Het St. Antonies Ziekenhuis vijftig jaar De besmettelijke konijnenziekte in Sneek? Jaarverg. Turnkring Friesland K.N.G.V. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Totaal meer dan 61000 patiënten verpleegd Dinsdag 22 September 1953 Gevaar voor de West-Europese konijnenstapel. Volksconcert van het L.O.F. te Sneek RedacteurL. KIEZEBRINK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Lijstcollecte T.B.C.-fonds D.E.L. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 De heer A. H. Vis trad als voorzitter af en werd ere-lid De heer J. de Jong neemt zijn plaats in. Nieuwe Oosterpoortsbrug Winterdienstregeling N. S. Mooi succes voor oud-stadgenote Avond-Nijverheidsschool Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Sluitingswedstrijd S.Z.C. :wif - 4ü 108e Jaargang No. 75 SNEEKER NIEUWSBLAD De rondgang. zo Het solarium pactheid, dus korte verbindingen, ook TTrn «-» vTTn v» n 11 Viznf- nnK chirurg. Zie verder pag. 2. Chirurgische vrouwenafdeling. Miedema, MM i O Militaire oefening „Grand Repulse” in West-Duitsland tussen Bremen en de Nederlandse grens met deelname van 35.000 Nederlandse mi litairen. Bespreking bij een stafkaart. Rechts generaal A. T. C. Opso- mer, commandant staf le lergercorps. Verder van rechts naar links een kolonel, een majoor en een sergeant. 2. van Advertantieprlj* 15 et par m.m. Bij contract (handalsadv.) lager. Abonnementsprijs i 3.» per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. via liften, waarvan niet alleen het per soneel de voordelen ondervindt, maar ook de exploitatie, omdat alle dienst leidingen enz. zo kort mogelijk konden worden gehouden. Alle afdelingen hier beschrijven gaat natuurlijk niet. We zouden dan toch ook niet duideljjk genoeg kunnen zijn. Maar het zijn er vele want met de speciali satie der geneeskunst kwam ook de be hoefte alle patiënten van één specialist in één afdeling onder te brengen. Vroe ger lagen, velen zullen het zich nog herinneren, alle patiënten door elkaar, behalve dan de patiënten van het vroe gere, in 1909 op verzoek van een aantal gemeenten gebouwde paviljoen voor be smettelijk zieken. Nu voerde onze gelei der ons eerst naar de interne afdeling, met een zg. flexibele inrichting, als er een epidemie mocht uitbreken kan men dit complex door het aanbrengen van schotten in 3 afdelingen splitsen en zo gedeelten isoleren. Zes vriendelijk aan- doende zaaltjes zijn hier elk met 6 bed den en bovendien 8 boxen. Zoals op elke afdeling badkamers, keuken met koel kasten enz. enz. Hier ook een zuurstof- tent en, als op alle afdelingen een ver plaatsbaar zuurstofapparaat. Want in de moderne narcose wordt als men een volkomen ontspanning der spieren wil be reiken, ook het vroeger alleen uit Indi anenromans bekende pijlgif, curare, toe gepast, dat dan echter ook de spieren der ademhalingsorganen zo kan ont spannen, dat de patiënt zuurstof dient toegevoerd. vloed op de kinderen, ze fleuren direct op. Er komen ook heel wat kinderziek ten voor, welke het gevolg zijn van het milieu en die genêest men niet in de box. Overigens vergen dergelijke ziekten veel van het verplegend personeel, dat moet trachten fouten, door ouders ge maakt te vermijden. Een aparte zuster is belast met het individueel onderwijs aan de kinderen, die daarvoor in aan merking komen, want zo mogelijk gaat het leren door. Op de derde verdieping is dan het so larium, met speelgelegenheid (o.a. een grote zandbak) voor de kinderen en een groot dakterras met speciaal gebouwde luifel. Ook hier is een zuster speciaal be last met het bezighouden der kinderen, die wij zagen boetseren. En overigens spreekt het plaatje dat we van dit so larium geven voor zich zelf. Op