Gemeentebegroting 1954 Wymbritseradeel De goede Sint is Sneek welgezind St. Nicolaaspuzzle l Rondom de Kerck Sint Moeiten te Sneeck i van Onze De verstrooide plaatjes Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 5 Opa, de eeuwige kleermaker! e iort 1 jtt 0 R L 0 VETERlKSj® E 0 R H T 10 M Vrijdag 20 November 1953 108e Jaargang No. 92 DE HOUNEGISELER Benoemd Bauman weer amateur u, Geslaagd Voorganger Vrijzinnige Hervormden benoemd Het Fries als facultatief leervak De Winkelsluiting Opbrengst Klaprooscollecte Redactie-adres KLE1NZANL) 7 - Telef 2872 ■7 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Hij bedelde per auto i lit VRIJDAGS. RedacteurL KIEZEBRINK Adm. „Sneeker Nieuwsblad”. F. S. Scheltema. Sneker •EL er wordt nog steeds door hen zorg ge dragen dat de deuren vóór de aan vang van de diensten tijdig geopend worden en na de dienst gesloten worden, en dat de jeugd zich ordelijk gedraagt. De stovenzetsters. In verband met de Sinterklaas zullen de Sneker zaken van 30 November t.e.m. 4 December tot negen uur ’s avonds ge opend zijn. Wegens vertrek van da. C. A. Elink Schuurman werd tot trjdelijk voorganger van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden alhier benoemd drs. R. K. de Jong, candidaat tot de Heilige Dienst te Heiloo, die inmiddels deze benoeming heeft aangenomen. Het voornemen be staat dat drs de Jong in de dienst van a.s. Zondag 22 November in Amicitia in zijn werk zal worden ingeleid door ds. A. van Santen van Drachten, In een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp heeft minister Cals er de mogelijkheid toe geopend, dat de Friese taal als facultatief leervak wordt toe gevoegd aan het leerplan voor scholen voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. Voorts wordt bepaald, dat daar, waar naast het Ne derlands de Friese taal of een streektaal in levend gebruik is, het leerplan kan bepalen, dat deze ten hoogste tot in het derde leerjaar mede als voertaal bij het onderwijs kan worden gebruikt in is De opbrengst van de Klaprooscollecte bedroeg 538.50. Tot hoofd van de dienst voor sociale zorg in Rauwerderhem is benoemd de heer F. v. d. Zwaag alhier. n de )5 SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De deze winter gereedkomende weg ScharnegoutumIJsbrechtum met de opweg naar Tirns zullen het volgend jaar geheel worden afgewerkt. Een be gin is gemaakt met het grondwerk van de weg van de z.g. Eeuwige laan, ook als D.U.W.-object. Voorts staat als zoda nig op het programma de verbetering van de weg TirnsZyltje Statum en de weg van Nijland naar rijksweg 43. Dan ligt er nog het grote project van de ter tiaire weg HommertsOudegaBlauw huis. Op korte termijn komen de plan nen gereed voor de (niet als D.U.W.- object uit te voeren) verbetering van de secundaire weg Scharnegoutumgrens Hennaarderadeel. De nieuwe werken wel ke voor 1954 op het programma staan Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. vergen de volgende bedragen: verbete ren wegdek Eeuwige Laan ƒ100.000. verbeteren weg TirnsZyltje Statum 50.000, idem Nijland-rijksweg 30.000, idem HommertsOudegaBlauwhuis 1.750.000; restauratie raadzaal en op nieuw inrichten ƒ15.000; idem kamer B. en W. en burgemeester ƒ5000; inrichten archiefruimte zolder gemeentehuis 9000; wegverbetering Scharnegoutum grens Hennaarderadeel ƒ400.000. To taal is voor de nieuwe werken 2.369.000 geraamd, waarvan echter aan bijdragen wordt ontvangen 1.768.000, zodat ten laste der gemeente blijft ƒ601.000. Zie vervolg pag. 2. In hun nota ten geleide der gemeente begroting voor het dienstjaar 1954 schrijven B. en W. o.m.: Niettegenstaande het algemene beeld der begroting minder gunstig is dan dat van vorig jaar, omdat de hogere in komstenraming geen gelijke tred kon houden met de toeneming der uitgaven, over vrijwel de gehele linie, mocht het ons toch