■Milt ■9 IBM! w** fSii I I Verfraaiing in Wymbritseradeel’s gemeentehuis Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST will f iSlIlSli BONIFATIUS-HERDENKING AGENDA Bindingsavond V.P.R.O. I l Brêgewachter Jehannes de Jong mei pinsjoen HU I P"1"* w Dinsdag 29 September 1953 108e Jaargang No. 77 RedacteurL. KIEZEBRINK I Kunst aan Allen Geen zenderwisseling W- Bioscoopnieuws Kerknieuws Mr Dr J. Winsemius hoofd afd. Waterstaatsrecht Zilveren jubileum J. Kostelijk Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Centrale Schapenfokdag Geslaagd Ver. tot bevordering der be langen van slechthorenden De heer W. R. Casparie ridder in de Orde van Oranje Nassau Concert Frysk Orkest Het winterwerk van de Chr. Besturenbonden is begonnen KI MM K - .(VWs s K oannpmmen. 4 digs Nederlandse violist ’t Is ek sa. Masker van de Pharao. Duitsland moet gesteund tusken Het hertenkamp bij het Burgemeester de Hooppark trekt veel belangstelling. Hoe kan het ook anders. De bevallige dieren zijn allerminst schuw en eten uit de hand. Er zijn nu drie stuks, waarvan twee een geschenk zijn van Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten te Veenklooster en het derde cadeau werd gedaan door de gemeente Arnhem. Alleen de transportkosten waren voor rekening van de gemeen te Sneek. Als straks de toegezegde drie hinden uit Veenklooster er zullen zijn, mag onze stad zich verheugen in het bezit van een prachtig hertenkamp. Twee doen, van Ds. H. de Noo üt 2e Exloërmond hat it birop nei de Herf. Tsjerke to Jutryp SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS, AAninistratie. CSnb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kastoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Wat de raamindeling betreft, valt op te merken dat in het middenraam het gebrandschilderde wapen van Wymbrit- seradeel is aangebracht. Ter weerszij den van het wapen is in elk der twee r kleinere zijramen eveneens gebrandschil derd glas aangebracht, waarop als het ware de beide polen van Wymbritsera- deels bestaan zijn getypeerd, nl. de ker kelijke en de agrarische inslag. Het kerkelijke element wordt aange duid door het pittoreske kerkje van Westhem met zijn veertiende eeuwse za- deldaktoren, het agrarische wordt weer gegeven door een boerderij van het kop- hals-romp model staande aan de rand van een meertje met rietkraag: echt typerend voor het waterrijke Wymbrit- seradeel. De brandschilderingen zijn vervaar digd door de bekende glazenier Jentje De hier af geheelde gebrandschilderde ramen vindt men in de benedentraphal van het gemeentehuis van Wymbritse- radeel. Ze zijn een onderdeel van de be langrijke veranderingen, welke hier on der oppertoezicht van architect Baart van Leeuwarden tot stand zijn ge bracht, met het doel in het trappenhuis tot een betere lichtschepping te komen. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsedv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Op deze te Leeuwarden gehouden schapenkeuring van het Texels schapen stamboek in Friesland verwierven o.a. Ie prijzen: halfj. rammen geb. voor 7 Maart 1953: lb Ruurd van S. v. d. Wier Alberda, Goënga; geboren na 9 Maart en voor 20 Maart ’53: 1 Barend, L. P. Tilma, Sneek. Geboren na 19 Maart ’53: IA Felix van S. v. d. Wier Alberda, en L. P. Tilma, vn. Rubriek drie ram- lammeren van 1 vader: IA S. v. d. Wier Alberda vn. Twee halfjarige ooien, geb. na 12 Maart 1953: 1 Emma en Griet van S. v. d. Wier Alberda vn. 1%-jarige ooien gelamd: IA Aai van S. v. d. Wier Alberda vn.; IC Metje van dezelfde. Drie 2%-jarige en oudere ooien van één eigenaar: 1. Marijke, Anke en Kora van L. P. Tilma vn. Jehannes de Jong, de brê- gewachter fan Osingahuzen by Heech, giet 1 