De Triëst-kwestie ütrikking Gysbert Japikspriis oan Rixt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 Concerten van de G.O.V. in Sneek Ledenvergadering Kaats ver. Sneek s I jrt Predikbeurten Veertigjarig bestaan afd. Sneek Ver. van Vrijzinnige Hervormden herdacht PB* Dinsdag 3 November 1953 108e Jaargang No. 87 Kerknieuws Ds. H. van Koningsveld Gentleman-inbreker - Secretaris-generaal van land bouw bracht oriëntatie- bezoek Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Geslaagd Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Ijlst IEPENING FRYSKE BOEKEWIKE Vier jaar wegens doodslag Collecte Stichting „Gezamenlijke militaire fondsen” Ds. Joh. Hengst overleden Ofskie ir H. van der Molen fan personiel .Ji liR-, EL SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL KIEZEBRINK EL De ütrikking fan priis en oarkonde oan Rixt troch de Kommissaris. ABE BROUWER. Naar het Friesch Dagblad verneemt, heeft ds. H. v. Koningsveld, Gerei, pre dikant te Heeg, die reeds geruime tijd in de Ursula-kliniek te Wassenaar ter observatie verpleegd werd, Maandag 19 October jl. een operatie aan het hoofd ondergaan. De operatie slaagde zeer tot tevredenheid der behandelende genees heren en na ongeveer 14 dagen mag een gegronde hoop op algeheel herstel ge koesterd worden. Lammert Popma. In tige goed slot fan in stylfolle joun. Om in Ore of ien, brochten L.A.B. en eigen weinen de dielnimmers nel hüs, allegearre mei tankberens dat hja dit mei meitsje mochten en mei nije moed foar Fryslans bistean. Geslaagd te Den Haag voor het vak- examen P.T.T.dienst eerste gedeelte de heren J. Hamersma en H. T. Punter, beiden alhier. CHR. GEKEF. KERK, SNEEK Donderdag 5 November ’s Avonds 8 uur Ds. W. Ruiter van Baarn. Dankstond voor het gewas. NED. HERV. KERK Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. WOENSDAG 4 NOVEMBER Dankstond voor het Gewas. GEREF. KERK, SNEEK Noorderkerk: ’s Avonds 8 uur Ds. J. M. Spier, Zuiderkerk: ’s Avonds 8 uur Ds. E. N. van Loo. Redactie-adres KL.EINZANÜ 7 - Telef 2872 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Donderdagavond jl. sprak voor deze afd. ds. J. J. Oranje, predikant in Indo nesië, thans met verlof hier te lande, over het onderwerp: Geloof en Adat. Er was veel belangstelling en met grote aandacht werd de spreker beluisterd. lepening Fryske Boekewike. De iepeningsjoun yn ’e Doele bigoun mei in wolkomstwurd fan de hear L. Brandenburgh fan Snits, de foarsitter fan it Fryske Boek, dy’t meidielde dat it programma fan de joun, al ré yn de wenstige formaesje, nei it forstjerren fan Dr D. Kalma hommels omset wie en, al soe ’t gjin treurjoun wurde, dochs wie men fan bitinken dat it plicht wie Kalma ek hjiryn eare oan to dwaen. De hear Kommissaris iepene mei in geastich wurd de Fryske Boekewike, wylst dr Kok fan Ljouwert nammens de Fryske Akademy in oarkonde ütrikte oan de makkers fan it bést forsoarge boek yn 1952, de Ljouwerter Krante foar har ütjefte „200 jaar Leeuwarder Cou rant”. Nei it kostlik kofjemiel waerd de joun bisletten Onder lieding fan notaris B. Tuinstra fan Wommels mei in program ma fan Kalma-wurk. In rede fan prof. Brouwer oer de bitsjutting fan Kalma; deklamaesje fan D. A. Tamminga üt Kalma’s dichtwurk (hweründer it tige goede fers „Oktober” dat hjoed sa’n dróf aksint krige); lézen fan inkele fragminten üt de Fryske Shakespeare oersetting troch dr. B. Dykstra üt it Fean; sjongen en spyljen fan „Fryske Tsjerne”, op mesyk fan Louis fan ’t Huil troch in ploechje sjongers üt Lek- kum en Ljouwert (tige goed!) en, nei it skoft twabidriuwen üt „Hüs op San” troch de Jounpraters Onder lieding fan De secretaris-generaal van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, mr J. T. Bonner- man, heeft Vrijdag en Zaterdag in ge zelschap van de inspecteur voor de landbouwvoorlichting, ir J. M, A. Pen