I ■s Sint Maerten te Sneeck') Rondom de Kerck van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Afd. Sneek van „Volksonderwijs” bracht De Ghesellen van den Spele” Feestavond Kaatsvereniging Sneek Uitverkoren uit één millioen ^3'0 Q| OUD SNEEK Vrijdag 13 November 1953 108e Jaargang No. 90 Kol. Jac. Smael verongelukt Een voorwerp van grote antieke waarde De vliegende schotels - Kerknieuws - Lampionoptocht 1953 Lectuurdepot Ned. Roode Kruis, afd. Sneek J aar vergadering Ijsver. „De Friesche Jeugd” Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZANÜ 7 - Telef 2872 Dodelijk ongeval te Folsgare Groninger avond JJ Overval op veehandelaar N.V. Sportpark ontbonden Aardgas SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK H. De restauratie in 19241925. f l i Beeldhouwwerk tegen de zoldering van de Sacristie. EL v. d. K. Bolwerk tegenover de Looxmagracht j P. S. Schel t ema. Laatste nieuws. Chef-secretaris Leger des Heils bij een ongeluk gedood. De chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, de 53-jarige kolonel Jac. Smael, is Woensdagmorgen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Het ongeluk geschiedde omstreeks kwart voor tien toen kolonel Smael met zijn auto ter hoogte van de Pieter Lastman- kade op de Amstelveenseweg in aanrij ding kwam met een in dezelfde richting rijdende jeep, De auto van de heer Smael vloog tegen een boom en de bestuurder raakte achter het stuur bekneld. Kolonel Smael, -die op weg was naar de opleidingssschool van het Leger des Heils in Amstelveen om daar een lezing te houden, is ter plaatse aan zijn ver wondingen overleden. HOMMERTS—JUTRIJP. Zondag 22 November hoopt de beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk ds. H. de Noo zijn intrede te doen in de kerk te Jut- rijp nam. 1.30 uur, na in de morgen dienst te Hommerts (voorm. 9 uur) door ds. Kranendonk van Woudsend be vestigd te zijn. Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) de 5 2135. s LAL- e 24, berg. 4 B 7. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De 76-jarige heer G. Wyngaarden te Folsgare is Dinsdagavond om zes uur, terwijl hij zonder licht per fiets Rijksweg 43 overstak door een passerende auto aangereden. In de loop van die nacht is hij aan de bekomen verwondingen over leden. Naar het Alg. Dagblad meldt neemt de inlichtingendienst van de Britse luchtmacht de berichten over vliegende schotels thans zeer ernstig op, omdat bij de laatste waarnemingen door pilo ten ook op het radarscherm iets dat op zo’n schotel leek was verschenen. In de zaal van Hotel Hanenburg hield de Groninger Vereniging hier ter plaatse Maandagavond haar, eerste samenkomst. Voor deze gelegenheid had men de be kende Groninger schrijver de Graaf uit Hilversum over laten komen om het programma te verzorgen. Deze bracht, na een korte uiteenzetting over de be tekenis van het Gronings, een aantal schetsen van eigen hand ten gehore. Zo als het met sprekende schrijvers vaker gaat, ging het ook hier. Er zijn toehoor ders die het heel goed vinden en anderen die er minder gunstig over denken. Eer lijkheidshalve moeten wij tot de conclu sie komen dat, hoewel de inhoud van de verschillende stukken op zeer behoorlijk peil stond, en de echte Groninger woor den als erwten de zaal in rolden, het de heer de Graaf toch niet volledig gelukt is de leden in alle opzichten te boeien. Er werd te veel voorgelezen en de mi miek van de voordrager was ook niet van voldoende afwisseling. Voor de pauze zong het eigen dameskoortje een paar nieuwe nummers, waarvan ons, zo wel wat samenzang als melodie betrof, het „Looike” het beste voldeed. Het Sunte Meertenlaidje, na de pauze op een, door lampions verlicht, toneel gezongen