Oktober mei pinsjoen en droech syn taek fan am- peroan 25 jier brêgeman dêr- re oer oan syn nije en jon gere opfolger, syn soan E. de Jong, dy’t dizze dagen Te Groningen slaagde voor het exa men apothekers-assistente onze stad genote mej. S. H. Bos. microfoon de enthousiaste stemming in de zaal hier in SneekSnits en kon digde de spreker aan: Ds. Bijleveld uit Oudega (Sm.). „Het is met zeggen niet te doen’”, vertaalde Ds. Bijleveld meteen voor zjjn groter gehoor in het land de bekende Friese spreuk; neen, met praten komen we er niet, we moeten iets doen, wil de V.P.R.O. ooit komen tot een zelfstan dige positie. Als wij samen niet zorgen dat er 100.000 abonné’s komen, zullen wij waarschijnlijk wel blijven bestaan als het nieuwe radiobeleid komt, maar we bestaan dan bij de gratie van de vier grote omroepverenigingen. En waarom zullen wij van anderen afhangen? Wij hebben toch zelf wel iets te zeggen, la ten we toch nooit vergeten dat wij ze ker een boodschap hebben uit te dragen, wij zijn iets! Wij moeten onze geloofs overtuiging uitdragen, aan alle mogeljj- ke mensen, aan onverschilligen, aan hen die ’t geloof verloren hebben, en als wij onze boodschap willen handhaven, dan moeten we tonen dat we er voor staan, dan moeten we openstaan voor de we reld, voor problemen, voor moeilijkhe den. We zullen niet alleen de gezellig heid zoeken, zoals hier vanavond, maar we moeten zeer trouw en zeer principi eel op ons standpunt staan en onze boodschap brengen. Eerst dan kunnen wij ons steentje bijdragen de V.P.R.O. de zelfstandige positie te bezorgen die zij moet hebben. Wij hebben, doordat het 'nieuwe radiobestel nog niet aan de orde was, steeds weer respijt gekregen en met lauwheid hebben we gedacht dat het zo wel door zou gaan, maar nu dringt de tijd en we zullen onze trage gang moeten verhaasten. Alleen als de V.P.R.O. 100.000 abonné’s op het om roepblad heeft, dat is 5 van alle ra- diobelastingbetalers, krijgen we recht op zendtijd en zullen we niet bestaan bij de gratie van de grote omroepen. Wij kun nen het bereiken, Sneek heeft er al meer dan 100 abonnementen bij gekregen, als we maar beseffen, dat onze vrijzinnige actie en Vrije Geluiden ons bindt, en dat we een boodschap aan de wereld hebben. Als we de reacties opmerken van onker- kelijken, zieken en ouden van dagen, die ons blad lezen, en ons horen door de ra dio, dan beseffen we „Wij zijn iets” en dan vraag je niet meer waarom moet ik persoonlijk er op uit trekken om abon né’s te winnen! Mogen wij vanavond al len, aldus besloot Ds. Bijleveld zijn toe spraak, openstaan voor deze gedachte, dan heeft deze avond beantwoord aan het doel: Gods naam hoog te houden in een vaak koude en liefdeloze wereld. De avond werd verder gevuld door de leden van het cabaretgezelschap Lan- gini, bestaande uit de heren Cor van Veen, muziek, Mr. Max, sneltekenaar, die veel bewondering en applaus oogstte voor zijn verbluffend snelle en knappe caricatuurtekenen en Langini die mis schien nog meer bijval kreeg als humo ristisch goochelkunstenaar. Men luister de nog naar een tot actie opwekkend woord van de heer de Vries, consul in Sneek, waarna de heer H. te Riet de avond sloot met de hoop uit te spreken dat deze bindingsavond, die door zoveel mensen werd bijgewoond, nog lang in de harten van hen zal voortleven. Van de gelegenheid kennis te maken met de lectuur over doel en werkwijze van de V.P.R.O. werd in de pauze en na afloop van de avond druk gebruik gemaakt. doet door zijn een regelrechte Popma te Leeuwarden en de glas In lood ramen werden geleverd en gezet door de N.V. M. J. Houwink alhier. De verfraaiing welke het inwendige van het gemeentehuis ook overigens heeft ondergaan, wekt eveneens de aan dacht van de bezoekers. De heer J. Kostelijk, die 25 jaar lang bestuurslid van de afd. Friesland van de K.N.V.B. (vroeger Friese Voetbalbond) is geweest en sinds 1947 secretaris, is Zaterdag op een receptie te Leeuwarden gehuldigd. De heer H. Valkema bood hem namens de K.N.V.B. het bondslid- derschap aan; voorts voerden het woord de heer ‘S. de Wolf uit Sneek namens het afd.