Wat de raad te behandelen krijgt Mijnramp in België eist 26 doden Nieuw gebouw voor gemeentel, gymnasium Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Twa warbere mannen fan de Heechmer Koöperaesje gean mei pinsjoen rt 108e Jaargang No. 85 Dinsdag 27 October 1953 RedacteurL. KIEZEBRINK Benoemd x Een Jubileum Biljarten Aanbesteding grondwerk Chr. Lyceum Ministeriële Ziekenhuiscommissie Avontuur op de huwelijks reis Dodelijk ongeluk te Bolsward Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave tan NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Uit Rusland terug Succes bij olieboringen te Rijswijk Nieuw Mannenkoor opgericht Verkoping W. R. Casparie lid. 5135. teur R. K. Te Leeuwarden is de wedstrijd hoofd klasse cadre gewonnen door de heer G. Meijer uit Sneek die in de eindstrijd zijn stadgenoot de heer Leeuwen versloeg. Bij de prijsuitreiking memoreerde de voorzitter van de wedstrijdcommissie, dat de Sneker Meijer, die op deze avond de eerste prijs behaalde, waarschijnlijk zijn laatste wedstrijd in de „Friesche Club” heeft gespeeld, daar hij zich bin nenkort gaat vestigen in Assen. Zijn gemiddelde in deze zware wedstrijd was 9.73, dat van de heer Leeuwen 7.92. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. s. te Menaldum is benoemd de heer J. de Vries alhier. Lofts: Evert Gerritsma Rjochts: Tsjeard van Netten de SNEEKER NIEUWSBLAD Het echtpaar Stas uit de staat Penn sylvania in de V. S., dat op zijn huwe lijksreis ook Nederland aandoet, heeft dezer dagen des avonds bij Den Oever een merkwaardig ongeval beleefd. De heer Stas, die een auto bestuurde, be merkte te laat, dat de brug te Den Oever geopend was voor de scheepvaart, waar door hij in volle vaart onder de afsluit boom doorschoot en over ’t juist pas serende mosselvaartuig van de fa. Mul ler uit Bruinisse in het water terecht kwam. Op het vaartuig trof men onmid dellijk maatregelen om hulp aan de drenkelingen te bieden, en inderdaad gelukte het, de beide inzittenden te redden. Vrijdag heeft de heer T. Broodwinder, wonende boven de brandweerkazerne aan het Martiniplein zijn 25-jarige werkzaam heid bij de N.V. Lankhorst’ touwfabrie- ken herdacht. Groot was de belangstel ling welke werd getoond, zowel van di rectie- en personeelszijde als van vrien den. Er waren veel bloemen en enve loppen met inhoud van directie en perso neelsvereniging. In de heden, Maandagavond, te hou den raadsvergadering der gemeente Sneek, komen o.a. nog de volgende voor stellen van B. en W. aan de orde: Aankoop aantal percelen in verband met de sanering van oude stadsgedeelten. Bij een mjjnramp die Zaterdag plaats had te Seraing in België in de mjjn „Charbonnages du Many” zyn 26 mijnwerkers om het leven gekomen. Er be vonden zich 40 man, merendeels Italianen, in een ingestorte mjjngang. Van de 14 geredden vertoeven er 13 in het ziekenhuis. De oorzaak was een explosie. de 13 geredden, die in het ziekenhuis worden verpleegd. Het Mijnwerkersvakverbond heeft be sloten, dat öp de dag der begrafenis van de slachtoffers in alle Belgische mijnen het werk zal worden neergelegd als eer bewijs aan de doden. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half jaar. Franco per post 1 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Geslaagd te Groningen voor het exa* men apothekers-assistente de dames M. ITauta, IJIst en Sj. de Vries, Ger- sloot, opgeleid door apotheker v. Hulterf te Joure. Twa pioniers fan it personeel fan it Heechmer büter- en tsiisfabryk „Hoop op Zegen”, gean 1 Nov. nei in loopbaen fan 42 jier mei pinsjoen. It binne Tsjeard va Netten, de molküntfanger en Evert Gerritsma, de bütermakker. Wy ha- zwe de mannen mei dizze gelegenheit