Voorlopig geen conferentie op hoogste niveau üL II 52,e NED. STAATSLOTERIJ C.N.V. KONTAKT-JOUN Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Het Snooker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave fan NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en URIJFHOUTS NIEUWSBLAD De Marktstraat schoongeveegd I L Ij Vrijdag 30 October 1953 108e Jaargang No. 86 Redacteurs L. KIEZEBRINK Harm Lodewyks nijste stik Benoemd 1111 Filmavond Kon. Zeilver. Sneek Jaarvergadering buurtver. De Noord-Oosthoek Met 1 Januari hogere sociale uitkeringen Groot verlof voor lichting 19521 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 „De Iepen Doar” Geslaagd Werk gegund 5 Delftse middenstand ontgaat vier millioen per jaar Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Sneek Geitenfokver. Ons Belang Chr. Vrouwenbond Propaganda-avond E.H.B.O. Raad besluit tot bouw van 43 woningen en van een nieuw gymnasium. Café’s enz. gehele jaar elke dag tot ’s nachts 12 uur open. "A h -1 ft '4J A I f Uil onze raadzaal Benoemingen. V. d. K. X •135. Kamerstukken. Zij klopt, zuigt en veegt.... en De een de partment, dat er thans een goede kans is, dat het Franse parlement deze Euro pese defensiegemeenschap zal goedkeu ren. Men gaat uit van de redenering, dat een overleg tussen de Grote Vier het Europese legerplan op de achtergrond zou dringen, zodat Frankrijk het defini tieve parlementsdebat daarover opnieuw zou gaan uitstellen. Op 22 November zal groot verlof wor den verleend aan de dienstplichtigen met inbegrip van kader van lichting 19521. (Zij die opgekomen zijn tussen 1 Jan. en 1 April 1952). Er zijn echter een aantal uitzonderingen. Daar de regering de betreffende voor stellen van de Stichting van de Arbeid heeft overgenomen, zullen als het parle ment er mee instemt de uitkeringen in gevolge de noodwet ouderdomsvoorzie ning als volgt worden: gehuwden: f84 per jaar meer in le en 2e en f90 per jaar meer in 3e, 4e en 5e klasse; onge- huwden resp. f60 en f66. De kinderbijslag komt per dag voor het eerste kind van 46 op 48 cent, 2e en 3e van 51 op 54 cent, 4e en 5e van 67 op 75 ct., 6e en volgende van 67 op 85 ct. per dag. De lopende uitkeringen ziekengeld zul len van 1 Jan. af met 5 worden ver hoogd; de tijdelijke uitkeringen ongeval lenwetten, de invaliditeits- en ongeval lenrenten eveneens. aan- te Trekking le klas. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. Twintigduizend gulden en een aantal waardepapieren maakten twee inbrekers buit in een alleenstaande boerderij te Neerbosch onder Nijmegen. Zij zijn spoe dig gearresteerd en het geld bleek nog onaangetast. Op het stationsemplacement te Zutphen is de 61-jarige opzichter van het goederenterrein G. van Veldhoven te Zutphen onder een trein geraakt en gedood. Eigen geld. 1872, 1913, 4478, 4496, 4911, 4915, 7292, 7303, 7307, 20353. SNEEKER NIEUWSBLAD de Aankoop percelen in ver band sanering. Mevr. Schaper stemt ten volle in met dit voorstel, maar zij las daarin dat het de bedoeling is de enkele nog be woonde percelen onder de bestaande voorwaarden te verhuren. Dat vindt ze wat stuitend, immers het betreft hier onvolwaardige woningen, welke onbe woonbaar zullen worden verklaard, en dan moet men niet dezelfde huur blijven vragen. De Voorzitter antwoordt dat de bestaande huren al rekening hiel den met het feit dat de woningen niet volwaardig waren. Mevr. Schaper zegt dat deze huren toch 2 2.50 be dragen en als men die nu handhaaft vindt zij dat niet j'uist. Wethouder Blok zegt