Sovjet Unie sluit pact met Oost-Duitse regering Student Foeke de Wolf terug uit de Ver. Staten Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Het oudheid-kundig Museum N.O.P. I l 4 a W 108e Jaargang No. 67. De hulp aan Griekenland Vader en vier kinderen verdronken Ambassadeur van Pakistan in Friesland H. M. de Koningin op het Loo Kinderverlamming in Oost-Duitsland 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Geslaagd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Dinsdag 25 Augustus 1953 Door de bliksem gedood Boerderij te Welsrijp af gebrand Nieuwe touringcar verbeurd verklaard De dubbele moord bij de Theems Prinses Wilhelmina W andeltochten Nieuwe frankeerzegels De prinsessen naar Ottawa 23 spelers voor de centrale training j VRIJDAGS. Redacteur L. KIEZEBRINK oogstte individuele wandelaars ontvangen, Abe Lenstra niet. Naar Ohio. Naar Washington. F< Terug naar Europa» De Sovjet-Unie heeft een pact getekend met Oost-Duitsland, waardoor de Oos- teljjke zóne practisch een volledige deelgenoot in de r(j van satellietstaten van het Kremlin wordt. De ambassadeur van Pakistan zal een onofficieel bezoek aan Friesland bren gen. De ambassadeur is voornemens om van Grouw, Sneek en Eemewoude uit een zeiltocht over de Friese meren te gaan maken. Bezoek van H. M. de Koningin aan de tentoonstelling „SLEM" te Waalwijk. Tijdens haar rondgang op de tentoonstelling overhan digde de heer J. J. M. A. Klijberg, lid van het dagelijks bestuur en directeur van de Timtur schoenfabrieken, aan Koningin Juli ana een paar schoenen. de opbouw van Brigade van de Luchtvaart. Geslaagd te Rotterdam voor het tex- .ielbrevet, groep I, de heren K. Roosen. tein en H. W. Fijlstra alhier. Laatst» genoemde slaagde tevens voor het al» pinene gedeelte. SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name E. J. Drijfhout. Sneek. Tijdens het onweer dat zich Zaterdag morgen boven onze stad ontlastte is de 20-jarige M. de Jong, wonende aan de Almastraat alhier, door de bliksem ge troffen en gedood. Hij was met zijn va der, die aan de Almastraat een boerde rijtje heeft, aan het werk in landerijen aan de Lemmerweg toen te ongeveer 10 uur ’s morgens het onweder los barstte. Voor de ogen van zijn vader werd de jongeman gedood. Wel werd dr. Ubbens nog ontboden, doch deze kon slechts de dood constateren. Tijdens een vrij hevige onweersbui is Zaterdagmorgen om half tien de blik sem geslagen in de boerderij bewoond door de heer Fedde Bos te Welsrijp. Het vuur greep zeer snel om zich heen en drie kwartier later was er van de schuur niet veel meer dan een puinhoop over. Twee jaar geleden is de boerderij naast die van de heer Bos afgebrand, óók in Augustus en door blikseminslag. De voornaamste punten van het pact zijn: Onder leiding van majoor Lentz van de Kon. Luchtmacht en de heer Yper- laan, secretaris van de Kon. Ned. Ver. v. d. Luchtvaart vertrokken dan deze 5 jongelui, van wie alleen Foeke de Wolf uit de drie noordelijke provincies af komstig was, op Vrijdag 24 Juli van Schiphol naar Frankfurt am Main om met meer dan 100 andere jongelui uit 12 andere Europese landen Zaterdag daarop van het reusachtige Amerikaan se vliegveld aldaar in 2 grote Ameri kaanse vliegtuigen via Londen en de Azoren naar Washington te vliegen waar men Zondags aankwam en gehuis vest werd op de vliegbasis Bolling. Drie Thans is in totaal 80.000 binnenge komen op girorekening 777 van het Ne derlandse Rode Kruis voor de hulp aan Griekenland. Het Rode Kruis zal nog twee ton koffie kopen, die spoedig na de aankoop van Nederland zal worden verstuurd. De Koningin zal tot het einde van deze maand met de jongste twee prin sessen op Het Loo verblijven. De Prins zal deze week enkele dagen naar Het Zoute in België gaan om al daar het intern, concours-hippique bij te wonen. Op 31 Augustus zal de gehele koninklijke familie in paleis Het Loo verenigd zijn om de verjaardag van prinses Wilhelmina gezamenlijk te vie ren. Student Foeke de Wolf is van zijn drieweekse reis in de Ver. Staten terug, verrijkt met een schat van indmkken uit dat grote en rijke land. Indrukken op technisch