ófsünderlik efkes opsocht en krigen doe Vrijdag zijn uit Duitsland aan het grensstation Oldenzaal vijftien mannen in ons land aangekomen, die in Rus land gevangen hebben gezeten. Zij reis den van Bentheim af onder de bewaking van de Kon. Ned. Marechaussee-brigade Oldenzaal. In Oldenzaal namen de vijf tien reizigers plaats in een overvalwa gen van het Ministerie van Justitie. De bagage werd overgeladen in een vracht auto. Onder geleide van de Rijkspolitie naar combineren met die van het naastlig- Itjk werd begroot, doch wij menen dat, gende, eveneens aan de gemeente toebe- B. en W. adviseren: Het was ons be kend, dat bij het rijk plannen in overwe ging waren het nieuwe gebouw der R.H.B.S. aan de Almastraat te voltooien door de aanbouw van enkele leslokalen, een gymnastieklokaal en een overblijf lokaal, terwijl voorts een conciërgewo ning zal worden gebouwd. Uit een vroe ger contact was ons reeds gebleken, dat men van de zijde van het rijk niet afwij zend stond tegenover de totstandkoming van een gebouwencomplex hier ter stede, dat zvwel de R.H.B.S. als het gymnasi um zou huisvesten. Beide inrichtingen zouden van de aanwezige outillage ge bruik kunnen maken en de beschikbare vaklokalen samen kunnen gebruiken. Toen dan ook van rijkswege zou worden overgegaan de plannen voor de afbouw van de R.H.B.S. te ontwerpen, hebben wij de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de vraag gesteld of bij het ontwerpen daarvan tevens onder ogen zou kunnen worden gezien de mo gelijkheid om in het plan een aantal lo- E. en W. adviseren: De afdeling Sneek van de Nederlandsche Bond van Exploi tanten van Hotels, Café’s, Restaurants, Slijterijen, en aanverwante bedrijven, verzoekt het sluitingsuur voor café’s in deze gemeente gedurende het gehele jaar vast te stellen op 12 uur ’s nachts, g Bij de huidige regeling is dit sluitings uur bepaald op 11 uur ’s avonds, evenwel met dien verstande, dat het voor Zater dagen en Zondagen, benevens voor een aantal met de Zondag gelijkgestelde da gen, en voor alle dagen gedurende het tijdvak van 16 Mei tot en met 15 Sep tember, is gesteld op 12 uur ’s nachts. Het verzoek van adressante heeft dus de bedoeling deze regeling te vervangen Bij de boring van de Nederlandse aardoliemaatschappij te Rijswijk (Z.H.) is op een diepte van ruim 1500 meter dezelfde laag aangetroffen, waaruit in de eerste boring te Rijswijk olie-produc- tie wordt verkregen, In de komende dagen zal worden onderzocht of deze laag in de tegenwoordige boring even eens productief is. Het ligt in de bedoe ling ten Noorden van de aan de gang zijnde boring binnenkort opnieuw een boring te doen. mei in petear by de thétafel it folgjen- de to hearren: Om to bigjinnen mei Tsjeard yn ’e doarpstrant sein dy hat de earste twa jier mei syn bigjin (1911) los fabrykswurk dien en waerd dêrnei oansteld as molküntfanger en is dat altyd bleaun. It lit him wol tinke, dat de man yn sa’n rek fan tiid njonke- lytsen frijhwat molke troch de bannen gien is. As men wit, dat hy, bileaven yn ’e leste jierren, yn ’e simmertiid deis li- kemóch sa’n 800 bussen molke to leegjen hie, dan wol dat nochal hwat sizze. Koe men dat, by wize fan sprek- ken, bymekooar sjen, men soe sizze, dat soe rüch bisjoen hast in foiling wêze kinne fan de Idzegeasterpoel miskien wy litte neimjitten fansels mar büten bisköging. En ja, alles moat dan by de üntfangst ek altyd to boek, dat brocht de funksje nou ienkear mei en nou hie men de aerdichheit hawn om op to djip- jen hoefolle kilo’s dat dan meimekoar wol wêze koe en dan roaide de birek- kening sahwat op in 220 miljoen kilo molke. Evert, de man fan ’e büter, fan ’e selde lichting as syn maet Tsjeard, troa- net