lil IKI tllillll f Rondom de Kerck van Sint Maerten te Sneeck i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST v Hogere vergoeding voor Kamerleden Cactus met vier mooie bloemen 108e Jaargang No. 68 RedacteurL. KIEZEBRINK vn Friesland in het centrum HÓS Wat Peter zag Benoemd Door de bliksem gedood Opening nieuwe muziektent aan het Bolwerk Kerknieuws Redactie-adres s KLEINZAND 7 - Telef 2872 Vrijdag 28 Augustus 1953 De verzorgster van de prinsessen ó6ó! Ook hogere salarissen voor ministers Hulp aan Griekenland Er komen 12 woningen aan de Ijlster kade voor moeilijk verplaatsbare gezinnen - Afscheid van vijf raadsleden - Wethouder Boeijenga kreeg verguld zilveren erepenning van de stad. "N Het 50-jarig bestaan van de Sneker Ambachtsschool Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave tan NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD tfJ/AV Gebrandschilderde Glazen. llïVIDtS Ti^tH OaSttrlfuor Zvtdtr Sicris tie P. S. S c h e 11 e m a. Zie vervolg pag. 2. „Het Kuipers Gild, geeft dit glas alhier ter stee, Ter eeren van dees Kerk, als andere Gilden mee. Te Hoogveen bij Staphorst is de ja ger H. Stegeman door de bliksem ge troffen en gedood. Hij bevond zich in het veld toen een hevige onweersbui los barstte. Het 11-jarig zoontje Peter van de fa milie A. Eijgelaar, Parallelweg 1 alhier, groot dierenvriend en trouw verzorger van de kippen van zijn vader, beleefde dezer dagen een voor hem ongewoon feit, toen een der kippen na eerst in ’t nest een gewoon ei te hebben gedepo neerd, direct daarop in de ren gekomen, een eitje liet vallen van pl.m. 2 cm lengte. Dat was iets buitengewoons voor hem en hij wilde dat graag even in de krant hebben. Naar wij vernemen zal de nieuwe muziektent aan het Bolwerk a.s. Maan dag 31 Augustus ter gelegenheid var de verjaardag van Prinses Wilhelmina in gebruik worden genomen. De beide plaatselijke muziekverenigingen zullen alsdan van 8 uur concerteren, vooraf gegaan door een korte mars door de stad, van hun repetitielokalen af. IJLST. Benoemd tot tijdelijk hoofd aan de O. L. School te Staveren, de heer J. P. Wouda, alhier. Ds. H. van Niel zal op Zondag 6 Sep tember a.s. in de namiddagdienst van 5 uur afscheid nemen van de Ned. Herv, Gemeente alhier. Chr. Geref. Kerken. Aangenomen naar Ede, W. de Joode, cand. te Apeldoorn, die bedankte voor Arnhem, Gouda en Sneek. -ScAodf iooo, t ~P-^.St.Ac£fem^. „Zeg het met bloemen”. Dat deed in het begin van deze week de cactus ten huize van de heer W. van der Meulen aan de Jachthavenstraat, alhier. Misschien is het geen bijzonderheid, maar het was toch de moeite waard haar te kunnen bewonderen en er een plaatje aan te wijden. In ieder geval was het voor de familie van der Meulen een pret tige verrassing, dat de twintig jaar oude cactus, die zich tot dusver maar met één of twee kelken tooide, plotseling met vier mooie bloemen pronkte. En wie weet, misschien zijn het er vol gend jaar wel zes! Dinsdag is de tentoonstelling „Fries land in het Centrum” te Amersfoort be zocht door enige diplomaten van India uit Den Haag, die grote belangstelling toonden voor het geëxposeerde. Dezelfde dag kwamen ook de attaché bij de Bel gische ambassade de heer Werck en de gezant van. Zuid-Slavië de heer Ristic. Met het bezoek aan deze tentoonstelling gaat het goed; dezer dagen wordt op de tienduizendste bezoeker gerekend. Zal het een Fries zijn? Tot nog toe laat het bezoek vanuit Friesland nl. wel te wen sen over. SNEEKER NIEUWSBLAD fhdLda. n sch* r- 31 e t, id MejuffrouwE. F. Mees, hist, dr, die in 1952 tijdelijk werd aangesteld als verzorgster van de Prinsessen, zal in September haar functie verlaten, om haar vroegere werkzaamheden aan het secretariaat van dr Albert