Havenstaking aan de Amerikaanse Oostkust 1 i e Hoffmanns Vertellingen in het Amicitia Theater Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 Receptie D. Riemersma Het Fries bij het Lager Onderwijs LjJSU I Stoomtrein voor passagiersvervoer historie Auto reed te Ijlst in de Geeuw f ri Frysk Orkest voor een uitverkochte zaal 108e Jaargang No. 79 Dinsdag 6 October 1953 RedacteurL. KIEZEBRINK Hr. Ms. Mijnenveger Sneek Kerknieuws Benoemd Veertig jaar bij P.T.T. Kerknieuws I Voorlopig Nederlands elftal gekozen Botsing Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De pianiste Else Bruinsma speelt in Sneek Het Chr. Muziekcorps „Harmonie” in uniform Friese bakkersbond zestig jaar De electrische verlichting van de Leeuwarderweg Jeugdavond te Gauw Nederlandse wetenschappe lijke film in Brits televisie programma Bond van Coöperatieve Zui velfabrieken krijgt nieuw gebouw deze i Rijkssubsidie voor het Frysk Or de 5. Beide vleugelspelers vervangen. IJLST. Ds. B. Albada, Ned. Herv. pre dikant alhier, ontving een beroep naar de Herv. Gemeente van Dubbeldam. uitgesteld om beide partijen te laten „afkoelen” Zoals de toestand nu is, kan men echter verwachten, dat na die „af koelingsperiode” de staking, die Ame rika millioenen dollars per dag kost, zal worden hervat. Grote passagiersschepen lopen binnen via de Canadese haven Halifax en de reizigers worden dan over land naar New York vervoerd. De commissie Wesselings heeft haar rapport inzake het gebruik van de Friese taal op school uitgebracht. Zij adviseert dat ’t Fries voertaal zal mogen worden in de eerste drie klassen van de Friese scholen voor gewoon lager onderwijs. Gemeente- en schoolbesturen zullen dan de bevoegdheid krijgen het Fries als leervak op de scholen in Friesland in te voeren. In haar thans gepubliceerd rap port heeft de commissie Wesselings voorts de minister aanbevolen dat het Rjjk een bijdrage zal leveren in de kosten van het aanschaffen van de leermiddelen, die de invoering van het tweetalig onderwijs iin Friesland nodig zal maken. Het Fries zou ingevoerd moeten worden in het leerplan van de Rjjkskweek- scholen in Friesland en voor de Friese M.O. akten A. en B. behaald aan de leer gangen van de Fryske Akademy zou een gelijke vergoeding moeten worden gegeven als voor andere middelbare taalakten. Volgens het rapport is van Friese zijde het volgende gevraagd: Zaterdagavond ongeveer acht uur had een botsing plaats tussen een autorijder komende uit de richting Joure en een motorrijwiel komende van de Oosterdijk op het drukke kruispunt bij de Ooster- poortsbrug. De motorrijder kon, na door dokter Dethmers behandeld te zijn, naar huis vervoerd worden. Auto en motor rijwiel werden beide licht beschadigd. Naar wij vernemen zal een van Harer Majesteits mijnenvegers welke binnen afzienbare tijd aan de sterkte van de Koninklijke Marine zullen worden toe gevoegd de naam „Sneek” dragen. Op het schip zal een embleem worden aan gebracht, waarin het Sneker stadswa pen is verwerkt. IJLST. Donderdagavond zou de heer H. Nauta een auto in zijn garage aan de Geeuwkade rijden. Toen de auto even onbeheerd stond, oaidat de heer Nauta de garagedeuren inaeat openen, schoot de wagen van de rem en ging de Geeuw in. Tot concierge aan het Chr. Lyceum alhier is met ingang van 16 October be noemd de heer Okke Wielinga, thans chauffeur bij de gemeentereiniging. Voor dit geval was veel belangstelling, men zag de koplampen duidelijk onder water branden. De kraanwagen moest komen om de auto weer op het droge te krijgen, wat tegen elf uur gelukte. De heer Bloemhof sprak van de grote dankbaarheid die de firma jegens Rie mersma gevoelde, en overhandigde hem een enveloppe met inhoud, de hoop uit sprekend dat hij nu eindelijk eens vacan tia zou nemen. Ds. C. G. Wiegers hoopt Zondag 11 October afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Middenmeet om Zondag 18 October, na ’s morgens bevestigd te zijn door onze beide plaatselijke