Na drie jaar, één maand en twee dagen oorlog, nu wapenstilstand in Korea o Veertig-jarig ondsrwijs-jubileum Mej. Sikkenia te Heeg Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Mooie wedstrijd Z.O.U. voor van het paviljoen 1 Het nieuwe clubgebouw van „Sneek” Dinsdag 28 Juli 1953 108e Jaargang No. 59 Oorlog welke vier millioen slachtoffers maakte Kunst Aan Allen Sneek R.K. M.U.L.O examen Valse coupons in Berlijn De Vierdaagse Douwe Egberts N.V. bestaat 200 jaar Raadsvergadering Sneek E.D.G. verdrag aangenomen De Ned. Spoorwegen in 1952 Redactie-adres KLE1NZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Perkamentfabriek van Twenthe naar Dublin Herhalingsoefeningen Oefening Drietand Gat bij Kruiningen dicht VRIJDAGS. RedacteurL. KIEZEBRINK Carillon voor Jouster toren. hun DE LAATSTE DAG VAN DE 4-DAAGSE TE NIJMEGEN Aankoop tweede huisvuilauto. J. bijna onwerkelijk aan, dat hier en i «-- - ABE BROUWER. pmgeving te laten aansluiten. gen van deze drie-jarige periode werd vastgesteld op ten hoogste 90 dagen. Voor het diploma A slaagden te Leeu warden: H. J, J. Lokkerbol, Sneek; mej. M. A. Poiesz, Sneek; mej. J. P. Postma, mej. Y. H. Joma, Oosterwierum; mej. E. Ch. Bock, IJlst. G. H. K. In de vergadering van de raad der ge meente Sneek op a.s. Vrijdagavond 7.15 uur, waarin o.a. de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de raad zullen worden onderzocht komen o.a. ook nog de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde; Onbewoonbaarverklaring woning. B. en W. stellen voor de woning 2e Zomerrakbuurt 52 onbewoonbaar te ver klaren. Het ontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap heeft Donderdag in de Tweede Kamer ruimschoots de eindstreep gehaald. Met 75 tegen 11 stemmen (St. Gereformeerden, commu nisten, K.N.P. pn de a.r. heer Gerbran- dij) heeft de Tweede Kamer er haar fiat aan gegeven. Echter niet dan nadat de regering nog een kleine nederlaag had geleden. Immers met 5431 stemmen (die van de P.v.d.A. en de Chr. Histori- schen) aanvaardde de Kamer het amen dement van mej. Klompé (k.v.p.), dat mede de handtekeningen droeg van een aantal leden van de A.R. en de V.V.D. Dit amendement bracht een nieuw arti kel in de wet (uiteraard niet in het ver drag), luidende: Voor zover ter uitvoe ring van dit verdrag nadere overeen komsten mochten worden gesloten, zul len deze aan de goedkeuring van de Sta- ten-Generaal worden onderworpen. Als overwinnaars komen de deelnemers in bloemen op het eindpunt aan. Drie „Klompeniers” arriveren in Nijmegen. Uitbreiding buizennet gas bedrijf en waterleiding. In verband met de raadsbesluiten tot het aanleggen van de Esdoornlaan en gedeelten straat in het verlengde van Ooievaarslaan en Leeuweriklaan stellen B. en W. voor thans credieten beschik baar te stellen voor uitbreiding van het hoofdbuizennet van het gasbedrijf tot die straten 5300) en voor hoofdleiding ten behoeve van het waterleidingbedrijf 5600). SNEEKER NIEUWSBLAD De lengte van het gebouw wordt m, de breedte 7 m en het zal naast bestuurskamer van 4x3% m In September van dit jaar zal Douwe Egberts N.V. te Joure en Utrecht haar 200-jarig bestaan vieren. Het aanvan kelijk opgestelde feestprogramma werd afgelast naar aanleiding van de water snoodramp. De viering van het jubileum zal nu op bescheiden wijze geschieden. Op Vrijdag 18 September komen de di rectie en het gehele personeel te Utrecht bijeen en Zaterdag 19 September zal de directie van de jubilerende N.V. te Joure het gemeentebestuur van Haskerland als feestgeschenk een carillon