De vierde dag van de Sneekweek kalm en toch roerig [Rondom de Kerck van Sint Maerten te Sneeck i Het Hollandse Regenboogteam nam de leiding in de Holland-Friesland wedstrijden Grote voorsprong van de K.Z.V.S. in de Valken Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST f ,4 fc 108e Jaargang No. 66 ';7 Kerknieuws s Uitslagen Woensdag t 1 -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Vrijdag 21 Augustus 1953 Paardensportver. Sneek hield draverijen te Joure Aanbestedingen Afscheid Ds. A. D. Bakker Benoemd Uitslagen Dinsdag r te RedacteurL. KIEZEBRINK VI aan Het vierde Carillon. swage® i Weer een nieuw Carillon. De dameswedstrijden. De wijzerplaten verlicht. De K.Z.V.S.-valken aan de kop. P. S. Scheltema. warden. De eenmanswedatryden. Sneker Hardzeildag Friese successen in de Regen bogen en Valken. De start van de 16 kwadraters op Woensdag. De harde wind was Woensdagmorgen in een kalm briesje veranderd en de stralende zomerzon maakte van deze oude maar nog altijd springlevende Sneker Hardzeildag een waar feest voor de bezoekers. Het Kolmeersland en het meer boden weer het zelfde schouwspel dat al zo vaak en In alle toonaarden be schreven is en rondom de starttoren dromden de liefhebbers samen om de on derlinge strijd van de meer dan driehonderd schepen te volgen en te bespreken. Voor de zeilers had er echter wat meer wind moeten zijn. Vooral ’s mid dags toen het steeds stiller werd, zodat in ’t laatst voor verschillende klassen de baan moest worden ingekort. De HollandFriesland wedstrijden in de Regenboogklasse F. N. H. De strijd in de Jeugdklasse had voor Erica van Gelder een nat slot. Zij finish te als derde achter Roelien v. d. Zypp en Greetje Krook, maar sloeg enige meters achter de streep om. De stuur man In de schouw Foarüt werd blijk baar zó door dit schouwspel geboeid, dat hij zich door een vlaag liet verras sen en ook omtuimelde. Reinard Mulder, die de drenkelingen van het Pluisje te hulp snelde maar zag dat die geen ge vaar liepen, voer door naar de schouw en pikte de drie inzittenden in een om mezien op. Ook alleen bleek Herman Geveke zijn concurrenten in de 30 m2 klasse de baas te zijn. Hjj liet ze ver achte. zich. Na de tweede route was hij even in twyfel of hy moest finishen of niet. Hij ging eerst door de passeerbaan, keerde daar- Lukien klopte Jansma. Fokke Jansma had geen concurrentie van Joop Helder. Daarom was hij sterk favoriet in de 16 m2 klasse. De Zwolle naar Lukten zorgde echter voor d e ge beurtenis van de dag door de Grouwster met 41/2 minuut verschil te verslaan. Ongeveer een maand later, op 22 Juni 1918, besloten B. en W. het carillon te koop aan te bieden, maar de predikant Zie leser, hier is ’t begin, van Gods rechtvaardig regt, Die onder een vermengt, ’t ge- beent van heer en knegt Maar wagt uw dan als God Zyn regt geheel zal sluiten Hij dan tot uw niet zegt, gij dwaze maagt sta buiten. Oud Kerkhof punt van wrijving tussen Kerk en Gemeente. het Gemeentebestuuur een nieuw klok kenspel aanboden. De klokken, nu uit gebreid tot 32 stuks, werden gegoten bij de firma A. H. van Bergen te Heiliger- lee. Op de vijf grootste werden verschil lende opschriften aangebracht, terwijl twee klokken tevens werden voorzien van het Stadswapen en het Embleem