1953 Rondom de tak van Sint Maarten te Sneeck NED. STAATSLOTERIJ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ■Hl y Indeling Voetbalcompetitie 1953-1954 f I 7 i Gevarieerd Amusement boven de Wip Vrijdag 7 Augustus 1953 108e Jaargaug No. 62 Wijtze Broersma overleden 520e Kerknieuws Vreemd eendenei Benoemd Grote Paardenfokdag met ruiterdemonstraties te Bolsward Redactie-adres KLE1NZANÜ 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- i 4-7 k Italiaans team voor Valken wedstrijd had pech Scheepsbrandje in de Jachthaven Jeugdviswedstrijd Zeilwedstrijden te Lemmer Bioscoopnieuws Openbare Leeszaal en Bibliotheek Geslaagd Hg® «rw ,f< «MTVIMffiN RedacteurL KIEZEBRINK IV Het derde carillon. le klas. it tt District Noord 3e klas A: 14346 5000; Eigen geld. Foeken, HYLKJE GOINGA. Augustus ’53. reeds als lijdelijk Kerkkauwen vliegen in en uit gierzwaluwen omzweven krijsend het oude torentje op het dak van de kerk, waarin het kleine speel werk hangt. Prinses Irene vierde Woensdag in Amerika haar veertiende verjaardag. FotoPaul Huf. bij die van het kerkgebouw zelf, waar door het dit ontsierde en uit de toon viel. De scheiding tussen Staat en Kerk. trokken. In 1799 ging de koepel op het dak eveneens in eigendom over aan de Burgerlijke Gemeente van Sneek. Daar, om werd op 15 December 1801 besloten een nieuwe ingang buiten de kerk in de Noordertoren te laten maken. Geref. Kerken. De classis Sneek heeft préparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H. Bade te Sneek, cand. aan de V.U. Het Stedelijk Muziekcorps concerteerde er Woensdagavond. SNEEKER NIEUWSBLAD Trekking 2e klas. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. 5383, 8612, 8621, 8807, 10895, 12667, 12677, 19368. Na 60 jaar werd de klank van het tweede klokkenspel er niet beter op. De toon werd onzuiver en daarom nam de Magistraat van de stad Sneek in 1770 het besluit tot algehele vernieuwing en tevens uitbreiding van het klokkenspel. Het werd gegoten door Joan Chr. Borg hard te Enkhuizen met als opschrift I. Borghard fudit Enchusae 1770. De 26 klokken wogen samen 1270 kg. en de kosten bedroegen ongeveer 5000 car. gids. Bij dit nieuwe klokkenspel maakte Hermanes Eekhof te Enkhuizen een ko peren speeltrommel, wegende 345 kg. en bevattende 4680 gaten tot verandering der pennetjes voor de verschillende me lodieën. Ook het handklavier voor de beiaardier werd door Eekhof geleverd, die voor zijn werk 4000 car. gids, ont ving. De fraaie Renaissance dak ruiter afgebroken. Nadat in 1797 de Bataafse Republiek was uitgeroepen werd de bevoorrechte plaats van de Staatskerk aan de Gere formeerden ontnomen. De Kerkvoogdij verloor hierdoor de belangrijke bron van inkomsten uit de in 1683 ingestelde be lasting op het klein gemaal voor onder houd van het kerkgebouw. Twee jaar later werd de 15e Maart een van de be langrijkste dagen uit de jaren van de Franse overheersing voor de Sneker Ge reformeerde gemeente. Op last van ho gerhand werd een contract gesloten tus sen de verschillende kerkgenootschap pen te Sneek wegens de „naastiging” van de St. Martinikerk cum annexis. In dit contract werd onder meer bepaald, dat het Gereformeerde Volk van Sneek aan de Roomse en Mennonite Kerkge- meentens te Sneek ieder zal uitbetalen een bedrag van 5320 car. gids, en 20 stuivers. De Gecommitteerden van de beide Mennonite Gemeenten echter lie ten aan de Gecommitteerden der Gere formeerde Gemeente van Sneek weten, dat zij afstand deden van de him toe gewezen somma gelds, aangezien zij hierop geen prijs stelden. De Roomse Gemeente bleef afzijdig, alhoewel een gedeelte van haar leden het voorbeeld van de beide Mennonite Gemeenten had willen