Besluiten van de Grote Drie I - MB Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST KAMER VAN KOOPHANDEL AGENDA Afscheid van Zuster KI. Mensinga I rt 5 108e Jaargang No. 83 I Redacteurs L. KIEZEBRINK Dr. D. Kalma overleden Tweede Missieavond Uniform-actie Harmonie Politiek Jongeren contact Snitser Frysk Forban Brand Twee Kamerleden gehuldigd Straaljager in zee gestort Benoemd Een symbiose klasse in Bolsward Hoe laat landt de ir. Damme? Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Dinsdag 20 October 1953 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Afscheid personeel R.K. Jongensschool Friesland en de Europese beweging Bevestiging en intrede Ds. C. G. Wiegers Na 32 jaar wijkverpleging in N.O.-Wymbritseradeel 4 s |WM Andermaal: Oliebollendag zo Het Comité. ie L mei 135. Zuster Mensinga en haar bruidegom de heer H. Smid tijdens de receptie. Ook de tweede missie-avond j.l. Don derdag van pater de Vries Is uitstekend geslaagd. De opbrengst was die avond f 160.42, waarmede het totaal van beide avonden te Sneek op f 617,05 kwam. Mogelijkheden kostenverlaging voor ondernemers in Friesland. De kamerkring Friesland van de chris- lyk historische Unie heeft Saterdag te Leeuwarden twee leden, die deze partij gedurende lange tijd in de Staten-Gene- raal hebben vertegenwoordgd, gehul digd, nl. mr R. Pollema, te Leeuwarden, die 12 Juni jl. 25 jaar lang Eerste Ka merlid was en de heer J. A. Bakker te Menaldum, die van 1918 tot 1946 zitting had in de Tweede Kamer, en 3 Juli jl. dè tachtigjarige leeftijd bereikte. De verga dering trok zeer veel belangstellenden, onder wie leden van Eerste en Tweede Kamer, Statenleden en burgemeesters. De heren Bakker en Pollema werd ieder een wandbord en mevrouw Polle ma een bloemstuk aangeboden. Donderdag 29 Oct. Waterschap „Heeg” Vergadering van Volmachten des voorm. 9.30 uur in het Café van H. J. Visser te Heeg. Donderdag 29 October, ie Abonnements concert G.O.V. (Zie adv.) Maandag 19 October. Amicitia Theater Sneek. ’s Avonds 8 uur „lm Welssen Rössl”. AL- 24, Jrg. 6 7. SNEEKER NIEUWSBLAD werkzaam is geweest, officieel afscheid van haar nemen. Men belegde een re ceptie in de gezellig met bloemen ver sierde zaal van Aere Perennius, en vele bestuursleden, doktoren, verpleegsters, oud-patiënten en vrienden, kwamen daar om haar en haar a.s. man, de heer H. Smid, de handen te drukken. We merk ten o.a. op: de doktoren R. v. d. Meu- len, Lofvers, Mevrouw en dr Ubbens, die Zuster Mensinga 30 jaar in haar werk heeft gekend Geen wonder dat dr Ub bens haar een extra hartelijke handdruk gaf. Hij bracht de wens van de doktoren over dat Zuster Mensinga haar opvolg ster wel goed instructies zou willen geven over haar werk, want de nieuwe- inge noest het precies zo doen als zij, anders werden ze te onwennig! De voorzitter van de Ver. voor Wijk verpleging, de heer H. J. Glastra van Maandag 19 October. Bouwkas Noord- nederlandse Gemeenten. Voorlich tingsavond in Café Piso. ’s Avonds 8 uur. HEEG. De heer M. Jagersma is be noemd bij de Postchèque- en Girodienst te ’s-Gravenhage. Hij is thans werk zaam op het arbeidsbureau te Sneek. Dezer dagen is te Sneek, aldus meldt het Friesch Dagblad, een politiek jonge ren contact gevormd, met het doel de belangstelling voor politieke en sociale vraagstukken onder de jeugd te bevor deren. Het ligt in de bedoeling deze win ter vier vergaderingen te beleggen, waar bepaalde onderwerpen van verschillende kanten zullen worden belicht. De eerste vergadering, waaraan wordt deelgeno men door de C.H. Jongerengroep, De Nieuwe Koers (P.v.d.A.), Arjos en R.K. jongeren, zal worden gehouden Vrijdag avond 6 November in Aere Perennius. In de gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel is meegedeeld dat aan de N.S. is verzocht ook bij de overweg te Wieuwerd een betere bevei liging in te voeren. De Voorzitter ver enigde zich met de door zijn collega van de Kamer voor Twente en Salland ge- uite bezwaren tegen de aardgaspolitiek der regering. maar de ogen bleven jong en helder. De banden om de fiets waren niet zo best meer, er kwam zelfs een tijd dat ook de restjes het begaven. Zuster zat drie we ken lang zonder banden, en toen werd ze geholpen. Maar in die drie weken kwam ze ook bij de patiënten, met of zonder rijtuig... ze kwam! De oorlog ging voorbij en het werk in de wijk wij zigde zich, zegt Zuster Mensinga. Er kwamen nu zo veel injectie patiënten. Maar ook dat werk was mooi, want pa tiënten zijn persoonlijkheden die je apart moet behandelen, en verpleegwerk kan nooit machinewerk worden. Toen Zuster 25 jaar „in de wijk” was wilde ze niet gehuldigd worden, omdat ze ge noeg voldoening aan het werk had. Ze maakte nog vijf jaar vol en daarna nog bijna twee jaar en toen kwam de tijd dat Zuster afscheid moest nemen van haar wijk. Ze had trouwplannen en sloot deze 32-jarige periode in haar leven af. Drie moeilijke dagen kende ze nog; ze ging met haar opvolgster, Zuster A. Bos van Groningen, langs haar zieken en nam afscheid. Ook van de bedpatiënte die ze nu al vier jaar helpt en die geen woorden, maar wel tranen kon vinden. Donderdag 22 October, ’s Avonds 8 uur in zaal Hanenburg lezing ex-kapt. R. P. P. Westerling. Vrijdag 23 October te 3.30, 7 en 8.30 en Zaterdag 24 October te 10.30, 3, 5 en 8 uur Kookdemonstratie met de Snelkookpan in zaal Fredehiem, onder auspiciën van de heer J. Baan- stra. De heer Th. W. Zandstra stelde een voor de ondernemers in Friesland zeer belangrijk punt aan de orde. Met vreug de had hij ervan kennis genomen, dat er naar gestreefd wordt het verschil in be loning van de werknemers in de diverse gemeenteklassen te laten verdwijnen. De eerste stap hiertoe wordt gedaan bij de komende loonsverhoging. In de eerste plaats is dat verheugend omdat er dan eindelijk eens aan de wens: gelijk loon voor gelijke arbeid, wordt voldaan. In de tweede plaats is het verheugend, om dat hierdoor het euvel van het wegzui gen van de beste krachten naar het centrum des lands zal verminderen. Bo vendien zal de verhoogde beloning het levenspeil in Friesland verhogen. Er zit echter ook een „maar” aan de zaak. Tot dusver was het verschil in de lonen in de meeste gevallen in staat om de in Friesland hogere kosten verge leken bij het centrum op te heffen. Als het toonverschil nu gaat verdwijnen, dan moet tegelijkertijd het verschil in kosten verdwijnen opdat de spreiding der industrie behouden kan blijven en door kan gaan. Na deze inleiding deed spreker enkele suggesties ter verlaging van de onkos ten van de Friese ondernemers. Zoals bekend, zijn de telefoon-, reis- en vracht kosten voor bedrijven hier in het alge meen belangrijk hoger dan voor de on dernemingen in het centrum. Op Dinsdag 20 October a.s. ’s avonds 8 uur is er in het St. Jozefgebouw een bijeenkomst belegd waar voor alle be langstellenden gelegenheid zal zijn af scheid te nemen van de heer Y. de Jong en mej. M. Schmidt, die respectievelijk 31 en 21 jaar aan de R. K. Jongens school werkzaam zijn geweest. Het schoolbestuur verwacht dat velen van hun ’angstelling zullen doen blijken. De hoofden van scholen in het Weste lijk deel van Friesland zjjn Vrijdag door de inspecteur van het Nijverheidsonder wijs, de heer J. L. G. Faber, voorgelicht over een tot nu toe in Friesland onbe kende onderwijsvorm, namelijk de sym biose („samenleven”) tussen verschillen de schooltypen. De inspecteur wilde de hoofden een ééndaagse technische cur sus aan de lagere technische school met leerlingen van het zevende en achtste leerjaar, eventueel ook met Ulo- en H.B.S.