was ook heel aardig, maar een beetje schraal van volume. Voor de rest was alles weer als vanouds. Er werd samen zang gepleegd, koffie mit kouke gedron ken en gegeten, en de Groninger sfeer was er wel in dit gezellig samenzijn. rollen kwamen goed tot hun recht. Het werd dus een zeer geslaagde opvoering mede dank zij de regie van mevr. For tuinZelle. Het publiek was gul met ap plaus ook voor het muzikale gedeelte van de avond, dat werd verzorgd door het trio Johan Bok. De toneelaankleding was van de fa. R. Dikland en Zn., het kapwerk van de heer Hamersma. Er was ook een verloting met zeer fraaie prijzen, waarvoor de 1600 lootjes 10 ct. gretig van de hand gingen. De 2e voor zitter, de heer A. van der Ley, sprak het slotwoord, waarin hij dank bracht aan de toneelgroep en aan de heer en mevr. Hoitsma voor 't afstaan van hun woon vertrek voor de repetities en aan mevr. FortuinZelle bij wie de regie weer in vertrouwde handen was. Al met al is het een avond geworden waarop het ijve rige bestuur met grote voldoening kan terugzien. Volgde nog een gezellig bal. Jhr Mr Victor de Stuers schreef in het blad „Eigen Haard” van 4 April -1903 een artikel over de toegangsdeur naar de sacristie. Hij schreef dat de prachtig bewerkte deur naar de sacristie bedekt was met een dikke laag citroengele verf. Enige weken later kon de koster Wij- brand van der Zee hem berichten dat hij van de Kerkvoogden toestemming had ontvangen om deze deur van de verflaag te ontdoen en geheel op te knappen. Met grote ijver en veel doorzettingsvermogen bracht koster van der Zee dit werk tot een zeer goed einde. Een sieraad van schrijnwerkerskunst uit de 16e eeuw was weer in oude luister hersteld. Op de foto is duidelijk te zien dat deze deur bestaat uit een raamwerk van vijf staande regels en tien (door inkorting De kosten van deze restauratie bedroe gen in totaal 16400, waarvan terug werd ontvangen 14400 en wel 10.000 van het Rijk, 2800 van de Provincie en 1600 van de Synode. Tegen de Noord zijde van deze sacristie werd tevens een lokaal gebouwd, waarvan de kosten ruim 7800 geheel voor rekening van de kerkelijke gemeente kwamen. Een een voudig en sober vertrek met verschei dene opbergkasten. Evenals het vertrek op de le verdieping wordt ook dit lokaal gebruikt als catechisatiekamer en voor vergaderingen. Het kerkelijk archief evenals verdere waardevolle papieren vonden in het vervolg een plaats in de nieuw gemaakte brandvrije kluis in de sacristie, waarbij om ruimte te winnen de Oostelijke muur werd doorgebroken. De sacristie wordt gebruikt voor ker- keraadsvergaderingen, terwijl ook de Kerkvoogden hier zitting houden voor het innen van de kerkelijke belasting (hoofdelijke omslag). Dit historisch en waardevol bouwwerk, geschonden aan de Noordzijde door aanbouw, mag toch als een van de best bewaarde gedeelten der kerk beschouwd worden. woorden vielen honderdduizenden inzen dingen af. Vooral de strikvraag „ideaal” of „totaal” heeft menigeen zijn kans óp een prijs gekost. Er resteerden na deze contröle nog ongeveer 162.000 inzendingen, die in aan merking kwamen voor een beoordeling door de jury, waarin zitting hadden de radio-spreekster Mevrouw Dr W. H. Posthumusv. d. Goot en de heren F. van der Molen, journalist en A. H. Boer van de zeepfabriek. 