Sint Maerten te Sneeck j Rondom de Kerck van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Reinard Mulder won de Internationale Val ken wedstrij den Luchtvaartdag te Leeuwarden biedt gevarieerd vljegprogramma Vrijdag 14 Augustus 1953 108e Jaargang No. 64 RedacteurL. KIEZEBRINK JIRASKO DE BESTE BUITENLANDER Wij kregen een Hertenkamp Geslaagd Het vergiftigingsgeval te Bolsward Motorrenner Pieter Reen in het Ziekenhuis te Almelo Wat de Raad te behandelen krijgt Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 S".7 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD K Tl 1 V De herstelwerkzaamheden. ver- Zweefvliegen. Norman naar voren. Jirasko zakt af. race De burgerij van Sneek, ontstoken door den gloed, Van Godes-dienst hersteld, ’t bouw vallig Godshuis weder Vrouw Heemstra legt, hier eerst den grondsteen in ‘t verband, En op haar zegen houd de kerk nu eeuwig stand. Verbouwing openbare school voor zwakzinnige kinderen aan de Oude Koemarkt. Geslaagd voor het Textielbrevet, art. groep I onze stadgenoot de heer H. M. do Jong. DE WINNAAR gesloten. Het protest dat de Deen Pe dersen tegen hem indiende omdat hij bij een boei niet voldoende ruimte zou heb ben gegeven, werd toegewezen. Breu- ning schoof daardoor naar de vijfde plaats op. Na een felle strijd over het gehele veld was de situatie tenslotte zo, dat Mulder de leiding had genomen met 3873 punten. Jirasko was tweede met 3710, Cundall derde met 3108, Norman In verband met de arrestatie van W. v. d. W., terzake poging tot moord op zijn vrouw, verneemt het Bolswards Nieuwsblad nog, dat tegen de in zijn vorig bericht vermelde vrouw Tj. Sw. eveneens een strafrechtelijke vervolging is ingesteld. zal een werd een het de be- SNEEKER NIEUWSBLAD Meldden wij in ons vorig nummer dat onze stadgenoot de motorrenner Pieter Reen, gewond bij het trainen voor de motorraces te Tubbergen, per zieken auto naar Sneek vervoerd was, dit blijkt niet juist. Hij mocht, in verband met zijn ernstige toestand, niet zover ver voerd worden, en is opgenomen in het ziekenhuis te Almelo. De Maandagmiddag-wedstrijd was on bedreigd voor Norman, die door deze zege in de belangstelling steeg. Van der Veen die hem in de eerste route tegen de spiegel keek, kon zich daar niet handhaven. Hij werd door Cundall, Mul der en de Fin Wagello gepasseerd en tot overmaat van ramp later ook nog uit- mene Synode der Ned. Herv. Kerk, voor de eigen gemeente ƒ45000. Ter dekking hiervan werd een geldlening aangegaan. Aan schenkingen werd nog een bedrag van 2718.50 ontvangen. De plannen voor de verlichting van het gehele kerkgebouw werden gemaakt door Ir Machwirth van het Prov. Electr. Bedrijf, te weten 5000 Watt in het Mid denschip, in de zijbeuken en de rest 4000 Watt, in het Oosterkoor 1000 Watt. Om de toekomstige horloge-makers een duidelijk beeld te geven, hoe het inwendige van een modern gesteend anker-horloge er uitziet, hebben de Zwitsers dit reuzen model vervaardigd. Het loopt even accuraat als een horloge van normale groottede op windknop heeft de afmeting van een pompelmoes. De openbare school voor zwakzinnige kinderen voldoet reeds lang niet meer aan de eisen, welke aan een dergelijk gebouw mogen worden gesteld, aldus B. en W. in een advies aan de raad betref fende de verbouw van deze school. De kosten van de bouw van een geheel nieuwe school, zouden zeker het dubbele moeten bedragen van die van verbouw en bovendien zou die aan de rand van de stad moeten worden gebouwd, terwijl voor het onderhavige soort onderwijs een meer centrale ligging van het schoolgebouw wenselijk is. Daarom is