Belgisch vliegtuig verongelukt n Kinderen luisteren naar Fulco’s avonturen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Aanwinst voor de Friesche Uitvaart verzorging Krite Snits hie gasten 108e Jaargang No. 82 Vrijdag 16 October 1953 Redacteur» L. KIEZEBRINK Avro-tournée Dubbel Op En maken zijn kasteel Raadsvergadering W ymbritseradeel Overweldigende belangstel ling voor missieavond Pater de Vries 44 SLACHTOFFERS - Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 - Ret Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER CUURANT. SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Ü- b De Jounpraters spilen „Hüs op san” fan dr D. Raima Lichting 1952 I 22 Nov< naar huis De opvolger van ir v. d. Molen Nieuwe liederen op het carillon Piano-recital niet door- Begrafenis Gerrit Hofstra gegaan Snoek van 23 pond „Hüs op san' - L Ji i FRANKFORT a. d. MAIN. Vier-en-veertig mensen hebben Woensdagmid- komen. e Bolswarder onder de slacht offers. Onder de veertig passagiers van de Convair bevonden zich drie kinderen. De Sabena heeft onder alle voorbe houd Woensdagavond een passagierslijst gepubliceerd, waaruit blijkt dat er zich aan boord van het verongelukte toestel één Nederlander bevond, van wie alleen bekend is dat hij Dirk van den Oever heet en op 9 Juli te Bolsward is geboren. SNEEKER NIEUWSBLAD Weet u wat een „blijde” is? Een soort wipplank, niet bemand met kinderen, maar met twee kisten vol stenen. Trek het ene eind naar beneden, laat het los en de stenen zullen met kracht naar het belegerde kasteel geslingerd wor den! Zo worden de blijde en „de kat”, ook al zo’n middeleeuws werktuig, be schreven in boeken als Fulco de minstreel. Toen we Maandagmiddag de boven zaal van de leeszaal bezochten, is ons een blijde gedemonstreerd. Een kleine ongevaarlijke, een zeer primitieve van karton en lucifersdoosjes, maar voor de jongens van de leesclub is de werking van zo’n instrument volkomen begrijpe lijk gemaakt. De jeugdleesgroepen in de leeszaal. Ja, om daar iets meer van te weten gin gen we dan Maandag de leeszaal binnen. We vonden 15 jongens van 9 tot 12 jaar verzameld om de leidster van de lees- groepen, mej. Hanny Hoogland. Zij hin gen aan haar lippen, om een veel ge bruikte term te gebruiken, want Fulco is een trouwe dappere kameraad en hij beleeft spannende avonturen. „Spannen de” boeken, dat vragen de kinderen tegenwoordig en natuurlijk zorgt de leidster er ook voor, dat er gezonde spanning is in de boeken die zij voorleest. Maar dan niet de spanning van allerlei gezochte avonturen, die sommige schrij vers menen te moeten fantaseren, maar Verscheidene mensen die aan het werk waren in de buurt van de plaats waar de Convair was neergestort hadden nog de tijd om, hoewel het wrak al brandde, enige inzittenden allen doden uit de romp te bergen. Maar spoedig laai den de vlammen zo hoog op dat niemand meer in de buurt kon blijven. De reddingscolonnes van het vliegveld, waar men de gehele ramp had kunnen volgen, drongen, toen het geweld van het vuur was bedwongen, in de cabine door. Wat zij er zagen was afschuwelijk. De meeste passagiers waren onherken baar verminkt. Het bleek in vele geval len niet eens meer mogelijk om het ge slacht van de passagiers vast te stellen. In een hoek, dicht bij de deur, vond men het stoffelijk overschot van een vrouw. Zij hield haar baby aan haar borst ge klemd. Het toestel is terecht gekomen in een bos, evenals indertijd de Koningin Ju liana van de K.L.M., die