45.000 inzendingen kwamen voor een prijs in aanmerking en na zorgvuldige selectie sprak de jury als haar oordeel uit, dat de hoofdprijs moest worden toegekend aan de inzend ster van de volgende slagzin: „Als OMO domineert, is alles dubbel-blank”. Deze inzending bleek afkomstig te zijn van het echtpaar C. JouwersmaKok te Zeelst (N.B.). De 27-jarige echtgenoot, een pas afgestudeerde chemicus, die werkzaam is in het natuurkundig labo ratorium van Philips, hoorde het grote nieuws het eerst. Onder het voorwendsel van een „zakelijke bespreking”, werd hij met zijn chef uitgenodigd naar een restaurant te komen. Niets vermoedend stapte hij het zaaltje binnen, waar be halve de jury en directie-leden een groot gezelschap journalisten en fotografen hem opwachtte en waar hij de heuglijke mededeling kreeg. Het gezelschap be gaf zich daarna naar het pension in Zeelst, waar het echtpaar een voorlopig onderdak heeft gevonden. Hier hoorde de echtgenote het verrassende nieuws, dat zij met een spontane vreugdekreet be groette. Het echtpaar had zich enige maanden geleden, toen het van de prijsvraag ge hoord had, na afloop van een gezellig bridge-avondje aan het slagzinnen-ma- ken gezet en er een 10-tal ingezonden. En dat het „slag” heeft van dit werk blijkt wel uit het feit, dat behalve de tekst, waarmee de hoofdprijs gewonnen werd, nog twee andere slagzinnen voor een prijsje in aanmerking kwamen! Dinsdagavond hield de afd. Sneek van Volksonderwijs haar welhaast traditioneel Rijkscommissie voor Monumentenzorg, geworden jaarlijkse feestavond. Ook deze avond werd weer gekenmerkt door de intieme sfeer, die ontstaat, wanneer men sen, verbonden door een gemeenschappe lijk ideaal, bijeenkomen. Het was een feestavond en dus vierde de vrolijkheid hoogtij. Gelukkig ontbrak het ook niet aan een ernstig woord van bezinning. Ook dit is nodig, vooral nu het onderwijs op allerlei manieren wordt bedreigd. De voorz. van de plaatselijke afdeling mocht een stampvolle Amicitia-zaal welkom heten. Onder de aanwezigen be vonden zich vele leden van zuster-afde- lingen uit de omgeving, verschillende ereleden met hun dames en de veehou ders, die belangeloos lammeren weiden voor de afdeling. De heer J. D. van der Mei, lid fan het Federatiebestuur was uit Sexbierum overgekomen om op deze avond een kort propaganda)-woord te spreken. Sprekker woe op dizze joun graech ris prate fan hert ta hert en miende it dêrom mar it beste yn it Frysk dwaen to kinnen. Hy brocht yn it omtinken, hoe’t yn ’e oarloch de minsken faek njonken inoar Van vijf duizend gulden beroofd. Op weg van Glane naar zijn woning in Glanerbrug is de 50-jarige veehandelaar J. Munnike Dinsdagavond aangevallen en beroofd van zijn portefeuille met vijf duizend gulden. Het slachtoffer kreeg op de Kremeveenweg met rood licht een teken om te stoppen. Toen hij, denkend dat het om een in deze grensstreek nor male nachtelijke controle ging, van zijn bromfiets stapte, werd hjj bewusteloos geslagen. Toen de man na ongeveer een half uur bij bewustzijn kwam, is hij naar een in de nabijheid gelegen boer derij gestrompeld. Hij is naar zijn wo ning vervoerd, nadat de dokter hem had behandeld. De rijkspolitie speurt nog steeds naar de daders. gebleven. In 1827 was het Meester Hen drik Dijkstra, die voor 244 een nieuwe uitgang maakte in de hoek van de sacristie, waardoor de predikanten langs de Zuidelijke buitenmuur via het be staande portaal (1800) in de kerk kon den komen om de kansel te betreden. Deze uitgang van de sacristie werd in 1876 dichtgemetseld en de sacristie ver groot. In dit zelfde jaar werd een kos- terswoning gebouwd door Cornells Visser. Uitwendig geraakte echter de sacristie steeds meer in verval. Tot juryleden voor het toekennen van de prijzen voor de mooiste zelfgemaakte lampions zijn aangewezen ’de heren: L. M. de Vries, S. Siemonsma, P. Hart kamp. De hoofdprijzen moeten direct na afloop van de optocht worden afgehaald bij de heer A. Boot, Veerhuis, Martini- plein, waar de commissie van 5-*-7.30 uur aanwezig zal zijn. De troostprijzen kunnen worden af gehaald bij de heer M. E. Grabal, Wijde Burgstraat. Naast