FOTO=PRIJSVRAAG fRondom de Kerck van Sint Maerten te Sneeck i Peter Staliinga was de drieduizendste Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST oorl WW II A G E N I) A R.K. Toneelver. Sneek speelde „Mijnheer Pastoor de I 3 Ir w Vrijdag 27. November 1953 108e Jaargang No. 94 en Enkele kanttekeningen Attracties van N.C.V.B. afd. Sneek Ld, Engeland rantsoeneert het vlees weer De rondritten van Sint Nicolaas Verkoopmiddag - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sint Nicolaas zal burgemees ter Tjaberings bezoeken Bericht voor bewoners de Zuid-Westhoek Jaarvergadering P. v. d. A. Afd. Sneek Opbrengst collecte en aanvullingen ’S ■W SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L KIEZEBRINK Dinsdag 1 December. Radiomuziek. Adm. „Sneeker Nieuwsblad”. J! in het Ja, Simt Maarten ontbrak zelf ook niet l cfnafl VorcrA'ZPlrl van t.Wftfi dipna- De Aquamanile i gezondheidstoestand van het Ne- t A'j DEL i f 50 f 15.— f 10.— Eerste prijs Tweede prijs Derde prijs Zaterdag 28 November vertrek van Onder de Linden om 2.30 uur, vergezeld van het Stedelijk Muziekcorps (wegens verhindering van „Harmonie). Route: Onder de Linden, Kleine Kerk straat, Kruizebroederstraat, Wijde Burg straat, Ged. Pol, Wilhelminabrug, Loox- magracht, Oosterkade, Oosterdijk, Ged. Poortezijlen, Singel, Hooiblok, Bothnia- kade, Jousterkade, Kleinzand (rechts), Suupmarkt (rechts), Grootzand(rechts), Middenbrug Grootz., Grootzand (links), Leeuwenburg, ontbinding Marktstraat. Zondag gaat in Engeland het vlees waer op de bon, in verband met de ver- minderdo aanvoer. De verkoopmiddag v. d. N. H. Wijk verpleging op 25 Nov. werd te half drie geopend door Dr. Siccama met gebed en een kort openingswoord. Het bezoek was reeds direct talrijk en aan de verschil lende smaakvol ingerichte stands wer den goede zaken gedaan. Ook de thee tuin mocht zich in een druk bezoek ver heugen, terwijl de verschillende attrac ties velen lokten. Al met al laat het zich aanzien, dat het doel der organisatoren, de versteviging van de kas der vereni ging, wel zal worden bereikt. Het Actie-Comité SNEKER WINKELIERS. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Het was Dinsdag dan ook een bijzon dere dag voor het Zuigelingenbureau, toen het drieduizendste consult van dit jaar kon worden genoteerd. Die eer viel te beurt aan de kleine Peter Staliinga, die wel grote ogen opzette, maar er nog geen weet van had waarom hij zo plot seling in het middelpunt der belangstel ling stond en er een blitzlamp voor no dig was om hem, zijn moeder, Dr Ubbink en de zusters op de gevoelige plaat vast ta leggen. Het mag bekend zijn, dat de vier wijk- Tijdens zijn rit a.s. Dinsdagmorgen naar de Veemarkt zal Sint Nicolaas eerst een bezoek brengen aan burge meester Tjaberings ten gemeentehuize van Wymbritseradeel. De aankomst daar zal elf uur zijn. In verband met de stremming van de Hoogender brug, die toegang tot de Oude Koemarkt gaf, is nu een goede overgang gemaakt achter de overklui zing (bij Kanon, Kaashandel). Van hier uit kan men via het Grootzand de bin nenstad goed bereiken. Deze verbindingsweg is niet open voor voertuigen. De weg is aangegeven door borden. Let dus op de borden I De derlandse volk op hoger peil te brengen, is nog altijd één van de belangrijke taken van de betreffende instanties. Die zorg moet natuurlijk bij de baby beginnen en hiervan zijn de meeste moeders gelukkig doordrongen. In de laatste jaren zijn in onze stad heel wat huizen gebouwd. Zo veel zelfs dat vele ingezetenen bijna geen weg meer weten in het labyrinth van straatnamen. Daarom willen wij onze lezers eens testen op hun kennis van de Sneker straten. Wij hebben daartoe een greep gedaan in ons