De Sneker Ambachtsschool in het good Nog Première te Leeuwarden van Circus Althoff Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- jubileum te Ijlst een w kl Prov. Friese Bakkersbond bestaat zestig j’aar 108e Jaargang No. 72 RedacteurL KIEZEBRINK Benoemd Kerknieuws Bevestiging Het ongeluk van de heer Gaastra in Tirol Betere treinverbinding met Stavoren Watersnood eiste 1795 slachtoffers Geschenken: BIJNA ALLES KLOK WAT DE KLOK SLOEG. Drie maneges: dat is een van de merk- Hoogleraar mishandelde spoorwegambtenaar Lantaarnpaal omver gereden Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - Telef 2872 Vrijdag 11 September 1953 en intrede ds. H. van Niel Werkloosheid gedaald Denk om vooroorlogse cen ten en zinken dubbeltjes! Pluimvee- en konijnen fokkersver. Sneek en Omstreken Stoffelijk overschot van Klaas Tot gevonden I|f ■BI Zie verder pag. 2. De heer R. J, Sipkens spreekt eerst als voorzitter van de Sne- Renbaan. Tot leraar in het Duits aan het Chr. Lyceum te Dokkum is benoemd drs G. F. Faber te Sneek. In het begin van het jaar wilde een hoogleraar te Leiden het station via de uitgang betreden. Een controleur ver bood hem dit, waarop de hoogleraar zich zo boos maakte, dat hij de controleur een klap in het gezicht gaf. Daardoor brak de bril van de controleur, met het gevolg dat deze bloedend gewond raak te. Thans moest de hoogleraar zich we gens mishandeling verantwoorden voor de politierechter te 's-Gravenhage, die hem veroordeelde tot zeven dagen hech tenis. Volgens het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis bedraagt het totale aantal slachtoffers van de over stromingsramp thans 1795. Het is zeker, dat hierbij geen doublures voorkomen. Nog 164 personen worden vermist. Een aantal van hen zal waarschijnlijk nog wel gevonden worden, maar groot is de kans, dat velen door de zee naar buiten zijn gevoerd of onder het door de storm, de stromingen of de herstelwerkzaam heden opgeworpen zand zijn bedolven. Van de 164 nog vermisten zijl inmiddels 32 slachtoffers geborgen, doch zij kon den nog niet geïdentificeerd worden. De politie verricht de indentificaties. Toen twee aanhangwagens Woensdag morgen van een de Leeuwarderweg pas serende tractor los raakten botsten deze in volle vaart tegen een voor de R.K. school staande lantaarnpaal, met het gevolg dat deze tot de grond toe af knapte. Gelukkig dat dit ongeval niet even later was gebeurd, want dan wa ren er onder de vele leerlingen die daar geregeld spelen zeker slachtoffers ge vallen. De 67-jarige B. Haagsma, te IJlst, In Tiet door zijn makkers versierde werk'okaal van zijn afdeling op Zaterdag 5 September 1953. De vol gende aag was de heer Haagsma 50 jaar werkzaam bij de firma Nooitgedagt aldaar. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Naar wij, in verband met het bericht in ons vorig nummer opgenomen over dit ongeval, vernemen is er gelukkig geen sprake van dat de heer Gaastra een halswervelfractuur zou hebben op gelopen. Hij is nog in het ziekenhuis in Oostenrijk, doch zijn toestand ontwik kelt zich gunstig. Het aantal werkloze mannen in Ne derland is in Augustus gedaald van 54.670 tot 53.321, het aantal DUW—ar beiders van 10.890 tot 10.475. In Fries land steeg het aantal werklozen echter van 1908 tot 1976. Volgende week Dinsdag is het afgelo pen met de vooroorlogse bronzen centen en de in de oorlogsjaren uitgegeven zin ken dubbeltjes. Voor de vergeetachti- gen is er dan nog drie maanden gele genheid de munten om te wisselen aan postkantoren en andere inrichtingen van da P.T.T. Circus Althoff heeft zich Maandag, zo lezen wij in het Vrije Volk, op verschil lende