-bestuur, en nog véle andere spre kers. Het ontbrak niet aan, vaak kost bare, cadeaux en eerbewijzen. Wat de pers schreef: Volkskrant: Er is in dit strakke ver haal geen scène teveel. Het neusje van de zalm voor de liefhebbers van een uur tje spannend mysterie. Algemeen Handelsblad: De Ameri kaan Van Heflin en de Engelsman Eric Portman spelen met verve. Het Vrije Volk; Eric Portman, Van Heflin en Wanda Hendrix vervullen de belangrijkste rollen in dit romantische woestijnverhaal, onder de vaardige re gie van Jack Lee. die ook „Het com plot van het houten paard” vervaar digde. Haagse Post: Een meer dan onder houdende avonturenfilm, die niet onder doet voor wat Hollywood in het genre maakt en die belangrijk beschaafder is. Haagsche Comedie met „Dertien aan tafel”. De Haagsche Comedie opende de reeks toneelvoorstellingen van Kunst aan Al len Donderdagavond in een zo goed als geheel bezette Amicitiazaal met een zeer luchtig geval. Het was het Franse blijspel „Dertien aan tafel” van Sauva- jon, wiens: „De kinderen van Eduard” destijds ook hier een groot succes was. In „Dertien aan tafel” speelt de schrij ver niet alleen wat met het bijgeloof van de charmante Franse gastvrouw Made leine Villardier, die wat zij ook verzint, zich steeds geplaatst ziet voor het voor haar afschuwelijk feit dat op de avond voor Kerstmis dertien personen aan haar souper zullen aanzitten. Hij weeft er ook nog een wat substantiëler motief doorheen, door de echtgenoot van Made leine, Antoine, te verrassen met de ver schijning van de vurige Consuela Dolo res Koukouwsko, die jaren geleden zijn vriendin is geweest, in de tijd dat het toeval meer dan zijn moed hem allerlei heldendaden in een Z.Amerikaanse mi- niatuur-republiek liet verrichten en hem tot de presidentszetel bracht, waarna hij èn de republiek èn Dolores in de steek liet. Maar Dolores ontdekt hem en zij komt de verrader zijn terdoodveroorde ling melden. Beide motieven klopte Sau- vajon tot een zeer luchtig gerecht sa men, waarvan alleen met smaak geno ten kan worden als het gekruid is met esprit en de spelers het met de nodige vaart over het voetlicht kunnen brengen. Beide waren er soms wel, en soms niet in voldoende mate. We hebben ons dan ook tijdens de voorstelling afgevraagd of dit Franse stuk niet al te luchtig was voor een vertaling in het Nederlands, waardoor het noodzakelijk aan tempo moest verliezen en waardoor wel zee” zware eisen aan de spelers werden ge steld. Een zeer zware taak had Ida Was- sermann als Madeleine Villardier die bijna voortdurend op ’t toneel was, maar haar spel was uitstekend, de bloemen haar aan het slot aangeboden waren welverdiend, maar ook Myra Ward had er eigenlijk recht op, want ze was voor treffelijk als de vurige Dolores, moei lijke rol ook door het gebroken taaltje, waarin ze zich moet uitdrukken. Dick van Veen had de derde belangrijke rol als Antoine. Met hen zorgden Kathenka v. d. Werff, Johan Valk (knap gespeel de Franse dokter), Gerard Hartkamp, Pim Dikkers en Walter v. d. Kamp voor de homogeniteit in deze opvoering onder regie van Jan Retèl. Er was vooral aan het eind veel applaus. Maandag 28 September. Amicitia Thea ter Sneek. 