he.ch.te. £tan$üz$,e.tt I Sneeck Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Rondom de tak van Sint Maerten te STERREN STRALEN OVERAL F Tweemaal het vierde geslacht Redacteurs L. KIEZEBRINK Het Talmahuis te Sneek De zitplaatsen in de kerk. 1681—1871. De luchtrace 108e Jaargang No. 7.6 De heer N. J. de Vries ridder in de orde van de H. Grego rius de Grote Toegelaten tot de Rijksland- bouwwinterschool te Sneek De Blauwe Engel over nieuwe rails Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Vrijdag 25 September 1953 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Een veertigjarig jubileum Benoemd in de fam. B. Eekma-Noorman, Dr. Boumaweg, Sneek Ned. Centr. Ver. tot bestrij ding t.b.c. „koninklijk” Advendo vraagt uw aandacht Wandeling naar Rome Op het nippertje aan de dood ontsnapt Firm* De Bevelhebbersbanken. De Vrouwenstoelen. ver- De Gildebanken. verantwoorde DE De Trouwbank. alle trije lot dige trijekaert! W Vi lt. K. leed. 1 1872 gesloopt op voorstel van de Ar chitect Breunissen Troost. Deze schreef nl. een brief aan de Kerkvoogden, dat het hem beter leek de oude banken te verkopen en er nieuwe voor in de plaats te laten maken. Bij hetzelfde boelgoed in 1872 werden ook deze banken geveild en voor 250 verkocht aan J. Teunissen. dens de restauratie in 1925 kwamen de drie andere wapenborden weer uit het srof te voorschijn en kregen deze nu een plaats in het Oosterkoor boven de orgel- galerij. De 39-jarige mevrouw Hoogstadv. d. Wal is op de van Beethovensingel te Vlaardingen met haar rijwiel geslipt en onder een met netten geladen auto te recht gekomen. Zij werd daarbij zo ern- Broer Eekma, 71 jaar, Sneek Jan Eekma, 47 jaar^ Sneek SCHAAL f.tOOOu 7? 5 SNEEKER NIEUWSBLAD De Familie Frieswijkbank. Tussen de bank van de Bevelhebbers en de ingang naar de Noordertoren werd in 1690 om de halve kolom 5 de familie- bank van de Burgemeester Edo Fries wijk gemaakt. Deze bank liet de burge meester maken voor zich zelf, zyn fa milie en zijn latere erven. Ook deze bank onderging in 1872 hetzelfde lot als dat van zijn voorgangers. De Stadsbodebank. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Sint Antonius Ziekenhuis, welk feit het bestuur Woensdag in in tieme kring herdacht is de voorzitter van het bestuur, de heer N, J. de Vries, voor zijn persoonlijke verdiensten door Z. H. de Paus benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Gmte. Door de H.E. heer Deken J. van Galkom werd deze benoeming bekend gemaakt. Op 1 October a.s. zal de heer D. Rie- mersma veertig jaar werkzaam geweest zyn bij de firma S. Bloemhof en Co., Schaapmarktplein alhier. Dit jubileum in de wereld van de sigarenhandel en aanverwante artikelen zal o.a. gevierd worden met een receptie op die dag, in de Wijnberg te houden, van 4.30 tot 6 u. OUDEGA (W.). Benoemd tot machi nist-stoker bij de N.V. Tonnema en Cie te Sneek de heer M. S. Verbeek alhier. De belangstelling voor de grote Lon denChristchurch luchtrace neemt toe. Op Donderdagmiddag 8 October, ’s mid dags half vijf (Britse tijd) zal de hertog van Gloucester op London Airport het startsein geven. Maar de deelnemende vliegtuigen zullen veel eerder in Londen moeten zyn. Op Vrijdag 2 October moe ten alle machines aan de contróle ver schijnen. De KLM-Liftmaster „Dr Ir M. H. Damme” vliegt dus ook op 2 October naar Londen. Maar de 64 passagiers, die op de race meevliegen, volgen pas op 7 October. Wanneer we beginnen met de Vrou wenstoelen, dan zien we dat deze allen stonden in het ruim van het kerkge bouw. In totaal waren er 430 stuks. Hiervan stonden er 25 direct achter de preekstoel. De daar zittende vrouwen konden dus de predikant