op itselde podium 65 jier aid, hwerfan 42 jier wurksum op ’e Koöpe-1 vertrokken de wagens vervolgens raesje. Yn Febr. 1911 kaem dizze ashet kamp te Norg in Drente. De staking van de Londense tankchaufeurs bereikte Vrijdag een hoogtepunt, toen praktisch het gehele auti-verkeer in de stad werd lamgelegd. Foto: Een der vele benzinestations, waar door middel van een bord wordt bekend gemaakt, dat de ben zinevoorraad is uitgeput. B. en W. stellen voor in verband met de te zijner tijd noodzakelijke sanering van oude stadsgedeelten een aantal per celen aan te kopen aan de Boschgracht, Boschstraat, 2e Boschdwarsstraat, le Oosterkade, le Steenklipstraat, 2e Steenklipstraat, 2e Zomerrakbuurt, 3e Zomerrakbuurt, en Lemmerweg. Ze ver keren vrijwel alle in zeer slechte staat. Voor de gezinnen van de nog bewoonde percelen zal worden getracht andere woonruimte te vinden. Daarna zullen ook deze, evenals de nu reeds ontruimde woningen worden afgebroken. De to tale koopsom bedraagt 14190. Beroep tegen weigering bouwvergunning. De heer J. A. ten Wolde te Groningen had een vergunning gevraagd voor het bouwen van een winkel met woning aan de Hooiblokstraat, Noordzijde, hoek Sin gel. Deze vergunning is door B. en W. geweigerd, aangezien bij uitvoering vaj het voorgenomen plan de voor de Hooi- blokstraat noordzijde vastgestelde bij zondere voorgevelrooiljjn zou worden overschreden. Als er gebouwd zal wor den in strjjd met een rooilijnvoorschrift moet volgens de Woningwet afwijzend op een verzoek om een vergunning wor den beslist. Adressant is nu bij de raarl in beroep gekomen, doch dit zal door de raad ongegrond moeten worden verklaard omdat het ontworpen plan in strijd is met de geldende voorschriften. Recla mant betwist dit laatste ook niet doch wil aantonen dat ter plaatse een betere situatie zal ontstaan indien een rooilijn wordt vastgesteld zoals door hem wordt voorgesteld. Deze door de heer ten Wol de aangevoerde gronden kunnen wel in het geding worden gebracht indien de raad zich binnen afzienbare tijd zal moe ten uitspreken over de vraag welke rooi lijn voortaan voor de Hooiblokstraat zal gelden. B. en W. zijn voornemens ten aanzien van dit punt op korte termijn een voorstel bij de raad in te dienen. B. en W. stellen voor het beroep ongegrond te verklaren. gelet op de voordelen, welke dit plan boven het vorige biedt, het alleszins aanvaardbaar is. De voor het gymna sium bestemde vleugel, welke geheel op gemeentegrond zal worden gebouwd, zal bevatten 7 leslokalen, een rectors- kamer, lerarenkamer, bibliotheek, een kamer voor de concierge, toiletten, gar derobe en fietsenbergplaats. Drie leslo kalen hebben uitzicht op het oosten, de andere vertrekken zijn alle naar het zui den gekeerd. Het open terrein tussen het gymnasium en de fietsenbergplaats van de H.B.S. zal tot siertuin worden in gericht. De kosten van deze vleugel wor den door de rijksgebouwendienst ge raamd op 160.000, met inbegrip van de kosten van inrichting, stoffering, meubilering en verwarmingsinstallatie, doch zonder die voor terreinophoging, straataanleg en tuinaanleg. Het ligt in de bedoeling, bij aanvaarding van ons voorstel, de bouw van het gymnasium gelijktijdig aan te besteden met de uit breiding van de H.B.S. en deze werken op te dragen aan één aannemer. De uit voering zal dan worden verzorgd door de Rijksgebouwendienst. De bouwkosten zullen worden vermeerderd met 10 als bijdrage in de algemene kosten van deze rijksdienst, in welke kosten zijn begrepen die van het ontwerpen, teke nen, uitvoeren, toezicht, e.d. Zoals uit het voorgaande blijkt, moet van ge meentewege voor de ophoging van het benodigde terrein worden zorg gedragen. Het komt