uitge voerd. In het St Jozefgebouw werd in de middaguren een zeer druk bezochte re ceptie gehouden, terwijl kerkelijk de dag werd besloten met het celebreren van een plechtig Lof, waarbij kapelaan 3, H. Janning en pater Prijnsen assisteer den. Uit het jaarverslag van de Ned. bios coopbond blijkt dat het vraagstuk der vermakelijkheidsbelasting voor biosco pen thans in een stadium van overleg is gekomen, dat de hoop op een bevre digende oplossing heeft doen toenemen. In totaal is thans in 200 gemeenten de belasting verlaagd. De daling van het aantal vertoonde Amerikaanse films zette zich voort, het was in 1952 68.31% (1951 70.87%). De Europese program ma’s namen toe. Verschijnt: Administraties Comb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) aangeboden, uit Friesland kwam. Wanneer de Friezen al eens prat gaan op hun eigen r|jke Friese cultuur, de schoonheid van het Friese land, de rijkdom aan Friese monumenten en niet in het minst op hun eigen schone Friese taal, dan is dat zeker geen reden om hen daarvan verwijten te maken, aldus spreker. Men moet deze aanhankelijk heid aan eigen cultuur, aan eigen tradi tie en aan eigen taalbezit, waarvan men in deze tentoonstelling een uitstekend beeld krijgt, veeleer zien als een grote rijkdom voor onze Nederlandse samen leving. Speciaal in deze tijd van al te veel nivellering en materialisme, De opzet van deze tentoonstelling is zo, dat degenen, die Friesland voldoen de kennen, daaruit een indruk kunnen krijgen omtrent hetgeen in ons hoge noorden is te zien. Dat dit tallozen moge opwekken hun schreden eens vaker naar het Friese land te richten! De commissaris der Koningin in de provincie Friesland, de heer M. A. Rei- nalda, prees het initiatief van Amers foort en wenste ook andere steden in ons land soortgelijk opgezette tentoon stellingen toe. Dr H. G. W. v. d. Wielen heeft als voorzitter van de Fryske Cultuurried eveneens Frieslands erkentelijkheid en dank voor de kans, die wordt geboden, uitgesproken. Vervolgens was er gelegenheid, een eerste indruk van de expositie op te doen, die inderdaad een boeiend over zicht geeft van Friesland zoals het leeft en werkt. gatie, gaf de communisten de verzeke ring, dat de Zuid-Koreanen zich op grond van de bepalingen, waarover de beide delegaties het reeds eens gewor den zijn, uit een gedemilitariseerde zóne zouden terugtrekken. Hoewel thans dus met ijet treffen van die voorbereidingen een aanvang ge maakt is, bestaat de mogelijkheid, dat de delegaties voor de definitieve over eenstemming over alle details van de wapenstilstand nog enige tijd nodig zul len hebben. Aan het slot van huil tien bladzijden tellend communiqué gaven de commu nisten een overzicht van de belangrijke vraagstukken, waarover beide delegaties het nog niet geheel eens zijn. De krijgsgevangenen. In het bijzonder wezen de communis ten op de terugkeer van de 27.000 anti- De eersten werden, nadat Dr v. d. Wielen in het Gerechtsgebouw een slot beschouwing had gehouden over Friese cultuur, speciaal wat de ontwikkelings gebieden in het Oosten onzer provincie betreft, om 1 uur officieel op het Stad huis ontvangen. Burgemeester Rasterhoff wilde hen op deze ontvangst, die tevens een af scheid was, gaarne nog enkele woorden ten afscheid meegeven. Dat was hem evenwel niet gemakkel|jk gemaakt. Gij hebt in de afgelopen dagen tal van voordrachten van vooraanstaande lieden uit ons gewest gehoord, die U een t .eld hebben gegeven van wat er in Friesland leeft, aldus spr. Tal van aspecten van het economisch en cultureel leven zijn voor U belicht. En het kan haast niet anders of Uw inzicht in wat tegenwoor dig „het Friese vraagstuk” wordt ge noemd is belangrijk verhelderd. Na ge wezen te hebben op het wanbegrip dat er buiten onze provinciegrenzen over deze zaak bestaat en te hebben betoogd dat hetgeen wordt gevraagd in