door gemeentewerken een plan voor verbouw opgemaakt. Op de begane grond komen de volgende ruimten be schikbaar: 3 leslokalen, 1 lokaal voor handenarbeid, 1 keukenlokaal, 1 over blijflokaal, 1 gymnastieklokaal (van be scheiden afmetingen), ruimte voor leer middelen, toiletten en douche, vestibule met trapopgang en op de verdieping: 3 leslokalen, 1 opmaakkamer voor meis jesleerlingen, 1 kamer voor het hoofd, ruimte voor leermiddelen, toiletten en douche, zolderruimte en gangruimte. Voor de verwarming van het gebouw achten B. en W. het systeem van cen trale verwarming het meest aan te be velen. Teneinde de hieraan verbonden kosten zoveel mogelijk te beperken, zal geen afzonderlijke verwarmlngskelder voor de b.l.o.school worden aangelegd, doch zal worden gebruik gemaakt van de bestaande mogelijkheid om een tweede ketel te plaatsen in de verwar- mingskelder van de u.l.oschool. Hierdoor wordt een uiteindelijke besparing ver kregen van rond 5750, terwijl voorts de beide verwarmingsketels door de con cierge van de u.I.o.school kunnen wor den bediend. De begroting van kosten van de voorgestelde verbouw geeft de volgende eindcijfers: kosten verbouw 98186, kosten centrale verwarmings- installatie 17500, vloerbedekking in lo kalen en gangen 5400, inrichting een voudig gymnastieklokaal 3827, repa reren bestaand meubilair 1244, aan schaffing nieuw meubilair 3935, stof fering 2750, toezicht 4000. Totaal 136842. B. en W. stellen voor tot deze verbouwing, welke de goedkeuring van de hoofdinspecteur van het b.l.o. heeft verworven, te besluiten. De eenkamerwoningen staande naast de kerk aan de Zuidzijde in het verleng de van de Grote Kerkstraat worden in 1876 afgebroken. Hiervoor kwam in de piaats de eerste kosterswoning, ge bouwd in de beschutting van het Ooster koor. De Sacristie werd in dit zelfde ,iaar met een eenvoudig bij lokaal aan de Oostzijde vergroot. Voor de slechthorenden werden zes te lefoons aangelegd. Op 11 September 1925 des avonds 8 uur, kon onder de leiding van de predi kant Ds. J. A. R. Terlet in een plechtige bijeenkomst de kerk opnieuw in gebruik worden genomen, waarbij bijzondere dank werd gebracht aan de Doopsgezinde- en Gereformeerde Gemeenten voor het ge bruik van hun kerken tijdens deze res- tauratie-periode. P. S. Scheltema. Adv«rUntl®prij» 15 «1 M' Bij contract (handwffWwJ IblfWC Abonnemanttprij) 13.- par half laar. Franco por port 3.75 per half jaar. Gko 50748 tan name van Firma E. J. Df0*oei, Snaak. land, 1872 pnt.; 16. G. Osterbye Nielsen, Denemarken, 1722 pnt.; 19. L. Hem- mingson, Zweden, 1637 pnt.; 19. E. Wen ger, Zwitserland, 1576 pnt.; 20. P. Ché- ret, Frankrijk, 1297 pnt.; 21. R. Lam brechts, België, 1145 pnt. De medaille, aangeboden door de Commissaris der Koningin, voor de win naar met het grootste verschil kwam in het bezit van Jirasko. In de eerste wed strijd finishte hij 1 min. en 59 sec. vóór Mulder. Hij kreeg eveneens een fraaie beker als de eerste buitenlander die ten pilaar en een ejttra boog voorlopig verder onheil kon voorkomen. De restauratie in 1924—1925. In 1924 was het met de kerk zover gekomen dat als men nu niet ingreep het gebouw na verloop van nog slechts enkele jaren geheel bouwvallig zou zijn. Onder de bouwkundige leiding van de heer F. de Jong Izn. en Architect Kra- Dinsdag bracht weer hetzelfde mooie zomerweer, ’s morgens met een matige Oostelijke bries die na de middag aan zwol tot een mooie koelte, maar meteen flink Noordelijker werd. De eerste race was onbedreigd voor Breuning, die daardoor drie plaatsen op rukte. Hij joeg de Stille Wille met flink verschil