foto-archief. Tussen de advertenties in dit num mer zijn twaalf foto’s (genummerd van 1 tot en met 12) zonder onder schrift geplaatst en nu vragen wij aan onze abonné’s de juiste namen van deze straten vast te stellen. Som mige zijn gemakkelijk herkenbaar, maar er zijn er ook bij, die onze le zers vermoedelijk heel wat hoofdbre ken zullen kosten. Uit de foto’s uit het verre verleden hebben we die ge kozen, welke ook zonder bezwaar door de nieuwe inwoners van onze stad kunnen worden ontdekt. Ter gelegenheid van het komende St. Nicolaasfeest hebben wij aan deze prijsvraag een bijzonder karakter ge geven. En daarna ging het doek open voor het eerste van de vier bedrijven van „Mijnheer Pastoor”, een toneelspel van Joh. Blaaser. Als we zeggen dat het een goed stuk is, dan hebben we in de eerste plaats het oog op de strekking. Want de niet-kathclieke schrijver plaatst in het centrum een dorpspastoor, die zonder tyranniek of zalvend op te treden, de dingen in het gezin van de dagloner Bol ders, waarvan de zoon Jaap tijdens zijn verblijf in de grote stad de ontwor telende invloed van de stad speelt nogal een rol in het stuk ontspoord is, weet recht te zetten. Hij doet dit zachtmoedig maar beslist, en niet alleen in het ge noemde gezin, maar in nog heel wat andere gevallen in het dorp, waardoor de pastoor, die er nog maar kort is, de harten der bewoners wint. Dat is het hoofdthema van het stuk. Op de uitwer- 10 uur v.m. vertrek van Hotel Hanen burg, Wijde Noorderhorne, Prins Hen drikkade, Oosterdijk, Wijde Burgstraat, Kruizebroederstraat, Kleine Kerkstraat, Marktstraat. Bezoek aan Burgemeester Tjaberings van Wymbritseradeel 11 uur. Daarna: Oud Kerkhof, Stations straat, Veemarkt, Almastraat, Dr Bou- maweg, Parkstraat, Wijde Noorderhor ne, Hotel Hanenburg. Donderdag 26 November. Chr. Gymnas- tiekver. „Advendo”. Adspiranten- uitvoering in Geb. v. Chr. Belangen. Donderdag 26 November. Evangelisatie- samenkomst in de nieuwe Baptisten Kerk aan de Willem Lodewijkstraat. Spreker: Ds. H. P. de Boer van De R.K.T.S. gaf Dinsdagavond voor een goed bezette Amicitia-zaal haar eerste uitvoering in het seizoen 1953-’54. Kapelaan Mulder sprak een woord van welkom en deelde mede dat ook afge vaardigden van het Werkverband van Katholieke Amateurtoneelverenigingen deze uitvoering bijwoonden. Het verband is opgericht om het amateurtoneel op hoger peil te brengen en spr. was over tuigd dat als er een klasse-indeling wordt gemaakt de R.K.T.S.-leden hun best zul len doen te bewijzen dat ze tot de hoog ste klasse behoren. Misschien heeft in deze kerk ook nog de fraaie „aquamanile” gestaan, die men thans in het Friesch Museum te Leeu warden kan bewonderen. Deze „aquama nile”, die wij hiernevens hebben doen af beelden, werd indertijd op het Sneker Oud-Kerkhof gevonden en werd bij de Rooms-Katholieke eredienst gebruikt voor het uitgieten van het bij de cere moniën gebruikte water. Wel is bij het leggen van de riolering door de Grote Kerkstraat gebleken, dat de St. Maartenskerk oudtijds althans aan Noord- en Oostzijde door een gracht werd omgeven, gelijk men dit op vele Friese dorpen nog kan opmerken. In de 13de of 14de eeuw schijnt de tufstenen kerk de Snekers te benauwd te zijn ge worden; er zijn althans aanwijzingen voorhanden dat de in 1498 deels opge trokken en in 1503 voltooide kerk, waar van wij de muren thans nog zien staan, in de plaats kwam van een kleinere, eveneens uit baksteen opgetrokken voor ganger, die op haar beurt eenmaal de tufstenen kerk had vervangen. De pijlers van de huidige kerk schijnen op de mu ren van deze voorganger te rusten. De in 1683 zo deerlijk ontluisterde, en in 1872 ook inwendig schrikbarend mishan delde kerk is dus al de