Schweitzer in de Elzas te hervatten. In haar plaats zal, eveneens tijdelijk, worden benoemd mej. A. A. Broers te A’dam. Mej. Broers is vele jaren werkzaam geweest als onderwijzeres aan de Frans-Nederlandse Julianaschool te Clarens-Montreux in Zwitserland. Na de oorlog was zij werk zaam op een van de tijdelijke afdelingen van de Nederlandsche Bank n.v. Mej. Broers heeft gedurende dertien jaar op de Julianaschool in Zwitserland Neder landse kinderen onderwijs gegeven. Ook tijdens de laatste wereldoorlog werd dit onderwijs voortgezet, toen de school tal rijke vluchtelingen uit Nederland en an dere landen herbergde. Zij was bij dit onderwijs een der leidende figuren. In 1946 verliet zij Zwitserland en het on derwijs en vestigde zich te Amsterdam, waar zij werkzaam is geweest bij de Ne derlandsche Bank n.v. In 1951 verliet zij deze werkkring en bewoog zich toen opnieuw op onderwijsgebied alsmede op sociaal terrein. Naar mej. Broers mee deelde, geldt haar benoeming uitslui tend de verzorging van de prinsessen Beatrix en Irene. én de S*. te. Znettj K - - „Den grijsen Schelp-vorst schiet, zijn drietand op in leven, Gestaag in ons beroep, wie heeft dan ook geen stof: En wie kan minder dan, Gods-huis te eieren geven, Als wij alhier dit glas Tot dank baarheid en lof. 1664. Op girorekening 7Ï7 van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis was Woensdagavond ten behoeve van de hulpverlening aan Griekenland 94.220.13 gestort. zag men schepen op zee, een zeeslag, het verbranden van schepen enz. waar onder het navolgende versje was ge schreven: De plaatsaanduiding van de Sneker kerkeglazen. Het was niet gemakkelijk uit de ge gevens van de schrijver Eelco Napjus in zijn boek De kroniek van de Stad Sneek 1772, de juiste plaats van de daarin ge noemde zestien kerkeglazen in de St. Martinikerk te reconstrueren. Maar door de thans bekende gegevens over de bouw en verbouw van de kerk in de loop der eeuwen is dit nu wel mogelijk ge- welke in het overleg tussen minister en Federaal Orgaan zullen tot stand ko men. Men kan dit overleg daarom met vertrouwen aan het orgaan overlaten. Bij het ingekomen verslag van de Ka mer van Koophandel merkt de heer F ij i s t r a op, dat in dit verslag wordt gesproken over het uitdiepen der grach ten in Sneek. Spr. heeft daar echter nog niet veel van gemerkt, nog kort geleden moest een kustvaarder eerst gedeeltelijk worden gelost voor zij door de grachten kon. De V o o r z. antwoordt dat de pro vinciale staten in hun zomerzitting heb ben besloten tot uitdieping dezer grach ten over te gaan, en dat zal na nog enig overleg met de gemeente wel spoedig gebeuren ook. Men stelle zich echter niet voor dat deze uitdieping zover zou gaan dat kustvaarders die wel in de Houkesloot en het Zomerrak kunnen varen, ook door de grachten zouden kun nen. Dan zouden alle bruggen moeten worden verbreed en alle wallen in ver band met deze diepte moeten worden vernieuwd, dat zou millioenen kosten. een schadevergoeding van 7200 kre gen; dat zij, die binnen een afstand van 75 km van Den Haag wonen een vergoe ding van 7800 kregen en zij, die verder dan 75 km van deze gemeente verwij derd wonen 8400. Het ligt nu in de bedoeling van de regering een voorstel in te dienen, deze bedragen te brengen op resp. 10.000, ƒ10.600 en ƒ11.200. De extra-vergoe- ding aan de voorzitter, welke ƒ7200 be draagt, zou thans op ƒ10.000 komen. Het ligt in de bedoeling ook de ver goeding voor reis- en verblijfkosten voor de leden van de Eerste Kamer te verhogen, waarbij dan eenzelfde afstand- indeling als voor de leden van de Twee de Kamer zou worden ingevoerd. Tenslotte vernam het Handelsblad, dat eveneens een voorstel tot verhoging van de salarissen der