Meer propaganda voor Sneek als binnenhaven Advendo gaf een geslaagde jeugd-uitvoering L Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Gerestaureerde Doopgezinde Kerk a’ie D te Ijlst in gebruik genomen •poort Dinsdag 1 December 1953 108e Jaargang No. 95 RedacteurL KIEZEBRINK H. Blanksma overleden Blijft roken Ier sek a. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Bonifaciusherdenking in 1954 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 N’S Gemeente-ambtenaar te Oudewater gearresteerd Tentoonstelling boek en jeugd in de hal van het stadhuis Dwaze weddenschap met dood bekocht DINSDAGS en VRIJDAGS- Ouden van Dagen wordt een gezellige middag geboden Toanielpriisf raecli N.C.V.B. afd. Ijlst Zeepost Geslaagd B.: R SNEEKER NIEUWSBLAD I De avondsamenkomst. f en (3 Dec.) (5 Dec.) (1 Dec.) (9 Dec.) (3 Dec.) (3 Dec.) MAAL- •kade 24, [herberg. 2 4 6 7. NDEL n I IUD, |Z 'el. 2135. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Chr. Gymnastiekver. „Advendo” gaf Donderdagavond in ’t Gebouw voor Chr. Belangen een uitvoering, waaraan pl.m. 450 adspiranten hebben deelgeno men. Na de opmars en vaandelgroet en de gebruikelijke opening sprak de ere voorzitter, de heer J. H. Klaibeda, een kort welkomstwoord, en wel in ’t bijzon der tot de ere-directeur, de heer Jonge- jans, ouders, hoofden der lagere scholen e.a. Door nog te geringe deelname moest de kleuterafdeling meisjes en jongens aldus spr., worden samengevoegd. Jon gens en meisjes van 4-6 jaar kunnen nog worden aangenomen. Dames, die nog mee willen werken voor de binnen kort te houden grote jaarlijkse uitvoe ring moeten zich binnen 14 dagen bij een der bestuursleden of de directeur op geven. Voor de tweede afdeling van da- mes-senioren komt men nog pl.m. 7 leden te kort, zodra deze zich hebben aangemeld, kan met een nieuwe afdeling worden gestart. Nadat spr. allen een genoeglijke avond had toegewenst, werd een aanvang gemaakt met het zeer ge varieerde programma, dat vlot werd af gewerkt. De rij der nummers werd ge opend door de kleuters van 46 jaar. Onder leiding van de directeur, de heer L. Canrinus, toonden ze hun aanwezige ouders, in diverse spelletjes de oefen stof die ze reeds in hun prille jeugd als „turners in de dop” meester zijn gewor den. Zo nu en dan daverde de zaal van de lach. De meisjes van 67 jaar volg den met werken aan de brug, terwijl de jongens van deze leeftijd en die van 89 jaar, resp. loop- en springnummers en grondgymnastiek ten beste gaven. Vorig jaar werd door de directie van Amicitia aan de Ouden van Dagen boven 65 jaar een middag aangeboden, welke zo zeer in de srqaak is gevallen en hun zoveel vreugde heeft geschonken, dat men onmiddellijk heeft besloten dit te herhalen. Duskunnen de ouden van dagen boven 65 jaar Vrijdagmiddag wederom een.ge zellige middag tegemoet zien en ze zijn daartoe op Vrijdagmiddag 4 December half drie in het Ami citia Theater dan ook van harte welkom. Er zullen enige films worden vertoond en als hoofdfilm heeft men wederom een film ge kozen die door allen kan worden verstaan en begrepen, daar dit een Nederlandse film zal zijn. Verder mogen we niets verklap pen. Ter afwisseling gaf de herenafdeling een knap uitgevoerde vrije oefening, waarmede ze veel bijval oogstte. De meisjes van 8 jaar toonden hierna haar kunnen op de ladder, terwijl die van 11 jaar vrije oefeningen demonstreerden. De oefeningen in voortbewegen door meisjes van 1213 jaar mochten gezien worden, terwijl de jongens van 1013 jaar in een flink tempo een paardnum- mer gaven, dat er mocht zijn. Na de pauze presenteerde zich eerst in vol or naat het