derde, die Sneek heeft gekend. Dank zij de oplettendhfeid van de heer Scheltema weten wij thans ook. dat de in 1924 gerestaureerde sacristie eerst Men schrijft ons: In de naoorlogse ja ren is het met de jeugdafdeling van de Voetbalvereniging „Black Boys” wat sukkelen geweest, maar de laatste tijd zit er weer aardig gang in. Het ledental is aanzienlijk toegenomen, maar toch zou het bestuur van de jeugdafdeling gaarne nog meer voor de jongens en de vereniging willen doen, als het maar over de middelen beschikte. Daarom organiseert de Voetbalver. „Black Boys” op Zaterdag 28 November en Dinsdag 1 December tal van attrac ties o.a. een bumperspel, balwerpen enz., in de stad. Deze attracties zijn geplaatst op het Waagplein en bij de Eierbrug t.o. Zandstra en daar zij eigenlijk een her leving betekenen van hetgeen hier vroe ger ter verhoging van de gezelligheid in de Sint Nicolaasweek werd georgani seerd, mag worden verwacht dat een druk gebruik van de spelen zal worden gemaakt, late middeleeuwen; bovendien is het on denkbaar dat men na de Reformatie nog de behoefte heeft gevoeld aan een der- gelijke uitbouw. De kerk was de Sneker Calvinisten immers eerder te groot dan te klein! En hoe verklaart men dan de naam „sacristie” Geen Calvinist, die er aan denken zou, zulk een naam te verzinnen. Nu zou men nog kunnen opmerken, dat er in 1924 het een en ander is ge beurd, waardoor de sacristie een heel andere gedaante verkreeg dan te voren. Ook dit argument gaat niet op. Wan neer men de alleraardigste tekening be ziet, in 1782 van de Grote Kerk gemaakt door J. Gardenier Visscher en thans be waard in het Friesch Museum, dan ziet men duidelijk, dat de sacristie er al een der uitzag als nu. Wij hebben deze te kening eveneens hiernevens laten af drukken. We mogen al geen plaatsruimte meer vragen. Maar tot besluit dan toch nog een (vrome?) wens: Het Sneker „klok- hüs”! Iedere Sneker die er langs loopt, geeft het, in gedachten, een schop. Een onding, een sta-in-de-weg, een staande doodkist, enzovoorts. Ja, maar dat kan het klokhuis niet helpen. Ook dit monu ment bleef niet voor schennende handen gespaard; men behoeft maar ae oude foto te bezien, in het bezit van de heer Postma en genomen vóór de afbraak van de schilderachtige huisjes aan de voet, waar thans de niet bepaald fraaie kosterij verrijst, om te beseffen dat het oude Sneker klokhuis helemaé.1 niet le lijk was! Zou het er nog eens ■”an ko men, dat Sneek zijn klokhuis in eer her stelt, mét een nog steeds niet vervangen tweede luidklok? H. Halbe i'tsffi a. De radio-muziek wordt’nu verzorgd door de firma’s Minkema, Ooms en Troelstra. later aan de kerk is toegevoegd. De dichtgemetselde opening boven de hui dige toegangsdeur van kerk naar sacris tie ziet de heer Scheltema aan voor een nis, waarin een beeld prijkte. Dit laatste nu achten wij zeer onwaarschijnlijk. Veel eer heeft men hier te doen met de oor spronkelijke toegang tot de bovenverdie ping van de sacristie bereikbaar door een zichtbaar opgestelde, tegen de bin nenkant van de kerkmuur geplaatste trap. De tegenwoordige ingang naar de sacristie bevindt zich niet op de oor spronkelijke plaats en moet aanvankelijk dieper hebben gelegen. De dichtgemet selde opening, waarlangs men vroeger van buitenaf toegang had tot de Zuide lijke zi beuk van de kerk bewijst immers dat de werkvloer eertijds twee voet lager lag dan thans. De fraaie deur, die toe gang verleent tot de sacristie, een uni cum in ons land en uit de 15de eeuw daterende, past eigenlijk niet goed in de huidige opening, zodat men haar een voudig aan de onderkant heeft afge zaagd. Ongetwijfeld zat deze deur oor spronkelijk ofwel in de nu toegemetselde opening in de Zuidelijke