ders, een oriënterend bezoek aan Fries land en Groningen gebracht. De secre- taris-genefaal bezocht in de omgeving van Sneek een intensief gevoerd weide- bedrijf, dat is ingericht als stikstofproef- bedrijf, en het voorbeelddorp Rotte- valle. Verder werden besprekingen ge voerd met de secretaris van het F.R.S., ir Leignes Bakhoven. In Groningen werd een gemengd bedrijf op het hogeland in ogenschouw genomen. Wegens doodslag is door de arrondis sementsrechtbank te Assen tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld de 50-jarige landbouwer J. T. te Wijster, die op 27 Februari 1953 zijn 63-jarige pachter Nij- boer van het leven beroofde. De oor zaak van dit drama was een controverse, welke in de loop der jaren tussen de beide mannen was gegroeid tengevoge van een vreemde verhouding die er tus sen hen bestond. Verdachte T. was nl. bij zijn pachter Nijboer als arbeider in dienst en had in zijn eigen boerderij slechts de beschikking over één kamer. In de nacht van 26 op 27 Februari kwam de vete na een feestje tot uitbarsting, waarbij T. zijn slachtoffer met een mes in de halsslagader raakte. loko-boargemaster fan Dimter lokwinske hie, spriek nammens Biwegingsrie, Aka demy en Kunstnersboun. Dat tankwurd fan Rixt wie sa moai, sa wier en sa ien- fêldich, dat it alle oanwêzigen oangriep. Hjir stie, wierliken, in dichteresse en net in frou dy’t fersen skriuwt. „Sok sjongen is genëde”, sei Rixt en sa is ’t. Letter yn ’e wethólderskeamer, naem hja de lokwinsken én huldebitsjü- gings oan mei blide eagen en freonlike laits. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Sneek! ds. N. Brandsma, Rijnsburg en ds. J, Thjjmes Jz., Nunspeet. IJLST. Bij de Donderdag jl. gehouden verkiezing voor 2 notabelen voor de Ned. Herv. Gemeente alhier werd herkozen de heer Ament en gekozen in de vacature F. Lanting de heer G. Keulen. promis te geraken en concessies te doen, indien Italië daartoe ook bereid is. Het minimum van deze concessies zal waar schijnlijk zijn de formele annexatie van Zöne-B door Joegoslavië, met een recht streekse toegang tot de haven van Triëst zelf en een onafhankelijke juris dictie over een deel van die haven. Het publiek, dat ook nu weer in grote getale was opgekomen, toonde zich zeer erkentelijk voor het gebodene en liet soliste en dirigent herhaalde malen te rugkomen om het applaus in ontvangst te nemen. L. G. Jeugdconcert. tegen; 5e prijs bonbohschaaltje H. Haag- sma, 92 punten voor en 66 tegen; 6e prijs taartschep, Th. Pasma met 92 punten voor en 74 tegen. In de verliezersronde werd A. v. d. Ley le met 50 voor en 31 tegen. Deze ontving 6 luxe visgraat- bakjes. 2e prijs botervloot, L. Koopal met 4341 pnt.; 3e prijs lepel en vork, J. Bollema, (40—30); 4e prijs lepel en vork, S. Kuiken (4040 pnt.). De heer S. Breuker die als afgevaardigde naar de alg. verg, van de K.N.K.B. op 12 April was geweest, gaf daarvan een zeer uitgebreid verslag, waarvoor de vergadering hem met een hartelijk ap plaus beloonde. Punt rondvraag bracht nog heel wat stof zoals o.a. de Water- poortpartij, het competitiekaatsen op ’t Martiniplein enz. enz. De vragenstellers werden door de voorzitter beantwoord en nadat deze de leden nog eens extra op het hart had gedrukt allen him best te doen om de feestavond te doen sla gen, sloot hij het officiële gedeelte van de avond. Men bleef zich nog een uurtje vermaken met het kienspel, met als prij zen sigaretten, sigaren en tulbanden. Woensdag 4 November Goënga: ’s avonds 7.30 uur Ds. F. H. Kuiper. Extra collecte. Nijland: ’s Avonds 7.30 uur Ds. Prins. Oppenhuizen: ’s Avonds 7.30 uur Ds. Stap. Extra collecte voor de Diaconie. IJlst: ’s Avonds 7.30 uur Ds. B. Albada. Woudsend: ’s Avonds 7.30 uur Ds. Kra nendonk. Hommerts: ’s namiddags 1.30 uur Ds. Kranendonk. BELGRADO, 1 Nov, Personen die goed met de regeringszaken