-leerlingen laten volgen. Bij deze vorm van onderwijs zouden beide school typen (technisch onderwijs enerzijds en Ulo en H.B.S. anderzijds) gebaat zijn, terwijl de beroepskeuze volgens de in specteur zou worden vergemakkelijkt. Het plan bestaat in het eerstkomende leerplan in Bolsward een dergelrjke sym- bioseklasse te stichten. Ook elders in ons land wil men dergelijke proeven nemen. Natuurlijk wilde ook het bestuur van de Ver. voor Wijkverpleging in de N.O.- hoek van Wymbritseradeel, waar de scheidende wijkverpleegster lang Conferentie van ministers van buitenlandse zaken van Enge land, Frankrijk en Amerika Vrij dag in Londen. V. 1. n. r.t G. Pidault (Frankrijk), Foster Dulles (V.S.) en Anthony Eden (Engeland), Dinsdag 20 October. Nijholt’s Naai machinehandel demonstreert met de Meister zig-zag-machines in Hotel Hanenburg, 's Middags 2.305.30 en ’s avonds van 710 uur. Voor Oude- ga (W.), Woudsend, Heeg en Bols ward, zie adv. vorig nr. Donderdag 22 October. Amicitia Thea ter, Sneek. ’s Avonds te 8 uur: „Wat gebeurde er met Hitler?” Donderdag 22 October. Huishoudelijke vergadering van de Vrouwenbond Party v. d. Arbeid, ’s Avonds 8 uur in het Piter Jelleshüs. Vrijdag 23 October. Vergadering van het Actie-Comité Sneker Winkeliers in zaal Piso. ’s Avonds 8 uur. Groen-witte Europavlaggen wapperden Vrijdag en Zaterdag in de straten van de Friese hoofdstad, want Leeuwarden stond die dagen in het teken van de be weging voer een federaal Europa. Op verscheidene bijeenkomsten werd Vrij dag en Zaterdag; aandacht hiervoor ge vraagd. Vrijdag is de eerste bijeenkomst geopend door de heer S. Nijholt en daar na heeft mr C. van Rij, algemeen voor zitter van de Nederlandse beweging van Europafederalisten over de betekenis van een Verenigd Europa gesproken. Des avonds werd een Europaforum ge houden. Leden van het forum, dat on der leiding stond van de heer C. van Rij, waren: mevrouw A. J. P. Wibaut van Castel, pater prof, dr Th. Keule- mans en B. E. F. Meyer de Vries. Zater dagmiddag werd een forum voor de jeugd gehouden onder leiding van de heer J. G. S. Bruinsma, burgemeester van Bolsward. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.— per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Voorts heeft hun overleg tot de vol gende besluiten geleid: Italië en Zuidslavië zijn uitgenodigd voor een conferentie met Amerika, En geland en Frankrijk over de nieuwe ver wikkelingen, welke tot een gewapend conflict tusen Italië en Zuidslavië drei gen te leiden. Men zou er op die confe rentie echter van moeten uitgaan, dat lut Brits-Amerikaanse besluit om zóne A van Triëst aan Italië over te dragen Een noodlottig verkeersongeval heeft een einde gemaakt aan het leven van één der belangrijkste figurén uit de Friese beweging, dr D. Kalma. Donder dag 15 October keerde hij per rijwiel te rug van familiebezoek in Mantgum en werd op de Weidumerhoek aange reden door een auto en zwaar ge wond. Per auto werd hij naar Leeuwar den vervoerd, waar hij Zondagmorgen, zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. Hij werd geboren 3 April 1896 te Deersum en studeerde o.a. aan het Gymnasium te Sneek. In de jaren 1914 18 begon hij reeds Fries werk te pu bliceren o.a. schreef hij in de Nieuwe Sneeker Courant en wist zich spoedig veel vrienden te verwerven. In 1915 ont stond de Jong-Fryske beweging en van deze jaren af tot aan zijn dood was hij één der vooraanstaanden in de Friese beweging. Hij promoveerde in 1938 op een proefschrift (in de Friese taal) „Gysbert