De „Valken” Internationale op het Sneekermeer s Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Weer grote deelname aan de Sneekweek Visclub De Vriendschap en Vissertje van Sneek organiseerden Viswedstrijd voor de jeugd i 1- Dinsdag 11 Augustus 1953 108e Jaargang No. 63 RedacteurL KIEZEBRINK P.T.T.-kantoor te Sneek Diesels door naar Staveren Kerknieuws Bevorderd J. Greben overleden De Valken in actie op een vo.ordewiads rak. De Commissaris der Koningin verwelkomde de gasten op het Stadhuis. De muziekuitvoeringen op de Wip Oud Schutterij-muzikant A. Batstra overleden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Werkloosheid gedaald Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Aantal schepen evenaart dat van het Jubileumjaar 1952. Werken gegund Twee medewerkers verlieten Normandia met pensioen Bij het trainen gewond I W - I i i S 0111 10 o - ll^lOO 101 1 fe SNEEKER NIEUWSBLAD Elf talen. DE EERSTE EN ENIGE STRANDDOKTFR IN NEDERLAND. van Namens de K.Z.V.S. De Groepswedstrijden. De Regenboog-teams. Holland: Duke, J. C. v .d. Velde, Den Haag; Beneventum, J. Hofland, Rotter dam; Coppelstock, J. H. C. Sieverts, Bloemendaal; Horne, F. A, D. Theunis- sen, Leiden. Friesland: Dolfijn, K. Vrolijk, Sneek; Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek; Algri, J. Alberda, Sneek; Hen- nie, M. Hendriks, Sneek. Met ingang van 1 Aug. jl. zijn bevor derd tot eerste chauffeur bij de gemeen- teretniging alhier de heren G. Pijlman, A. Seinen, P. de Vries. Het aantal werkloze mannen is in de op van Juli met bijna zesduizend ge in de ouderdom van 58 jaar is te seuwarden zeer plotseling overleden de ;er J. G. Greben, in leven hoofd der elijk van 56.089 tot 54.667 en het DUW-arbeiders van 15.451 tot In IJmuiden houdt dokter A. J. G. Wermenbol zitting op het strand in een Rode Kruis-post. Op het spreekuur komen de lopende pa tiënten, terwijl ook in de tenthuisjes de dokter zijn patiënten komt bezoeken. Een lezer, die heeft genoten van het concert, dat Vrijdagavond op de Wip werd gegeven, klaagt over het lawaai dat opgeschoten jongelui tijdens het uit voeren der nummers hebben gemaakt, zodat het genoegen van velen soms werd vergald. Mogen deze jongelui zich beteren opdat op het gebied van orde en rust Sneek in deze dagen van veel toeristenbezoek zijn goede naam hand- have. Kon. Zeilver. Sneek: Rirette, R. Mul der, Langweer; Vivian, J. J. v. d. Veen Sneek; Soelaas, M. C. Breuning, Leeu warden. S.Z.C.: Margrietha, H. G. de Boer; Stille Wille, Mr J. H. Cornells; Amicitia, J. Miedema Jr., allen te Sneek. Zeilver. De Meeuwen, Leeuwarden: Capricornus, J. G. Robert; Prae Record, J. D. Jonker; Vis a Vis, J. of H. Vis, allen te Leeuwarden. De Kon. Zeilver. De Kaag zal dit jaar niet van de partij zijn. Op „Hardzeildag” zal in de openstel ling van het kantoor de volgende wijzi ging worden gebracht: le. behalve voor de zegelverkoop en de afgifte van poste restante stukken, wordt het kantoor voor de Postdienst gesloten om 11 uur; 2e. de telegraaf- en telefoondienst blijft open als normaal; 3e. de 2e buslichting en de 2e brief- en pakketpost bestelling komen te vervallen; 4e. de busrechthou- ders kunnen, doordat het kantoor open blijft, gewoon hun post halen. Reeds met ingang van heden Maan dag rijden een aantal Diesel-electrische treinstellen door naar Staveren, al blij ven er tot de winterdienst nog enkele stoomtreinen op het traject Leeuwar denStaveren v.v. dienst doen. Aan Koster’s Installatiebureau alhier werd onderhands opgedragen door het adviesbureau Ir A. G. Fuchs te Arnhem het vernieuwen van het ketelhuis in de Ambachtsschool te Sneek voor 14739. Ook werd aan dit bureau door het architectenbureau J. de Vries te Sneek opgedragen de aanleg van een centrale verwarmings-installatie in de huishoud school te Sneek. v. d. Veen als derde eindigde. Pedersen won twee plaatsen, maar Green zakte tot de tiende plaats af. Christensen (De nemarken) en zijn landgenoot Osterbye Nielsen werkten zich resp. zes en twee plaatsen omhoog, maar ook na hen kwam er wisseling