Het saneringsplan voor de Stesnklipstraten i Rondom de Kerck van Sint Maerten te Sneeck NED. STAATSLOTERIJ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Negentien Adspirant-Zeilkoninginnen FEESTEND FRANEKER Ijlst werd gefilmd Vrijdag 31 Juli 1953 108e Jaargang No. 60 VRIJDAGS. RedacteurL KIEZEBRINK V.-U- //'5o Afscheid R. Frank P. S. Scheltema. Brand in woonschuit 520e Weer een overwinning op het water Dikste man van W. Duits land kon niet komen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave vae NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBl AO 4000 postduiven zoek Nationale reclasseringsdag Redactie-adres KLE1NZANÜ 7 - Telef 2872 De emigratie Listige Lijsters Kind stootte beeld omver Nog een Vierdaagse wandelaar r’* Gemeentereiniger gaat met pensioen Afscheid Ds. Dickhout te H ommerts-J utrij p Geslaagd /tón 4o? 4 l. rriccc. f» T L J irsnenKt - Wat de raad te behandelen krijgt SNEEKER NIEUWSBLAD rt t lil •5» Het restaureren van een kerk is niet alleen een daad van noodza kelijkheid, maar ook van piëteit tegenover hen, die haar hebben gebouwd. De twee Westertorens afgebroken. Op 10 September 1681 stortte de ge vel tussen de beide Westertorens in. Op 27 September daarop volgend besloot men in overleg met de Magistraat deze gevel te herstellen. Bij nader onderzoek bleek echter dat niet alleen deze gevel maar ook de beide omstreeks 1600 ge bouwde torens zeer bouwvallig waren, H. de Vries, Sneek met „Dirk Tom”; mevr. G. v. d. VeenDrarjer, Joure met „Butterfly”; mej. J. B. Minks, Leeuwar den met „Henjoh”; mej. L. Thobokholt, Groningen; mevr. Piersma—Otten, Sneek met „Ciconia”; mevr. J. TerpstraPas ma, Sneek met „Zwerver” en mej. T. Thobokholt, Groningen. Pampusklasse: mej. IJ. Lusthoff, Am sterdam met „Ruiter”; mej. IJ. Weis senbach, Sneek met „Weerhaan”; mej. W. v. d. Meulen, Sneek met „Koufurd”; mevr. A. de Jongde Haan, Sneek met „T jip”mej. A. Groenewoud, Amster dam met „Gost”; mej. L. Louwen, Am sterdam met Heron”. De stuurvrouw van „Smelleken”, welk jachtje ook is aangegeven, is nog niet bekend. Een spelend kind heeft op de tentoon stelling, die in het raadhuis te Bolsward wordt gehouden, een in beton gegoten vogelfiguur van de beeldhouwer Rudi Rooyackers omver gestoten. Het beeld, dat aan mr T. Sanders te Schiedam be hoort en door deze voor de expositie „Het dier in de beeldende kunst” was afgestaan, werd geheel verbrijzeld. Het ongeluk gebeurde tijdens afwezigheid van de dienstdoende suppoost. De ouders van het kind zijn met stille trom ver trokken. Het beeld was verzekerd. Op de tentoonstelling te Bolsward. Van 6000 postduiven, die per trein van Amsterdam naar Mons werden ge bracht en daar gelost zijn 4000 zoek ge raakt. Ze zijn vermoedeltjk boven Lim burg door een onweersbui uit hun route geraakt en in de Noordelijke provincies verzeild. Degene bij wie duiven zijn aan gevlogen, wordt verzocht de naastbij- gelegen politiepost in te lichten. De nationale reclasseringsdag zal dit jaar worden gehouden in de periode van 21 September tot 4 October. Zaterdag 3 October zal voor de meeste gemeen ten gelden als centrale datum. geven. Ook de hoge ladder ontbrak niet. Jammer dat zich hierbij een klein onge val voordeed. Nadat op het sportterrein nog opnamen waren gemaakt van de heren van de Volleybalclub en de kaats- vereniging volgden de mars en de op tocht van alle deelnemende verenigingen en de brandweer door de stad, ’t Leek wel een feestdag. In de O. L. school werden tot besluit nog geluidsopnamen gemaakt van de drie plaatselijke zang verenigingen en het muziekcorps. Het wachten is nu op de dag In Januari, wanneer alles op het witte doek zal worden vertoond. Advertentleprlj» 