van het Old Burger Weeshuis. Het aan brengen van de klokken in de koepel toren geschiedde door de N.V. Ejjsbouts Lips te Asten, die tevens zorgde voor een nieuw kunstspelklavier. In verband met de uitbreiding van 25 op 32 klokken werd de uit 1930 nog aanwezige speel- trommel dienstbaar gemaakt voor dit carillon. De stadsbeiaardier Flucie H. A. van Bergen bespeelde het nieuwe klok kenspel voor de eerste maal. Zo was de stad dus opnieuw zonder klokkenspel geraakt en eerst zes jaar later, op 5 Mei 1949, waren het de Re- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS,. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Go. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD De laatste klanken van het derde Sneker klokkenspel. Bij besluit van 30 October 1915 be noemden Burgemeester en Wethouders van Sneek een Carillon-Commissie, daar het carillon van 1770 onzuiverheid en een groot verschil van klank tussen de klokken begon te vertonen. Het toren instrument werd door de gebrekkige functionnering voor de stad tot een rari teit. Het was op 14 Mei 1918, dat de stadsbeiaardier J. Lindeman het klok kenspel voor het laatst bespeelde en afscheid nam met de weemoedige tonen architect B.N.A. B. Leeman ƒ25295. Schilderwerk: L. de Vos, Sneek 1520. Begroting van de architect 1550. Electrische installatie: de Groot Boer- sma, Sneek 709; N. Silvius, Sneek 737. Begroting van de architect 805. Gegund aan de laagste inschrijvers. Bopper, mevr. J. van Aeolus, mevr. W. van De 21e April 1930 was er vreugde in Sneek. Toen nl. stortte het nieuwe klok kenspel, in opdracht van het Gemeente bestuur, met steun van het Rijk en van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer in de toren geplaatst, haar klanken voor de eerste maal over de stad uit. Deze klokken waren gegoten door Gil lett en Johnston te Croydon in Enge land en werden geleverd door de firma Eijsbouts te Asten (N.Br.). De beiaard bestond uit 25 klokken, gezamenlijk we gende 2197% kg. Helaas mocht dit klok kenspel zijn klanken maar 13 jaar laten horen. Op bevel van de Duitse bezetters werden de klokken op 7 en 8 September 1943 uit de toren gehaald om voor oor logsdoeleinden vergoten te worden. Dat dit lot het Sneker klokkenspel moest treffen, was mede de schuld van Leeu warden. De Duitsers hadden beslist, dat in Friesland één klokkenspel intact mocht blijven. Er ontstond nu een strijd tussen Leeuwarden en Sneek. Het Leeu warder klokkenspel, gegoten in de 18e eeuw, was aanmerkelijk ouder dan het Sneker en vernietiging daarvan zou vol gens de Leeuwarders een onvervang baar verlies betekenen. Het oude Sneker carillon bezat echter een bijzonder mooie klank, in tegenstelling met dat van Leeuwarden. De invloed van Leeuwar den schijnt echter zo groot te zijn ge weest, dat het carillon van Sneek het slachtoffer werd. Wat was er echter van het klokken spel uit 1770 overgebleven toen dit niet verkocht werd? Men heeft het, toen de bronsprijzen na 1918 snel gingen dalen, eerst rustig gelaten waar het was tot dat de klokken in 1930 aan verscheidene liefhebbers per stuk werden verkocht. Wie deze kopers zijn geweest is niet meer precies na te gaan. Vijf zijn echter in Sneek gebleven en ondergedoken” tjjdens de bezetting 19401945. De grootste kunnen