I Steun wettig gezag in Friesland vierde eerste lustrum Afscheid bij Gemeentewerken Wymhritseradeel BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST tl AGENDA a 108e Jaargang No. 78 Vrijdag 2 October 1953 Redacteur E. KIEZEBRINK fr Rusland antwoordt op uitnodiging Grote Drie 104 jaar Regionale Omroep Noord Oud-V erpleegsters na Benoemd Gifmengster komt opnieuw voor Uitbreiding bij Philips te Drachten Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 --- Het Sneeker Nieuwsblad is apn gecombineerde uitgave uan NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Veertigjarig jubileum D. Riemersma Schadevergoeding vrijspraak Stedelijke Muziekschool Opbrengst collecte Ex-filiaalhoudster aangehouden Geslaagd Verschiji PROEFS TOMEN L. G. Dat deden deze week de straatmakers Cnossen en Bergsma op de Singel. De nieuwe traverse door de stad moet vanzelfsprekend ook een nieuw wegdek hebben en als proef werd een stuk van tien meter ge vloerd. Men kreeg daardoor al een indruk, hoe de Singel er straks zal uitzien. Op de foto ziet men hen bezig met het aanbrengen van ver schillende motieven, waaruit aanstonds een keus zal worden gemaakt. Ook verder op, in de omgeving van onze onvolprezen Waterpoort, wordt naarstig gewerkt om het ongerief voor de weggebruikers van zo kort mogelijke duur te doen zijn. Maandag 5 t.e.m. Woensdag 7 October. Circus Jos Mullens, ’s Avonds 8 uur en Woensdagmiddag matinée. Stand plaats Martiniplein. Zaterdag 3 October. Dansen in Café Reen, Korte Veemarktstraat. Dinsdag 6 October. Ned. Reisver. afd. Sneek. Filmavond over Noord-Afri- ka in zaal Piso. 's Avonds 8 uur. Dinsdag 6 October. Het Nut: Optreden van de voordrachtkunstenares Nel Oosthout met Mannequin van Fan ny Hurst, in de Foyer van Amicitia Sneek. Maandag 12 October. Firma H. Breq- ninkmeijer Zonen. Iduna Corsetten Show. In Amicitia te Sneek. ’s Mid dags 2 uur en's avonds 8 uur. De heer A. Slump onderwijzer aan de Rehobothschool is benoemd aan de Chr. Ulo-school te Apeldoorn. Vrydag 2 t.e.m. Zondag 4 October. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 2.30 en 5 uur: Abbott en Costello gaan naar Mars. Te 2.30 uur Kinder- en Fa- milie-voorstelling. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. SNEEKER NIEUWSBLAD i. Mej. A. Stoffelsma, onderwijzeres aan de Kon. Wilhelminaschool alhier is be noemd bij het Bijzonder onderwijs in Amsterdam. Op Tiisdei, 6 Oktober, sil yn de Fryske ütstjüring fan de Regionale Omrop Noard as harkspul jown wurde „Rjocht- dei” fan Freark Dam. Dit „boartlik rymstik” op it Reinaert-motyf nimt yn de mikrofoan-biwurking ien üre yn bi slach, Dit stik is yn 1951 op de culturéle dei fan OpsterlAn opfierd. Mej. M. A. Heeres, onderwijzeres aan de Jan van Nassauschool is benoemd aan de gelijknamige school in Hilversum. Maandagmiddag zijn in Maastricht opnamen gemaakt voor de film „The True and the Brave”. Clark Gable wordt door de Maastrichtse bevolking gehuldigd en een meisje Annelies Witter omhelst de ver zetsheld. De dag van 1 October begon al goed voor de jubilaris de heer D. Riemersma, die zoals we reeds meldden 40 jaar bij de fa. S. Bloemhof Co., Schaapmarkt- plein werkzaam is geweest. De bewo ners van de omgeving hadden tezamen en in vereniging voor een ereboog voor de winkeldeur gezorgd! Een goede in zet dus van de jubileumdag. Op de re ceptie komen we nog wel even in het volgend nr. terug. In het najaar zal Marie Besnard, de befaamde „gifmengster van Loudun” de oude dame, die binnen zeer korte tijd een tiental familieleden verloor en van hen allen erfde, opnieuw voorkomen. Ditmaal te Bordeaux. Zij maakt een goede kans