's Avonds 8 uur: „De wrede zee”. Dinsdag 29 en Woensdag 30 Sept. Ami citia Theater Sneek. Iedere avond 8 uur: „Het masker van de Pharao”. Dinsdag 29 Sept. Filmavond met lezing over vervoersmogelijkheden naar Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. ’s Avonds 8 uur in Hotel Hanenburg. Dinsdag 29 September. Sneek-Onda Schaakwedstrijd voor beginnenden en gevorderden in Hotel Leeuwen, Parkstraat. Aanvang 7.45 uur. Donderdag 1 October. Geldersche Blin denvereniging te Arnhem. Propa- ganda-avond in Geb. v. Chr. Bel. Opvoering: „Kltty jokt nooit”. Donderdag 1 October. Concert te geven door het L.O.F., ’s avonds 8 uur in Amicitia. Donderdag 1 October. 2.30 uur Doopsge zinde Zusterkring. Huish. Vergade ring. Da Wimerts, farwetter Drylts en JValdsein, Zoals wij reeds eerder meedeelden zal op 5 Juni 1954 te Dokkum Bonifatius’ marteldood, precies 1200 jaar geleden, worden herdacht. Op een persconferen tie te Utrecht gehouden door de Stich ting tot herdenking van dit feit, heeft pater H. Hettema uit Drachten een voordracht van dr M. P. van Buytenen te Leeuwarden, die zelf verhinderd was, voorgelezen, waarin deze de bete kenis van de figuur van Bonifatius be lichtte. Hij vergelijkt daarbij Bonifatius met Willibrord, de eerste bisschop van Utrecht, wiens betekenis vaak groter wordt geacht. Willibrord is actief in Utrecht, op Walcheren, te Antwerpen en te Echternach. Hij is in moderne ter men „een Benelux-man”. Maar Bonifa tius is thuis aan het hof van de koning der Franken en aan het pauselijk hof te Rome. Hij bezoekt de ontoegankelijke gebieden van Zuid-Duitsland en heeft zijn voetstappen liggen in de Noorde lijke regionen van Friesland. Hij is het, die de paus beweegt niet langer hulp tegen de Islam te verwachten van het Oostromeinse rijk, maar hij doet hem het oog richten op het Frankenland. Bonifatius is het, die vanuit het land der Angelsaksen inwerkt op de kerk der Franken, zodat ook deze het oog weer naar Rome richt. Hij is in zijn tijd de man van de Europese integratie. Onder zijn invloed heeft een machts verschuiving plaats als in onze tijd tus sen Europa en Amerika. Het zwaarte punt van de cultuur en de politieke macht wordt door zijn streven verlegd van de Middellandse Zee naar het Noor den, een streven dat door Karei de Grote zal worden bekroond. Zo begint bij Bonifatius de geschiedenis van Europa. Onmiddellijk voegt dr Van Buytenen hier echter bij, dat bij de komende her denking het accent moet vallen op Bo nifatius als de brenger van het Evan gelie over het Mare Frisicum en als belangrijke figuur in de botsing tussen de ideologieën van Christendom en hei dens Germanendom. Ook op dit punt geeft hij een zeer belangwekkende visie, waarbij duidelijk wordt, dat de zendeling wel duidelijk het slachtoffer van deze ideologische strijd is geworden.^ Immers, Bonifatius Evangelie-prediking De gebruikelijke driemaandelijkse zen derwisseling zal op 1 October a.s. wor den overgeslagende eerstvolgende zen derwisseling zal geschieden op 1 Janu ari 1954. Dit houdt, zoals vroeger al medegedeeld, verband met de reparaties, die thans aan de zenders worden uitge voerd. Het blijkt ons nog telkens dat vele slechthorenden bij het aanschaffen van een electrisch boorapparaat zich zonder vooraf ingewonnen medisch advies in verbinding stellen met een handelaar of importeur. Reeds vorig jaar is door onze Ver. in dit blad gewezen op het onver antwoordelijke van een dergelijke han delwijze. Het leidt in vele gevallen tot teleurstelling en het dure apparaat verdwijnt renteloos in een kast. Alleen de oorheelkundige wetenschap kan nauwkeurig vaststellen, welk toestel- type voor u w doofheid het meest ge schikt is. Onze Ver. verstrekt gaarne alle mogelijke inlichtingen. Het Centraal Instituut voor Sl.H. te Amsterdam ver zorgt geheel belangloos de aanvragen der leden, terwijl het geneeskundig onderzoek kosteloos is. Donderdag 1 October e.k. vergadert de afd. Sneek in een der lokalen van de nieuwe Baptistenkerk aan de Willem Lodewijkstraat. Alle slechthorenden en zij die met slechthorendheid in hun naaste omgeving te maken hebben, wor den gaarne verwacht. Nadere informa ties kunt u inwinnen bij: A. VISSER, Geeuwkade 6, E. v. d. VEEN, J. W. Frisostr. 