we nog terugvinden in de hal van het Stadhuis, de andere vier hebben een goede plaats gekregen in het Fries Scheepvaart Museum. buiige weer werkte daar niet toe mee en vooral *s middags toen de zuidelijke wind kromp en steeds meer aanwakkerde, werd het voor de eenzame stuurlie den hard zwoegen tegen de woelige elementen. In de Regenbogen werd dat acht van de elf te zwaar. Zij gaven de stryd op en koersten naar de wal. Ook in de andere klassen waren uitvallers, maar behoudens één omgeslagen Pluisje, vie len er geen slachtoffers. na terug om te finishen maar voer, hoe wel hij afgeblazen werd, toch weer door. Leemburg, die na hem kwam, werd hier door blijkbaar in de war gebracht. Hij nam de passeerbaan, maar verspeelde daarmee de tweede prijs. Kabel, die het goed deed, profiteerde er van. In de 22 m2 klasse won Bonnema voor de derde maal; burgemeester Reltsma zegevierde in de Pampusklasse, waarin Hennie de Jong al gauw tweede was, en Theunissen, Zoeterwoude, was de eerste van het driemanschap dat de strijd in de Regenbogen tot het einde volhield, van Chopin’s Marcia funèbre. Meijering, Assen, was de snelste in de Jeugdklasse. Dit korte versje stond eertijds op een steen, ingemetseld in het beenderen- of knekelhuisje dat aan de Noordzijde van de kerk op het kerkhof stond. Tevens werd op deze 5e Mei aan het Gemeentebestuur aangeboden een ver lichting voor de cijfers en wijzers met 116 electr. lampjes, namens een Com missie uit de burgerjj en met steun van de Ver. van Sneker Zakenlieden en het Departement van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Dit geschenk werd eveneens bijzonder op prijs gesteld en wordt nog heden ten dage door alle Sne- kers ten zeerste gewaardeerd. van Firma De eerste verenigings-groepswedstrij- den in de Valken hadden voor de K.Z. V.S. een zeer gunstig verloop, v. d. Veen en Breuning gingen aan de kop en Mul der eindigde als derde. Het team van de S.Z.C. bezette de 7e, 4e en 8e plaats, De Meeuwen de 11e, 9e en 10e en De Kaag, die ook nog meedeed, de 3e en de 6e. Balder, Amsterdam, staakte de strijd. De K.Z.V.S. leidde zodoende met 32.1 punten. De S.Z.C. had 20, De Kaag 17 en De Meeuwen 9. Ook in de Valken zegevierden de Frie zen. Breuning in groep I voor Meteler- 1 kamp Cappenberg, Mulder in de tweede 1 groep voor v. d. Meer. Toch was die tweede plaats van de oud-Leeuwarder een uitstekende presta tie. Hij werd bij de start teruggeroepen en vertrok daardoor achteraan. Er werd echter een protest tegen hem ingediend. Breuning die van meer wind profiteer de dan Mulder, maakte de snelste tijd en kwam daardoor voor een jaar in het be zit van de Amicitia-beker. Over de andere klassen kunnen we kort zijn. De strijd hierin verliep zeer kalm en bijzondere dingen deden zich niet voor. In de 30 m2 klasse won Her man Geveke voor de vierde maal; Mole naar, Grouw, zegevierde opnieuw in de Toen de dames ’s morgens voeren woei het wel stevig, maar gelukkig niet te hard. Vrijwel alle inschrijfsters versche nen dan ook aan de start. Bij de heren was dat ’s middags lang niet het geval. De Pampusklasse bracht direct al een verrassing toen mevr, de Jong—de Haan als eerste de tweede route inging. Ze liet de kop ook niet weer los en won onbedreigd. In de 16 m2 klasse