kerkmuur, ofwel in de vervallen toegang tot een der beide vertrekken in de sacristie. Tot slot nog een enkel woord over de ouderdom van de sacristie. Deze moet inderdaad nd het jaar 1503, toen de kerk gereed kwam, zijn opgemetseld. Maar •het is uitgesloten, dat dit eerst om streeks het jaar 1590 geschieddeIn dit opzicht stelt de heer Scheltema veel te hoge eisen aan de minuscule afbeeldin gen van de kerk, voorkomende op de oude stadsplattegronden. Steensoort zo wel als bouwstijl wijzen immers op de Maandagavond jl. kwam de N.C.V.B. afd. Sneek weer in vergadering bijeen. Ds. Sillevis Smit, Hoofdvlootpredikant uit Den Haag, sprak over zijn ervarin gen als vlootpredikant in oorlog en vrede. Wat U moet doen? U schrijft de twaalf namen van de straten in volg orde der nummering met Uw naam en adres op' een vel papier en adres seert de envelop aan het Bureau „Sneeker Nieuwsblad”, Grootzand 55, Sneek. In de linkerbovenhoek zet U „Foto-prijsvraag”. De inzendingen moeten uiterlijk 12 December in ons bezit zijn. Bij meerdere goede oplossingen be slist het lot. In bovengenoemde jaarvergadering, welke Dinsdagavond onder voorzitter schap van de heer J. A. Hogevee" in het Piter Jelleshüs werd gehouden, wer den de diverse verslagen goedgekeurd. In plaats van de heer L. Jellema werd bij enkele candidaats telling als secreta ris gekozen de heer M. Staliinga, ter wijl in de vacatures mevr. G. Kuipers Arema en H. W. Fijlstra, die wegens drukke werkzaamheden aftraden, wer den benoemd de dames R. Schuurmans Geerts en R. PostmusTekelenburg. De zittende bestuursleden werden in hun functies herkozen. OUDEGA (W.). De Klaprooscollecte heeft in Oudega (W.) opgebracht 22.20. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrinlc Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) in de 1.95 In totaal is nl. voor een bedrag van vijf en zeventig gulden aan prijzen uitgeloofd. Deze bestaan uit waardebonnen, welke moeten worden ingewisseld bij de zaken, die in dit nummer adverteren, en zijn als volgt verdeeld: king ervan zou nog wel iets aan te mer ken zijn, toneeltechnisch is het stuk niet volmaakt, in het eerste en tweede be drijf is het vooral een praatstuk, met al de gevaren daaraan verbonden voor amateurspelers wat het tempo betreft en de belangstelling van het publiek. En wat dat praten betreft was ons de taal, die de schrijver bijv, een figuur als de dagloner Bolders overigens goed ge speeld door S. Siemonsma laat spre ken, ietwat te onnatuurlijk deftig, veel levensechter was o.i. getekend de figuur van Bregge, de vader van de verloofde van de jonge Bolders en goed vertolkt door J. Brandsma. We zijn hiermee al in een bespreking van het spel geraakt. Nu het programma alle optredenden bij name noemde, zullen we meteen maar vermelden de zeer goede vertolking van de moeilijke pastoorsrol door H. Meijer. Om dan eerst bij de andere mannenrollen te bleven: W. Draisma als de jonge Jaap Bolders was goed en A. Flapper als de avonturier Jacques was na tuurlijk mogen we wel zeggen uit stekend. De burgemeestersrol werd ver vuld door J. v. d. Meulen, hij was kenne lijk minder op dreef in zijn eerste dan in zijn tweede optreden, maar toen gaf hij ook alles wat we van deze geroutineer de speler mochten verwachten. G. Pot- ma gaf een werkelijk zeer goede uit beelding van de lang niet gemakkelijke rol van de tuinder Klaas de Visser. Hij had de lachers nogal eens op zijn hand, maar vooral had dat R. Koedijk die de koster de min of meer komische fi guur die in alle bedrijven af en toe op duikt speelde en uit die rol alles haal de wat er in zat. Wat de damesrollen betreft, mej. G. Bonte had een heel moeilijke: ze speelde vrouw Bolders die met een zielsconflict