vrijgesproken te worden, want een nieuw rapport van een des kundige heeft aangetoond, dat er in Loudun een geringe hoeveelheid arseni cum in de grond zit, zodat het vinden eryan in de magen van de vermeende slachtoffers geen bewijs van Marie Bes- nard’s schuld zou zijn. De heer S. K. J., kruidenier te Bols- ward, is destijds door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld wegens opzet telijke brandstichting in de hem toebe horende zeepfabriek. In appèl sprak het gerechtshof hem vrij, waarna de heer J. bij het hof een vordering indiende ad 96.000 wegens z.i. onrechtmatige in hechtenisneming. Het gerechtshof heeft hem een bedrag van 1000 toegewezen. Burgemeester Ernst Reuter overleden Op 64-jarige leeftijd is de burgemees ter van West-Berlijn, prof. Ernst Reu ter plotseling overleden. Zijn dood is een gevoelig verlies voor de stad en voor W.-Duitsland, hij was een groot voor stander van een verenigd en vrij Europa. De Philipsfabrieken te Drachten zul len worden uitgebreid van rond 11.000 m2 vloeroppervlakte tot rond 18.000 m2. Het aantal werkkrachten zal daardoor tot 1000 a 1500 kunnen worden ver hoogd. Om deze uitbreiding te financie ren krijgt de n.v. Philips van de ge meente Smallingerland een lening van j 4 millioen. vooral deze dag duidelijk is gebleken hoe groot in Friesland het enthousiasme is voor Steun Wettig Gezag. Dat is ver heugend, want we moeten naast ons in ternationaal denken, ook in militaire zaken, steeds nationaal blijven en be seffen, dat Nederland een in meer dan één opzicht groot land is. En Friesland is een goed deel van dat land. Het kan, wat de resultaten met de vrijwllligers- diensten betreft, tot voorbeeld strekken, aldus de minister. Voorts werd nog ge sproken door de territoriale bevelhebber Noord, kolonel P. G. C. A. van der Speek Obreen. Op een aan H. M. de Ko ningin gericht telegram, waarin aanhan kelijkheid werd betuigd, kwam in de loop van de avond het antwoord, dat H. M. veel waardering heeft voor deze vele mannen, die het land willen dienen. wegen een steeds groter rol gaat spelen, leden door Churchill geuite Het verdrag met Spanje rondt als ’t x J ware de Westelgke verdediging van de Middellandse zee af al mag men nog niet spreken van een afdoende verdedi ging omdat deze immers in alle landen rond de Middellandse zee nog lang niet voltooid is en er bovendien onderlinge Zaterdag 3 October. Klaverjaspartij in Café „Gaasterland”, Martiniplein. ’s Avonds 8 uur. Maandagavond gaf de klas Algemeen vormend Muziekonderwijs van bovenge noemde school een openbare les in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Mej. Pilon, by wie de leiding van deze klas, berust, heette een dertigtal ouders en belangstellenden welkom en stelde vast, dat het hier niet ging om een uitvoering met een ingestudeerd programma, maar om een voorbeeld van de lessen, zoals die elke week aan de groep leerlingen van 9 10 jaar worden gegeven. De kinderen begonnen met het zingen van enkele canons, waarna de verschillende onderdelen van het muziek-onderwijs, zoals rhythme-klappen, muzikaal dictee, improvisatie, handzingen, aan de orde kwamen. Hieruit bleek dat mej. Pilon voomameiyk volgens de methode Gehrels te werk gaat om haar doel: het ontwik kelen van het muzikaal gevoel en het leren zingen van blad, te bereiken. Hoe veel mogeiykheden de meeste kinderen op muzikaal gebied hebben, als zij op de juiste wijze les krijgen, werd gedurende deze les duidelijk. Denken we b.v. aan het muzikaal dictee, waarbij de leerlin gen een voorgezongen motief vlot in notenschrift op het bord noteerden. Deze cursus algemeen vormend muziekonder wijs