de rijksbegroting 1954 is een be drag van 350.000 uitgetrokken als bij drage voor de vervanging van de Oos terpoortsbrug alhier door een nieuwe. Zoals wij reeds eerder meldden is het door de voortgaande aflevering van diesel-electrische een- en twee-rijtuig- treinstellen mogelijk de treindienst op de baanvakken LeeuwardenStaveren en LeeuwardenHarlingen van 4 Octo ber af geheel met dit moderne materieel uit te voeren. Ook de dienst Leeuwarden Groningen wordt belangrijk verbeterd, op één stoomtrein in beide richtingen na, zullen alle treinen tussen deze beide hoofdsteden diesel-electrisch worden ge reden. Het aantal treinen in elke rich ting wordt 17 in plaats van 12. In Fries land zal dan de stoomlocomotief nage noeg geheel hebben afgedaan als trek kracht voor reizigerstreinen. Twee jaar geleden (2 Oct. 1951) emi greerden de heer en mevrouw Jasperse Abma, filiaalhouders van de fotozaak „Ris”, Oosterdijk, naar Edmonton in Al berta. Zij zijn sedert hun aankomst daar beiden werkzaam in een grote foto-zaak. Een paar weken geleden werd in Ed monton een grote vergadering van 2 da gen gehouden van fotografen waaraan een tentoonstelling verbonden was. De entree voor deze tentoonstelling bedroeg 12% dollar. Op deze tentoonstelling wa ren 400 inzendingen. Aan het eind van de vergadering op de 2e dag werd be kend gemaakt dat Mrs. JasperseAbma van Edmonton de le prijs had verwor ven met haar ingezonden foto van een neger-bruidspaar. Van alle zijden werd zij gecomplimenteerd en onmiddellijk werden haar tientallen betrekkingen aangeboden, uit heel Canada en ook uit de Ver. Staten. Hoogstwaarschijnlijk heeft zich in Sneek reeds een geval van de besmette- lijke konijnenziekte voorgedaan. Aan gezien het gestorven dier door de eige naar begraven was, kon de diagnose niet deskundig worden vastgestéld, terwijl de twee andere dieren geslacht waren. Maar de verschijnselen wezen alle zon der uitzondering op de konijnenziekte (Myxomatose) 1 De verschijnselen bij deze ziekte zijn: Het dier krijgt zwellingen bij de oor- basis, rond de neus en rond de mond. De kop krijgt een wanstaltig uiterlijk. Ook vindt men vaak ontstekingen rond de anale en de genitale openingen. Do oogleden zwellen in korte tijd sterk op. Na één of twee dagen kunnen ze niet meer geopend worden. Over het hele li chaam van het konjjn kunnen knobbel tjes van enkele centimeters groot ont staan. De dieren rennen vaak als dol van pijn door de hokken heen en weer, terwijl de wilde dieren alle schuwheid laten varen. Het dier hier ter plaatse begon te gillen van pijn als men de ge zwollen plaatsen aanraakte. Myxomatose werd in het laatst van het vorige jaar in Frankrijk gesigna leerd en sindsdien verspreidt de ziekte zich over geheel West-Europa. De kran ten hebben al meegedeeld, hoe ontzet tend de sterfte onder de wilde konijnen in Frankrijk en België was. 9 September is te Noordwijk het eerste geval in ons land gesignaleerd. Friesland was er tot nog toe vrij van. Alleen konijnen zijn vatbaar voor de ziekte; hazen, honden, katten en ook de mens ondervinden er geen last van. Men heeft gemeend, te kunnen constateren, dat er ook ongevoelige konijnenrassen bestaan. De ziekte wordt veroorzaakt door een virus. De virussen zijn, op de allergroot ste soorten na, onzichtbaar. De aller grootste zijn tot 250 milli-micron groot, st. G. Walinga, Sneek. Regenbogen: 1. Algri, J. Alberda; Henderika, D. Oppenhuizen; 3. Jan Gent, dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek. Door de heren Vonk en de Vries, be stuursleden van het L.O.F. is vorige week op het Stadhuis te Sneek een be spreking gehouden met een aantal ver tegenwoordigers van diverse verenigin