in het veld. Er waren echter ook protesten, die tot gevolg hadden, dat Hemmingson (Zweden) en Skanström (Denemarken) werden ge- disqualificeerd. Hetzelfde lot trof Wa- gello (Finland) die een boei oversloeg en niet finishte en de Fransman Cheret. Hij voer op de finishlijn de boei aan. Na deze twee wedstrijden hadden Ji rasko en Mulder dus de leiding. Beide waren eenmaal eerste en eenmaal twee de. Derde was Pedersen (Denemarken), vierde Damgaard Petersen (Denemar ken) en vijfde J. J. v. d. Veen. De wedstrijden begonnen Zaterdagmorgen half elf met zo weinig wind dat de 21 deelnemers tergend langzaam over de beginlijn gle den. Breuning stak er als eerste zijn neus over en ontving daarvoor een aar dig aluminium model van een sloepje, aangeboden door de eigenaar van Sche- lins scheepswerf te Kungsörs in Zwe den, wiens zoon, zoals we al hebben ver meld, eveneens aan de wedstrijden deel neemt. Voor alle zes starten heeft hij zo’n scheepje uitgeloofd. De Fransman Lebec was niet versche- Overijsel; Irmen, W. J. H. van Wije; Bopper, mevr. J. van Loo; Aeo lus, W. van Loo; Cheetah, K. Beumer; Dak, K. H. Lukkien, allen te Zwolle; reserve: West Aletha, J. W. Siebrand, Kampen, Friesland: Anjipi, P. v. d. Veen, Leeuwarden; Vrijheid, D. de Haan, Sneek; Ali, F, Jansma, Grouw; Dick, K. M. Roeda, Leeuwarden; Willy, J- Hoeben, Leeuwarden; reserve: Butter fly, H. v. d. Veen, Joure. B.MJdasse. Groningen! Humble Pie, E. Rumpert, Groningen; Alk, P, J. Hummelen, Groningen; reserve: Hiron- delle, K. H. Aldershoff, Groningen. Overijsel: Geja II, F. J. J. Re- sink, Enschedé; Meteoor II, H. Resink, Deventer. Friesland: Rapid II, S. Prins, Heerenveen; Wetterhoas, H. Olde Ag- terhuis, Heerenveen; reserve: Narval II, D. J. Jonkers, Gorredijk, De Valkenteams. In ons vorig nummer hebben we de heer H. Bade, alhier door de classis Sneek van de Geref. Kerken beroepbaar verklaard, candidaat van de V. U, ge noemd, dat moet zijn van de Theologi sche School te Kampen. Onze stad krijgt steeds meer internationale bekendheid. Na de buitenlandse studenten die hier enige weken geleden een bezoek brachten, hebben wij thans het gezelschap internationale zeilers, gasten van de Friese Valkenclub „Ja coba van Beieren” en de Kon. Zeilver. Sneek in ons midden. Donderdag arri veerden ze. Vrijdag werd kennis gemaakt met de Valken en het Sneekermeer waarbij tevens een oefenwedstrydje werd gehouden, waarna ’s avonds de ont vangst op het Stadhuis volgde. Zaterdag begonnen de wedstrijden, die hedenmor gen om half elf werden voortgezet. De Zondag werd benut voor een trip met luxe motorboten door ons mooie Friese waterland, waarvan de gasten ook zeer hebben genoten.' Onder de Nederlandse wedstrijdzeilers bestaat weer grote belangstelling voor de komende Sneek-Week, de 18e sinds 1934, toen dit grote Noordelijke zeil- evenement werd ingesteld. Zondagavond, toen de inschrijving sloot, waren er totaal 278 schepen aan gegeven. Dit aantal zal stellig nog stij gen, daar ook de inschrijvingen, welke Zaterdag gepost werden, nog worden geaccepteerd. Maar Zondagavond zag de deelne merslijst er als volgt uit: Regenboog- klasse 19, 30 m2 klasse 11, 22 m2 klasse 12, Pampusklasse 15, Valkenklasse 33, Flying Dutchmanklasse 3, 16 m2 klasse A 19, 16 m2 klasse B 56, Schouwen klasse 5, Sharpie-klasse 5, B.M. klasse 14, Vrijheidsklasse 16, Olympiajollen 15, 12 v. Jollen 12, Larken-klasse 13, Jeugd- klasse 15, Gemengde klasse (alleen bij de S.Z.C.) 16. Het aantal aangiften in de 16 m2 klasse A is 13 minder dan verleden jaar, maar de B.M. klasse steeg met 2, de. Olympiajollen-klasse met 5 en de Lar- kenklasse met 4. De Flying Dutchman klasse start voor de eerste ma,al in de Sneek-Week. Overigens zijn de aantal len vrjjwel gelijk aan die van verleden jaar toen de S.Z.C. haar 50-jarig be staan met jubileumwedstrijden vierde. AdvertentieprIJi 15 et per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementsprij» t 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. e L.O., bestuurslid Sportcentrum warden, lid