Conferentie over Korea in gevaar Kranig herstel van Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Nuttig bedrijf gaat met zijn tijd mee Dinsdag 15 September 1953 108e Jaargang No. 73 Redacteur: L. KIEZEBRINK Concert Harmonie Kerknieuws Opbrengst Collecte toll Churchill vierde 45-jarig huwelijksfeest Feestavond jubilerende Ambachtsschool Prins Bernhard op jacht in Afrika Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Wat er in het zwembad achterbleef o o o o o 1 1 1 1 1 1 2 2 2 o o o o 1 o o o 1 1 1 o o o o o 1 1 o o o 2 o o 1 1 o o o o o o Redactie-adres KLE1NZANÜ 7 - Telef 2872 Sneker Jeugd naar Amsterdam De stofbom, nieuw atoomwapen Opbrengst Collecte Leeuwarden gaat door met winnen Steunt de Sociëteit voor Ouden van Dagen Mr Dr J. Winsemius raad adviseur bij Verkeer en Waterstaat Nationale Bonifatiusherdenking Bevestiging en intrede Ds. H. van Niel te Nunspeet Jubileum bij de gemeentereiniging Heldhaftig man voorkomt ramp in Oostenrijks petro- leumgebied Agent knoeide met geld van loterijclub I: SNEEKER NIEUWSBLAD te weer in 5—2 4—2 1—7 Er blijken weer heel wat onafgehaal de gevonden voorwerpen te zijn in het Zwembad Sneek aan het einde van het seizoen. Hier zijn ze: 6 handdoeken, 45 zakdoeken, 8 borst rokken, 28 onderbroeken, 10 directoirs, 14 kinderhemdjes, 1 kleedje (gehaakt), 2 zwempakjes, 3 zwembroekjes, 1 capu chon, 3 washandjes, 3 paar sokken (9 éénlingen), 3 sjaals, 1 padvindersriem, 19 strikken, 6 ceintuurs, 2 mutsen (al pino), 7 beurzen, 3 badmutsen, 6 jon gensjasjes, 3 windjekkers, 2 armbanden, 5 sleutels, 1 meisjesjasje (rood), 2 rin gen. De goederen dienen voor 19 Sept, te zijn afgehaald. loe bijeen te doen komen. Die conclusies zijn thans door Rood China verworpen. De communisten wen sen een ronde-tafelconferentie, bestaan de uit de zestien oorlogvoerende landen, de Sovjet-Unie en de vier genoemde Aziatische landen. Bovendien zullen vol gens de Chinezen alleen die besluiten van de conferentie geldig kunen zijn, die de goedkeuring van beide partijen hebben verworven. reaanse front hadden gezonden, en de Sovjet-Unie indien de tegenpartij daar tenminste om verzocht. Tenslotte stelde Zweden voor om de conferentie tegen 15 October, hetzij te Genève, het- IJSBRECHTUM. De collecte voor de kankerbestrijding heeft te IJsbrechtum, Tjalhuizum en Tirns opgebracht 75.94. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Sneek ds. G. Bilkes van Mussel. Namens het werkcomité, G. de JongGerling, Voorzitster. L. SilviusWortelboer, Secr.esse. H. M. de Koningin bezocht Vrijdagmiddag R.K. Jongensweeshuis in de Jordaan. Een dansje met leerlingen en nonnetjes van het Weeshuis. 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 0 0 0 o o o 0—5 0—5 5—5 3—5 2 2 1 1 1 1 1 0 1 1 0 o o o 1 1 1 o 1 1 1 1 2 2 5— 2 6— 2 3—3 4 4 4 4 3 2 2 2 1 1 1 0 O 0 4 4 3 3 2 2 2 2 2 2 1 1 O 0 7—0 7—0 Advertentieprijs 15 el per m-m. Bi) contrect (hondeliedv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half Jeer. Franco per post 3.75 por half laar. Giro 50748 ten «im. van Rrmo E. J. Drijfhout. Snoek. De organisatie bij de Reiniging was toen nog niet zo perfect geregeld als nu, zo»dat hij eerst alle voorkomende werk zaamheden moest verrichten. Tegen woordig wordt bij de indeling van het werk rekening gehouden met de leeftijd van het personeel en daar Sikkes tot de oudere garde behoort, is hij ingedeeld bij de veegdienst. Tot zijn taak behoort het schoonhouden van de Noorderhoek en de omgeving van de Bolsward'erweg, terwijl verder de verzorging