de vier reeds genoem de corpsen doet ook het trommelcorps van T.G.P. mee. De bewoners van de winkelstraten hebben de toezegging ge daan dat zij Zaterdag de vlaggen zullen uitstelten, wat het geheel nog meer zal opfleuren. Pl.m. 7000 stuks snoep liggen er klaar om aan de jeugd te worden uit gereikt. Toegangsdeur naar de Sacristie^ onderaan nu nog maar 9) dwarsregels. Achter tegen dit raamwerk is een be- bording gespijkerd, waarvan de planken zichtbaar zijn door de vierkante openin- gen van dit raamwerk. Om deze openin- gen zijn ter versiering cirkels getrok ken, waarbinnen een ornamentje is ge sneden. De manier, waarop de regels ter halve dikte zijn uitgesneden om over elkaar te worden gelegd getuigt van een grote technische bedrevenheid van de maker. De schrijnwerker heeft er be hagen in gevonden om het beloop van de versieringen volgens telkens afwisselen de grillige lijnen te bepalen. De goede meubelmaker van tegenwoordig zal zeer zeker vol eerbied zijn voor het werk dat zijn oude gilde-broeder eens heeft ge maakt. De gesmede ijzeren greep is kunstig en smaakvol. Het slot van de deur is niet meer aanwezig. Oorspron kelijk heeft de deur op een andere plaats in het kerkgebouw gezeten. Waar dit echter is geweest is niet met zekerheid te zeggen. Misschien in het poortje naar de oude sacristie in de voormalige Zui- derkruisarm? In het jaar 1875 werd deze deur in tekening gebracht door de Rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst. Gaan we nu deze deur door dan komen we in een klein portaaltje met rechts hiervan een trap die leidt naar de le verdieping van de sacristie. Openen we ook de tweede toe gangsdeur in dit portaaltje dan staan we in de eigenlijke sacristie. De sacristie. Vóór 1759 moet volgens de geschied- Onder voorzitterschap van de heer L. Rasterhoff vond Dinsdagavond in Hotel Hanenburg de laatste aandeelhouders vergadering plaats van de N.V. Sport park Sneek. Na opening door de voor zitter en het lezen der notulen door de secretaris, de heer S. de Wolf, bracht de heer D. Zuiderbaan namens de kas-com- missie over 1952 verslag uit. Alles was in de beste orde bevonden en de commis sie stelde voor de penningmeester, de heer J. Buma, van het gevoerde beheer te dechargeren, welk voorstel door de vergadering werd aangenomen. De heer Buma bracht daarna het financieel ver slag uit. Tot kas-commissie over 1953 werden benoemd de heren P. Jongejans en D. Zuiderbaan. De aftredende com missarissen de heren J. Buma en S. de Wolf, werden bij acclamatie herkozen. Hierna was aan de orde het voorstel van de Raad van Commissarissen om de Naamloze Vennootschap te ontbinden. Aarigezien niet voldoende aandeelhouders ter vergadering waren om dit besluit te bekrachtigen, werd de vergadering na rondvraag gesloten en werd om half ne gen een nieuwe vergadering geopend waarin dit voorstel opnieuw ter tafel kwam. Met algemene stemmen werd het besluit genomen de N.V. Sportpark te ontbinden en als liquidateuren aan te wijzen de heren J. Buma en H. Faber Jr. De nog aanwezige kasmiddelen zullen het mogelijk maken dat een bedrag van ongeveer 25 aan de aandeelhouders kan worden uitgekeerd. Mocht er nadien nog een klein overschot zijn, dan zal dit aan de vereniging „Sport en Liefdadig heid” worden ter hand gesteld. De N.V. Sportpark werd in 1927 op initiatief van dé Vereniging' ter Bevordering van het Vreemdelingen Verkeer gesticht. Thans heeft de Gemeente Sneek de exploitatie overgenomen en is inmiddels begonnen met een grondige verbetering en herstel, zodat, hopelijk in het nieuwe jaar, het Sportpark weer volledig aan het gestelde doel za! beantwooren. De Kaatsvereniging Sneek sloot Woensdagavond het seizoen af met een