15 cl p«> m.m. Bij contract (handehadv.) lager. Abonnementsprijs 3. - per half jaar Franco oer post 3.75 oer hall laar Giro 50748 ten name »an Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Dat de titel „Zeilkoningin” door vele dames begeerd wordt, blijkt wel uit het aantal deelneemsters aan de nationale dameswedstrijden welke morgenmiddag op het Sneekermeer gehouden zullen worden. Gistermorgen hadden zich reeds negentien adspirant-koninginnen aange meld, onder wie ook mej. M. Verwer al hier, de koningin van 1953. De dames komen niet alleen uit Friesland, maar ook uit Groningen en Holland, zodat deze wedstrijden inderdaad al nationale bekendheid hebben gekregen. De lijst ziet er als volgt uit: Valkenklasse: mej. M. Verwer, Sneek, met „Margrietha”; mej. A. M. Teken broek, Groningen met „Vis a Vis” en mej. C. H. Grondsma, Bergen N.H. met „Pax”; mej. Fenna Vis, Sneek met „Vi vian”. 16 m2 eenh.klasse: mevr. J. Diepen veenvan Dijk, Sneek met „Elja”; mej. Man deerlgk gewond. Dinsdagavond is de op z’n eentje in een woonschuit aan de Woudvaartkade alhier wonende W. de Jong deerlijk ge wond bij een pogen tot blussing van een brand die door een gebrek aan een pe troleumstel in zijn schip ontstond. Hij is in het St. Antonius ziekenhuis opge nomen. De brand is geblust door omwo nenden. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In de eerste helft van 1953 zijn 20453 Nederlanders geëmigreerd, van wie 36 naar Argentinië, 3589 naar Australië, 299 naar Brazilië, 11734 naar Canada, 1309 naar Nieuw-Zeeland, 1774 naar Z.- Afrika, 1399 naar de Ver. Staten en 313 naar andere landen. In totaal zullen dit jaar waarschijnlijk 40.000 Nederlanders emigreren. het gebruik van gronden in het leven worden geroepen. Krachtens de Woning wet moet aan het treffen van enkele maatregelen een omvangrijke procedure voorafgaan. Zo zullen van het voorne men tot het vaststellen van bijzondere rooilijnvoorschriften alle eigenaren en hypotheekhouders in kennis moeten worden gesteld terwijl een bouwverbod slechts kan worden gelegd op gronden, welke bij een voorafgaand raadsbesluit in de naaste toekomst voor de aanleg van een straat, gracht of plein zijn be stemd. Teneinde voortgang met de voor geschreven procedures te kunnen ma ken, stellen wij u in afwachting van de aanbieding van het volledige plan voor, thans de gronden aan te wijzen, welke tot straat met daarbij behorend groen, en water zullen worden bestemd. en daarin een nieuwe westelijke ingang te maken met een portaal er voor. Hier mede werd een geheel nieuwe driezijdi ge westelijke sluiting verkregen met daarin vijf grote rondbogige venster openingen tussen rechte pilastervormige steunberen. Door deze inkorting werd eveneens een nieuwe Zuideringang nood zakelijk, maar die werd aanmerkelijk kleiner gemaakt en geplaatst onder het eerste venster aan de Westzijde van de Zuiderzijbeuk. Gezien de slechte toe stand van de muurplaten werd tevens besloten de middenbeuk te verlagen, het dak 4i£ meter te laten zakken en de vensters in de middenbeuk te laten ver vallen. Een grondige restauratie die de kerk opnieuw een geheel ander aanzien zou geven. Nadat op 24 Februari 1683 bij de Mi- gistraat bericht was ontvangen dat een belasting op het klein gemaal ten bate van het herstel en onderhoud van de kerk was toegestaan, werd in de ver gadering van Magistraat en Vroedschap op 26 Februari 1683 besloten de herstel lingen aan de Martinikerk over 14 da gen te hervatten met tien metselaars en tien timmerlieden en verder „dat het torentje boven op het dak zal blijven staan zoals hij nu staande is”. Het eerste Sneker klokkenspel. Nadat de werkzaamheden aan de mid denbeuk