duurt twee jaar. Daarnaast en daarna is er natuurlijk gelegenheid tot het leren bespelen van een instrument. Dat velen via deze nuttige lessen de weg tot muziekgenot en muziekbeoefe ning mogen vinden. Zevenhonderd ouö-verpleegsters, die in betreurenswaardige levensomstandig heden verkeren, hebben zich aangemeld voor werk. Bijna driehonderd van de aanvragen zijn reeds gecontroleerd, waarna is begonnen de ergste gevallen te helpen. Nu het erefonds voor oud- verpleegsters van het Rijk geen subsi die krijgt, zullen in ons land weer parti culiere acties worden gehouden om het benodigde kapitaal bijeen te krijgen ter verzekering van een goede oude dag voor verpleegsters, die zich in financiële nood bevinden. De gemeente Westdon- geradeel zal jaarlijks een belangrijk be drag aan het erefonds schenken. Aan de 91 plaatselijke actie-comité’s is verzocht opnieuw plaatselijke acties te organise ren. Lang heeft het geduurd voor het ver drag tussen Amerika en Spanje tot stand kwam. Nu is het er, of liever zijn ze er, want het is een serie verdragen, welke de Amerikaansche economische hulp aan Spanje regelen, de moderni sering van Spaanse havens en luchtbases en ten slotte het gebruik van een aantal van deze door Amerika. Zoals bekend is dit Amerikaans-Spaanse verdrag er gekomen, omdat de Europese leden van de Atlantische Verdragsorganisatie Franco Spanje, in verband met zijn fas cistisch regime, niet daarin wilden toe laten. De Amerikanen hebben steeds voor die toelating gepleit en van mili tair standpunt bekeken is er alles voor te zeggen. Wil men de zeeweg naar het Nabije en Midden-Oosten, de landen die de grote petroleumleveranciers van Eu ropa zijn, in oorlogstijd behoorlijk ver dedigen en dan ook Turkije en Grieken land bijstaan, dan zijn niet alleen de Spaanse zeehavens voor de Amerikaan se oorlogsvloot van belang, maar in ’t bijzonder de Spaanse luchtbases voor de luchtmacht, die in de defensie der zee- noemd. Brugwachter zijn lijkt eenvoudig, maar het is verantwoordelijk werk. Klachten over zijn werk bleven uit en dus is waardering op zijn plaats. Y. Rou- kema was gedurende 13 jaar in losse dient van Wymhritseradeel. In Juni 1942 werd hij als vaste wegwerker benoemd te Oudega (W.). Gedurende zijn dienst- periode werd hij verplaatst naar Ype- colsga. Alle scheidende personeelsleden zijn nog van de zg. „oude stempel”, wat niet betekent dat zij eigenlijk niet meer mee kunnen doen. Neen het waren men sen die leefden voor hun werk en niet op een half uurtje tijd zagen. Spreker sprak tenslotte de wens uit, dat de gepension- neerden zullen blijven meeleven met de gemeenschap van Wymbritseradeel en brengt nogmaals hartelijk dank voor wat men gedaan heeft in het belang van deze gemeente. Vervolgens richtte de oamiddellijke chef, de Directeur van Gemeente werken zich tot de scheidenden. Hij bracht dank voor de bewezen diensten, die veelomvattend waren geweest. Het betekent heel wat een 30-, 40-jarige er varing te hebben in gemeentedienst. Spreker heeft daarvan dankbaar ge bruik gemaakt en steekt zijn waardering daarvoor niet onder stoelen of banken. Namens Directie en personeel werd aan de scheidende mannen een set van vul pen en vulpotlood met inscriptie aange boden. Het cadeau bleek zeer in de smaak te vallen. Nog verschillende per sonen voerden hierna het woord. Hl. Aardema namens het personeel der rei nigingsdienst; J. Harsta, P. Cnossen, B. Rienksma, F. Wispelwey en S. Langeraap van het los personeel en M. de Jong van het vaste personeel. Ook werd nog het woord gevoerd door de secretaris van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel afd. Wymbritseradeel. Als geor- ganiseerden kunnen de scheidenden ten voorbeeld gesteld worden. Spreker bood hun een bloemstuk als waardering hier voor aan. Mevrouw A. B. KarnebeekBacks te Eibergen, hoopt Vrijdag 2 October haar 104e verjaardag te vieren. De nog zeer vitale jubilaresse verricht nog huiselijke bezigheden, leest haar krantje en maakt af en toe een wandelingetje, zij het dicht bg huis. Voor zover wij kunnen nagaan, is zij de oudste inwoonster van Neder land. IJLST. De gehouden collecte voor de ramp in Griekenland heeft alhier opge- bracht 125.85. DINSDAGS en VRUDAGi Administratie» Comb. Drijihoul-Kiezebrink&Co. Kantoor. GROOTZAND SS Telefoon 3005 (K 5150) politieke tegenstellingen tussen de bij trekkingen tussenOost en West deze defensie betrokken landen zyn wel- 1 'T x'’ ke hun weerslag op de ijver aan deze 1 defensie mee te doen hebben. We wijzen 1 op de twistappel’ Triest tussen Italië en Zuid-Slavië, de Suezzöne-kwestle tussen Engeland en Egypte, al schijnt hier een I oplossing naderbg gekomen, de moeilijk- heden van Frankrijk in Tunis en Marok- ko met de nationalisten, die Frankrijks aandeel in de verdediging van de Middel- landse zee plotseling zouden kunnen ver- 1 lammen. Het is een pikante bijzonder- heid dat Franco met de Arabieren in het stuk Noord-Afrika dat onder Spaans 1 regime staat, beter kan opschieten dan Frankryk in het zijne. Franco gaat er ook prat op dat de Arabische staten hem nog al mogen en het is geen wonder dat men in Parijs enige vrees koestert dat de SpaansAmerikaanse vriendschap zal leiden tot nieuwe Amerikaanse druk op Frankryk om ook het Arabische na tionalisme meer tegemoet te komen. In Spanje is men natuurlijk verheugd over de overeenkomst, omdat ze een dollar- stroom naar het Iberisch schiereiland ■richt, waarmee men de industriële ont- (wikkeling hoopt te bevorderen. Wel be staat enigszins het gevaar dat deze ont wikkeling, welke vooral op de defensie gericht zal zijn, het evenwicht in de Sp>aanse industrieële verhoudingen wat za^l verstoren. In de Europese vrije lan den beschouwt men de overeenkomst min' of meer als een noodzakelijk kwaad. Men begrijpt dat de Amerikanen bases in Slpanje wensten ter wille van hun aandeel in de verdediging van de Mid dellandse zee en dat de Amerikaanse generaals na de ervaring van de tweede oorlog, met Eisenhower aan het hoofd, ook vèel belang stellen in de aanhech ting van Spanje aan het Europese ver dedigingsstelsel. Men wil voorkomen dat er nog eens een operatie als de invasie in Normandië nodig zal zyn, die enorme voorbereiding en risico’s meebracht, al is ze gelukt. Als het verdedigingsstelsel in W.-Europa onder een nieuwe storm loop uit het Oosten zou bezweken, zou den de Atlantische legers nu een heen komen kunnen zoeken achter de Pyre neeën, die af gegrendeld kunnen worden; het Iberisch schiereiland zou dan het enorme bruggenhoofd worden waar de teruggetrokken legers en de inmiddels aangekomen Amerikaanse versterkingen zich voor een nieuw offensief zouden kunnen voorbereiden. Een schaduwzyde voor W.-Europa is dat als Spanje aan het westeiyk dei'ensiestelsel is gehaakt, de betekenis van de onmiddellijke ver dediging van W.Europa zelf in Ameri kaanse ogen misschien iets zal afnemen omdat de zekerhead bestaat dat men in Z.Europa een onneembaar bastion heeft, zodat niet meer de uiterste krachtsin spanning in het noordwesten behoeft te worden opgebracht. Dat de Russen niet te spreken zouden zijn over het AmerikaansSpaanse verdrag was te verwachten. Deze nieuwe versterking van de Westerse defensie is hun natuurlijk niet welkom. Ze gaat lijnrecht in tegen een der voorwaarden