gebied, want hij maakte kennis met enige enorme bedrijven, in drukken op cultureel geboed want ook daarvan zag hij iets, maar bovenal is toch van belang dat hij een indruk kreeg van de Amerikaan in zijn eigen om geving: gastvrij, vriendelijk en behulpzaam. En zo heeft ook hij het doel van het organiseren van trips als deze ervaren, nl. een beter begrip tussen de ver schillende volken te wekken. De beste methode daarvoor is, zoals minister Foster Dulles zeide toen hij het gezelschap waartoe Foeke de Wolf behoorde te Washington op zijn departement ontving, de jeugd der verschillende landen met elkaar in aanraking te brengen, waarbij men zich dan niet in de eerste plaats moet afvragen: „Wat is er hier eigenlijk verkeerd?” maar „wat zie ik hier aan goeds?” Enige maanden geleden hebben wij in dit blad reeds gemeld dat onze stadge noot, Foeke de Wolf, student in de werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, een van de vijf Ne derlandse jonge mannen was, die na strenge selectie, op uitnodiging van de American Civil Air Patrol een gratis vacantie van drie weken in de Ver. Sta ten mochten doorbrengen. Zij zouden daar gelegenheid hebben kennis te maken met de organisatie van de Civil Air Patrol en zijn cadettencorps om met de opgedane ervaring mee te werken aan de Jeugd Luchtvaart Kon. Ned. Ver. v. d. De 22-jarige Alfred Whiteway is te Richmond, bij Londen, voorgeleid en in staat van beschuldiging gesteld in ver band met de moord, welke in Juni jl. op een jaagpad langs de Theems op twee meisjes, de 16-jarige Barbara Songhurst en de 18-jarige Christine Reed, is ge pleegd. De lijken werden later in de ri- vierd gevonden. Beide meisjes waren aangerand. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Zondagavond zijn te Raalte de heer Van Essen en vier van zijn kinderen door verdrinking om het leven gekomen. Door onbekende oorzaak reed de heer Van Essen, woonachtig in Raalte, ter hoogte van de zuivelfabriek De Hoop met een vrachtauto van de weg in het Overijsselse kanaal. In de cabine zaten, behalve de heer Van Essen, twee van zijn zoontjes en een dochtertje. Op de open laadbak zat nog een ander doch tertje en een nichtje uit Deventer. Direct snelden voorbijgangers toe om hulp te bieden. Zij slaagden er in het meisje uit Deventer te redden; de an dere slachtoffers waren niet te bereiken. Eerst nadat de brandweer de vrachtwa gen op het droge had gebracht, konden de lijken yan de vader, twee zoons en een dochtertje worden geborgen. Na enige tijd dreggen vond men ook het lijkje van het tweede dochtertje. van Firma De Nederlandse douane heeft te Vaals een nieuwe uit Valkenburg afkomstige touringcar ter waarde van 50.000 ver beurd verklaard, omdat er een geheime bergplaats voor smokkelwaar in werd aangetroffen. Deze bergplaats bevond zich onder een zitbank. Er werden slechts zes kilogram koffie in gevonden. De bus zou echter ook verbeurd zijn ver klaard als de bergplaats geheel leeg was geweest. De bus was met dagjesmensen uit Valkenburg op weg naar Duitsland. Het gezelschap heeft de reis later voort gezet met een andere touringcar. dagen bleef het gezelschap, waarbij zich ook nog 25 Canadezen, 7 Mexicanen en 7 Brazilianen hadden gevoegd daar, er waren officiële ontvangsten, die bij mi nister Foster Dulles noemden wij reeds, voorts door de commanderende officier van de vliegbasis, generaal Beau en de Ned. militaire luchtmacht-attaché. Men zag monumenten en musea (o.a. the Smithsonian) men vloog in particuliere vliegtuigen over de stad, er waren parties en danspartijen en men maakte de keuze van de „Airman of the year” mee welke titel posthuum toeviel aan de omgekomen Engelse straaljager piloot John Derry. Door de Leeuwarder Wandelsport Ver eniging worden op Zaterdag 29 Augus tus zeer bijzondere wandeltochten ge houden. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. K. H. Prinses Wilhel mina worden er des Zaterdags Prinses Wilhelminawandeltochten gehouden over een afstand van 25 K.M., voor de jeugd 12 K.M. Voor de groepen die de beste algemene indruk maken zijn 2 wisselbe- kers beschikbaar gesteld, w.o. een prachtige zilveren beker door H. K. H. Prinses Wilhelmina. Tevens zijn er als prijzen nog verschillende medailles. De individuele wandelaars ontvangen, na het volbrengen der tocht, een medaille met de beeltenis van H. K. K. Er wor den veel burger- en militaire/politie- groepen verwacht welke zullen worden beoordeeld door een deskundige jury. Ter vervanging van het huidige type Nederlandse frankeerzegels met de beeltenis van H. M. de Koningin, zal P.T.T. begin September een aanvang maken met geleidelijke invoering van nieuwe koninginnezegels, ook naar een ontwerp van de heer S. L. Hartz. Het eerste zegel, dat zal verschijnen, zal het zegel van 10 cent zijn in een bruine kleur. Daarna zullen, naar be hoefte, de overige waarden worden aan gemaakt. De heer Hartz heeft voor het ontwerp van de beeltenis van H. M. de Koningin een nieuw procédé gevolgd: hij heeft nl. voor de afbeelding een plastic gravure gemaakt. Ook de letter- en cijferaandui dingen zijn van de heer Hartz. De technische details zijn de volgende: Watermerk: cirkeltjes. Kamtanding: 13% 12%. Rotogravuredruk. De zegels zijn gedrukt bij de firma Joh. Enschedé Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. Naar New York. Terug naar Cincinnati, waar een roe rend afscheid, in het bijzonder van de meisjes van de universiteit werd geno men en daarna naar New York (alle vervoer op de trip geschiedde per vlieg tuig) waar het gezelschap weer ver enigd werd en logeerde in het Astor- hotel aan Times square. Bezocht werd natuurlijk het gebouw der Ver. Naties, een prachtig brok architectuur volgens Foeke de Wolf, men winkelde in de grote warenhuizen, keek van de 69e verdieping van Rockefeller Center-buil ding over de schitterend verlichte wereld stad en woonde het Airman of the year dinner bij, waar de weduwe van piloot Derry de cup werd overhandigd en de Nederlanders als enige groep een sou venir aan de Air Patrol uitwisseling aan de organisatoren aanboden. Voor de centrale training van de Ne derlandse elftalclub, welke Dinsdag avond 25 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam begint, heeft de Keuze Commissie van de K.N.V.B. de volgende spelers uitgenodigd: A. Bak (Excelsior), M. A. Bennaars (DOSKO), M. van Beurden (BW), L. Biesbrouck (RCH), W. Bleyenburg Rigtersbleek), C. J. Cools (RBC), J. J. Dahrs (Blauw Wit), A. v. Ede (Sparta), J. van der Hoek (Feijenoord), J. Klaassens (VVV), P. van der Kuil (VSV), H. Lagerwaard (Excelsior), W Landman (Sparta), C. Luiten (DOS), P. Meijers (NEC), J. B. Odenthal (Haarlem), L. J. O. Overbeeke (DOSKO), W. Schmidt (Eindhoven), J. van Schijndel (SVV), L. Steiger (PSV), F. Tebak (Eindhoven), M. Terlouw (Sparta) en M. van Woerden (Feijen oord). De mogelijkheid blijft bestaan, dat alsnog spelers zullen worden uitge nodigd om de training te volgen, indien de Keuze Commissie daartoe aanleiding vindt. 7. Moskou zal levensmiddelen, steen kool, staalproducten en andere goederen dit jaar naar Oost-Duitsland sturen en zal verder kortlopende credieten ver strekken om het economisch leven van de Oostelijke zóne te verstevigen. In het communiqué werden de eisen herhaald wat betreft de eenheid van Duitsland door de instelling van een voorlopige regering voor geheel Duits land. Het Nederlands gezelschap met Doris Day in de televisiestudio te Cincinnati. Tweede van rechts student Foeke de Wolf. fabriek in Dayton staan elke morgen echter toch 8000 auto’s geparkeerd! In Dayton werd ook een barbecue-party meegemaakt, ’n picknickpartij ’s avonds waarbij worstjes boven een houtvuur worden gebraden. Bezocht werd voorts Toledo, een van de grootste spoorweg- centra van Amerika, waar men o.a. met snelboten der marine een tocht op het Eriemeer maakte. Vandaar naar Cleve land, waar het N.A.C.A. laboratorium werd bezichtigd, een der grootste vlieg- tuiglaboratoria in de wereld, waar het in ’t bijzonder voor student de Wolf een genoegen was in een enorme supersoni sche windtunnel te mogen kijken. Omdat Cleveland te groot was om het in kort tijdsbestek per auto te bezichtigen, vloog men er maar een uurtje boven rond met sportvliegtuigen. In