ook dicht bij Rhein-Main neerstortte. Toekomstplannen voor de leesgroepen. bruikt moet worden. En dat is nu juist een bezwaar. Nooit kan het expressie- werk op een tafel blijven staan, altijd moet het weer afgebroken worden en meegenomen naar huis. Nooit kan een kind na het leesuur een stukje klei met gretige handen vormen omdat het nu juist een inspiratie krijgt, zelfs karton of papier kan niet verknipt worden om dat we voorzichtig en heel netjes moeten zijn op de vloerbedekking. Er kunnen geen boeken blijven liggen, er kan ook geen tafel of kastje staan met die on ontbeerlijke „naslag”boeken. U weet wel, dierenboeken, die kastelenboeken, of de natuurserie, die nog zo veel ge- Advartentlepriji 15 ct. per rn.m. Bij contract (handalsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, $neek. ging, bewijst wel haar groei. Begonnen met vijftig mensen in Leeuwarden, telt de Friesche Uitvaartverzorging thans ver over de tienduizend leden. De afde lingen hebben een eigen bestuur en de bestuursleden ontvangen geen enkele beloning voor hun vaak vele werk. Zij doen het in het algemeen belang. Aan het slot van zijn toespraak roemde hij nog de activiteit van het Sneker bestuur, dat onder de bezielende leiding van zijn voorziter voor een grote groei van het district Sneek heeft gezorgd en sprak de hoop uit dat de totstandkoming van deze rouwkamer een vingerwijzing zal zijn voor de andere afdelingen. De heer Mol bracht de gelukwensen van het district Bolsward over. Ook hij roemde- de voortvarendheid van de af deling Sneek, die hier werkelijk iets moois tot stand heeft gebracht. De af gevaardigde van Bolsward hoopte op een vruchtbare samenwerking tussen zijn afdeling en die in Sneek, nu beide van de diensten van de nieuwe bode, de heer G. v, d. Heide, gebruik zullen maken. Zaterdagmiddag van 35 en ’s avonds van 79 uur is er voor belangstellenden gelegenheid de nieuwe kamer te bezich tigen. wel de goed weergegeven werkelijkheid van jachtavonturen in de wildernis of ridderverhalen als „Fulco”. Zulke boe ken geven de leidster gelegenheid „ter loops” te wijzen op verschillende din gen; het leven van dieren en planten, het leven in en om de middeleeuwse kastelen. Dan komen er ook andere boeken bij te pas. Boeken met beschrij vingen en platen van dieren, met afbeel dingen van Nederlandse kastelen. Want dat is een van de doelèinden van dit voor lezen van met zorg uitgezóchte, getoon de en besproken kinderboeken; het kind meteen dichter te brengen bij die andere boeken, die gewoonlijk voorbij gekeken worden als saaie boeken, en die wij wel „studie”boeken noemen. Een ander doel is het kind te brengen tot expressiewerk. De leidster vertelde ons dat er op dit punt in de leesgroepen al veel is bereikt. Dikwijls wordt een treffend voorval uit een boek uitgebeeld in karton en jjzer- draadpoppetjes. Volledige boeken zijn zo gemaakt en deze winter zal er hopelijk gewerkt worden aan zo’n middeleeuws kasteel met kerkers, bijgebouwen, bele gerden en belegeraars compleet met „kat” en „blijde”. Misschien kan in het voorjaar dit werk eens tentoongesteld worden, als aldus mej. Hoogland de kinderen het onderwerp vasthouden. Want natuurlijk kent ook dit werk z’n ups en downs, al wil het ons voorko men dat er meer op- dan neergang te zien is. Vier jaar geleden werden deze leesgroepen begonnen, naar ’t voorbeeld van enkele grote steden, waar men dit werk ook kent, met ongeveer 8 kin deren. Dit aantal groeide snel aan, en