van de urinoirs aan zijn zorgen is toevertrouwd. Hij ver vult deze taak met toewijding en tot tevredenheid van zijn superieuren. Wij wensen hem geluk met dit jubileum, een voorbeeld dat stellig vele collega’s en vrienden Dinsdag zullen volgen op de receptie, die de jubilaris dan ’s avonds van zeven tot acht uur te zij nen huize houdt. De Amerikaanse bodemdeskundige dr Fuller heeft melding gemaakt van on derzoekingen op het gebied van eenvou dige bommen met radio-actief stof. Deze bommen zouden het leven in het gehele land in gevaar kunnen brengen. Dr. Ful ler zeide, in de afgelopen twee-en-een- half jaar de leiding te hebben gehad bij het onderzoek van het element stron tium. Een bom met radio-actief stof, gemaakt van strontium, kan landbouw gewassen, het land en grote watermas sa’s besmetten. Als radio-actief stron tium door middel van besmet water in het menselijk of dierlijk lichaam komt, hoopt het zich op in de beenderen en dit kan de dood tengevolge hebben, aldus dr Fuller. Planten nemen strontium op door de bladeren of de wortels. De opbrengst van de Zaterdag jl. ge houden collecte ten bate van het N.V.V. t.b.c.fonds bedroeg ƒ532.42. Donderdag 17 Sept. a.s. geeft de Chr Muziekver. „Harmonie” een concert in de muziektent aan het Bolwerk des avonds 8 uur. Sinds Februari zet de Sociëteit voor Ouden van Dagen iedere Donderdagmid dag haar deuren wijd open om de steeds groter wordende schare bezoekers te ontvangen. Het is wel duidelijk geble ken, dat deze Sociëteit in een grote be hoefte voorziet. Het werkcomité con stateert dit met grote vreugde en hoopt dit werk met veel plezier te blijven doen, mits het op de steun van de burgerij kan rekenen. Nog altijd werken wij met ge leende sjoelbakken, tafelbiljart enz. Stadgenoten, helpt ons eigen spelmateri aal te krijgen, opdat we aan een, naar we hopen, nog steeds groeiend aantal bezoekers prettige uren zullen kunnen bezorgen. 21, 22 of 23 Sept, zullen U lijsten of een bus aangeboden worden, waarop of waarin U uw bijdrage voor de Sociëteit kunt schenken. Geeft met milde hand voor dit U allen ongetwijfeld sympathieke doel. zonder succes gebleven. Wellicht dat door deze kleine reportage onze lezers dit Sneker bedrijf met andere ogen zul len bekijken. Het heeft er recht op. Op 15 September zal Prins Bernhard, daartoe door de plaatselijke autoriteiten uitgenodigd, -^zich per vliegtuig naar Arusha (Tanganjika) begeven om en kele jachtpartijen bij te wonen en film opnamen te maken. Het verblijf Arusha zal veertien dagen duren. Maar weinig voorbijgangers hebben Zaterdagmiddag het groepje jonge men sen hier in Sneek voor het stadhuis in de bus zien stappen en het was voor hen toch zo’n belangrijk feit. Elf van deze vijftien jongeren zijn lid van elf verschil lende Sneker jeugdorganisatie’s, de an dere vier kwamen uit Rauwerd, Sloten, IJlst en IJsbrechtum en samen vormden ze de groep die aangewezen was om, met de jeugd uit Leeuwarden en omge ving, de Friese jeugd te vertegenwoor digen in de Koopmansbeurs te Amster dam, waar de Koningin de jeugd van Nederland zou toespreken. Waarschijn lijk hebt u ook de rede door de radio ge hoord en kwam u onder de indruk van de wijsheid van haar die de jeugd wees op de taak die zij heeft in de komende nieuwe Europese gemeenschap. Toch zijn deze indrukken maar vaag en on volledig, vergeleken bij de belevenissen van onze kleine Sneker groep, die de woorden van de Koningin niet lazen of op een afstand hoorden, maar inderdaad beleefden. Zij zaten daar in die grote