toonde mej, B. Helder dat zij niet onder doet voor haar beroemde broers. Met de Ali van Fokke Jansma finishte zij ver voor het veld uit. Mej. W. Mulder was zo onfortuinlijk nog voor de start van de Valken een aanvaring te veroorzaken. Met een be schadigd potdek verliet de Rirette de baan. Mevr. Cappenbergvan Gooi was de snelste in deze klasse, maar mevr. BreuningMulder een goede tweede. De Regenboog-dames waren te haas tig en moesten het starten nog eens overdoen. Mevr, de JongThole en mevr. DijkstraKuipers liepen mooi weg, maar mevr. Hendriks- v. d. Meu ten, die spoedig door de wind ging en een slag het Kolmeersgat in maakte, ver overde de leiding en won, gevolgd door mevr. Dijkstra. Kort voor de finish speelde mevr, de Jong het nog klaar de dames Zitman Theunissen, Ooms-Valk en Zwart-Hoek- sema te passeren, waardoor zij als vier de na mevr. Vrolijkvan Sijen werd af geblazen. Volgens het programma was Dinsdag inderdaad de kalme dag in de Sneek week. Het bevatte alleen maar weer dames- en eenmanswedstryden. En toch werd het voor zeilers en toeschouwers allerminst een dag om rustig een paar Aanbesteding uitbreiding Gerefor meerde school te Scharnegoutum. Timmerwerken: K. Plantinga en Zn., Scharnegoutum 25 308; K. Mollema, Scharnegoutum 25.250; J. Hoekstra, Goënga 25,210; W. Conradi, Blauw huis ƒ25.175; M. v d. Bosch, Gnuw ƒ25.160; J. Duiker, Hommerts ƒ25.110; J. Dijkstra, Jutrijp ƒ25.100; Tj. Holwer- <3a, Scharnegoutum ƒ25.078. Begroting van de architect B.N.A. B. Leeman 25.636. Schilderwerken: K. Kuiken, Woudsend 1676; M. Elzinga, Scharnegoutum ƒ1673; Fa. A. Bergsma Zn., Jutryp— Hommerts 1660; I. Bosma, Schame- goutum 1645. Begroting van de archi tect 1650. Electrische installatie: Gebr. Wester- hof, Woudsend 737. Begroting van de architect 700. Behoudens goedkeuring B. en W. van Wymbritseradeel aan de laagste inschrij vers gegund. Bouw woonhuis voor de heer A. P. Eppinga te Sneek. Timmerwerk: Aan- nemersmij. Friso, Sneek ƒ25375; G. Doevendans, Sneek 25149; Gebr. Boom- Daar, zoals bekend, de Paardensport ver. Sneek thans alhier niet over een baan beschikt en toch haar in deze maand traditionele draverijen wilde hou den, organiseerde zy deze Dinsdag te Joure. Er was een behoorlijke deelne ming. Uitslagen: Sneker Waterpoortprijs. Afstand 1980 m. Tot ƒ1500. (8 deeln.): 1. Quinta (T. A. v. d. Veen) 3 min. 14.1 sec., w. 2.10, pl. 1.30; 2. Rosita, pl 2; 3. Peter Gre gor, pl. 2.éo. Snekermeer-prijs. Engelse heat, 1620 m. Van 1500 tot 4000. Eerste serie (5 deeln.): 1. Ria Olivier (K. Kramer) 2 min. 31.4 sec. (1.33.5), w. ƒ1.60, pl. 1.20; 2. Princess Nora, pl. 1,60; .3. Quick Horsey. Tweede serie (5 deeln.): 1 en 2. (dead heat)Quickloper (H. Maring) 2 min. 32.6 sec. (1.34.2), w. ƒ1.50, pl. ƒ1.80 en Leeuwerik S (S. Bosch) 2 min. 32.6 sec. (1.33), w. ƒ1.90, pl. ƒ2.20. Finale (6 deeln.): 1. Princess Nora (T. A. v. d. Veen) 2 min. 30.1 sec. (1.32.2). w. ƒ3.50, pl. ƒ2.10; 2. Quick Horse/, pl. 2.20; 3. Nimble’s Boy. Joure-prijs, afstand 2300 m. ƒ4000 of meer. Eerste afdeling (5 deeln.): 1. Nel ly Major (T. Groen) 3 min. 30.2 sec. (1.31.4), w. ƒ3.90, pl. ƒ1.80; 2. Lord van Fresena, pl. 2.60; 3. O. Brewer. Tweede afdeling (6 deeln.): 1. Myr- tillus (G. Woudstra) 3 min. 30.2 sec. (1.31.4), w. ƒ10.60, pl. ƒ2.60; 2. Miss Zelda, pl. 1.50; 3. Nevada L. Sneekweek-prijs. Kortebaan 690800 m. Eerste serie (3 deeln.1. Miss Zelda (A. Siderius) 1 min. 6 sec., w. ƒ2.50; 2. Quickloper. Tweede serie (4 deeln.:): 1. O. Brewer (J. Gorter) 1 min. 3.4 sec. w. ƒ3.40; 2. Leidstar. Finale (4 deeln.): 1. Miss Zela (A. Siderius), w. ƒ2.40; 2. Quickloper. O. Brewer en Leidstar uitgeschakeld. Totale omzet 10129. Eenmanswedstryden. 