beginsel zeker niet onredelijk is, concludeerde de burgemeester dat b|j dit alles van het in gevaar brengen van de rijkseenheid geen sprake is. Eenheid wil immers niet zeg gen uniformiteit. Wij hebben toch geen behoefte opnieuw de vruchten van ge lijkschakeling te plukken; de ervaring heeft ons geleerd, dat deze wel erg wrang zijn. In de tegenwoordige t|)d denken wij toch aan verfijnde vormen van eenheid, een constructie die w|j ook op internationaal gebied in steeds ster kere mate zullen moeten gebruiken, bij het vormen van grotere eenheden in het oude Europa. Spr. stond verder uitvoerig stil bij het sterk levend verlangen naar decen tralisatie in het staatsbestuur, een pro bleem waarvan de betekenis moeilijk kan worden overschat en dat in wezen verband houdt met het blijven bestaan van de democratie. Gelukkig valt thans te constateren dat in ruimere kring de waarde van een gedecentraliseerd staatsbestuur wordt erkend. Het gaat hier nl. om het handhaven en versterken van grote waarden: het plaatselijk bur gerschap en de burgerzin, de zelfstan digheid en zelfwerkzaamheid van de lagere lichamen en last but not least, de verantwoordelijkheid der lagere bestu ren. Welnu, indien ergens de burgerzin vertegenwoordigers van 32 landen, die een cursus in Internationaal Recht vol gen in het Vredespaleis te ’s-Gravenha- ge, kwamen ’s middags om een uur of v|jf aan in de hall van Amicitia, waar ze over hun logiesgevers werden ver deeld. ’s Avonds werden ook zij met hun gastheren en gastvrouwen door B. en W. ontvangen. Burgemeester Rasterhoff gaf in zijn welkomstrede welke hij niet alleen uit sprak namens het gemeentebestuur, maar ook namens de Ver. v. Vreemde lingenverkeer, de beide zeilverenigingen en de gehele burgerij, eerst een korte schets van onze stad, welke door de eeuwen heen door eigen burgers is be stuurd. Het ligt in een gebied dat zijn eigen Friese taal en tradities heeft be waard en thans strijdt voor het behoud ervan tegen de vervlakkende invloeden van het heden. Nadat spr. gewezen had op de problemen van deze tijd: woning nood en bestrijding der werkloosheid bracht hij als bijzondere zorg voor de gemeentebesturen naar voren het pro bleem van de zelfhandhaving der lo kale gemeenschappen tegen de centrali serende tendenzen van deze tijd. Zonder zelfstandigheid, ook op financieel ge bied, geen verantwoordelijkheid der stadsbestuurders. Vervolgens betoogde U dat men ook gaarne buitenlandse De communisten hebben er in toegestemd een begin te maken met het treffen van voorbereidingen voor een bestand op Korea, aldus een verklaring, waarin ook werd gezegd, dat ze gereed zijn besprekingen te beginnen, uur na de ondertekening van het bestand zal het vuren gestaakt worden, voor de ondertekening is geen datum vastgesteld. De burgemeester, die zijn rede in het Engels hield, werd in die taal beant woord door de Amerikaanse kolonel R. Mac Donald Gray, die mededeelde, dat er zoveel van hun collega’s naar Fries land wilden, dat het aantal tot honderd beperkt moest worden. Hij dankte voor de gastvrijheid en zeide het zelf buiten gewoon te hebben getroffen bij een be minnelijk stel met drie kinderen, een kat en een hond. Als overal in de wereld zoveel gastvrijheid werd betoond als hier, zouden we niet de moeilijkheden kennen die we de laatste jaren hebben meegemaakt. De heer M. Rossignol, die namens de Frans sprekende gasten sprak, sloot zich volkomen aan bjj de ideeën van de burgemeester en roemde eveneens de warme ontvangst die ze hier genoten. Na beide ontvangsten vergastte de In de gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel heeft de com missie voor ’t onderwijs advies uitge bracht over de bemoeiingen van de Ka mer met het Nijverheidsonderwijs. De commissie meent dat het aanbe veling verdient, een vertegenwoordiger van de Kamer te benoemen in de betrok ken