Youngs town, een staalstad, werd de Sheet and Tube Company bezocht en voor amuse ment zag men een polowedstrijd te paard. De dansgroep van de Oesterreichische Bundesbahnkapelle Donderdagavond ook veel succes aan het paviljoen. De prinsessen Beatrix en Irene heb ben haar vacantie in Cape Cod besloten na een verblijf van ruim een maand. Zij zijn per auto naar Ottawa gegaan om daar nog een week door te brengen bij de familie Feaver, bij wie ze ook in Chatham hebben gelogeerd. Volgens het Westduitse Ministerie van Volksgezondheid zijn in Oost-Duits land 1760 gevallen van kinderverlam ming geconstateerd en 49 personen aan de ziekte overleden. Wieringermeer (Noordoostpolderwer- ken) en door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemonderzoek. Eerst werden de vondsten samenge bracht op een zolder in Kampen, maar in 1947 kon men het oude kerkje van Scxiokland betrekken, dat een geschikte ruimte bood om de aardigste vondsten ten toon te stellen. Alles wat er nu nog in de Wieringermeer (b.v. bij het diep- ploegen) gevonden wordt, of in de Noord- oostpolder, of bij de werkzaamheden voor de nieuwe polder, Oosteltfk Flevo land, wordt samengebracht op Schok land, of van daaruit onderzocht. Bij het zandzuigen en het graven van de kana len voor Oostelijk Flevoland, heeft men reeds zo veel gevonden, dat men daar een rijk vondstengebied verwacht. In de Noordoostpolder heeft men tot nog toe ongeveer 140 scheepswrakken gevonden, die alle volgens een speciale methode systematisch onderzocht wor den. Het museum is een bezoek ten volle waard. Men treft er tal van aardige vondsten aan, die opgesteld zijn in volg orde van ouderdom. Er zijn o.a. resten van prae-historische diersoorten, zoals mammoet, wolharige neushoorn, rendier, bison enz. Er zijn tal van vondsten uit de ijstijd en er is nog een aparte geolo gische verzameling, die de belangstel lende bezoekers gaarne getoond wordt, evenals de verzameling scheepsonderde- len en scheepsbouwwerktuigen, die allen op een speciale manier geconserveerd moeten worden. De vondsten worden zo mogelijk in hun vroegere staat hersteld. Vindt men b.v. een aantal bij elkaar horende scher ven van een pot, die met elkaar de oor spronkelijke vorm duidelijk bepalen, dan worden ze aan elkaar gelijmd, de ont brekende stukjes worden er van gips bijgemaakt en worden bijgeverfd, maar zodanig, dat de oorspronkelijke stukken duidelijk in kleur verschillen van de er nieuw bijgemaakte! 15 Juli jl. boekte het Museum zijn honderdduizendste bezoeker. Het is ge opend op alle werkdagen van 917 uur. Het ligt slechts drie kilometer af van de weg EmmeloordKampen, Daarna werd het gezelschap verdeeld over de verschillende staten en de Ne derlanders gingen naar Ohio en wel eerst naar Cincinnati. Hun verdere be levenissen in een bijna overladen pro gramma zullen we niet op de voet kun nen volgen. In Cincinnati werden ze on dergebracht in het voornaamste hotel en dat zegt wat in Amerika! en direct voor de televisie geïnterviewd door een verslaggeefster, welk genoegen de Nederlanders trouwens op hun trip nog enige malen ten deel zou vallen, zo dat student de Wolf thans vaker voor de televisie is opgetreden dan dat hij naar een uitzending heeft gekeken. Het Engels ook toen onze stadgenoot in Columbus 25 minuten lang voor de ra dio geïnterviewd werd gaf de Neder landse groep betrekkelijk weinig moeite, tenminste minder dan de andere niet- Engels sprekende groepen en de Wolf weleer teerling van onze R.H.B.S. gewaagt daarom met dankbaarheid van de lessen daar genoten van mej. Korte- ling. In Cincinnati dan was er een offi ciële ontvangst door de burgemeester en men was op het lumineuze idee gekomen voor de partijtjes, bals enz. en een tuin feest bij een Amerikaanse, overigens zeer joviale, rijkaard, de Nederlandse jongelui kennis te laten maken met de aardigste vrouwelijke studenten van Cin cinnati University, zodat zij steeds in alleraangenaamst gezelschap verkeer den. interessante voorstelling van de drie dimensionale film bij. Een volgende dag naar Dayton waar een General Motors- fabriek van koelkasten