worstelt; er zat in die rol nog wel iets meer dan er uit kwam, maar het was toch heel goed; mej. M. Witteveen had ook een vrij moeilijke rol als Anneke de verloofde van Jaap, het ging heel behoorlijk, maar ze kan toch nog meer acteren. Aan een paar kleinere rollen: Trees je de meid van de pastoor en een pensionhoudster deden mej. B. Platter en mevr. Ring- nalda volkomen recht en last but not least zij mej. M. Damhuis genoemd, die in het derde bedrijf dat met het vier de het beste deel van het stuk is om dat er dan werkelijk actie is van Frangoise, de handlangster van Jacques, een zeer te loven creatie gaf. Het pu bliek stak aan het slot zijn waardering voor spel en stuk «niet onder stoelen of banken, het was zeer gul met applaus. De regie was bij de heer H. Siemonsma in vertrouwde handen; kapper was de heer Hamersma; de toneelaankleding was van H.B.Z. Het ensemble Schuil speelde tussen de bedrijven en bij het bal. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. I Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Het was juist op de dag van Sint Maarten, dat ik van de bisschopstad Münster terugreed naar de Nederlandse grens. Wij kermen alle nog van de schoolbanken die ene bisschop van Mün ster, Bommenberend, die in 1672 ons land belaagde en tot in Friesland door drong. Maar deze bisschop is ons dan ook minder sympathiek dan de éérste bisschop van Münster, Liudger, een Fries, afkomstig van het nederige ge hucht Weerd in Oost-Dongeradeel en door Karei de Grote tot zijn hoge ambt geroepen. Hij overleed in het jaar 809 en werd bijgezet in het door hem in 796 gestichte klooster aan de Ruhr, dat hij naar zijn geboortedorp „Werden” had genoemd. Het valt dus niet te verwonderen, dat het steeds Rooms-Katholiek gebleven Munsterland in de allereerste plaats een Fries, Liudger, als beschermheilige ver eert. Des te groter was onze verrassing, toen op onze reis overal kleine lichtjes door de duisternis dwarrelden, vastge houden door ontelbare kinderknuistjes Sint Maarten! In Greven, een stadje, ge legen halverwege Munster en Enschede, was er geen doorkomen meer aan. In de verte naderde een lange stoet, en de klanken van een door een muziekcorps gespeeld lied verleidden ons uit te stap pen en het feest mee te vieren. Wjj waanden ons in Sneek! Alleen, het lied, dat de kinderen mee zongen, ver schilde van ons „Road, road rokje”, ter wijl het ook veel plechtiger, naar Duitse marstrant zwaar met trom en bekkens gescandeerd, naar voren werd gebracht. Maar daar was het niet minder ontroe rend door en verried het des te beter de piiddeleeuwse herkomst als processielied. De herinnering aan de middeleeuwen was nog duidelijker, omdat sommige i kinderen, gelijk bij ons vrijwel uitslui tend het geval is, geen lampions mee- j droegen, maar op staken geplaatste kerkjes, waarbinnen een kaars brandde, aldus eer bewijzende aan de kerkpatroon bjj uitnemendheid, Sint Maarten. 2135. IAAL- ide 24, srberg. 2 4 67. verplegingen te dezer stede, nl. het Groene Kruis, het Wit Gele Kruis, de Ned. Herv. Wijkverpleging en de Geref. Wijkverpleging tegenwoordig op dit ter rein samenwerken. Mede door deze sa menwerking is het aantal bezoeken zeer toegenomen. In het bijzonder is dit echter ook te danken aan Dr. Ubbink, de leider van het bureau, die ondanks een drukke praktijk, zijn volle aandacht en zorg voor dit nuttige werk (in hoofdzaak de voeding van de baby) geeft De voorzitter van de commissie uit de samenwerkende wijkverplegingen, Dr. Dethmers, was dan ook ongetwijfeld de tolk van honderden moeders, toen hij dr. Ubbink bedankte voor zijn werk. Mevr. Staliinga ontving een kleine verrassing. Deventer. Verder Zangkoor. Vrijdag 27 t.e.m. Maandag 30 November. Amicitia Theater Sneek. ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Moulin Rouge”. Zaterdag 28 Nov. tot en met 5 Decem ber Sjoelen en Speerwerpen i.. Let. pakhuis Lange Fijpsteeg bij het Grootzand. Maandag 30 November. Ouderver. Gym nasium Sneek. ’s Avonds 8.15 uur in zaal Piso. Lezing van de heer J. G. A. Weijers. Onderwerp: „Het ver keer in de oudheid”. Maandag 30 Nov. van 26 uur, Dins dag 1 en Woensdag 2 December van 1012 en 2—6 uur: Handwerk- demonstratie in ’t Handwerkhuis van D. Dijkstra, Grootzand 17. Maandag 30 Nov. Spel-avond in de Kleuterschool te Scharnegoutum. Dinsdag 1 en Woensdag 2 December. Openbare Lagere Scholen, Sneek. Sint Nicolaasfeest voor volwasse nen. ’s Avonds 8 uur in Amicitia. Donderdag 3 December. Kunst aan Al len, Sneek. Het Rotterdams Toneel speelt: „De waaier Patience”. Zaal Amicitia, ’s avonds 8 uur. Maandag 7 December. Coöp. Boerenleen bank Oppenhuizen. Buitengewone Ledenvergadering ’s voorm. 9.30 uur in café de Jager. Woensdag 9 en Donderdag 10 December. Uitvoering Weihnachts-Oratorium te Sneek en Bolsward. in de stoet! Vergezeld van twee diena ren, evenals Sint Maarten zelf op prach tige, vurig springende paarden gezeten, opende Zijne Heiligheid zelf de stoet, gekleed als Romeins krijgsoverste met helm en mantel. Zou zoiets volgend jaar in Sneek ook niet kunnen, was mijn ge dachte Maar nu keren wij van Greven naar Sneek terug. Want het was eigenlijk mijn bedoeling, niet over Sint Maarten te schrijven, doch over de aan hem ge wijde kerk te Sneek. Met veel genoegen volgde ik steeds de van grote ijver en studie getuigende artikelen, aan deze kerk gewijd door onze staodgenoöt P. S. Scheltema. Het moge mij geoorloofd zijn, de door hem gegeven schets op een enkel punt aan te vullen, met name waar hij handelde over de oudste histo rie van het bouwwerk. De parochie Sneek bestond stellig reeds in de 12de eeuw en behoorde in 1230, toen Sneek nog weinig meer was dan een dorp, tot het dekenaat Wester- go. In de loop der 13de eeuw, toen de Friese stadjes de vleugels uit gingen slaan, werd dit grote dekenaat in tweeën gesplitst, en wel in het dekenaat Frane- ker en het dekenaat Bolsward. Beide kerken waren vanouds aan St. Maarten gewjjd, doch die van Franeker mag men wel als de moederkerk van Westergo beschouwen. In 1336 blijkt Westergo opnieuw te zijn verdeeld; er zijn nu 4 dekenaten: dat van Franeker, dat van Bolsward, dat van Winsum en dat van „Waghenbrug ge”, de oude naam voor Sneek, waarvan Wymbritseradeel is afgeleid. Men noem de dit gebied ook wel „Silvae”, de „Wolden”. Vandaar nog de naam Wouds- end. Onder deze „Wolden” moet men geen hoog opgaande bossen verstaan, doch een schier ondoordringbaar, moe rassig struikgewas van wilgen, elzen en berken, dat het destijds nog maar ge deeltelijk in cultuur gebrachte veenge bied tussen Gaasterland en de hogere kleigronden rond Sneek bedekte. Vóór het jaar 1440 werd het zeer uit gestrekte „Waghenbrugsteradeel”, dat ten gevolge van de steeds voortschrij dende ontginningen, aanzienlijk in inwo nertal was toegenomen, weer in tweeën gedeeld: „Waghenbrugge Superior” en „Waghenbrugge Inferior”. Helaas weten wij vrijwel niets van Sneek’s oudste kerk af. Blijkens de nu en dan bij graafwerk in en om de kerk gevonden brokken tuf- of duifsteen, moet dit eerste bedehuis uit tufsteen zijn opgebouwd. Hopelijk kan binnen niet al te lange tijd onder toezicht van de Oud heidkundige Dienst te Amersfoort, gelijk dit komend voorjaar ook te Dokkum zal geschieden, de spade eens in de grond worden gestoken, om te trachten moge lijke resten van het oude muurwerk op te sporen en in tekening te brengen. i,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1