30 m2 klasse: 1. Rietvink, H. Geveke, Leeuwarden; 2. Pieter Cornells, L. P. Kabel, Leeuwarden; 3. Dobber, P. Prins, Leeuwarden. 22 m2 klasse: 1. Cadans, A. Bonnema, Leeuwarden; 2. Porto Alegre, H. R. Schaap, Deersum; 3. Windekind, P. Kolk, Leeuwarden. Pampusklasse: 1. Ruiter, R. Reitsma, Witmarsum; 2. Ljip, H. de Jong, Sneek; 3. Smelieken, J. van Foeken, Sneek. 16 m2 klasse: 1. Aeolus, st. K. H. Lu- kien, Zwolle; 2. Ali, F. Jansma, Grouw; 3. Tini, G. van Reekum, Sneek; 4. So- mero, J. F. Koopmans, Enschedé. Valkklasse: 1. Ernestine, van dfe Man dele, Warmond: 2. Amicitia, st. Joh. Schyfsma, Sneek; 3. Elan, J. A. v. d. Meulen, Leeuwarden; 4. Vis Vis, Leeu warden. Regenboogklasse: 1. Horne, F. A. D. sma- Sn€ek ƒ24875. Begroting van de Theunissen, Zoeterwoude; 2. Tjerk, C. de Jong, Joure; 3. Algri, J. Alberda, Sneek. Jeugdklasse: 1. Allegro, J. R. Meije ring, Assen; 2. Bambi, R. Kraak, Paters- wolde; 3. Popeye, J. J. Woortman, Gro ningen. Robertde Jong, Leeuwarden. Regenboogklasse: 1. Hennie, mevr. T. Hendriksv. d. Meulen, Sneek; 2. Algri, mevr. C. DijkstraKuipers, Sneek; 3. Dolfijn, mevr. L. Vrolijkvan Sijen, Sneek; 4. Tjerk, mevr. M. de Jong Thole, Joure. Jeugdklasse: 1. K.Z.V.S. III, mej. R. v. d. Zijpp, Sneek; 2. K.Z.V.S. IV, mej. M. Krook, Sneek; 3. K.Z.V.S. I, mej. E. van Gelder, Sneek. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nyland ds. L. J. Prins te Nijehaske. Geref. Kerken. Beroepen te Hijum Finkum, cand. H. Bade te Sneek. NULAND. Op Zondag 30 Augustus ’s nam. 1.30 uur zal ds. A. D. Bakker af scheid nemen van de Ned. Herv. ge meente alhier, wegens zijn vertrek naar Voorburg. 12 m2 Sharpie-klasse: 1. Rakker, B. van Wijk, Woubrugge; 2. Briesje, st. N. Oerlemans, Rotterdam. B.M.-klasse: 1. Favoriet, R. Overwijk, Haskerdijken; 2. Geja, st. F. J. Ree- sink, Enschedé; 3. Swift, B. J. Graat- sma, Sneek; 4. Wetterhoas, H. Olde Ag- terhuis, Heerenveen. Vrijheidsklasse: 1. Speed, C. de Haas Jr., Breukelen; 2. Good Luck, U. Jager, Lemmer; 3. Doerak, D. J. Gaastra, Sneek; 4. Zilvermeeuw, st. G. J. Solle- wijn Gelpke, Zwolle; 5. Karei Door man, A. Borkent, Heerenveen. Olympia jollen: 1. W. Maarse, Aalsmeer; 2. Dynamite, H. Sleeswyk, Bussum; 3. Zwarte Vleer, F. A. Pruim- boom, Gouda; 4. Mars, H. J. Bakker, Amsterdam; 5. Caldonia, H. v. Heuve len, Uithoorn. 12 v. Jollen: 1. Windekind II, st. G. H. L. Verweij, Haarlem; 2. Iltschi, M. J. van Geijn, Rotterdam; 3.Papoosje, H. W. J. den Breedenv. d. Bout, Heemstede; 4. Tecumseh, E. J. Holtrop, Bloemendaal. Larken: 1. Happy, H. Schiphorst, Al melo; 2. Vlerk, R. Y. Kranenburg, Wier- den; 3. Pantoffel, E. E. Greebe, Bus- sum; 4. Sterntje, H. Koopman, Almelo. Jeugdklasse: 1. Billy II, Jac, Albers, Rotterdam; 2. Popeye, J. J Woortman, Groningen; 3. Bambi, R. Kraak, Paters- wolde; 4. Kruimeltje, R. Blok, Den Haag; 5. K.Z.V.S. Ill, st. mej. R. v. d. Zijpp, Sneek. Advart«nti«prij> 15 st par mjn, Bij contract (handaliadv.) lagar. Abonnementsprijs 13.