De conferentie over Triest Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Fryslan nimt ofskie fan dr D. Raima rt Gemeente zal van der Heybuurt kopen Afscheid van de heer Y. de Jong en Mej. M. Schmidt van de R.K. Jongensschool 108e Jaargang No. 84 Vrijdag 23 October 1953 Redacteurs L. KIEZEBRINK Tien oliebollen in een zak Ds. S. Visser overleden Dankbare Nederlander Wielerwedstrijden ■f Zanguitvoering ten bate Rode Kruis P. I. T. Redactie-adres t KLEINZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave m NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD iww I g m Uit geopend portier geslagen Opbrengst collecten Zonder ongelukken gereden Meister zig-zag-machine te Oudega gedemonstreerd Benoemd - De Harmonie in een nieuw pak I Zeepost De Voetbalwedstrijd Nederland-België Nog veel nood onder oud-verpleegsters 5 Firma Cliché Leeuwarder Courant. (24 Oct.) Het Comité. Premie-T.fonds. de L 135. Nieuw gymnasium. UIT ZWITSERLAND Wijziging bouwverordening artikelen 16 en 49. Namens de collega’s en oud-collega’s sprak het hoofd der school, de heer J. Doodkorte. Bij hetgeen de vorige spre ker heeft gezegd, kan ik me volmondig aansluiten, aldus deze spr. Steeds heb ben we in de beste harmonie samenge- werkt. Hij betreurde het ten zeerste dat de Jong de school ontijdig moest ver laten. Tot mej. Schmidt zegt de heer Doodkorte dat ze gewerkt heeft tot en met. De eerste klas die ze altijd had, was niet alleen de zwaarste maar ook de de op B. en W. stellen voor aan A. Modder man, eigenaar van het perceel Ooster- dijk 25a ten behoeve van de verbetering van dit pand een premie uit de gemeen tekas toe te kennen ten bedrage van 1400. Het werk moet uiterlijk 26 Nov. a.s. aanvangen en uiter.tjk 28 Mei 1954 voltooid zijn. De totale kosten van het werk zijn geraamd op 6583, van de ge noemde premie van 1400 betaalt het rijk 933.33, en de gemeente uiteindelijk f 466.67. Op de agenda voor de a.s. raadsver gadering komt ook een voorstel van B. en W. voor tot stichting en inrichting van een nieuw gebouw voor het gemeen telijk gymnasium aan de Almastraat. Woningbouw. B. en W. stellen voor opnieuw 43 wo ningen in het Tuindorp (Sperkhem) te doen bouwen. (24 Oct.) (28 Oct.) Met dank aan de gevers wordt bericht dat de collecte voor het Protestants In terkerkelijk Thuisfront alhier heeft op gebracht f 473.96, SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct par m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van E. J. Drijfhout, Sneek. Van links naar rechts op voorste rijde heer Y. de Jong, mej. M. Schmidt, Z.E. Deken van Galkom, en de heer R. J. Sipkens. Toen de heer Van de Ven uit Eind hoven met zijn bestelwagen tussen So- meren en Heeze reed, wilde zijn vrouw, die naast hem in de cabine zat, het por tier beter sluiten. Door de vaart van de wagen vloog het portier geheel open, waardoor mevrouw Van de Ven uit de auto werd geslingerd. Binnengedragen in een nabijgelegen boerderij overleed zij 'enkele ogenblikken later. Mevrouw Van de Ven was 56 jaar en moeder van negen kinderen. IJLST. De collecte ten bate van stichting „De Opbouw” bracht hier f 48,36. Op een tocht van zijn standplaats Uit- huizermeeden naar Groningen is de Ned. Herv. predikant ds S. Visser over leden. Hij was in 1911 geboren, en heeft van 1936 tot 1938 te Zuidlaren en later te Franeker, te Kortenhoef en sinds 1946 te Uithuizermeden gestaan; hij was praetor van de kring Uithuizen. Ruim honderd zestig Friese