nu bezoeken zo’n 90 kinderen geregeld de bovenzaal in de leeszaal. Maandag komt de groep jongens waar wij op be zoek waren, Dinsdag een groep meisjes, terwijl de hele Woensdagmiddag bezet is met drie „gemengde” groepen vari ërend in leeftijd van 612 jaar. Een mooi resultaat van werk, dat eigenlijk volkomen onbekend is bij velen en niet aan de weg timmert. Of ze nog wensen heeft voor de toe komst? vroegen we de leidster. „Natuurlijk heb ik nog wel wensen voor de toekomst”, aldus mej. Hoogland. En dat is r .aar goed ook, want werk dat in onze ogen volmaakt „af” is, verliest te spoedig onze volledige belangstelling. Onvervulde wensen wakkeren het enthousiasme aan, dat juist nodig is om werk met een idealistische achtergrond te kunnen doen. Welke wensen er zijn? Zoals u gezien hebt, hebben de leesgroepen onderdak gevonden in de bovenzaal van de lees zaal. Een mooie ruime lichte zaal, die echter ook voor andere doeleinden ge- A1 enkele jaren, zo deelde voorzitter K. J. Bijlsma in zijn openingswoord mede, liep het bestuur van het district met plannen rond om een dergelijke ka mer in te richten, maar de financiën staken steeds een spaak in het wiel. Dank zij veel medewerking van de leden is het doel: de mogelijkheid te scheppen om de doden op rustige en passende wijze uit te dragen, bereikt. De afdeling Sneek prijst zich gelukkig, dat zij thans ook op dit onderdeel aan de eisen kan voldoen. Onder passend orgelspel gingen daar na de gordijnen op zij en konden de aan wezigen kennis maken met de stem mingsvolle sfeer van de nieuwe kamer, die door de heer A. Tromp van het Grootzand is gestoffeerd. Voor het centraal bestuur in Leeu warden voerde daarna voorzitter J. Jon- gebloed het woord. Hij wenste het dis trict Sneek geluk met de prachtige rouwkamer en prees de grote ijver, wel ke het bestuur bjj de totstandkoming er van aan de dag heeft gelegd. Bij de oprichting in 1937 van de Coöp. Ver. heeft zij zich als hoofddoel gesteld: het verbeteren van het uitvaartwezen, met als nevenstellingen: af schaffen van het fooienstelsel en verzorging van nette, beschaafde begrafenissen tegen verant woorde prijzen. Dat er in Friesland be hoefte was aan een dergelijke vereni- Ondanks veel concurrentie, was het bezoekersaantal Dinsdagavond aan de Avro-uitvoering in Geb. v. Chr. Belan gen niet onbevredigend te noemen. De voorzitter van het district Friesland van de Avro, de heer Jensma uit Leeuwar den, heette de aanwezigen welkom en Roland Wagter opende „Dubbel Op” op z’n bekende vlotte wijze. Dick Harris gaf een zeer goed jongleernummer. Wat deze knaap, tevens pianist, met o.a. drie sigarenkistjes en een racket en twee stokjes, deed was fantastisch. Wagter’s komische nummer forantwurde. De dialooch is libben en skerp en al dizze eigenskippen sette de spilers foar in swiere opjefte, tomear om’t de Jounpraters mei fjouwer mins- ken in alve rollen bisette moatte. In inkele kear kin men fornimme, dat it stik eins troch to min minsken spile wurdt, Iykas yn it bigjin fan it twadde bidriuw, dêr’t petear hwat to lang rut- sen wurdt om in spiler gelegenheit to jaen him to forklaeijen, mar fuortdaliks steurend is dit net. Lammert Popma hat üs yn ’e rol fan Reinder Wening it béste foldien. Hy spile rêstich en breedüt, op en top de bihearske, wisse sakeman. Tine Winters, dy’t trije rollen to spyl- jen hie, koe dêrta soms net genóch nuan- cearing yn har stim bringe en hwer’t hja .soks bisocht, klonk it hwat forsearre. Lykwols