HET FRIESE REGENBOOGTEAM ZEGEVIERDE Rondom de Kerck van Sint Maerten te Sneeck I OP DE KAAG Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Oefening Drieband begint met proef mobilisatie Festival te Scharnegoutum Vrijdag 24 Juli 1953 108e Jaargang No. 58 Zeepost Bevorderd Middenstandsexamen Luitenant-vlieger Felkers begraven De productiekeuring te Sneek De Westertoren afgebroken n Dag voor de Friese Nijverheid Sociaal psychiatrische dienst voor Friesland - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- JANSMA de hoofdprijs in de 16 m2 eenh.klasse JAAP HELDER had pech Wijziging W egen verkeersreglement Ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van Excelsior. I I SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK /Ot>< in Het Kerkhof. Het jubilerende „Excelsior” (buiten mededinging) in de marswedstrijd. Ook in de wereld der techniek gaat ouderdom met gebreken ge paard. Na de v grating van de Sint Maertenskerck in 1503 knaag de de tijd ook meedogenloos aan dit Sneker Godshuis. Te Leeuwarden slaagde voor dit exa men de heer A. G. Diekstra uit Sneek. Rondom de gehele kerk lag een uit gestrekt kerkhof, afgesloten met een muur, waarin twee poorten waren aan gebracht: de Suijderpoort en de Noor- derpoort ook wel „de Rooster” genoemd. Het kerkhof was beplant met bomen en heesters met wandelpaden langs de gra ven. Er wordt wel eens beweerd, dat de benaming „de Rooster” voor de Noor- derpoort en de muur rondom het kerk hof diende om de duivel, voorgesteld met bokkepoten en horens, de toegang tot de gewijde aarde te ontnemen. De Rooster voor de Noorderingang was dan ook gemaakt van een aantal ijzeren sta ven, welke op regelmatige afstanden het leven van de mens hier op aarde” gesymboliseerd door in een halve cirkel vorm uitgehouwen doodshoofden en krui selings over elkaar gelegde mensenbeen deren. De productiekeuring te Sneek belooft weer een groot succes te worden. De aangifte is zeer goed (tot nu toe zijn meer dan 400 dieren van totaal 60 be drijven, waaronder de grootste in Fries- lannd, aangegeven) en er is dit jaar een nieuwe rubriek aan de keuring toege voegd, nl. de keuring van productiedie- ren die in totaal minstens 35.000 kg. melk hebben geproduceerd. Daar van de oorlogsjaren vaak geen of onvoldoende productiecijfers bekend zijn, is dit een hele prestatie, daar deze productie dan meest in de na-oorlogse jaren moet zijn gehaald. Dat er niettemin dieren zijn aangegeven met een productie welke de 40.000 kg. overschrijdt is wel een bewijs van hoogstaande fokresultaten. Ook zal ditmaal het dier met de beste uier wor den bekroond. Een moeilijke opgaaf, welke de keuring zeker nog interessan ter maakt. In de wijziging van het wegenver keersreglement welke 1 Augustus in werking treedt en waarbij de bromfiets in het algemeen naar het rijwielpad wordt verwezen, is ook bepaald dat de berijder van een rijwiel met hulpmotor, ten aanzien van de voorrang gelijk ge steld is met een wielrijder. Plaatsnaamborden zullen behalve een Nederlandse tekst ook een tekst in de Friese taal mogen hebben. (27 Juli) (29 Juli) (25 Juli) (25 Juli) (28 Juli) (27 Juli) NIJEZIJL. De heer R. Feenstra, weg werker der Ned. Spoorwegen alhier, is met ingang van 1 Augustus a.s. bevor derd tot brugwachter te Welsrijp. van elkaar op de grond lagen en zo een roosterwerk vormden. Hierop was een horizontale paal aangebracht, waarop verticaal een draaibaar kruis rustte. Dit rooster nu zorgde er, volgens het volksgeloof, voor, dat de duivel, in dien hij toch een poging zou wagen met zijn bokkepoten tussen de ijzeren sta ven zakte. En mocht hq het na moei zame pogingen toch verder brengen, dan werd hem door het kruis de weg naar de gestorven zielen verder belet. Practisch zullen dit rooster en het draaibaar kruis wel hebben gediend te voorkomen dat de graven' en beplanting door de vele loslopende honden en varkens werden vernield. We zullen ’t tenminste maar op het laatste houden. Het is niet onmoge- Onder die van zijn vrouw Jannetje stond geschreven: ’t Is korte Jannetje, aan een langen Vent getrout, Een wijse Karel, die dees guide spreuk onthoud, Een Vrouw is quaad, een Pest in ’t huis, en wilje mallen, (of liever moetje) kies het kleinste quaad van allen. P. S. Schel te ma. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zqn bezorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Mataram Ned. Nw. Guinea: m.s. Pyrrhus Ned. Antillen: m.s. Norinda Suriname: s.s. Cottica Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika m.s. Oranjefontein Canada: m.s. Prins Maurits Z.-Amerika: m.s. 17 de Octubre (25 Juli) Brazilië: m.s. Eemland m.s. Tara Australië via Engeland Nieuw Zeeland via Engeland geljjk te benaderen; immers, wanneer er een oorlog dreigt is men vermoedelijk ook al geruime tijd van te voren op de mogelijkheid van een mobilisatie voor bereid. Op een dag in Augustus zullen er dus in alle Nederlandse gemeenten oproepin gen worden aangeplakt die bestemd zijn voor de circa 20.000 dienstplichtigen die in de linkerbovenhoek van hun militair zakboekje de letters B 1, Q of C hebben. Zij dienen zich onmiddellijk naar hun mobilisatiecentrum te begeven en wan neer zij daartoe van openbare vervoer middelen gebruik maken kunnen zij de daaraan verbonden kosten bestrijden met de rose bonnen uit het zakboekje. Deze oproep zal in de loop van de dag ook enkele malen over de radio worden herhaald. Op de eigenaars van particuliere ver voermiddelen wordt thans reeds een be roep gedaan om deze dienstplichtigen zo nodig behulpzaam te zijn met een „lift”. Bij deze proefmobilisatie zullen voor het eerst volgens de nieuwe Inkwartie- ringswet auto’s worden gevorderd, maar ook alweer: om het bedrijfsleven niet onnodig te belasten zal deze maatregel beperkt blijven tot een „papieren vor dering” van circa 500 auto’s, die naar nader op te geven plaatsen hebben te rijden waar zij, nadat enige formaliteiten zijn vervuld, binnen enkele uren zullen worden vrijgegeven. De aan eigenaars berokkende schade inkomstenderving enz. zal worden vergoed. Op deze proefmobilisatie volgen een concentratie van troepen in het opera tiegebied, waar zich een denkbeeldige vijand ophoudt en een gevechtsoefening, die enige dagen zal duren. Daarna keren de troepen naar hun mobilisatiecentrum terug, waar het opbergen en het ver zorgen van het materieel nog enige da gen inspannende arbeid zal vergen. (30 Juli) (11 Aug.) (25 Juli) (5 Aug.) In de eerste helft van Augustus zal de derde divisie der Koninklijke land macht door middel van een proefmobi lisatie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. De juiste datum blijft nog geheim, maar het staat vast, dat de gemobiliseerden uiterlijk 15 Augustuus weer thuis zullen zijn om hun werk te hervatten of hun door deze oefening-Drietand onderbroken vacantie uit te vieren. Bij de veel omvattende voorbereiding van deze proef is er naar gestreefd de omstandigheden van een „échte” mobi lisatie zoveel mogelijk te benaderen, en de generale staf vertrouwt er op, dat ook de opgeroepenen en de burgerij naar vermogen aan het welslagen van deze proef zullen medewerken. Teneinde het maatschappelijke leven niet onnodig te ontwrichten is reeds aan alle manschappen van de Derde divisie een bericht gezonden, dat er tussen 1 en 15 Augustus een proefmobilisatie kan worden verwacht. Met het verzenden van deze schriftelijke waarschuwing wordt geenszins afbreuk gedaan aan het streven om de werkelijkheid zoveel mo- kostgangers. Maar ieder was reuze te vreden en dankbaar voor de goede zor gen van tante Martha en tante Jaantje, zoals ze in de gezellige kring genoemd werden. Wie weet hoeveel zij daardoor hebben bijgedragen tot de noordelijke successen in deze 33e Kaag-Week. Te Rauwerd is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de bij een motor ongeluk omgekomen It.