chauf feurs van busdiensten, gemeentelijke en particuliere bedrijven zijn te Leeuwar den in een bijeenkomst van de Vereni ging voor Veilig Verkeer gehuldigd voor het feit, dat zij gedurende enige jaren (32 zelfs gedurende zes jaren) hebben gereden zonder een ongeval te veroor zaken. In tegenwoordigheid van justiti ële- en burgerlijke autoriteiten werden de insignes, resp. diploma’s, uitgereikt door de advocaat-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden, mr B. J. Be- sier. De voorzitter van Veilig Verkeer, de heer H. Pols, legde de nadruk op het feit, dat dagelijks in ons land nog drke personen aan het snelverkeer ten offer vallen. 21e fan Wynmoanne ien fan syn great- ste soannen, yn it doarpke hwerdat er boartte en opgroeid wie, Dearsum, sym- bolisearre yn it wurd fan D. H. Kiestra: De Striders falie, de Striid giet troch! ABE BROUWER. Men schrijft ons: Blijkens een advertentie In dit blad zal op Woensdag 28 October a.s. in het Gebouw voor Chr. Belangen een grote zanguitvoering worden gegeven waar van de baten ten goede komen aan de afd. Sneek van het Rode Kruis. Degenen die deze uitvoeringen in vorige jaren al eens hebber bezocht zullen ongetwijfeld ook deze avond niet willen missen. Aan hen die dit nog nimmer hebben gedaan geven wij de raad eens zo’n avond mee te maken. Zij zullen er beslist veel ple zier van beleven. Bovendien hebben zij niet alleen een mooie avond maar zij doen er ook nog een goed daad mee, nl. het Rode Kruis steunen. Het program ma dat door de koren zal worden ge bracht is zeer aantrekkelijk en verdient zeer :eker een uitverkochte zaal. Op veler verzoek zal door alle koren (plm. 300 zangers), begeleid door een groot orkest, worden gezongen het „Ave Ve- rum” van Mozart en het Hallelujakoor van Handel. Het is goed gezien van de dirigent Flucie van Bergen dat hij aan dit verzoek gehoor gaf. Bovendien staat diens leiding er borg voor dat uw avond welbesteed zal zijn. OUDEGA (W.). Nijholts naaimachine handel te Sneek demonstreerde Maandag in Ons Gebouw met de nieuwste Meister zig-zag machine. De dames waren enthousiast over het werk dat deze machine maakte, de mogelijkheden zijn practisch onbegrensd. OUDEGA (W.) Benoemd tot lerares aan de Huishoudschool te Dokkum onze plaatsgenote mej. G. Hoekstra. AD 24, erg. 6 7. OUDEGA (W.) De collecte gehouden voor het „Misdeelde kind" heeft te Ou dega en Sandfirden opgebracht de som van f 60. Art. 16 van de bouwverordening be paalt dat het te bebouwen oppervlak en een strook van 2 m. daar rondom moet worden opgehoogd tot tenminste 1.20 m. boven F.Z.P. Sedert 1905, van welk jaar deze bepaling al dateert, kan men het peil van het boezemwater echter beter regelen; terwijl het in het verleden wel voorkwam dat het buitenwater een hoogte van 1 m. boven F.Z.P. bereikte, zal, volgens deskundigen, dit peil tegen woordig niet hoger stijgen dan 0.80 m. boven F.Z.P. en dan nog slechts bij ho ge uitzondering. Daarom achten B. en W. het verantwoord de minimum opho ging van bouwterrein met 0.20 m. te verminderen en op 1 m. boven F.Z.P. te brengen, de minimum vloerhoogte kan dan gebracht worden op 1.30 m. ooven F.Z.P. (thans 1.50 m.), terwijl bij nieuwe bouwterreinen als straathoogte zal worden aangehouden 1.10 m. boven F.Z.P. B. en W. stellen voor de bouw verordening dienovereenkomstig te wij zigen. Door een en ander wordt een be langrijke besparing verkregen. Gemeente koopt 42 woningen aan van der Heybuurt en