predi kanten, ’s namiddags 5 uur zjjn intrede bij de Ned. Herv. Gem. alhier te doen. GAUW, 29 Sept. Tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, werd in de plaats van de heer B. Faber, die wegens vertrek naar Sneek bedankte, gekozen de heer T. Fopma, die deze benoeming aannam. l. I. SNEEKER NIEUWSBLAD u* ,;A-' Zaterdag reed op het traject StaverenLeeuwarden de laatste stoom trein voor passagiersvervoer. Een kiekje van de trein op het emplace ment te Sneek. danig;e wijze, dat in het vierde leerjaar de kinderen het Nederlands voldoende beheersen om het zonder bezwaar als voertaal te kunnen gebruiken. Op de lagere scholen, de scholen van voortgezet lager onderwijs en de scho len voor uitgebreid lager onderwijs zal het Fries als vak in het leerplan moeten worden opgenomen mits ook de school besturen en gemeentebesturen daartoe besluiten, aldus de commissie verder, die meent niet te mogen adviseren het Fries als verplicht leervak in te voeren. Ten aanzien van de leerkrachten, die deze maatregelen zouden vragen, houdt de commissie er rekening mee, dat er thans docenten in het Fries zijn, die geen akte bezitten en dat er akte-bezit- ters zijn zonder onderwijsdiploma’s. De commissie beveelt in verband daarmee aan, dat bezitters van diploma’s, die voor 1 Jan. ’54 zijn uitgereikt door de Fryske Akademy en de Algemiene Fryske Underrjocht Kommisje bevoegd worden geacht tot het geven van lager onderwijs in de Friese taal. Vorige week Donderdag herdacht de heer H. Brik, Postkantoorhouder te Bui tenpost in intieme kring het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T. De jubilaris begon als post beambte zijn werk te Sneek op 1 Oct. 1913 waar hij tot 1934 werkzaam was. Op 16 Mei van dat jaar werd hij over geplaatst naar Buitenpost als Postkan toorhouder. Dinsdag 13 October zal de jeugdige pianiste, Else Bruinsma, van Leeuwar den, een piano-recital geven in de Foyer van Amicitia te Sneek. Zij werd gebo ren in 1931 en ontving haar opleiding aan de Conservatoria te 's-Gravenhage en Amsterdam. Op 19-jarige leeftijd stu deerde zij af. Haar leraren waren o.a. Gerard Hengeveld, Joh. v. d. Boogert en Louis van 't Huil. Haar programma om vat werken van Moussorgski, Chopin, van ’t Hull, Brahms en Albeniz. Literatuur, opera en ballet hebben aan deze nieuwe film van Michael Po well en Emeri- Pressburger hun bouw stoffen geleverd. Als wij deze film zien, komen wij tot de conclusie, dat het be faamde balletfragment uit „De Rode Schoentjes” slechts een voorstudie is ge weest tot „Hoffmann’s vertellingen”, welke door de fantastische mogelijkheden in de irreële verhalen en de kansen, die aan het ballet worden geboden, een bij zondere aantrekkingskracht op de ma kers moest uitoefenen. De proloog en de eerste acte geven dan ook een zeer ge slaagde synthese te zien van film en ballet, zodat wij hier, zoals met de Red Shoes het geval was .terecht van een filmballet, een cinechoreografie, kunnen spreken. Hier zijn het filmidioom en de filmfantasie volledig in hun element. In de tweede acte hebben wij meer met de geregistreerde dans te maken, hoe fasci nerend enscènering en belichting ook zijn, terwijl de derde acte het meest opera is gebleven. Natuurlijk heeft de sfeer der onderscheidene verhalen ook het hanteren van het filmmiddel be paald, want met name in de laatste acte valt de nadruk op de gedramatiseerde zang, terwijl het ballet daar slechts een ondergeschikte factor is. Nu was er blijkbaar niet aan te ontkomen, dat tegen het einde de opera-conventie het van de filmtaal -ging winnen. Twee om standigheden hebben hiertoe geleid: ten eerste doordat de dansers en zangers verschillende personen zijn wegens de hier noemen de inzet van het Andante en het Menuetto, waarin fluit, hobo en hoorn uitstekend voor de dag kwamen. Na de pauze veroverde het orkest alle harten met Danse Macabre van Saint- Saëns en Les Préludes van Franz Liszt. Als men van de oprichting af met het