nog dat wanneer men deze huren zou verlagen, het nog moeilijker zal worden deze woningen onbewoonbaar te verklaren. Als de huurprijs te hoog is kan men in beroep gaan. Z. h. s. con form het voorstel van B. en W. besloten. Zie verder pag. 2. Bij K.B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter stand plaats de gemeente Doesburg, de heer H. Niks, candidaat-notaris te Sneek. In Den Haag slaagde voor het 3e deel notariaat de heer T. E. van der Ley, alhier. Nieuw gebouw voor het ge meentelijk gymnasium. De heer F ij 1 s t r a is blij met de voor gestelde oplossing nu deze bouw gekop peld wordt aan de R.H.B.S. Ook het parkeerterrein voor de veemarkt zal in een behoefte voorzien. Sprekers fractie kan met het voorstel ten volle instem men. Mr. de Jong zou nog iets willen zeggen over de betekenis van een gym nasium in het algemeen. Spr. was eerst even bang dat uit dit voorstel een stre ven bleek tot samensmelting van H.B.S. en gymnasium tot een lyceum. Dat blijkt niet het geval, en spr., zelf oud- gymnasiast, lijkt dit uit culturele over wegingen gelukkig. Want het gymnasi um acht hij het medium bij uitnemend heid tot handhaving van de Westerse humanistische cultuurtradities het woord humanisme dan in de klassieke betekenis genomen en niet in de moder- Het is een driewielige zelfopnemende veegmachine, die tevens kan sproeien als er gevaar dreigt dat het stof zich zal verspreiden. Alles aan de machine is be- dienbaar vanaf de chauffeurszitplaats, die aan de rechterkant is aangebracht, zodat de bestuurder goed zicht heeft op de goten langs de trottoirbanden. machine wordt aangedreven door volkswagenluchtgekoelde motor en vuiltank wordt hydraulisch gekiept. De veegbreedte is 1.90 meter en de veeg snelheid varieert van 6 a 8 km. Behou dens de motor worden deze machines, die een grote wendbaarheid hebben, ge maakt door de N.V. Geesink te Weesp, die reeds tientallen diverse veegmachi- nes aan grote gemeenten heeft geleverd. De reinigingsdienst had voor een prachtig demonstratieterrein gezorgd. Een strook van de Marktstraat was met De N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten te Assen droeg het bouwen van 12 woningen na onderhandse besteding op aan H. A. Boomsma Sneek voor f 144.700. De heer Groeneveld vraagt of als men vasthoudt aan de voorgeschreven rooilijn, dit impliceert dat er niet ge bouwd kan worden De heer van der Werf zegt dat hem uit de tekeningen blijkt dat er toch niet zoveel mankeert, is het niet mogelijk tot overeenstem ming te komen, we moeten het toch toe juichen, als het particulier initiatief toch nog iets durft ondernemen. De V o o r z. zegt dat de zaak wat ingewik keld is omdat naast het rooilijnvoor schrift van 1925 een voorstel van B. en W. is voorbereid om dit voorschrift in te trekken, op grond van een advies van de ontwerper van ons stedebouwkundig plan. Volgens dit nieuwe voorstel zal er een rooilijn komen welke bebouwing ge heel uitsluit. Toen de heer ten Wolde zijn verzoek indiende gold echter het voorschrift van 1925 en daar zijn ver zoek in strijd daarmede is zal ook de raad afwijzend moeten beschikken. Straks zal de raad echter het voorstel AL- S <24, •erg. 16 7. Het Econ. Technol. Instituut te Rot terdam heeft in opdracht van het ge meentebestuur van Delft en de Kamer van Koophandel een onderzoek ingesteld naar de oorzaken en de omvang van het kopen buiten Delft, met name in Rot terdam en Den Haag. Uit het dezer da gen verschenen rapport blijkt, dat de Delftse bevolking per jaar ongeveer vier millioen gulden in andere steden uit geeft, dit is ongeveer acht pct. van de totale omzet van de gehele Delftse mid denstand. Zeventig procent van de Delftse gezinnen doet aankopen buiten de stad en per gezin wordt buiten Delft per jaar ongeveer f 230 uitgegeven. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Us stêdgenoat Harm Lodewijk hat it himsels yn dit stik net maklik makke. Hy hat by it skriuwen derfan grif fan doel west nou ris hwat oars en hwat bet ters to jaen, ris net oan de oerflakte fan it deistige libben to bliuwen mar in djippe, rjochte fuorge to token troch it minskene bistean, liedend nei de doar dy’t foar elts iepen bliuwt. Of him dit wol folslein slagge is, stelle wy yn ’e kiif, al moatte wy tagelyk de skriuwer priizgje foar syn ynmoedich stribjen nei hwat betters. Maandagavond jl. sprak voor de Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Sneek ds. Boer- lijst, N. H. predikant te Leeuwarden, over het onderwerp: „Luther en het huiselijk leven”. Bovengenoemde vereniging hield Woensdagavond in hotel Leeuwen aan de Parkstraat onder voorzitterschap van de heer G. Tonkens een zeer goed be zochte ledenvergadering. De heer Groen, secretaris, las de notulen welke onder dankzegging onveranderd werden goed gekeurd. Een geanimeerde bespreking had er plaats over de gehouden keurin gen, waarbg volgens de keurmeesters bleek dat de vereniging over een aantal beste geiten beschikt, hetgeen tevens blijkt uit het groot aantal prijzen, waar op de leden dit jaar beslag hebben we ten te leggen. Besloten werd de jaarlijk se kienavond te doen plaats hebben op 18 November in café-rest. Piso. WOUDSEND, 22 Oct. Hedenavond hield de afd. van de Chr. Vr.B. haar maandelijkse vergadering. Na de ge bruikelijke opening sprak mevr. Stan- gelFuncke, hier al lang geen onbe kende meer, over: „Staat dan in vrij heid”. Onder ademloze stilte werd deze prachtig lezing gevolgd. Er werden nog enige vragen gesteld, die op prettige wijze werde® beantwoord. De presidente dankte spr voor de mooie lezing, waar na zü deze avond sloot met dankgebed. Bij de uitvoering van hun taak komen de vroede vaderen van onze stad soms voor de wonderlijkste dingen te staan. Zo’n wonderlijk ding ziet U op deze foto s fgebeeld. Het is een nieuwe veegmachine, die Dinsdagmorgen op de Marktstraat voor de burgemeester en de beide wethouders werd gedemonstreerd. betreffende een nieuw rooilijnvoorschrift voor zich krijgen en dan zal hij moeten uitmaken of er enige bebouwingsmoge- lijkheid zal worden gehandhaafd of dat zoals B. en W. wensen er geen bebou wing meer mogelijk zal zijn. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Tjokvol was Dinsdagavond de grote zaal van hotel Hanenburg toen de lan delijk secretaris van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., drs J. H. Warmelink de propa- gandabijeenkomst van deze Ver. opende. De spreker vertelde, nadat een aantal films was gedraaid, een en ander van het nuttige werk der vereniging, welke thans 415 afdelingen telt met een totaal van 20.000 leden. Thans zal ook hier een afdeling worden gevormd, waarvoor zich staande de vergadering een vijftig tal leden opgaf. D? h.h. R. Riphagen en J. Hammer, die 'n_ r reeds lange tijd het werk der Ver. he’4 f n gepropageerd, ook door het houden van cursussen, hadden dus eer van hun werk. Binnenkort zal de vereniging worden geconstitueerd, een commissie neemt de voorbereidende werkzaamheden ter hand. In deze com missie namen zitting de heren