Woud vaart kade. B. en W. adviseren: Het is u bekend uit reeds eerder met betrekking tot de sanering van oude stadsgedeelten aan de raad gedane voorstellen, dat vooral het verplaatsen van de in een te sa neren gebied wonende gezinnen moeilijk heden oplevert. Om aan deze bezwaren enigszins tegemoet te komen werd door u besloten tot aankoop van de woningen IJlsterkade nos 51 t.e.m. 62 en de wijzi ging daarvan in een complex van 6 wo ningen, die geschikt zijn voor grote ge zinnen, terwijl U zich voorts verenigde met o»s voorstel betreffende de bouw van 12 eenvoudige woningen aan de IJlsterkade voor de huisvesting van moeilijk verplaatsbare gezinnen. De mogelijkheid doet zich thans voor de ge hele Van der Heybuurt, bestaande uit De tweede oliebollendag ten bate van de uniformactie voor „Harmonie” hopen wij Zaterdag te houden, behoudens goed keuring van B. en W. Wij hebben de smaak te pakken en hopen, dat ook de Sneker burgers de smaak van de olie bollen te pakken hebben. U kunt de gehele dag die heerlijk knappende oliebollen krijgen, ’s ochtends na 9 uur aan een drietal kraampjes (nl. brug Grootzand, hoek Ged. Pol en Noor- derpoort) en ’s middags wordt er gevent. Het muziekcorps van Jan Oliebol hoopt weer present te zijn. Koopt dus oliebollen, want die goede daad Komt hun uniformen en o n s Sneek te baat! Met de volgene schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Rondo (29 Oct.) Nw.-Guinea: s.s. Tomini (29 Oct.) Ned. Antillen: m.s Oranjestad (27 Oct.) (28 Oct.) (24 Oct.) (29 Oct.) TIFT LAATSTE HANDSCHOENENNIEUWS EN HET LAATSTE SCHOENENNIEUWS UIT ENGELAND. De nieuwe mode dicteert: kortere rokken en langere kappen aan de handschoenen. In Zwitserland is door de handschoenenfabrieken een handig snufje bedacht, een plexiglazen ruitje boven op de pols, zodat het horloge zichtbaar is. Binnenkort zal men in ons land dit nieuwtje kunnen bewonderen. Het nieuwste op het gebied van laarsjes. Zachtgele suède laarsjes met zwarte veters aan de buitenkant, voorraad wapenen en uitrustig aanwezig is. Men meent te weten, dat het mili taire opperbevel van Zagreb, waaronder ook het gebied van Triest valt, ongeveer 10 divisies ter beschikking heeft, voor zien van Amerikaanse uitrusting, zoals tanks, zware artillerie en vliegtuigen. Het grootste deel van het leger bevindt zich echter nog steeds aan de grens bij het „Ijzeren Gordijn” en het zou moei lijk zijn verplaatsing van deze troepen geheim te houden. Een groot aantal belangstellenden was Dinsdagavond in het K.A.B.-gebouw sa men gekomen, om afscheid te nemen van twee zeer gewaardeerde leerkrach ten namelijk de heer Y. de Jong en mej. M. Schmidt. Vele jaren dienden beide het onderwijs aan de Jongensschool. De heer Y. de Jong, afkomstig van Molk- werum, behaalde de onderwijsakte in 1915 aan de Normaalschool te Sneek. Gedurende vier jaar was hij onderwij zer aan school I, waarna hij naar Ulft vertrok. De drang naar het Katholicis me, welke bij hem in Sneek reeds tot uiting was gekomen, vond hier zijn uit weg. Van het openbaar ging de heer de Jong over naar het bijzonder onderwijs en hij werd 1 Febr. 1922 tot onderwij zer aan de R.K. Jongensschool te Sneek benoemd. Van Mej. Schmidt kan gezegd worden, dat zij het echte onderwijzers- bloed in de aderen heeft. Haar vader de heer J. Schmidt was vele jaren hoofd van de Jongensschool en was in brede kring een zeer geziene figuur. De waar derende woorden die over beider hoofden werden