manieren aan het Leeuwarder pu bliek voorgesteld. Om twaalf uur midden in de opbouwdrukte maakten de elf olifanten een rondje door de stad en om zeven uur ’s avonds trok een groep ruiters door de Leeuwarder bin nenstad, voorafgegaan door de muziek vereniging „Ons Genoegen”, die daarna de eerste voorstelling in de piste in leidde met een forse mars en het Fries Volkslied. Daarmee was meteen hulde gebracht aan het land, waar het circus zo bijzon der wordt gewaardeerd. De Friezen zijn circusliefhebbers en bovendien circus kenners. Ze kijken critisch, vooral naar de paarden en hun verrichtingen. Bij de overvloed van deze edele dieren uit de stallen van Althoff kunnen ze hun hart ophalen en deze stallen zullen waar schijnlijk zeer binnenkort ook nog de Friese paarden bevatten. De paardennummers zijn uitstekend van gehalte. Ze worden o.m. door de di recteur zelf, Franz Althoff, geleid. Een lust voor het oog is vooral de cavalerie in'drie maneges. Met ingang van 4 October zal de laatste trein van Leeuwarden in de richting Staveren, die tot dusver tot Workum rijdt, doorlopen naar Staveren. Deze trein stopt te Hindelopen en Kou- dum-Molkwerum en komt in Staveren aan om 22.19 uur. Om 22.24 uur zal deze trein van Staveren naar Leeuwar den terugkeren. Deze verbetering is o.a. van groot be lang voor leerlingen, die in Sneek een avondcursus willen bezoeken, terwijl ook ziekenhuisbezoek in de avonduren mo gelijk zal zijn, aldus meldt het Vrije Volk. gevallen bedroeg het bij de andere vak ken slechts 25 cent per week. Wij willen thans niet ingaan op de sociale verbete ringen die in de loop van deze 60 jaren hebben plaats gevonden, ook daarvan heeft de jubilaris geprofiteerd; wij wil len nu liever nog aanstippen dat van der Horst steeds met plezier zijn arbeid bij de firma Nooitgedagt heeft verricht. Het was altijd een fleurige afdeling waar hij werkzaam was. Het bewijs daarvan is wel geleverd de vorige week Zaterdag bij het jubileum van Haagsma. Het lag in de bedoeling van de familie van der Horst Zaterdag 12 Sept, te mid den van kinderen en kleinkinderen, 26 te samen in getal, feestelijk te vieren. Maar een schaduw is deze week over de familie gevallen, nu de echtge note van de jubilaris voor een ernstige operatie in het ziekenhuis te Sneek is opgenomen. Doch niettegenstaande dat mag van der Horst reeds nu vóór de „feest”-datum veel blijken van mede leven 'ntvangen en op de dag van 12 September is hij uitgenodigd om met de heer Haagsma op het kantoor van de firma te verschijnen, om te worden ge huldigd. Van harte wensen wq de familie van der Horst een gunstige wending in de toestand van vrouw, moeder en groot moeder toe, zodat het jubileum met blijdschap kan worden gevierd. hij 60 jaar geleden bij genoemde firma te werk werd gesteld. En het eigenaar dige is dat zowel het jubileum van de heer van der Horst als dat van de heer Haagsma in dezelfde afdeling, nl. die van de houtbewerking wordt beleefd. Teade van der Horst, geboren 5 Sept. 1881, had de klassen van de lagere school doorlopen en ging op zijn 12e verjaardag in 1893 nog naar school. Veelal was men met 12 jaar reeds z.g. op het werk en de vader van Teade had dan ook al eens met de heer Nooitgedagt gepraat of hij deze jongen van hem niet kon ge bruiken. Dit schijnt niet direct tot een accoord te hebben geleid. Maar op Don derdag 11 Sept. 1893 overkwam de jongen P. Jaasma, die ongeveer een half jaar ouder was dan Teade en die ver moedelijk in April reeds op de fabriek was gekomen (de datum dat men van school ging) een ongeval. De oude heer Jan J. Nooitgedagt kwam Teade tegen en hij zei: Bist sto net een jonge