geslaagde feestavond in Amicitia, waar bij o.m. tegenwoordig waren de deel nemers aan de gehouden competitie wedstrijden uit Bolsward, Oosterlittens, Weidum en Baard. De voorzitter de heer A. Dijkstra sprak een kort welkomst woord en richtte zich in ’t bijzonder tot de beschermheer burgemeester Raster hoff, ereleden en verdere genodigden. Hij deelde mede dat van het jongste erelid de heer W. Oppenhuis uit Nieuw Zeeland een schrijven was binnengekomen waar in de groeten aan al zijn sportvrienden in Sneek en omgeving werden gedaan. Hierna overhandigde sprf aan de leden van de afd. Bolsward, die kampioen van deze competitie waren geworden de wis- selprijs, plus aan ieder een persoonlijke medaille. Aan de afd. Oosterlittens die in de jeugdafdeling de titel had behaald werden ditmaal voor de eerste keer ook medailles uitgereikt. Voor de afd. Bols ward voerde de heer K. Falkena en voor die van Oosterlittens de heer J. Toering het woord. Eerstgenoemde bracht grote dank aan de competitieleider de heer S. Breuker voor het vele werk dat deze het afgelopen seizoen heeft verricht. Hierna ging het doek open voor de op voering van het blijspel in drie bedrijven „Sate de Kat”, van Y. C. Schuitmaker, dat opgevoerd werd door de toneelclub van de Kaatsver. Sneek onder regie van mevr. FortuinZelle. De zaal die flink bezet was heeft kunnen genieten van verdienstelijk spel van deze amateurs- ploeg, welke over goede krachten be schikt, zoals ook deze avond weer bleek. In ’t bijzonder viel het uitstekend spel van muoike Jits op, maar ook de andere stien hiene as ien man en hoe’t elk hope hie, dat dit nei de oarloch sa bliuwe soe. Wy binne lykwols al wer forfallen yn deselde aide flater: de hokjes-polityk. Op üs doarpen, sa sei de spr., geane de bern faeks noch mienskiplik nei de beu- kerskoalle, mar dernei is it üt. Dan giet elk syn eigen wegen, nei syn eigen skoalle. Ja, ien kear yn it jounskoft fan it libben docht men nochris hwat mien skiplik, is men nochris ien: op de tocht foar de aiden fan dagen. Dêrom pleite spr. foar it iepenbier ünderwiis, om’t dêr plak is foar alle- gearre en om’t dêrre allinne de folsleine mooglikheid bistiet de bem op to fieden yn neistenleafde en fordraechsumens. Dizze skoalle* is net yn it foarste plak it foarportael fan de tsjerke.mar foar it libben seis. En as de tsjerke de bannen der nei ütstekt, dan sizze wy: Hannen óf fan de iepenbiere skoalle. De masters hawwe mar ien taek: de bem klear meitsje foar it libben. Dit wurdt harren net maklik makke: de klassen bir.ne to great, der binne to min ünderwizers en skoallen. Dêrom moatte de ham en ynien. It giet om üs bem, om de minsken fan moarn. Dêrom moatte wy om de alderkommisjes op- bouwe de ófdielings fan „Volksonder wijs”. Dizze tiid ferget trou to wêzen oan it iepenb. ünderwiis. „Toan karakter”, sa bisleat de spr., „dan sil ienkear de tiid komme dat de Nederlanske bern ünfordield geane nei dy iene algemien skoalle!” Met grote aandacht was de gloedvolle rede van de heer van der Mei aange hoord. Als blijk van erkentelijkheid werd hem door de voorz. een kleine herinnering aangeboden. Toen was het woord (en de daad) aan de „Ghesellen van de Spele”, die in een vrolijk non-stop programma getiteld: „Naar uw hart”, de aanwezigen enige uren hebben vermaakt met liedjes, sket ches en zelfs met een wedstrijd, waaraan door de gehele zaal kon worden deel genomen. De conferencier John van Elburg praatte de verschillende onderdelen han dig aan elkaar. Dat hij wel eens een mopje lanceerde, dat zelfs in Friesland al een baard begint te krijgen, zullen we hem niet kwalijk nemen. Truusje van Keulen deed het goed èn als revue- zangeres èn in de sketches. Annie van Elburg is