uitgestort, waren dan ook zeer vele. Na een welkomstwoord van de voorzitter van het R.K. Schoolbestuur, de heer P. de Jong, kreeg allereerst het woord de zeereerw. heer Deken J. van Galkom. Spr. wenste een woord van af scheid te spreken tot twee trouwe mede werkers. Mej. Schmidt, aldus Deken van Galkom, heeft 21 jaar haar uiterste best aan de school gedaan. Een buitengewone kracht was ze voor de le klas, hetgeen van groot belang voor de school was. Met toewijding, tact en een juist inzicht heeft ze haar werk verricht, waarvoor spr. alle respect heeft. Ook de heer de Jong verrichtte zijn werk met veel toe wijding. Hij zocht niet naar iets wat prettiger was, doch had gedaan, wat naar zijn overtuiging zijn plicht was. Hij voelde echter dat zijn gezondheidstoe stand van die aard was, dat niet alleen zijn eigen, doch ook het belang van de school in gevaar kwam. Beiden hebben zg onze dank verdiend. Met de wens dat mej. Schmidt met veel genoegen haar werk in Amsterdam mag verrichten, be sloot spr. zijn toespraak met beide van harte Gods zegen toe te wensen. De Sneker renners D. de Boer, A. Roosenstein, I. Gerritsma en G. Mulder van Nijezijl zullen 1 November deelne men aan de kampioenswielerwedstrijden uitgeschreven door de wielervereniging „Jocq” te Bolsward, Voor de wedstrijd tegen Nederland op Zondag 25 October in het stadion Feije- noord te Rotterdam is het Belgisch voet balelftal als volgt samengesteld: Doel: Gernaey (A.S. Oostende); Achter: Diricx (Union St. Gilloise) en Va. Brandt (Lierse S.K.); Midden: Mees (Antwerp F.C.), Carré (F.C. Luik) en Maertens (Antw. F.C.); Voor: Lemberechts (F.C. Mechelen), Anoul (F.C. Luik), H. Coppens (Beer schot), Piedfort (Lyra) en Guy Thys (Standard C.L.) Reserves: Paelinck (Lyra), Dries (Berchem Sport), Van Kerckhoven (Da ring Brussel) en Mermans (Anderlecht). Het Nederlandse voetbalelftal is als volgt samengesteld: Doel: Steiger (PSV); Achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven) Midden: Klaassens (VVV), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH) Voor: Overbeeke (Dosko), Van Beur den (BW), Van Melis (Eindhoven), Bennaars (Dosko) en Gruyzen (Sittar- dia). Reserves: Van de Wint (VSV), Van der Hoek (Feijenoord), Bleijenberg (Rig- tersbleek), Schouten (Excelsior), Schmidt (Eindhoven). In vergelijking met het Nederlands elftal, dat te Oslo van Noorwegen met 0—4 verloor, heeft de keuze-commissie vier tvijzigingen aangebracht, want dat de toen geblesseerde Terlouw nu weer opgesteld staat, kan niet als een wijzi ging worden aangemerkt. Deze vier wij zigingen betreffen alle vier de voorhoede, waarin v. Ede, Bleyenberg, v. d. Kuyl en Meyers vervangen zijn door Overbeeke, v. Melis, Bennaars en Gruyzen. Verschijnt: DINSDAGS o» VRIJDAGS- Administratie; Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In het grote gasthuis te Haarlem is een belangrijke vergadering gehouden tussen het werkcomité van het erefonds voor oud-verpleegsters en het stichtings bestuur van dit fonds. Bij deze bespre kingen bleek, dat 750 oud-verpleegsters uit alle delen van ons land om hulp bij het erefonds hebben aangeklopt. Bijna driehonderd gevallen zijn behandeld. Aan veel zusters kon reeds de nodige steun worden verleend. Men zal nu trachten zo snel mogelijk ook de reste rende aanvragen om hulp in onderzoek te nemen. Dat de regering heeft gewei gerd subsidie te verlenen aan het ere fonds was een grote teleurstelling voor het erefonds en