gemengde groep, rond de vlaggen van alle jeugdorganisaties en sportbonden, waarboven de Nederlandse driekleur en de vlag van de Europese gemeenschap uitblonken, en beleefden die gemeen schap en beseften de verantwoordelijk heid waarop de Koningin hen wees. Jongeren spreken nu eenmaal niet zo vlot over wat hen innerlijk beroert, maar als de gelukkigen, die dit uur met de Koningin mochten beleven, ons ach teraf verzekeren, dat het „machtig” was, dat ze zo vriendschappelijk gepraat hadden met Limburgers en Brabanders, elk in z’n eigen dialect, en dat ze op de terugweg zo veel gezelliger de jeugd- liedjes met tot nu toe wat stille onbe kenden hadden gezongen, dan zegt dat voor een goede verstaander wel heel veel! Middernacht was de groep weer veilig in Sneek terug, en alle vijftien hebben ze de taak hun indrukken van deze grote belevenis door te geven aan de jeugd, die deze bijeenkomst met de Koningin niet kon bijwonen. De Stichting tot herdenking van Bo- nifatius’ marteldood (7541954), heeft een opdracht verleend aan de h.h. F. Schurer (tekst) te Heerenveen en ds. B. Smilde (muziek) te Achlum om een spel samen te stellen dat tijdens de herden kingsdagen kan worden opgevoerd. De regering heeft hiervoor 3000 toege zegd. Als regisseur treedt op de heer v. d. Ree te Groningen. De medewerking voor het muzikale gedeelte is gevraagd aan het L.O.F. te Leeuwarden, terwijl de spelers en zangers zoveel mogelijk uit de omgeving van Dokkum zullen worden aangetrokken met uitzondering van de hoofdrollen. Besloten is zo mo gelijk een beperkte tentoonstelling te organiseren in het stadhuis te Dokkum. Voor een zeer bescheiden viering is ze ker ƒ20000 a ƒ30000 nodig. Getracht wordt subsidies te krijgen van Rijk, provincie, gemeenten om Dokkum en het Prins Bernhardfonds, terwijl ook een beroep zal worden gedaan op parti culieren en instellingen. De tekst van het spel zal in het Fries en ’t Hollands verschijnen. Aan de rege ring is verzocht in 1954 een Bonifatius- postzegel uit te geven. Er Is een om vangrijk erecomité gevormd, onder be schermheerschap van Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden. Voorzitter van het bestuur (werkcomité) is dr W. Kok te Leeuwarden, secretaris de heer A. Algra te Leeuwarden. Premier Sir Winston Churchill en lady Churchill vierden Zaterdag hun 45-jarig huwelijksfeest ten huize van de graaf van Scarborough. Donderdagavond werd de viering van het 50-jarig bestaan van de Sneker Am bachtsschool beëindigd met een feest-: avond in het Gebouw voor Chr. Belan gen. De zaal was stampvol met leerlin gen, ouders, oudleerlingen, terwijl ook het bestuur en personeel aanwezig wa ren. Het gezelschap Tetman de Vries trad op met zijn nieuwe revue: „Fan ’t ien yn ’t oare”, terwijl de Amalfi’s on der leiding van Th. Scheepstra voor het muzikale gedeelte zorgden. De stem ming was er van ’t begin tot einde in, ook de jeugd, die niet zo sterk meer door romantiek en symboliek gegrepen wordt, leefde toch mee met wat de revue ten deze bracht. Het kostelijke schetsje van de „flie” met een schitterende crea tie van Jarich had een uitbundig succes en ook de ernstige schets van de verver ontbrak het daaraan niet. De Amalfi’s waren geknipt voor dit publiek, de pot pourri’s gingen er in als koek. De voor zitter van de ver. „Sneeker Ambachts school”, de heer H. F. Ringnalda sloot de avond, welke door directeur van Gel der met een woord van welkom was ge opend, met een hartelijk woord van dank tot beide gezelschappen, terwijl hjj nog even stilstond bi; de gehouden fees telijke viering van het jubileum. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie' Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 5S Telefoon 3005 (K 5150) heeft ook succes Zondag 13 Sept, werd ds. H. van Niel bevestigd in de Ned. Herv. Kerk te Nunspeet. Dr. K. H. Siccama, die hem bevestigde, sprak naar aanleiding van Jeremia 1 11 en 12 war de roeping des Heren, de belofte des Heren en de ver vulling. Door de gemeente werd de nieu we predikant toegezongen Gez. 269 2. In de middagdienst deed ds. van Niel zijn intrede en sprak naar aanleiding van Handelingen 10 33b: „Wij zijn dan allen nu hier tegenwoordig voor God, om te horen al hetgeen u van God bevolen is”. Na de prediking dankte hij dr. Siccama voor de bijzondere wijze waarop hij hem had ingeleid. Hij dankte de wethouders en raadsleden voor hun aanwezigheid; de burgemeester was met vacantie afwezig. Verder werden toege sproken de vertegenwoordigers der clas sis, de predikanten der Ger. en Chr. Geref. Kerk, de verschillende colleges, ds. de Lange, ds. Beerenkamp en de aanwezigen uit Sneek. Namens de clas sis Harderwijk sprak ds. Abbingh, ds. Elgersma deed dit namens de Geref. en de Chr. Geref. Kerk, ds. Beerenkamp als voormalig voorganger en ds. de Lan ge als voorzitter van de Kerkeraad, die de gemeente verzocht staande de nieuwe predikant toe te zingen Ps. 43 3 en 4. Doordat ongeveer 40 personen uit Sneek waren gekomen, waren er niet voldoen de plaatsen gereserveerd. Deze kleine teleurstelling voor de Snekers werd ruimschoots vergoed door de hartelijke ontvangst in „Onze Woning”, waar al len werden onthaald op soep en een broodmaaltijd, waarbij ook de fam. van Niel aanwezig was. Daarna werd door de Snekers de pastorie bezichtigd. Dinsdag 15 September zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer Jelle Sikkes in dienst trad bij de Gemeente Reini ging alhier. Als jongeman van 24 jaar werd hij in 1913 door de toenmalige di recteur S. v. d. Horst aangenomen. het Oostenrijks aardoliegebied heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag een opzichter, een zekere Wil» helm Walllsch, door heldhaftig optreden een ramp voorkomen. Toen hij nh ont> dekte, dat door een breuk in een leiding uitstromend gas in brand was geraakt, wierp inj zich op de breuk, waaruit een vlam van tien meter hoogte spoot, op deze manier de vlam met zijn lichaam verstikkend. De opzichter is met ernsti ge brandwonden overdekt in een zieken huig opgenemeui .i,., Een agent van het bureau Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam is in arrest gesteld wegens bedrog, gepleegd ten na dele van de onderlinge loterijclub aan dat bureau. De man zou als penning meester voor de leden van de club een kwart lot in de Staatsloterij kopen. In werkelijkheid kocht hij een twintigje; de rest van het geld stak hij in eigen zak. Nu wilde althans voor de agent het ongeluk, dat op het lot een prijs van 15.000 viel. De agenten-leden van de loterijclub rekenden al op een extraatje van 300. Toen het op afrekenen aan kwam, kwam het bedrog aan het licht, waarop de centrale recherche een onder zoek instelde. Tot de branches waarop men doorgaans een beetje minderwaardig neer kijkt, behoort zeer zeker het lompen- en metaalbedrijf. Misschien komt dit om dat men afval als waardeloze rommel beschouwt. Toch is deze mening er ab soluut naast. Het verzamelen van oud ijzer heeft ons land in de laatste jaren heel wat deviezen bespaard en ons er aan de andere kant ook heel wat be zorgd. Want er