liet hja as Luts Aitsema bi- nammen yn it slot fan it léste bidriuw treflik toaniel sjen. Jan Oreel wie as de filosophyske klerk Liuwe Lok pürbêst, hoewol soms hwat to alderwetsk. Itselde moat sein wurde fan syn rol fan Wibren Fridsma, de aid arbeider. Taeke Zuidema, dy’t ek trije rollen to spyljen hie, wie yn alle trije rollen op syn plak. De nije coulissen fan Amicitia (tige moai!) diene it yn it earste en léste bi driuw better as yn it twadde. As wy it gehiel oersjogge, leauwe wy dat de Krite Snits op in béste joun wer- omsjen kin as in weardige iepening fan it kommende winterskoft. Foarsitter Van der Werf, dy’t yn syn iepeningswurd in koarte taljochting joech op it stik, frege it omtinken efkes fan de lju foar de wichtige dingen, dy’t der op it Fryske mêd bard binne of noch to barren steane. Hy die de leden troch, dat der op’t heden in foech 1300 leden by de Krite binne. Nije leden kom- me nou tonearsten op in wachtlist. Der waerd noch in wurd fan öfskie rjochte oan Ir van der Molen, de eardere foar sitter fan de Krite, dy’t ynkoarten Snits forlitte sil, It dounsorkest Schuil spile yn de skof- ten passende muzyk. Nei ófrin koe der troch de leafhawwers yn ’e foyer noch dounse wurde. v. d. K. De lichting 1952 I gaat op 22 Novem ber met groot verlof. Het bijbehorende kader zal in Maart 1954 naar huis gaan. De lichting 1952, aldus de informaties dag^de dood gevonden toen een Convair van de Belgische luchtv^rtmaatschap-f opgeroepen met tussenpozen van vier maanden. De eerste van deze drie groe pen is op 22 November aan de beurt voor groot verlof, met uitzondering van de specialisten, die zoals gebruikelijk twee jaar in plaats van twintig maan den dienst doen. Als opvolger van ir H. v. d. Molen, rjjkslandbouwconsulent te Sneek, is aan gewezen ir R. Veenstra, die zich op het ogenblik reeds in zijn functie inwerkt. Tot dusver was ir Veenstra ingenieur bij de rijksvoorlichtingsdienst in Scha- gen. Hij is Fries van afkomst, aldus meldt de L. C. Ir van der Molen zal 1 November a.s. een functie in het parti culiere bedrijfsleven aanvaarden. De stadsbeiaardier Flucie v. Bergen is begonnen met het aanbrengen van nieu we liederen op het mechanisch speel werk van het carillon. Het zijn héél uur Fryske sang „O, rólje oer bou en grei- de” van F. R. Dykstra; half uur „Moe- derke alleen” van J .P. J. Wierts. Onder grote belangstelling vooral uit de zeilwereld is Woensdagmiddag op de algemene begraafplaats alhier het stof felijk overschot van de heer Gerrit Sjoerd Hofstra ter aarde besteld. De begrafenis geschiedde vanuit de Menno- zaal, waar ds. M. van der Meulen een rouwdienst leidde. De S.Z.C.-vlag en een schat van bloemen dekten de baar. Aan het graf werd eerst het woord gevoerd door burgemeester Rasterhoff, die de echtgenote van de overledene de deelneming van de gemeente betuigde en het symbolisch noemde dat de Sneker kleuren de baar dekten. Want Gerrit Hofstra nam door zijn werken voor de zeilsport een bijzondere plaats in onze stad in. Daarom past bij dit af scheid een woord van erkentelijkheid voor al hetgeen hij voor Sneek heeft gedaan. Ook memoreerde spreker nog zijn vakmanschap als steenhouwer en zijn liefde voor zijn werk, hetgeen o.m. tot uiting kwam bij de restauratie van de wapens in het bordes van het stad huis. Zijn heengaan laat een lege plaats open, maar spreker hoopte dat mevr. Hofstra de kracht en de sterkte mocht ontvangen om het zware verlies te dra gen. De heer J. Tuil sprak