genen, als voorbereiding voor het te Sneek te geven volksconcert op 1 Octo ber a.s. Overeengekomen werd dat voor dit zeer populaire concert de toegangs prijzen slechts 0.90 voor volwassenen en 0.40 voor leerlingen van scholen en militairen zouden zijn, verhoogd met de stedelijke belasting. Als solist zal bij dit concert optreden de violist Stuurop van Leeuwarden. Verwacht wordt dat voor dit „verplichte” concert, in verband met de gemeentelijke subsidie, een grote be langstelling zal bestaan, temeer daar velen benieuwd zullen zijn naar de ver anderingen die midderwijl bij het L.O.F. hebben plaats gevonden. Wij verwijzen nog even naar de ad vertentie in dit nummer, waarin mede gedeeld wordt dat er t.e.m. 26 Sept, nog gelegenheid bestaat voor inschrijving voor verschillende cursussen. Een schakelarmbandje (nieuw^goud)j gev. door Kooistra te Lutkewierum, te« rug te bekomen aan Gem. pol.bureau te Sneek; plastic regenjas, Ate Cnessen, Hommerts 101; dubbele rijwieltas,waarin een kinderjasje, J. v ,d. Valk, Hom merts 196; zakmes, en ledige jutezak, Post C. te Hommerts. rhythmische gymnastiek worden geor ganiseerd. Deze wedstrijden zijn sinds de oorlog niet meer gehouden en vielen voordien zeer in de smaak. De heer J. de Jong moest wegens drukke bonds- werkzaamheden zijn functie als tech nisch bestuurder neerleggen. In zijn plaats werd de heer Blom uit Harlingen benoemd. De heer de Jong kwam echter van de regen in de drup. Toen in de va cature van de heer Vis moest worden voorzien bleek niet één van de vergade ring in staat te zijn de voorzittershamer over te nemen. Na een hartstochtelijk beroep van de heer Zijlstra van Terwis- pel op de heer de Jong stemde deze ten slotte toe om voor één jaar als voor zitter van de Turnkring Friesland op te treden. De heer A. H. Vis dankte de heer de Jong voor zijn besluit en hoopte dat hij voldoende tijd zou kunnen vinden om ook nog de belangen van de Turn kring te behartigen. Hierna nam de heer de Jong het woord en op zijn beurt bedankte hy de heer Vis voor het vele werk dat door hem in de laatste jaren voor de Turnkring was gedaan. Zijn medewerking aan het K.N.G.V. dateerde al uit 1920, de oprichting van de Turn kring Sneek. Later werd hij hoofdbe stuurslid van het K.N.G.V. en toen hij dacht na afloop van zijn termijn klaar te zijn werd hij aangezocht voor de functie van voorzitter van de grote Turnkring Friesland. Spontaan werd hij door de vergadering tot erelid benoemd en ontving bovendien van zijn medebe stuurders een stoffelijk blijk van vriend schap. Daar de rondvraag geen voet angels of klemmen opleverde sloot de heer Vis deze vergadering na nog een woord van dank te hebben gebracht aan de heer Oostdam bij zijn vertrek uit de Turnkring als lid van de Onderafdeling Ijeeuwarden. De opbrengst van de lijstcollecte van het t.b.c.fonds D.E.L. heeft opgebracht j 1184.36. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Administratie t Comb, Drijfhout-Kiezebrink Cth Kantoor: GROOTZAND 59 Telefoon 3005 (K 5150) De S.Z.C. trof het Zaterdagmiddag, toen de laatste wedstrijd in dit seizoen voor het paviljoen aan het Sneeker Meer werd gehouden, wel heel bijzonder. Mooi herfstweer en flinke deelname al had, voor wat meer strijd, er iets meer wind moeten zijn. De uitslagen waren: Gem. Klasse. Open boten: 1. Rumpy Boy, van J. Visser; 2. Nova III, F. Lei stra; 3. F. van der Zee; 4. Suomi, St. v. d. Zee, allen Sneek. Kajuitjachten: 1. Cito, dr L. Feen- stra; 2. Manon, J. Pop, die tevens win naar werd van de Novumbeker; 3. Co- beri, J. L. de Bruin, allen Sneek. Schouwen: 1. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen. Larken: 1. Platte Boender, J. Sikma; 2. Neptunus, J. Koopmans, beiden Sneek. Vrijheidsklasse: 1. Good Luck, U. de Jager, Lemmer; 2. Twirke, E. Wierstra, Sneek. Pampusjachten: 1. Ruiter, R. Reit- sma, Witmarsum; 2. Koufurd, K. Jis- sink, Sneek; 3. Ljip, H. de Jong, Sneek 16 M2 klasse: 1. Elja, H. van Dijk; 2. Dirk Tom, B. de Haan; 3. Endeavour, of beter gezegd, klein. (Een micron is één duizendste millimeter!) Door virus sen worden o.a. kinderverlamming, hondsdolheid, mazelen, varkenspest en mond- en klauwzeer veroorzaakt. Pogin gen, om konijnen door inspuiten van ver dund myxomatosevirus onvatbaar te maken, zijn tot dusverre mislukt. Er bestaat nog een dergelijke ziekte bij ko nijnen. Fibromatosis die een goedaar dige gezwelziekte is. die niet zonder meer van dier op dier overgaat; en nu is men er in geslaagd, door inspuiten van Fibromatosisvirus konijnen onvatbaar te maken voor myxomatose. Alleen, de onvatbaarheid is niet absoluut; men schat dat ongeveer 70 procent van de gevaccineerde dieren onvatbaar wordt. Men heeft dus nog geen middel, dat de ziekte absoluut geneest of do dieren voor honderd procent onvatbaar maakt! De ziekte verspreidt zich doordat ge zonde dieren in aanraking komen met de infectieuse afscheidingsproducten van hun door de ziekte aangetaste soort genoten. Deze afscheidingsproducten slaan op alle mogelijke manieren aan. Mensen brengen de ziekte veel over, maar er is zélfs aangetoond, dat de gewone vliegen myxomatose ook kunnen verspreiden. Van algemeen hygiënische maatrege len is geen volkomen succes te verwach ten. Toch wordt konynenbezitters aan geraden, hun dieren geheel te isoleren. Aankoop van konijnen wordt ten zeerste ontraden. Konijnen mogen niet met elkaar in contact komen, terwijl men eventueel voorkomen van de ziekte spoedig mogelijk aan de dierenarts meldt. B. Couperus, allen Sneek. Valken: 1. Amicitia, J. Miedema, Sneek; 2. Stille Wille, Mr J. H. Cornells, De jaarlijkse vergadering van de Turnkring Friesland van het K.N.G.V. in café-restaurant Piso alhier mocht zich in een goede belangstelling verheu gen. Een en veertig verenigingen had den hun vertegenwoordigers afgevaar digd waardoor de grote zaal bijna geheel bezet was. Het jaarverslag getuigde van een opgewekt verenigingsleven. Het af gelopen jaar was er een van grote acti viteit geweest, niet in het minst door de geweldige Pinksterfeest-betoging te Leeuwarden. De secretaris, de opsteller van het jaarverslag mocht een welver diend applaus in ontvangst nemen. De notulen en het financieel verslag werden onder dank aan de samenstellers goed gekeurd. De penningmeester werd voor zijn nauwkeurig beheer door de verga dering op voorstel van de financiële commissie gedechargeerd. De winst- en verliesrekening over het boekjaar 1952- 1953 sloot met een eindbedrag van 5.852.57. De benoeming van leden in de propaganda-commissie en in de finan ciële commissie leverde geen moeilijk heden op. In Joure zal volgend jaar, ver moedelijk op Hemelvaartsdag, de grote Tumkringbetoging plaats vinden. Over het werkprogram kunnen wij het vol gende meedelen. De personele kampi oenschappen turnen zullen in Maart ’54 worden gehouden. Dit in verband met de moeilijkheden, welke het aanleren van oefeningen op de evenwichtsbalk geeft. Eveneens zal in Maart 1954 een weekend cursus worden gehouden in samenwer king met de Kring Drente. In de Paas- vacantie een cursus rhythmische gym nastiek door de heer M. M. Kruyne uit Amsterdam. Eveneens een cursus „lan- ge-mat” door dhr. J. Wickel, Nederlands beste lange mat turner en springer. Be halve de normale driekampen tijdens de betoging zullen personele wedstrijden En daarna heeft de heer Disse zijn gasten dan meegenomen voor een enige uren