ons wenselijk voor deze te. ho- Na de behandeling in besloten zitting van dienst aanvankelijk ontworpen en later verruimde plan is, daar dit plan niet in alle opzichten bevrediging schonk en het niet mogelijk bleek aan enkele onzerzijds geuite wensen tegemoet te komen, door deze dienst een geheel nieuw plan ont worpen waarbij het gebouw van het gymnasium aan de zuidzijde van de R.H.B.S. is geprojecteerd. Wij zijn met het college van curatoren van het gym nasium tot de overtuiging gekomen, dat in het nieuwe plan de bezwaren, welke aan het oorspronkelijk plan kleefden, geheel zijn ondervangen en dat aan de gekozen oplossing de voorkeur moet worden gegeven. Aan het ten aanzien van het vroegere plan bestaande be zwaar, dat een aantal lokalen geen di rect zonlicht zou ontvangen is, zoals U uit <3e ter inzage gelegde tekeningen blijkt, door de gewijzigde situatie volle dig tegemoet gekomen, terwijl bovendien een betere toegang wordt verkregen tot dé vaklokalen van de H.B.S. Wel zijn de kosten bij uitvoering van het thans voorliggende plan hoger dan aanvanke- horend terrein, dat in de toekomst be stemd is om ten behoeve van de vee markt als parkeerplaats voor veeauto’s te worden Ingericht. Aan zulk een ruim te wordt behoefte gevoeld, terwijl de ligging ervan voor het geschetste doel zeer gunstig is te noemen. Van de firma Krikke te Heerenveen is een aanbieding ontvangen voor de opspuiting van beide terreinen. Het gehele werk komt op 21500. Niet verwacht mag worden, dat bij openbare aanbesteding een lagere prijs zou kunnen worden bedongen. In de opspuiting is begrepen de demping van een gedeelte sloot ter lengte van 80 m. evenwijdig aan de Almastraat. Langs het gebouw van het gymnasiur- zal loodrecht op de Almastraat een straat worden aangelegd, welke voor lopig een breedte zal krijgen van 4 m., welke in de toekomst óp 7 m. zal wor den gebracht. Aan de zijde van het ge bouw is langs deze straat een trottoir van 3.50 m. onworpen. Het trottoir langs de Almastraat zal worden door getrokken. De kosten van dit straat werk worden geraamd op 5800. De aan te leggen riolering met bijbehorende goten wordt begroot op ƒ9100. Teel aarde, beplanting enz, ƒ4000. ’Totaal 40400. Opgemerkt zij dat de verharding van het toekomstige parkeerterrein voor de veemarkt niet in de kostenberekening is opgenomen. Van bovengenoemde kosten komt ten laste van het gymna sium ƒ19670, en ten laste van het par keerterrein 20730, Voorstel van burgemeester en wethouders tot stichting en inrichting van een nieuw ge bouw voor het gemeentelijk gymnasium aan de Alma straat. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie t Comb. DriJfhout-Kiezebrink&GiX Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Bouw van 43 woningen in het Tuindorp. B. en W. stellen voor aan de maat schappij Friso op te dragen de bouw van 43 woningen in het Tuindorp voor de som van 389470 (inclusief architecten honorarium). Ze komen op het oostelijk gedeelte van het terrein begrensd door de Anna Paulownastraat, rijksweg 43, het Zuidersportpark en de Woudvaart en wel 32 eengezinswoningen en 11 bo ven- en benedenwoningen. De eengezins woningen vormen een nieuw type (G.). Ze bevatten een woonkamer (17.5 m2), een keuken, een ingebouwde schuur- ruimte, 3 slaapkamers van resp. 7.5, 10 en 10.5 m2, een doucheruimte en een loggia. De huur voor deze woningen kan voorlopig bepaald worden op 6.70 p. w., die van de andere woningen (type D) op 7.75 per week. Sluitingsuur café’s. AL- i Z4. .erg. 6 7. Sommige leden van de reddingsbri gades zijn meer dan 30 uur achter elkaar in touw geweest. De brand in dë mijn gang die het reddingswerk zeer belem merde, hield eerst gistermorgen