Japiks, In stüdzje yn dichter- skip”. Hij schreef ontelbare werken, voor de Krite Snits werd nog pas zijn toneelstuk „Hüs op Sén” gespeeld, en zijn levenswerk, de vertaling van de ge hele Shakespeare, was voltooid op en kele bedrijven na van „Hamlet”. De overledene had er 9 jaren aan gewerkt. Hij woonde na de oorlogsjaren in Rotte- valle. Voor de oorlog was hij na de stu die in de theologie te Groningen verwis seld te hebben voor die van het Engels, leraar te Eindhoven. Naar wij vernemen wordt er Woens dagmiddag 2 uur een rouwdienst te Deersum gehouden. De crems^ie heeft Donderdag op Westerveld plaats. Tgdens schietoefeningen boven de Vliehors (een uitgestrekte zandvlakte ten Zuidwesten van Vlieland) is Zater dagmorgen omstreeks half negen een Meteor-straaljager van de vliegbasis Leeuwarden, brandend in zee gestort, De piloot, de 28-jarige eerste luitenant- vlieger D. Deibel uit Leeuwarden, kwam daarbij om het leven. In de nabijheid van het Eierlandse Gat heeft men overblijf selen van het vliegtuig gevonden. Zondagmorgen werd Ds. C. G. Wie gers, overgekomen van Middenmeer, be vestigd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Sneek. Ds. H. Sondorp hield een predikatie over Matth. 14 16: Geef g(j hun te eten. In zijn gloedvolle predikatie schetste hjj de bijna onmoge lijke opdracht om de schare te eten te geven, wat toch van een predikant ver wacht en gevraagd wordt. Dit is alleen mogelijk als de predikant niet maar tracht uit te delen, want dan raakt hij gauw „uitgedeeld”, doch hij moet steeds oereid zijn het brood uit handen van Je zus te ontvangen om het dan uit te delen. Dan is het mogelijk dat de schare verzadigd wordt en er nog over is ook. Daarna bevestigde dr K. H. Siccama de nieuwe herder en leraar. De gemeente zong hem toe Gezang 269 2. Des namiddags hield ds. C. G. Wiegers zijn intrede met een predikatie over Joh. 1 29b: Zie het Lam Gods. Na de pre dikatie richtte ds. Wiegers zich eerst tot de predikanten ds Sondorp en dr. Sicca ma. De wijze waarop deze collega’s hem waren tegemoet getreden gaf alle hoop op een vriendschappelijke samenwerking en hij beval zich en zijn echtgenote gaar ne in hun vriendschap aan. De kerk voogden bracht spr. dank voor de prima verzorging van de pastorie. Met de ker- keraad en vooral ook met de wijk-ouder- lingen hoopte spr. steeds in nauw con tact samen te werken by de geestelijke verzorging der gemeente, terwijl hij de diakenen veel kracht toewenste bij hun diaconale arbeid. Spr. richtte zich voorts tot de ringpredikanten en classis. Met de werkwijze van de classis was spr. nog niet bekend, daar deze op verschil lende wy'ze kan plaats vinden. Spr. deed het genoegen echter hier een studie vriend aan te treffen, ds. van Andel en hy hoopte ook hier vruchtbaar werk zaam te mogen zijn; spr. verheugde zich zeer over de aanwezigheid van afgevaar digden van de Geref. Kerk, de Doops gezinde gemeente en de Baptisten ge meente, het voltallige college van B. en W. en een aantal bezoekers uit Midden meer. Zich tenslotte tot de gemeente richtend, verklaarde hij te hopen haar te kunnen dienen als herder. Dr. K. H. Siccama voerde daarna het woord namens de Ring en persoonlijk; terwijl Ds. H. Sondorp dit deed namens de Classis en als voorzitter van de ker- keraad. De nieuwe leraar werd toege zongen Gezang 117a, waarna deze dankte voor de goede woorden tot hem gericht. In beide diensten was de kerk dicht bezet. Om de telefoonkosten geiyk te maken zou het, aldus de heer Zandstra, goed zy’n, de locale netten te vergroten en de gesprekken buiten de locale netten al leen te belasten naar tydsduur en niet naar afstand, evenals zulks het geval is met briefport. In verband