welke Wisjinski kort geleden in de as semblee der Ver. Naties stelde voor een algemene ontspanning, nl. de ontruiming van oorlogsbases in het buitenland door bepaalde landen; er komen er thans juist in de omgeving van de Middelland se zee nog een paar bij. jUs de voor tekenen voor het resultaat van een ont moeting der Grote Vier al niet reeds ont moedigend waren, zou men misschien moeten betreuren dat juist nu dit ver drag tot stand kwam, omdat het de sfeer op een dergelijke conferentie on aangenaam zou maken. Maar wij heb ben er in ons vorig overzicht reeds op gewezen dat zo’n conferentie waar- schijnlgk weinig zal opleveren. In het begin dezer week hebben de Russen ant woord gegeven op de uitnodiging der grote Drie om deze maand in Lugano de Duitse en Oostenrykse kwestie te be spreken; de Oostenrykers zelf hadden inmiddels gezorgd de Russische bezwa ren tegen het bespreken van de laatste te ondervangen door Moskou te berich ten dat zij niet meer hechtten aan het z.g. verkorte verdrag dat alleen met de Westelijke mogendheden zou worden ge sloten. De Russen hebben zich in begin-1 sel bereid verklaard over de Duitse kwestie te confereren, mits er niet door het Westen zo hardnekkig wordt vastge houden aan de eis dat vrije verkiezingen da vorming van een Duitse re gering zouden moeten voorafgaan. Prac- tisch betekent dit een Russische afwij zing van de uitnodiging, want deze vrye verkiezingen waren het uitgangspunt bg de Westelgke mogendheden voor een eventuële hereniging van Duitsland. Wat de Oostenrijkse kwestie betreft, herin nert Moskou aan haar voorstel deze via de normale diplomatieke kanalen te be handelen. Voorts verklaren de Russen zich bereid de gehele internationale toe stand te bespreken op een conferentie van vijf grote mogendheden waaronder rood China. Daar Amerika stellig tegen overleg met Peking zal zijn en het ge hele Westen geen prijs zal stellen op aanwezigheid van rood China zolang 't op de a.s. Korea-conferentie zijn goede wil niet getoond heeft, zal er voorlopig van een ontmoeting tussen Oost en West wel niet veel komen. Zelfs niet nu India in de Ver.' Naties het al vele maanden ge- denkbeeld heeft gesteund dat er een conferentie van de staatshoofden der Grote Vier dus van hun premiers en voor Amerika president Eisenhower zou worden ge houden, waar men zonder aan een agen da gebonden te zijn eens over de moge lijkheden van een ontspanning in de be- zou kunnen praten. Neen, tot confereren schijnt het voorlopig niet te zullen ko men en misschien was de suggestie door de Canadese minister van buitenlandse zaken Lester Pearson in de algem. ver gadering der V.N. gedaan om het nu maar weer eens met de diplomatie met gesloten deuren, dus met de oude metho de van de geheime diplomatie te probe ren, niet eens zo gek. Het Russische antwoord moet ook een teleurstelling voor de assemblee van de Raad van Europa zijn, die eind vorige week haar najaarszitting beëindigde met het aan nemen van een uitvoerige resolutie over de algemene Europese politiek. In die resolutie immers werden als concrete doeleinden voor zo’n politiek genoemd: een viermogendhedenconferentie over Duitsland en Oostenrijk, vrije verkiezin gen voorafgaand aan de hereniging van Duitsland, integratie van een verenigd Duitsland in een Europese gemeen schap. De hoop op een gunstige afloop van zo’n conferentie zou de inspanning van West-Europa om tot collectieve vei ligheid te komen niet mogen verslappen, West-Duitsland zou in het West-Euro- pees verdedigingsstelsel zijn plaats moe ten krijgen, Engeland en de andere vrije Europese landen zouden op alle gebied zo nauw