J. H. Be- rendsen, D. Koehoorn, H. Bron en de dames mevr. A. Visserv. d. Horst en mej. Gonnie Bakker. Zij die zich als lid willen aanmelden kunnen terecht bij de h.h. R. Riphagen, Tjotterstraat 9 en J. Hammer, Jacht havenstraat 41. Woensdagavond hield bovengenoemde buurtver. haar jaarvergadering in Aere Perennius. Voorzitter Dijkstra heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn teleurstelling er over uit, dat de vergadering zo slecht bezocht was, waarna hij enkele zaken naar voren bracht die het afgelopen jaar zijn be handeld. Tenslotte wees hij op de ge zonde toestand van de vereniging. De secretaris, de heer Bok, las hierna de notulen van de vorige jaarvergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. De kascommissie bracht bij monde van de heer v. d. Heij verslag uit over de financiële toestand der ver., waarna de penningmeester, de heer F. de Jager, de cijfers gaf. Hieruit bleek dat er een batig saldo was. De voorz. dankte de penningmeester voor zijn beheer en stel de op voorstel van de kascomm. voor hem decharge te verlenen, waartoe werd besloten. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental iets was .gedaald. Hierna volgden enkele me dedelingen van het bestuur, o.a. hande lende over de speeltuin, overkoepelings- commissie enz. In de pauze werd een verloting gehouden. Na de pauze werden vijf aandelen uitgeloot en wel de num mers 33, 16, 49, 8 en 47. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Als leden v. d. nieuwe kascomm. werden aan gewezen de h.h. v. d. Velde en Hilverda. Na de rondvraag, waarin nog enkele zaken ter sprake werden gebracht, sloot voorzitter Dijkstra deze slecht bezochte jaarvergadering. Z. h. s. of discussie neemt de raad aan de voorstellen van B. en W. tot: het mededelen aan Ged. Staten dat bij de raad geen bezwaar bestaat tegen het toekennen van de toelage 1953 aan ge meentesecretarissen en gemeente-ont- vangers; het voorlopig vaststellen van de re kening van het openbaar slachthuis- bedrijf over 1952; tot wijziging van de gemeentebegro ting 1952, en van die voor 1953; tot het vaststellen van het getal weke lijkse lesuren gedurende hetwelk in 1954 vakonderwijs zal worden gegeven aan de openbare scholen; tot toekenning van een premie uit het T-fonds aan de heer A. Modderman. Eveneens wordt zonder discussie of stemming op voorstel der commissie voor rekeningen en begrotingen goedge keurd een wijziging van de begroting van inkomsten en uitgaven van de ge meentelijke instelling voor sociale zorg, dienstjaar 1952, en de rekening 1952 van die instelling vastgesteld. 3>/2 geldlening groot 500.000.—. Bij dit voorstel van B, en W. zegt de heer Lampe dat in de vorige vergade ring een lening van 3 ton aan de Ver. v. Chr. Middelbaar en V.H.O. is ver strekt. Ook sprekers fractie was daar voor. Maar als hij dat besluit en nu het voorstel betreffende het aangaan van een 3% lening naast elkaar legt, vraagt hij of tussen deze beide verband bestaat. Spr. is er niet voor dat de ge- Sibe Tünstra hat yn Ynje sitten en komt mei trije jier werom yn in folslein foroare wrald. Hy ünderfynt dingen, dy’t stride mei syn opfettings. Dit mak- ket, dat er mear oanstriid hat to leau- wen oan in needlot as oan in alles bi- stjürende God. Hy wit dat der in doar iepen bliuwt, mar eanget dat dy doar foar him sletten is. In thema, mei gê.ns müglikheden, mar de haedfiguer Sibe, dêr’t eins it hiele stik om draeit, is net wurden hwat de skriuwer him faeks foamommen hie derfan to meitsjen, nl. de jonge minske, dat bitiisd