fan Gerrit skuonmakker? Nou, dan kinst moarn wol bigjinne”. Teade wist van niets, maar thuisgekomen bleek al spoe dig dat vader wel begreep wat dit in hield en met blijdschap werd het aanbod aanvaard. Zo ging Teade van der Horst dan op Vrijdag 12 September 1893 niet meer naar school, maar begon hij zijn loopbaan op de fabriek en het loon dat hij aanvankelijk verdiende bedroeg 40 cent per week. In onze dagen is dat haast onbegrijpelijk, doch laten wij hier aan toevoegen, dat dit nog een hoog loon was voor jongens die van de school pas op het werk kwamen. In de meeste Geref. Kerken. Beroepen te Castri- cum, M. E. van Heesen te Oosthem. Te Valthermond, H. Bade, cand. te Sneek. -Dinsdagmiddag is in de Blauwe Slink, tussen Vlieland en Terschelling, het stoffelijk overschot gevonden van Klaas Tot, de schipper van de reddingboot „Brandaris”, die Zondag 16 Augustus j.l. bij een zeiltochtje in het Schuttegat overboord was geslagen en sindsdien werd vermist. Het lijk is door de „Har lingen 92” opgevist en naar Harlingen gebracht, vanwaar het door de redding boot „Brandaris” naar Terschelling werd vervoerd. Daar heeft de begrafenis gis teren plaats gehad. circuskunst. De luchtacrobatiek is per fect, vooral in het nummer van het mi- niatuur-vliegtuig. Fantastisch is Nino Rubio met zijn opeengejongleerde kop jes en schotels. Er zijn koorddansers, er zijn Chinese acrobaten, van wie twee dames zich aan de haren laten ophan gen... Er is nog veel meer, want het programma vermeldt meer dan zestig nummers. Circus Althoff brengt een programma, dat dit naar de omvang grote circus waardig is. Het brengt bovenal een vlot programma, waarin de nummers elkaar flitsend afwisselen. Men kan dus zijn hart ophalen! De heer P. de Vries kwam als waarnemend voorzitter van het dept. Sneek van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel gelukwensen, dat ook aan de oprichting der school had meege werkt, geen wonder trouwens want ook daarmee waren de belangen van handel en nijverheid gemoeid. De school heeft reeksen jongelui vakkennis bijgebracht en met gevoelens van dankbaarheid ge denken wij dus wat zij voor deze jonge lui heeft gedaan. Moge de jubilaresse op dezelfde weg voortgaan tot heil dezer stad en omgeving en van heel de samen leving. waardigheden van dit grote circus. Er kan gelijktijdig een dubbel programma worden afgewerkt en verder bestaat de mogelijkheid de drie tot een grote ren baan te verenigen. Op deze grote op pervlakte draven de paarden bij de Ro meinse ruiterspelen en daar worden ook de Romeinse wagenrennen gehouden, die met hun bijna angstig tempo een enerverend slot van de voorstelling zijn. De grote manege is ook nodig om het glansnummer met de olifanten tot zijn recht te laten komen. Elf olifanten, ge commandeerd door Franz Althoff en „be mand” met charmante berijdsters geven een nummer dat door zijn grootse opzet wel uniek in de circuswereld mag heten. Leeuwen en tijgers, gepresenteerd door respectievelijk Miss Taranza en mr Sherif, vertegenwoordigen de roof dieren in al hun pracht, halve roofdie ren althans naar hun gedragingen zouden we de beren willen noemen. Bij zonder knap is verder het nummer met de zeeleeuwen van het Zwitsersef Circus Knie, dat ook een stel olijke mensapen naar Althoff heeft afgevaardigd. Acrobatiek. Naast het dier de mens in zijn uitzon derlijke prestaties op het gebied van de Dr. K. H. Siccama hoopt Zondagmor gen 9.30 uur ds. H. van Niel te bevesti gen als predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Nunspeet, terwijl deze 's middags half drie zijn intrede zal doen. Advartentleprlji 15 «t par m.m. Bij contract