- per half laar. Franco per post I 3.75 per half |aar. Giro 50748 tan name E. J. Drijfhout, Sneek. Friezen niet vroeg was, Sieverts en 22 m2 klasse; burgemeester Reitsma deed hetzelfde in de Pampusklasse en natuurlijk bleef Joop Helder ongeslagen in de 16 kwadraters. A. Jansma kon het weer niet bolwerken! Jaap Helder startte niet meer. Hij was voor oefenwedstrijden naar Frank rijk uitgezonden. Visser, Paterswolde en Groenhout bleven dus alleen over en Visser won. Douma won ook nu weer in de Schouwen; van Wijk, Woubrugge, in de Sharpies en de outsider Overwijk, Haskerdijken, in de B.M.-klasse. De Haas Jr., Breukelen, riep in de Vrijheids klasse ’n halt toe aan de Hagenaar Blok, winnaar van de vorige dagen, die het nu niet verder dan de zevende plaats bracht, maar in de Olympiajollen ver stevigde de 16-jarige Maarse uit Aals meer zijn positie belangrijk door aan zijn eerste, tweede en vierde plaats opnieuw een eerste toe te voegen. In de 12 v.- jollen was Verweij, Haarlem, de snelste; in de Larken Schiphorst, Almelo en in de Jeugdklasse Albers, Rotterdam, die evenals de Jong, Geveke, Joop Helder en van Wijk, toen al zeker was van de hoofdprijs. Benoemd tot adjunct-commies le klasse ter gemeentsecretarie van Beesd onze vroegere stadgenoot de heer J. Nauta te Balk. waren als vanouds weer het hoogtepunt van de dag. Het publiek stroomde naar de wallen toen de beide teams zich voor de strijd gereed maakten. Het begin was voor de gunstig. Alberda, die te moest terug en Hofland, Theunissen hadden de beste start. Hen driks lag er echter ook goed voor en ging mee in het voorste gelid. Toen de schepen de starttoren voor de tweede maal passeerden, lagen Sieverts en Hof land aan de kop en bezette Hendriks de derde plaats. Vierde was v. d. Velde, vijfde dr v. d. Zijpp, zesde Alberda, zevende Vrolijk en achtste Theunissen. Holland had de leiding met 21.115 punten, maar raakte in de tweede route een deel van zijn voorsprong kwijt. Wel was Alberda een plaats gezakt en was Hendriks gelijk gebleven, maar dr v. d. Zijpp had twee plaatsen en Vrolijk één gewonnen, waardoor de stand in 19.117 veranderde. Met grote spanning werd het resultaat van de strijd in de be slissende route tegemoet gezien. Toen de schepen de finish naderden lag v. d. Velde voorop, en Hendriks op de tweede plaats. De Hagenaar ving Marten ech ter op en draaide boven hem, waarna ze op de lijn afstevenden. Geen van beiden kon de boei aanleggen, wat v. d. Velde natuurlijk vooraf al had voorzien. Hen driks, die het eerst door de wind moest, kwam daardoor over de verkeerde boeg te liggen maar probeerde toch nog voor v. d. Velde langs te gaan. Maar deze gedurfde poging de situatie te redden mislukte en de bakker verliet het veld. Hoewel Vrolijk en v. d. Zijpp nog meer naar voren waren gekomen en Alberda op de laatste meters nog over Sieverts heenliep, behield Holland met 19.116 punten de leiding. 30 m2 klasse: 1. Rietvink, st. H. Ge veke, Leeuwarden; 2. Swealtsje, st. A. Vollema, Grouw; 3. Emmy, st. Tj. Ge veke, Leeuwarden; 4. Tsjerk Hiddes, mr W. Hoekstra, Joure. Regenbogen 1: 1. Tjerk, C. J. de Jong, Joure; 2. Annemarie, L. de Wit, Zaan dam; 3. Henderika, D. Oppenhuizen, Sneek. Regenbogen II: 1.. Algri, J. Alberda, Sneek; 2. Horne, F. A. Theunissen, Lei den; 3. Beneventum, J- Hofland, Rot terdam. 