op de hoogte zijn hebben dit weekend in alle rust, maar met hardnekkige herhaling, gesproken over de mogelijkheid, dat het Westen Joego-Slavië een versterking van de militaire samenwerking zal aan bieden in ruil voor economische en ter ritoriale concessies in Triëst. Op Dinsdag 3 November 1953 wordt in Sneek de jaarlijkse collecte voor de „Gezamenlijke Militaire Fondsen” ge houden. Tot deze stichting behoren: Fonds 1815 voor oud-militairen en na gelaten betrekkingen; Kon. Nat. Ver. tot steun aan miliciens „Stamil”; Ver. „Ereschuld en Dankbaarheid”; St. „Ka rei Doorman”; Prins Bernhard Stich ting; St. „Het van Weerden Poelman Fonds”. De gezamenlijke fondsen stellen zich ten doel enerzijds de militairen, die door de oorlog invalide geworden zijn, zoveel mogelijk steun te verlenen, anderzijds de nagelaten betrekkingen van in de strijd gevallen militairen zo goed moge lijk te verzorgen. Hiervoor is zeer veel geld nodig, dat voor een groot deel bij eengebracht moet worden met behulp van collecten in geheel Nederland. Het is een ereschuld van het gehele Neder landse volk tegenover hen, die, met voorbijzien van persoonlijke belangen, zich volkomen gegeven hebben voor de grote zaak van Nederland. Wij hebben dan ook de moed, om in een tjjd, waarin zoveel offers worden gevraagd, wederom door een collecte een beroep te doen op da burgerjj van Sneek. Wij vertrouwen, dat iedereen ter inlossing van deze ere schuld met milde hand aan deze collecte zal geven tot zegen van hen, die onze steun zo nodig hebben. Voor het Collecte Comité in de gemeente Sneek: Dr. P. GREEP Voorzitter. W.TRENNING, Secretaris. De Arnhemse politie heeft dezer dagen gearresteerd de 35-jarige textielhande laar v. d. P., uit Arnhem, die niet alleen in de Gelderse hoofdstad, maar in het gehele land een ontstellend groot aantal inbraken heeft gepleegd. Door deze ar restatie zijn op zijn minst veertig inbra ken opgehelderd, alle xan na 1951. De politie vermoedt overigens, dat de lijst van delicten, door v. d. P. gepleegd, nog wel veel groter zal zijn dan de tot nu toe door hem toegegeven inbraken. De man woonde op goede stand en hield er een grote auto op na met een eigen chauffeur. Ook enige helers zijn ge arresteerd. Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat deze mededelingen als proef ballon bedoeld zijn om daarop een re actie te verkrijgen, maar zij die er ge wag van maakten hebben zulke goede contacten met het ministerie van Buiten landse Zaken, dat men deze verklarin gen maar niet zonder meer kan negeren. Er is bovendien wel een basis voor de mening, dat de bedoelde ruilhandel versterkte militaire samenwerking met eventueel deelneming van Joegoslavië aan de NAVO in ruil voor concessies in zake Triëst wel eens een hoge troef kaart in handen van Joegoslavië kan blijken als de beoogde conferentie van vijf (Amerika, Engeland, Frankrijk, Joegoslavië en Italië) over Triëst door gaat. In het openbaar hebben de regerings autoriteiten laten weten, dat zij geen duimbreed van het gebied in Triëst aan Italië zullen afstaan. In particuliere ge sprekken hebben zij echter hun bereid heid te kennen gegeven om tot een com- Aan het einde van de avond draaide de heer Minkema enkele filmpjes, o.a. een film van een weekend per tjalk van Sneker V.C.J.B.ers, opgenomen door de heer Revet. Een grappige speelfilm bracht de vrolijke noot. De voorzitster van de Vrijz. Herv. Vrouwenvereniging, mevr. Bouwman, bood namens de V.H. Vrouwenver. een schilderij aan (voor de nieuwe bestuurs kamer in „Fredehiem”). Enkele leden stuurden als gelukwens bloemen en een geldelijke bijdrage. Deze zeer goede bijeenkomst, die leden en bestuur van de Ver. van Vrijz: Her vormden weer moed en hoop voor de toekomst heeft gegeven, werd besloten met het gemeenschappelijk zingen van Gezang 121. In seldsum moaije middei