is ook heel wat direct over de grenzen gegaan. En dan spreken we nog niet eens over het grote aantal werkkrachten, dat in deze bedrijven zijn brood verdient. Leeuwarden heeft ook de tweede thuiswedstrijd met succes afgesloten door Heracles een verdiende 20 neder laag toe te brengen. Heracles vertoonde iets beter spel dan tegen Ajax, maar treuzelde echter te lang. Men combi neerde tot in het uiterste. Vooral de combinaties tussen Frans v. d. Veen en Stephan waren tot in het oneindige. Van der Linden, de stoere Friese spil, kon dan ook steeds erger voorkomen. Kees van der Ley speelde weer een prima wedstrijd. Met rust was de stand dub bel blank, waarmee de verhouding juist werd weergegeven. Na de rust sprak het uithoudingsvermogen een woordje mee. Dank zij de gebr. Dekkers hielden de Almeloërs stand, maar toch was back Dekkers de grondlegger van het eerste Leeuwarder doelpunt. Hij kreeg n.l. de bal verkeerd op zijn schoen en deze vloog in het doel van zijn broer, 10. Even voor tijd wilden de „hoofdstedelingen” zelf een doelpunt maken en dit gelukte ook toen Kees van der Ley een sprint van Van Hout de Heracles-spil won en ineens inschoot, 20. Ajax kon het niet verder brengen dan een 11 gelijk spel en daar mag het nog dik tevreden mee zijn, want in de eerste helft hadden de Amsterdammers wel met 30 achter kunnen staan. Hun doelman Pieters Graafland was echter de wanhoop voor NEC. Wat deze jonge ling reserve-keeper van het Neder landse jeugdelftal eruit hield was on gelooflijk. Willemse schoot uit alle stan den, maar de jonge Ajacied stopte alles. Daar ook de Ajax-aanval waarin Michels in het begin geblesseerd raakte niet op schot was, ging men rusten met blanke stand. Na de hervatting was het iets beter aan Ajax-zijde. De Am sterdammers werden gevaarlijker en Michels scoorde na 17 minunten. Zo zou het zijn gebleven als Van Mourik niet tien minuten voor tijd een bal slecht op zijn doelman had teruggespeeld, waar door Willemse kon scoren, 11. Michels schoot nog wel tweemaal tegen de paal, maar de doelpunten bleken uitverkocht. Voor de tweede maal prijkt de 0 ach ter de naam van Be Quick en voor de tweede maal werd de DWS-achterhoede in Groningen niet gepasseerd. Reeds na 15 minuten gaf Vonhoff een prachtige pass aan Meyer. De Amsterdammer kwam alleen voor Frummel en DWS stond met 10 voor. Toch was het spel van Be Quick veel beter dan vorige week tegen Haarlem. Vooral Appel en Vogt waren behoorlijk op dreef, terwijl doelman Frummel enige harde schoten keurig verwerkte. Hij kon het niet hel pen dat Koevoets een corner van Fitters ineens in zijn heiligdom plaatste. 02. Hierbij bleef het ondanks een groot DWS-overwicht. Stormvogels mag doelman Kraak wel dankbaar zijn, want wat onze oud-inter- nationaal er Zondag uithield was fantas tisch. Hij heeft kennelijk de keuzecom- missie willen tonen dat hij het nog kan. Met rust was het 0—0. RCH was wel sterker maar kon niet tot scoren komen. Na de hervatting zette Van Onselen prachtig voor en kopte Luppens mooi in. Kraak’s heiligdom werd als het ware be legerd maar Piet hield stand. En toen Luitjes, de slechtste man van het veld, eenmaal goed schoot was het 20. Elinkwijk ging met beide punten huis waarts door een verdiende 21 zege op de Ensch. Boys. Het warn vooral Blom en de Jong die veel tot deze zege bij droegen. De score zou hoger zijn ge weest als doelman Koster en Bruggink niet in zulk een goede vorm waren ge weest. Oosterparkers en Zwolse Boys zijn aan elkaar gewaagd. Dat blijkt uit de 00 uitslag. Maar