men zal wederom langs particuliere weg trachten de oude zus ters te helpen, waarvoor veel acties zul len worden ondernomen. Men hoopt bin nen de kortst mogelijke tijd het benodig de kapitaal op die wijze binnen te krij gen, om de grote noden, die er onder oud-verpleegsters heersen, zo spoedig mogelijk te kunnen lenigen. Het ere fonds beschikt nog over enige duizenden voor het erefonds vervaardigde lepeltjes die voor 2.25 kunnen worden besteld bij mevrouw G. J. van der BurghWorf- fel, Koningslaan 63 te Bussum, giro nummer 378403. voornaamste. Waren de resultaten eens minder gunstig, dan was dit nimmer aan u te wijten. De heer R. J. Sipkens, Inspecteur van het lager onderwijs, sprak namens het Ministerie van Onder wijs zijn grote waardering uit, voor de wijze waarop beiden hun taak hadden vervuld. Mej. Schmidt was een leer kracht die spr. uitstekend wist te waar deren; de Jong zette een eigen stempel op de school. Hg was de enige onder wijzer met wie spr. Fries kon spreken. Spr. gaf het schoolbestuur dan ook in ernstige overweging, om bij een eventu ele vacature, een onderwijzer aan te trekken, die de Friese taal machtig is. Verder werd het woord nog gevoerd door de heren F. Brinkman, Alb. Tromp en mej. Doodkorte. Daar er door ver schillende sprekers en spreekster stoffe lijke blijken van belangstelling waren aangeboden, was er voor de heer Tromp aanleiding om te vragen, waar het ca deau van de ouders was. Onder instem mend applaus van de aanwezigen werd besloten, dat indien het schoolbestuur daartegen geen bezwaar maakt, alsnog daarin zal worden voorzien. Een jon- genskportje o.l.v. de heer J. H. Dood korte bracht op zeer verdienstelijke wij ze enige zangnummers ten gehore. Aan het slot brachten de beide scheidenden dank aan allen die deze avond tot een voor hen onvergetelijke hadden ge maakt, waarna met een handdruk af scheid werd genomen. In de Maandag a.s. te 7.15 uur ’s avonds te houden raadsvergadering der gemeente Sneek komen o.a. nog de volgende stukken aan de orde: Benoemingen en ontslagen. B. en W. stellen voor op verzoek van betrokkenen eervol ontslag te verlenen aan de heer Y. Tamminga, onderwijzer aan de openbare school voor ulo alhier en mej. H. Halma, onderwijzeres aan de Sperkhemschool. Voor een benoeming in laatstgenoemde vacature dragen B. en W. voor mej. J. A. de Jong, onderwij zeres aan de o. 1. s. te Warns, terwijl voor een benoeming aan de Sperkhem school in de vacature-mej. G. M. Swier- stra wordt voorgedragen mej. A. W. v. Elselo, tijd, onderwijzeres aan die school. Voor de benoeming van een tijdelijk directeur van de gem. handelsavond- school bevelen B. en W. aan de heer J. H. Doodkorte, voor de benoeming van een tijdelijk leraar in de Hebreeuwse taai aan het gymnasium bevelen curato ren aan ds. H. v. d. Veen te Donker broek, thans reeds als zodanig werk zaam. Yn it Side, foar inkele jierren ünder lieding fan arohitekt Walinga fan Snits restaurearre tsjerkje fan Dearsum wiene op Woansdei de 21e fan Wynmoanne, lju üt alle Fryske formiddens byinoar om ófskie to nimmen fan dizze greate soan fan Fryslün. Der wiene lang gjin stuol- len en banken genöch, it hiele midden- paed stie noch fol doe’t D. H. Kiestra it wurd naem. De forstoarne stie opbare yn it koar, de kiste wie dutsen mei de Fryske striidflagge, wylst kransen üt Rie en Biweging, fan famylje en freonen der omhinne legere wiene. Neidat it oargel, bispile troch de hear de Jong üt 't Fean in