dêr op ’e riedskeamer fan it aide Boalserter stêd- hüs. Kommissaris Linthorst Homan, de hearen Deputearden, Boargemaster Bruinsma, in fortsjintwurdiger fan ’t regear, in great oantal freonen en kim den, skriuwers en dichters en de frou hwer’t dizze Freed alles om draeide, de dichteresse Rixt, juffer H. A. van Dors- sen, dy’t in tankwurd spriek, nei de redefieringen fan boargemaster Bruin sma, dy’t bigoun mei in bitinkingswurd foar dr D. Kalma, spriek fan in „pri meur”, nou’t foar it earst in frou de priis krige, fan de hear Kommissaris Linthorst Homan, dy’t it hie oer in kunstneresse dy’t yn folie oerjefte har sangen dichtte; fan dr. van Buy tenen üt Ljouwert, de fortsjinwurdiger fan de Mi nister fan Underwiis, Kunsten en Wit- tenskippen, dy’t in parallel loek: Grou DimterBoalsert; fan prof. Jansens üt Utert nammens de advyskommisje, dy’t tsjüge fan de ienridigens yn de kom- misje oer it takinnen fan de priis; fan prol. Brouwer fan Grins, dy’t, neidat de IJLST. Vrijdag 30 October ’s avonds omstreeks 11 uur is alhier in de ouder dom van 84 jaar overleden ds. Joh. Hengst, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Hengst werd 13 Sep tember 1869 geboren en deed in 1895 zijn proponentsexamen voor het Provin ciaal Kerkbestuur van Friesland. 13 October van datzelfde jaar verbond de overledene zich aan zijn eerste en enige gemeente Wolsum en Westhem, die hij heeft gediend tot 15 November 1943, toen hem, na 48 volbrachte dienstjaren, op 74-jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Hij vestigde zich daarna te IJlst. De begrafenis zal plaats hebben te Id- segahuizen (de geboorteplaats van de overledene). De rouwdienst wordt gehouden in de Ned. Herv. Kerk te IJlst op Woensdag 4 Nov. ’s nam. 1.30 en wordt geleid door Ds. Steenhnizen van Oosthem. vloed van Calvijn zeer groot. Calvijn was oorspronkelijk jurist: hij wist alles heel secuur. Zijn volgelingen worden de preciezen genoemd, terwijl de geestelij ke aanhangers van Erasmus de naam van rekkelijken krijgen aangemeten. Deze oude tegenstelling van preciezen en rekkelijken is tot op de dag van van daag in de kerk gebleven. Nu eens heb ben de rekkelijken de overhand, dan weer de preciezen. In de Synode van Dordrecht in 1618 stellen de preciezen strenge eisen: De drie formulieren van Enigheid moeten door alle predikanten (ook door alle schoolmeesters) worden ondertekend. Gevolg: vela rekkelijke predikanten uit de kerk en stichting van de Remonstrantse Broederschap. Tijdens de Franse revolutie is de kerk innerlijk uitgehold; dan bemoeit de overheid zich weer in rekkelijke geest met haar. Na 1816 komt een vrij liberale geest in de kerk, waardoor tallozen zeggen, dat ze in de kerk niet kunnen leven. In 1834, onder aanvoering van de Groninger pre dikanten Scholte en de Cock: Afschei ding, Stichting van de Afgescheiden Kerk (de ware Gereformeerde kerk, op leiding in Kampen). In 1886 nieuwe af scheiding onder invloed van dr Abr. Kuyper: de Doleantie (Vrije Universiteit in Amsterdam). In 1892 gaan beide laatstgenoemde richtingen samen (Kerk A en Kerk B). Degenen die hieraan niet meedoen gaan zich groeperen onder de naam van Christel. Gereformeerden. Eerst werkt dr Kuyper samen met dr Hoedemaker, die geen afscheiding wil, doch die zegt: Heel de kerk, voor heel het volk. We zijn samen ziek geworden, we moeten trachten ook weer samen ge zond te worden. In de 50er jaren komt ook in Sneek het modernisme op. Prof. Roessingh geeft van het modernisme de volgende definitie: Het modernisme is een nieuwe poging om een nieuw ver bond te leggen tussen evangelie en cul tuur. De strijd laait opnieuw op en duurt enige tientallen jaren. Zo komen we tot 1913. De geest van de uitbanning heeft het onder de orthodoxie gewonnen van de geest van Hoedemaker. De anti- confessionelen komen in N.Holland tot