ook werd in deze ontmoe ting bewezen dat beide ploegen een moeilijk seizoen tegemoet gaan. Het was een slechte wedstrijd, waarin de Zwol lenaren iets beter speelden dan him gastheren. Wageningen heeft het in Haarlem niet kunnen klaren. Met 20 ging het ten onder tegen een veel sterker Haarlem, dat dit jaar een ernstige kampioens- candidaat is. Doelman Snijders kan evenals doelman Richter van DWS zijn borst hoog zetten, want ook in deze tweede wedstrijd werd hij niet gepas seerd. WASHINGTON. Aan de hoop, dat er op 15 October een conferentie tot het vinden van een definitieve oplossing voor het Koreaanse probleem zou kun nen worden gehouden, heeft de regering van Rood China de bodem ingeslagen, zij te San Francisco, hetzij op Honoloe- In een telegram, dat aan het adres van de Verenigde Natis is verzonden, eisen de Chinezen namelijk, dat zij een aan deel krijgen in de voorbereidingen voor die conferentie, die door de Verenigde Naties worden getroffen (Rood China is geen lid van de wereldorganisatie). Bo vendien stellen zij de voorwaarde, dat India, Indonesië, Pakistan en Birma als neutrale landen aan de conferentie zul len mogen deelnemen. Beide eisen zijn voor Amerika, de sterkste tegenspeler in het Westelijke kamp, geheel onaan vaardbaar. Verleden maand werden de Verenigde Naties het er over eens, dat de confe rentie over Korea een tweezijdig gesprek zou moeten zijn, met als deelnemers de zestien landen, die troepen naar het Ko- Met deze feiten werden we geconfron teerd, toen wij, met een ander doel op het terrein van de Gemeente Reiniging vertoevende, daar plotseling bij een nieuwe machine stonden, die S. Velle- man’s Lompen-, Papier- en Metaalhan- del enkele dagen geleden heeft aange schaft voor het persen van licht ijzer. Deze electr. machine, waarvan men hier boven een afbeelding ziet en die de eerste in Friesland is, heet in vaktermen gruispers. Aan weerskanten van de pers zit een bak, die men telkens tot de rand met het te verwerken materiaal vult. Daarna wordt de machine in wer king gesteld en wordt het oude ijzer met geweldige kracht in elkaar geperst. De voordelen van dit persen van licht ijzer zijn vele. In de eerste plaats zijn de blokken zonder meer voor verzending gereed. Het omwikkelen met draad is overbodig. Voorts neemt het materiaal in geperste vorm op het terrein van op slag veel minder ruimte in, de vervoer kosten worden aanzienlijk gedrukt, om dat men nu veel meer ineens kan ver zenden, en ten slotte wordt aan het einddoel: de hoogovens, wel een zeer grote besparing bereikt doordat men hier het materiaal veel sneller kan ver werken. De aanschaffingskosten van de ma chine waren vrij hoog, maar de leiding van het bedrijf is voor de grote voor delen gezwicht, een bewijs dat zij met haar tijd meegaat. Dat bewijs wordt ook geleverd door de aankoop van een nieuwe balenlift, die evenals de gruis pers door het Technisch Bureau Terborg te Den Haag is geleverd. Wel was er reeds een handlift in het bedrijf, maar door de inbedrijfstelling van deze nieuwe electrische, die de balen papier en lom pen tot op zeer grote hoogte op de trai lers en wagens brengt, wordt ook in deze afdeling een grote tijdsbesparing verkregen. In Engeland is vlak na de oorlog een grote campagne gevoerd om het aanzien van de lompen- en metaalhandel in dat land te verhogen, Deze poging is niet DWS Haarlem Stormvogels Leeuwarden Ajax Ensch. Boys Wageningen Elinkwijk NEC Oosterparkers Zwolse Boys RCH Heracles Be Quick Verrassend was het goede herstel van