volgen. Het haar toegewezen be drag werd dan ook door de Gereformeer de Gemeente betaald. De Zuideringang verplaatst. Ten einde het kerkgebouw aan de Zuidzijde een regelmatiger gedaante te geven, werd het in 1682 gebouwde Zui- derportaal in 1800 weer afgebroken, de muur dichtgemetseld en meer Oost waarts tussen het tweede en derde ven ster een nieuw portaal van hout opge- Men heeft in Sneek begrepen, dat wil men bezoekers en vacantiegasten trek ken, men op zomeravonden ook iets moet aanbieden. Meldden wij in ons nummer van Maan dag jl. reeds dat tot dat doel een fraaie met bloemen, vlaggen en lampjes ver sierde muziektent boven de Wip werd gebouwd, thans kunnen wy mededelen, dat een keur van orkesten en gezel schappen tot en met Vrijdag 14 Augus tus sfeer en gezelligheid in de Water- sportstad zal brengen. Diverse winkel straten en een aantal grote industrie- bedryven verzorgen deze avonden, die, zoals Dinsdag- en Woensdagavond ge constateerd kon worden, ook bij de in woners van Sneek zeer in de smaak vallen. Mogen wij u enkele gezelschappen noemen, die nog zullen optreden? De „Postharmonie” uit Leeuwarden, het „Lijempfcorps” uit Leeuwarden, de Het Bondsbestuur van de KNVB pu bliceerde de competitie-indeling voor het seizoen 19531954. De indeling luidt Advertcntlapriji 15 d per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementipriji I 3. - per half Jaar. Franco per port 3.75 per hall laar. Giro 50748 ton neme van Firma E. J. Drijfhout Snaak. Bergum, Black Boys, DOG, GAVC, Harlingen, KHC, De Kooi, Lemmer, Oly- phia, Rood Geel, Steenwijk WZS. Reserve le klas: Achilles 2, Alcides 2, Be Quick 2, Emmen 2, GV AV 2, Hee- renveen 2, Leeuwarden 2, Oosterparkers 2, Sneek 2, Velocitas 2. Reserve 2e klas A: Black Boys 2, Frisia 2, FVC 2, Harlingen 2, Leeuwar den 3, LSC 2, MSC 2, Rood Geel 2, Sneek 3, Zwaagwesteinde 2. Reserve 3e klas A: Friesland 2, Fri sia 3, FVC 3, GAVC 2 (bij toelating), Heerenveen 3, Leeuwarden 4, LSC 3, Nicator 2, Lemmer 2, Steenwijk 2. Het Kerkhof gesloten. Tengevolge van de besmettelijke ziekte in 1826, die ook in Sneek vele slachtoffers eiste, werd op 27 Mei 1827 op voorstel van Burgemeester en Wet houders door de Raad der gemeente be sloten dat het kerkhof rondom de St. Martinikerk niet langer als begraaf plaats zou worden gebruikt, en het lo pen daarover eveneens zou worden ver boden. Het gehele kerkhof werd hierna bewerkt met ongebluste kalk en be vloerd. In dit zelfde jaar meende men in de Westelijke muur van de Sacristie een deuropening te moeten maken, met een gang langs de Zuidermuur, aanslui tend aan het Zuiderportaal. Door deze gang kwam men direct achter de preek stoel uit en werd de andere weg vanuit de Sacristie naar het kerkgebouw over bodig. Vermoedelijk in 1876 by de bouw van een kosterswoning werd deze uit gang dicht gemetseld. De eikenhouten gewelven In het Westerkoor en het Mid denschip afgebroken. Tijdens de inwendige verbouwing in 1872 waarbij de zitplaatsen in halve cir kelvorm rondom de kansel werden opge steld, werd tevens het eikenhouten ge welf in het Westerkoor en het Midden schip gesloopt, wegens het ongedierte dat in het kerkgebouw naar beneden viel. Hiervoor kwam in de plaats een gestucadoorde zoldering welke aan de balken werd opgehangen. Bij al de hier mede gepaard gaande veranderingen werden echter onherstelbare verliezen aan het meubilair en het inwendige van de kerk toegebracht. P. S. S c h e 11 e m a. Onder zeer grote belangstelling is Woensdagmiddag het stoffelijk over schot van de heer Wijtze Broersma op de algemene begraafplaats alhier ter aarde besteld. De begrafenis die vanuit het Vrijz. Herv. gebouw „Fredehlem” plaats