-vlieger Klaas Felkers. In een rouwdienst in de kerk sprak legerpredikant ds. van Zanten van de vliegbasis Gilze Rijen naar aanleiding van Mattheüs 16 26. Voorts spraken de commandant van de vliegbasis Leeuwar den, kol. Fiedeldij, It. ter zee le klas Bierenbroodspot namens de chef van de Luchtmacht en squadroncommandant kapt. Wijnschenk. De plaatselijke predi kant ds. J. H. Bokhove sprak namens de familie een woord van dank. Aan de groeve ging ds. van Zanten voor in ge bed. Op verzoek van de familie had de begrafenis zonder militair eerbetoon plaats. De vlaggen op de torens der beide kerken van Scharnegoutum vertolkten Dinsdag de feestelijke stemming der burgerij in verband met het te vieren muziekfeest. Voor het eerst in haar 30- jarig bestaan had de jubilerende muziek- ver. „Excelsior” het festival van de fede ratie van corpsen in de gemeenten Wymbritseradeel, Sneek, Bolsward en IJlst in haar midden. De laatste dagen werd met zorg naar de weerberichten geluisterd. Gelukkig is het een warme zomerdag geworden, waarvoor de ere voorzitter, de heer H. J. Glastra van Loon, zijn dankbaarheid uitsprak in zijn openingswoord. Genodigden en alle aan wezigen werden welkom geheten. Spr. was ook dankbaar dat de burgerij met de muziekvereniging meeleefde, zoals ook thans weer was gebleken. Eretekenen waren beschikbaar gesteld door „Dorps belangen” voor het hoogst aantal pun ten marswedstrijd; de Coöp. Boerenleen bank; de Coöp. Zuivelfabriek; de Mid- denstandsvereniging; café Osinga; her- inneringstakjes door de burgerij en een lauwerkrans door de Chr. Zangver. „God is mijn lied” voor het beste koraal. De- heren Muizelaar, oud-dirigent en D. Chr. Kreger te Franeker werden in het bij zonder verwelkomd. Gelukwensen wer den aangeboden door de Baren wethou der Hofstra te Nijland, namens het ge meentebestuur van Wymbritseradeel, die zijn goede woorden vergezeld deed gaan van een goede daad, het gemeentebe stuur schonk nl. de jubilerende ver. „Excelsior” f 50.uit het culturele fonds; M. Sandstra namens de zangver. „God is mijn lied”; H. Bruinsma namens de ver. „Dorpsbelangen” en de midden- standsver.; Joh. Koopmans namens de Coöp. Zuivelfabriek en Boerenleenbank. De jubilerende ver. „Excelsior” open de het programma met in de tent een koraal onder leiding van dirigent S. Wybenga te spelen Ps. 150, als groot nummer Glaucus Ouverture en de mars Mit Klingendem Spiel. Direct hadden de aanwezigen de smaak te pakken eri heel de middag tot diep in dfe avond is er van een waterval van koperen klanken genoten. Het was een genot in de zoele zomeravond dit klankenfestijn der verschillende korpsen met hun ijverige en kundige dirigenten te beluisteren, ’s Namiddags werd het programma af- gewisseld met enkele zangnummers, ge- I zongen door de zangver. „God is mijn Hulde voor tante Martha tante Jaantje. De zeilers waren niet de enigen die het zwaar hadden. Mevrouw Postma en haar zuster mevr. Ooms die de huishou delijke scepter zwaaiden aan boord van het moederschip hadden het ook niet licht met de verzorging van hun vele Het zal omstreeks 1590 zijn geweest, dat de toren aan de Westzijde van de kerk zo bouwvallig was geworden, dat hij moest worden afgebroken. Het hoge spitse torentje op het dak onderging hetzelfde lot. Het hoge Noorder- en Zui- derportaal verdwenen en de Noorder- en Zuiderzijbeuk werden ieder aan de Oostzijde van het gebouw 13 m inge kort, waardoor het aantal pilaren in de kerk verminderde van zes op vier en vier halve kolommen. Van de nog bruikbare materialen van de Wes tertoren werden aan het Westeinde als afsluiting van de beide zijbeuken twee kleine torens met zadeldak gebouwd, ieder hoog 34 m. en een grondvlak van pl.m. 5 m in het vierkant. De Wester- gevel werd gedeeltelijk opnieuw opge metseld en pl.m. 5 m. meer