is yn en bineare wurdt troch de problemen fan hjoed-de-dei en dy’t dan de iennichste wei fynt üt de bi- nearing wei. Sibe makke op üs folie mear de yndruk fan in eamelsok, dy’t de hoarnen yn ’e wül stekt, om’t der net gauwernóch en net goedernöch rekken hélden wurdt mei syn persoanlike bilan- In de Foyer van Ami^tia vertoonde Maandagavond de heer Priester een aantal films voor de -den van de K.Z.V.S. Sneek. Van zijn eigen opnamen waren voor de leden dezer vereniging natuurlijk van groot belang die van de Kaag. Bijzonder goed was de film over zijn laatste reis via Zwitserland, Spanje naar Zuid-Amerika. Tevens vertoonde hij een film over de Kali-winning, het onmisbare product voor onze landbouw. Een gezellig dansje besloot deze aardige avond. Tot onderwijzeressen aan de Sperk- hemschool worden benoemd de dames J. A. de Jong te Warns en A. W. v. El- selo te Sneek, tot lijdelijk directeur van de gem. handelsavondschool de heer J. H. Doodkorte, leraar aan die school, tot tijdelijk leraar in de Hebreeuwse taal aan het gymnasium ds. H. v. d. Veen te Donkerbroek. Er wordt in onze stad veel voor het Kleuteronderwijs gedaan.^ De „Rozeknop” in het Sperkhem en het in aanbouw zijnde schooltje aan de Dr Kuyperlaan getuigen hiervan. Zo lang het laatste school tje echter nog niet klaar is, is het nodig, dat de kleuters uit de Noor- derhoek etc. onder escorte naar de school aan de Oude Koemarkt worden gebracht. Dat gebeurt op een voor de kinderen prettige ma nier. Hier ziet men de stoet onder tromgeroffel naar huis gaan. WASHINGTON. President Eisenhower is van mening, dat een confe rentie met de Russische premier Malenkof en de premiers van Engeland en Frankrijk een „volmaakt hopeloos plan” is, zolang de Russen niet hebben be wezen, dat zij werkelyk eerlijke bedoelingen hebben. Toen de president deze verklaring aflegde op een persconferentie, publiceerden verscheidene ochtend bladen hier In Washington een bericht, dat kennelijk afkomstig is uit een wel bewust toegelaten „lek” In de regering. Volgens dat bericht, aldus het Alg. llagblad, zal Amerika met Engeland op nieuw de mogelijkheid van een conferen tie met Malenkof overwegen (zoals Churchill reeds op 11 Mei heeft voorge steld), zodra de zes Westeuropese landen het plan tot vorming van een gemeen schappelijk Europees leger hebben aan vaard. Daar wil de Amerikaanse re gering in ieder geval op wachten. Een en ander schijnt besloten te zijn tijdens het overleg, dat minister Dulles met zijn Britse en Franse collega’s onlangs te Londen heeft gepleegd. Minister Dulles heeft toen geen beloften willen doen, dat Eisenhower binnenkort in een ont moeting met Malenkof zou instemmen, maar alleen in het uitzicht gesteld, dat men te Washington Churchills idee op nieuw zou overwegen, zodra het Euro pees leger in kannen en kruiken was. Het eerste en voornaamste doel van Amerika’s Europese politiek is immers de totstandkoming van het Europese leger. Bovendien meent het State De- meente als credietinstelling voor allerlei zaken zal optreden en zeker niet als het de gemeente nog rente kost ook. De Voorzitter antwoordt dat er absoluut geen verband bestaat, aan de bedoelde ver. is geld in rekening-courant voorgeschoten en zij moet daarvoor de rente betalen, welke de gemeente zelf in rekening-courant betaalt. Deze overeen komst kan ook elk ogenblik worden op gezegd en het betreft hier kort geld, terwijl het voorstel dat nu aan de orde is geld op lange termijn betreft. Op het ogenblik beschikt de gemeente over