vond, stond onder leiding van Da. Elink Schuurman die deze plechtigheid opende met voorlezing van Psalm 103 (onber.) en 1 Cor. en gebed. In de toe spraak tot de nabestaanden en verdere aanwezigen memoreerde spreekster o.a. dat niet alleen een buitengewoon nobel mens en liefhebbend vader is heenge gaan, maar óók een goed vaderlander, die in de donkere jaren van de voorbije oorlog ’40-’45 wist wat zyn plicht was door hulp en onderdak te verlenen aan de door de vijand vervolgden. Mevrouw Broersma, echtgenote van de overledene, hield een ontroerend schone toespraak in het Fries welke zij beëindigde met het declameren van Gezang 149 3. Aan het graf werd nog gesproken o.a. door de heer Joh. Halbertsma, mevr. Broersma en Tj. Broersma, zoon van de over ledene, die tevens dank bracht voor de betoonde belangstelling. Een schat van bloemen bedekte de kist. In de afgelopen maand Juli werd de Leeszaal door 1974 personen bezocht, van wie 150 vrouwelijke, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 671L De heer Wijtze Broersma, in leven eerste botermaker aan de Zuivelfabriek „Normandia” alhier is Zaterdagmiddag jl. op de leeftijd van 65 jaar overleden. Sinds Nov. ’52 was hij gepensionneerd, doch een vreselijke ziekte maakte spoe dig een einde aan zijn leven. Hoewel de overledene niet een op de voorgrond tredende figuur in het openbare leven in Sneek was, heeft hij zich toch voor onze plaats buitengewoon verdienstelijk ge maakt gedurende de oorlogsjaren ’40-’45, door verscheidene onderduikers en illegale werkers hulp en bijstand te verlenen, óók de zwaarst gezochten. Hiervoor kunnen wij „Vader” Broersma m t genoeg dankbaar zijn. Verschillen de oud-onderduikers en -illegalen wa ren bij de begrafenis tegenwoordig. „O.* De bouw van het Noorder- portaal. Het omstreeks 1600 in de hoogte en de. breedte aanmerkelijk verkleinde Noorderportaal is na de restauratie in 1663 opnieuw in verval geraakt. Drin gende herstellingen waren nodig. In 1793 besloot men echter tot gehele af braak van dit portaal en tot het bou wen van een nieuw portaal in Empire- stijl met pilasterfront. De kosten van dit nieuwe portaal bedroegen rond 10000 car. gids. Het werd een fors bouwwerk, passende in de bouwstijl van de 18e eeuw, maar niet aansluitend De heer v. d. Heide van de Jousterka- de toonde ons heden een gekookt een denei. Bij het pellen bleek dit ei een vol ledig tweede ei te bevatten, met dop en al. Hawaiians, de „Fleurige Troubadours”, „Accordeon-ensemble”, een Haarlems gezelschap en op Donderdagavond een splinternieuw Sneker ensemble. U ziet: een keur van uiteenlopende gezelschappen. Daarom zal het de eer? ste weken druk worden in Sneek. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Minnema, is door de gemeenteraad van Amsterdam benoemd tot hoofd van de Gemeentelijke Instelling voor Moei- lijk opvoedbare Kinderen (de A. H. döarsteii,* mei al dy longüntstekking fan Gerhardschool), aan welke inrichting hij ’e léste tiid, it risiko ne£ to nimmen. Ge- sinds 1 Juni 1951 *7 lyk hawwe se. Fansels, de wraJd is noch hoofd dienst deed. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Ktezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De beammen yn ’e tünen en parken steane deastil en sjogge somber nei de earmetierige blomkes, dy’t mar net goea oan ’e slach komme kinne. Mankelyk stoareaget alle grien foar him del, en trotsearret dan mar wer manmoedich de grouwe reinbuijen. Alle heil komt fan boppen It suterich pearke, op ’e goare, wiete bank yn it tryste park, sit deun tsjin elkoar oan, om in bytsje waermte oan elkoar to jaen en fan inoar to stellen. Sa nou en dan flüsterje hja in pear kalde