22 m2 klasse: 1. Maple Leaf, T. Mo lenaar, Grouw; 2. Porto Alegre, H. R. Schaap, Deersum; 3. Cadans, A. Bon nema, Leeuwarden; 4. Janneke, st. H. Okkema, Grouw. Pampusklasse: 1. Ruiter, R. Rejtsma, Witmarsum; 2- Weerhaan, H. H. Bak ker, Sneek; 3. Donderkopje, J. P. Dam me, Amsterdam; 4. Poele-Poele, mej. G, de Waard, Wassenaar. 12 m2 Eenh.klasse A: 1. Peerless, Joop Helder, Paterswolde; 2. Ali, Jansma, Grouw; 3. Piet Hein, st. Oostinga, Haren- (Gr.); 4. Henjoh, Minks, Leeuwarden. 16 m2 Eenh.klasse BI: 1. Cadoro, H. Bruinsma, Joure; 2. West Atleta, J. W. Siebrand, Kampen3. Simmerjoy, W. de Zeeuw, Leeuwarden; 4. Dukdalf, G. R. Kreulen, Den Haag; 5. Bajou, P. Boorsma, Oostermeer. 16 m2 Eenh.klasse BII: 1. Ventura, E. Wijngaard, Helium; 2. Arcus Pluvi- us, R. van Wieren, Nijhuizum; 3, Quick Silver, st. K. Zandhuizen, Sneek; 4. Mo- ja Malinka, G. Hupkes, Dieren; 5. Vrij heid, D. de Haan, Sneek. 16 m2 Eenh.klasse B III: 1. Cheetak, K. Beumer, Zwolle; 2 .Arran Crest, st. P. Wieringa, Sneek; 3. Michiel de Ruy ter, st. W. J. van Balen, Irnsum; 4. Summerjoy, G. A. Veenstra, Groningen; 5. Aeolus, W. van Loo, Zwolle. Valkenklasse I: 1. Soelaas, M. S. Breuning, Leeuwarden; 2. Popeye, W. Metelerkamp Cappenberg, Amstelveen; 3. Elan, Fam. v. d. Meulen, Leeuwarden; 4. Havik, st. mej. P. Nieveen, Sneek; 5. Ernestine, mej. A. E. v. d. Mandele, Warmond. Valkenklassa II: 1. Rirette, R. Mul der, Langweer; 2, Trewes, S. M. v. d. I Meer, Heilo; 3. Merlijn, B. Balder, Am- I sterdam; 4. De Trije Swantsjes, st. H. v. d. Hoef, Langweer. Vliegende Hollander-klasse: 1. W. Visser, Paterswolde. Schouwen: 1. Pompeblêd, st. G. Dou ma, Oppenhuizen; 2. Meerkol, F. Atsma, Oppenhuizen. Dr. G. A. Wumkes nam hier stelling tegen. Inmiddels was het klokkenspel reeds uit de koepeltoren gehaald en wa ren de klokken in het leegstaande Oos- terkoor geplaatst. Van regeringswege werd nu de verkoop uitgesteld. Het duurde zes jaar dat de stad wel een beiaardier had en hem ook betaalde, maar geen klokkenspel. Pas op 1 No vember 1924 besloot de Raad de betrek king van klokkenist op te heffen en de betaling aan deze functionnaris te staken. In de middagwedstrijden van de Regenbogen kregen de Friezen weer volop reden tot juichen. Beide groepen werden door een hunner favorieten aan gevoerd. In groep I was dat alweer de Jong en in groep II Alberda die hiermee zijn eerste overwinning boekte. De Jong werd gevolgd door de Wit en Oppenhui zen, Alberda door Theunissen en Hof land. Dat het kerkhof, in 1827 als begraaf plaats gesloten, tot en met het jaar 1915 nog zoveel onverkwikkelykheden tussen de Kerkvoogdij en de Burgerlijke Ge meente van Sneek met zich mee zou brengen, had geen van beide partijen toen kunnen bevroeden. Na de scheiding tussen Staat ei. Kerk, werd op 5 Sep tember 1800 door de Raad en de Ned. Herv. Kerk vastgesteld welk gedeelte in het vervolg aan ieder zou toebehoren en door hen moest worden onderhouden. In 1857 echter, toen de kerk een regen- waterbak liet maken wist geen van beide partijen de juiste scheidingslijnen meer van hun eigendom. Dat