Het bouwplan voor het Chr. Lyceum te Sneek Britse vlieger Roland Burton wint snelheidsrace I 1 Tito dreigt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST o. w FM®! Om Liftmaster dr ir Damme wint de handicaprace AGENDA 'Mo A 108e Jaargang No. 81 RedacteurL KIEZEBRINK Aanbesteding Opbrengst collecten Benoemd Sneker fabriek levert mate riaal voor mijnenvegers Ongeval in de Hooiblokstraat Sjors en Sjimmie van de Rebellenclub Abonnementsconcerten te Sneek Gerrit Hofstra plotseling overleden Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Dinsdag 13 October 1953 -Het Sneaker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Prof. dr. H. J. Jager kwarteeuw predikant Motorclub J. C. Visser „Ondanks alles wat de laatste dagen logsschepen naar Triëst gezonden. ■rx" K -i ingenieursbureau Perspectieftekening van het bouwplan. personeelfonds voor De maquette van het nieuwe Chr. Lyceum ging in de N.O.hoek van Wymbrit- seradeel. Vergadering in Aere Pe- rennius te Sneek van 2—4 uur. 2625,— 2586,— 2500,— 2486,— 2391,— 2360,— 2312,— 2330,— 6749,— 6450.— 6248,— 6500.— Benoemd tot concierge aan de inspec tie le afd. van ’s Rijks belastingen te Den Haag onze plaatsgenoot de heer W. de Vries, thans concierge alhier. Tot onderwijzer aan de Geref. school te Oudega (W.) is benoemd de heer J. Molenaar te Hollum. HEEG. De kassier van de Boerenleen bank alhier, de heer J. de Jong, is be noemd tot kassier van de Boerenleen bank te Middenmeer. Vrijdagmorgen reed de 73-jarige heer H. Halie, wonende in de Jan van Nas- saustraat alhier, op zijn rijwiel in de Hooiblokstraat achter een vrachtauto. Deze stopte plotseling in de bocht Hooi- blokstraat-Harinxmakade, waardoor de bejaarde fietser ondanks zijn matige gang tegen de auto op reed. De heer H. kwam daarbjj zo ongelukkig te vallen dat hij met een gebroken linkerbeen naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. en een plein. Aan de Zuidwestzijde van het complex en aansluitend aan de gym nastiekzaal zullen 2 sportvelden worden aangelegd. 9497,— 8115,— ƒ.7200,— 6927,— rg- 9 7. SNEEKER NIEUWSBLAD Dinsdag 13 October. Piano-Recital door Else Bruinsma in de Foyer van Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Woensdag 14 October. Geb. v. Chr. Be langen. Nam. 2.30 uur Kindervoor stelling: „Sjors van de Rebellen club”. Vrijdag 16 October. Centrum van Vrij Geestesleven. Voordracht door Mevr. E. MulderSeelig, Nijezijl. In „Fre- dehiem”, ’s avonds 8 uur. Vrijdag 16 October. Ver. v. Wijkverple- - Naar men ons meedeelt zal de mijnen veger „Sneek”, welke binnen afzienbare tijd aan de sterkte van de Kon. Marine zal worden toegevoegd, evenals haar 31 zusterschepen worden uitgerust met een electrische telegraafinstallatie en brand stof- en smeeroliefilterapparatuur van machinefabriek en Gebr. Kwant alhier. Dr Plesman heeft meegedeeld, dat van de eerste prijs in de handicaprace een bedrag van duizend pond ter beschik king gesteld moet worden van een Nieuwzeelandse liefdadigheidsinstelling de? elk van de 54 emigranten, die met de Damme hebben gereisd, een bedrag van tien pond zal ontvangen, dat vijftien procent van de hoofdprijs onder de be manning verdeeld moet worden en dat de rest van de verdiende prijs gestort zal worden in het Uitslag gehouden aanbesteding van de bouw van een Hervormde School met 6 leslokalen, 1 handenarbeidlokaal en on- derzoekkamer te Workum. Timmerwerken Fa. J. K. Beuker. Workum Fa. Gebr. Draisma, Piaam H. J. Voets, Workum A. de Jager, Workum J. Dijkstra, Workum J. Hoekstra, Sneek Met ingang van 1 October 1953 is de schrijver A van ’s-Rijks Belastingen D. Meyer, benoemd tot adjunct-commies- titulair aan de Inspectie der belastingen te Sneek. 