woorden van deelneming namens de Sneeker Zeilclub, met welke vereniging Gerrit Hofstra door sterke banden was verbonden. Acht en twintig jaar gaf hij zijn beste krach ten aan de club, waarvan de laatste toen hij voorzitter was, wel de moeilijkste wa ren. Nooit ontbrak Gerrrit op de be stuursvergaderingen en van zijn gede gen kennis van de zeilsport hebben tal lozen geprofiteerd. De clubvlag die thans zijn baar dekt, heeft Gerrit altijd hoog gehouden en hij heeft er steeds voor geijverd dat zij zuiver en rein bleef. In zijn geest zullen wij doorgaan tot bloei van zijn club. Ds. M. v. d. Meulen sprak nog een enkel woord, waarna de heer J. Lange- raap, een zwager van de overledene, dankte voor de woorden van troost en de belangstelling. Het ongeluk gebeurde om kwart voor vier. Enige minuten eerder was het vliegtuig van Rhein-Main opgestegen met Brussel als bestemming. Het kwam uit de richting van de Oostenrijkse stad Salzburg. Zeer kort na het opstijgen zag men op het vliegveld dat er iets niet in orde moest zijn. Het toestel verloor plotseling zeer snel hoogte, wist toen weer wat te stijgen en stortte vervol gens vrijwel loodrecht neer. Er deed zich een zware ontploffnig voor, na weinige seconden al gevolgd door een felle brand die het ónmogelijk maakte het wrak dicht genoeg te naderen om hulp te kunnen verlenen. Zeer waarschijnlijk leefde er op dat ogenblik al niemand meer. Het piano-concert dat Else Bruinsma Dinsdag in de foyer van Amicitia zou geven is niet doorgegaan. De heer O. Johannes- te Lemmer ving in de Kuindervaart (N.O.P.) een snoek van 23 pond. Hij had ruim een uur nodig om de snoek die 1.10 m. lang was, op de wal te krijgen. „En in elk, dy’t dizze myn wurden heart en dêr net nei docht, sil lykje op in i dwaes man, dy’t syn hüs boude op it s&n. En de stjalprein flapte del, en de berch- i streamen kamen, en de stoarmen rüsden en sloegen tsjin dat hüs oan, en it foei yn en syn fal wie great”. (Matt. 8 26, 27). Dit bibelwurd is it thema fan it stik, dat de Jounpraters ünder lieding fan Lammert Popma Woansdei-to-joun foar l de leden fan Krite Snits fan it Selskip foar Fryske tael- en skriftekennisse yn i Amicitia opfierd hawwe. Op Tongersdei it it foar de twadde kear op ’e planken brocht; de tredde en fjirde ütfiering sille nije wike Tiisdei en Woansdei wêze. Reinder Wening is yn dit stik de greate sakeman, dy’t syn hüs op san boude. Hy tinkt allinne oan himsels en giet bij need oer liken hinne om syn doel to birikken. Hurd en wreed is er foar it persoaniel fan syn fabryk. In ingenieur fan in konkurrint keapet er om, om sa syn fabryksgeheimen yn bannen to krijen. Dêrtroch sil syn konkurrint der ünderstrüpe en wurdt de ingenieur de dea ynjage, mar soks let him neat. Hy siket forsetjes mei syn sekretaresse en tinkt hjirby ek allinne oan himsels en bikroadet him der net.om, oft er it lib ben fan it fanke ek stikken makket. Sa wurdt yn it earste bidriuw dizze Rein der Wening skerp üttekene, in man sün- der leafde en in glêshurde egoïst. Yn de beide oare bidriuwen docht dan bliken, dat it hüs dat Reinder Wening him boude op san stiet. It wurdt ünder- groeven en it stoart op’t lést yn. De ingenieur, dy’t de fabryksgeheimen for- ret hat en yn wanhoop de han oan him sels slacht, hat in bekentenis efter lit- ten, Luts, de frou fan Aitsema, de kon kurrint, eardere faem fan Reinder, dy’t er slüpe litten hat, om’t er in frou mei jild krije koe, forskuort it brief dêr’t de bekentenis yn stiet en makket der gjin gebrük fan om Reinder oan to bringen. Dan wurdt de greate Reinder Wening lytsman; hy komt ta in ynkear, as er sjocht, hwat de leafde, dy’t hy nea kend hat, foar in minske wêze kin. Dit stik is grif in oanwinst foar it Fryske toaniel. It hat sterke spanningen en alle karakters binne psychologysk Verschijnt: DINSDAG? cb VRIJDAGS. Administratief Comb. Drijlhaut-Kiezefarinlcti. Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Vergadering van de raad der gemeen te Wymbritseradeel op Donderdag 15 October, ’s morgens 8.15 uur. Voorzitter: burgemeester F. Tjaberings; secre taris de heer K. Visser. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Osinga. Na opening op de gebruikelijke wijze worden de notulen der vergadering van 1 September op advies der commissie onveranderd vastgesteld. Een aantal in gekomen stukken wordt voor kennisge ving aangenomen. Van de heer J. W. Bruinsma te Bols ward wordt een perceeltje grond te Nij* huizum, groot 115 m2 voor f50.aan gekocht voor het maken van een zwaai- plaats. De Geref. school te Hommerts wordt medewerking verleend voor aanschaffing van een nieuwe kachel. Het voorstel van B. en W. om een ver zoek van de R. K. school te Heeg in zake verbouw van een lokaal af te wij zen welk voorstel opgenomen is in ons vorig nr. wordt z.h.s. aangeno men na een opmerking van de heer Schengenga. Eveneens worden aangenomen de voorstellen van B. en W. tot onbewoon- baarverklaring van woningen en tot verhuur van de doodgraverswoning te Ypecolsga, welke voorstellen eveneens feeds zijn vermeld in ons vorig nummer. Hierna sluiting. Het college van B. en W. en de raads leden besteden deze dag verder met een rondtocht door de gemeente. Een lang gekoesterd ideaal van het district Sneek van de Coöp. Ver. Friesche Uitvaartverzorging is in vervulling gegaan. De afdeling bezit thans een rouw kamer, welke zy bjj begrafenissen in de benedenzaal van het gebouw Fre- dehiem aan het Kleinzand kan inrichten. Aan de service die de Friesche Uit vaartverzorging haar leden reeds biedt, is derhalve een nieuwe toegevoegd. pij Sabena in vlammen neerstortte op enkele kilometers ten Westen van het Frankforter vliegveld Rhein-Main waar het kort tevoren een tussenlanding had gemaakt. De lucht was helder en het zicht zeer goed, zodat honderden mensen de ramp voor hun ogen zagen gebeuren. Slechts enkele seconden nadat het vlieg tuig de grond had geraakt was er al volop hulp aanwezig, maar er viel niets meer te redden en de leiding van het vliegveld moest bekend maken dat alle veertig passagiers en de vier leden van de bemanning om het leven waren ge heimen voor ons bevat. Er kan ook geen hoekje zijn voor de zesjarigen, waar ze werkelijk goede prentenboeken en eerste leesboekjes zullen vinden. Een kinderleeszaaltje, om maar onze grootste wens te noemen,zou met één slag al deze kleinere wensen kunnen ver vullen. Als dat er kwam, zo’n zaaltje, waar plaats is voor de boeken èn voor de kinderen, kon het werk van de lees groepen uitgebreid worden met een an der belangrijk stuk werkkinderen wegwjjs maken in een leeszaal, biblio theek en catalogus. Weet u wel hoe weinig volwassen mensen zich werkelijk thuis voelen in een bibliotheek? En hoe weinig mensen een bepaald boek kunnen opzoeken in een catalogus? Als we nu weten dat alle bibliotheken en catalogi naar hetzelfde recept zijn ingericht, dan is het toch de moeite waard dat recept eens te bestuderen, opdat wij ons in elke bibliotheek