commissies en schoolbesturen. Ook zal de Kamer bij de te houden examens aanwezig dienen te zijn. De Kamer ver enigde zich met deze voorstellen, waar door stappen in die richting zullen wor den ondernomen om het gewenste con tact in te stellen. Voorts keurde de ver gadering het voorstel om een geschrift uit te geven in de Nederlandse, Engelse Duitse en Franse taal waarin de eco nomische positie van Friesland wordt uiteengezet, goed, zodat de commissie een begroting hiervoor zal laten op stellen. Aan de Gemeentelijke Handelsavond- school te Sneek is door de Kamer een subsidie verleend van 400. Voorts besloot de vergadering op voorstel van het bestuur de zitting van de Kamer te Sneek ingaande 1 Augus tus a.s. te beëindigen. Voor de bevordering van het vreem delingenverkeer zowel provinciaal als plaatsel|jk in de Friese hoofdstad, is door de Kamer een commissie ingesteld, bestaande uit de heren Algera, Buisman, Zandstra, Wolke en Bonnema, die zal onderzoeken hoe het vreemdelingenver keer het best kan worden bevorderd. Dit onderwerp zal door de commissie in studie voorden genomen waarna een rap port zal verschijnen. Was men in Januari, toen de jaarver gadering van de S.K.S. plaats vond zeer optimistisch gestemd wat betreft de deelname aan de dit seizoen te houden wedstrijden, temeer waar toen ook be kend werd dat behalve de vaste com missies die lieten zeilen ook Leeuwar den en Enkhuizen zouden laten zeilen, de laatste tijd doemden er geruchten op die dit optimisme deden bekoelen. Want bekende wedstrijdzeilers als Berend Mink, Corn Salverda, st. K. v. d. Meulen en Gebrs. van der Veen zaten in Werk waaruit zij zich met geen mogelijkheid een paar weken konden vrijmaken, zo dat het vaststond, dat deze niet zouden starten. De commissie had daarom jl. Zaterdagavond een buitengewone verga dering van commissies en schippers uit geschreven met als enig punt: Zal het Skütsjesilen dit jaar kunnen doorgaan? Zowel commissies als schippers waren flink opgekomen en breedvoerig is de situatie besproken. Hoewel het bestuur, bij monde van voorzitter van Manen het betreurde dat de genoemde zeilers niet kunnen meedoen, kon hij zich wel in denken dat dit, gegeven de omstandig heden waarin zij nu verkeren, moeilijk anders kon. Nadat deze vergadering was geannonceerd, kwam er evenwel een lichtpuntje nl. dat twee nieuwe wed strijdzeilers zich meldden nl. Waalstra en Hamstra. Op deze Vergadering kwam nog de mededeling dat Leeuwarden we gens het samenvallen van de wedstrijd- datum met andere sportevenementen niet zou zeilen. Ook Enkhuizen zal dit jaar geen wedstrijd organiseren, terwijl ook de Veenhoop verstek liet gaan. Resten dus Eernewoude 31 Juli, Grouw 1 Aug., Staveren 3 Aug. (mogelijk ver schoven naar 4 Aug.), Lemmer 6 Aug., Langweer 8 Aug., Fluessen 12 Aug. en Sneek 13 Aug. Hoewel er een enkele commissie o.a. Sneek adviseerde dit jaar de wedstrijden niet te laten doorgaan, waren de overige commissies I unaniem van mening dat het wel moet doorgaan, temeer waar men nu de ze- kerheid heeft dat er minstens 5 deel nemers komen, t.w. Lod. Meter, Jan Sietema, B. de Vries, Hamstra en Waalstra. Na uitvoerige bespreking is aldus besloten, zodat Eernewoude de aankondiging zal doen. Gaat het door dan volgen de anderen vanzelf. Ook is nog besloten in het vervolg de jaarver gadering niet in Januari doch pl.m. 4 weken voor de zeilwedstrijden te houden. Te .circa half negen sloot de heer van Manen deze geanimeerde vergadering, de hoop uitsprekende dat 1953 sportieve en spannende wedstrijden moge geven, j spr. In een communiqué hebben de com munistische onderhandelaars verklaard, dat zij „bereid zijn met uw partij (het commando der Verenigde Naties) on middellijk de verschillende voorbereidin gen te treffen, welke aan de onderteke ning van de wapenstilstandsovereen- komst moeten voorafgaan”. De geallieerden hebben de communis ten de verzekering gegeven, dat Zuid- Korea met een wapenstilstand zal sa menwerken. Verder hebben zij de communisten me degedeeld, dat de communisten eventu ele vijandelijkheden van de Zuid-Korea nen met geweld zullen kunnen beant woorden en dat de Verenigde Naties hen daarbij niet zullen tegenhouden. Luit.