wel en wee van het L.O.F. heeft meege leefd i dan dit concert meemaakt, moet men wel bewondering krijgen voor de mensen, die door hun vasthoudend heid en inzicht een dergelijk resultaat hebben weten te bereiken. Deze bewon dering strekt zich zeker ook uit tot de tegenwoordige dirigent, Kor Keit, die met de inzet van zijn gehele persoon juist die typische eigenschappen weet op te brengen, die nodig zijn om een or kest te leiden. Een afzonderlijke bespreking dient gewijd te worden aan Tschaikowsky’s vioolconcert, waarin de 16-jarige violist Je-n Louis Stuurop als solist optrad. Dit optreden had het hoogtepunt van de avond kunnen zijn. Het werd dit niet in alle opzichten. Aan de technische capa citeiten van de jonge Stuurop lag dit zeker niet. Uit hetgeen hij presteerde sprak niet alleen een uitzonderlijk vio- listische begaafdheid, maar ook een harde, jarenlange studie onder deskun dige leiding. Of dan misschien de samen werking met het orkest niet zo goed vlotte of er andere oorzaken in het spel waren, een feit was dat het stuk als geheel vlak en fantasie-loos klonk. De bewondering voor de jeugdige violist was er echter niet minder om en het pu bliek stemde dan ook van harte in met de hem en Kor Ket aangeboden bloe menhulde. L. G, Zaterdagavond is op het gedeelte van de Leeuwarderweg tussen Oosterpoorts- brug en Groenedijk de electrische ver lichting in gebruik genomen, waarmede een belangrijke verbetering bereikt werd. De voorzitter van de Algemene Ne derlandse Bakkersbond, de heer C. Kop- pert, heeft op de vorige week te Leeu warden gehouden herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de Friese Bakkersbond, in zijn rede aandacht geschonken aan de loonsverhoging van 5 pet., welke tegen 1 Januari is aangekondigd. Het rer- heugde spr., dat deze aankondiging en kele maanden van te voren is geschied, zodat men thans niet weer plotseling wordt geplaatst voor een fait accompli, zoals vorige keren. Voorts zeide de heer Koppert, dat het geen aanbeveling ver dient deze verhoging direct in de ver koopprijs van de producten te verdiscon teren, want dan krijgt men een vicieuze cirkel. De bakkers moeten er naar stre ven het verschil tussen de prijs van de grondstoffen en de verkoopprijs van de producten zo gering mogelijk te houden. Dit mag natuurlijk niet ten koste van de beloning van de bakkers gaan, maar moet bereikt worden door een zo eco nomisch mogelijke bedrijfsvoering. Er is op het ogenblik een tekort aan vak bekwame werkkrachten voor het bak kersbedrijf, daarom zal een goede vak opleiding de volle aandacht moeten hou den. De theoretische opleiding is overal in het land goed, maar de practische vakopleiding komt niet voldoende tot haar recht. Daarom overweegt de Alge mene Nederlandse Bakkersbond te be vorderen, dat het leerlingenstelsel ver plicht wordt gesteld, aldus spr. In zijn herdenkingsrede zeide de voor zitter van de Friese Bakkersbond, de heer S. Tamsma, dat er in de afgelopen zestig jaar veel is verbeterd. Vroeger leidden de bakkers een slavenleven en moesten zij een verbitterde concurren tiestrijd voeren, maar ook thans zijn er nog veel moeilijkheden en vooral het plattelandsbedrijf maakt een crisis door, niet minder hevig dan in de jaren ne gentig. Men zal vooral in deze tijd be wogenheid moeten tonen met de vakge noten, die wankelen en in nood verke ren. Telegrammen werden gezonden aan de Koningin en aan minister Mansholt. Met het eveneens jubilerende vakorgaan De Bakkerij hield het bestuur een druk be zochte receptie. Leerlingen van de bak kersvakschool toonden hun kunnen door het verzorgen van een uitstekende broodmaaltijd. Daarna werd nog een feestavond gehouden op welke de revue de Bakker op de Hoek werd uitgevoerd. Het was een gezellig samen zijn Donderdagmiddag in dé Wijnberg. De familie Riemer sma in de bloemen en tal van stadgenoten die kwamen feli citeren, o.a. de heer Th. Zand- stra namens de Kamer van Koophandel, verschillende