op de preek stoel niet zien staan. Toch werden deze vrouwenplaatsen regelmatig verhuurd voor 0.80 a 1 per stoel per jaar. Vóór het jaar 1756 was de ene Vrouwenstoel lang niet gelijk aan de andere. De ene was breder, de ander hoger. Dit gaf vaak jalouzie en onderlinge ruzies zeer tot last van de mannen. Eindelijk in 1756 kwam hierin verandering omdat de kerkvoogdij de oude stoelen liet oprui men en er nieuwe van gelijke hoogte en breedte er voor in de plaats liet zetten. De gemoederen der dames waren hier mede tot rust gekomen en het kerkge bouw had er aan schoonheid mee ge wonnen. Uit een van de oudste nog aanwezige plattegronden speciaal getekend voor de Vrouwenstoelen uit omstreeks 1780 en het Indelingsregister van de nieuwe zit plaatsen uit 1872, is het mogelijk ge worden een overzicht te geven van de zitplaatsen in de kerk zoals deze er waren voor 1872. Broer Eekma, 24 jaar, Sneek Jan Eekma, 9 mnd., Sneek Recht tegenover de Vroedschapsbank stond in het Oosterkoor tussen de pi laren 5 en 10 de Bevelhebbersbank. In deze bank zaten de Bevelhebbers die toezicht hielden over de burgerwacht van de stad Sneek. Deze dubbele bank was in vorm vrijwel gelyk aan de Vroed schapsbank. Ook dit gestoelte had een doorgang in het midden maar nu naar het Oosterkoor. De bank was echter eenvoudiger en niet zo fraai als die er tegenover stond. In het Zuidwestelijk gedeelte van deze bank hadden tevens een zitplaats de Rector, Conrector en Praeceptor van de Latijnse School. Van hieruit hadden deze heren een goed zicht op de ruggen van hun leerlingen die vlak voor hen zaten in de zgn. LATIJN SE BANKEN. Het gestoelte werd in H. M. de Koningin heeft ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Ned. Centrale Vereniging tot bestrijding van de tuberculose deze het praedicaat „koninklijk” verleend. it kin gjin wünder hjitte! Noch mar folie soune dagen earwur- Van Zaterdagmiddag 26 Sept. a.s. af bestaat de kans dat U een Advendo-lid aan de deur krijgt, met de U waarschijn lijk welbekende prikkaart. Als bestuur menen wij er goed aan te doen U hier van vooraf op de hoogt te stellen. De baten van deze actie zijn bedoeld voor een te stichten eigen Bondsbureau van het N.C.G.V, (Ned. Chr. Gymn. Ver bond), waarvan ook Advendo een on derdeel is. Gezien de spontane mede werking die onze vereniging steeds on dervindt, zijn we er van overtuigd dat U ook deze keer onze jeugdige leden niet teleur zult stellen, ook al laten ze Uw bel misschien vaker dan éénmaal rinkelen. Bij voorbaat reeds hartelijk dank. Het Bestuur. De 70-jarige Ir Ch. R. Deuss en zyn echtgenote zijn op 16 Juli van hun woon plaats te Zeist vertrokken om naai? Rome te wandelen. Dezer dagen zyn zij Lugano gepasseerd, geheel volgens de stig gewond, dat zy ter plaatse over- i plannen. Zij hopen 28 October te Rome I te zijn. Vrijwel naast deze bank bevond zich tegen de Noord-Oostelijke zijmuur, de Stadsbodebank. Een klein gestoelte plaats biedende aan de Stadsboden. De bank stond tevens vlakbij de Ma- gistraatsbank. Broerekerk te Bolsward is Woensdagavond de inzet van het winter werk van de C.J.M.V. en de C.J.M.F. gehouden, waar ds. G. Lans uit Amster dam sprak over het werk onder de jeugd uit de Jordaan te Amsterdam. Ds. D. C. C. Stap opende de flink bezochte bij eenkomst met Schriftlezing en gebed, waarna hy de aanwezigen hartelijk ver welkomde en dank bracht aan de Ker- keraad en Kerkvoogdij voor het afstaan van het kerkgebouw, aan de Commissie van voorbereiding voor haar arbeid en aan het Kerkkoor, directeur de heer G. Schrik, voor zyn medewerking. Ds. Lans vertelde daarop over het werk onder de jeugd in de Jordaan. Dit is