en het dak gereed waren geko men, werd op 29 Juni 1683 door de Ma gistraat en Vroedschap besloten het uurwerk en hèt speelwerk wederom in het torentje te plaatsen. In dit torentje bevond zich reeds een klein speelwerk of voorslag, bestaande uit negen kleine Het tweede klokkenspel. Het speelwerk in het fraaie, in Re naissancestijl gebouwde daktorentje, werd in 1710 vervangen door een uitge- breider klokkenspel van 14 klokjes te samen wegende 458 pond. De 9 oude klokjes werden hiervoor vergoten. Het waren de klokkengieters Claes Noorden en Jan Albert de Grave uit Amsterdam die deze klokjes goten. Beide waren leerlingen van de Hemony’s wier bedrijf zij later ook voortzetten. Van hen be stonden reeds twee grote beiaarden, een te Leuven (in 1914 verwoest) en een te Middelburg (verwoest in 1940). Het speelwerk van dit tweede carillon werd gedreven door een houten ton met ijzer beslagen. We hebben onze stadgenoot de heer J. v. d. Werf, Westersingel 67 alhier, on recht aangedaan, want we vermeldden hem in ons vorig nr. niet bij de Snekers die de Vierdaagse liepen. Ook hij deed het met succes; 40 km met 1 kilo ba gage. Met het dichten van het gat bij Ste- vensluis aan de Noordkant van Schou- wen-Duiveland is een belangrijke stap voorwaarts gedaan bij het terugdringen van het zeewater, dat nu nog zo over vloedig de duizenden hectaren land overstroomt. Dinsdagmiddag om tien minuten over half twee loeiden de "sire nes, ten teken dat deze faze geklaard was, maar het betekende nog niet, dat weer kostbare akkers terug waren ge wonnen, hoewel en dit is zeer zeker ook van belang nu wel is voorkomen, dat bij elk tij tot zes millioen kubieke meter water door het gat de polder Vierbannen van Duiveland in en uit stroomt. Reeds 80 jaar na de ingrijpende ver bouwingen van omstreeks 1600 begon de kerk opnieuw ernstige tekenen van verval te tonen. Reeds in 1663 moest het Noorderportaal met nieuw hout worden beschoten en het dak met nieuwe leien worden bekleed. Dit kostte de kerkvoog den 450 car. gids., een bedrag dat aan merkelijk boven hun krachten ging. De inkomsten tot onderhoud van de kerk, afkomstig uit de opbrengsten der ker- kegoederen, bedroegen in 1650 slechts 204 car. gids, per jaar en daarbij had de kerk nog vele particuliere schulden. Toen dan ook de kap van de Noorder- toren het in 1663 eveneens begon te be geven, waren geen gelden meer voor handen om dit te herstellen. Daarom werd een verzoek gericht tot de Ma gistraat van de stad Sneek om een sub sidie van 400 of 500 car. gids, uit „de clein menglens” wat na een ingesteld onderzoek werd ingewilligd. Teneinde voor het dagelijkse onderhoud der kerk meer gelden beschikbaar te krijgen werd echter na overleg met de Kerkvoogden door de Magistraat op 5 Maart 1664 te vens besloten, dat bij het overlijden van een oud persoon 1 car. gld. en voor een kind 6 stuivers extra moest worden be taald boven de vastgestelde luiders- gelden. klokjes, welke niet veel groter waren dan een flinke huisbel. Het gewicht van deze klokjes bedroeg te samen 31 pond. Tevens hing in dit torentje de luidklok uit 1466, gegoten door Steven Butendiic, een lid van de bekende klokkengieters- familie van die naam, die in de 15e eeuw in Utrecht woonde. Als opschrift vinden we op deze klok: fugo pestem festa decoro defunctos ploro anno domi- ni MCCCCLXVI Steven butendiic fecit. Zij werd sedert de afbraak van de Wes- tertoren gebruikt als heeluur-slagklok. Na het gereed komen van de grote her- stellings- en verbouwingswerkzaamhe den werd boven de nieuwe ingang (por taal) in de Westelijke gevel aan de bui tenzijde een herdenkingssteen in de muur gemetseld, waarop het navolgen de vers werd