Westwaarts verplaatst, zodat deze gevel gelijk kwam met de voorgevels van de torens. Aan de Zuidzijde werd voor de Zuider zijbeuk een Sacristie gebouwd, terwijl aan het Westeinde van deze zijbeuk een klein portaal werd aangebracht. Door het inkorten van de beide zijbeuken wer den nieuwe muren opgetrokken voor het Oosterkoor en in deze muren grote ven sters aangebracht. Aan de Noordzijde op het einde van de ingekorte Noorder- zijbeuk werd een torentje gebouwd waarin een stenen wenteltrap voor op gang naar het nieuwe gebouwde toren tje op het dak. De Noorderingang van de kerk werd aanmerkelijk verkleind en 6 m meer Westwaarts verplaatst, met aan iedere zijde hiervan twee ven steropeningen. In de plaats van het hoge spitse torentje op het dak kwam een fraaie daktoren in renaissan cestijl. Met de beschikbare geldmidde len van de kerk zelf, particuliere lenin gen en subsidie van de Magistraat wer den de vrij gekomen materialen van de Westertoren, de beide portalen en de ingekorte zijbeuken zoveel mogelijk weer gebruikt. Hierdoor werden de meest bouwvallige gedeelten van het eens zo imposante gebouw opgeruimd, waarvoor in de plaats kwam wat finan cieel mogelijk was. De tekenaar Nicolaes a Geilkercke laat ons in 1616 op een door hem gete kende plattegrond van Sneek de kerk na deze ingrijpende verbouwing zien vanuit het Zuid-Oosten. In 1648 maakte J. Biaeu een nieuwe plattegrond van de stad, waarbij hij gebruik maakte van de tekening van zijn voorganger a Geil kercke. Bij het natekenen van de kerk maakte hij echter een grote fout, door de Zuiderzijbeuk door te trekken tot bijna aan het einde van het Ooster- kcor en hier de Sacristie te plaatsen in een bouwtrant gelijk aan de Zuider ingang aan het Westeinde van deze zij beuk. Tevens gaf hij de plaats van de bestaande klokketoren niet juist weer. Schotanus gaf in 1664 voor de eerste maal een gezicht over de stad Sneek, met het kerkgebouw aan de Noordzijde. Voor zijn plattegrond van de stad maak te hij echter gebruik van wat Biaeu reeds voor hem had getekend met het gevolg, dat ook hij diens fout aan de kerk overnam. Uit de reconstructie- tekeningen van de kerk is duidelijk af te leiden, dat de gegevens van a Geil kercke juist waren. In 1652 werd een poort gemetseld welke toegang gaf tot het Oosterkoor. In de boog van deze poort werden roosvormige versieringen aangebracht met daarboven een vers in het Latijn, te kennen gevende „de broosheid van Het ligt in de bedoeling, dat op 15 October a.s. een Nqverheidsdag zal wor den georganiseerd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Fries land, het E.T.I.F., de Rqksnqverheids- dienst, de Departementen Leeuwarden en Sneek van de Nederlandse Mij. voor Nijverheid en Handel en de afd. Fries land van het Ned. Instituut voor Effi ciency, zulks in samenwerking met de Contactgroep Opvoering Productiviteit (C.O.P.). De bijeenkomst zal plaats vinden in de Harmonie te Leeuwarden en zal wor den geopend door de Commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan. Vervolgens zullen korte inleidingen wor den gehouden over de samenwerking tussen kleine bedrijven, de financiering van het kleine en middelgrote bedrijf, de waarde van research voor de kleine onderneming, de literatuurvoorziening voor het kleine bedrijf en de waarde van de handel voor dit soort ondernemingen. Voor deze bijeenkomst, waaromtrent na dere bijzonderheden zullen volgen, wordt grote belangstelling verwacht van de zijde van het middelgrote en kleine be drijf, voor welke categorie bedrijven deze vraagstukken onder de huidige om standigheden van zo groot belang zijn. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half |aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. I I Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 'k Ben Jacob buiten groot, en onbesuist van Leden, Dog binnen is ’t Gedarmt, en Maag ook groot en wijd; Dus als mij Spijs en Wijn, (verenigd) tegen treden, Blijf ik verwinnaar, en zij sneuvelen in den strijd. Het voornaamste nieuws van de zeilwedstrijden op De Kaag is, dat de Friese Regenboogzeilers Vrolijk, Hendriks, dr. v. d. Zijpp, Priester, Alberda en de Jong de HollandFriesland wedstrijd met 115.3 tegen 109 punten hebben ge wonnen. Verder interesseert het ons Noorderlingen in ’t bijzonder, dat Fokke Jansma met twee overwinningen, een tweede en een derde plaats in de 16 m2 eenhelds- klasse de hoofdprijs mee naar Grouw nam, Jaap Helder uit Paterswolde zich door het breken van zqn roer de hoofdprijs in de Vliegende Hollanders zag ontglippen en Itudi Meyeringh uit Assen deze hoogste onderscheiding in de Jeugdklasse in de wacht sleepte. Jaap Helder werd Maandag door die funeste tegenslag getroffen. Bq wind kracht 18 en een snelheid van 3035 km brak, terwijl hq een geweldig eind voor lag, in één slag het roer van zijn snelle Favonius. Het onderste gedeelte verdween in de golven, het schip werd stuurloos, geraakte op lager wal en sloeg om. Een stoomboot die te hulp kwam hielp hem daarna nog van de wal in de sloot. De staag kwam in de schroef waardoor de mast in stukken werd gemalen. Het schip zelf liep ook beschadigingen op, maar toch niet van ernstige aard. Dinsdag kon Jaap echter niet starten. Hij had wel een mast en een roer kun nen lenen, maar die pasten niet. Toen heeft hij maar in de Pampus van Sustring gevaren, maar ook hem ge lukte het niet een prijsje in deze sterk bezette klasse te veroveren. Klaas Vrolijk, onze nestor in de Re genbogen, was de laatste dag ook niet gelukkig. Het begon anders zo mooi. Hij nam reeds in de start de leiding. Maar z’n fraaie kans ging bij de eerste boei om zeep. HU vergiste zich in de baan, trachtte dit nog te herstellen maar rondde de boei verkeerd en eindigde tenslotte in het achterste gelid. Hofland, die na felle strijd de leiding overnam, en als eerste over de streep ging, werd daardoor tevens winnaar van de hoofdprU’s. De dag daarvoor was Al berda nummer een, Vrolijk derde en tenslotte in het achterste gelid. Het „Kaag-schip” keerde terug. Woensdagmiddag om goed drie uur zqn de Noordelqke deelnemers met het „Kaag-schip”, de Martha van schipper H. Zijlstra te Kuinre, weer in de Jacht haven teruggekeerd. Een van de eersten die van boord sprong was Fokke Jansma. WU felici teerden hem met z’n fraaie succes waar voor hij en z’n fokkemaat Sietse de Jong zwaar hadden moeten vechten. Vooral de laatste dag, zoals zij ons vertelden. De Hollanders hadden er toen alles op gezet hun man, Jan van Dijk, te laten winnen. Wij moesten steeds tegen een man of vijf opboksen, zei Jansma. Maar ik liet van Dijk niet los. Wij voeren drie uren en hebben in die tqd zeker wel honderd maal gedraaid. Want ik moest vóór hem blqven. Anders was de hoofd prijs voor hem geweest. Jaap Helder vertelde ons ook van zqn wedervaren en tevens dat hq met de Sneek-Week weer in de Flying Dutch man klasse zal starten. Z’n broer Joop blqft de 16 m2 klasse trouw. Gelukkig maar. Anders zou Jansma ook te wei nig tegenstand krqgen. Ook spraken we nog even met de jeugdige Rudi Meyeringh die het met drie overwinningen in vier wedstrqden ook prima deed in de A-klasse die 16 deelnemers telde. Verleden jaar startte hij ook reeds met zijn „Bambi” in de Sneek-Week en dit jaar zal hq opnieuw van de partij zijn. Het enige Sneker Pluisje dat meedeed werd gestuurd door Roelien v. d. Zijpp, die het niet tot een prqs kon brengen, maar toch vrijwel steeds in de middenmoot zat. Tenslotte hebben we Hendriks’ me ning nog over deze Kaag gevraagd. Hij erkende dat het zwaar geweest was. De Hollanders varen ook sterk op 't regle ment, maar hij nam dat niet zo zwaar op als de Pampuszeilers die daarover nogal ontstemd waren. Je moet er voor zorgen je reglement even goed te ken nen als zij, was zijn oordeel. En