voor het toneel geknipt, maar was ons toch een beetje tè Heintje Davids-achtig. Sasja Tamarinof is van alle markten thuis. Als „Vader Tijd” en „Nanette van de operette” was hij inderdaad ko misch, maar toch vonden wij zijn „Liedje over mijn kleine radio” geestiger. Jan Koopmans, de auteur van de re vue, beviel ons nog het best. Vooral zijn liedje over de kleine man, die opklimt en steeds maar streeft naar meer en hoger was kostelijk. Teddy Bakker, de pianist en accor deonist, begeleidde voortreffelijk en viel een enkele keer in als speler. Al met al een beschaafd programma, waaraan kennelijk veel zorg was be steed. „Volksonderwijs” had zijn leden wel slechter kunnen aanbieden. Het was dan ook in 1924 hoog tijd dat de sacristie grondig werd gerestaureerd. Zoveel mogelijk werd het gebouw in zijn oorspronkelijke stijl herbouwd en tevens van een bruikbare verdieping voorzien. Op deze verdieping werd een schoor steenmantel aangebracht in Gothische stijl, waarvoor het zandsteen uit Zee land werd aangevóerd. Het metsel werk aan de West- Zuid en Oostgevels werd vernieuwd. Het moderne venster aan de Westzijde werd gewijzigd in een venster passend bij de stijl van het ge bouw. Inplaats van de bestaande dak bedekking werd een nieuwe overkap ping gemaakt en gedekt met lei.. De zolders en de vloeren met balklagen werden vernieuwd. Een nieuwe trap met betimmering, toegang gevende tot de le verdieping werd aangebracht. De gehele restauratie stond onder toezicht van de Jong echtpaar won landhuis ter waarde van 40.000. Aan de spanning, die in de zomer maanden in heel ons land werd opge wekt toen de fabrikant van een nieuw wasmiddel een unieke prijsvraag aan- kondigde, is dezer dagen een einde ge komen door het bekend maken van de uitslag. Een jong echtpaar in Zeelst bij Eindhoven, dat al geruime tijd tever geefs had uitgekeken naar een eigen woning, werd Woensdag dolgelukkig ge maakt met de mededeling, dat het de hoofdprijs had gewonnen en dus mocht kiezen tussen een landhuis, compleet in gericht, en een bedrag in contanten van f 40.150. In Dordrecht, Nijmegen en Heerlen vielen de andere hoofdprijzen, variërend van 1200 tot 800. En aan de 4496 winnaars en winnaressen van de overige prijzen werd op diezelfde dag bericht gezonden. Inderdaad mag men van een unieke prijsvraag spreken. Want voor zover is na te gaan, werd in ons land nog nooit een prijsvraag uitgeschreven, die zovele honderdduizenden naar de pen deed grijpen. Een millioen 8 duizend inzendingen kwamen binnen. Honderddertig werkstu denten en andere tijdelijke arbeids krachten zijn wekenlang bezig geweest met een eerste selectie, voordat de jury aan het werk kon gaan. Die eerste se lectie had het doel na te gaan, welke in zendingen voldeden aan de gestelde eisen. Tienduizenden formulieren moes ten al direct terzijde worden gelegd omdat de afzenders vergeten hadden hun naam of hun volledig adres in te vullen. De prijsvraag bestond, zoals men zich zal herinneren, uit twee gedeelten. In de eerste plaats moesten in een aantal zin netjes de ontbrekende woorden of letters worden ingevuld en ten tweede moest een slagzin of een rijmpje worden ge maakt over de kwaliteiten van het was middel. Bij het nazien van de ingevulde I schrijver Napjus de sacristie van bin- nen zeer sober zijn geweest. In 1759 werd zij inwendig verbouwd. De zolde ring werd met hout beschoten en ver sierd met kunstig snijwerk. Een Engelse schoorsteenmantel werd aangebracht, met als versiering de wapens van de toenmalige kerkregenten. Op het schoor steenstuk werd „de mededeelzaamheid” geschilderd. Schoorsteenmantel, wapens en het schoorsteenstuk zullen in de Franse tijd eveneens zijn beschadigd en zullen bij