43 secretaris. P.S. Onze ver. stelt ’t zeer op prijs ge bruikte, doch in behoorlijke staat ver kerende pollepels en andere mechani sche hoorinstrumenten in eigendom of in bruikleen te mogen ontvangen. Oudere mensen kunnen daar nog profijt van trekken. Kijkt u eens op uw zolder? De staatssecretaris van Volksgezond heid, dr P. Muntendam heeft Donderdag avond op het congres van de Vereniging van katholieke Ziekenhuizen, dat in Maastricht werd gehouden, meegedeeld, dat het de koningin heeft behaagd, de heer W. R. Casparie te Sneek, secreta ris van het bestuur van de Stichting St. Antonius Ziekenhuis alhier te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Dr Muntendam zei groot respect te hebben voor de wijze waarop het Sint Antonius-ziekenhuis in deze halve eeuw zijn taak heeft vervuld tot heil van de bevolking in het Westen en Zuidwesten van Friesland. Als inspecteur van de drie noordelijke provincies had hij zich vele jaren kunnen overtuigen van de activiteit van het bestuur, dat steeds doende was om het ziekenhuis aan te passen aan de eisen van medische weten schap en samenleving. Het gouden feest in Sneek is in besloten kring gevierd. Of men daarbij de heer Casparie, de stuwende kracht van dit ziekenhuis, in het middelpunt van deze kring heeft ge plaatst, wist spreker niet, maar in ieder geval wilde hij het nu doen. Dr Munten dam zeide, dat hij van 1939 tot 1945 met de heer Casparie had SRmengewerkt en hij noemde deze samenwerking zeer aan genaam. Zowel zijn indrukken als de eerbiedwaardige lijst van functies, wel ke hij bekleedt, hadden de staatssecreta ris de overtuiging geschonken, dat hij een belangrijke bijdrage heeft geleverd en naar hij hoopt zal blijven leveren, aan de ontwikkeling van het Nederlandse ziekenhuiswezen. Dit concert op 1 October in Sneek verdient zeker de belangstelling van zeer velen, om het goede programma, de lage entreeprijs! en, misschien in de eer ste plaats om het optreden van de jeug dige Nederlandse violist Jean Louis Stuurop. ïiet grote talent van deze zes tienjarige jongen bracht in tal van plaatsen het publiek in geestdrift. Ook hier zal men van het prachtige spel van Jean Louis Stuurop genieten, het viool concert van Tsjaikowski, dat behoort tot de schoonste werken der muziek, biedt hiertoe alle gelegenheid. Verder staat op het programma o.a. Mozarts prachtige symfonie no. 40 in g moll. Na de pauze wordt een werk van Saint Saëns gespeeld, de Danse Macabre, ge baseerd op een gedicht van Henri Gaza- lis. In dit buitengewoon beeldend stuk muziek voelt men hoe zuiver de bedoe ling van de dichter door de componist is aangevoeld en uitgebeeld. Ten slotte wordt van Franz Liszt het bekende werk „Les Préludes” gespeeld, geliefd om de melodieuze thema’s. Een programma dat met grote zorg is samengesteld en dat ongetwijfeld in staat is de bezoe kers te boeien. slagge, hy waerd bineamd en it skütsje waerd forkoft. It doel wie foar safier bi- helle, mar spitich, nei forrin fan jierren moast Jehannes syn Boukje, syn stipe fan ier en iet, troch in hastige dea misse. De bern binne nou sa goed as allegear troud en yn dizze sitewaesje gyng nou de ald-skipper-brêgeman Jehannes mei pinsjoen syn libbensjountiid tomjitte dizze dagen. Fynt de Redaksje it goed, dan jowe wy him graech de folgjende Jo