op. Pas daarna konden de brigades dieper in de mijngang doordringen. Het eerste lijk werd om 04.30 bovengebracht. De slachtoffers lagen tengevolge van het geweld der ontploffing in de mijngang tientallen meters uit elkaar. Koning Boudewijn heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de getroffen mijn. Hij kwam met zijn auto voor het hoofdgebouw aan en liep in burger tussen twee rijen zwij gende mensen door, die daar al meer dan 30 uur hadden gestaan, wachtende cp berichten ‘over de ingesloten mijn werkers. De Koning liet zich over de oorzaak van de ramp inlichten door de directeur van de „Ougree Marihaye”, graaf Paul de Launoit. De reddingsbri gades werden aan hem voorgesteld. Daarna bracht de Koning een bezoek aan de dodenkamer en vervolgens aan De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft bij zgn besluit van 13 October 1953 benoemd tot lid van de ziekenhuiscommissie de heer W. R. Casparie te Sneek. tot plaatsvervangend lid de heer G. F. Disse te Sneek. De ziekenhuiscommissie is een commissie, die de minister van advies dient over plannen tot nieuwbouw en uitbreiding van instellingen van gezondheidszorg in Nederland. Geldlening groot 500.000 3</2 B. en W. adviseren: In verband met de toenemende kapitaalsbehoefte der ge meente is het gewenst het leningfonds nieuwe middelen ter financiering van reeds gedane en binnenkort te verwach ten kapitaalsuitgaven te verschaffen. Om in deze behoefte te voorzien hebben wij pogingen aangewend voor het slui ten van een vaste lening. Blijkens de voor u ter visie gelegde stukken zijn deze pogingen geslaagd en hebben wij een aanbieding ontvangen voor een geld lening, groot 500.000. Voorlopig ach ten wij dit bedrag voldoende om in de behoefte aan financieringsmiddelen te voorzien. De voorwaarden, waaronder de geldgever bereid is de lening te ver strekken, komen in hoofdzaak op het volgende neer: Op te nemen bedrag 500.000. Koers: 100 Looptijd: 40 ja- ren. Rente: 3% halfjaarlijks te vol doen. Aflossing: In 40 jaarlijkse termij nen van 12.500, voor het eerst op 16 Februari 1955. Datum van opneming: 16 Februari 1954. Afsluitprovisie: van het nominale bedrag der lening. Al gehele of gedeeltelijke extra aflossing of conversie door de gemeente zal tot 1964 niet plaats mogen hebben; daarna zal dit éénmaal per jaar mogen geschieden en wel uitsluitend op de aflossingsver- schijndag. Wanneer van dit recht ge bruik wordt gemaakt is de gemeente een boete verschuldigd. Deze boete bedraagt voor de in de jaren 1964 tot en met 1968 eventueel plaats vindende extra-aflos- singen 1% van het extra af te lossen bedrag; na 1968 wordt hiervoor een ver goeding van 1 in rekening gebracht, De op het sluiten der lening vallende kosten komen voor rekening van de ge meente. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. door een uniform sluitingsuur geduren de het gehele jaar van 12 uur ’s nachts. Adressante voert in haar verzoekschrift aan, dat het vreemdelingen- en het doorgaand verkeer door een regeling van het sluitingsuur als door haar wordt gewenst, ten zeerste gebaat zou zijn, hetgeen op zijn beurt aan de plaatselijke neringdoenden in het algemeen ten goe de zou komen. Bovendien zouden van buiten Sneek komende bezoekers aan uitvoeringen in deze gemeente, daar door in de gelegenheid worden gesteld, zich na afloop van deze uitvoeringen nog enige tijd in de alhier aanwezige inrich tingen te verpozen. Tenslotte wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat het sluitingsuur in Leeuwarden ook op 12 uur ’s nachts is bepaald. Naar onze me ning zijn de aangevoerde argumenten inderdaad steekhoudend en van voldoen de betekenis om aan de wens van adres sante