thuis zullen voelen, en de weg naar de cultuurschatten zullen we ten te vinden. Het is maar een weet! Een kwestie van even leren, zoals we moeten leren een spoorboekje te lezen. Dat leren de kinderen op school. En de Deense kinderen leren op school hoe ze een boek in een catalogus moeten op zoeken. Zo ver zijn onze scholen nog niet maar hier ligt wei een taak voor een jeugdleeszaaltje, dat hopelijk eens in Sneek gesticht zal kunnen worden. Tot zover citeren wij de woorden van mej. Hoogland. Het werk dat zij met zoveel enthousiasme propageert is, met primitieve middelen en onder moeilijke omstandigheden, begonnen in de lees groepen. Moge dit werk uitgroeien en vervolmaking vinden in een jeugdlees zaaltje. Onze kinderen zullen het waar deren, en.de soms kwijnende lees zalen zullen in de toekomst merken dat ze er trouwe en ter zake kundige be- aosters dpor hebben gekregen! Gisteren werd ten bate van het zo zwaar geteisterde missiegebied van pa ter de Vries die zich thans in onze stad bevindt een avond belegd in het St. Jozefgebouw. De Fleurmakers van Woudsend zorgden voor gepaste muziek, terwijl de Friese voordrachtkunstenaar Wiebren Altena van Makkum met zijn speciaal voor deze avonden samenge stelde repertoire een enorm succes oogstte. Ook de film „Opa weet het be ter” met in de hoofdrol de bekende komiek Hans Moser viel zeer in de smaak. Pater de Vries schilderde in treffende bewoordingen de missionering in Afrika, speciaal dan wat zijn missie post betreft. De belangstelling voor deze avond was dermate groot dat men met geen mogelijkheid de mensen kon ber gen, zodat op het laatste moment be sloten is heden (Donderdagavond 8 uur) nogmaals eenzelfde program in St. Jo zef te laten afdraaien, zodat zij die gis teren teleurgesteld werden alsnog de gelegenheid hebben deze mooie film te zien en tevens ook Wiebren Altena kun nen beluisteren. De netto-opbrengst van de eerste avond was ruim ƒ450. 24. rg. 6 7. en Roland „Reclame televisie” was een vondst en goed uit gevoerd. Het muzikaal intermezzo met Sid Hamilton (Pierre Palla) aan het Avro Hammondorgel, zang van Ans Heydendaal (in de plaats van Mieke Telkamp) en Joop de Knegt verwekte een storm van applaus. Vooral de wijze waarop Sid Hamilton zijn instrument be speelde. Wat men zeer goed kon volgen omdat de organist met de rug naar het publiek zat, had ieders bewondering. Joop de Knegt kweelde wat zoetelijk, Ans Heijdendaals geliefde stem klonk heerlijk. De Wama’s brengen hun dwaasheid nog steeds op onnavolgbare wijze en Tobi Rise deed er nog een schepje bovenop. Na de pauze was het grote podium omgetoverd in een Tiroler dorpsgezicht waar de Tiroler Holzhacker Bub’n lus tige wijsjes speelden, waar Gerda Ziller, Corrie Vroons en Hans Wiljon even lus tig zongen en jodelden en Rob Milton, ja zelfs de Wama’s de vreugde kwamen verhogen. Juultje Cambré verdient apar te vermelding voor haar posthoorngalop en de zang van Truce Speyck en Dolf Driessen was een lust voor ’t gehoor. De selectie uit „lm Weissen Rössl” was kostelijk. De dirigentenwedstrijd, waar drie dames uit het publiek het orkest leidden, was een aardig intermezzo. Het ensemble had er zelf schik in en speelde, acteerde en deed dwaas en genoeglijk tot het einde toe. De zeer goede decors wa ren van Henk Corduwener. Er werden enige nieuwe leden gewonnen. Een pret tige avond, eigenlijk iets te overdadig, maar hij zat zeer goed in elkander.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1