la9«r« Abonnemantspriji 3. - par half |aar. Franco par port 3.75 por halt jaar. Giro 50748 ten name ran Firm» E. J. Drijfhout. Snack. De Provinciale Friese Bakkersbond bestaat binnenkort zestig jaar en zal dit jubileum vieren op Woensdag 30 Sep tember en Donderdag 1 October. De Bond, die ongeveer 800 leden telt, heeft Leeuwarden uitgekozen als plaats voor zijn feestelijke manifestaties, waarbij de eerste dag toch wel de „grote” jubileum- dag zal worden. Des morgens om elf uur wordt in de Klanderij de huishoudelijke vergadering gehouden, waarna de Bond alsmede het eveneens feestende orgaan „De Bakke rij”, van 3.30 tot 4.30 uur receptie houdt. Ook de „buitenwereld” zal hiervan het een en ander merken, want het 120 man sterke geüniformeerde muziekcorps v. d. Meneba Meelfabrieken Nederlandse Bakkerij) uit Rotterdam komt naar Leeuwarden, met drumband, en zal bij goed weer in de open lucht concerteren. Daarna verenigen de leden en hun echtgenoten zich aan een koffietafel (met diverse broodsoorten: bakkers blij ven tenslotte bakkers!) om zich vervol gens naar de Harmonie te begeven, waar om zeven uur de gordijnen opengaan voor een speciale Friese bakkersrevue, getiteld: „De bakker fan ’e hoek”, ge schreven door de heer H. Kuipers te Surhuisterveen en uitgevoerd door veer tien personen, onder wie vele spelers uit de woonplaats van de schrijver. De spel- leiding hebben de dames G. kuipers Reinholdt en R. RinsmaKooistra te Surhuisterveen, de coulissenbouw en de requisieten verzorgde de heer G. Eerel- man aldaar, terwijl Jan Planting te Drachten de coulissen schilderde. W. Talman te Leeuwarden zorgt voor de grime en het orkest De Amalfis van Groot was de belangstelling welke bestond voor de receptie Maandagmiddag door het bestuur van de Ver. Sneeker Ambachtsschool ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van haar inrichting in Amicitia gehouden. Groot was ook het getal sprekers en groot het aantal aangeboden bloemstukken. De voorzitter van de jubilerende Vereniging, de heer H. F. Ringnalda, die deze functie al zovele jaren op verdienstelijke wijze vervult, kon dan ook in zjjn slot woord terecht spreken van een zeer geslaagde receptie, waar in allerlei toon aard gewaagd werd van het vele zegenrjjke werk dat van deze school al voor Sneek en wijde omgeving is uitgegaan, en de beste verwachtingen werden uit gesproken voor de toekomst dezer onmisbare inrichting. De voorzitter, de heer H. F. Ring nalda, heette allen welkom, in het bij zonder ook de vertegenwoordigers der corporaties welke in 1903 aan de op richting van deze Ambachtsschool had den meegewerkt, nl. het gemeentebe stuur van Sneek, het dept. Sneek van het Nut, het O.B.W., dept. Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de Loge, de commissie van toezicht op het M.O. en de Spaarbank. Spr. geeft daarna in korte trekken een overzicht van de geschiedenis der school, zoals wij dat reeds enige maanden geleden in dit blad deden. Spr. eindigt met de wens dat de Ambachtsschool en Avondnijver- heidsschool mogen blijven bloeien en dat binnenkort de school voor Uitgebreid Technisch Onderwijs tot stand zal ko men opdat met medewerking van onze onvermoeibare, ijverige directeur en onze aan hun taak toegewijde leraren ook de verdere ontwikkeling van het Nijverheidsonderwijs hier zal strekken tot heil van Sneek en wijde omgeving en daardoor tot dat van onze gehele maat schappij. Burgemeester Rasterhoff spreekt. Nadat de directeur, de heer T. J. v. Gel der, een aantal schriftelijke gelukwensen had voorgelezen, waaronder een van de Commissaris der Koningin, die verhin derd was persoonlijk aanwezig