gebeiteld: „Hersteld den 14 Augustus 1682. Ten derde male, zeeg St. Martens tempel neder; En zag haar toorne kroon vertreden met de voet, De Burgerjj van Sneek, ontstoken door den gloed, Van Godes-dienst hersteld, ’t bouw vallig Godshuis weder: Vrouw Heemstra legt hier eerst den grondsteen in ’t verband, En op haar zegen houd de Kerk nu eeuwig stand”. De Kerkvoogden, nu uit ondervinding wetende dat de gewone inkomsten uit de kerkegoederen niet voldoende waren voor het onderhoud van het gebouw gin gen in 1684 over tot het instellen van een belasting op de vrouwenstoeten. Zij hielden er nl. rekening mee, dat niet be kend was hoe lang de opbrengst van het kleingemaal nog zou voortduren en wil den op die manier een fonds vormen, waaruit later de eventuele herstelkosten zouden kunnen worden geput In 1708 werd besloten een eikenhouten gewelf in het nieuwe Westerkoor en in het Mid denschip aan te brengen, terwijl een jaar later ook het Oosterkoor van een dergelijk gewelf werd voorzien. Achter de woning van de familie Th. Pasma in de Priorstraat groeide een klimop tegen het schuurtje In deze klimop woonde al enige jaren een lijster- paar dat hier iedere zomer twee of drie maal een stel jongen groot bracht. Maar dezer dagen werd de klimop ver wijderd en raakten de lijsters hun wo ning kwijt. Ze hebben samen eerst enige tijd beduusd naar de kale muur zitten kijken, maar vonden spoedig een oplos sing voor hun woningprobleem. Bij de buren stond onder een afdak een bakje met wasknijpers dat hun wel geschikt teek. De knijpers werden er uitgehaald en in het tuintje gedeponeerd waarna het bakje met wat modder en gras tot nestplaats werd ingericht. Mevr. Broer- sma heeft de hand over het hart gestre ken en de idylle niet verstoord. Nu broedt het wijfje al weer op twee eieren. Het in renaissancestijl opgetrokken stadhuis van Franeker, dat een der mooiste van Friesland is en dateert uit het laatst van de 16e eeuw, is na een uitgebreide restauratie, die ruim drie jaar in beslag nam, in oude luister her steld. Maandag is het gebouw opnieuw in gebruik gesteld door de commissaris der Koningin in Friesland, mr H. P. Linthorst Homan. De opbloei van het culturele leven in Friesland na de bevrij- ding en de grote belangstelling die pro vincie en gemeenten aan de dag leggen voor restauratie van monumenten en be houd van stads- en landschapsschoon voerde de commissaris aan als bewijs voor het feit dat de Friezen, meegaand met de tijd, toch eigen waarden wensen te behouden en eigen tradities en cultuur willen bewaren en versterken. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de P.C. werd Dinsdag een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waar in de voorzitter van de commissie, mr K. Bijlsma, in het Fries een historisch overzicht van deze traditionele kaats- partij gaf. Hij huldigde alle oud- en overleden kaatsers in de persoon van de aanwezige oud-P.C. koning, dc 85-jarige Jan Reitsma uit Pingjum. Hij eindigde met de hartstochtelijke oproep: „Frys- lan, weitsje oer dizze dei, biwarje dizze pearel, dat er ünskein ienkear oan de neiteam oerjown wurde sil; salang üs de krêft dêrfoar jown is, sille wy üs bést dwaen.” De commissaris der Koningin, mr Linthorst Homan, bood in een toespraak de gelukwensen namens het gehele Friese volk aan en deelde mede dat de voorzitter van de P.C., mr Klaas Bijl sma benoemd was tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In de beide P.C.