oprichting van de Evangelische Unie (ook in Z.Holland en Friesland, doch niet in de andere provincies). In Fries land gaat men dan een Ver. van Vrijz. Hervormden oprichten (stichter dr C. J. Niemeijer van Bolsward), waarna in an dere provincies dit voorbeeld wordt ge volgd. De samenbundeling van deze op zich zelf staande verenigingen tot een landelijke, gaat niet gemakkelijk. Ds. Bakker vertelt uit deze tijd van zijn eigen persoonlijke herinneringen. Hij memoreert nog de oprichting van Kerk- herstel (o.l.v. prof. Haitjema) en Kerk opbouw (o.l.v. prof. Brouwer, die veel milder is). Aan geen van beide kunnen de vrijzinnigen meedoen. In 1937 vinden Kerkherstel en Kerkopbouw elkaar. Tij dens de oorlog komt de geest van Hoe demaker weer over de orthodoxie (sa men ziek, samen gezond). Niet in de eerste plaats een fijn geformuleerde be lijdenis, maar meer bewustwording van het apostolaat. Door een kerkelijk ge sprek kan men misschien tot een nieuw belijden komen. In deze geest is ook de Nieuwe Kerkorde aangenomen. Want wie werkelijk bij Christus behoort, heeft zijn naaste lief en eerbiedigt ook de me ning van zijn naaste. Ds. Bakker ein digde met woorden van bemoediging en opwekking tot grote trouw. Na 40 jaren van opkomen voor eigen overtuiging heeft de vereniging toekomst! Het muzikale gedeelte van de avond werd verzorgd door een dubbel kwartet uit Rauwerd (de dames in nieuw-Fries costuum), o.l.v. de heer B. F. Keulen, dat tweemaal een drietal liederen zong. Het zingen viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. In een feestelijke bijeenkomst werd Vrijdagavond 30 October in de geheel met leden en begunstigers gevulde foyer van „Amicitia” het feit herdacht, dat 40 jaar geleden in Sneek een „Vereeni- ging van Vrijzinnige Hervormden” werd opgericht. Na het gemeenschappelijk zingen van net eerste en het derde vers van Psalm 42 sprak de voorzitter, de heer B. Jonkmans, een woord van wel kom. Hij las een schrijven voor van mej. Da C. A. Elink Schuurman, die he laas verhinderd was, aanwezig te zijn. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van de voorgeschiedenis en de stichting van de Ver. v. Vrijz. Herv. op 20 Febr. 1913. Naar de spreker van deze avond, ds. D. Bakker van Huizum, werd met grote aandacht geluisterd. Hij begon met de afd. Sneek van harte geluk te wensen met dit jubileum. Het zijn moeilijke tij den voor de Vrijz. Hervormden in Sneek, aldus spreker, en aan de vele moei lijkheden zal stellig in 1954 nog geen einde komen. Maar de positie van het Vrijz. Protestantisme is niet alleen een plaatselijka aangelegenheid en ook niet alleen een landelijke: het Vrijz. Protes tantisme is een stroming, die sinds eeu wen heeft bestaan. Spreker wil niet enkel 40 jaar teruggaan, maar vele eeu wen: we komen dan bij de mannen van de Hervorming terecht: Luther, Zwingli, Calvin. In ons land is de Hervorming sterk beïnvloed door de Renaissance, niet alleen door de stulle van de klassie ke talen, maar juist ook door de klas sieke geest. Hierdoor komt men in con flict met de geest van het Katholicisme van die dagen, dat nl. het leven alleen maar een pelgrimstocht naar het hier namaals zou zijn. De oude Grieken had den ’t leven lief en verwachtten nog wel iets van de mens en van de wereld. Deze klassieke geest gaat leven in verschil lende mensen (Geert Groote, Agricola, Desiderius Erasmus) en dringt ook door tot in de kloosters. Onder de Katholieke geestelijkheid komen allerlei, die daar door een verdraagzaam, bijbels-evan- gelisch Christendom verkondigen. Hier door heeft Luther hier weinig invloed (De weinige Lutheranen die ons land telt, vestigen zich hier later uit Duits land). Doch later komt er verandering. Wilde iemand predikant worden, dan moest hij voor zijn opleiding naar Ge nève. (Leiden had nog geen universiteit, Leuven was