wurden; mar it waer lokket net üt in einleas leafdesliet to sjongen. It jonge, krekt troude pear krüpt bi- tiid ünder ’e wol; it is yn ’e wenkeamer sa skrousk en ünlrjich en stil; de radio hat ommers oars neat as reinprogram ma’s. De élde pake en beppe kinne it nearne better fine as yn it smüke bedsté. Alles hwat men foar de nachtlike reis nedich hawwe kin, stiet dér, op ’e bedsplanke dat is altyd noch even tichter by as troch de efterdoar. De dokter stjürt syn rimmetyk- en oare pasjinten mei in kikkert yn ’e kiel nei it Suden fan Frankryk. Der ride spesiale autobussen foar. len arts is al sa fier, dat er al syn klanten hast fuort hat. Sünder biswier kin er nou syn eigen auto himmelje, hy sil moarn ek hwant rintenierje kin de man noch net... De man by ’t iiskarke hat in waerme stove ünder ’e fuotten, mar de frou yn ’t iishokje hat hjoed it kacheltsje oan- set. Yn ’t swimbad hippe de kikkerts, sün der abonnemint, de protters boartsje op ’e springplanken en yn ’e klaeihokjes dogge de spinnen kunstkes: hja rinne op har eigenmakke reagen as wie it neat, falie fan boppen nei ünderen: en der is gjin minske, dy’t harren steurt mei himden en jurken of amers mei wetter, hwant de badmaster is mei fa- künsje. De Snits-wike sil forsteld wurde nei Desimber. It bistjür, tige foarsichtich, hopet, dat it dan simmer wurden is. Mei i silen sjocht men oer ’t generael in soad i koarte broekjes en tinne bloeskes se kers, nu ingedeeld in Groep B. Nieuwe tegenstanders zijn Heerenveen, Ensche de, Go Ahead, ’t Gooi, AGOVV, Blauw Wit, Vitesse en Rigtersbleek. Het is een afdeling met een sterke bezetting, die weer heel wat van de wilskracht van onze stadgenoten zal vergen. Zeer ver heugend voor „Sneek” en de geregelde bezoekers van haar wedstrijden is de in deling van Heerenveen in dezelfde groep. Dat betekent weer een ouderwets kas stuk voor de withemden! Interessant is ook het contact met de niéuwe eerste klasser Rigtersbleek uit Enschede met de nationale midvoor Bleyenberg in de gelederen. De indeling der tweede klassers is nog niet bekend, daar er nog enkele moeilijkheden zijn op te lossen. Bij het wedstrjjd-comité voor de Val kenwedstrijd is ’n telegram binnengeko men van het Italiaanse team dat zou deelnemen aan deze Valken-wedstrijden. Op de tocht naar Nederland is het, nog in Italië, met de auto over de kop ge slagen en moest een der leden in het ziekenhuis worden opgenomen. Geen der teamleden werd bij het ongeluk ge dood, doch zij zijn hierdoor verhinderd aan de wedstrijden deel te nemen. Door het lekken van een benzinebus en een brandende stormlamp is Dinsdag avond in de Jachthaven brand uitgebro ken in het 16 m2 jachtje „Cadans” van de heer R. Siebrand te Kampen. De jongeman, die al een week in de Jacht haven vertoefde en reeds in bed lag, slaagde er in de zeilen, de aanhangmo- tor, *t tentzeil en een deel van de in ventaris te redden. Ook trachtte hij de vlammen te doven, maar dit gelukte pas met behulp van een aantal jongelui, die met hun boten naast hem lagen, en de heer A. van Gooi, die hier eveneens de nacht in zijn boot doorbracht. Hij en zyn vrouw waren opgeschrokken door de knal van de ontploffing en de vlam men welke uit het jachtje sloegen. By zijn pogingen het vuur te blussen liep de heer Siebrand vrij ernstige brandwonden op aan beide voeten. Hy werd op een fiets naar dokter Dethmers gereden, die geneeskundige hulp ver leende en de onfortuinlyke jongeman enige tijd rust voorschreef. Hij heeft thans onderdak gevonden in de 16 kwa draten van een zijner zeilvrienden, en hoopt toch nog aan de Sneek-Week te kunnen deelnemen. De boot, die half onder water ligt, maar ogenschijnlijk geen