seleksje fan Fryske lieten spile hie, bitocht de hear Kiestra Dr Kalma mei it lézen fan Psalm 139 112, Markus 14 en üt ’e brief fan Paulus oan ’e Filipensen h.s. 4. hwernei hy de forstoarne eare yn syn leafde en trou foar Fryslan, fêststel- lend dat ek, al is dizze greate figuer net mear. libben by üs, syn geast bliuwt. Spr. liet binammen it ijocht falie op syn oandiel yn ’e jongfryske biweging fan 1915. Dêmei spriek de hear G. de Vries as foarsitter fan de jongfryske mlenskip dy’t de forstoarne bitocht as lieder. De hear R. P. Sybesma spriek as freon en neamde doctor Kalma in pa- radoks en dochs, miskien dêrtroch, de greate paedwizer dy’t de doarren fan Fryslan wild iepensette. Ds. Wumkes bitocht de forstoarne nammens de Simke Kloosterman stifting en biljochte de greate freonskip tussen dizze beide ütsünderlike minsken. Fedde Schurer, ek sprekkend foar de Biwegingsrie woe dr Kalma syn leraej neame en halde net forhoalen dat hja soms tsjinoer inoar stien hiene, mar ek, hoe ynmoed en hoe sterk de leafde en de geast fan Kalma wie. In moedich wurd fan Fedde Schurer en in earlik wurd, dat er bisleat mei Douwe Kiestra’s: De striders falie, de striid giet troch. Wouter Zwart tsjüge oer hwat Kalma foar him en syn frou bitsjutten hie, Geart Jonkman helle de léste Warns-bitinking op en master Keuning spriek as óffurdi- ge fan Krite Rottefalle fan it Boun fan Frysk Nasjonale Jongerein. Neidat Douwe Tamminga fan Snits inkele fersen deklamearre hie fan Kal ma gie de hear Kiestra foar yn in koarte bea. Under oargelmusyk waerd de kiste ütdroegen en folge fan alle oanwêzigen en ünder it lieden fa de klok, ien kear om it hóf droegen en doe waerd er yn ’e auto skoudt. Sa bitocht Fryslan op Woansdei de Suriname: m.s. Bonaire Australië: s.s. Orcades Canada: m.s. Westerdam Zuid-Afrika: m.s. Carnavon Castle Zuid-Amerika: m.s. Alberto Dodero Brazilië: m.s. Tara Nieuw Zeeland: via Engeland (24 Oct.) Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkan toren. 42 zgn. rug-aan-rugwoningen te kopen. Wij hebben een onderzoek ingesteld naar de hechtheid van de constructie en de staat waarin deze woningen verke ren en zijn tot de slotsom gekomen, dat, hoewel de bestaande eenkamerwoningen in hoofdzaak wegens hun geringe ruimte en het ontbreken van voldoende slaap gelegenheid t.z.t. zouden moeten ver dwijnen, de woningen zeer goed twee aan twee kunnen worden samengevoegd, waardoor een complex van behoorlijke arbeiderswoningen ontstaat, dat uitste kend in het kader van de sanering kan worden benut. Weliswaar zal met de verbouwing, waarbij o.m. een closet en een doucheruimte en ruime slaapver trekken worden aangebracht en de gas verlichting door een electrische instal latie wordt vervangen, een vrg aanzien lijk bedrag zijn gemoeid, doch met in achtneming van de „Premieregeling Wo ningverbetering en -splitsing 1953” en het zgn. D.U.W.-subsidie zal, naar uit eer. voorlopige kostenbegroting is geble ken, de huur binnen redelijke grenzen bljjven. Indien u zich met ons voorstel tot aankoop verenigt, zullen wij op korte termijn een voorstel tot verbouw van de aangekochte panden bij u indienen. De ze omstandigheid in aanmerking nemen de en gelet op de waarde, welke overi gens aan het woningcomplex kan wor den toegekend, achten wij de vraagprijs van 35000, waartoe de onderhandelin- gen tenslotte hebben geleid, aanvaard baar. De twee woningen, welke het dichtst aan de Woudvaartkade gren zen, zullen niet