als eerste over de lijn, gevolgd door de Engelsman Cross die Mulder van de tweede naar de derde plaats ge drongen had. De opmerkelijkste prestatie in deze race werd echter geleverd door Norman. Als dertiende ging hij de tweede route in, ais vierde kwam hij er weer uit. Jl- rasko’s ster begon te dalen. Hij zakte in de tweede omloop nog twee plaatsen af en finishte als tiende. De pech was dit maal voor de Engelsman Cundall. Door het aanvaren van een boei moest hij z’n (zevende) plaats verlaten. Later bleek dat dit hem drie plaatsen op de ranglijst kostte. Baltscheffsky moest eveneens het veld ruimen na een bakboord-stuur- boord kwestie met Skanström. Maar die haalde in de beslissende race de schade dubbel en dwars in met een fraaie over winning waardoor hij één plaats op schoof. Na deze voorlaatste wedstrijd was de stand aan de kop: 1. Mulder, 4819 pnt.; 2. Jirasko 4133; 3. Breuning 3931; 4. Norman 3531; 5. Cundall 3108; 6. Christensen 2814.' Mulders meesterschap kwam nog eens uitdrukkelijk naar voren in de laatste, beslissende ontmoeting. Hij was hierin wel als de grootste favo riet gestart, maar zjjn papieren daalden, toen hij het in de eerste route niet ver der bracht dan de vijftiende plaats. Ji rasko was toen negende.,. Breuning zesde. ledige uitslag volgen: 1. R. Mulder, Langweer, 5383 pnt.; 2. M. C. Breuning, Leeuwarden, 4383 pnt.; 3. K. Jirasko, Oostenrijk, 4258 pnt.; 4. A. Baltscheff sky, Finland, 3957 pnt.; 5. M. V. Nor man, Noorwegen, 3862 pnt.; 6. H. B. Cundall, Engeland, 3577 pnt.; 7. H. Lan ger, Oostenrijk, 2819 pnt.; 8. E. Chris tensen, Denemarken, 2814 pnt.; 9. H. Pedersen, Denemarken, 2776 pnt.; 10. B. Damgaard Petersen, Denemarken, 2725 pnt.; 11. J. D. Cross, Engeland, 2625 pnt.; 12. S. Skanström, Denemar ken, 2492 pnt.; 13. J. J. v, d. Veen, Sneek, 2469 pnt.; 14. A. R. Green, En geland, 2339 pnt.; 15. T. E. Nyreen, Fin land, 1993 pnt.; 16. K. WageJJo, Fin. Vier buitenlanders in onderlinge strijd. Chéret (260), Jirasko (155), en Baltscheffsky (250). Het nummer van de vierde is niet te zien. Onze stad is weer een attractie rijker geworden. Een hertenkamp. De ge meente legde het aan op het ruime grasveld tussen het Sportpark en het wegje dat de verbinding vormt tussen de Leeuwarderweg en het Burgemeester de Hooppark. Het terrein is rondom met sterk gaas met zeer wijde mazen afgesloten, voor namelijk om het binnendringen van hon den tegen te gaan. Er zijn al twee Damherten, slanke bruine diertjes met witte vlekken, die zich gewoonlijk nog wat schuil houden in het bosje dat reeds op de hertenweide is geplant. Toch zijn ze allerminst schuw. Hoewel nog maar kort geleden gevangen, eten ze opzichter Veldhuis van de Plantsoendienst al uit de hand. Daarom moet men even geduld hebben als men ze niet direct ziet. Binnenkort komen er meer. Er is ook een houten voederplaats in aanbouw, die ’s winters gebruikt zal worden voor het bijvoederen van de herten en tevens als onderdak dienst zal doen. Maar dan moet het al heel slecht en nat weer zijn. De dieren blijven liefst dag en nacht buiten. Zelfs al ligt w sneeuw. Ook zal er nog meer bos sage worden aangebracht. Damhertjes hebben nl. veel schaduwrijke plekjes no dig. En se moeten zich ook eens kunnen verstoppea. Het Westerportaal afgebroken. In 1890 werd het portaal van 1682 aan bet Westeinde van de kerk afgebroken. De nieuwe ingang kostte 750. De her- inneringssteen uit 1682, een aandenken aan de grote herstellingen en verbou wingen van de kerk in dat jaar, werd bij deze afbraak verwijderd en niet weer ingemetseld, totdat in 1906 Dr Wumkes, predikant