durende rondgang door de verschillende afdelingen van dit zieken huis, een complex dat men niet achter de nog oorspronkelijke gevel van archi tect Nic. Molenaar uit 1903 zou vermoe den en waarbij het is gelukt het oude gebouw nog aan en in te passen bij de nieuwe afdelingen, zodat aan alle mo derne eisen betreffende een ziekenhuis kan worden voldaan. Op het geheel wordt het kenmerk gedrukt van com- Kinderafdellng enz. Reeds in 1939 lagen, nadat in 1932 een aanpassing van het oude gebouw bij de al maar voortschrijdende eisen der me dische wetenschap had plaats gehad, de plannen gereed om op de terreinen, dus in de tuinen achter het bestaande zie kenhuis, nog een geheel nieuw te bou wen, in étappen uit te voeren. Nog in 1941-’42 kwam daarvan de chirurgische vrouwenafdeling tot stand met de dienstvertrekken aan de éne, de pa- tiëntenverblijven (4 zaaltjes en 3 iso- “leerkamers) aan de andere zijde. Daarop werden later verdiepingen gebouwd, welke in 1951 gereed kwamen. Op de le verdieping de gynaecologische en obste trische afdeling (3 zaaltjes voor volwas sen patiënten, 2 isoleerkamers, een babykaber, een couveusekamer en een onderzoekkamer, voorts 2 verloska mers). Op de tweede verdieping de kin derafdeling: een zaaltje voor kleuters, een zaaltje voor meisjes en een voor jon gens, een babykamer, een couveuseka mer en de onderzoekkamer voor de spe cialist benevens 7 boxen. De specialist voor kindergeneeskunde dr G. J. Ubbink geeft, zo deelde hij de pers mede de voorkeur aan zaal- boven boxverpleging. Vroeger vreesde men van de eerste het infectiegevaar, thans, ook al om de be strijdingsmiddelen welke daarvoor be schikbaar zijn, minder. Zaalverpleging heeft psychisch een zeer gunstige in- Woensdag 23 September bestaat het Sint Antonius Ziekenhuis alhier 50 jaar. Dat feit zal slechts in besloten kring worden herdacht, waarom zal hier onder wel bljjken. Ma.,r het bestuur van de Stichting heeft toch de pers in de ge legenheid willen stellen de inrichting, zoals die etappegewijs is tot stand ge komen en met vooral de laatste jaren zeer belangrijke uitbreidingen, waaraan naar buiten eigenlijk nog zeer weinig bekendheid is gegeven, te bezichtigen. Dat is dan Vrijdag geschied. Nog herinneren we ons de receptie door het toenmalige bestuur der inrichting op 24 September 1928 ter gelegenheid van het zilveren jubileum gehouden. Daar sprak namens de medici uit dit rayon dr. D. Posthu mus. Hij schetste het zegenrjjke werk van dit Ziekenhuis en illustreerde dat door o.a. de bedroevende omstandigheden te schetsen waaronder vóór 1903 soms chirurgische ingrepen moesten worden verricht. De chirurg dr. Bouma geassisteerd door spreker moesten dat herhaaldelijk in éénkamerwoningen doen, de familie uit die kamer verwyderei. en de patiënt onderhanden nemen op een inderhaastschoongeboende tafelOok dr. Bouma zelf toen al emeritus die zich in zijn loopbaan een zo grote reputatie in Friesland als chirurg had verworven, voerde op die receptie nog het woord. Hij, de man, die enige jaren na de oprichting van het Ziekenhuis de stoot gaf aan de tot stand koming van de Sneker Waterleiding, wees er nog even op dat zijn initiatief daartoe was genomen uit overwegingen van medische aard en omdart een ziekenhuis zonder waterleiding eigenlijk zjjn taak niet kan vervullen. Deze chirurg, die in 1903, bij de opening van het ziekenhuis, en hoewel hij by de bouw als adviseur was opgetreden, twijfel had uitgesproken of het kolossale gebouw niet te groot voor deze stad zou biyken, constateerde op deze receptie in 1928 dat dank zij mede de toenemende specialisatie in de geneeskunst, deze onderstelling onjuist was gebleken. Nu, opnieuw 25 