vol doende middelen, maar zij is er in ge slaagd nu een lening aan te gaan met als stortingsdatum 16 Februari. Wan neer we, in verband met allerlei wer ken welke onderhanden zijn, waarschijn lijk wel behoefte aan geld zullen heb ben. Wij hebben nu onderhandelingen over zo’n lening gevoerd omdat er thans weinig vraag naar geld op lange termijn en behoorlijk aanbod is, al is het een uitzondering dat men een zo lange ver schuiving van de stortingstermijn wil accepteren. De heer Groeneveld zegt dat uit de onderhandelingen tussen gemeente en Ver. v. Chr. Middelbaar en V.H.O. tenslotte de bedoelde rekening- courant-overeenkomst is voortgekomen. De vereniging kon moeilijk direct een vaste lening voor het gehele object slui ten dat zou haar op een te groot rente verlies te staan zijn gekomen. Spr. be grijpt overigens niet dat een voorstander van bijzonder onderwijs hierover een op merking maakt, het betreft hier alleen maar een lening en straks gaan we hier enige tonnen beschikbaar stellen voor een nieuw openbaar gymnasium met slechts 54 leerlingen. De heer Lampe zegt dat hij er reeds op heeft gewezen dat ook zijn fractie voor de rek.crt.-over- eenkomst heeft gestemd, hij had daar tegen niet het minste bezwaar, maar hij wilde alleen maar weten of er verband tussen dat besluit en het nu aangeboden voorstel bestond, en dat blijkt niet het geval te zijn. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Verschijnt; DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratief Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) gen. De hear S. Boekhout, dy’t dizze rol spylje moast, waerd it dertroch net maklik makke. Dat it him sa knap öfgie biwiist wol, dat er wol toanielspylje kin, as hie er om üs wol hwat mear in per- soanlikheit wêze kind. It béste hat üs de figuear fan Klaske Kupers foldien, yn ’t foarste plak om’t it de minsklikste rol is üt it hiele stik, yn 't twadde om de knappe fortolking fan mefr. E. Beetsma, dy’t dizze rol flot en natuerlik nei foaren brocht. Harm Lodewyk wie yn ’e rol fan Bouke wis fan sukses, sa’t dat nou ienris altyd it gefal is mei in rol, dêr’t om lake wurde kin. Dizze rol lei him, al strykte it êldere ütsjoch fan Bouke nou net mear sa bot mei syn kweajongesefti- gens. Fan Klas har alden foldie de heit (S. Dykstra) üs better as de mem (mefr. Dam), al kaem dit faeks ek, om’t de léste ynfalle moast foar immen, dy’t siik wie, en sadwaende mar in koarte tiid hawn hie foar it ynstudearjen. Frou Tünstra (juff. Boekhout) spile knap, as men bitinkt, hoe slim it is as jong minske de rol fan in aide frou spylje to moatten. Saak (mefr. v. d. Werf) hie om üs wol hwat flotter en libbener kind. Jurjen Kleveringa, de stive en kliem- ske sikterij-amtner, waerd spile fan de hear Bangma. Hy die dat, sa’t it moast, toar en stiif. len spiler, dy’t net to sjen kaem, mar dy’t syn wv.rk dochs goed die, wie de omropper (Tj. v. d. Werf). Resumearjend kinne wy sizze, dat de „Snitser Kr. Toanielfor.” wol mooglik- heden hat. Elk docht yndividueel syn bést, en de rolkennis is goed. Regisseur Muurling sil lykwols noch alris hwat acht slaen moatte op de reaksjes fan de spilers. Net allinne dyjinge dy’t praet spilet, mar ek de oaren. De natuerlikste reaksjes sil men krije kinne troch jin fan to foaren goed yn it stik en binam- men yn de persoan yn to libjen. Dan koffime der ek gjin hiaten tusken it siz- zen fan de iene en dat fan de oare, sa’t nou noch wolris it gefal wie. It kapwurk yn ’e hannen fan Hamer- sma en de toanieloanklaeijing fan ,,’t Ynterieur” wiene beide yn ’e es. Om’t it gjin toanieljoun sünder mear wie, mar in kontaktjoun fan it Kristlike Bistjürenboun foar Snits en Wymbritse- radiel, gie oan it toanielstik in propa- gandawurd fan de C.N.V.