-keurmeesters Jacobus Jellema en Klaas Pollema, die beide 25 jaar de kaatssport in deze functie ge diend hebben, werden ook de stille wer kers voor de kaatssport gehuldigd. Zij mochten beide de eremedaille in brons van de orde van Oranje Nassau in ont- Eigen geld. .5360, 5386, 5392, 8602, 8637, 8809, 12646, 112683, 19350, 19351, 19353, 19356, 19357. Een Duits gerechtshof heeft zich ver plicht gezien om op reis te gaan naar de dikste man van West-Duitsland, die als getuige voor het hof had moeten ver schijnen. Hij is de 315,5 pond zware bur gemeester van het dorp Hunzen. Men had hem een oproep gestuurd om te ko men getuigen. Het hof ontving een brief waarin de burgemeester verklaarde dat hij niet in staat was om te komen, om dat hij zich in geen enkele auto, bus, trein of tram kan wringen. Ook een arrestantenwagen van de politie bleek te nauw te zijn. Daarop deed men het voorstel hem op een open vrachtauto te hijsen en h n zo naar het hof te ver voeren. Dat voorstel wees de burge meester verontwaardigd van de hand. Er bleef het hof niets anders over dan de reis van vijftig kilometer naar Hun zen te maken. De burgemeester zat daar op de heren te wachten achter een tafel met een uitsparing, waarin zijn buik precies paste. vangst nemen. Mr Linthorst Homan noemde het or ganiseren van de P.C.-dag een Fries volksbelang. Hij memoreerde de vroege re gewoonte van de Friese landarbeiders om bij het inhuren vrij te vragen voor de P.C.-dag en gaf de sociale commissie van de Landbouworganisaties in overwe ging deze bepaling in het arbeidscon tract op te nemen. Ook hoopte de com missaris dat de Friese onderwijskrach ten hun medewerking zulten verlenen om de kaatssport onder de jeugd te propageren. Nog zeer vete sprekers voerden het woord; onder hen was een vertegenwoor diger der regering en de heer J. D. v. d. Meij van Pietersbierum, die namens het actie-comité een bedrag van 1200. aanbood, als basis voor een fonds voor het jeugdkaatsen. Hg bood de voorzitter van de P.C. een zilveren ambtsketen aan, waarvan de schakels de namen der kaatskoningen dragen. De 100ste P.C. partij. De jubileum P. C. partij genoot Woensdag enorme belangstelling van de zijde der kaatsliefhebbers, die van hein de en ver waren opgekomen. Zg werden beloond met een schitterend kaatsfestijn, waarvan de uitslag als volgt luidt: le prijs H. Schuil, Harlingen, F. Helfrich, Leeuwarden, R. Kuiper Makkum; deze laatste werd, welverdiend, tot koning uitgeroepen. 2e prijs M. v. d. Weerd, Arum, Th. de Bruin, Leeuwarden, G. Groen, St. Anna; 3e prijs M. v. d. Leest, Stiens, S. Olivier Harlingen, A. Hiem- stra, Leeuwarden; 4e prijs J. Schouten, Huizum, Joh. Jansen, Harlingen, A. Veldkamp, Huizum; 5e prijs A. Broer- sma, Baard, Sj. Bouwsma, Franeker, J. de Haan, Bolsward; 6e prijs Joh. Sta- vinga, Poppingawier, S. v. d. Zee, Leeu warden, D. Smedinga, Harlingen; 7e pr. R. Hoekstra, Temaard, H. de Haan, Holwerd, W. Vlietstra, Franeker; 8e pr. A. v. d. Meuten, Berlikum, Haima, Dongjum, A. de Jong, Harlingen. 4 terwijl de muren van de middenbeuk waarop het dak rustte eveneens waren vergaan. Goede raad was duur. De kerkvoogden zaten met de handen in het haar. De vraag hoe komen we aan geld, was vlugger gesteld dan beant woord. Op 10 December 1681 werd van de Magistraat bericht ontvangen dat een collecte bij alle Gereformeerden en sympathiserenden voor de wederopbouw en restauratie van de kerk werd toege staan. Na deze openbare inzameling liet de Magistraat zich zelf ook niet onbe tuigd. maar de beschikbaar komende gelden, 37000 car. gids., bleken bij lange na niet voldoende om de kerk weer hecht en sterk te maken. Geen moge lijkheden meer ziende om aan geld te komen besloten de Magistraat en Vroed schap van de stad Sneek bij de Staten van Friesland een verzoek in te dienen tot het mogen heffen van een belasting op het klein gemaal, waarvan de op brengst dan ten goede zou komen