gelukken de begroting reëel sluitend te maken met een bedrag van 26.720,15 op „onvoorzien”. Het begrotingsbeeld voor de eerstvol gende jaren zal voor het grootste deel afhangen van de resultaten, welke de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de Gemeenten voor de jaren 19531955 in de Staten-Generaal zal hebben. De toelichting op de volgno’s 181 en 205 vermeldt al het een en an der omtrent het ontwerp en de gevolgen daarvan voor de gemeentebegroting 1954 bij ongewijzigde aanvaarding. Zal het bestaande redelijke verzorgingspeil ge handhaafd kunnen blijven, dan zal toch Geslaagd te Amsterdam voor het arts examen onze stadgenoot de heer H. Slager. De politie te Tilburg, aldus lezen wij in De Tijd, heeft de hand weten te leg gen op een persoon, die men het best kan aanduiden met exploitant van een bedelonderneming. De man maakte er een gewoonte van enige vrouwen met kleine kinderen per auto te vervoeren naar een bepaald punt. Hier liet hij zijn passagiers uit, die zich over verschil lende straten verspreidden en door haar sjofel uiterlijk en de aanwezigheid van de stakkers van kinderen het medelijden en de vrijgevigheid van de bewoners trachtten op te wekken. Was de wijk „afgewerkt”, dan nam de bestuurder de vrouwen weer in zijn wagen om haar een eindje verder opnieuw af te zetten, nadat hij de ingezamelde gelden had ge ïncasseerd. De politie heeft het onder nemende gezelschap gearresteerd. Bij het verhoor is komen vast te staan, dat de exploitant van dit lucratieve bedrijf afkomstig was uit Den Bosch. Hij be schikte over drie auto’s voor zijn „on derneming”. Naast de hondenslagers of deurwach ters behoorden tot de onmisbare bedien den in de kerk de stovenzetsters. In de jaren rond 1800 genoten zij nog een be loning van ieder 28 caroli guldens per jaar. Men kende er toen drie. In 1900 was hun getal vermeerderd tot vier. Ook voor de werkzaamheden van dezen waren door de kerk reglementen in het leven geroepen. Aan de koster was het toezicht opgedragen dat de stoven zetsters zich aan de gestelde voorschrif ten hielden. Uit het reglement van 13 October 1899 weten we dat zij één uur voor de aanvang van de kerkdiensten met hun werk, het plaatsen van de stoven in de zitplaatsen mochten be ginnen. Gezien het brandgevaar mocht het vuur voor gebruik in de stoven niet in de kerk worden aangelegd, het moest dus van elders kant en klaar worden aan gevoerd. Zodra echter de predikant de kansel had betreden trad het verbod in werking, dat zij geen stoven meer moch ten rondbrengen. Na de diensten moch ten zij het kerkgebouw niet eerder ver laten of de koster moest eerst de kerk gecontroleerd hebben. Buiten het vak van stovenzetster hadden zij nog een aardige bijverdienste en wel het huren van zitplaatsen voor derden, die niet op de jaarlijkse verhuurdag konden of wil den komen. Men kon dus om een plaats te huren zich vervoegen bij een der stovenzetsters. Wat echter meermalen, gebeurde was, dat na de jaarlijkse ver huring van de mans- en vrouwenzit plaatsen bepaalde zitplaatsen door de Kerkvoogdij niet werden verhuurd. De stovenzetsters hadden zich nu de ge woonte eigen gemaakt om deze onver huurde zitplaatsen in de loop van het jaar zelf te verhuren met gevolg dat de controle door de kerkvoogden zoek raakte. Het reglement maakte ook hier aan een einde. Hierin werd bepaald dat wanneer de stovenzetsters alsnog na de verhuring een aanvrage kregen voor een zitplaats deze door de koster moest worden behandeld. Na 1925 verdween de betrekking van stovenzetster. Twee grcte kachels zorgden er voortaan voor dst de kerkgangers tijdens de diensten niet bevangen werden van de koude. Het beroep van stovenzetster was verleden tijd geworden. toen hij hier de prinses zijner dromen, om het maar eens romantisch uit te drukken, ontmoette en het vijftigjarig huwelijksjubileum, dat ’t echtpaar Silvius Maandag 23 November hoopt te vieren, maakt duidelijk waarom er toen van reizen niet meer kwam. Hij werd als alle huisvaders nu hokvast. Diverse firma’s profiteerden hier van zijn vak kennis, bij C A werkte hij 20 jaar, tot de-maatafdeling daar werd opgeheven, daarna ging Silvius, nu geassisteerd door zijn oudste zoon naar Leeuwen burg. Vervolgens vestigde hij een eigen atelier, en als thuiswerker bijgestaan door twee zoons, maakte hij de laatste 25 jaar vol in dienst van de fa. H. Mei- nen op Leeuwenburg. In 1951 stelde de noodwet Drees hem in staat van een welverdiende rust te genieten, maar het vak is hem zo ingeworteld, dat de vitale oude baas nog elke dag de kleermakers- tafel bestijgt om er zijn pijpje te roken of een van zijn vele kleinkinderen een verrassing te bereiden. Want het huwe lijk van Cornells Silvius en Maria Kramps werd gezegend met tien kinderen, en thans zijn zij de grootouders van niet minder dan 72 kleinkinderen. En vindt u het gek dat die opa Silvius de „eeuwi ge kleermaker” noemen? muziek die U van 21 November af van 2 uur tot 8 uur in de stad kunt be luisteren. De verschillende handelaren zijn bij elkaar gestapt en zullen door middel van zgn. klankzuilen een zeer be schaafde muziek ten gehore brengen. Van 30 November t.e.m. 4 December zullen de Sneker zaken geopend zijn tot ’s avonds 9 uur. U ziet, al met al een programma dat er zijn mag. Sneek wacht op zijn bezoe kers en hoopt hen waardig te ontvangen. Tenslotte nog een raad: Koopt niet Uw geschenken op de laatste dag en koopt in de ochtend-uren. U kunt dan rustiger worden bediend. Een goed Sinterklaasfeest wenst U Het Actie-Comité SNEKER WINKELIERS. In Den Haag de Ridderzaal Maandagochtend door H. M. de Ko ningin het Congres van de Wereldfe deratie van Oor logsveteranen ge opend. De ope ningsrede door H. M. de koningin. Achter de tafel vierde van rechts, president Albert Moral. een hogere uitkering uit het gemeente fonds nodig zijn dan nu door de Re gering is voorgesteld. Voor onze ge meente is de nieuwe regeling niet on gunstiger dan de bestaande. Deze rege ling houdt ook nu nog vast aan volko men verouderde grondslagen en blijft ge koppeld aan uitgaafcijfers in het ver leden en de daarop steunende uitkerin gen uit het gemeentefonds. Deze ver starring houdt met de ontwikkeling van de gemeentelijke behoeften geen vol doende rekening. Wij denken hier aan het duurder geworden wegenonderhoud, duurder naarmate het gebruik van de wegen, ook van de locale wegen, inten siever wordt door het steeds toenemende zware verkeer. Wij denken voorts aan de behoeften-vermeerdering door nieuwe taken op het gebied van volksgezond heid, de Kruisverenigingen, maatschap pelijke en sociale zorg en niet te ver geten de uitzetting der onderwijs-uitga- ven. Al deze bemoeiingen vragen veel geld, daarin kan slechts worden voor zien door verhoging van het aandeel in de opbrengst der rijksbelastingen dat in het gemeentefonds wordt gestort ten be hoeve der gemeenten en dat bij het in gediende ontwerp voor de behoeften der gemeenten ontoereikend is. Bedoeld per centage, dat op 9.75 is voorgesteld zal dan ook moeten worden herzien, zullen de gemeenten in staat zijn aan de ver meerdering der uitgaven als gevolg van de voortgaande ontwikkeling het hoofd te bieden. Het is de verdienste der Ver eniging van Ned. Gemeenten hierop in een uitvoerig adres aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal de aandacht te hebben gevestigd. Aan de indruk is niet te ontkomen, dat het Rijk met de ge meenten naar believen handelt en dat laatstgenoemden zich maar moeten zien te redden met hetgeen hun van rijks wege uit het gemeentefonds wordt toe bedeeld. Dat deze handelwijze onvermij delijk moet leiden tot een steeds groter wordend aantal gemeenten met een niet sluitende