enz. met 22000 man personeel werd bezocht. Bij alle be zochte bedrijven vielen de enorme par keerterreinen op, geen wonder want alle arbeiders hebben immers een auto, al gaan in de regel een drietal of viertal in één auto naar de fabriek, omdat er eenvoudig niet voldoende parkeerruimte ’t probleem in Amerika! is. Bij deze Ontmoeting met Doris Day. Een gebeurtenis op zichzelf was de ntmoeting met Doris Day in een tele- /isie-studio. Vele jongelui zullen student le Wolf het bezit van haar handteke- ling benijden, en niet minder de hand- ekeningen van de spelers van het tedleg baseball team op een bal, die elk Ier Nederlanders, nadat zij een wedstrijd van het team hadden bijgewoond, als souvenir meekreeg. Columbus, Dayton, Toledo Cleveland en Youngstown. Na een kerkdienst op Zondag in Cin cinnati vertrok men naar Columcus waar enige dagen werden doorgebracht ten huize van een Amerikaanse familie, om ook eens met het gezinsleven kennis te maken. Daar in Columbus werd een instituut voor wetenschappelijk onder zoek van metalen (met radioactieve iso topen en Geigertellers) bezocht en een General Motor: fabriek waar illeen autodeuren en sloten werden gemaaxt. Men woonde in Columbus ook een zeer Per DC 4 ging het weer terug naar Europa een beetje pech met het vliegtuig leverde de jongelui ’t fortuin tje op dat ze nog 14 uren op de Azoren konden rondkijken en naar Parijs, waar het gezelschap werd ingekwartierd in een groot lyceum. Men werd ontvan gen op het stadhuis, bezag het paleis van de president en nam een onverge felijke indruk mee van een nachtfeest in de tuinen van het paleis van Ver sailles. Maar het is toch begrijpelijk dat deze jongelui, pas teruggekeerd uit het heftig kolkende leven van de nieuwe wereld, wat kil getroffen werden door de stagnatie welke in Frankrijk, waar een krachtig hart van Europa behoorde te kloppen, de pas ingevallen stakingen veroorzaakten. Maar nog duizelend van al hetgeen men in Amerika had gezien en beleefd, keerde men op Schiphol en in het vaderland terug. Als alle opge dane indrukken eenmaal zijn bezonken, zullen deze in de herinnering van alle deelnemers ongetwijfeld als een onver getelijke ervaring in hun le n vas gelegd. 1. De betrekkingen tussen de Ooste lijke zóne en de Sovjet-Unie zullen zijn als die tussen twee bevriende regerin gen. Er zullen ambassadeurs uitgewis seld worden. Dat betekent, dat de Sovjet Hoge Commissaris vervangen zal worden door een ambassadeur. 2. De Sovjet fabrieken in Oost- Duitsland zullen aan de communistische regering worden overgedragen. 3. De bezettingskosten zullen dras tisch verlaagd worden en niet meer be dragen dan 5 procent van de gehele Oost-Duitse begroting. 4. Duitse krijgsgevangenen, die vast gehouden worden, zullen vrijgelaten worden met uitzondering van hen, die veroordeeld zijn wegens ernstige mis daden tegen de menselijkheid. 5. Oost-Duitsland wordt beschouwd geen oorlogsschulden meer aan de Sovjet-Unie te hebben. 6. De herstelbetalingen aan Moskou zullen eind van dit jaar stopgezet wor den. Ergens in een kaal, nog niet in cul tuur gebracht stuk van de Noordoost polder is een ploeg mannen bezig, drai- nagebuizen te leggen. Dan stuit de schop van één van hen plotseling op iets hards. Voorzichtig wordt het te voor schijn gehaald. Het blijkt een vrij grote scherf van een aarden pot te zijn. De ploegbaas ontfermt zich er over. Zo is het in de afgelopen jaren tal van keren gegaan. Soms stootte men op een schip, soms was het een mooi gaaf kruikje wat men vond. En niet alleen bij het leggen van buizen voor de ont watering werden er vondsten gedaan. Bij het zuigen van zand voor de dijk, bij het graven van de kanalen, dat ge beurde toen de polder nog niet leegge- malen was, „in het natte” dus, bij het graven van de sloten en bij het bewer ken van het land vond men tal van voorwerpen, die herinnerden aan de oudere geschiedenis van deze streek. Der voorwerpen zijn van groot belang voor de wetenschap. Het onderzoek van d vondsten werd dan ook dadelijk aan- j gepakt en wel door de Directie van de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1