ge meenteraadsleden en dan na tuurlijk tal van klanten. Maar het hoogtepunt van de middag was wel de verschij ning van burgemeester Ras- terhoff, die in een geestige toespraak uiting gaf aan de sympathie welke de heer Rie mersma in Sneker kringen be zit, sympathie, verworven door de wijze waarop hij de belangen van zijn cliëntèle be hartigd had, zijn werklust en zijn eerlijkheid. „En”, aldus ging burgemees ter Rasterhoff verder, „dat deze sympathie verder gaat dan Sneek, moge blijken uit net feit, dat het Hare Majes teit de Koningin heeft be haagd U met de zilveren me daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau te begifti- t gen!” Onder daverend applaus speld de de burgemeester de heer Riemersma de versierselen op de borst. Hij feliciteerde de fa milie en de firma Bloemhof. Riemersma zichtbaar geroerd dankte mede namens zijn echtgenote voor dez§ koninklijke onderscheiding en de burge meester voor diens woorden. Hij had niet meer dan zijn plicht gedaan en hoopte dit verder te doen. 1. Rijkssteun voor de stichting van een nieuw gebouw voor de Provinciale Bibliotheek te Leeuwarden. 2. Beschikbaarstelling van een Frie se regionale zender van Radio Omroep Noord. 3. De Keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft het voorlopige Nederlands elftal, dat a.s. Woensdagmiddag 4 uur in het stadion Feyenoord een oefenwedstrijd tegen Stade Francais speelt, samenge steld. De linksbinnen zal nog nader wor den bekend gemaakt. Doel: Steiger (PSV). Achter: Odenthal (Haarlem) en Te- bak (Eindhoven). Midden: Klaassens (VVV), Van der Hoek (Feyenoord) en Biesbrouck(RCH) aanvoerder). Voor: Overbeeke (Dosko), Van Beur den (BW), Bleyenberg (Rigtersbleek), N.N., en Gruyzen (Sittardia). Reserves: Muhring (Xerxes), Lager waard (Excelsior), v. Schijndel (SVV), v. Ede (Sparta), Schouten (Excelsior) en van Melis (Eindhoven). Na de wedstrijd in Oslo zijn de beide vleugelspelers v. Ede en Meyers vervan gen door Overbeeke van Dosko en Gruy zen van Sittardia, een jonge speler, die ■reeds eerder aandacht vroeg. I Advertentieprijs 15 et per m.m. I Bij contract (handelsadv.) lager. I Abonnementsprijs 13.— per half I jaar. Franco per post 1 3.75 per I half jaar. I Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. NEW YORK. De politie van New York moet twee vakbondsleiders dag en nacht oewaken om te voorkomen, dat de grote havenstaking, die nu al vier da gen lang een dozijn havens aan de At lantische kust verlamt, misschien nog in moord en doodslag eindigt. De staking is uitgeroepen door een vakbond, die door de grote vakvereni ging A.F.L. niet meer wordt erkend. De bond International Longshoremen’s Association geheten had zich name lijk niet weten te zuiveren van gangster elementen in zijn bestuur, die vooral de haven van New York teisterden met chantage en afpersing. Daarom riep de A.F.L. een tegenbond voor de haven arbeiders in het leven. John Dwyer tracht onder de stakers leden voor de nieuwe bond te werven en kan dat slechts doen met twee rechercheurs in zijn buurt. De voorzitter van de sta kende en niet meer erkende bond, Joz- h P. Ryan, ligt in het ziekenhuis en heeft dag en nacht detectives aan zijn bed, omdat de politie een tip heeft gekregen, dat er twee gehuurde „zware jongens” opdracht hebben gekregen hem dood te schieten. Intussen heeft de commissie van drie man, die president Eisenhower verleden week aanstelde om de staking (die o.a. om hoger loon gaat) te bestuderen, haar rapport gereed. Vandaag kan de president via zjjn mi nister van justitie gerechteljjke stap pen ondernemen om de anti-stakingswet in werking te stellen. Op grond daarvan kan de staking tachtig dagen worden practische onmogelijkheid om in één per soon de zang- en dans-technische kwali teiten te verenigen, en ten tweede omdat eerst Offenbach’s muziek op de geluids band werd vastgelegd en vervolgens de speel- en dansscènes werden gesynchro niseerd. Wanneer men zich de ontzag lijke inspanning