voor de Jouster toren aanbieden. Des Zaterdags middags wordt in het fabrieksgebouw te Joure een receptie gehouden. seerd. Oppenhuizen moest eveneens een veer laten. Zijn vierde plaats werd in een prjjs De Zuid-Koreanen. De Zuid-Koreaanse regering heeft na het ontvangen van de mededeling, dat de wapenstilstand zou worden getekend, bekend gemaakt, dat de Zuid-Koreaanse strijdkrachten zich twee kilometer van de huidige frontlinie zouden terugtrek ken, in overeenstemming met de bepa lingen van het bestand. Zuid-Korea zal gedurende 180 dagen na het van kracht worden niets doen om een wapenstil stand te doen mislukken. Het zal geen maatregelen nemen tegen het betreden van het gedemilitariseerde gebied door Indische of communistische militairen, die deel uitmaken van de commissies die zich bezig houden met de repatriëring van krijgsgevangenen, die niet naar hun (communistische) land willen terugke ren. De communisten krijgen 90 dagen de gelegenheid hun landgenoten tot an dere gedachten te brengen. Over het lot van hen die blijven weigeren, zal na 90 dagen worden beslist op een politieke conferentie. Mocht deze conferentie bin nen 30 dagen geen resultaat hebben op geleverd, dan zijn de betrokken gevan genen burgers geworden, die kunnen Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend met een Memorie van Toelichting, volgens welke het noodza kelijk wordt geacht voor ’t reserve-per- soneel de duur der herhalingsoefeningen te bepalen op ten hoogste zestig dagen in elk tijdvak van drie jaren, verdeeld over ten hoogste drie perioden. Voor de jaren 1952, 1953 en 1954 geldt de wet van 29 Mei 1952, waarbij inciden- teel de duur van de herhalingsoefenin- st. Nicolaasga; H. Riphagen, Sneek; Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half Jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. De communisten in Oost-Duitsland schijnen al een methode te hebben ge vonden om de voedselhulp van Amerika aan de Oostduitse bevolking bij voorbaat in het honderd te doen lopen. Er zijn in Kreuzberg, een voorstad van Berlijn, namelijk tweeduizend valse voedselcou- pons uitgegeven, die volgens het plan recht zullen geven op een voedselpakket ter waarde van vijf mark. De coupons waren zo goed vervalst, dat zjj slechts aan de te lichte kleur van het stempel als vals te herkennen waren. Willy Kressman, burgemeester van de Berlijn- se voorstad, beweert, dat de socialisti sche (communistiche) eenheidpartij de valse coupons heeft laten drukken bij de staatsdrukkerij in Oost-Berlijn. Zoals bekend hebben er in het komend seizoen weer vijf toneelavonden onder auspiciën van Kunst aan Allen plaats in Amicitia. Het bestuur der Stichting vestigt er de aandacht der leden op dat er nog lang niet voldoende definitieve inschrijvingen zjjn binnengekomen. De leden hebben tot uiterljjk 1 Augustus nog tjjd deze inschrijvingen in te zenden bij de heer Schurer, Marktstraat 19. Mede is spoedige inschrijving gewenst om de heer Miedema voldoende tijd te geven het bekende rouleersysteem te arrangeren, dat nu al twee seizoenen zo uitstekend voldeed. Over het jaar 1952 hebben de Neder- landsche Spoorwegen een winst gemaakt van f5.475.430 (1951: f99.696). Dit gunstig resultaat is mede te danken aan de op 1 Febr. 1952 doorgevoerde verho ging van de reizigers- en wagenlading- tarieven. Ook de exploitatiekosten ste gen echter o.a. door de prijsstijging van de electrische energie en van de steen kool. Dit vervult de directie van de N.S. met zorg. Als een zeer groot verbruiker van deze producten ondervindt