onherstelbare brandschade opliep, is verzekerd. Donderdag 13 Augustus organiseert de Paardenfokver. „Sneek en Omstre ken” in samenwerking met de Lande lijke Rijverenigingen in de Zuid-West- hoek en de Paardensportvereniging „Bolsward”, een grote Paardenfokdag van het Bovenlandse ras op het IJsbaan- terrein te Boisward. ’s Morgens 9 uur beginnen de keuringen in de 12 rubrie ken, waarvoor ruim 100 paarden en veu lens zijn ingeschreven en wordt ook een aanvang genomen met de Paardendres- suur en wedstrijden der Landelijke Ry- verenigingen. ’s Middags 1 uur is er een groot défilé door de stad, waaraan deel nemen de kampioen Fokdag.’53, de prijs winnaars van de diverse rubrieken en de Landelijke Rijverenigingen. In totaal zullen ongeveer 100 paarden in de stoet meetrekken. Dit kan een imposant ge zicht worden, ’s Mddags om 2 uur be gint de aangespannen keuring voor con cours- en luchtwagens. Demonstraties van de Landelyke Rijverenigingen. Een hoogtepunt wordt ongetwijfeld het veel- zijdigheidsnummer met ruiters, enkel- span, dubbelspan, drie- en vierspan en een tandem, gereden voor concours en/of luchtwagens. De paardenliefhebbers zul len dan ook ongetwijfeld in grote getale naar de ysbaan trekken. Ook de dames zullen natuurlijk vertegenwoordigd zijn. Als bijzonderheid kunnen wy melden, dat voor de toekenning van de prijs van het schoonste geheel in rubriek 13, keu ring fokmerries enkelspan voor con courswagen een vrouwelyke jury is ge vormd, bestaande uit mevr. Wiardade Vries, Nijland, mevr. Lycklama a Nije- holtKroondijk, Oudega (W.) en mevr. Sikkens te Sneek. Men schrijft ons: Steeds groter wordt de belangstelling van de Sneker jeugd voor bovengenoemde wedstrijd. Het aan tal deelnemers is nu reeds de honderd gepasseerd, en als we nog eens vermel den dat men zich t.e.m. 12 uur op de wedstrijddag kan aangeven, dan geloven wij dat het wedstrijdcomité Zaterdag de handen vol zal krijgen. De politie heeft haar medewerking toegezegd om een oogje in het zeil te houden op baldadige- niet-deelnemers, en van deze plaats vraagt het Comité aan schippers n zeilbooteigenaren enz. de wallen van Koopmansgracht en Bothniakade Zater dag a.s. zoveel mogelijk vrij te willen houden van 25 uur. Het wedstrijd comité heeft al tal van toezeggingen voor mooie prijzen, en daarbij genomen de door het Vissertje van Sneek beloof de verrassing. Nou!!! Dat belooft wat te worden Zaterdagmiddag. Bij de Dinsdag op het IJselmeer ge houden zeilwedstrijden was in de Val kenklasse nr. 1 Rirette, R. Mulder, Langweer; 3e Argo, mr K. S. van An dringa, Sneek. 16 m2: 2e Arcus Pluvius, A. J. van Wieren, Nijhuizum. Regenbo gen: le Tsjerk, C. J. de Jong, Joure. Pampusklasse1. Boekanier, G. Zijlstra, Sneek; 3e Smelleken, J. van Foeken, Sneek. net alhiel bikomd fan it biroerde gefal yn it doarp N. (it rekord yn ’e moanne July!) Dér wie in gymnastykütfiering, jouns om 7 üre. Om 11 üre stiene alle gymnasten as bylden op it f jild. De dok ter konstatearre: biferzen. It publyk, meast manlju stie op in lyts klütsje, op klompen, de duffel oan, de beare- mütse djip oer ’e earen. Ja, dat wie hwat! Kranten stiene der fol fan. Hielendal yn ’t Noarden fan Fryslan binne heilstiennen fallen mei wiete snie. De boat nei de eilannen hat eltse reis ófgryslike tsjinstuiten: ilsbergen en sniebuijen. Simmerhüskes steane alle- gearre leech dat men kin foar in spotpryske de moanne Augustus oan ’e sé sitte to blaubekjen. En ’t is nou da- liks ek net nedich om noch in nij bad pak foar de reis to keapjen. De moade-saken hawwe gjin simmer en sinnejurkjes to keap, mar inkeld en allinne: winterklean, yn de aldernrjste moade fan ’e Eskimo’s, en tige foar- diellch. It aldernijste nijs is, dat der in kom- misje opstien is, dy’t tige iverich har bést docht om foar Alle minsken, dy’t graech ris in goede simmer hawwe wol- le, in plak to krijen yn it Suden, earne yn in hiel oar ün. Jo sille earstdeis in papier yn jou brievebus fine, dêr*t alle fierdere ynljochtingen op steane der wurdt dus hurd oan wurke. 