ter verwezenlijking van zulk een technische heksentoer reali seert, moeten wjj uiteindelijk de groot ste bewondering hebben voor wat Po well en Pressburger met hun camera hebben tot stand gebracht. En niet al leen deze regisseurs. Want eminente dansers als Shearer, Tcherina, Massine en Helpmann, evenals de choreografie van Ashton, de fantastische decors van Heckroth, de muzikale leiding van Sir Thomas Beecham (Offenbach’s muziek komt voortreffelijk door), en de prach tige kleurafstemming, evenzeer in de halftinten, hebben dit werk tot een to ver- en droomspel, een kijk- en hoor spel gemaakt, zoals dit tot nog toe niet denkbaar leek. Men komt in de ban van deze kleuren- en klankwereld zo betove rend en boeiend, zo fantastisch dat men alles vergeet en steeds meegevoerd wordt door de pracht der beweging en klanken, terwijl de bezoekers ver rassing na verrassing wordt bereid door de meestal vloeiende wisseling der de cors, die telkens naar een andere wereld leiden, waarin de magie van klank en kleur en beweging welhaast oppermach tig lijkt. Hoe oneerbiedig het ook moge klinken, inderdaad was het opmerkelijkste en te vens verheugendste kenmerk van het concert, dat het Frysk Orkest (L.O.F.) Donderdagavond in Amicitia gaf, de geheel gevulde zaal. Het liep zelfs zo druk, dat de organisatie niet geheel vlot verliep, en er om kwart over acht nog mensen naar een plaats liepen te zoeken. Als deze verheugend grote belangstel ling een gevolg is van de verleden jaar gevoerde actie voor gemeentelijke sub sidie, dan heeft deze een tweeledig suc ces geboekt. Want, dat ook het orkest, nu het meer en intensiever kan repete ren, vooruitgegaan is, kan na dit con cert voor niemand meer twijfelachtig zijn. Het begon al direct met een correcte en kordate uitvoering van de Ouverture „Die Hochzeit des Figaro” van Mozart, waarin alle vroegere schuchterheid ver vangen bleek door een opmerkelijke rou tine en discipline. Ook in de hierna ge speelde Symphonic no. 40 van Mozart vielen deze goede eigenschappen op. Als bijzonder mooie momenten willen we i Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie» Comb. Drijfhoot*Kiezebrink.&X!^ Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) GAUW, 29 Sept. In een gecombineer» de vergadering van de meisjesver. „Wees een Zonnestraal” en de jongensclub „Samuël”, welke onder leiding stond van de heer Tj. Dijkstra, heeft de heer R. v. d. Kooij evangelist te Sellingen een paar strips vertoond, nl.: „Een oude traditie rond een jonge Vorstin" (troonsbestij ging Koningin Elizabeth n) en „Van Pionierswerk tot jonge Kerk” (over de Zending). Met deze avond is het winter werk dezer verenigingen weer begonnen. een televisieprogramma van de B.B.C. gewjjd aan het Internationale Congres voor de Wetenschappelijke Film dat dezer dagen te Londen werd gehou den, werden o.m. fragmenten getoond ui’; een Nederlandse film, vervaardigd door Dr Ir W. J. Oosterkamp en de Eindhovense röntgenoloog Dr J. Fed- dema. Deze film, die met behulp van een zogenaamde beeldversterker werd opgenomen, toont voor het eerst bewe gende beelden van het inwendige van de mens. Tot nu toe was het onmogelijk een filmopname van inwendige organen te maken, omdat tengevolge van het zeer li-htzwakke beeld op het röntgenscherm of wel buitengewoon lange belichtings tijden odig waren of, indien men een lichtsterker beeld wist te verkrijgen door opvoering van de intensiteit der röntgenstralen, de röntgendosis die aan de patiënt werd toegediend gevaarlijk groot was. Met behulp van de in het Philips laboratorium ontwikkelde beeld versterker wordt het oorspronkelijk zeer lichtzwakke röntgenbeeld langs electro- nische weg tenminste duizendmaal ver sterkt. Dit zeer lichtsterke beeld maakt het thans mogelijk röntgen-filmopnamen te maken. Het feit, dat de B.B.C. frag menten uit deze Nederlandse film voor haar televisieprogramma heeft uitgeko zen, bewijst de uitmuntende kwaliteit van de röntgenbeelden