aan de restauratie en het onderhoud van de kerk. Op dit verzoek werd door de Sta ten gunstig beschikt. Eelko Napjus ver telt ons in zijn Kroniek, dat voor de herstellingen aan de kerk het advies van kundige bouwmeesters werd ingeroepen. Na overleg met de Kerkvoogden en de Magistraat van de stad werd besloten, de twee torens aan het Westeinde af te breken en niet weer op te bouwen, de Noorder- en Zuiderzijbeuk aan het West einde ongeveer 6 m. in te korten en de Westelijke voorgevel opnieuw op te met selen doch deze met 5 m. te versmallen Morgenmiddag is er weer een afscheid bij de Gemeente Reiniging. Dan gaat Hijlke Bergsma na 34 dienstjaren met pensioen. Bergsma kwam bij zijn werk niet veel met bet publiek in aanraking zoals vete zijner collega’s en is daarom ook minder bekend bij de burgerij. Maar de leiding van het bedrijf heeft hem altijd zeer gewaardeerd om de grote toewij ding en buitengewone ijver waarmee hij de Um opgedragen werkzaamheden ver richtte. Deze bestonden tot voor enige jaren voornamelijk uit het laden van compost, het lossen van baggerpramen en tx>«nensjouwen, allemaal zwaar werk maar waarbij Bergsma nadat hij de zes IrAsies al op de rug had nog voor geen jeragkersl uit de weg ging. Zelfs ver leden jaar laadde hij nog een schip com post js.ee. De laatste jaren was bij ge regeld belast met het reinigen van de vw-markt en het ledigen van een aantal putten bij garages e.d. Naar wij vernemen zal ds Diephout op Zondag 16 Aug. a.s., ’s nam. 1.30 uur in de kerk te Jutrijp afscheid nemen van de Ned. Herv. gemeente te Hom- mertsJutrijp. Op 23 Aug. a.s. zal hij te 10 uur 's voorm. bevestigd worden in zijn nieuwe gemeente IJmuiden-Oost door ds G. Wassenaar, waarna hij om 3 uur ’s am. zijn intrede zal doen in de Goede Herder Kerk aldaar. Ds Dickhout stond van 27 October 1946 te HommertsJutrijp. Trekking le klas. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. 3849 25000; 18902 5000; 11540 2000; 13869, 17728 ƒ1500; 1656, 4250, 12619, 16343, 16472 ƒ1000. Geslaagd te Rotterdam voor het exa men leraar lagere Technische school, de heer Dirk de Vries te Sneek, af komstig van Rauwerd. Te Leeuwarden slaagde voor het hoofdakte examen de heer F. Faber te Gauw, thans onderwijzer te Nunspeet. Te Groningen slaagde voor het B- gedeelte van de hoofdakte de heer H. Gerbensma van Sneek. OPPENHUIZEN. Onze vroegere plaats genoot B. Wester, thans leraar aan de Amsterdamse Grafische Schooi afd. Lithografie, is geslaagd voor Paedago- gie art. 38 Nijverheidsonderwijs. Het saneringsplan voor de binnenstad wordt ontworpen door het architecten bureau Verhagen, Kuiper, Gouwetor en de Ranitz te Rotterdam. Dit bureau heeft nu een partieel plan voor de woon wijk omvattende de Steenklipstraten ontworpen, welke wijk in de eerste plaats voor sanering in aanmerking komt. Deze sanering zal slechts tot stand kunnen komen door volledige amovering van de bestaande bebouwing en de uitvoering van een nieuw bebou- wingsplan. Met de uitvoering daarvan zijn aanzienlijke bedragen gemoeid en het zal dan ook alleen kunnen worden verwezenlijkt al« het rijk financiële steun verleent, waarvoor een aanvraag is ingediend. Het ligt in de bedoeling, aldus B. en W. in hun voorstel aan de raad, thans zo spoedig mogelijk een volledig uitge werkt saneringsplan met kostenbegro- ting aan uw oordeel te onderwerpen. Daarbij zal worden voorgesteld ten ein de de uitvoering van het plan te verze keren, enkele stedebouwkundige maat regelen te treffen, gegrond op de Wo ningwet. Zo zulten bijzondere rooilijn voorschriften als bedoeld in artikel 2 dier wet moeten worden vastgesteld, een bouwverbod. krachtens artikel 35 moeten worden uitgevaardigd en ten slotte met toepassing van artikel 43 der Woningwet voorschriften met betrek king tot de aard van de bebouwing en X JU. «sfe ^Xa.’ X IJLST, 29 Juli. Met spanning werd de dag van heden door de leden van de or ganiserende vereniging „Looft den Heer” tegemoet gezien. Veel hing er af van het weer, wanneer alles naar wens zou slagen. Maar de dag zette in met een heerlijk zonnetje en om half tien verscheen de klankfilmopnamewagen. Het begin, de opname van de scholen, was enigszins teleurstellend. Door de vacantie waren lang niet alle kinderen en onderwijzers aanwezig. Alléén de kleuterschool was vrijwel geheel pre sent. Daarna werden overal in de stad opnamen gemaakt. Niets werd overge- slagen. Een boer, met zijn mensen nog in de hooiing werd evengoed gefilmd als de aankomst van de Johanna Jacoba. Ook leuke dingen deden zich daarbij voor, ’s Middags werden de Doopsge zinde Zusterkring en de Vrouwenbond in de tuin bij Ds. Kossen genomen, en op de overkluizing trad de E.H.B.O. op. Bij de firma Nooitgedagt werd een op name gemaakt van de artikelen welke daar vervaardigd worden. Op het sport terrein hielden de dames van de gym nastiekvereniging StAnfries een vrjje en een hoepeloefening, terwijl de dames van de Volleybalclub eveneens optraden. De brandweer vormde het hoogtepunt. Die had er alles op gezet. Eerst een prachtig geslaagde uitrukoefening, waarbij de manschappen in uniform van alle kan ten kwamen aanzetten en met de auto- spuit naar de overkluizing reden, waar luit 8 slangen tegelijk water werd ge- A In de vergadering van de raad der gemeente Sneek, welke hedenavond ge houden wordt, komt nog aan de orde een voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel Boschgracht nr. 12, voor de som ”an 500.Zodra voor het er in wonend gezin andere woonruimté is ge vonden, zal het perceel dan worden af gebroken. B. en W. dragen ter benoeming van een onderwijzer aan de Bolwerkschool (vac. J. D. Westra) voor de heer S. Muizelaar, onderwijzer te Harlingen. B. en W. stelten voor over te gaan tot voorlopige vaststelling van de ge- meenterekening dienstjaar 1951. Het begrotingstekort van deze dienst be droeg aanvankelijk 190000, doch door hogere rijksuitkeringen en destijds nog niet voorziene andere inkomsten sluit deze rekening nu met een batig saldo van 6300C. Na 39 jaar zijn beste krachten aan het onderwijs te Sneek te hebben ge geven, gaat de heer R. Frank met in gang van 1 Augustus de dienst met pensioen verlaten. Tot voor z’n benoe ming te Sneek was hij eerst enige jaren werkzaam aan de openbare scholen te Pingjum en Joure. 1 Juni 1914 trad hij te Sneek in functie. Aan verschillende openbare schoten was hij werkzaam, tot hij in Maart ’31 benoemd werd aan de toen nieuw ingestelde V.G.L.O.school, aan welke school hij tot z’n ontslag ver bonden bleef. Bg vete Snekers zal hij nog lange tijd in herinnering blijven: vele oud-leerlin- gen zullen nog vaak denken aan z’n vriendelijkheid en hulpvaardigheid, ter wijl hij in de jachthaven en „op de Meer” t kend blijft als de enthousiaste kapitein van de „Resi”. Als leraar aan de Handelsavondschool heeft hij vete jeugdige Snekers de eerste beginselen van het typen bijgebracht, terwijl hij als opleider en examinator voor de akte Handenarbeid op dat ge bied ten zeerste gewaardeerd werd. Hij gaf er de voorkeur aan met „stilte trom” te vertrekken. Op 18 Juli nam hjj, i verband met nog ende exa- mendagen, afscheid van personeel en teerlingen van de V.G.L.O.-school. Het echtpaar Frank heeft Sneek metter woon verlaten en hoopt te Amersfoort nog lange tijd van een welverdiende rust te genieten. T. wxjjMZ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1