de N.S. zelfs van een kleine verhoging een sterke weerslag op de exploitatiekosten. Door de voortdurende stijging van de prijs van electrische energie is de ver houding tussen de kosten van electrische en dieselelectrische tractie ten gunste van laatstgenoemde verschoven, zodat voor de bediening van de nog niet ge moderniseerde lijnen de dichtheid van het verkeer in aanmerking genomen, dieselisatie thans aangewezen is. Daar voor zijn 122 dieselelectrische rijtuigen besteld welke in 1953 en 1954 worden afgeleverd. Het in dienst stellen van modern materiaal op lijnen met gering vervoer geschiedt bij wijze van proef. De directie vertrouwt dat het reizigers- vervoer dientengevolge zodanig zal toe nemen, dat de handhaving voor de ex ploitatie verantwoord kan worden ge acht. Het is de bedoeling de stoomtractie geheel te doen verdwijnen. De electrifi- catie van de lijnen AmersfoortMeppel Groningen/Leeuwarden is van grote betekenis voor de nationale energiehuis houding. Voor de opwekking van de elec trische energie, welke verbruikt wordt voor de electrische reizigers- en goede rendienst, zoals deze op genoemde lijnen sinds de zomerdienstregeling 1952 wordt gereden, hebben de centrales per jaar een hoeveelheid steenkool nodig, welke ca 80.000 ton kleiner is dan de hoeveel heid, welke in het bedrijf van N.S. nodig zou zijn, indien eenzelfde dienstregeling met stoomtractie zou worden uitgevoerd. De perkamentfabriek der firma N. Elzas en Zonen te Borculo, zal in het najaar naar Dublin worden overge plaatst. Beide firmanten wonen sinds enkele jaren in de hoofdstad van de Ierse Vrijstaat. De huiden, die voor de bereiding van perkament worden ge bruikt, worden hier te lande niet in vol doende mate ingevoerd, waardoor de firma Elzas gebrek aan grondstoffen kreeg. In Ierland zijn deze in voldoende mate te krijgen, zodat daar de fabriek op volle capaciteit kan draaien. Deze fa briek leverde haar perkament over heel Nadat hedennacht te 2 uur de wapen- stilstandsovereenkomst in Korea was getekend, is hedenmiddag 2 uur het vu ren gestaakt. Daarmede is aan een oor log, die drie jaar, één maand en twee dagen duurde een misschien voorlo pig einde gekomen. Wij beseffen hier misschien niet hoe ’n grote en wrede oorlog dit is geweest. Hij eiste aan ge allieerde zijde een half millioen slacht offers onder de militairen, van wie 250000 Zuid-Koreanen, onder Noord-Ko- reanen en Chinezen 1% millioen, terwijl er zeker 2 millioen Z.-Koreaanse bur gers zijn omgekomen. De demarcatielijn loopt zodanig dat Z.-Korea thans 4000 vierkante kilometer groter is dan voorheen. De onderhande- lingen over de wapenstilstand hebben 2 jaar geduurd. Gezien de gunstige ervaringen, opge daan met de eerste door de fa. S. G. Rui ter alhier geleverde roltrommelwagen, en waar voor een behoorlijke vervulling van de dienst een tweede nodig is, stel len B. en W. de raad voor te besluiten tot de aanschaffing van een tweede rol- trommelauto, welke thans in samenwer king tussen de fa .S. G. Ruiter alhier en de machinefabriek Bavo n.v. te Schiedam wordt gefabriceerd. Totale kosten 24000 14000 aanschaffing truck en ƒ10000 opbouw roltrommel). Het is de bedoeling de dienst steeds met één wagen te verrichten en de andere in reserve te houden. gaan naar het neutrale land van keuze. Vermoedelijk zal reeds Donderdag of Vrijdag met de uitwisseling der krijgs gevangenen worden begonnen. De alge mene vergadering der V.N. komt 17 Augustus a.s .bijeen om plannen op te stellen voor de politieke conferentie, die binnen 90 dagen na het