Bondsvergadering K.N. De heer Greben was nu ruim een met ziekteverlof. Hij was o.m. de i promotor van de schoolvoètbal- looien en het schoolkaatsen, terwijl >k een werkzaam aandeel had in de verslaggeving. Verder was de Greben o.m. vele jaren afgevaar- Idlgde van de K.N.V.B. en consul van l^jfcela voetbalvergaigiagefl, geen zware taak want de vissers waren sportief genoeg, al profiteerden ze van goede raad en aanwijzingen, gegeven door ouders en belangstellenden. Tegen vijven begonnen de meeste deel nemers zich al te verzamelen voor de sportschool van de heer van Gorkum maar op een sein van een der commis sieleden draafde het bos hengelstokken weer terug naar de kade. Voor het huis van de voorzitter van „De Vriendschap”, de heer Verdaasdonkt werd een tafel neergezet, er kwam een meetlat met duimstok op te liggen en daar begon het meten van de gevangen vis. Tot op een streep werd alles secuur opgemeten en genoteerd. Er was één paling in de buit. En toen naar de Sportschool! Eerst werd de jeugd die niets had gevangen getracteerd, dank zij de fa. Tonnema, en de overblijvenden stonden trots en ietwat zenuwachtig te wachten. Zij wa ren immers de prijswinnaars! Hun ogen gingen over de mooie prijzen, voor dit doel gul afgestaan door de liefhebbers. De commissie rees van haar bespre kingen en vergelijkingen en daar begon de heer Bergsma: de prijs voor de dikste vis Harry Lichthart, Bloemendaal; de prijs voor het grootst aantal vissen Bennie Dijkstra, Sneek. De wedstrijdprij- zen werden gewonnen door: le prijs Pie ter de Vos; 2e Sietze Huitema; 3e Lol- ke Coehoorn; 4e Nico Remerij; 5e Jan de Brok; 6e Enoch Eijer; 7e Tino Selva; 8e Theo Jansen; 9e Willem de Wit; 10e Wisse Wester, allen te Sneek. Verder werden nog een tiental troostprijzen uit gereikt, een prijs voor de poedel en een voor de verst afwonende deelnemer en die laatste was Karl Meijer uit Watten scheid (Westfalen) Het was een geslaagde middag, ook wellicht voor het uiteindelijk doel: meer leden voor de jeugdclub van „De Vriend schap” en propaganda voor de vissport in het algemeen. Een woord van dank voor de schenkers van de prijzen is hier wel op z’n plaats. Naar we vernemen zijn er reeds plan nen in de maak om een dag met de jeugd nen. De hem toegewezen boot werd bui ten mededinging door een Nederlandse bemanning, onder wie mej. Cor Hilde Grondsma gezeild. Het werd nog steeds stiller, zodat maar één route werd gevaren. De Oos tenrijker Jirasko had het snelste gedre ven, maar na hem volgden Reinard Mul der en Max Breuning. Deze drie hadden In ons oude Stadhuis kon men Vrij dagavond elf talen horen spreken. Er waren Noren, Finnen, Zwitsers, Denen, Oostenrijkers, Belgen, Fransen, Engel- sen, Zweden en Nederlanders, terwijl de leden van de Snitser Skotsploech na tuurlijk Fries spraken. Maar bijna ie dereen bediende zich van het Engels, in welke taal de gasten, van wie de mees ten vergezeld waren van hun gastheren en gastvrouwen, ook door de Commis saris der Koningin in onze provincie, Mr H. x'. Linthorst Homan, na een kort toespraakje in het Nederlands werden verwelkomd. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat dit initiatief, voornamelijk ontsproten in het brein van de heer Breuning, zo levensvatbaar bleek te zijn en dat ook de Kon. Zeilver. er haar schouders onder zette. Sneek, het cen trum van de Friese meren, was z.i. de aangewezen plaats de buitenlandse gas ten te ontvangen en door hen bij Friese families onder te brengen zullen ze teverlfe meer begrip en inzicht krijgen in het leven hier. Hij sprak de hoop uit, dat de komende dagen niet alleen goede wedstrijden zullen brengen maar ook sportiviteit en vriendschap en verheugde er zich in dat het Gemeentebestuur van Sneek hem in de gelegenheid stelde de gasten in dit mooie oude Stadhuis te mogen begroeten. Daarvoor bracht hij de loco-burgemeester, wethouder Boeijen- ga, hartelijk dank. Heden, Maandagavond, treden op de Maunalea Hawaiians, Dinsdagavond komt het Lijempfcorps uit Leeuwarden, Woensdag is er accordeon- en guitaar- muziek