mogeiyk moeten samengaan met de zes bij de Europese integratie betrokken landen. Om blijk te geven van de vredeswil der volken van het vrije Europa zou men aan Rusland in het kader van de V.N. een verdrag moeten voorstellen ter wederkerige waarborging van de veiligheid; partijen bij dit verdrag zouden moeten zijn Rusland, Amerika, Engeland, de Zes behorende tot de Eu ropese politieke gemeenschap (of deze gemeenschap zelf wanneer zij eenmaal bestaat) en eventueel andere staten. Ziedaar hoe de assemblee van de Raad van Europa zich een toekomstige Euro pese politieke ontwikkeling voorstelt; zij is echter voorlopig nog een ideaal en naar ook weer uit de Russische houding inzake de uitnodiging der Grote Drie tot een conferentie blijkt, waarschijnlijk een ideaal, waarvan de verwezenlijking nog zeer ver verwijderd is. Gelukkig heeft de Assemblee van de Raad van Europa, ook wel genoemd et Europese parlement, ook aandacht ge wijd aan kwesties, welker oplossing meer binnen het bereik ligt, dan die der verzoening tussen het Oosten en Westen. Een dier kwesties is die be treffende het Saarland. De vergadering nam een resolutie aan waarin Frankrijk en Duitsland worden aangespoord onver wijld de besprekingen over deze kwestie te heropenen. Dit zal trouwens spoedig Zaterdag is in Leeuwarden het eerste lustrum van het nationale instituut „Steun Wettig Gezag” in Friesland herdacht. Het feest is luister bijgezet door de komst van de minister van Oor log en Marine, ir C. Staf, die op een originele wgze, nl. per helicopter, arri veerde. Het toestel van de Marine-lucht- vaartdienst daalde om ruim vier uur op het Wilhelminaplein, dat omzoomd was met duizenden belangstellenden. De commissaris der Koningin in Friesland, mr H. P. Linthorst Homan, de burge meester van Leeuwarden mr A. M. M. van der Meulen en de commandant van de vliegbasis Leeuwarden kolonel vlie- ger-waarnemer B. J. Fiedeldij hebben de minister begroet. Daarna nam de mi nister op het Zaailand een défilé af aan de Friese vrijwilligers van de diverse reservediensten. Op de vliegbasis, in een van de grote hangars, is de herdenkingsbijeenkomst gehouden. Deze werd o.a. bggewoond door de minister, de voorzitter van het instituut Steun Wettig Gezag ir J. B. G. M. ridder van der Schueren, de terri toriaal bevelhebber Noord kolonel P. G. C. A. van der Speek Obreen, het pro vinciaal bestuur van Friesland en vele burgemeesters. In zijn openingsrede wees de voorzit ter van de provinciale commissie Steun Wettig Gezag, mr H. P. Linthorst Ho man, op de goede resultaten, welke men in Friesland met de werving van vrij willigers voor de reservediensten heeft bereikt. Vooral in het laatste jaar zijn vele mannen toegetreden Minister Staf zei in zijn herdenkingsrede, dat hem ihet geval zijn want in deze maand zul len dr Adenauer en Laniël, zo die dan nog Frans premier is, elkaar ontmoeten. Maar in de door de assemblee aangeno men resolutie is tevens bepaald dat be gin 1954 een conferentie zal worden bij eengeroepen waaraan de zes landen van het kleine Europa, Saarland, Engeland en de Ver. Staten zullen deelnemen en waar zal moeten worden nagegaan hoe de overeenkomsten uit het Frans Duits overleg voortgekomen, zouden kunnen worden gegarandeerd. Men stuurt dus aan op een FransDuitse regeling in Europees kader, en onze landgenoot jhr mr M. v. d. Goes van Naters heeft zich te Straatsburg duch tig en verdiensteiyk voor deze oplossing geweerd. Het schijnt dat dr Adenauer nu ook gewonnen is voor de idee dat het Saarland geëuropeïseerd zal worden, wanneer tenminste Frankryk bereid is tot de Europese Defensie-gemeenschap toe te