ministers kan wor den verwacht. Het programma van de te houden feestelijkheden in verband met boven staand jubileum ziet er als volgt uit: Maandag 7 September: Receptie aan vang 3 uur. Gelegenheid tot bezichtiging van de school van 57 uur. Reunie van oud-leerlingen in de foyer van Amicitia van 811 uur. Conferencier de heer W. Altena uit Makkum. Woensdag 9 September: Sportwed strijden voor leerlingen onderling. Donderdag 10 September: Onderlinge sportwedstrijden tussen vertegenwoordi gende groepen van verschillende am bachtsscholen in Friesland. Feestelijke bijeenkomst voor leraren, leerlingen en één van hun ouders met medewerking van het Gezelschap Tetman de Vries, en hun orkest „De Amalfis” in Geb. voor Chr. Belangen. Oud-leerlingen, die de reunie op Maan dagavond wensen bij te wonen, wondt verzocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij de heer G. N. Manak, Bloem- straat 27 te Sneek. Vergadering van de gemeenteraad van Sneek op Dinsdag 25 Augustus ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter burge meester L. Rasterhoff, secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 16 leden, afwezig met kennisgeving mevr. Kui persArema. Nadat de notulen van de vergadering van 31 Juli zijn goedgekeurd worden een aantal ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. Het aardgas. Bij het verslag over 1952 van het gas en waterleidingbedrijf zegt de heer Groeneveld dat het in dit verslag genoemde Federaal Orgaan uitnemend werkt in de strjjd voor de gemeentebe langen inzake de aardgasvoorziening. Maar bij spr. is de vraag gerezen in hoe verre de gemeenten bevoegdheden heb ben overgedragen aan dit orgaan en zo dit niet het geval is of juist door die sterke invloed van dit orgaan geen be slissingen kunnen worden genomen wel ke in strijd zijn met de belangen van een bepaalde gemeente. Spr. gelooft dat men juist in de kwestie der aardgasvoorzie ning voorzichtig moet zijn. De V o o r z. antwoordt dat toen onderhandelingen over de aardgasvoorziening moesten worden gevoerd en toen de provincies daarbij werden ingeschakeld en onder ling overleg nodig bleek een federaal or gaan is geschapen dat de besprekingen met de minister voert en ontwerpcon- tracten tot stand brengt. De gemeenten hebben geen enkele bevoegdheid over gedragen, zij zijn volkomen vrij in hun beslissing of zij aardgas zullen nemen of niet. Alleen is zeer terecht ingezien dat de gemeenten bij de onderhandelin- gen sterker staan als zij een gemeen schappelijk front vormen, dan wanneer elke gemeente individueel onderhandelt, dan kan zo’n front nl. gemakkelijk wor den doorbroken. Het Federaal Orgaan heeft op dit gebied al goed werk ver richt en belangrijke veranderingen in overeenkomsten ten gunste der gemeen ten bereikt. Al doet men verstandig zich aan de adviezen van het orgaan te hou den, elke gemeente is individueel vrij te beslissen of zij aardgas zal nemen en kan door opname van de meestbegunsti- gingsclausule in een eventueel contract de gunstigste voorwaarden bedingen Dit kerkeglas was geplaatst in de Noordermuur van de Noorderzijbeuk het eerste venster in de Noord-Westhoek, daar waar de Schippersbank stond. Nog in ditzelfde jaar 1664 schonk eveneens het Snüders-Gilde een glas en wel in het tweede venster in de Noord-Westhoek van de Noordermuur naast dat van het groot Schippersgilde. Het was veel min der groots van opzet en de geldbuidel van dit gilde zal dan ook wel niet zo goed gevuld zijn geweest als die van het Schippersgilde. In dit glas vonden we weergegeven de wapens en de Namen van de Officieren van het Snijdersgilde. Napjus vertelt ons nog van dit glas dat het in zijn tijd (1772) reeds op zeer vele plaatsen defect was. Een jaar later, in 