en historicus, in Sneek kwam. Toen werd de steen die zulk een invloed heeft gehad op zijn komst naar Sneek, opnieuw ingemetseld, nu echter aan de binnenzijde van het Wester koor. We laten hierbij, in een verkorting, Dr Wumkes aan het woord in het door hem geschreven boekje „Hoe Dr Wum kes predikant te Sneek werd”, „Plotseling werd voor de deur een gedruis van stemmen gehoord. De koster weigerde iemand toe te laten, doch deze hield steeds aan en liet zich niet afwijzen. Eindelijk ging de deur open en een zwaar gebouwde vrouw uit het volk met witte haak- muts op trad binnen. Zij liep rechtaf op mij toe, reikte mij de hand alsof zij mij reeds jaren kende en zei op forsche toonmijnheer ben jou die dominee die hier beroepen is dan mag God je in het hart geven om het aan te nemen, Toen wendde zij zich tot de predikant Dr. Niemeijer met de vraagWaar is die zerksteen, die voor 16 jaar nog in de gevel zat en waarin dat vers stond gebeiteld van de herstelde kerk Die steen m’nheer moet weer in de muur want anders stort hij in, ik zie de zuilen reeds wankelen. Zij sprak met verheffing van stem en maakte bijwijlen een sprekend gebaar. Het was of er een profetes van de oude dag voor mij stond. Haar verschijning had op mij een diepe indruk gemaakt. De weg genomen steen werd mij een symbool van de opengevallen leraarsplaats en haar woorden „die steen moet weer in de muur" klonken mij als een ge bod in de oren, gij moet het aan nemen. Wat zij zei over het wan kelen der zuilen kwam op mij af als iets onbestemds en deed mij denken aan het gevaar en de nood der ge meente. Te middernacht kwam ik weer thuis in Zeerijp. Mijn vrouw wachtte mij op. Op een toon die geen twijfel meer verried, zei ik„Vrouw wij gaan naar Sneek”. Reeds in 1895 begon de Zuid-West- zijde van de kerk te verzakken toen men door het aanbrengen van een hou- Verschijnt: DINSDAGS o VRIJDAGS, Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Westzijde in t>ii In i de dakbedek king werd een nieu we overkapping ge maakt en gedekt met leien. De zolders en de vloeren met balk lagen werden ver nieuwd, terwijl ook een nieuwe trap, toe gang gevende tot de le verdieping, werd aangebracht. De kos ten van dit gedeelte der restauratie be droegen 16400, waarin de kerkelijke gemeente 7800. moest bijdragen en het resterende gedekt werd door subsi dies. In het ruim van de kerk werden de voetstukken van de pilaren bloot gelegd evenals de muurbogen sterk ondersteund. Onder de pilaren werden nieuwe stenen voetstukken, aan de ba sis 3 x 3 m met trapsgewijze minderin gen en elk 3 m hoog aangebracht, ter wijl deze zandsteenpilaren door verwij dering van de lelijke kalklaag weer in hun oorspronkelijke staat werden terug gebracht. Boven in de kerk werden aan het balk- en bintwerk, zakt door het in 1872 aangebrachte gestucAdoorde plafond, belangrijke her stellingen verricht en versterkingen aangebracht. De restanten van het oude eiken gewelf hierboven werden opgeruimd. In de Noordergalerij werd een tweede opgang en in het Oos terkoor van de restanten van het eiken houten gewelf een lambrizering ge maakt. De oude toegangspoort naar dit koor van 1652 werd grondig onderhan den genomen en de opschriften door ver gulding met bladgoud opnieuw leesbaar gemaakt. De restauratiekosten van dit gedeelte van het werk bedroegen na af trek van de 5000 subsidie van de Alge- sen komt met Ercoups; Hulsen zal met enkele lucht in gaan, die door worden aangewezen. Vier North American Harvards, twee persoons les-, verbindings- en verken ningsvliegtuigen, geven een demonstra tie, genaamd „Follow the