te zijn, en medegedeeld had dat een twintigtal bloemstukken was ontvangen, sprak burgemeester Rasterhoff, die ter receptie was verschenen met wethouder v. d. Veen, secretaris Koster en korps chef inspecteur Kooistra Spr. zeide o.m. dat het gemeentebestuur gaarne aanwe zig was, vijftig jaar geleden had het ook aan de wieg van deze Ambachts school gestaan en mede het kraamgeld beschikbaar gesteld. Nadat spr. enige grepen uit de toenmalige raadsdebatten over de steunverlening aan de op te richten Ambachtsschool had gedaan want er was een minderheid die niet geloofde aan het nut van zo’n school constateerde spr. dat deze school, die nu 400 leerlingen telt, inderdaad in een behoefte heeft voorzien. Zij heeft nuttig werk gedaan voor Sneek en omgeving en daarmede wenst spr. het bestuur van harte geluk. De Ambachtsschool is een inrichting geworden, welke wij niet gaarne zouden willen missen. Spr. dankt het bestuur en in het bijzonder de voor zitter, die al zovele jaren de hamer han teert, voor wat het voor dit onderwijs heeft gedaan, en betrekt in die dank alle personen, die in de loop der jaren aan de school waren verbonden. De tijden ver anderen, dat komt ook uit in de ontwik keling van deze school. Spr. weet dat bij het bestuur plannen leven tot nog verdere uitbreiding en aanpassing aan de eisen des tijds, en om tot een inrich ting voor uitgebreid technisch onder wijs te komen. Een verlangen, dat niet alleen voor Sneek, maar voor de wijde omgeving van deze stad van grote be tekenis is. Moge het u dan, onder de voortvarende leiding van deze directeur, in samenwerking met het gehele perso neel gegeven zijn de school tot nog grotere bloei te brengen. Namens de burgemeesters der gemeenten uit de om geving, van wie de meeste aanwezig waren, sprak burgemeester K r ij g e r van Lemster- land, die de beste wensen voor de school aanbood. Zij heeft ook grote betekenis gehad voor de omgeving, van waaruit ook aan deze school uitstekende vaklie den zijn gevormd, die zijn uitgezwermd over de gehele wereld. Zij heeft een zeer belangrijke taak vervuld. Er is met de tijd echter wat veranderd, zodat zij zal moeten rekenen op zekere afstoting, im mers Bolsward heeft al een lagere tech nische school, Koudum of Workum, en ook Lemsterland krijgen er een. Dat lijkt niet erg dankbaar, doch spr. meent dat ook de school er zich over kan ver heugen dat de omgeving tot zekere zelf standigheid komt. Zij streeft e naar Uitgebreid Technische School te worden en dan zal zij ongetwijfeld weer meer leerlingen uit de omgeving aantrekken. Spr. richt zijn hartelijke gelukwensen tot het bestuur, dat een nationale t~.ak heeft vervuld; moge die taak aan deze school met hetzelfde succes tot in lengt' van jaren worden voortgezet tot heil van Sneek en wijde omgeving. Dept. Sneek Mij voor Nijver heid en Handel Maakten we in ons nummer van Dins dag j.l. melding van het 50-jarjg jubi leum van de heer B. Haagsma, thans mogen we de aandacht vestigen op een ander jubileum te IJlst en eveneens bij de firma Nooitgedagt. En het gaat excelsior, steeds hoger, want zulk een jubileum komt nu al sporadisch voor en het zal in de toekomst nog meer tot de zeldzaamheden gaan behoren. De heer Teade van der Horst hoopt Zaterdag 12 September te gedenken dat ker huishoudschool, de jongere zuster van de Ambachtsschool, die nogal ver troeteld wordt door de oudere broer. Immers zij mag van het gymnastieklo kaal van de A.B.S. gebruik maken en nimmer doet men tevergeefs op deze broer een beroep als er een karweitje moet worden opgeknapt. Onze organisa ties vullen elkaar aan, u zorgt voor goede vaklieden, maar wat