109.900,— 106.777,— 106.553,— 106.552,— 105.674,— 99.364,— Begroting van de Architect B.N.A. B. Leeman. Sneek 102.123, Schilderwerken W. de Jong, Workum J. Veldman, Workum Fa. L. de Vos, Sneek J. Riemersma, Workum Zeldenrust en Wink, Oudega (H.O.N.) H. de Vries, Workum A. Bouwsma, Workum Begroting van de Architect Electrische Installatie A. de Hoop N.V., Rotterdam Gebr. de Jong, Workum D. Westerhuis, Workum D. J. de Haan, Workum Gebr. Piso, Heeg P. Walstra, Sneek N. Silvius, Sneek Begroting van de Architect Centrale Verwarming: J. Feenstra, Heerenveen 17.521, Begroting van de Architect 17.630, Gunning aangehouden tot nadere be slissing B. en W. gemeente Workum. Maandag 12 en Dinsdag 13 October. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur: „Bureau Zedenpolitie”. bijzondere behoeften van de K.L.M. Het pond is ongeveer tien gulden. Dat personeelfonds voor bijzondere be hoeften is in 1934 ontstaan door de be stemming van de prijs, welke de Uiver toen had verdiend in de LondenMel- bcurnerace. Het wordt door het perso neel van de K.L.M. zelf geheel onaf hankelijk van de directie beheerd. gezegd is, zijn wij nog steeds bereid de Italianen de hand toe te steken en het zou belangrijk zijn indien Italië’s bond genoten de Italianen adviseerden het zelfde te doen”. De snelle en felle reactie van Tito heeft vele Westelijke waarnemers in Belgrado verrast. In Londense diplomatieke kringen ge looft men, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten president Tito ernstig zul len waarschuwen, dat elke Zuidslavische militaire actie tegen de zone ernstige gevolgen zou hebben. In dit verband herinnert Reuter er aan, dat Zuid-Slavië in het komende belastingjaar waar schijnlijk ruim 200 millioen dollar aan Amerikaanse en 59 millioen steun uit andere westelijke landen zou ontvangen. Een woordvoerder van ’t Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde Zondag, dat de V.S. zich houden aan de Brits-Amerikaahse verklaring van 8 October, dat de Britse en Ame rikaanse troepen uit de zone zullen wor den teruggetrokken en het bestuur zal worden overgedragen aan Italië. Er zijn Amerikaanse en Britse oor- Door de verenigingen Kunst aan Al len te Leeuwarden en Sneek worden weer een tweetal abonnementsconcerten georganiseerd tegen een zeer lage prijs. Het eerste concert vindt plaats op 29 October en wordt verzorgd door de Groninger Orkest Vereniging, het twee de op 11 Februari door het L.O.F. Maandag 12 October. Firma H. Bren- ninkmeijer Zonen. Iduna Corsetten Show. In Amicitia, Sneek, ’s avonds 8 uur. Goaijingeamieden f 12.55; Gau f 35.bijinoarbrocht is. wurdt dat dus f 92.50. CHRISTCHURCH. Zaterdagavond om 19.27 uur (Nederlandse tijd) is de Dr Ir Damme met haar 64 passagiers en twaalf man bemanning op het vliegveld te Christchurch geland. Daarmee heeft ons Nederlandse toestel van de K.L.M. de eerste prijs (10000 pond) in de handicaprace gewonnen. By aankomst te Christchurch bleek dat de Damme een winst van veertien uur en 42 minuten op de vastgestelde handicap had gemaakt. De race was volbracht in 49 uur, 57 minuten en 13 seconden. De BJE.A.