leader”, waar bij zij in één lijn achter elkaar vliegen en de leider in al zijn bewegingen volgen. Van de vliegbasis Völkel komt een Thunderjet-team, dat voor de Skybla- zers niet behoeft onder te doen in for- matie-acrobatiek. Dit toestel, dat tevens dienst kan doen als jager-bommenwer- per, is in gebruik bij de Tactische Lucht strijdkrachten. De maxlmum-snelheid van deze één-persoons straaljager is bjj- na duizend km. Morgen zullen op de vliegbasis Leeu warden de reeds een traditi wordende jaarlijkse vliegdemonstraties worden ge houden. Hoewel deze demonstraties dit jaar in verband met het grote vliegfeest op Soesterberg slechts één middag (15 Augustus) plaats vinden, zal er voor de liefhebbers toch zeer veel te genieten vallen. Het programma ziet er als volgt uit: Alvorens een aanvang wordt gemaakt met het officiële gedeelte (om drie uur), kunnen de vroege bezoekers de aan komst meemaken van een aantal sport- vliegtuigen, die tegenover de tribunes zullen worden geparkeerd. Tegelijkertijd geven ’n aantal jonge luchtvaartenthou- siasten demonstraties met modelvlieg tuigjes, zweeftoestellet jes, zowel als motormodellen. De eerste toestellen, die men in for matie zal kunnen zien vliegen, zijn drie Fokkers S 11, het standaard lesvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht, dat een snelheid haalt van 215 km per uur. Evenals op vorige luchtvaartdag:en gaat vervolgens de heer Vogelzang, in structeur van de Nationale Luchtvaart- school, de lucht in om met een Piper Cub sporvliegtuig ballonnetjes te ram men. Tot besluit laten wij hier nog de vol- een race won. De tweede prijs was aangeboden door het gemeentebe stuur, de derde door de Amsterdamse Bank, de vierde door het Sneeker Nieuwsblad. De laatsten bestonden uit wandborden van gekleurd Makkumer aardewerk. Bovendien had V.V.V. me dailles beschikbaar gesteld voor de be manning van het winnende vijftal, en ontvingen alle deelnemers een mooi sou venir. De prijzen werden Dinsdagavond door de heer J. E. Priester, bestuurslid van de K.Z.V.S. in Amicitia uitgereikt, waar bij oök een paar films over de elfsteden tocht en het Skütsjesilen werden ver toond. Tot besluit volgde toen nog een gezellig bal. mer en onder toezicht van het Bureau voor Monumentenzorg werd door de aannemers A. de Graaf en F. de Wolf te Sneek het restauratiewerk ter hand genomen. De Sacristie werd in haar oorspronkelijke stijl herbouwd en te vens van een verdie ping voorzien, op welke verdieping een zandstenen schoor steenmantel in Go- thische stijl werd ge plaatst, waarvoor de bestanddelen uit Zee land waren aange voerd. Het metsel werk aan de West-, Zuid- en Oostgevels werd vernieuwd. Het moderne venster aan de veranderd passend bouwwerk, plaats van staande Het laatste wat we Maandagavond nog konden meenemen, was dat Mulder door een vergissing de kop, die hij met Jirasko deelde, had verspeeld. Die terugzet was echter maar van korte duur. In de middagwedstryd maakte hij zijn fout weer goed door als derde te finishen achter de Noor Norman en de Engels man Cundall. Daardoor stiet hij de Oostsnryker weer van de top. Dinsdagmor gen verstevigde hy zijn positie nog aanmerkelijk door wederom de derde plaats te bezetten nu achter Breuning die z’n eerst overwinning boekte en de En gelsman Cross en in de laatste race zette hij met een formidabele eindspurt waarbjj twaalf tegenstanders werden gepasseerd, de kroon op het fraaie werk dat hy in deze Valken-driedaagse presteerde. Ook de tweede prijs bleef in de familie. Die ging naar zjjn zwager Max Breu ning. Jirasko, de Oostenrijkse kampioen in