sluiten van het bestand moet beginnen en waarin over de toekomst van Korea zal worden ge sproken. President Eisenhower en minister Foster Dulles hebben beiden hun voldoe ning uitgesproken over het door de Ver. Naties bereikte resultaat, doch waak zaamheid en paraatheid aanbevolen, daar men niet weet wat er nog gebeuren kan. 15 een van 4 x 3% m een dames- en herentoilet, een buffet en een royale restauratieruimte bevatten. Tij dens de pauzes van de wedstrijden en bij andere gelegenheden kunnen de be zoekers er dus een kopje thee, koffie of iets anders gebruiken. Bovendien komt langs de gehele voorgevel een betegeld terras, dat eveneens een gezellig zitje biedt. Ter verduidelijking van het aan het Algemeen Dagblad ontleende bericht in ons vorig nummer over de proefmobili- satie van de derde divisie begin Augus tus zij nog even vermeld, wat het Vrije Volk hierover meedeelt. De mobilisatie zal zich in twee etap pen voltrekken; in een der eerste dagen van Augustus zal de voor-mobilisatie worden afgekondigd. De radio zal het in alle vroegte bekend maken, in alle gemeenten zullen grote oranje biljetten worden aangeplakt. Alle millitairen van de derde divisie, die in hun zakboekje een lastgeving B hebben (kleur: oranje) of een lastgeving Q (blauw), zullen on middellijk naar het opgegeven mobilisa tiecentrum moeten vertrekken. De proef geldt echter uitsluitend voor hen, die reeds geruime tijd geleden een aankon diging van de mobilisatie thuis hebben gekregen (in het algemeen is dat de hele B-groep en een groot deel van de Q-groep) Deze mannen van de voor-mobilisatie zijn de kwartiermakers (chauffeurs, koks, cantinepersoneel enz.) Ze zullen als het ware het bed moeten spreiden voor de grote ploeg, die enkele dagen later wordt opgeroepen. Weer per radio en weer met openbare kennisgeving. Dit keer met aanplakbiljetten in witte kleur. Dan zal de „Oefening Drietand” op gang zijn (Drietand, naar het embleem van de derde divisie). Als straks het nieuwe voetbalseizoen begint, zal het „Sneek”-veld aan de Lemmerweg verrijkt zijn met dit mooie clubgebouw. Het is een ontwerp van de heer S. G. Walinga, architect B.N.A. al hier en wordt onder diens toezicht door leden en donateurs belangloos in hun vrije tijd gebouwd. De beton-fundering ligt er al in. Het wordt geheel van rode steen opgetrokken en krijgt een dak met groene ruberoid. Alles wordt nl. ge- Op enkele dagen na een half jaar na de rampnacht is Vrijdag het stroomgat op Zuid-Beveland met een 7500 ton me tend, uit Engeland afkomstig caisson, gedicht. Om precies kwart voor negen kondigden de stoomfluiten van meer dan 15 sleepboten aan, dat de trossen met het 62 meter lange, 18.9 meter brede en 18.25 m. hoge gevaarte waren losge gooid, nadat het als laatste in de rij van kleinere caissons in de veerhaven van Kruiningen was gemanoeuvreerd en het geïnundeerde waterschap Kruiningen (1468 ha) van het water afgesloten. De operatie „klapdeur” was tot een succes vol einde gebracht. De slotphase van de operatie „klapdeur” was allerminst sen sationeel. Van het moment af, dat 7 sleepboten de caisson om 10 minuten voor half 7 door de nauwe ingang van de veerhaven van Kruiningen manoeu vreerden, totdat 2 uur later de eerste kantelbak zijn lading stortsteen in het water had doen verdwijnen, deed het een uiterst moeilijk werk werd voltooid. Zo zeker werd de betonnen reus naar zijn places gedreven, dat geen moment ook maar de gedachte aan een mislukking bij de honderden toeschouwers opkwam. Vrijdag, de laatste marsdag, waren er 21 