-Viscount arriveerde ruim 9 uren eerder, maar had tengevolge van de grotere handicap van zyn tegenstander slechts weinig kans op de eerste prys. De tyd van de Viscount was 40 uur, 40 minuten en 26.4 seconde. Deze machine kreeg de tweede prijs van 3000 pond sterling. De gemid delde snelheid van de Liftmaster bleek445 km. per uur; het toestel stond to taal slechts 3 uur en 13 minuten op de grond. Vrij kort na de aankomst ontving ge zagvoerder Kooper reeds een telegram met gelukwensen van koningin Juliana. Daarin bracht de Koningin de gelukwen sen over met de voortreffelijke presta- tatie van de bemanning en gaf zij uiting aan haar bewondering voor de presta ties van de nationale luchtvaart. Volgens de handicapformule is de Liftmaster met een voorsprong van 35 uur, twaalf minuten en 31 seconden op de Viscount te Christchurch aangeko men. Ir werkelijkheid kwam de Vis count negen uur en zeven minuten eer der dan de Liftmaster op het vliegveld van Christchurch binnen. De president-directeur van de K.L.M., dr A. Plesman, verklaarde Zaterdag avond in zijn kamer van het hoofdge bouw in Den Haag zeer tevreden te zijn. Hij meende de navolgende aspecten van de vlucht te mogen noemen: het bewijs, dat met een commercieel toestel, zoals dagelijks wordt gebruikt, langs een nor male route, met een goede voorbereiding en 64 passagiers aan boord, van wie 54 emigranten, een vlucht van 20.400 km. in 50 uur is af te leggen; het bewijs, dat het straalvliegtuig in een lange vlucht betrouwbaar is. De vraag rijst: moet de K.L.M. ook straalvliegtuigen gaan gebruiken” Dr Plesman zag voor het straalvliegtuig een goede toekomst in de burgerluchtvaart. De Viscount heeft het traject uitstekend gevlogen. Tevens wees dr Plesman op de betekenis van het vliegtuig in het kader van de landverhuizing. De verdeling van de prys. afrit van buiten af bereikbaar. Een traptorentje verbindt deze ruimte met de hoger gelegen verdiepingen. Los van het lyceum-complex ten N.W. daarvan ligt een conciërgewoning. Tus sen en om de gebouwen liggen siertuineri Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franca per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snoek. uur, 34 minuten, 9.9 seconden. Het moet welhaast een domper zijn op de voldoe ning van de eerste prijs-winnaar, te we ten dat de uitgeloofde 10.000 pond niet voor hemzelf en zijn navigator, luitenant Gannon, bestemd zijn doch in de Britse schatkist zullen vloeien. Wèl krijgt Bur ton de Harewoodtrofee. Toe. men hem vroeg hoe hij de wedstrijd had gewon nen, zei hij laconiek: „Overal waar wij geland zijn, heeft men ons koffie ge geven en hebben wij eieren gegeten. Hier en daar namen wij een stukje brood en zo hebben wij de wedstrijl gewonnen. Verder hebben wij de nacht vóór de start tien uur lang geslapen. Dat is alles”. Woensdagmiddag a.s. komen twee bij de jeugd zeer populaire figuren in Sneek (Geb. v. Chr. Belangen) optreden, name lijk Sjors van de Rebellenclub en zijn olijke negervriendje Sjimmie. Het twee tal zal zgn allernieuwste avonturen aan de Sneker Jeugd vertonen en wel de on overtroffen avonturen, die zij meemaak ten in „Sprookjesland”. Het spreekt vanzelf, dat de jeugd een buitengewoon spannende en vermakelijke middag te wachten staat. Een zeer bijzondere at tractie is wel, dat iedere bezoeker van de Sjorsvoorstelling, een fraaie, echt lin nen, Sjorsvlag cadeau krijgt. OUDEGA (W.) De collecte voor het Protestants Interkerkelijk thuisfront heeft in Oudega e.o. opgebracht f 37.81» JUTRIJP-HOMMERTS. Woensdag 14 October a.s. zal het een kwart eeuw zijn geleden, dat onze oud-dorpsgenoot prof, dr H. J. Jager, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen het predikambt in de Geref. Kerken in Ne derland aanvaardde. Prof, dr Jager werd 16 Februari 1900 geboren en studeerde aan de Vrije Uni- versitelt te Amsterdam. 