begroting, behoeft geen betoog. Voor 1954 zien reeds vele gemeenten zich geplaatst voor een tekort op de begro ting. Ook onze gemeente, hoe bevredi gend zij de laatste jaren ook heeft „ge boerd” zal zich de beperkingen van het financiëel mogelijke voor ogen moeten houden, tenzij alsnog in de ontworpen fi nanciële verhoudingsregeling een ver betering mocht worden aangebracht, wat het percentage der uitkeringen uit het gemeentefonds betreft. Onderhoud wegen en straten. Voor 1954 is op de wegenpost 108.700 uitgetrokken, rond 27.000 minder dan 1953. De wegen zijn thans behoorlijk in orde, het gaat er nu om ze naar een bepaald werkschema goed in orde te houden. B. en W. blijven dili gent om op het geschikte ogenblik de aandacht van hogere instanties opnieuw er op te vestigen dat het voortdurend onderhoud van 120 km weg een oneven redig zware last op één gemeente legt. Woningbouw. Met de perspectieven voor verdere wo ningbouw staat het er, naar B. en W. zijn ingelicht, niet zo rooskleurig voor. Bedroeg het bouwvolume voor 1951 t.m. 1953 nog 45 woningen, voor de komende 3 jaar moet er rekening mee worden gehouden dat het nog lager zal zijn. Met inbegrip van de thans gereed gekomen 16 woningen zijn thans 182 woningen bij de Woningstichting in exploitatie. Werkverruiming. ,,’t Geboeft sal hy ter kercken uit jaghen Oock bestellen dat de honden worden geslagen. Bij alle toegangsdeuren van de kerk stonden eertijds mannen die officieel de naam droegen van hondenslagers. Zij moesten er zorg voor dragen dat geen honden de kerk konden binnen glippen. Dit was echter eerder gezegd dan ge daan, want vooral in de 16e eeuw was het aantal loslopende honden in de stad schrikbarend. Meen echter niet dat dit alleen in Sneek zo was, neen, dit was zo over het gehele land. In die tijd kende men nog geen hondenbelasting. Wel had men een andere manier om opruiming te houden, meermalen per jaar, en wel door middel van de hondenjacht. Hoe meer vellen en staarten bij de stadsregering werden ingeleverd hoe groter de belo ning. Wanneer het nu gebeurde dat een hond door de drukte van de mensen, die naar de kerk gingen, kans zag het kerk gebouw binnen te sluipen, dan was het de taak van de hondenslager jacht te gaan maken en de hond door middel van een stok met zweep het kerkgebouw uit te drijven. Begrijpelijk geschiedde dit met veel lawaai en als de eigenaar van het dier ook nog ten tonele verscheen, was de boot aan. Dit alles droeg na tuurlijk niet bij tot de wijding van de eredienst. Men was er echter aan ge woon en vond deze opschudding heel normaal. De hond die de kerk was bin nen geglipt kwam er echter altijd veel beter af dan zijn soortgenoot daar bui ten. Hij werd tenminste niet gestroopt, want „de kerk vergiet geen bloed”. De hondenslagers in de Sint Maertenskerk ontvingen jaarlijks voor hun werk ieder 20 caroli guldens. Op 29 Januari 1799 besloot de kerkeraad een reglement voor de hondenslagers in het leven te roepen. Hierin werd hun verboden het veroorzar ken van onordelijkheden, onnodig geraas en gepraat in de kerk. Om hun macht te tonen hadden ze vaak de gewoonte om met een stok op de banken te slaan. Aan deze methoden kwam in dit besluit nu een einde. Ook was het altijd gewoonte geweest dat als de kerkedeuren door hen gesloten waren zij zich terugtrokken in de sacristie. Dit werd van nu af aan niet meer toegestaan. Zij moesten in het ver volg in het kerkgebouw blijven, daar in de paden op en neer lopen en toezicht houden op de jeugd. Met name werd in dit besluit aangegeven dat ze er voor moesten zorgen dat er geen jongens in de sacristie kwamen. Verder kregen ze als opdracht er voor te zorgen dat het te veelvuldig uit- en inlopen via de Zui- derdeur door de kinderen (kleine bood schap) werd voorkomen. In de daarop volgende instructie van 1 April 1825 vin den we de benaming