12762 ƒ30.000; 14346 5000 5088 2000; 8059, 12132 1500; 5420, 7772, 12760, 13592, 19593 ƒ1000; 19337, 2946 200. „April in Paris”. Amicltia presenteert Vrijdag tot en met Maandag „April in Paris”. Deze vlotte musical met in de hoofd rol Doris Day, bezorgt zeker enig zo- meramusement. Doris gaat, per vergis sing, naar een kunstfestival in Parijs als dansgirl en beleeft vele vreemde avonturen aan boord om in de lichtstad een geliefde te vinden. Zij zingt en danst dat het een lust is en er is voorts veel vrolijkheid in deze kluchtige ge schiedenis. 7 Groep A: RCH, Stormvogels, Ajax, Wageningen, Haarlem, DWS, Heracles, Elinkwyk, Enschedese Boys, NEC, Leeu warden, Be Quick, Zwolse Boys en Oosterparkers. Groep B: Vitesse, VSV, Heerenveen, EDO, Enschede, DOS, GVAV, Blauw Wit, ’t Gooi, Sneek, AGOVV, De Vole- wijckers, Go Ahead en Rigtersbleek. Groep C: Sparta, PSV, BW, Bleyer- heide, VVV, NAC, Emma, Slttardia, SVV, Xerxes, Brabantia, Longa, HBS en WH ’16. Groep D: Eindhoven, Willem II, ADO, Excelsior, Feyenoord, MVV, Limburgia, Hermes, NOAD, DHC, RBC, Juliana, Maurits en EBOH. Van een radicale vermenging is dus niets gekomen. De Zuid-Hollandse clubs zijn weer bij het Zuiden ingedeeld en de Noord-Hollandse en Utrechtse bij de Noordelijke en Oostelijke eerste klas sers. Wel is er wat gemixed. Zo is onze plaatselijke eerste klasser met vyf com- petitiegenoten van vorig seizoen, t.w. VSV, EDO, DOS, GVAV en De Volewyc- Door het vorengenoemde besluit moest het sierlijke torentje op het dak van de kerk wijken. Het was te klein en ook niet op het gewicht van het gro ter en uitgebreider carillon berekend. In de plaats hiervan kwam in 1771 een nieuwe toren met koepel. Het dak van deze toren kwam te rusten op acht stij- len. Tussen deze stijlen werden de borst wering en de vier wijzerplaten aange bracht en op het dak een opengewerkte ronde „lantaarn”, waarop de spil van de windwijzer, voorstellende het wapen van de stad Sneek werd bevestigd. De koe pel en de ronding boven de lantaarn werden door Meester Eibert Dirksz. af gedekt met roodkoperen platen. Het snij werk aan de stijlen en het verdere hout werk werd uitgevoerd door de kunst vaardige hand van Johan George Hem pel, die ook het beeldhouwwerk in de kerk van Sexbierum sneed. De acht kantige, van boven ronde, koepel kreeg een wijdte van ruim 4.50 m. de hoogte werd bijna 12 m, de spil niet meeger rekend. In de jaren 1777 en 1781 werden grote herstellingswerkzaamheden verricht aan de Zuiderbeuk en het portaal. Het dak werd o.a .opnieuw met hout beschoten en met leien gedekt. De herstellings werkzaamheden vergden een bedrag van 4829 car. gids. De bouwvallig geworden muur rond om het kerkhof werd in 1785 in zijn ge heel opgeruimd en door een haag of heg vervangen. De Noorder-ingang van het kerkhof werd voorzien van een ijzeren hek wegende 773 pond, terwijl op de pi laren waaraan het hek draaide twee lantaarns met beeldhouwwerk werden geplaatst. Geslaagd voor het praktijk diploma Boekhouden (Ass.) de heer U. Jaasma te Sneek, en voor het Middenstandsdi ploma de heer H. de Boer alhier, beide opgeleiddoor de heer Vierstra, verbon den aan Inst. Groote. Te Rotterdam slaagden voor hét alge meen gedeelte textielexamen de h.h. H. N. Bos en W. Draaisma alhier. .W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1