had aller lei moeilijkheden en onaangenaamheden tot gevolg, totdat bijna vier jaar later op 28 Maart 1861 ze elkaar vonden en de grenzen opnieuw werden vastgesteld en op kaart gebracht. Maar wie nu mocht menen dat hiermede de moeilijk heden in de toekomst waren opgelost, vergist zich. 28 jaar later, in 1889, ont stond opnieuw een verschil van mening over het stuk grond, dat door de ge meente als schapenmarkt in gebruik was genomen. De kerkvoogdij meende dat deze grond haar toebehoorde. Een bevredigende oplossing voor beide par tijen werd, ook na onderhandelingen, niet gevonden. In 1905 diende de Kerk voogdij opnieuw een request in bij de Raad der gemeente tegen een raadsbe sluit waarbij een deel van de grond van het Oud Kerkhof, gelegen tussen het Noorderkoor en de Rooster door de ge meente aan derden in huur werd afge staan. Nu gingen ook Gedeputeerde Sta ten van Friesland zich met deze aange legenheid bemoeien met als resultaat, dat de huuruitgifte van dit stuk grond werd ingetrokken. Na vele besprekingen tussen de Kerkvoogdij en de Burgerlij ke Gemeente werden op 19 December 1913 voor de derde maal de grenzen van ieders eigendom vastgelegd en door Ge deputeerde Staten goedgekeurd. Op 16 Augustus 1915 verkochten de Kerkvoog den een groot gedeelte van het hun toe.- gewezen Oud Kerkhof aan de Gemeente Sneek voor 10000, voor welk bedrag de Kerkvoogden een pand op het Kleinzand kochten dat als pastorie werd ingericht, genten van het Old Burger Weeshuis die In verband met de moeilijkheden welke zoal in de loop der jaren waren ontstaan liet de Nederl. Herv. Kerkvoogdij een boekwerk samenstellen en drukken met als titel „Kerk en Oud Kerkhof der Ned. Herv. Gemeente te Sneek, bijdrage tot de kennis van de rechtsbedeling van kerkelrjke goederen in den neutralen K ----- ---- ----S -“’“6 tijd”. Van dit boekwerk; bevattende een baantjes te zeilen of kalmpjes de schepen te volgen op hun baan. Het vry gure, verzameling officiële gegevens betref- fende de rechtspositie van de kerk ten opzichte van het Kerkhof, werd een exemplaar aan de Raad der Gemeente Sneek aangeboden. Pampusklasse: 1. Ljip, mevr. A. de Jongde Haan, Sneek; 2. Ruiter, mej. IJ. Lusthoff, Sneek; 3. Koufurd, mej. W. v. d. Meulen, Sneek. 12 v. Jollen: 1. Windekind II, mevr. E. VerweijLatenstein, Haarlem; 2. Trits, mej. N. Edel, Sneek. 16 m2 klasse: 1. Ali, mej. B. Helder, Paterswolde; 2. Loo, Zwolle; 3. Loo, Zwolle. Valkklasse: 1. Popeye, mevr. A. N. Metelerkamp Cappenbergvan Gooi, Amstelveen; 2. Soelaas, mevr. T. C. BreuningMulder, Leeuwarden; 3. Bu, mevr. G. van SlootenKaan, Leeuwar den; 4. Ernestine, mej. A. E. v. d. Man dele, Warmond; 5. Capricornus, mevr. C. De strijd in de Valken bracht de over winning bij de Hollander v. d. Mandele. Joh. Schijfsma, stuurman in de Amicitia, schoof in de tweede route van de derde naar de tweede plaats omhoog, maar had daarna een strop. Na de finish voer hrj de Vis a Vis aan waardoor de Ami citia een groot gat in de kop kreeg. Vis raakte hierdoor zijn voorsprong op v. d. Veen kwyt, maar onze stadgenoot rea geerde zeer sportief. Hij liet de Leeu warder weer voorgaan, zodat die toch nog als vierde achter v. d. Meulen ein digde. Dameswedstryden. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1