uitvallers. In totaal waren er 340 uitvallers en hebben 9258 deelnemers de tocht met succes volbracht. Ook bij deze vierdaagse bleek weer alles in de pun tjes verzorgd, dank zij de driehonderd politiemannen die het verkeer regelden enz. De bevolking van Nijmegen en om- ------ geving toonde zich opnieuw gulle gast- daan om het zo goed mogelijk bij de I vrouw. ‘pmgeving te laten aansluiten. Overdracht gemeentegrond. De n.v. Algemeen Aannemersbedrijf A. Ooms Zn. heeft verzocht onder de zelfde voorwaarden als voor de heer S. H. Fritsma hebben gegolden aan haar ten behoeve van haar bedrijf in eigen dom over te dragen het aan het terrein van de heer Fritsma grenzende en nog beschikbare gedeelte industrieterrein tussen Oppenhuizerweg en rijksweg 43. Het betreft hier een oppervlakte van 2840 m2, jaarlijkse grondrente, daar dit terrein nog moet worden opgehoogd, 0.07% per m2. B. en W. stellen voor tot een en ander te besluiten. Zowel bij de wedstrijdzeilers als bjj het publiek bestond veel belang stelling voor de zeilwedstrijd van de Zeilvereniging „Z.O.U.” te Oppenhuizen- Uitwellingerga, die Zaterdagmiddag gehouden werd. De Ijjst bevatte byna 50 deelnemers van wie slechts enkelen absent bleven en op het terras van het Paviljoen volgden velen de strijd. geweest en hopen dat onze God u de kracht moge schenken om nog jaren in ons midden te zijn”. De volgende spreker, het tegenwoor dige schoolhoofd, de heer C. J. C. Koppe, roemde juffrouw Sikkema’s plichtsbe trachting en gaf hiervan een klein staaltje, snedig verteld en tot grote vreugde van de toehoorders. „Juf was eens een weekeind uit lo geren. Ze zou Maandagochtend voor schooltijd natuurlijk terug zijn maar we kregen toen net een nieuwe bus- dienstregeling en die ging ’s Maandags in Om eerlijk te zijn we verheugden ons. Juf had hier niet op gerekend en zou natuurlijk te laat komen! Het werd Maandag en vol spanning wachtten wij af. Er gingen al humoristische gezeg den rond, „juf in de hoek” of zoiets misschien, maar wie stapte daar ruim voor tijd rustig en glimlachend het plein op? Ja, juffrouw Sikkema, goede morgen: „Ik bin mei in taxi kommen, hwant oars wie 'k to let west nou?” En ze glimlachte ondeugend, als had ze ons door! Het rustend schoolhoofd, meester de Groot, thans wonende in Scharnegou- tum, herdacht in z’n toespraak de jaren dat hij hier met juffrouw Sikkema mocht samenwerken, jaren die tot zijn schoonste herinneringen behoorden. De heer Joh. de Jong sprak nog als oud-bestuurslid zijn dank uit namens leerlingen en oud-leerlingen en toetste juffrouw Sikkema’s werkkracht aan de woorden van Paulus: „Als ik zwak ben, dan ben ik machtig!” Na nog enige mooie liederen van het koor, sprak juffrouw persoonlijk een woord van dank. „Ik kin binei gjin wurden fine”, sprak zij ontroerd, „it is allegearre t o moai. Hjoed mei de bern en nou dizze joun mei jimme” en ze noemde verschil lende aanwezigen bij hun voornaam Fjir frar my. Ik bin bliid en tankber dat ik hjir bleaun bin, hwant ek al hawwe der tic en yn myn libben west, dat it my swier genóch wie, dochs haw ik folhé.1- den. Heech is myn thüs en ik hoopje dat God my de krêft jaen sil om fierder to arbeid: jen oan hwat myn taak is. Ik tankje jimme Na dit sobere maar aangrijpende woord zongen de aanwezigen haar staan de toe Gezang 29. Daarna deed de heer Poepjes nog mededeling van ontvangen berichten van verhindering, waarna hij ds. van Koningsveld verzocht het dankgebed uit te spreken. Onder de laatste tonen van het orgel, dat bespeeld werd door H. Kamstra, maakten nog