een niet te goeder naam bekend staande buurt, hoewel er wel slechter zijn. De bevolking is een aparte gemeen schap, waar men door overbevolking zijn leven voor een groot deel op straat door brengt en er een zekere gezelligheid heerst. Ook de jeugd groeit meestal op straat op; de kleine kinderen vermaken zich met waardeloze rommel, de oude ren worden getrokken door de felle lich ten van de bioscopen, waar ze met een geheel ander leven in kennis komen. Ook café en danszaal trekken later vele van de jongeren. Voor hogere dingen hebben ze geen aspiraties; het leven dat ze thuis zien maakt ze op zedelijk ge bied zo wijs, dat ze alles tot en met weten. Een vak leren ze vrijwel niet, als ongeschoolde arbeiders komen ze in de fabrieken, waar ook een groot deel van de meisjes terecht komt. Doordat ze geen remmen kennen, worden er vaak onberaden huwelijken gesloten. Er is daar een groep gevormd, die de onderste laag der maatschappij vormt en ner gens belangstelling voor heeft. Ze voe len zich bedreigd en alleen als men hun vertrouwen heeft weten te winnen, kan men iets met hen beginnen. Slechts een enkele slaagt er in boven dit vlak uit te komen. Schijnbaar is hier voor de Kerk niets te bereiken, want kerk en evan gelie zijn eigenlijk volgens hun voorstel ling voor andere mensen. De jeugd komt niet naar de kerk, daarom is de kerk nu naar haar gekomen. Wij heb ben, zegt spr., enige jaren geleden een Jeugdhonk Het Anker gesticht. Nu heb ben we 10 van zulke huizen. Wij vangen daar allereerst de schoolgaande jeugd op, die wij op een gezellige manier trachten bezig te houden om ze zodoende van de straat te houden. Later op de avond ontvangen we de oudere jeugd, die we dan o.a. activeren om iets te doen. Want actief zijn ze wel, al ont breekt hun vaak het doorzettingsvermo gen om iets geheeel af te maken. We hebben b.v. contact gezocht met een fietsenmaker en een groot aantal oude fietsen verzameld, waaruit de jongens dan een eigen fiets mogen maken. En al duurt het oi’t een jaar, ze zijn de koning te rijk als ze eindelijk zo’n rijwiel in elkaar hebben gezet en er op mogen rij den. Verder bevorderen we de kame- raadschappelrjkheid en leren hun in team-verband te werken. We hebben een eenvoudige gezellige huiskamer inge- richt, waar ze ’s avonds kunnen zitten De bewoners van de omgeving van de spoorweg hebben nu en dan kunnen ge nieten van nachtelijke operaties aan de lijn. Grote schijnwerpers, hevige slagen, commando’s, deden vermoeden, dat er heel wat gebeurde. Maar wanneer men dan ’s morgens ging kijken, waa er zo goed als niets gebeurd. Er lagen alleen rails, balken en hier en daar wat grint. Maar dat alles waren nog maar voor bereidende werkzaamheden, want Woensdag zyn de volledige ploegen van het Spoorweg-bedrijf begonnen met het vernieuwen van de rails van hier tot Schamegoutum en vandaar tot de Hy« laarder overweg, waar een andere ploeg naar Leeuwarden werkt. Het eigenlijke uitgooien der oude en inzetten der nieu we rails moet 's nachts gebeuren, het afwerken, o.a. het vervangen der zg, spijkers door schroeven en bouten, het vernieuwen der platen kan overdag ge beuren. De nieuwe rails zy’n breder en onze Blauwe Engel krijgt dus groter ry- vlak wat het hinderlijk schudden tot een minimum zal beperken. Een verbetering dus, Dinsdagavond jl. hield het bestuur van de Stichting tot oprichting en ex ploitatie van een gebouw voor de Chr. vakbeweging van Sneek en Wymbrit- seradeel gevestigd te Sneek haar eerste vergadering in dit seizoen met de Le denraad der Stichting. Verschillende plannen, welke waren voorbereid door het Stichtingsbestuur, werden bespro ken en zullen nader worden