zouden die zijn zonder goede huisvrouwen Onze school tracht daarin te voorzien en spr. gelooft dat er al heel wat contact op deze wijze tussen beide scholen is ont staan en zelfs dat het gemeenschappe lijk gymnastieklokaal daartoe stimu- Theo Scheepstra voor prettige muziek. Dam Jaarsma,te Oostermeer, schreef de tekst van enkele liedjes, terwijl H. en J. Kuipers er vlotte wijsjes bij compo neerden. Het geheel bestaat uit negen tafrelen, die beelden brengen uit de Friese bak kerij en het organisatieleven in de afge lopen zestig jaar. Nadat „De bakker fan ’e hoek” (omstreeks 1890) het spel met zijn hoorn heeft geopend, brengt het tweede tafreel de onhoudbare toestan den van die jaren in beeld onder de ti tel: „Sa kin ’t net langer”. Spoedig volgt dan ook „len fan ’e earste byien- komsten”, omstreeks 1895. De nieuwe eeuw komt dan met het tafreel „By de bakker oan hüs” en „De mechanisaesje yn opkomst’”, om dan met „In bruiloft om 1920 hinne’” het gedeelte vóór de pauze te besluiten. De crisisjaren leverden de stof voor „Drokte mei skoaten”, terwijl de on sterfelijke „bólrinster” fungeert.als trait d’union met het tafreel „Bettere tiden (under tasicht)”. Anno 1953 zeggen de bakkers: „En nou fierder”, waarna het slottafreel hedendaagse „Bakkerssym- bolyk” ten tonele voert. Wie het werk van de heer Kuipers kent hij schreef vele succesvolle „Feanster” revues weet, dat hij de kunst verstaat het verleden fleurig en kleurig te doen herleven, het volksleven vooral in zijn anecdotische elementen raak te treffen en het geheel met echte volkshumor te kruiden. Ook aan de „do cumentatie” besteedt hij steeds alle aan dacht, zodat deze bakkersrevue eveneens betekenis heeft uit cultuur-historisch oogpunt. Kostelijke kijkjes aan deze en aan gene zijde van de toonbank „by de streek” en in de bakkerij zelf, biedt deze jubileum-revue, welke meer dan drie uren in beslag neemt. Op Donderdag 1 October vindt een tweede opvoering plaats voor een ieder, die meeleeft met de Friese bakkerij, zo als bakkerszoons en personeel met vrou wen en verloofden, wederverkopers en zij, die zijdelings bij het bedrijf betrok ken zijn. En omdat men er terecht rekening mee houdt, dat ook de consu ment we' een echt-Friese revue uit het bakkers en volksleven zal weten te waarderen, blaast „De bakker fan ’e boek” bij gebleken belangstelling ook nog eens op 6 October. De Bond is van plan op klinkende wijze zijn jubileum te vieren! Dinsdagavond vergaderde de Pluim vee- en Konijnenfokkersver. „Sneek en Omstreken” in de bovenzaal van Hotel Leeuwen aan de Parkstraat. Aanwezig waren 38 leden. De voorzitter de heer H. Doevendans sprak een kort openings woord, waarna de secretaris, de heer T. Verf, de notulen las welke onveranderd werden goedgekeurd. Er waren tal van ingekomen stukken, welke voor ’t me rendeel voor kennisgeving werden aan genomen. Hierna gaf de heer J. Ruiter verslag van de onlangs te Leeuwarden gehouden jaarvergadering van de Raad van Beheer en van die van de N.B.K.V, te Utrecht, waarvoor hij als afgevaar digde was benoemd. De voorzitter bracht hem voor zijn keurig uitgebreid over zicht hartelijk dank. Het belangrijkste punt van de agenda nl. mededelingen en bespreking Tentoonstelling, welke S. en O. op 1 en 2 Januari a.s. alhier zal hou den, kwam hierna aan de beurt. De pen ningmeester, de heer JE. Brouwer, deel de het een en ander mede van wat de vereniging te wachten staat nu het plan om een tentoonstelling te organiseren onlangs met grote meerderheid is aan- genomer. De voorzitter zegt dat ’t be stuur op aller medewerking rekent en vroeg reeds nu commissies te vormen, want er komt