sizze mei eare: de mjitte is fol. Jo hawwe kordaet op ’e brêge dér stien, De skipper wie tige oer jo stees foldien. En ’t Gemeentebisjür ik neam it jou baes, Sil jo ek grif neijaen in gunstich relaes. Genietsje hwat sounens, hwant dat moat er by, Jehannes, dy winsken, dy diele èk wy! RINTSJE KLAZES. rymrigels mei op reis: Jehannes de Jong joech de brêgekruk oer; Hwat neijerhan aenstons de Wimerts* trochfoer Soe hy nou fuortoan mear gjin soargen mei ha, En 't woe him wol oan, hwant it koe sa wol ta. Hy hie nou de rjochten bihelle dizkear, ’t Pinsjoentsje to barren, hwat woed er nou mear? De hannen nou frijer yn litten en dwaen, Sa’n ütsjoch, dér koed er him skoan nei bijaen. sa’n tiidlang dei üt en dei yn De brêge to draeijen yn waer en yn wyn, Dan seit men mei d’ÊUdere dei op it lést: „It kin sa wol ta nou, ik winskje nei rest!” Wolnou dan Jehannes, men gunt it jo wol, Zaterdagmiddag hebben de Chr. Be sturenbonden van Sneek en omgeving hun eerste kadervergadering gehouden in Aere Perennius, waar als spreker op trad het CNV-bestuurslid, de heer H. R. Plomp. De vooriztter, de heer Tj. v. d. Werf, heette na Schriftlezing en gebed allen hartelijk welkom. De heer Plomp zeide dat sinds 1917 vijf rapporten zijn verschenen over de werkwijze van het C.N.V. en de Bonden. Nu is er een nieuw rapport op komst, dat over de Besturenbonden handelt. Men vindt in onze organisatie als grond vlak de leden, dan komen de besturen, de besturenbonden, de hoofdbesturen en C.N.V.-bestuur. De klacht wordt wel eens vernomen dat de leden niets meer te zeggen hebben en dat alles van boven af wordt geregeld. Dit is niet juist. De be sturen geven leiding, doch de leden moe ten beslissen. Het gebeurt echter dat deze door niet voldoende kennis meewer ken aan het tot stand komen van be sluiten, waarover dan later gemopperd wordt. Voor het goed functioneren van het gehele apparaat is het dringend no dig, dat leden en bestuursleden zich goed op de hoogte stellen van wat er gedaan moet worden. Het rapport wil nu meerdere ontwikkeling bij de leden mogelijk maken, om zodoende de menings- en besluitvorming te bevorde ren. Hoe dit zal kunnen geschieden zet spr. daarop uitvoerig uiteen. Het tweede punt waarover gesproken werd was de actie ten behoeve van de Chr. sociale arbeid op Nieuw-Guinea. Spr. vertelt hoe de heer de Boer vorig jaar drie maanden naar dat land is ge weest op verzoek van de Zending om een onderzoek in te stellen naar de toe standen daar. In een rapport daarover zijn ontstellende dingen gezegd betref fende de sociale toestanden. Het C.N.V.- bestuur heeft nu de heer De Bofer voor langere tijd daar heen gezonden om de Chr. sociale actie op te bouwen. Dat kost veel geld. Besloten is nu in Fe bruari een actie in te zetten om een be drag van minstens f 100.000 te verkrij gen door een bgdrage van de lede» van elk f 0.50. Spr. doet een ernstig beroep op aller medewerking door hun gebed en offervaardigheid, want ook het werk in Afrika en Duitsland moet gesteund worden. Een groot aantal vragen kreeg spr. daarop te beantwoorden, waarna de voorzitter hem hartelijk dankte voor De heer H. te Riet uit Aduard, in specteur V.P.R.O., die de avond liet openen met het zingen van Gezang 136, kon Vrijdagavond in zaal Hanenburg heel wat mensen welkom heten op de eerste bindingsavond in het Noorden van deze omroepvereniging. Hij zei dat deze avond de inzet betekende van de grote winterpropaganda. Men wil het besef versterken, verbonden te zijn door de Vrijz. Prot. gedachte en zich bezinnen op de gemeenschappelijke taak pal te staan voor het behoud van de V.P.R.O. mededelingen heeft spreker te een teleurstellende, de spreker vanavond, Dr. J. A. de Koning, is door ziekte verhinderd, maar zal vervan gen worden door Ds. Bijleveld, en een verheugende, een gedeelte van de avond zal door Hilversum worden uitgezonden. De Snekers en hun gasten, V.P.R.O.