uitgewerkt. O.a. werd ook besloten diverse afde lingsbestuurders te bezoeken en te acti veren om hun leden voorzover dit nog niet is geschied op te wekken toe te treden als contribuant van de Stich ting, terwyl tevens in de eerste week van November een persoonlijk beroep op de leden van Sneek zal worden gedaan om financieel bij te dragen. De Ledenraad, waarin thans 15 afgevaardigden zitting hebben genomen, zal met het Stichtings bestuur samenwerken en de nodige maat regelen treffen om deze actie te doen slagen. Rest nog de Trouwbank. Deze bank werd in 1768 geplaatst in de Zuiderzij- beuk ten Oosten van de preekstoel, na bij pilaar 9. De bank gaf ruimte voor acht zitplaatsen. Bij huwelijken werd ze steeds gebruikt, maar ook deed zij tevens dienst als zitplaatsen voor de doopouders bij doopplechtigheden. In het jaar 1801 werd de bank voor huwelijk en doopplechtigheden afgeschaft en werd zij als een normale bank aan der den verhuurd. Ook de Gildebanken, uitgezonderd de Schippersgildebank en de verdere fami- liebanken werden in het jaar 1872 ge sloopt en opgeruimd. P. S. S c h e 11 e ma. Trijntje EekmaNoorman, 72 jaar, Sneek; Dirkje MolenaarEekma, 51 jaar, Bolsward; Trijntje WiersmaMolenaar, 29 jaar, Leeuwarden; Dirkje Wiersma, 3 jaar, Leeuwarden Het echtpaar B. EekmaNoorman is 50 jaar getrouwd. Heeft 9 kin deren en 40 kleinkinderen. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS an VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoon: GROOTZAND 5S Telefoon 3005 (K 5150) OOSTHEM. Dinsdagmiddag heeft al hier op 'n overrit van de spoorweg tussen IJlst en Oudega een ongeluk plaats ge had, waarbij twee jonge mannen op het nippertje aan de dood zyn ontsnapt. Twee zoons, Jacobus en Watte, van de veehouder H. van der Zee, wonende bij de overweg naar Abbega zouden om kwart over vier met de wagen hun koeien gaan melken, toen vanuit de richting Sneek de Dieseltrein naderde, welke door de jongens te laat werd op gemerkt. Het paard was reed^ op de rails en werd gegrepen en vrywel op slag gedood. Gelukkig brak het tuig, waardoor de jongens zich nog net in vei ligheid konden stellen. De heer van der Zee, die het ongeluk zag aankomen, trachtte nog door roepen en gebaren zyn jongens op de trein opmerkzaam te maken en ook de Diesel gaf signalen, maar door de harde wind werd dit niet opgemerkt. Door dit ongeval had de trein enige vertraging. lezen of een of ander werkje doen, en wat voor hen een weelde is, want zo iets zijn ze thuis niet gewend. Hoe komen ze nu in aanraking met het evangelie, want van bidden en danken hebben ze geen begrip, dat is iets waartegen ze zich verzetten. We zoeken vertrouwen bij hen te wekken, waardoor ze vaak met hun moeilijkheden los komen. Problemen, die ze zelf aangeven behandelen we, wat een moeilijk doch dankbaar werk is. Het is een stuk zendingswerk in eigen land, wat jaarlyks een 200.000 kost, waar voor het Rijk en de gemeente ongeveer de helft subsidie geeft. Er is een fonds gesticht om dit werk te steunen en spr. wekte op daaraan mede te werken. Daar dreigen gevaren die hier nog niet bekend zyn, doch ook hier worden vang armen uitgestrekt om jullie te vangen. Probeer met elkander het Licht van de ene grote Ster te zien, ontwikkel be langstelling voor allerlei vraagstukken en tracht voor God een levenswijze te vinden. Van de gelegenheid vragen te stellen werd door velen gebruik gemaakt. Het Kerkkoor zong enige liederen. Ds. Lans ging daarop voor in dankgebed. De Magistraatsbank. Als een van de oudste banken werd reeds in 1520 genoemd de Magistraats- bank. Speciaal in verband met het graf van Greate Pier. Eelco Napjus vertelt ons immers