die op deze wijze zijn verkregen. Neen, zover is het nog niet, maar wij hopen, dat dit doel spoedig bereikt mag worden. Onze stad koestert zich in het bezit van twee muziekverenigingen, on misbaar bij nationale hoogtijdagen en andere festiviteiten. Wij denken bv. aan de blijde incomste van de ouden van da gen, Zeilkoningin en Sint Nicolaas. Maar toch ontbreekt er nog iets. Een der corp sen, het hier bovengenoemde is nog niet in eer uniform gestoken. Dat moet nu veranderen en wij vertrouwen dat heel Sneek mee zal werken „Harmonie” aan te kleden (in uniform dan). De werkcommissie heeft enkele plan nen gesmeed om tot dat schone doel te geraken. Ir de eerste plaats zijn een aantal Sneker ingezetenen van alle rich tingen verzocht zitting te nemen in het Aanbevelingscomité. U kunt de namen hieronder lezen. Verder ligt het in het voornemen a.s. Zaterdag 10 October een olle-bollendag te houden. Deze dag zou reeds in Februari zijn gehouden, maar is door het bestuur van „Harmonie” ver daagd ih verband met de ramp-collecten. Zaterdag zult U kunnen smullen van de heerlijkste, knappende oliebollen die Sneek U biedt. Deze oliebollen worden geserveerd met... muziek natuurlijk! Maar ja, dat hoort U nog wel in de krant van Donderdag a.s. Als er intussen mensen zijn die een uni form beschikbaar willen stellen (de eer ste is al binnen) graag! Iedere schenker ontvangt een prachtige oorkonde als aandenken aan deze royale geste en een serenade op zijn verjaardag (indien ge wenst). U kunt ook vast Uw bijdrage storten op gironummer 24481 ten name van de Boaz Bank met vermelding Uni- formactie. Uw storting wordt wekelijks in de Courant verantwoord. Wie opent de rij van girostortingen En nu: het woord is aan de bevolking van Sneek, Tot Donderdag met het nieuws. Het aanbevelingscomité voor actie is als volgt samengesteld Burg. L. RASTERHOFF. P. v. d. VEEN J. BLOK TJ. v. d. ZEE M. T. VLAS M. DETHMERS, Pennm. Financiële steun voor bijzondere leerstoelen in de Friese taal en letter kunde. 4. kest 5. Rijkssubsidie voor het Fries Ge nootschap, de Fryske Akademy, Fryske Cultuerried en ten behoeve van de Folk- en geakursussen aan de Pro vinciale Onderwijsraad. De commissie beveelt minister Cals aan, over deze vijf onderwerpen direct overleg te plegen met Gedeputeerde Staten van Friesland. De commissie meent, dat onderwijs in het Nederlands aan de Friese lagere scholen tot gevolg zou kunnen hebben, dat Friese kinderen in hun intellectuele en geestelijke ontwikkeling worden ge remd, omdat zij zich moeten uitdrukken in een taal, die zij slechts zeer gebrek kig of in net geheel niet beheersen. De Friese kinderen op de Friese schplen spreken als zij op deze scholen komen en denken alleen Fries. Op grond daarvan concludeert de com missie Wesselings, dat het noodzakelijk is, gedurende de eerste drie leerjaren Fries de voertaal te doen zijn op de la gere scholen. In het tweede leerjaar zal een begin moeten worden gemaakt met het onderwijs in het Nederlands op zo- In de buitengewone ledenvergadering die in de Harmonie te Leeuwarden ge houden is, werd het bestuur van de Bond van Coöperatieve zuivelfabrieken ge machtigd over te gaan tot de aankoop van ’t pand aan de Stationsweg te Leeu warden, op de hoek van de Baljeestraat, tussen het Oranjehotel en de lunchroom „Bodega”. Op de vergadering zette het bestuur uiteen, dat het al geruime tijd had uitgezien naar een geschikt gelegen terrein, daar de huidige kantoren niet voldoende ruimte meer bieden in ver band met de sterk uitgebreide bonds- werkzaamheden. In het ontworpen bouwplan is op de begane grond een galerij geprojecteerd met een negental winkels. Verwacht mag worden, dat hierdoor het aanzien van het stations plein verlevendigd wordt. Nadat het betuur op verschillende punten de voorstellen nog nader toege licht had, ging de vergadering zonder hoofdelijke stemming hiermede accoord. In «X x

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1