hondenslagers niet meer terug, maar werd de naam Kerke lijke Deurwachter ingevoerd. Volgens deze instructie moesten zij in het ver volg zolang in het kerkgebouw blijven totdat de koster de deuren had gesloten. Dit werd gedaan om het teruglopen van kinderen na de godsdienstoefeningen tegen te gaan. Gezien de vele binnenge komen klachten, moesten zij er op let ten dat de jongens geen kans meer kre gen om stoven, kussens, kerkboeken of zelfs kaarsen weg te nemen. Indien ze jongens door de banken zagen sluipen kregen ze na de inwerkingtreding van dit besluit het recht hen aan te houden en na te gaan of ze iets bij zich droegen dat niet van hen was. Werd iets ge vonden dan moesten de deurwaarders de namen noteren en hiervan bericht doen aan de Boekhouder. Na de inwendige verbouwing van de kerk in 1872 werd besloten de kerkelijke deurwachters een vaste plaats in de kerk aan te wijzen. Met ingang van 28 October van dit jaar mochten de deurwachters dan ook niet meer tijdens de godsdienstoefeningen in de paden in het kerkgebouw heen en weer lopen. Als vaste plaatsen kregen zij aangewezen de Westergalerij, de Noordergalerij en de derde beneden in de kerk. Zes jaar later in 1878 werd de traditionele stok waarmede de deur wachters sedert mensenheugenis gewa pend waren geweest afgeschaft. De stok, een oude herinnering aan het beroep hondenslager heeft afgedaan. Vele ker kelijke beroepen zoals poestertreder, gordijnenbediende, voorzanger, stoven zetster, zijn in de loop der eeuwen ver dwenen. Heden ten dage is de betrek king van deurwachter nog gebleven en 2135. s AAL- ne 24, -berg. 14 6 7. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ iiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiin Vijf December naderten daarmee het strooiavondje. Wij hadden ten kantore juist gezegd, dat de Sint op krantenkantoren nooit kwam, toen boven onze hoofden een geheimzinnig hoefgetrap pel klonk. Neen, we werden niet bang. We wisten natuurlijk meteen, dat de Sint dus tóch gekomen was. We hoopten nu alleen maar, dat de goedheilig man onze woorden niet door de schoorsteen afgeluisterd had. En om direct te bewijzen, hoeveel prijs we stelden op zijn be zoek, begonnen wij gezamenlijk te zingen „Sinterklaasje, kom maar binnen met je knecht!” En we zaten allemaal even recht. Te wachten op de cadeautjes. Opeens rommelde er iets door de schoorsteen naar beneden. We sprongen juichend op. Maar het waren geen pakjes. Het waren vreemde plaatjes. Zevenentwintig kleine prentjes. „Wat motteme dóór nou mee”, zei onze letterkundige medewerker, misprijzend. „Opeten”, dacht de dame van de recepten, die tuk is op marsepein en andere Decembergeneugten. Maar onze puzzle-redacteur wist het beter, ,,’t Is een raadseltje van de Sint zelf”, verklaarde hij. „Dat moet in de krant en Sint wil natuurlijk de mensen allemaal er een plezier mee doen”. De hoofdredacteur was het er mee eens en hij lette niet op het con currerend gilde der tekenaars, dat murmureerde van broodroof, maar plaatste de zevenentwintig prentjes in de juiste volgorde in z’n krant. „Draaien maar”, zei hij. De krant draaide niet. Eén tekenaar was zo woest over deze aanval op zijn arbeidsmarkt, 'dat hij met zijn kunstzinnige tekenhanden de hele serie kunstproducten van de goedhelligman doorelkaar smeet. De hoofdredacteur schoot net te laat toe. Fijntjes glimlachend haalde onze puzzleman de hefboom over van de rotatiepersen. „Laat de lezers het nu maar ultzoeken", riep hij boven het aanzwellend geloei der raderen uit. En zo verzoeken wij u thans de illustraties van de goede Sint in deze krant op te sporen, ze alle 27 in de juiste volgorde te plaatsen en ons even per brief de zin te melden, die u uit de beginletters van de gegeven afbeeldingen kunt opschrijven. In de linkerbovenhoek van de enveloppe zetten „St. Nicolaaspuzzle”. Die zin heeft natuurlijk iets te maken met Sint Nicolaas, maar zijn naam komt er helemaal niet in voor. En die van Piet ook niet. Alleen wordt zjjn viervoeter genoemd. Méér verkappen we niet! Voor goede oplossingen, die ons vóór 3 December bereiken, stellen wij de volgende prijzen beschikbaar: le prijs 25.aan waardebonnen 2e prijs ƒ10. 