dat Greate Pier vlak voor deze bank werd begraven. De bank stond in schuin zijdelingse richting te genover de preekstoel in de Noorderzij- beuk tegen de Noordermuur, tussen de ingang van het Noorderportaal en de Noord-Oostelijke zijmuur. In het jaar 1698 werd deze bank vervangen door een nieuwe Magistraatsbank. Hiervan werd in de vergadering van de Ma gistraat en Vroedschap van 5 Maart 1697 het model getoond. Het werd 1698 eer de nieuwe bank de plaats van de oude innam. Zij bood plaats aan twaalf personen. Zy rustte op drie pilaren en stond zo hoog van de begane grond, dat men door middel van trapjes met ieder tien treden, aan beide einden op moest gaan. Boven de bank bevond zich een luifel versierd met beeldhouwwerk en de wapenboiden van de Magistraats leden. Glasramen zorgden er voor dat voldoende licht in de bank viel. In ver houding tot de andere banken moet de breedte ongeveer 1.20 M. zijn geweest. De nieuwe bank kostte 1584 caroli gul dens en 12 stuivers. In deze bank had den zitting 4 Burgemeesteren, 4 Sche penen, 2 Raadslieden later Bouwmees ters genaamd en een Secretaris. Na de scheiding tussen Staat en Kerk besloten de Kerkvoogden in 1799 de zitplaatsen in deze bank aan willekeurige personen te verhuren. De Kerk en de Burgerlijke Gemeente raakten toen met elkaar in conflict over het eigendomsrecht van deze bank, welk conflict zich eind 1850 opnieuw toespitste. Over deze kwestie echter in een apart artikel. In 1871 tij dens de inwendige verbouwing en ver andering van al de zitplaatsen in de kerk werd de Magistraatsbank plaatst en opnieuw opgesteld in het leegstaande en buiten gebruik zijnde Oosterkoor. Op 25 Juli 1872 werd de bank bij een gehouden boelgoed voor 200 verkocht aan de aannemers Wil lem Steenbergen en Jan Blok beiden wonende te Sneek. Waarheen en aan wie deze beide aannemers de bank weer hebben door verkocht is niet met zeker heid bekend. Al de Gildebanken stonden in de Noordelijke zijbeuk en wel in het Noord- Westelijl# gedeelte. DE SCHIPPERS- BANK was geplaatst tegen de Noorde lijke muur, tussen de ingang van het Noorderportaal en de Noord-Westelijke zijmuur met daarvoor een looppad. In 1850 werd deze bank opgeruimd en ver vangen door vijf VROUWENBANKEN en 15 Vrouwenstoelen. Vóór deze bank waren de dubbele banken van de Offi cieren van het Smids-, Bakkers- en Timmerlieden- en Kuipersgilden, met daarvoor DE WEESHUISBANKEN voor de Weeskinderen. DE HOOGHUYSTERBANK bevond zich tussen de pilaren 4 en 5 en de zg. RENGERSBANK tussen de pilaren 3 en 4. Ten Westen van pilaar 3 stond een bank die de naam droeg van HET GLAZENKASTJE. Tfecon stro cite rdr> de. Vrouh/ehstecfen. - tfdf S t tWartfifi kerl_ 1 <j'Cde .3. J)e ander y’tde V /f .5 JVec^ huis Can/jen. -d 7 fcteS/e 2>c Tfriycrs éan/f J dS De fsrn Fries*yb Ff JO De De retbc iëtreteh^ 7/ JA JJe J.» tynetiah’fjt i. De Vroedschapsbanken. Reeds voor de verbouwing en afbraak van de beide Westertorens in 1681 stond in het Westerkoor de Vroedschapsbank. In deze bank zaten de Vroedschapsle den, die de vertegenwoordigers waren van de burgerij en de Magistraat in de werkzaamheden bijstonden. Op 27 April 1688 besloot de Magistraat en de Vroed schap een nieuwe Vroedschapsbank te laten maken en deze te laten plaatsen op dezelfde plaats als de tegenwoordige tussen de pilaren 1 en 6. Aan het einde van het jaar 1688 werd zij in gebruik genomen. Het was een dubbele bank ge worden met 24 zitplaatsen, met eeg doorgang in het midden naar het Wes terkoor. De luifel van het gestoelte rustte op acht kunstig gedraaide pila ren. Ter versiering werden in het jaar 1690 op de luifel nog drie wapenborden aangebracht. Het