- vrienden uit de omgeving, zullen straks moeten tonen uit volle borst te kunnen zingen met begeleiding van da accor deonist Cor van Veen, die zich in de loop van de avond ook een goede pianist zou tonen. Een bijzondere medewerkster aan deze avond werd nog voorgesteld: mej. Koos Mulder, de nieuwe omroepster van de V.P.R.O., die een paar vriéndelijke woorden sprak, en dan weer verdween naar haar onzichtbare microfoon om deze bindingsavond, die tegelijk in Dordrecht, Middelburg, Deventer en Sneek gehouden werd, aaneen te praten. In afwachting van het moment als „ra- dio-debutantjes” te moeten optreden, luisterde men aandachtig naar de pot pourri van Hongaarse melodieën, knap gespeeld door Cor van Veen, waarna dan diep adem gehaald kon worden voor de uitzending uit Sneek, samenzang van Nederlandse liederen, gevolgd door een geestdriftig gezongen Fries Volkslied, mej. Mtflder beschreef nog even voor de Naar wij vernemen zal Mr Dr J. Win- semius, thans nog secretaris-rentmeester van het hoogheemraadschap Delfland, van een nader te bepalen datum af in de rang van raad-adviseur optreden als hoofd van de afdeling Waterstaatsrecht van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. aanval op het toegespitste stambewust- zijn der Germanen. Hij predikte geen trouw aan de eigen sibbe en vijandschap aan de wereld daarbuiten, maar de on derlinge gemeenschap van alle volkeren in Christus. Dit werkt naar het oordeel der Friezen stamvernietigend, deze ge dachte is taboe in de op de stam geba seerde volksopvatting. Angelsaksen met zulke ideeën konden collaboreren met de Franken, die immers ook Christenen waren. Als Bonifatius dan aanhangers vindt onder de eigen Friese stamgeno ten en deze op Pinksteren doopt om op 5 Juni zijn arbeid te bekronen door met zijn handoplegging deze Friezen te ma ken tot strijders voor dit Rijk van Christus, grijpt het „stambewuste” deel der Friezen in met de bekende afloop. De prediker was dus geen slachtoffer van een plunderzieke bende, maar wel degelijk en in diepste wezen bloed getuige van het Christendom dat geen discriminatie van rassen of stammen kent. üt ryklik fjirtich sollestanten as sada- nich bineamd waerd troch it Gemeente- bistjür fen Wymbritseradiel. Jehannes de Jong, ald-skipper, oar- spronklik in Wêldseinder, is immen fan it skaei fan wyn en wetter. It skipper- jen wie him yn syn jeugd al meijown, net sasear op ’e greate séën, mar des- tomear op ’e binnenwetters. As skip- persfeint krige hy destiids kunde oan Boukje, ek in skippersfanke, dochter fan Abe Fortuin üt Waldsein. Hoe koe it ek oars, hja boasken en beide oan mekoar weage, wend oan hurdzjen, bounen se doe de striid oan mei skütsjefarren. Hja krigen drok far- ren njonkelytsen, hast by nacht en by dei, ommers, it wie yn ’e tiden doe’t de skütsjeskipper wurk by de fleet hie! Tiid wie dus jild en warber, tige war- ber skarrelen Jehannes en Boukje fuort, oan’t dat se neijerhan ek al in aerdich hüshaldinkje krigen, Doe’t yn ’e lettere jierren de bern wiene yntusken al aerdich great wurden it wurk foar de binnenskipper bigoun to bilünjen fan- wege it opkommend moderne weiforfier, bigounen Jehannes en Boukje einlings üt to sjen nei in baentsje oan ’’e wal en fansels, leafst wurk, dat hwat yn har kreamme to pas kaem. En ja, it harde doe dat men to Osingahuzen in nije brêgewachter ha moast. Skipper Jehan nes sette mei in oprop fan sollestanten syn füken doe dan ek üt en...... hy 4F k.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1