3e prijs 5.— 4e prijs 5. Deze bonnen in te wisselen bij de zaken, die in dit nummer adver teren. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. De oud-speler van ADO, Bauman, die twee jaren als beroepsspeler verbonden is geweest aan Nantes en die sinds 1 Augustus 1952 weer in Nederland ver toeft, heeft van de KNVB toestemming gekregen met ingang van 4 Februari a.s. weer voor ADO te spelen. De amateur- commissie heeft hem een half jaar wachttijd kwijtgescholden. Dat blijkt uit de vele bezoeken, die hij van plan is aan onze stad te brengen. U weet Zaterdag 21 November a.s. ’s avonds 6.15 uur hoopt hij met de boot uit IJlst te arriveren, om dan met zijn muziekcorps van 18 Zwarte Pieten, na de ontvangst op ons stadhuis door Bur gemeester Rasterhoff, een rondgang door de stad te maken. Maar bij dat ene bezoek blijft het niet. Op Zaterdag 28 November hoopt hij weer een rondrit door Sneek te maken, onder begeleiding van het Chr. Muziek corps „Harmonie”. De route wordt nog nader opgegeven. En op de beroemde Sneker Sinter- klaas-Dinsdag komt hij zelfs tweemaal, ’s Morgens om 10 uur vertrekt Sint Ni colaas uit Hotel Hanenburg, waar hij de nacht doorgebracht heeft, voor een be zoek aan de Veemarkt. Dinsdagavond van 6.45 uur tot 7.30 uur kimt U de Sint weer begroeten, die dan vergezeld van zijn Zwarte Pieten corps (18 man) door de stad rijdt. Ver trek en einde van deze rondrit bij „On der de Linden”. En na de winkelsluiting komt de Sint, die even een korte rust in „Onder de Linden” geniet, om 9.15 nogmaals met zijn band in de binnenstad. Het belooft dus een echte ouderwetse „Sinterklaes-Tiisdei” te worden, die zeer zeker duizenden en duizenden bezoekers naar Sneek zal trekken. Iets nieuws voor Sneek zal zijn de In de zomer van 1883 presenteerde de nu 80- jarige Cornells Silvius hij was geboren op 7 Mei 1873 en dus toen 10 jaar zich als jong maatje in het eerbare kleermakersgilde bij de fa. Gopini op de Ooster- dijk, die toen haar ate liers achter het huis had, waar nu het Sport- huis van de heer Gerben v. d. Werf gevestigd is. De jonge Cornells zette daarmede de eerste stap op een kleermakers- loopbaan welke niet minder dan 70 jaar zou duren. Maar al die ze ventig jaar werkte hij niet in Sneek. Silvius had nog het onrustige bloed van de oude gilde- gezellen in zich en zo heeft hij zijn Wander- jahre gekend. Al zat hij dan steeds op de kleer- makerstafel het was niet immer in Sneek. Toen hij 15 jaar was ging hij naar Uithoorn en later naar Amster dam. Van lange werk dagen kan Silvius mee praten, want in die „goede oude tijd” plakte men bijv .voor de feestdagen, als er veel bestellingen waren, de gehele nacht aan de dag, en werkte dus 24 'uur. De intus sen 18 jaar geworden kleermaker had nu de smaak te pakken van de vrucht bare combinatie „werken en reizen” en daar hy meer van de wereld wilde zien, richtte hij zijn blik westwaarts, hij wil de naar Engeland. Maar door een zware mist moest het schip waarin hij zich ba1 ingescheept terug naar de haven. De Engelse reis werd voor onbepaalde tijd uitgesteld en Silvius trok nu het Oosten in. Tien jaar reisde hij dwars door en werkte hij in Duitsland. Sappi ge en gekruide verhalen weet hij nog van zijn ervaringen daar te vertellen. 28 jaar was hij toen hij op vaderlandse bo. dem terugkeerde, hij had veel geleerd wat zijn vak betreft, veel levenswijsheid ook opgedaan. Hij zette zich al weer om een nieuw reisplan te ontwerpen, V*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1