tegemoet te komen. De centrum positie van Sneek brengt, naar in de practijk is gebleken, met zich mede, dat een sluitinsguur van 11 uur s’ avonds voor de onderhavige inrichtingen dik wijls te vroeg moet worden geacht. Wel geeft het vierde lid van artikel 135 der Algemene Politieverordening de Burge meester de bevoegdheid, in bijzondere gevallen een later sluitingsuur toe te staan, doch deze bepaling heeft uiter aard niet ten doel, dat op ruime schaal ontheffing wordt verleend. Waar overi gens mag worden aangenomen dat door inwilliging van het verzoek de openbare orde op geen enkele wijze zal worden verstoord, stellen wij U voor het slui tingsuur voor café’s vast te stellen op 12 uur des nachts. Een minderheid in ons college kan zich met de strekking van het voren staande niet geheel verenigen. Deze min derheid heeft geen bezwaar tegen de vaststelling van het sluitingsuur op 12 uur ’s nachts, voor zoveel de dagen van Maandag tot en met Vrijdag betreft. Met het oog op het heilige karakter van de Zondag wenst zij op Zaterdag en Zon dag het sluitingsuur evenwel vastgesteld te zien op een tijdstip, dat niet later is dan 11 uur ’s avonds. Het te dezer zake door'de commissie voor de strafverordeningen uitgebracht advies is bij de stukken ter inzage ge legd. Blijkens dit advies onderschrijft een der leden van de commissie het be zwaar van de minderheid in het college van burgemeester en wethouders. Dit lid is overigens van mening, dat een slui tingsuur van cafés van 12 uur ’s nachts slechts dan aanvaardbaar is, indien ge durende het gehele jaar tevens een tap- verbod voor sterke drank van 11 tot 12 uur ’s avonds wordt ingevoerd. Hoewel wjj in het algemeen pogingen om tot verminderd drankgebruik te geraken slechts kunnen toejuichen, menen wij, dat van het door het hiervoren bedoelde lid van de commissie voor de strafveror deningen voorgestane tapverbod geen heil is te verwachten. De controle op de naleving van een dergelijk tapverbod stuit op vrijwel onoverkomelijke bezwa ren. Het verbod zou in de practijk dan ook grotendeels illusoir worden. Wij me nen het opnemen van een voorschrift in de Algemene politieverordening, dat doorlopend zou worden overtreden door dat op de naleving onvoldoende contróle kan worden gehouden, met enige klem te moeten ontraden. Alhier is opgericht een interkerkeljjk mannenkoor, dat bij de doop de naam „S.I.M.K.” (Sneker Interkerkelök Man nenkoor) kreeg. Bij de oprichting van de vereniging werden twaalf personen lid en meerderen hebben toegezegd dit voorbeeld te zullen volgen. Het bestuur is als samengesteld: G. de Jonge, voorz^0--R. Boersma, secretaris en S. Hogeoóom, penningmeester. Tot direc teur is benoemd onze stadgenoot de heer N. Hogeboom. Daar Sneek tot dusverre geen mannenkoor bezat ,is het te hopen dat de nieuwe vereniging een zonnige toekomst tegemoet gaat. Een goed man nenkoor zou een culturele aanwinst voor onze stad betekenen. kalen voor het gymnasium op te nemen. Eventuele aanbouw op een later tijdstip moest uitgesloten worden geacht. Van de naar aanleiding van ons verzoek ont vangen voorlopige plannen heeft u reeds kennis kunnen nemen tijdens een behan deling in een besloten zitting. Uw col lege verenigde zich met onze opvatting, dat, hoewel het op zich zelf verantwoord zou zijn het nemen van maatregelen ter verbetering van de huisvesting van het gymnasium nog enige tijd uit te stellen, het aanvaarden van het door het rijk ge dane aanbod een niet onbelangrijke be sparing van kosten zou geven. Bij ver werkelijking der plannen zou een goede huisvesting van het gymnasium verze kerd zijn. Deze onderwijsinstelling toont vooral de laatste jaren voldoende levens vatbaarheid. Het leerlingenaantal be draagt momenteel 54; de eerste klas telt 13 leerlingen. Ook indien de gemeente toch afstand zou moeten doen van het gymnasium, hetgeen naar onze stellige overtuiging echter niet behoeft te wor den gevreesd, zou de R.H.B.S. moeten worden omgezet in een lyceum, terwijl de kosten van de gymnasiumafdeling voor rekening van de gemeente zouden komen. Naar onze mening zou het niet aanvaardbaar zijn dat in Sneek in het geheel geen gelegenheid meer zou be staan openbaar voorbereidend ger onderwijs te ontvangen. 