Rooms). In Genève is de in- 2135. LAL- e 24, berg. 4 6 7. Een concert van de Groninger Orkest Vereniging wordt steeds in grote mate beheerst door het optreden van haar markante dirigent Jan van Epenhuysen. Niet alleen verraadt de verzorging van de details en het correcte samenspel zijn grondige werkwijze op de repetities, maar ook op de uitvoering zelf vraagt zijn directie, die uitmunt door een groot beeldend vermogen, alle aandacht. Van Epenhuysen is een van die dirigenten, die als een architect het gebouw ener compositie voor het publiek doet oprij zen, zodat men het a.h.w. voor zijn ogen ziet ontstaan. Het is duidelijk, dat deze dirigeerkunst het best tot haar recht komt in de grote orkestrale werken der romantiek. De vaak realistische effec ten en felle contrasten dier muziek lenen zich bij uitste'k voor plastische uitbeel ding. Het was dan ook geen wonder, dat de G.O.V. Donderdagavond in de na de pauze gespeelde 4e Symphonie van Dvorak het meeste indruk maakte. Het was waarschijnlijk geen toeval, dat, toen de dirigent zich genoodzaakt zag de aangekondigde Serenade voor Strijkor kest van Tschaikowsky te laten verval len, hij deze Dvorak-Symphonie koos. Deze muziek ligt de Groningers en men voelde tijdens de uitvoering de eenheid tussen muziek, orkest en dirigent groeien, zodat een boeiend geheel ver kregen werd dat kleine oneffenheden deed vergeten. Geheel anders was het voor de pauze in de Symphonie no. 29 van Mozart. Mozarts muziek is, ondanks (of misschien juist door) zijn betrekkelijke eenvoud uiterst moeilijk te realiseren en men slaagt daarin zeker niet op de ma nier die Van Epenhuysen toepaste. Zijn overgrote beweeglijkheid was hier nau welijks als echt te aanvaarden en deed een overschot aan temperament en ener gie ontstaan, waar noch het orkest noch het publiek goed raad mee wist. Niette min vielen ook hier de technische vaar digheid en het goede samenspel van het orkest zeer te genieten. De finale (Alle gro con spirito) werd iets te snel gespeeld en kreeg mede daardoor een nerveuze geladenheid, die zeker niet eigen is aan Mozart. Het optreden van de soliste, de Franse pianiste Marie Thérèse Fourneau, werd een succes. Zij speelde het pianoconcert in d kl. terts van Mozart technisch zeer knap, terwijl haar mannelijke aanslag en strakke, enigszins verbeten stijl zich wonderwel aanpaste bij de opvattingen van de dirigent. Bovendien reageerde het orkest buitengewoon adrem. Jam mer dat fluit en hobo hier de juiste stemming maar niet konden vinden en zo vaak zij in het spel betrokken werden een onbehaaglijk gevoel teweeg brach ten. Woansdeitojoun hat Ir H. van der Molen, direkteur fan de Rykslanbouwinter- skoalle to Snits en RykslOnboukonsulint foar Süd-West Fryslan, öfskie nommen fan syn skoalle- en konsulintskipsper- soniel. Haedassistenten, learaers, as sistenten, bureau- en oar personiel wie mei de oarehelte op seal Hanenburg oan- wêzich. Troch sang, foardracht en mu- zyk waerd de joun mei eigen krêften forsoarge. De joun is tige slagge. Gans wolmienende öfskiedswurden binne sprutsen, Ir van der Molen, dy’t nei Den Haech giet, waerd in album mei aksje-foto’s fan syn hiele personiel oan- bean en in pick-up. Ir Penders, ynspekteur fan de Lan- boufoarljochtingstsjinst karakterisearre de fuortgeande as in oprjochte Fries en in stüfe wurker. Oan ’e ein brocht Ir van der Molen yn in gefoelfolle en op it stik oangeande rede tank foar alles hwat him oan goeds yn dizze alve jier fan de kant fan al syn meiwurkers wjer- fearn wie. Donderdagavond hield de kaatsver. Sneek in Lunchroom Olij aan ’t Groot- zand een goed bezochte ledenvergade ring. De voorzitter, de heer A. Dijkstra, deelde in zijn openingswoord mede dat de vereniging op een goed kaatsseizoen kan terugzien. Naast de Waterpoort- partij zijn ook alle wedstrijden voor de competitie uitstekend geslaagd. Geen enkele maal is dit jaar de regen als spel breker opgetreden. Ook de onderlinge wedstrijden hadden een vlot verloop. Al leen de wedstrijden voor jongens zijn ditmaal niet tot hun recht gekomen. Hiervoor moet ’t volgende jaar meer ge beuren. Spr. hoopte dat de leden het be stuur meer terzijde zullen staan, om zo doende het werk, dat de diverse be stuursfuncties met zich mede brengen enigszins te verlichten. De secretaris, de heer S. Breuker, las de notulen. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Mede gedeeld werd dat op Woensdag 11 No vember de jaarlijkse feestavond zal wor den gehouden in Amicitia, waarbij de toneelploeg van de kaatsver. Sneek zal opvoeren het blijspel „Sate de Kat” van Y. C. Schuitmaker. Het belooft een zeer mooie avond te worden, waarbij tevens de prijsuitreiking zal plaats vinden van de gehouden afdelingencompetitie. Daar bij zullen tevens tegenwoordig zijn de kaats vrienden met hunne dames uit Baard, Bolsward, Oosterlittens en Wei- dum. Met klem verzocht de voorzitter de leden om zoveel mogelijk kaarten te plaatsen. De prijs zal zo laag mogelijk gesteld worden. Punt 5 der agenda ver meldde uitreiking der prijzen,onderlinge kaatscompetitie 1953. Voorzitter Dijk stra deed dit met een toepasselijk woord. De le prijs een wisselbeker plus een taart-gamituur ontving de veteraan W. Visser met 101 punt voor en 69 tegen. De 2e prijs mes, lepel, vork, H. Kamstra, die 100 punten voor en 65 tegen had. De 3e prijs een luxe gong was voor IJ. Rien- stra met 95 voor en 66 tegen. 4e prijs luxe asbakje, S. Tolsma, 93 voor en 76 Aan de serie goede jeugdconcerten, die wij de laatste jaren in Sneek gehad hebben is Donderdag j.l. weer een zeer geslaagd toegevoegd. De organisatoren blijven er in slagen de leerlingen der Middelbare-, Ulo-, Ambachts- en Huis houdscholen voor deze concerten dermate te interesseren, dat de zaal van het Geb. voor Chr. Belangen telkens twee keer geheel bezet is. Het was ditmaal de Groninger Orkest vereniging, die een aantrekkelijk pro gramma voor de jeugd uitvoerde, waar bij de dirigent van het orkest, de heer van Epenhuysen, voor de toelichting zorgde. Dit even moeilijke als belang rijke onderdeel van een jeugdconcert was bij hem weer in goede handen. Zijn ver frissend enthousiasme gevoegd bij zijn grondige kennis en paedagogische kwa liteiten, maken dat zijn toespraken cri- tisch verantwoord en toch van voldoen de realiteitsbesef doordrongen zijn, zo dat zij de aandacht der jeugdige toe hoorders prikkelen. Het programma begon met een ge deelte uit de Cantate „Wachet auf” van Joh. Seb. Bach, waarbij de koraalmelodie door een groep scholieren werd gezon gen. Dit experiment slaagde volkomen, zowel artistiek als paedagogisch. Het ware te wensen, dat men meer dergelijke pogingen om de jeugd actief in de uit- viering te betrekken, koh ondernemen. Ook bij de volgende werken, gedeelten uit symphonieën van Mozart, Schubert en Dvorak, wist de heer van Epenhuysen het publiek te activeren, door het te laten raden welke instrumenten in ver schillende passages „aan het woord” waren. Dat daarbij heerlijke vergissin gen werden begaan, een klarinet voor hoorn en een fluit voor saxophoon uit gescholden werd, toonde slechts aan hoe noodzakelijk dit onderdeel der muzikale opvoeding is. Veel succes oogstten orkest en dirigent tenslotte met de ouverture „Guillaume Tell” van Rossini. Dit werk met zijn felle orkestrale effecten en realistische uitbeeling van regen en onweer, pakte onmiddellijk en het hierna volgend ap plaus bewees wel hoe het gewaardeerd werd. Een der leerlingen bood de dirigent nog een bouquet bloemen aan, waarmee ook het orkest gehuldigd werd voor zijn spontane medewerking aan deze bijzon der geslaagde muziekles. L. G. de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1