met de reis kosten, stelde de heer Zandstra het op prijs, wanneer de spoorwegen weer de vooroorlogse acht-daagse abonnementen en de vacantiekaarten invoerden, waar van de kosten ook onafhankeiyk waren van de afstand. Verder moet de benzine in Friesland niet duurder zijn dan in het centrum. Voor de vrachten zou de heer Zandstra graag zien, dat evenals by postpakketten het gewicht de kosten- basis zou zijn en niet de afstand. Met algemene stemmen werd besloten deze voor Friesland belangrijke zaak in studie te nemen. Donderdag 29 October. Tiroler avond met de N.R.V. ’s Avonds te 8 uur in de grote zaal Hanenburg. „De KaufmannSchrammeln”, Verschijnt! DINSDAGS 0B VRHDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebsfak&Gcx Kantoor: GROOTZAND 59 Tetefooe 3005 (K 5150) Woensdag om 15 uur schematijd wordt de K.L.M.-Liftmaster Dr ir M. EL Damme, winnaar van de Christchurch handicaprace, uit Nieuw Zeeland op Schiphol terug verwacht. Op welk tijd stip, dus tot in seconden precies, zullen de wielen van het toestel de landings baan raken? Men wordt uitgenodigd het veronder stelde tydstip der landing (dus b.v. 15 uur 39 min. en 30 seconden) op een briefkaart te vermelden, die naast de verschuldigde porto nog met 0.25 tot ten hoogste 1 moet worden bijgefran keerd. De briefkaarten moeten uiterlijk 20 October door de posteryen zijn afge stempeld. Zij moeten worden gezonden aan het volgende adres: Nederland vliegt voor het verlamde kind, Postbus 968, Amsterdam. Als het juiste tydstip van landing word aangenomen de tijd vermeld in het logboek van gezagvoerder Kooper. De eerste prijswinnaar zal een bankstel krijgen. De prijzen zullen ten overstaan van een notaris op Donderdag 29 October worden toegekend. De oliebollendag is bij het publiek, co mité en corps zo goed in de smaak ge vallen, dat men het plan heeft opgevat andermaal een oliebollendag te houden en (behoudens goedkeuring van B. en W.) wel op Zaterdag 24 October a.s. In het blad van Donderdag hopen wij U nog nadere mededelingen te doen. Het verdere nieuws is als volgt: Bin nengekomen giften bij de Boaz-Bank (giro 24481) G. R. V. f 1.50, W. B. f3, A. D. de B. f10, G. J. C. f35.04, Chr. K. f 10, A. M. f 10, V. f 5, A. B. f 10. U ziet, het begint te lopen. Heeft U nog niet iets bijgedragen en is U van plan dit te doen, wacht dan niet langer, maar vul uw girobiljet in op giro nr. 24481 Boaz-Bank, met vermelding: Uni form-actie of geef uw gift af aan de kassier. Verder werden ontvangen van een fa brikant, een grote haard en een haard kachel ten bate van een bazar of voor een prijsvraag. Onze dank voor de steun die wij in de vorm van een tweetal gedichtjes mochten ontvangen. En nu de daad aan U! Loon, sprak de scheidende verpleegster en haar a.s. man heel harteiyk toe, en las een zeer waarderende brief van het gemeentebestuur van Wymbritseradeel voor. „Twee jaar geleden moest U al gepensionneerd worden”, zei spreker, „maar wij plaatsten geen oproeping, om dat we tegen opvolging opzagen. Ook dit jaar zeiden we: „Och, Zuster biyft nog wel wat! Maar toen hoorden we dat U trouwplannen had en by alle spijt over uw heengaan, voelen wij ook biydschap dat U deze bestemming hebt gevonden en wij wensen dat U Gods zegen nog vele jaren moge ervaren”. Ook de heer Bekius sprak, als voor zitter van afd. Scharnegoutum-Goënga van het Groene Kruis èn als vriend, waarderende woorden, waarna de heer Glastra van Loon het geschenk van de Vereniging „onthulde”: een fraai karpet voor de woning van het a.s. echtpaar in Stadskanaal. Ontroerd dankte Zuster Mensinga voor alle medewerking die ze steeds van bestuur en doktoren heeft gehad. Ze aanvaardde gaarne het mooie cadeau, als