de Renjol-klasse, eindigde als derde. vierde met 2710, Baltscheffsky vijfde met 2534 en Breuning zesde met 2508 punten. De Skyblazera. De Amerikanen zullen weer vertegen woordigd zijn met de Skyblazers. Wel iswaar worden de Thunderjets van dit team niet meer bestuurd door de vlie gers, die het team wereldberoemd heb ben gemaakt, maar de nieuwe piloten weten de faam van hun voorgangers te handhaven. Vijf parachutisten van de Eerste Ne derlandse Parachutisten Club zullen per valscherm naar beneden komen, waarna de middag zal worden besloten met een massastart van 24 Meteors, die in di verse formaties over het publiek zullen vliegen. Ten slotte zal er gelegenheid zijn om een N A.T.O.-tentoonstelling te bezoeken en zullen de bezoekers omstreeks zes uur bet vertrek van de sportvliegtuigen kunnen gadeslaan. „Vliegende verhuiswagen”. Een interessante verschijning daarna de Fairchild Packet zijn, transportvliegtuig, dat wel de „Vliegen de Verhuiswagen” wordt genoemd en veelvuldig in de Koreaanse oorlog is gebruikt. Het behoort tot de grootste vrachtvliegtuigen ter wereld met het enorme laadvermagen van ruim 76 kub. m. Door een speciale instelling van de propeller kan de luchtreus (snelheid 425 km per uur) zelfs achteruit rijden. Nadat vervolgens opnieuw een Fokker S 11 zal zijn voorgevlogen en een Gloster Meteor, de bekende eenpersoons straal jager, staaltjes van acrobatiek zal heb ben gegeven, komen er wederom een paar sportvliegtuigen in de lucht. Het bekende „vliegende echtpaar” Van Hul- mevrouw Van bezoekers de loting zullen In en om de toren werd druk gerekend en onder de toeschouwers steeg de span ning eveneens tot grote hoogte. Zou Reinard het halen? Ja hoor, het ge lukte.' Onder het varen had hij de stand van de zeilen en het want veranderd. Zo kreeg hij de 249 aan het lopen en in een phenomenale eindspurt werden twaalf obstakels uit de weg geruimd. Zó veroverde hij de derde plaats en te vens de voornaamste trophee, de zilve ren brandewijnkskom voor de winnaar aangeboden door Lankhorst Touwfa- brieken. Duizend punten voorsprong op Breuning, elfhonderd vijfentwintig op de gevreesde Jirasko, onbetwist de beste van de gasten, die zich sportieve tegen standers hebben getoond, aan wie allen die dit prachtig geslaagde zeilfestijn meemaakten, prettige herinneringen zullen bewaren. Een fraai, rustig nummer belooft het formatievliegen en de acrobatiek van de drie zweefvliegtuigen van de Bra bantse zweefvliegtuigclub te worden. Dit nummer gaat vooraf aan het voor vliegen van een viermotorige Super Constellation, de nieuwste aanwinst van de K.L.M. Evenals verleden jaar komen er vier Vampires van de R.A.F. een nummertje kunstvliegen laten zien. Daarna komt de heer Vogelzang weer In de lucht, die zal tonen hoe een boerenvrouw zonder dat zij zelf wil op merkwaardige wijze een Piper Cub vliegt Een geestig num mer wordt ook het „crazy-flying”, waar bij It.-vlieger Hateboer een Auster op z’n dwaast zal laten vliegen. Ongetwijfeld belangwekkend zal de demonstratie zijn met de helicopter, die z’n grote waarde heeft bewezen tijdens de watersnoodramp. Na de demonstraties met een Meteor- tweezitter, een lesvliegtuig, komen de Spitfires in de lucht, die zo’n grote rol hebben gespeeld tijdens de Duitse lucht aanvallen op Engeland. In duikvlucht zullen zij een bomaanval uitvoeren. Ver volgens wordt een gronddoel aangeval len door een aantal Meteors, die in ge spreide gevechtsformatie vliegen om de kans om in oorlogstijd getroffen te vzorden, zo klein mogelijk te maken. sr 8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1