heel veel werk te verzet ten. Nadat enkele leden zich daarvoor hadden opgegeven, ging de vergadering accoord met het bestuursvoorstel om het te machtigen de plannen verder uit te werken. De voorzitter was nogal op timistisch gestemd wat de medewerking betreft en de heer J. Ruiter was zeer verheugd dat nu eindelijk de tentoonstel ling wordt gehouden in ’t seizoen, want z.i. valt niet te ontkennen dat in de wintermaanden de pels der dieren op het mooist is. Onder luid applaus der aan wezigen verklaarde de heer Brouwer zich wederom bereid de algemene lei ding van de tentoonstelling op zich te nemen. Het bestuur deelde voorts r-ede dat de tafelkeuring voor de afd. konij nen op 3 Oct. te Sneek bij Hotel Hanen burg zal worden gehouden des middags om 2 uur en op 10 October te Heeg in café Visser, tezelfder tjjd. De leden die nen er rekening mede te houden dat er geen nadere aankondiging zal verschij nen. Men zal goed doen voor 1 October a.s. opgave van deelname te zenden aan het adres van de heer JE. Brouwer, An- jelierstraat 7 en daarbij te vermelden de diersoorten met opgave van ras .kleur, tatoueermerken enz. en waar men de dieren wenst te laten keuren te Sneek of te Heeg. Als keurmeester zal fungeren de heer Ozmga van de R. v. B. te Leeu warden. De heren van der Werf en Rui ter zullen trachten het opnieuw tatoue- ren van de konijnen nog voor 1 October uit te voeren. Besloten werd onder de leden een viswedstrijd te houden op Za terdag 19 Sept. a.s. te Gaastmeer. Het uur van vertrek is bepaald op 2 uur. Het bestuur zal de prijzen beschikbaar stel len. Punt rondvraag bracht weinig ter tafel en nadat er een verloting had plaats gehad, sloot de voorzitter met dank voor de gezellige bespreking de vergadering. De heer S. Hoekstra spreekt na mens de Ver. van directeuren en direc trices van Nijverheidsscholen, en con stateert dat ook deze school haar ups and downs heeft gehad. Spr. blijft het terugbrengen van de driejarige tot een tweejarige cursus als een grote slag voor het ambachtsonderwijs voelen, dat tot schade van het onderwijs heeft ge leid. Maar men zat hier niet bij de pak ken neer, voerde een voorbereidende klas in en een kopklas en is ook van plan de school tot een voor Uitgebreid Technisch Onderwijs te maken. De ver eniging staat hierbij geheel naast u en in ’t algemeen achter elke poging tot onderwijsuitbreiding. Zij blijft ook wer ken voor het herstel van de driejarige cursus aan de ambachtsscholen en wenst bestuur, directeur en personeel toe dat ze nog vele jaren in de grootste harmo nie zullen arbeiden aan de ontwikkeling van de jeugd, zowel in algemene zin als op het gebied der vakopleiding en dat men de kinderen van alle gezindten hier verenigd mag houden tot heil van het Ned. volk. Het bestuur met de directeur van de jubilerende vereniging. Van links naar rechts de heren S. G. Ruiter, j. H. Wilmink, J. de Kok, directeur T. J. van Gelder, H. F. Ringnalda, Joh. Olij, D. Volkers en F. Boeijenga. leert ook. Spr. wenst het bestuur van harte geluk en hoopt op voortzetting van de prettige verstandhouding en mo gen beide inrichtingen gespaard blijven voor de splijtzwam, voorzover niet vast staat dat een eventuele splitsing niet ten nadele van het onderwijs zal zijn. Als inspecteur van het L.O. sprekende constateert deze spr. dat de A.B.S. heel wat leerlingen van de lagere scholen overneemt en dat zij er in is geslaagd model-overgangsklassen te scheppen. Met de heer van Gelder had spr. steeds een prettig contact. Ook als inspecteur biedt spr. gaarne zijn gelukwensen aan. Gelukwensen namens V.D.N.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1