ook het geschenk van de doktoren. Beide geschenken zullen haar huis sie ren en ze zullen de herinnering aan haar patiënten levendig houden. De hulde aan haar gebracht wees ze bescheiden af met de woorden: „Ik heb myn picht gedaan en handelde niet uit eigen kracht. Wat ik deed, doen andere wijkverpleegsters ook”. Heden, Maandag 19 October, treedt Zuster Mensinga in het huwelijk; de beste wensen van zeer velen zullen haar en haar man ongetwijfeld naar Stads kanaal volgen. LONDEN. Dulles, Bidault en Eden, de Amerikaanse, Franse en Britse mi nisters van buitenlandse zaken, hebl>en hun Russische collega Molotof uitge- no igd om op 9 November in het Zwitserse Lugano een conferentie te beleggen, gewijd aan de vraagstukken Duitsland en Oostenrijk. Hun uitnodiging is vervat in dne gelijkluidende nota’s, die gisteren op het Kremlin zjjn overhandigd. plus Rusland aan de tafel wil verenigen). Minister Bidault deed zijn Britse en Amerikaanse ambtgenoten verslag van de militaire resultaten van de stry'd in Indochina, en de drie ministers waren het er over eens, dat een succesrijke be ëindiging van deze oorlog een onmisbare stap zou zyn in de richting van een her stel van de vrede in Azië, een herstel dat reeds is aangevangen met de wapen stilstand in Korea. Bidault en Eden hebben gesproken over de moeilijkheden, die aan een Britse toetreding tot het Europese leger nog in de weg staan. Eden en Dulles hebben hun Franse collega tenslotte moeten meedelen, dat zij het handhaven van de Britse en Amerikaanse troepen op het Europese vasteland voor de tyd van vijf tig jaar niet kunnen garanderen. Frank rijk beschouwt die garantie echter min of meer als voorwaarde voor zyn goed keuring van het Europese leger. Toen Donderdagmiddag tegen kwart voor vijf een der personeelsleden van de autospuitinrichting „de Waterpoort” van de fa. Molenaar en Westerdijk aan de IJIsterkade bezig was met 't lassen van een muuranker, sprong plotseling ’n vonk over in een in de spuitinrichting staande bus met brandbare verfstoffen. In een ogenblik stond de gehele werk plaats in lichterlaaie. Gelukkig was er op dat moment niemand bezig met het spuiten van een wagen. Met man en macht werd direct begonnen de wagens er waren vier stuks in bewerking naar buiten te rijden, zodat, toen de brandweer die onmiddellijk na alar mering met de nieuwe motorspuit uit rukte arriveerde, men er drie reeds in veiligheid had. Aan redden van de auto van de eigenaar zelf viel niet meer te denken. Dank zij het krachtige op treden van de brandweer is het gelukt de brand tot dit ene pand te beperken. Het is evenwel zo goed als geheel uit gebrand. Tegen zes uur rukte de wagen met manschappen weer in. Op het ter rein van de brand waren o.a. burge meester Rasterhoff en inspecteur Kooi- stra aanwezig. It Snitser Frysk Forban hat de wurk- list foar it winterhealjier klear. Op 3 Nov. wurdt it 10-jierrich bistean bitocht mei in joun foar leden, stipers en üt- noege gasten, dêr’t ü.o. Tetman en -Ja- rich de Vries foardrage sille. Dan sprek- ke yet op 30 Nov. J. P. Wiersma oer syn nij boek „Lyoeske”, op 18 Des. P. Ak kerman oer eigen wurk, op 25 Jann. J. Piebenga oer: „de Südwesthoeke, efter- lan f Snits” en op 26 Febr. Dr T. W. R. de Haan oer „It sammeljen fan folks- lieten yn Fryslan”, wylst op 15 Maert de jiergearkomste hélden wurdt bydragen fan eigen leden. Utsein op ’e earste is der dizze jounen frije tagong foar elkenien. „Ik heb myn patiënten altijd als persooniykheden gezien en daarnaar ge handeld. Zoals elk kind weer anders opgevoed moet worden, zo moet ook elke patiënt weer anders aangepakt worden, en dat heb ik altijd geprobeerd te doen”. Deze woorden zei Zuster Mensinga