1665, liet de Magistraat van de stad Sneek door het schenken van een ge brandschilderd glas wederom van zich spreken. Dit werd aangebracht in het eerste venster van de Noordermuur der Noorderzijbeuk in de Noord-Oosthoek en wel naast het in 1654 reeds geschon ken glas. Ook hierop werden weer ge brandschilderd de namen en de Wa pens van de Ed. Achtb. Magistraat uit deze tijd, o.a. die van burgemeester Mel- cor Durks Hellend en het Wapen van de stad Sneek. Hiermede waren nu alle vensters in de Noordermuur van de Noorderzijbeuk voorzien van gebrandschilderde glazen. Nog in hetzelfde jaar 1665 besloot het Kuipersgilde in de vensteropening in het Oosterkoor, boven het Oosterportaal van 1652, een glasraam te laten plaatsen. In dit raam liet zij haar werkplaats schilderen en de namen van de officie ren van dit Gilde en daaronder het versje: De 16e eeuw was een glorie- tijdperk voor de glasschilderkunst. De benaming voor dit ambacht was oor spronkelijk glasschrijven, alhoewel het schilderen met een penseel geschiedde. De schrijfpen, gesneden uit de schacht van een ganzeveer, werd bijna altijd ge bruikt voor de onderschriften op de glazen. De medaillons, waarin de letters werden getekend, waren ongekleurd al werden ze met wat brandschilderverf hier en daar door zilvergeel wat ver levendigd. Vorsten, Hoge Adel, Hoog mogende Heren, de Magistraat van de steden en de Vroedschappen hiervan, werden meestentijds bereid gevonden, indien daartoe een verzoek werd inge diend, tot het schenken van gebrand schilderde glazen. De monumentale gla zen in de kerken werden vaak geschon ken uit religieuze overwegingen. De vroegsten in het begin van 1500, zoals er ook een geweest is in een der venster openingen van de Zuiderzijbeuk van de St. Martinikerk, stelden beeltenissen van de schenkers voor. Zij werden dan knielend afgebeeld vergezeld van de Beschermheilige, het familiewapen, eventueel aangevuld met de wapens van het voorgeslacht. Aan de voeten van de beeltenissen lag dan een hondje als een symbool van trouw. Dit gehele tafereel werd dan omgeven door een decoratieve triumfboog en geplaatst op een sokkel welke de onderrand van het glas in be slag nam. De afgebeelde personen wer den natuurgetrouw geschilderd en het ornament was een belangrijk onderdeel op het glas. Zo moet ook het glas zijn geweest dat door Jan van Hoijtema en Bauck van Harinxma, beide wonende te Sneek en in de kerk begraven, hebben geschonken en waarop zij waren afge beeld. Heftig gekleurd zal dit glas vol gens de gewoonte van toen niet ge weest zijn, hoogstens waren de personen op een achtergrond van kleurig rood of blauw geplaatst. Na de kerkhervorming te Sneek in 1578 wijzigden de toestan den op kerkelijk gebied zodanig dat ook het kerkeglas een geheel ander beeld ging vertonen. De kerkhervorming ge doogde geen afbeeldingen van Heiligen meer en zelfs de Bijbelse tafrelen moes ten plaats maken voor allegorische voor stellingen en heraldische motieven. In Sneek werd echter in 1631 nog een glas geplaatst waarop een Bijbels tafereel was afgebeeld. Dit glas geschonken door de Officieren van het Timmerlieden-, Schuitmakers-, Metselaars- en Steen- houwersgilde werd geplaatst recht te genover hun gestoelte in het eerste ven ster van de Zuidwesthoek van de Zui derzijbeuk naast de kleine Zuideringang. Dit glas gaf een afbeelding van de vlucht van Jozeph en Maria en het Kin- deke Jezus naar Egypte, terwijl er te vens op werden weergegeven de werk plaatsen van deze Gilden en een onder schrift waarin stond: Bezoldiging gemeente personeel. Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nummer. De heer Boon stra heeft veel waardering voor de spoed welke met dit voorstel betracht is en ook voor de toelichting, welke ver klaart waarom deze herziening nodig was nl. om de achterstand in lonen voor de vaklieden in te halen en een denivel- lering van de salarissen der hogere ambtenaren te bereiken. Al is men niet geheel bevredigd, er is toch waardering voor wat wordt voorgesteld, zodat spre kers fractie er veel goeds in ziet. Ver heugend is dat de looptijd van de loon schalen van 6 op 4 jaar wordt terugge bracht. De heer Blok zou gaarne wil len weten of de bevordering van een routinewerker tot half vakman automa tisch geschiedt, en hoe iemand bijv. Ie timmerman wordt. Gelden hier algemene normen of gebeurt het op voordracht van de diensthoofden De V o o r z. zegt dat deze laatste vragen geen betrek king hebben op de aan de orde zijnde zaak. Enkele jaren geleden is echter deze regeling hier tot stand gekomen na uitvoerige behandeling in het georgani seerd overleg. Het is geenszins de be- „Het Timmerliedens Gild; Schuit makers meed deelachtig, Metselaars, Steenhouwers mild: Geeft hier dit Glas eendragtig”. Dit glas en het latere glas van 1664 geschonken door het groot Schippers gilde waren nog glorieus van opzet. De andere glazen zijn typerende voor beelden uit de 17e eeuw geweest en minder glorieus. Geen kleurrijke tafre len werden toen meer op de glazen af gebeeld, maar een eenvoudige decoratie waarvan de kern meestal gevormd werd door een of meerdere wapens was er voor in de plaats gekomen. Grote ge deelten van de glazen bleven ongekleurd (groenachtig getint glas) en onversierd, alhoewel fraaie ornamenten de kunst zinnigheid van de vervaardiger verrie den. Het beginsel van deze techniek bleef men trouw tot het einde van de 18e eeuw, maar de compositie van de ge schilderde glazen tussen 1600 en 1700 was verschillend. Een decoratieve tri- umfboogachtige architectuur als basis voor de heraldische, allegorische en ver sierende motieven bleef zich handhaven. We zien de invloed van Italië met de re naissance motieven. Aaneen geregen snoeren van vruchten met kronkelende linten, met cartouches, samengesteld uit rolwerk met sierlijke omgekrulde uitsteeksels zijn de zeer geliefde onder werpen van de glasschilders. Ongemerkt maakten deze motieven in latere jaren plaats voor luchtiger composities. Ge signeerd waren de 17e eeuwse glazen hoogst zelden. Ook van de Sneker ker keglazen uit deze tijd zijn de namen van de glasschilders niet bekend. Het ge kleurde glas werd verkregen door aan de kleurloze glasmassa bepaalde meta len toe te voegen en deze weer samen te smelten. Uit de dan verkregen glaspla ten werden de ruitjes gesneden. Voor namelijk waren dit de kleuren blauw, groen en purper. Grote partijen werden mooi goudgeel gekleurd door inbranding van zilvernitraat en verdere gedeelten door het aanbrengen en inbranden van antiekrood. Dit antiekrood werd ook wel genoemd Jean Cousinrood en door het glas aan de voorzijde deze kleur te geven en aan de achterzijde zilvergeel in te branden ontstond een diep rode tint welke tot op heden zeer beroemd is gebleven. Bij heraldische motieven en de gewaden van allegorische figuren wer den alleen sterk sprekende kleuren ge bruikt. I Verschijnt: J DINSDAGS en VRIJDAGS. I Administratie t I Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. I Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) gezien dat men zich aangesloten had bij de algemene ziekenfondsen. Maar het zou moeilijk zijn verschillende ambtena ren apart te houden. Spr. had echter gaarne een breder basis gezien. De heer de Vries heeft ook wel bezwaren ge zien o.a. de betrekkelijk smalle basis in verband met het risico, dat nog niet te overzien is. Ook is het voor bepaalde mensen moeilijk eerst de kosten uit eigen zak te betalen, die