jaar later, heeft deze specialisatie een, toen waar schijnlijk nog door geen medicus verwachte en zo snelle uitbreiding ondergaan dat er enorme eisen aan gebouwen en outillage der ziekenhuizen worden ge steld. Dat het Sint Antonius Ziekenhuis steeds aan deze eisen en uit eigen middelen! heeft kunnen voldoen pleit voor het dóórzicht en beleid van zijn stichters en opeenvolgende besturen. Het zij ons veroorloofd deze enkele herinneringen te doen voorafgaan aan een relaas over de rondgang door het ziekenhuis, welke de pers jl. Vrijdag maakte. De heer N. J. deVries, voor zitter van het bestuur der stichting sprak een woord van welkom en gaf een verklaring van het feit dat het 50-jarig bestaan slechts in besloten kring zal worden gevierd. Dat staat nl. mede in verband met het feit dat in October 1951 reeds op officiële wijze de inge bruikneming van de nieuwe kinderafde ling en de gynaecologisch-obstetrische afdeling plaats vond. De staatssecreta ris, aartsbisschop, de commissaris der Koningin, de burgemeester zijn daarbij tegenwoordig geweest, de pers niet, om dat het bestuur eigenlijk wat overrom peld werd door deze belangstelling, wel ke mede voortvloeide uit bepaalde oplos singen welke men hier toen aan be staande problemen op ziekenhuisgebied had gegeven. Spr. constateerde dat als men geen ziekenhuizen zou hebben, men wel zeer onveilig zou leven, in toe nemende mate zelfs, immers, het schijnt dat de mens steeds roekelozer wordt met zijn leven. Gelukkig staat daar tegenover dat men steeds consciëntieu zer wordt bij de poging een menselijk leven te redden, ook de voortdurend voortgaande specialisatie op het gebied der geneeskunst draagt het hare daar toe bij. Dit St. Antoniusziekenhuis was vroeger een instelling van de Sneker pa rochie van de H. Martinus, doch in 1939 heeft het de vorm van een stichting ge kregen en is onder lekenbestuur ge bracht. Het heeft enkel nog een bis schoppelijk commissaris, die zoals een commissaris van een N.V., toezicht houdt op het bestuursbeleid. De dage lijkse leiding berust bij een directeur, en het bestuur van dit ziekenhuis heeft daarvoor een econoom gekozen omdat tegenwoordig economie en organisatie wel een grote rol in het ziekenhuiswezen spelen. Ook het karakter van de zieken huisbehandeling is in de loop van de tijd geheel veranderd, vroeger richtte deze zich op de verpleging, zodat de gemid delde verpleegduur van een patiënt hier ongeveer 30 dagen bedroeg, nu stuurt men de patiënt, na zijn behandeling, zo snel mogelijk naar huis, de gemiddelde verpleegduur is dan ook gedaald tot 17 dagen. Ten slotte stond spr. nog even stil bij het ontstaan van dit ziekenhuis. Dr. G. Bouma was hier in het eind van de vorige en het begin van deze eeuw een buitengewoon bekwaam chirurg. Men meende dan ook hem gelegenheid te moeten bieden deze chirurgie in een ziekenhuis uit te oefenen en dit had tot gevolg dat nadat een commissie uit alle gezindten welke het onderzoek van het vraagstuk der ziekenverpleging had ter hand genomen, een vergadering had ge houden, het kerkbestuur tot de stich ting daarvan overging. De directeur- econoom, de heer G. F. Disse, knoopte hierbij de opmerking aan dat dit dus oorspronkelijk een chirurgisch zieken huis is geweest, doch dat door de steeds verder gaande specialisatie steeds meer afdelingen daarvan afsplitsten. De eco nomische mogelijkheden stellen natuur lijk grenzen, zo kan een streek-zieken- huis er niet aan denken het pathologisch- anatomisch, het bacteriologisch en sero- logisch onderzoek zelf ter hand te ne men, voor Friesland geschiedt dit in een centraal laboratorium te Leeuwarden. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1