verschillende aanwezigen van de gelegenheid gebruik „juf” de hand te drukken. Een goede, stijlvolle avond voor een eenvoudige maar begaafde en geliefde onderwijzeres. genomen door Zwart, maar leverde dat Tom niet op. De gedetailleerde uitslagen waren: Schouwen: 1. Meerkol, F. F. Atsma; 2. Pompeblêd, Jan Douma, beiden te Op penhuizen. Larken: 1. Popeye, W. Postma, Leeu warden; 2. De Vliegende Schotel, Sikma, Sneek. Pampusklasse: 1. Boecanier, st. Zijlstra, Oppenhuizen; 2. Weerhaan, H. Bakker, Sneek; 3. Koufurd, st. Jissink, Sneek. Vrüheidsklasse: 1. Doerak, D. Gaas tra; 2. Squell II, E. Wierstra Jr., beiden te Sneek. 16 m2 Eenh.klasse: 1. Vrijheid, D. de Haan, Sneek; 2. Windekind, T. A. Vis ser, Workum; 3. Hannie, J. Veldstra, Leeuwarden. Valkenklasse: 1. Eban, J. A. v. d. Meulen, Leeuwarden; 2. Rlrette, R. Mul der, Langweer; 3. Soelaas, M. C. Breu- ning, Leeuwarden. Regenbogen: 1. Tjerk, C. J. de Jong, Joure; 2. Algri, Joh. Alberda; 3. Hennie, M. Hendriks, beiden te Sneek. De Gereformeerde Kerk te Heeg, een zeer mooi gebouw, was Vrijdag 24 Juli stemmig versierd. Daar in de zo vertrouwde omgeving zouden de oud- leerlingen van de Geref. School juffrouw Sikkema, die 40 jaar bij het onderwijs werkzaam was geweest, huldigen. Het was trouwens de ganse dag al feest want de kinderen waren ’s morgens naar school gegaan in de „Sneinske klean” en daar was het op een feestvieren ge gaan, met limonade en voordragen er bij. Men had haar toegezongen, toege lachen, toegesproken, ze was er beduusd van die juf En deze avond om 7.30 zouden de „grote” kinderen komen, oud-leerlingen van wie velen nu al „heit en mem”. Dit mocht men niet verzuimen. Zijn we zelf niet in gezelschap van een blozende jon ge knaap naar Heeg gereden ook oud- leerling evenals z’n vader? Vertelde hij ons niet veel bijzonderheden En zelfs, dat ie ook mee wou helpen om de avond te doen slagen, door lucht in het orgel te pompen? Om acht uur werd de jubilaresse bin nengeleid, een flinke, rechte gestalte met zilvergrijs haar en een glimlach op het rustige gelaat. Haar ogen dwaalden door het kerkgebouw en in haar hart was vreugde, immers zovelen waren er. De heer H. L. Poepjes, die de leiding had van deze avond sprak een woord van welkom, liet psalm 103 1 zingen, las daarna uit de Heilige Schrift uit de onberijmde 103e psalm en ging voor in gebed. De Chr. Zangver. onder leiding van de heer Kaspersma zong een tweetal liede ren, die zuiver en melodieus door het kerkgebouw klonken. Daarna kwamen de sprekers. De heer Poepjes gaf in vaak humoristische stijl een historisch overzicht van juffrouw Sikkema’s leven als onderwijzeres en zei o.m.: „Op 1 July 1913 kamen jo by it ünderwiis en nei 5 jier yn Müntsje- syl tahalden to hawwen kamen jo by üs yn Heech. lenris yn 1921 hawwe jo it jitris yn Grinslan bisocht, mar doe’t de Heechmer skoalle nei in jier wer in bi- rop op jo die kamen jo wer by üs en der binne wy tige wiis mei juffer. Jo hawwe in waerm hert foar de bern en dat de bern fan jo hélde, hawwe jo fan ’e moarn sjoen en heard en sjogge jo nou wer. Wy hoopje dat jo noch lang it mid del wêze meije dat üs bern opfiedt yn Kristlike deugden. As in biwiis hoe heech dat wy jo hawwe, stiet hjir nést my in great pak, 't liket wol in monu- mint, dat nou ünthuld wurde sil hwer’t al jou aldlearlingen mei greate leafde ta jown hawwe!” Er kwam een prachtig dressoir uit de doeken en „juf” was zichtbaar getroffen door dit mooie cadeau. Op dit ogenblik, een zéér juist ogen blik, kwam het Chr. fanfarecorps Cres cendo binnen en