-generaal William Harrison, hoofd van de geallieerde bestandsdele- gatie, gaf de communisten Leeuwarden heeft een groot gebrek aan recreatieruimte; deze bedraagt slechts ruim 1 m2 per inwoner. Men heeft daarom thans de hoop gevestigd op een plan dat is ontworpen door een daartoe gevormde stichting en dat in de eerstvolgende raadsvergadering zal worden besproken. Op het eiland de Froskepólle, ten Zuiden van Leeuwarden, dat wordt om geven door drie vaarwaters, wil men een recreatieoord stichten, dat een op pervlakte krijgt van 21 ha of ongeveer driemaal zoveel als de Friese hoofdstad thans in totaal aan recreatiegebied heeft. Het ligt in de bedoeling het door ophogen en bosaanleg nog aanmerkelijk te verfraaien, er een beekje en een pias vijver aan te leggen, enkele watervalle tjes te maken en ook voor een paar stroken strand te zorgen. Verder zul len er enkele speelweiden komen en een hoog uitzichtspunt vanwaar men een wijde blik over het Friese landschap kan werpen. Via een pontje zal men het gebied kunnen bereiken. Als werkver- ruimingsobject heeft het plan ook grote betekenis daar voor de uitvoering f677.000 aan arbeidslonen is uitgetrok ken. communistische krijgsgevangenen, die op 18 Juni en later op last van de Zuid-Koreaanse president Rhee door Zuid-Koreaanse troepen in vrijheid ge steld zijn. Zij vatten hun standpunt in de volgen de woorden samen: „Wat deze situatie betreft, onze partij kan de verzekerin gen met betrekking tot het vraagstuk van de krijgsgevangenen niet bevredi gend achten en behoudt zich het recht voor uw partij te verzoeken een volledi ge uitvoering van de krijgsgevangenen overeenkomst te waarborgen.” De communisten zeiden „zich het recht voor te behouden deze kwestie ter bespreking aan de politieke conferentie voor te leggen, die na de ondertekening van een wapenstilstand gehouden zal worden”, indien de krijgsgevangenen niet opnieuw ingesloten worden. In het Amersfoortse gymnasium is Donderdag de grote tentoonstelling „Friesland in het centrum” door de Com missaris der Koningin van onze provin cie, die vergezeld was van zijn staf van gedeputeerden, officieel geopend. Mr H. P. Linthorst Homan zei o.a. dat deze tentoonstelling inderdaad een brok Fries leven in het centrum van het land plaatst omdat Amersfoort zo centraal gelegen is. Maar ook omdat door deze expositie en al hetgeen de Amersfoortse Gemeenschap heeft georganiseerd, deze Friese gegevens in het centrum van de publieke belangstelling komen te staan. Deze waardering had dubbele betekenis, omdat Friesland niet centraal gelegen is en velen in hun druk bezette leven de tijd niet nemen zich in de randprovincies zelf eens te gaan oriënteren. Mr Linthorst kon niet natlaten de Friese kwestie aan te roeren, waarbij hij als zijn mening uitsprak, dat het de ge woonste zaak van de wereld is, dat Friese kinderen hun moedertaal, waarin bovendien een omvangrijke literatuur bestaat, op school leren lezen en schrij ven en dat de Friezen in Friesland als zij dit wensen, zich vrijelijk mogen be dienen van hun eigen taal. Als niet- Fries mag ik dit wel zeggen, aldus de commissaris der Koningin, de Friezen zijn voortreffelijke Nederlanders en zul len dit steeds, evenals in het verleden, met daden tonen. Hij wees er in dit op zicht o.a. op, dat het actieve verzet tegen de Duitsers in Friesland zeer groot geweest is en dat drie kwart van het vee, dat na de watersnood aan de gedupeerden in het rampgebied werd

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1