4*- - Uw raad van het door, de rijksgebouwen- Toen de 46-jarige landarbeider M. Mensonides te Bolsward Vrijdagmiddag naar huis wilde fietsen en daarbij Rijks weg 43 overstak, werd hij aangereden door een personenauto, bestuurd door dhr. P. uit Doetinchem. Mensonides werd hierbij op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Daar er op het moment van de aanrij- dind goed zicht was, is het ongeluk niet door mist veroorzaakt. Waarschijnlijk is het slachtoffer onoplettend geweest. jongeman fan 23 jier op ’e doe noch net iens lang bisteande fabryk. De earste trije jier hied er in baentsje yn it spoel- lokael en dêrnei waerd er learling bü termakker. Evert woe oanpakke en men wie wol mei him op snjit en mei gau- wens wie hy twadde bütermakker en doe neijerhan al earste. „Ja”, seit Evert, „as ik my de tiid fan in foech fjirtich jier tobek yntink, o, hwat dan in forskil fan arbeidswizansje by nou forgelike!” De fabryk doe noch yn syn „originele” site- waesje joech destiids sok hiel oar wurk. Alles is letter yn Ever tsyn tiid ütboud en foroare mei moderne masines neffens de eask fan ’e tiid. „Wis”, forfolget Evert, „it giet nou alles folie makliker as doe, mar dêr stiet tsjinoer, dat er nou safollestomear rompslomp mei de din gen gearhinget. Lytse lükse buskes en tube’s büter fan in üns swier yn greate massa’s rémeitsje, wist men yn myn jongere jierren net fan. It moast wenne en it wende fansels ek, hoewol, de jon gere ginneraesje groeit mear yn dy ngere wizünsje op, sa is ’t mar”. Evert syn soan, dy’t nou ek al lange tiid yn dizze bütermakkerij west hat nimt nou aenstons heit syn taek as sa- danich oer. De beide mannen, Tsjeard en Evert hienen oan’t nou ta harren fjirde direk- op ’e fabryk. It is wol to for- wachtsjen, dat de ynstansje fan ’e fa bryk dizze beide mannen in wolfor- tsjinne Ofskiedsgroet meijaen sil en fan üs kant fansels de krante ek de béste winsken! Notaris Feddema alhier verkocht Donderdagavond in café-rest. Piso finaal de herenhuizinge aan de Leeuwarderweg no. 12, bewoond geweest door de heer M. N. Wisselink, vrij te aanvaarden. Het perceel werd na 34 verhogingen voor 16.600 in koop toegewezen aan de heer B. v. d. Zee te Sneek voor nader te noe men lastgever. Vrijdag is hier aanbesteed het grond werk voor het nieuw te bouwen Chr. Ly ceum met conciërgewoning. a Lyceum; b conciërgewoning. A. van Meekeren, Sneek a 97500; b ƒ5000; H. van Meekeren, Oosterhogebrug a ƒ95000, b ƒ4934; J. Kuipers en Co., Zurich a ƒ90634, b ƒ5654; Fa. G. W. Boltje, Heerenveen a 90000, b 5000; S. de Wolf, Sneek a ƒ83325, b ƒ4585; S. de Boer, IJsbrechtum a 83000, b 4500; P. Olij, Sneek a 82200, b 4600; J. de Jong, Sneek a ƒ80100, b ƒ5100; J. J. Boltje en Zn., Heerenveen a ƒ80000, b ƒ5033; NV. Friso, Sneek a ƒ79330, b ƒ4550; A. J. Waterlanden Oudehaske a ƒ74350, b ƒ4650; J. Kerk stra, Sneek a 74240, b 4500; D. Ste- neker, St. Nicolaasga a 73925, b 4450; N.V. Ooms en Zn., Sneek a 72980, b 4250; fa. Kats en Co., Surhuizum a 66473, b 3187. Begroting van de Ar chitect B.N.A B. Leeman, Sneek a 74770, b 3600. openbaar onderwijs te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1