je schreeuwt ook maar als je meent recht op ruimte te hebben. Onsportief zqn de Hollanders stellig niet. Vooral de Re genboogzeilers niet. Als ze een protest verliezen, leggen ze er zich ruiterlijk bij neer. En zo hoort het ook. Over de teamwedstrijden was Hen driks het best tevreden. Het moreel in de ploeg was uitstekend. Zondag raakte ik er uit omdat Theunissen zonder opzet met zijn giek door mijn zeil voer en. Dinsdag moest Priester de baan verlaten omdat hij mij aanvoer. Beide dagen voe ren we dus met vijf man, maar toch heb ben we gewonnen. lied” en het optreden van de Fariaband met haar leutige liedjes. Een ballon wedstrijd was e$n evene ment in de kinderwereld en al ontglip ten er enkelen ontijdig de kinderhandjes, beteuterd nagestaard, om 5 uur stegen er ruim 200 ballonnen onder het zingen van het Fries Volkslied door de toe schouwers op. De kinderen verkeren in hevige spanning wat de resultaten zul len zijn. Zeer vele toeschouwers hebben om ruim zes uur ook genoten van de mars wedstrijd en al was het jammer dat slechts 4 korpsen het aandurfden aan de wedstrijd deel te nemen, toch was het een lust voor de ogen de in keurige uni formen gestoken deelnemers door de nieuwe straten te zien marcheren. Het ene korps deed het bijna even goed als het andere, wat bleek bq de uitslag. Scharnegoutum als gastvrouw deed bui ten mededinging mee: Sted. Muziekkorps Sneek, 35 pnt„ le prijs; Oranje, Bols ward 34 pnt. le pr.; Eendracht, Blauw huis 32 pnt„ le pr. Hoogste waardering- cijfer voor koraal of Vaderlands lied: Eendracht maakt macht, Oudega (W.) Zeer vele bezoekers hebben dit ge slaagde festival bezocht. lijk, dat het andere verhaal nog een overblijfsel was van het oude Heidense geloof. Lange Jacob en klein Jannetje. Onder de lange witte zerk aan de Noordkant van het kerkhof bij het pad ligt volgens de overlevering Lange Ja cob van Sneek begraven, oud 40 jaar en lang 2.40 m. Omstreeks 1698 woonde hij in Sneek in de Nauwe Noorderhorne. Er was daar in die straat geen luifel of hij kon zijn armen er op leggen. Zqn bui tengewone lengte bracht hem naar vreemde landen waar hij zich voor geld als bezienswaardigheid liet zien. Maar zo groot als hij was, zo klein was zijn vrouw „klein Jannetje van Waddings- veen bij te Gou”. Oud 46 jaar, had zq een lengte van iets meer dan 1.20 m. Eelko Napjus, de Kroniekschrqver van de stad Sneek, vertelt van hen. Zelfs bezat Napjus een afbeelding van deze twee mensen. Onder de afbeelding van Jacob stond: In de Psychiatrische Inrichting te Franeker is onder voorzitterschap van de Commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan, een vergadering van de stichting „Het Friese Patronaat” ge houden, waarin ten overstaan van nota ris mr K. Bijlsma een nieuw statuut voor de stichting werd vastgesteld. De stichting zal thans overgaan tot oprich ting van een sociaal-psychiatrische dienst voor Friesland, waarmede het so ciale werk ten behoeve van geestelqk gestoorden dat zij bijna honderd jaar verricht, op het peil zal worden ge bracht, dat in verschillende andere pro vincies reeds bereikt was. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe dienst, die te Leeuwarden gevestigd zal worden, met ingang van 1 September a.s. zijn werk zal beginnen. Tot leider-psychiater is be noemd dr. E. de Haan, tweede genees heer aan de Prov. Groninger Psychiatri sche Dienst. Deze uitbouw van de soci aal-psychiatrische arbeid in Friesland is mogelijk gemaakt door de toekenning van een jaarlijks subsidie van ƒ60.000 aan da stichting „Het Friese Patronaat” waartoe de Prov. Staten in Januari van dit jaar besloten. De stichting, die haar zetel te Franeker zal houden, heeft zich inmiddels verzekerd van de medewer king van een aantal vooraanstaande li chamen en personen, werkzaam op het gebied van de volksgezondheid. -v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1