14 October 1928 verbond cand. Jager zich aan zjjn ■eerste gemeente, de Geref. kerk van Jutrijp-Hommerts, vanwaar hij 21 Febr. 1932 naar Voorthuizen vertrok. Hier maakte hij zich los van de Synodale be sluiten en diende sindsdien de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) In verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen kreeg de jubilaris met ingang van 1 De cember 1948 emeritaat. Het is de wens van prof, dr Jager dat de dag van 14 October a.s. onopgemerkt zal voorbij gaan. Het zal ongetwijfeld Maandagavond weer een gezellige drukte worden in en bij Hotel Hanenburg, waar de motorclub „J. C. Visser” een oriënteringsrlt voor auto’s en motorrijwielen organiseert. Het weer laat zich zeer gunstig aanzien en daarom mag een grote deelname ver wacht worden. Het is een mooie en een voudige rit die door de heren van der Werf en Waleweer in schema is ge bracht. De start is om half acht. Hel af te leggen traject is ongeveer 05 km. De gemiddelde snelheid waarmede ge reden mag worden is 36 tan. Zoals men reeds weet mogen ook niet-leden aan deze rit deelnemen. Er zal om de minuut wor den gestart. BELGRADO, 11 October. In een felle rede heeft maarschalk Josep Broz Tito, president van Zuid-Slavië, vandaag woedend verklaard, dat hij zijn troepen de zone A van het vrije gebied van Triëst zal laten binnenrukken, „op het ogenblik dat Italië bezettingstroepen in de stad laat binnenmarcheren”. „Wat hebben de Westerse geallieerden er bij te winnen als wij moeilijkheden met Italië krijgen?” vroeg Tito. Uitda gend zei hij: „Laat ons alleen optreden en eens zien wat er dan gebeurt”. Ernstig verklaarde hij: „Er kan geen vrede tussen ons en de Italianen komen, omdat dit voorstel (het Anglo-Ameri- kaanse besluit inzake Triëst) geen grondslag voor samenwerking met Italië vormt. Zij beseffen niet dat wij koel bloedig zijn en alles wat nodig is zullen doen.” Tito onthulde, dat hg eenheden van het Zuidslavische leger, die na de re cente manoeuvres goed geoefend waren en uitgerust met Amerikaanse wapens, tot dicht bij de Zuidshavisch-Italiaanse grens had laten oprukken. Hij temperde zijn woedende uitval met enige gematigde woorden. Roland Burton, 35-jarige luitenant- vlieger van de Britse luchtmacht, heeft de circa 20.000 km lange Christchurch- race in de snelheidsklasse gewonnen. In menig opzicht een verrassing, want het had er geruime tijd naar uitgezien dat de Engelsman Hodges, die het bestaan had met zijn Pr 7 rechtstreeks van Cey lon naar Perth in Australië te vliegen zonder op de Cocoseilanden te landen, met de eerste prgs zou gaan strijken. Deze Hodges kreeg in Perth moeilijkhe den met een generator en toen hg na twee uur nog niet was opgestegen moest zijn positie hopeloos worden genoemd. Niet alleen heeft Roland Burton be slag gelegd op de eerste prgs voor deze race, maar ook heeft hij op deze vlucht rond de halve aardbol binnen het etmaal alle bestaande lange-afstandsrecords aanzienlijk verbeterd. Hij legde de af stand af in de officiële tijd van 23 uur, 51 minuten en 7,2 seconden. Toen zijn Canberra-straalbommenwerper op het vliegveld Harewood bij Christchurch landde, werd hij luide toegejuicht door groepjes mensen, die daar urenlang in aanhoudende regenbuien hadden staan wachten. Hg was niet zo bijzonder ver moeid maar smachtte naar een kop thee. De enige Australische Canberra, die nog *an de wedstrijd deelnam en gevlo gen werd door „squadron leader” Peter F. Raw, kwam voor de tweede prijs in aanmerking, ofschoon dit het derde toe stel was dat op Harewood landde. Het tweede toestel, dat aankwam, was de R.A.F.