ze dan later terug krijgen. Maar aan de andere kant is dit een vrucht van georganiseerd overleg, zodat spr. er zich mee kan ver enigen als het risico niet te zwaar is. De V o o r z. gelooft dat de berekening van de heer Groeneveld niet geheel juist is, want bij de 12415 welke nu betaald wordt moet nog bij gevoegd wat de ambtenaren bij ziekte tot nog toe zelf hebben betaald. Bij de ziekenfondsrege ling krijgt een dokter van elk lid een bepaald bedrag, nu krijgt de dokter al leen betaling voor werkelijk bewezen diensten. Daarom is de vraag of deze regeling alleen maar voordelig is voor de doktoren maar niet zo te beantwoor den. De ervaring moet leren of de basis breed genoeg is, in Limburg werkt deze regeling reeds en blijkt het draagvlak voldoende. Dit is geen ziekenfonds, maar een instituut dat de geneeskundige ver zorging van het gemeentepersoneel wil regelen. Begrijpelijk is dat de verzeke- ringsmijen als belanghebbenden tegen dit instituut zijn. Als de heer Lindeman een enquête wil hecht hij toch weinig waarde aan het georganiseerd overleg, waar deze regeling gewenst werd. Zeker zal er een aantal mensen zijn, dat enig nadeel van deze regeling ondervindt, ze moeten wat meer premie en wat meer bijbetalen, maar voor de geneeskundige verzorging van het gemeentepersoneel als collectiviteit gezien kan dit insti tuut de oplossing zijn, het wordt een ziektekostenregeling, welke de toets der kritiek kan doorstaan. De kosten zullen nooit meer bedragen dan 5 van het salaris, dat is zeer belangrijk. Van de zijde der hogere ambtenaren bestonden wel enige bezwaren omdat zij in verhou ding meer betalen dan anderen, maar men denke eens aan de vrijgezel-ambte- naar die ook premie moet betalen voor Weduwen- en wezenpensioen zonder dat hjj daar ooit iets aan zal hebben. Alle fac toren in aanmerking nemende is er ze ker aanleiding zich aan te sluiten bjj dit instituut om een definitieve regeling voor dit onderdeel der socidle voorzie ningen van het gemeentepersoneel mo gelijk te maken. De heer Lindeman acht het beter het gehele volk als een collectiviteit te zien en dan is aanslui ting bij een algemeen ziekenfonds de weg. In een van haar laatste bijeenkomsten vóór het zomerreces heeft, naar men weet, de Tweede Kamer een wetsont werp aangenomen, waarbij een bedrag van 23.6 millioen werd gevoteerd voor de verbetering van de financiële positie der middengroepen van het burgerlijke rijkspersoneel en voor het treffen van een bijzondere regeling voor een aantal topfunctionarissen. Naar het Alg. Handelsblad ter ore komt, ligt het in de bedoeling van de regering, binnenkort eveneens een wets ontwerp in te dienen tot verhoging van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer. De voornaamste over weging zou in dit geval zijn, dat deze schadevergoedingen in het geheel niet meer in verhouding staan tot de zo zeer toegenomen werkzaamheden van de leden. De regeling, zoals deze in 1950 werd vastgesteld was aldus, dat de leden, die in Den Haag wonen of binnen een af stand van 25 km van deze gemeente, Advertentieprijs 15 el per m.m. Bij contract (hendelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 3. - per half jaar. France per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E J. Drijfhout, Snaak. worden. De plaatsaanduiding van het glas van 1631 werd reeds omschreven en de andere kerkeglazen zullen nu volgen. Het waren vooral de verschillende am bachtsgilden die in de loop der jaren 1631 tot en met 1665 gebrandschilderde ramen aan de kerk hebben geschonken. Ook de Magistraat van de stad Sneek heeft zich in deze echter niet onbetuigd gelaten gezien de glazen van hen in de jaren 1654, 1665 en 1684. In de Noordermuur van de Noorder zijbeuk