van de fleurige Troubadours. En Donderdagavond krijgt men iets ge heel nieuws te horen van een nieuw en semble „De Snitsers Ungetlders”. Het zal die avond te half negen per hooiwagen op het Schaapmarktplein arriveren. Vorige week werd op het kantoor van Normandia afscheid genomen van twee medewerkers wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heren de Groot en van Dijk met hun echtgenoten werden eerst toegesproken door de heer J. H. Halbertsma, die me moreerde dat de heer de Groot 45 jaren zijn beste krachten als melkcontroleur aan Normandia had gegeven. Dat bete kende iedere dag vroeg op om bij het melken aanwezig te zijn en fietstochten in weer en wind. Daarnaast vereist deze functie nauwgezet werken, daar im mers de waarde van een koe grotendeels afhangt van de gegevens van de melk controleur. De heer van Dijk die eerst aan enkele andere fabrieken werkzaam was geweest, was 28 jaar als kaasma ker aan Normandia verbonden. Het is voor een groot deel aan hem te danken dat Normandia een uitstekende naam heeft als fabrikant van exportkaas. De heer Halbertsma dankte beiden har telijk voor hetgeen zij al die jaren voor de fabriek hadden gedaan en bood daarbij een enveloppe met inhoud aan. Namens de Maatschappij voor Nijver heid en Handel sprak de heer Th. W. Zandstra die vaststelde dat de beide heren zich niet alleen verdienstelijk had den gemaakt voor Normandia en Sneek, doch dat zij voor hun gestage arbeid de dank verdienden van het gehele Neder landse volk. Hij bood hun het Vererend Getuigschrift der Maatschappij aan, be nevens de heer de Groot de grote ver guld zilveren legpenning der Maat schappij en aan de heer van Dijk de kleine verguld zilveren legpenning, daar bij opmerkende dat deze legpenning uit sluitend door het hoofdbestuur wordt verleend op speciale aanbeveling van het afdelingsbestuur. Verder spraken nog de heer H. Bakker namens het per soneel, de heer D. F. Cnossen namens de melkleveranciers, de heer Anema als di recteur, wier woorden vergezeld gingen van een geschenk voor de scheidenden en bloemen voor hun echtgenoten. Verschijnt: DINSDAGS &o VRIJDAGS» Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezëbrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) een grote voorsprong op de rest van het veld. Vierde werd de Engelsman Cun- dall, vijfde de Deen Damgaard Petersen, zesde de Oostenrijker Langer, zevende Pedersen (Denemarken), achtste en ne gende Wagello en Nyreen (Finland), tiende Christensen (Denemarken). Onze stadgenoot v. d. Veen was twaalfde na de Engelsman Green. Mulder en Jirasko nemen de leiding. Toen er om twee uur opnieuw gestart werd, woei er een mooi N.O. briesje. De zelfde baan werd wederom in omgekeer de richting gevaren. Deze tweede race was voor onze Frie se crack Reinard Mulder. Hij nam reeds in de eerste route de kop en finishte met een flinke voorsprong. Achter hem werd echter verwoed en met steeds wis selend succes gestreden. Bij het ingaan van de tweede route volgde v. d. Veen als nummer twee, Jirasko als derde, Green (Eng.) als vierde, Cross (Engl.) als vijfde en de Deen Pedersen als zes de. Jirasko wist zich echter van de tweede plaats meester te maken, zodat Tijdens de training voor de internatio nale motorraces te Tubbergen is onze stadgenoot de motorrenner Pieter Reen op het circuit aldaar uit de bocht gevlo gen en met zijn motor over de kop ge slagen. Geen ernstige verwondingen werden geconstateerd en de heer Reen is per ziekenauto naar Sneek terugge bracht. Zaterdag overleed de heer A. Batstra, oud-muzikant van de voormalige d.d. Schutterij, daarna van het Sneker Mu ziekcorps en thans erelid van het „Ste- delijk Muziekcorps Sneek”. Gedurende zeer vele jaren was hij een zeer actief lid en bestuurslid van het corps, en daardoor werd hij benoemd tot erelid van het thans bestaande Sted. Muziek corps. H. F. lid Sted. Muziekcorps Sneek. Volgens traditie zullen Zondag en Maandag weer groepswedstrijden wor den gehouden in de 16 m2 klasse en B.M.klasse en Woensdag en Donderdag