middelste bord stond boven de ingang naar het Westerkoor en daarop kwamen voor de wapens van de Ed.Achtb. Magistraat. Bovenop dit wapenbord prykte een beeld van hout snywerk voorstellende „de Gerechtig heid”. De beide andere wapenborden stonden elk bezyden het middelste. Hier op waren uitgestoken de wapens van de Vroedschapslieden en de Secrets. Boven elk van deze twee borden werd een adelaar geplaatst met uitgespreide vleu gels. In 1691 werden in deze banken kussens aangebracht. Op last van de Muncipaliteitsleden en het Provinciaal Bestuur van Friesland werden in 1796 de wapens voorkomende op deze wapen borden moedwillig er afgehakt. De fraaie bank werd in 1872 grotendeels ge sloopt. De geschonden wapenborden werden er afgehaald. De luifel werd af gebroken en opgeruimd en de acht ge draaide pilaren werden voor 50 ver kocht aan Mr J. J. Bolman. Aangezien de leden van de Arrondissementsrecht bank in 1874 niet meer van de zitplaat sen in deze bank gebruik wensten te maken namen de Kerkvoogden het Noord-Westelijk gedeelte, 2e rij van deze dubbele banken in gebruik en wer den de andere zitplaatsen verhuurd. Tij- Tot bovengenoemde landbouwwinter- school zijn toegelaten: Willem Atsma, Brekkenpolder 76, o.d. Lemmer; Wietze Bokrna, Oudemirdum 177; Jan Boschma, Offingawier 82; Hessel Bouma, Ooster- end 198; Johan Bouma, Nijland, Hunia» dijk 94; Harke Brandsma, Hieslum, Sierdsmaweg 2; Klaas Bruinsma, Lol» lum, Elshoutbuurt 7; Hijlke Feenstra, Tjerkwerd, Jousterperweg 6; Klaas Gie» tema, Hommerts 179; Herman Haag» sma, Dijken 20 bij Langweer; Hendrik Haitsma, Koudum, Poel 2; Ruurd Heida, Echten 244; J. A. Huisman, Tjalleberd 67; Piet de Jong, Heeg, Lytshuizen 366; Yeb de Jong, Witmarsum, Hagehiem 3; Bokke Lanting, Molkwerum 2; Romke Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.) 167} Gerben v. d. Meer, Heeg 415; Douwe Reitsma, Wons, Gooijumerlaan 6; Jozef Rijpkema, Oppenhuizen 177; Jan Scho tanus, OüUemirdum 155; Rintje Schreur, Oldeouwer, Jetze Veldstraweg 1; Gerben Stremler, Hieslum 8; Feike Tamsma, Oosthem 122; Pieter Terpstra, Worn- mels, Brevaarfe 332; Jane R. Visser, Sloten, Spanjaertsdyk 29; Johannes Wielinga, Osingahuizen 392; Freerk Wierstra, Harich 49; Tj. de Witte, Wons, Haijumerlaan 3; Andries Wijben» ga, Wommels, Trekweg 168; Klaas v. d, Zee, Oosthem 120; Eling v. d. Zee, Westhem. Afgewezen 2, Op dit printsje sjogge wy trije hechte, heechbijierre Walds- einder stanfriezen, it binne forgoed maten üt it Hide laech en fan it echte skaei mannen mei skippers- bloed! Fan lofts nei rjochts: Abe Fortuin, 87 jier Jochem de Vries, 95 jier. Gooie Fennema, 87 jier Se binne widner en hawwe sa ''troch 'en dei under it kuijerjenwei noch alle gesellichheid oan ■nekoar. Bigryplik, kinne se prate en nochris prate oer for- line dagen, omdat se alle trije ien en itsel- de lot biwrakselje moasten, n.l. skütsje- farre. It leit wol foar de hdn, dat de iene ~awol as de oare in hurde jeugd efter de rêch hat. O ja, harren izeren wil en harren .aeije lea hat in soad wurk forsette moatten; de medderskeppe hie yn harren tiid fan drok farren grif gjin k&ns om to roaskjen en hoechde likemin yn ‘t fet. Wis, der moast folie dien wurde doedestiids om it geskrep leanjende to meitsjen. Neist modderfar- ren, (klaeimodder foar de boeren) hie- nen se dan ek wol sanfarren en mear soks en fansels, net to-min turffarren as it tsjin ‘e winter roun. Ja, it hie syn tiid wer, lyk as mei alles en dat de trije man nen, dy’t oan’t noch ta, noch bést by har supe-en-stüt binne, üs safolle for- oarjende, moderne tiid soms biwünderje, t f gijnen Cf> In de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1