het tweede venster in de Noord- Oosthoék, daar waar de Magistraats- bank stond, liet de Magistraat van de stad Sneek in 1654 een gebrandschilderd glas plaatsen waarin het Stadswapen werd geschilderd én de Namen en Wa pens van de Ed. Achtb. Magistraat uit deze tijd, waaronder die van Burge meester Hanso Mol. In 1664 schonk het groot Schippers gilde eveneens een glas. Glorieus van opzet en buitengewoon fraai. In dit glas Dit was het laatste kerkeglas dat door een der Sneker gilden aan de kerk werd geschonken. De andere nog tien overgebleven ven steropeningen waren voor zover bekend niet gebrandschilderd, doch voorzien van kleurloos glas (groenachtig getint) evenals de vensters boven in de Midden- beuk van het kerkgebouw. Het duurde 19 jaar voordat opnieuw glazen aan de kerk werden geschonken en geplaatst. doeling dat dergeljjke bevorderingen automatisch geschieden. Men komt er allleen voor in aanmerking door bijzon dere bekwaamheid en dienstijver. De routinewerker wordt ook niet automa tisch half-vakman, hij moet dan in ze kere mate vakmanswerk verrichten. De bevordering geschiedt uiteraard gedeel telijk naar het advies van de diensthoof den aan B. en W., maar voor hen geldt de norm die B. en W. aangaven. D. w. z. men wordt niet automatisch na zoveel jaren dienst bevorderd, maar elk geval wordt naar de prestaties van de be trokkene individueel bekeken, algemene normen zijn er niet. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. nu aangenomen. Gemeenschappelijke regeling ziektekostenvoorziening ge meentepersoneel. Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nummer. De heer Groe neveld constateert, als hij als leek het tenminste goed begrepen heeft, dat ’t personeel thans voor de ziektekosten regeling totaal ƒ12400 betaalt, waarin de gemeente 8600 bijdraagt, zodat 3800 ten laste der verzekerden blijft. Straks moeten deze ruim 10.000 betalen, dat is 6200 meer en ook de gemeente moet ruim 10.000 betalen, dat is 1600 meer dan nu. De totale lasten worden dus 7800 groter en dat geschiedt feitelijk alleen om de verzekerden de status van particulier patiënt bij hun doktoren te verschaffen. Dit voorstel komt dus practisch voor een belangrijk deel ten goede aan de doktoren, die voor zieken fondspatiënten en operaties gereduceer de tarieven moeten berekenen. Zijn deze hogere kosten daarom nu wel verant woord. B. en W. zijn er ook blijkbaar niet al te stellig van overtuigd dat de basis van dit nieuwe fonds breed genoeg is en nu verschillende gemeenten in Friesland weigeren toe te treden wordt deze basis nog smaller. De heer Lin deman merkt op dat er vroeger 2400 a 3000 ziekenfondsen in Nederland wa ren, nu nog 140. Het scheppen van een nieuw fonds gaat dus tegen de ontwik keling in en is het paard achter de wa gen spannen. Zoals dat ook met de schepping van het politie-ziekenfonds het geval is, dat 6.25 premie berekent. Ziekenfondsraad, S.E.R., en ook het ver zekeringsbedrijf achten het oprichten van nieuwe fondsen uit den boze. Toch komt men met dit nieuwe fonds, ken nelijk met ie bedoeling de minister voor een fait accompli te stellen. Dit voor stel brengt hogere premies en een aan tal bijbetalingen en de regeling voor sa- natoriumverpleging is zeer onvoldoende. Als mer het voorstel aan een referen dum order de ambtenaren zou onder werpen. twijfelt spr. niet of het zou wor den verworpen. De hogere ambtenaren menen er echter een belang in te zie i en slepen de lagere mee. Spr. meent dat geen enkel werkelijk belatag met de op richting van dit fonds is gediend. De heer Terpstra zegt dat zijn fractie zich wel met dit voorstel kan verenigen, ofschoon spr. persoonlijk gaarne had

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1