de gemaakte veranderingen in 1827 wel zijn opgeruimd. Alleen het houtsnijwerk tegen de zoldering is over- Volgens het project, dat in ’52 is op gesteld voor aanleg van aardgas transportleidingen, zullen de volgende plaatsen worden aangesloten: Enschede, Hengelo, Oldenzaal, Almelo, Borne, De- nekamp, Ootmarsum, Slagharen, Coe- vorden, Emmen, Hoogeveen, Beilen, As sen, Groningen, Stadskanaal, Winscho ten, Zuidbroek, Appingedam, Uithuizen, en verder Apeldoorn, Deventer, Zwolle, Steenwijk, Wolvega, Heerenveen, Joure, Bolsward, Franeker, Tzummarum, St. Annaparochie, Harlingen, Workum, Sneek, Lemmer, Akkrum, Gorredijk en Drachten. De minister van economische zaken heeft aan de Tweede Kamer medege deeld, dat op 30 October 1953 met 17 van de 28 gemeenten aan wie aardgas is aangeboden, een contract is gesloten tot een totale hoeveelheid van gemiddeld 75.000 kubieke meter per dag. Wanneer ook de overige 11 gemeenten tot het betrekken van aardgas besluiten zou dit betekenen, dat ongeveer 70 pCt. van de totale thans bekende aardgashoeveelheid zijn bestemming zou hebben gevonden. In de benedenzaal van hotel Hanen burg kwam Dinsdagavond bovengenoem de ijsvereniging in jaarvergadering bij een. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer J. Tuil, las de secre taris, de heer D. van der Werf, de no tulen en ’t jaarverslag, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Het ledental bedraagt 157. De penningmees ter, de heer P. Olij, deelde mede dat de totaal ontvangsten over 1952-’53 hadden oedragen 235.34, de uitgaven 135.57, zodat de kas sloot met een batig saldo van 99.77. Bij monde van de heer E. van der Zee bracht de kascommissie rapport uit. Boeken en bescheiden waren in orde bevonden en hij stelde voor de penningmeester decharge te verlenen, waartoe werd besloten. Voor het komen de boekjaar werden tot leden van de kascommissie aangewezen de heren E. van der Zee en H. Eldering. De aftre dende bestuursleden de heren P. Olij en L. Ringma werden herkozen. Besloten werd ijs en weder dienende als eerste wedstrijd er een te houden van meisjes, leeftijd 14, 15 en 16 jaar. De prijzen zullen bestaan uit gouden, zil veren en nikkelen horloges, waarvoor de benodigde gelden aanwezig zijn. Het organiseren van meerdere wedstrijden werd overgelaten aan ’t bestuur. Tradi tie getrouw werd ook nu weer onder de aanwezige leden een vijftal eenden verloot. Mogen wij uw aandacht nog eens spe ciaal vestigen op het Lectuurhuisje aan de Wip! We zien het zo graag liefst aan de nok toe gevuld met tijdschriften en boeken, want er is toch zo’n grote be hoefte aan goede gezonde lectuur. Doe toch vooral uw gelezen tijdschriften niet weg. Meestal wordt in de huisgezinnen de lectuur na gelezen te zijn naar de zolder getransporteerd, waar ze een 5- tal jaren, soms langer, blijft liggen (on dertussen vergeeld) om dan in eens tij dens de schonmaakwoede van de huis vrouw opgeruimd te worden. Deponeert dat maar in ’t lectuurhuisje en moeder de vrouw is de rommel kwijt. Ja, zegt men, maar dat kunnen we een zieke toch ook niet geven? Burgers van Sneek en omstreken. Als u lectuur geeft, doet het dan met liefde en overleg. Liefde en begrip voor uw naaste die ziek is en behoefte heeft aan wat afleiding. Een stille groet, een vriendelijke gedachte kan via het Lec tuurhuisje een eenzame zieke wat licht en afleiding bezorgen. Het behoeft u immers niets te kosten, en wij van onze kant zorgen voor een vlugge verzending naar het Lectuurdepót. U kunt het eventueel ook bezorgen op, Westersin- gel 18. Mogen we geregeld op uw medewer king rekenen? De Lectuurdienst van het Nederlandse Rode Kruis, Afd. Sneek. s'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1