Vrijdagmiddag tegen ons tijdens de re ceptie, die ter gelegenheid van haar af scheid en voorgenomen huwelijk, in Aere Perennius gehouden werd. Ze ver telde iets over haar leven, zoals dat ge weest is in de bijna 32 jaar dat zg in Sneek gewoond heeft en haar werk als wgkverpleegster deed in de Noordoost- hoek van Wymbritseradeel. Op 27- jarige leeftijd begon ze dit werk, nadat ze eerst in Delft werkzaam was ge weest en 2% jaar zenuwverpleging had gehad. In 1923, tijdens haar drukke werk in de wijk, haalde ze het wijkdiploma. Bij dat woord „wijk” denken we allicht aan enkele straten in een stad, maar „de wijk” van Zuster Mensinga was wel wat uitgebreider! Als zij in Oppenhuizen- Uitwellingerga een patiënt had bezocht, kon het gebeuren dat ze via Scharne- goutum, Tirns naar IJsbrechtum moest, om van Offingawier, Goënga, Gauw, Loënga maar niet te spreken. Gewoon lijk fietste ze zo’n 25 km per dag en die tochten gingen niet altijd langs mooie rechte straatwegen! Boerderijen hebben dikwijls de slechte gfewoonte midden in een weiland te staan, en Zuster moest haar fiets sjorren over smalle land weggetjes die door de regen in modder poelen waren veranderd. Maar Zuster kwam. Ook als het al donker was, ook als er een sneeuwstorm door de velden joeg en de boer haar soms met een lan taarn in de hand de weg moest wijzen. Ze wist dat er een patiënt op haar hulp lag te wachten en ze kwam met een lach en een opgewekt woord en ook nog een paar vaardige handen. Maar misschien waren die lach en dat woord nog wel het voornaamste voof de patiënt, die in de Zuster en goede vriendin ging zien. Ze behandelde de zieke immers als „per soonlijkheid”, niet als een geval. Ze hield van haar patiënten en toen de jaren ver liepen en ze een keer of drie in de ge lengenheid was haar uitgebreide moei- iyke wijk te verwisselen voor een ge- makkelgker werkkring, bleef ze „haar” zieken trouw. En ze fietste dagelijks haar 25 km in zonneschijn, bij storm en regen, in ijzige kou. De oorlog kwam en Zuster Mensinga kreeg het nog drukker. Er kwamen eva- cué’s met erge huidziekten, die gere geld behandeld moesten worden. De winters waren koud in die oorlogsjaren en als de sneeuw al te hoog lag om er door te ploeteren, mocht Zuster gebruik maken van een rijtuig! Tussen hoge sneeuwmuren hobbelde ze met haar kar retje, koetsier op de bok! Nu moet ze nog lachen om het malle avontuur. Maar de patiënt zag Zuster komen. De haren I werden wat grijzer in die moeilijke tijd. gehandhaafd blijft. De bezettingstroe pen zullen eerst geleidelijk worden te- rugf -trokken. Met „ernstige bezorgdheid” hebben de drie ministers kennis genomen van de incidenten op de grens tussen Israël en Jordanië. Overeenkomstig him reeds in 1950 genomen besluit om tegen elke schending van de wapenstilstand onmid dellijk stappen te ondernemen, zyn de drie ministers er toe overgegaan om de Veiligheidsraad deze grensincidenten te doen behandelen. De drie ministers zijn „vastbesloten” de wapenstilstand in Korea te behoeden en te handhaven. Men zal alles onderne men om een conferentie over een defini tieve regeling van het Koreaanse pro bleem spoedig mogelijk te maken, in het besef, dat president Syngman Rhee van Zuid-Korea het in zijn macht heeft de oorlog op elk ogenblik te hervatten. De Amerikaanse regering zou met het oog daarop overwegen om de politieke con ferentie te beperken tot de Grote Vijf en Noord- en Zuid-Korea. Zo zou men een uitweg vinden uit het meningsver schil tussen Oost (dat neutrale landen als Pakistan en Indië aan de conferen tie wil laten deelnemen) en West (dat alleen de landen met troepen in Korea

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1