Verenigingswedstrijden in de Valken klasse, alsmede de vermaarde Holland Frieslandwedstrijden in de Regenboog- klasse. De groepen en teams zijn als volgt samengesteld: 16 m2 klasse. Groningen Peer less, Joop Helder, Paterswolde; Ventura, E. Wijngaard, Helium; Protheus, A. M. Kerstholt, Groningen; Piet Hein, Ir N. Oostinga, Haren; reserve: Stella Maris, J, Dijk, Groningen. Er had zich een record aantal deel nemers 197 aangemeld voor de hengelwedstrijd welke Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur voor de jeugd van 10 16 jaar door bovengenoemde clubs ge organiseerd was tussen de Oppenhuizer- en de Sperkhembrug. De meesten waren natuurlijk uit Sneek maar er waren er ook uit Holland en zelfs eentje uit het buitenland. Om 2 uur stond die drom aan de Bothniakade rond het comité, de hh. Bergsma, Remerij, de Jong van de Vriendschap met de heer U. de Wit als secondant om de laatste instructies in ontvangst te nemen. „De vis moet 15 cm lang zijn, er wordt gevist van 25, daarna feestelijke prij suitdeling en nu jongelui, veel plezier en goede vangst”, met deze woorden eindigde de heer Bergsma z’n inleiding en daar stoven ze heen om een goed plaatsje te zoeken. Het was prachtig visweer en wanneer de vis even enthousiast gebeten had als de vissers hun haken van aas voorzagen, nou, dan was de gracht leeggevist. Eerst leek het er op, de wedstrijd was nog maar vijf minuten oud toen Harry Licht hart uit Bloemendaal, die bij z’n familie logeert, de vreugd of schrik hoe men het maar noemen wil van zijn leven kreeg, hij haalde een blei van 33 cm op de wal! Die Hollanders toch! Hier en daar werd er nog eens een knaap uit gehaald, maar verder bleef het bij één, twee, zes, zevenen dan nog klein goed. Maar het was een kostelijk ge zicht, die gespannen gezichten, dat pro beren van alle soorten aas. Van wormen en aardappel tot maden en zoute haring toe. In de uitrusting van de vissers zat wel variatie; er waren deelnemers met complete werphengel, maar ook de stok met azijnfleskurk was aanwezig en het plezier was er even groot om. Na een uur kende men de echte vis sers er al uit, die bleven turen en turen, beet of niet en de anderen begonnen te spelen of leverden hun kaart in en gin gen weg. De commissie liep speurend en con- v V naar buiten te gaan voor een wedstrijd. sprak de vice-voorzitter Dr J. W. v. d. Zijpp. Ook hij heette de gasten welkom en dankte de Commissaris voor diens aanwezigheid en het gemeentebestuur voor de ontvangst. Daarna sprak hij de teams der verschillende landen toe waarbij hij allen in de komende wedstrij den veel succes toewenste. Verder hoop te hij dat ze zich hier spoedig thuis zou den voelen en de beste herinneringen aan Sneek zullen bewaren. Hierna bood de Commissaris twee me dailles aan voor de wedstrijden en ver telde hij op verzoek iets over het ont staan van de naam „Jacoba van Beie ren”. Voor de gasten vertolkte mr. Stanley, al jaren een geregeld bezoeker van de Friese meren, op geestige wijze hun dank aan de organisatoren en hun be wondering voor Friesland en de Friese vrouwen. Wethouder Boeijenga dankte de Com missaris eveneens voor zijn tegenwoor digheid en voor de woorden welke hij en dr v. d. Zijpp tot de gasten spraken. Het Gemeentebestuur heeft het zeer op prijs gesteld hen hier te mogen ontvangen en hij wenste allen goede dagen met mooi zeilweer toe opdat deze nog lang in him herinnering zullen blijven. Nadat het Gemeentebestuur thee had aangeboden, richtte de heer Breuning, voorzitter van de Friese Valkenclub, zich ook nog met enkele woorden tot de deelnemers. Hij wenste allen even eens mooi weer, een goede wind en sportieve wedstrijden toe. De ontvangst, die ook werd bijge woond door bestuursleden van de S.Z.C., de Ver. van Sneker Zakenlieden en V.V.V., werd besloten met het optreden van de Snitser Skotsploech voor het Stadhuis, wat met grote belangstelling werd gevolgd. Ook door de vele stadge noten, die zich op de Marktstraat ver zameld hadden. sassr** f'’"*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1