in het verbouwingsplan kunnen worden opgenomen. Deze perce len zullen moeten worden afgebroken om een t.z.t. uit te voeren verbetering van de Woudvaartkade mogelijk té ma ken. De tegenwoordige eigenaren hebben verzocht de toezegging te mogen ont vangen, dat de naam „van der Hey” als straatnaam daar ter plaatse zal worden gehandhaafd. Aan dit verzoek kan o.i. zonder bezwaar worden voldaan. De woningen van der Heybuurt nos. 1 en 5 t.e.m. 39 (oneven nummers) zgn ver huurd voor 28.50 per woning per kwar taal, de woningen nos. 3 en 2 t.e.m. 40 (even nummers) voor ƒ32 per woning per kwartaal, de woning no. 42 voor f 34 per kwartaal, alles inclusief de kos ten van het waterverbruik, terwijl het winkelhuis Woudvaartkade no. 40 is verhuurd voor 46 per kwartaal, zonder kosten waterverbruik. Zolang de tegen woordige huurders de woningen nog moeten gebruiken ware de verhuring on der de bestaande voorwaarden voort te zetten. B. en W. stellen voor in deze zin. ta besluiten. De gemeenteraad van Singapore heeft zgn pogingen gestaakt om een nakome ling te vinden van de Nederlander K. W. B. van Kleef, die vele jaren als koop man te Singapore heeft gewoond en aan de gemeenteraad aldaar een bedrag van 370.000 dollar heeft nagelaten „voor de verfraaiing van de stad”. De Commissie voor de vaste goede ren en de Brandweer, die begonnen was met het geld van Van Kleef een modem aquarium in de stad te bouwen, achtte het passend, dit door een nakomeling van de Nederlander te laten openen, maar zij zag van haar voornemen af, na vernomen te hebben dat Van Kleef vrijgezel was, toen hij op 18 Juni 1930 te Haarlem overleed. Van Kleef had te kennen gegeven, dat hij het geld aan Singapore naliet, omdat hij daar een prettig leven had gehad. WASHINGTON, 21 Oct. De Zuid- slavische ambassadeur te Washington, Vladimir Popovic, heeft Woensdag me degedeeld dat de ministers van buiten landse zaken der „Westerse Grote Drie”, na hun besprekingen te Londen, Italië en Zuid-Slavië hebben uitgenodigd vertegenwoordigers aan te wijzen voor vijf-mogendhedenbesprekingen over het vraagstuk-Triëst. Popovic zei dat de beste oplossing van de kwestie-Triëst zou zijn het interna tionaliseren van de stad Triëst, terwgl de rest van het vrije gebied aan Zuid- Slavië werd toegewezen. Dit zou een „gelukkige en blijvende oplossing” zijn. Jammer genoeg wilde Italië hiermee niet instemmen. Daarom zou Zuid-Slavië bereid zijn een tijdelgke oplossing te aanvaarden, waarbij de stad Triëst tot een afzondelijk en autonoom gebied wordt gemaakt, onder de souvereinitelt van Italië, terwgl de rest van het ge bied als een afzonderlgk en autonoom gebeid onder de souvereinitelt van Zuid- Slavië zou komen. Westerse militaire waarnemers in Belgrado, die gaarne zouden willen weten of maarschalk Tito ernstige voor bereidingen treft om de zone A van Triëst binnen te trekken indien Itali aanse militairen dit doen, staan verbijs terd over de zwijgzaamheid en geheim houding inzake de voorbereidingen van de Zuldslavische troepen in het gebied van Triëst. Hoewel de Zuldslavische regerings functionarissen hebben bevestigd, dat in Kroatië en Slovenië een aantal reservis ten is opgeroepen, weigeren zij te zeg gen hoe groot dit aantal is. Westelijke militaire waarnemers zgn van mening, dat hun aantal ver beneden de 100.000 ligt. Het is bekend, dat in het Noordweste lijke gebied van Zuid-Slavië een grote

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1