-secr., de hear Van Maastricht foaröf. ne, waarin het zich tegenover de gods dienst stelt overgeleverd uit de Griekse cultuur. Vroeger noemde men het Latijnse school, in het midden van de vorige eeuw kwam de naam gymna sium; de H.B.S. leidt meer op tot prak tische werkzaamheid in de maatschap pij. In het gymnasiaal onderwijs leven echter de oude cultuurtradities voort en we mogen dankbaar zijn dat Nederland nog tal van dergelijke onderwijsinstellin gen ongeschonden bezit en dat de ge meenten er ook zeggingschap over heb ben. Het enige punt tot kritiek is dat van zekere overgeestelijking, spr. ge looft niet dat nog volkomen recht ge daan wordt aan de gehele menselijke persoonlijkheid in dit onderwijs maar om daartoe te komen zal de wet moeten worden gewijzigd. We mogen echter dankbaar zijn met het gymnasium, dat zich steeds verder moge ontwikkelen, en spr. hoopt dat B. en W. voortdurend aandacht zullen hebben voor deze emi nente onderwijsinstelling. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s .aangenomen. Wijziging art. 16 en 49 bouwverordening. De heer L a n g i u s vraagt of er nu men op lager niveau zal mogen bouwen, voldoende rekening is gehouden met wa terstanden als bijv, tijdens de bezetting voorkwamen. De Voorzitter ant woordt dat op grond van ervaringen se dert jaren opgedaan de verlaging alles zins aanvaardbaar is. Met bijzondere omstandigheden bijv, als er geen bema ling mogelijk is of in geval van een stormramp, kan men natuurlijk geen re kening houden, doch zelfs bij toestanden als tijdens de bezetting zou men ook op dit verlaagde niveau geen last hebben. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Weigering bouwvergunning aan de heer ten Wolde. een flinke laag zand bedekt en ook overigens lag er heel wat te vegen en te zuigen. In elk geval lag er meer dan normaal in de Sneker straten pleegt te liggen, maar ja, dat gaat zo met de monstratiesmen wil meestal het onderste uit de kan. Niettemin had de machine het oefenterrein in een omme zien grondig schoon geveegd. Het wachten is nu op de beslissing van de hoogste instantie van onze stad. Als de koop doorgaat, zou de mechanisatie van onze reiniging voltooid zijn. De laatste aanschaffing betrof de grote rioolzuigwagen, die enige tijd terug in bedrijf is gesteld. Dan kan met recht worden gezegd dat de mechanisatie van de reiniging zich in een vlot tempo heeft voltrokken. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Maandag 26 October 1953, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burgemeester L. Rasterhoff, secre taris de heer K. Koster. Aanwezig alle (17) leden. De notulen hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Op voorstel van B. en W. en op hun verzoek wordt eervol ontslag verleend aan de heer Y. Tamminga als onderwij zer aan de openbare school voor ulo en aan mej. H. Halma als onderwijzeres aan de Sperkhemschool. Een aantal in gekomen jaarverslagen en rapporten van kasopneming wordt voor kennis geving aangenomen. Eveneens een ver zoek van de Ned. Militaire bond Pro Rege om haar eerder gedane subsidie aanvraag opnieuw in overweging te nemen. 5363 25000; 14486 ƒ5000; 12607 2000; 2565, 6994 ƒ1500; 1401, 2862, 6165, 11009, 18868 ƒ1000; 7279 7 200.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1