-Canberra, bestuurd daor de lui- tenant-vlieger R. M. Furze. De reden van deze op het eerste gezicht averecht se prijsverdeling is, dat Furze een kwar tier eerder dan Raw uit Londen was ver trokken. De juiste, officieel erkende tijden, die de drie winnaars hebben gemaakt, zijn: 1. Burton 23 uur, 51 minuten, 7.2 seconden; 2. Peter Raw 24 uur, 32 minuten, 1.9 seconde; 3. Furze 24 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZANQ 55 Telefoon 3005 (K 5150) Vertrek van de K.L.M. Liftmaster Ir Dr Damme van London Airport. Als starter fun geerde de Duke of Gloucester, die op de foto met de vlag het vertrek sein geeft. HEEG. De P.I.T.-collecte heeft in Heeg opgebracht f 42.44. De reclasse- ringcollecte in Heeg f 18.93, in Hom melis f 18.35 en in Oudega (W.) f 20.27. Te dezer stede Is Zaterdagavond plot/ seling overleden de heer Gerrit S. Hof stra. Hij bereikte de leeftijd van 57 jaar. Vooral in zel- lerskringen was de heer Hofstra een zeer bekende figuur, hij was bestuurs lid van de Sneeker Zeil- club sedert 1925, en een groot deel van die periode tot heden haar voorzitter. Voorts was hij doorkneed als hij was op zeiltechnisch gebied, lid van de Zeilraad van de N.N.W.B., in allerlei zeilkwesties was zijn •stem gezaghebbend. Zoals bekend was de heer Hofstra steenhouwer van beroep, van zijn uitstekend vakman schap getuigt o.a. de restauratie van de wapens in het front van het bordes van ons stadhuis. De begrafenis zal plaats hebben Woensdagmiddag te 2 uur van uit de Mennozaal. GOAIJENGEA. Foar it wurk fan de Reclassearring is yn Offingawier en de helt fan Goaijingeamieden f 44.95 op- roun; in Goaijingea en de oare helt fan wylst yn Meiinoar Ook voor het Christelijk Lyceum al hier begint het nu te dagen, wat de huisvesting betreft. Zoals men in ons vorig nummer heeft kunnen lezen zul len het architectenbureau Reinalda en Teeuw te Leeuwarden en de architect B.N.A. de heer B. Leeman alhier Vrij dag 23 October namens het bestuur van de Ver. voor Chr. Middelbaar en Voor bereidend Hoger Onderwijs alhier het grondwerk aanbesteden voor het te bouwen Chr. Lyceum met conciërgewo ning op het terrein hoek Bolswarderweg en Hemdijk. Binnen afzienbare tijd zal dus het voor het doel totaal onbruik baar geworden voormalig H.B.S.-gebouw aan de Westersingel kunnen worden ver laten en een nieuwe, uitstekend geoutil leerde inrichting worden betrokken. Het architectenbureau Reinalda en Teeuw verstrekte de volgende gegevens om trent het bouwplan van het nieuwe Chr. lyceum met conciërgewoning: Het complex bestaat uit 2 hoofdvleu gels, een aulavleugel en een gymnastiek- vleugel. De hoofdvleugels met 2 ver diepingen, bevatten: 16 leslokalen, 5 vaklokalen en kamer voor de rector, conrector, docenten, administratie, leer middelen, leerlingen bibliotheek, onder- zoekkamer met kleedcellen en het ketel huis. rijkskundelokaal met kaartenkamer, een natuurkundelokaal met kabinet en don kere kamer, een scheikundelokaal met kabinet en kamer voor de amanuensis en een biologielokaal in verbinding met de botanische tuin en plantenvijver en een handwerklokaal. Aan de hoofdvleugels sluit de aula vleugel aan, bevattende een aula tevens muziekzaal en cantine met buffet, be- zoekersgalerij en toneel. De toneelacco- modatie omvat kleedkamers met toilets en stoelenkelder. Grenzend aan de westzijde van de aula ligt een terras in de binnenhof. De gymnastiekvleugel is met een overdekte gang verbonden aan het hoofdgebouw. In deze vleugel zijn onder gebracht een kelder voor 350 rijwielen, een gymnastieklokaal met kleed- en waslokalen, toilets en 12 douche-cellen. Boven de kleed- en wasruimte ligt een tekenlokaal met kabinet. De rijwielkelder is via een overdekte -•/■> -z BA V" L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1