Sneek. De withemden behaalden op de club van Bleijenberg een 21 overwin ning. Het eerste schaap is over de dam, misschien volgen er nu spoedig meer. Blauw Wit is een wisselvallige club. Vorig jaar was dat zo en thans blijkt het weer zo te gaan. De Amsterdam mers behaalden vorige week in Sneek een kloeke 41 zege en men dacht dit in Apeldoorn tegen AGOW weer te doen. Mis! AGOW stuurde de „zebra’s” met een dik verdiende 30 nederlaag hoofdstadwaarts. Vitesse dat vorige week het sterke AGOW bedwong moest thans, thuis- spelend, met 22 genoegen nemen tegen GVAV. Het was opnieuw de Koe die een prachtige partij speelde terwijl ook Van Oosten en La Croix een actief aandeel hadden in de twee Groninger doelpun ten. Ook de Janssens hadden aandelen In doelpunten, maar dan in die van de Arnhemmers. Dat Go Ahead het weer moeilijk krijgt blijkt uit de grote 61 nederlaag tegen het snelle VSV, dat een schotvaardige aanval heeft. Wat doelman Brandt ook deed, hij moest zesmaal de bal uit het doel halen. DOS had het tegen 't Gooi niet moei lijk. Met 40 wonnen de Domstad- bewoners en verdiend. Waar is het trotse record van doelman Mosterd van verleden jaar? In vijf minuten tijds moest hij driemaal „vissen”. Het waren Van der Linden, Krommert en Temming, uit een penalty wegens vasthouden van Bak, die de Hilversummer driemaal verschalkten. In de tweede helft bleef DOS sterker en het was Lammers die een voorzet van Krommert schitterend inzond, 40. Heerenveen moest In Haarlem ervaren dat EDO wat van plan is. Met 21 ver loren Abe Lenstra en zijn mannen. Deze stand was reeds met de rust verkregen en hoe de Friezen het in de tweede helft ook probeerden het wilde niet lukken en zo won EDO onverdiend. Reeds na 14 minuten hadden Klein en Prins de stand op 20 gebracht, maar toen Abe in het strafschopgebied werd gehaakt leverde de toegestane penalty een te- genpunt op, 21. Het verdere deel van de wedstrijd was Heerenveen sterker, maar kon niet scoren, waar de prima doelman Van der Berg wel debet aan was. Enschede moest in Amsterdam een puntje laten bij een veel sterker Vole- wijckers, dat reeds na tien minuten spelen de leiding nam door een prachtig doelpunt van Van der Muts. Men speel de in de Amsterdamse aanval iets te kort waardoor de groenwitten alles kon den opruimen. Veertien minuten voor het rustsignaal scoorde linksbuiten Jan sen voor Enschede de gelijkmaker, 11. Kort voor rust werkte Moddejonge Jr een pass van Wagterveldt schitterend af, 12. Na de hervatting kreeg Vole- wjjckers de meeste kansen, waarvan het één benutte. Kick plaatste tijdens een scrimage voor het Enschedese doel de bal schitterend langs Peters, 22. Hier bij bleef het, zodat Volewijckers voor de tweede maal een gelijk spel boekte. VSV EDO Vitesse Enschede DOS AGOW Blauw Wit Volewijckers Sneek Go Ahead GVAV Heerenveen Rigtersbleek ’t Gooi Bij K.B. van 15 Augustus 1953 no. 10 werd benoemd tot raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat mr dr J. Winse mius, thans secretaris-rentmeester bij het hoogheemraadschap van Delfland. Mr dr Winsemius werd geboren Leeuwarden in 1908, studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, hij oefende van 19331948 de praktijk als advocaat en procureur uit, eerst te Amersfoort, daarna te Sneek. In 1947 promoveerde hij cum laude op een proef schrift: De historische ontwikkeling van het waterschapsrecht in Friesland. Sinds 1948 is hij secretaris-rentmeester van Delfland. In in Amsterdam het F -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1