treden. Helemaal zeker is de Duit se houding echter niet, want de Duitse socialisten zijn nog niet gewonnen voor de idee en ofschoon dr Adenauer een grote parlementaire meerderheid heeft en nog groter gezag blijft het toch de vraag of het Duitse parlement het Saar land op het altaar der verzoening met Frankrijk wil offeren. Evenzeer blijft het de vraag of Frankrijk tot de Euro pese defensie gemeenschap zal toetre den, ofschoon de kansen iets verbeterd schijnen nu een meerderheid der Franse socialistische parlementsleden zich be reid verklaarde de E.D.G. te aanvaarden, er op rekenende dat Engeland zich nau wer met de defensiegemeenschap zal verbinden, dan aanvankelijk de bedoe ling van Londen was. Met spanning zien de partners van Frankrijk in het At lantisch Pact nu naar Pargs en richten hun oog ook op Rome, waar de Itali- aaanse regering de Griekse premier maarschalk Papagos te gast had. Italië is bezig de bondgenoten van Zuid-Slavië: Griekenland en Turkge te bewerken. Wil het via Athene en Ankara Belgrado be wegen tot een toegevender houding in zake de Triëst-kwestie of wil het meer: nl. Zuid-Slavië weer van zgn nieuwe vrienden beroven? In ieder geval ziet Zuid-Slavië wantrouwend naar wat zich daar te Rome afspeelt, waar men ove rigens zijn eigen zorgen heeft, want in de afgelopen week ging weer eens een stakingsgolf over Italië, waar de sociale nood groot is. In Denemarken is de re gering naar aanleiding van de verkie zingsuitslag afgetreden, de socialisten hebben de liberalen voorgesteld een coa litieregering te vormen wat niet zo prettig is voor de Atlantische samen werking daar de liberalen steeds tegen het Atlantisch pact gekant waren en de socialisten, hoewel niet tegen het pact, toch niet willen weten van stationnering van een Amerikaanse luchtmacht op Deens gebied. Israël heeft weer grens- moeilijkheden met de Arabische staten, de toestand blijft daar gevaarlijk. Het was Woensdag een bgzondere middag voor een 3-tal personeelsleden van gemeentewerken van Wymbritsera deel. Hotze Stallinga van Oosthem, Yde Roukema van Ypecolsga en Joh. de Jong van Osingahuizen namen afscheid als wegwerkers en brugwachter. De bijeen komst vond plaats in het gemeentehuis te Sneek. Ook Burgemeester Tjaberings was aanwezig als vertegenwoordiger van de Raad en het dagelijks bestuur van de gemeente. Verder gaven alle le den van directie en personeel van ge meentewerken zonder uitzondering blijk van belangstelling door hun aanwezig heid. De leiding berustte bg de Direc teur van Gemeentewerken, de heer J. v. d. Wal te Oppenhuizen. Als eerste spre ker richtte burgemeester Tjabe rings het woord tot de scheidende personeelsleden. Hij sprak zijn waarde ring uit voor het feit, dat genoemde functionarissen gedurende zo lange tijd eenvoudig doch verantwoordelijk werk met plichtsbetrachting naar genoegen hebben vervuld. Spreker memoreerde de salarispositie van voorheen waaruit bleek dat de heer Stallinga op 1 Juli 1916 werd benoemd op een jaarwedde van f 486. De verhoudingen liggen nu wel wat anders hoewel het ideaal nog niet is bereikt, wat men bg de plaatse lijke overheid evenwel niet in handen heeft. Joh. de Jong werd door de Raad van Wymbritseradeel per 1 Oct. '32 be- Te Bolsward is aangehouden de voor malige filiaalhoudster van een Sneker parfumeriezaak, mevr. Z. Zij wordt be schuldigd van verduistering in dienst betrekking. Mevr. Z. werd in Augustus ontslagen als filiaalhoudster. (Vrge Volk.) Aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen slaagde voor landbouw ingenieur onze stadgenoot de heer A. Havinga.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1