bracht de jubilaresse een muzikale hulde met een gevoelvol speechje van zijn voorzitter de heer D. Ozinga. De volgende spreker was Ds. van Ko ningsveld, die in een duidelijke en gedo cumenteerde toespraak inging op de waarde van het Christelijk onderwijs in het algemeen en dat van Heeg met een begaafde onderwijzeres als juffrouw Sikkema in het bijzonder. Hij roemde haar grote ijver, haar élan en de een voud waarmee zij haar zware taak ver vult. Hij zeide onder meer: „God heeft u misschien wel na opgeven van een eigen levensideaal gegrepen en u een taak gegeven. En nu, na veertig jaar, want Hij laat ons steeds achteraf zien wat Hij met ons vóór had, nu beeft God u laten zien en beleven hoe goed het van Hem was, u voor deze taak te roepen Wij danken u zeer, zéér hartelijk juffr. Sikkema, voor wat gij voor onze kirde ren en voor ons christelijk onderwijs z;Jt j do wereld. Ook was het prachtig zeilweer. Het was alleen jammer, dat de mooie zuid westelijke bries waarmee begonnen werd later veel zwakker werd. Op de start boot „Undernimming” werd dat bezwaar wel opgevangen door het aantal routes van vier op twee terug te brengen, maar de zeilers die met een vlak tuig gestart waren konden daar niets meer aan veranderen en moesten het met lede ogen aanzien hoe hun concurrenten die op minder wind gerekend hadden, zienderogen op hen inliepen en hen in vele gevallen voorbijgingen ook. Boven dien ging de wind ook nog draaien, waardoor de baan, die in de eerste route een prachtig kruisrak bevatte dat liep van de start tot aan de boei bij Gosse- palen, vrijwel geheel bezeild werd. Dat was nog erger. Maar ondanks dat was het toch een aardige wedstrijd. De Z.O.U. mag dubbel en dwars tevreden zijn. De klasse Schouwen telde vijf deel nemers, onder wie Franke Frankes At sma Jr met de Fenna van Jellema te Gauw. De andere vier waren de bekende Toppenhüsters, van wie F. F. Atsma Sr weer onbedreigd won. In de Larkenklasse werd Sikma slachtoffer van de afnemende wind. Zijn mooie voorsprong op de Leeuwarder Postma werd steeds kleiner en bij de laatste boei, met de overwinning in zicht dus, kreeg z’n achtervolger hem te pak ken. Van de zeven gestarten in de Pampus klasse was de Boecanier, waarin G. Zijl stra de helmstok voerde, verreweg de snelste. Hij nam spoedig de leiding en voerde zijn voorsprong tot ruim vier minuten op. Bakker was constant twee de, maar in de tweede route moest bur gemeester Reitsma de derde plaats af staan aan Jissink, stuurman in de Kou furd. De Vrijheidsklasse telde maar drie deelnemers. D. Gaastra kwam, zag en overwon met de nieuwe Doerak. Wier stra liep met de afflauwende wind wel hard op hem in, maar moest zich dit maal toch met de tweede plaats tevre den stellen. De eerste prijs in de 16 m2 Eenh.klasse was onbetwist voor Dirk de Haan, maar achter hem verwisselden Veldstra en Visser van plaats. Onder de acht die na hen kwamen, werd eveneens verwoed gestreden, waardoor ook hier de volg orde nog gewijzigd werd. De Valkenklasse had het spannendst verloop. Reinart Mulder was na een lange afwezigheid ook weer eens van de partij. Wel kon hij niet winnen, maar toch liep hij in de tweede route z’n zwa ger Breuning voorbij. Die had daarvoor de leiding al moeten afstaan aan de Leeuwarder v. d. Meulen, zodat hij als derde eindigde. Het veld van zeven Regenbogen werd doorlopend aangevoerd door de Jouster de Jong, die er een mooi eind uitlag. Hendriks was tweede na de eerste route, maar werd daarna door Alberda gepas-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1