tamboer- en pijpercorps van Advendo dat zich ook bij de opmars reeds had laten horen. De volksdansjes uitgevoerd door pl.m. 60 meisjes, bege leid door piano en vioolmuziek van het echtpaar Marra vielen zeer te loven. Dat was een nummertje dat insloeg. Voor pittige oefeningen aan paard en brug zorgden weer de heren. Vooral aan de brug was dat zeer goed. Voorts gaven nog de jongens kracht-, behendigheids- en vrije oefeningen, terwijl de meisjs nog knots- en bankoefeningen demonstreer den. Al met al een veelzijdig program ma, waarvoor de leider zeker alle lof toekomt. In zijn slotwoord deelde de heer Klaibeda mede dat met de prikkaarten- actie ten bate van een eigen Bonds- bureau Jantje Hulstra te Scharnegou- tum de eerste prijs een fototoestel had gewonnen en hij overhandigde haar dit. De 2e en 3e prijs die ten deel waren gevallen aan Anno van de Akker en Maaike Seinen, beiden te Sneek, waren reeds tevoren aan de gelukkige winnaars ter hand gesteld. Nadat allen die hun medewerking hadden verleend tot het welslagen van deze avond, bedankt wa ren, werd met het zingen van de Avond zang en dankgebed door de heer Klai beda de avond gesloten. De Rijkspolitie te Oudewater heeft onder verdenking van fraude in arrest gesteld de 39-jarige J. D., directeur van het gas-, waterleiding- en electriciteits- bedrijf der gemeente. De arrestatie ge schiedde op aangifte van het Centraal bureau voor verificatie en financiële ad viezen der Vereniging van Nederlandse gemeenten. Omtrent aard en omvang van de malversaties kon de politie han gende het onderzoek geen nadere inlich tingen geven. ter vergadering kwam, voerde als laat ste spreker het woord. Hij verklaarde dat Sneek in het scheepvaartverkeer in het Noorden een zeer belangrijke plaats inneemt, maar waarschuwde voor te op timistische gedachten. De normale ont wikkeling wijst in deze de weg. Men moet rekening houden met bereikbare mogelijkheden en in dit verband noemde hij het stichten van een scheepsmotoren- fabriek in Sneek een vrome wens. Naast de bestaande bedrijven op dit terrein is er in onze stad absoluut geen plaats voor een dergelijke fabriek. Ook de me ning dat Sneek de functie van Lemmer en Harlingen over kan nemen, achtte de heer Zandstra misplaatst. Deze plaat sen hebben een eigen karakter. Een diepgaande studie over de materie is bovendien overbodig, want die is al ge maakt door de deskundigen van het Etif. De conclusies kan men vinden in het gedegen rapport van deze instelling. Iets anders is dat er wat meer pro paganda voor Sneek als binnenhaven wordt gemaakt. Onze stad heeft door zijn goede onderwijsinrichtingen voor schipperskinderen een zekere goodwill bij de schippers verworven en deze kan wellicht worden uitgebuit. Spreker zou daarom willen adviseren in deze richting te werken en een commissie te benoe men uit de Ver. van Sneker Zakenlieden, het Dep. Sneek van Mij. van Handel en Nijverheid, „Schuttevaer”, zo mogelijk aangevuld met een vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur, Het bestuur nam dit voorstel over en zal trachten een dergelijke commissie samen te stellen. Het rapport van deze commissie zal dan door Schuttevaer aan de orde worden gesteld. Toen in November 1951 in Den Haag het congres Boek en Jeugd gehouden werd, was hieraan een tentoonstelling van het Goede Jeugdboek verbonden. Sindsdien reist de tentoonstelling door ons land en straks zullen de inwoners van Sneek en omgeving in de gelegen heid zijn haar te bezoeken. In tal van plaatsen bestond grote belangstelling voor deze prachtige collectie van onge veer achthonderd jeugdboeken, uitge zócht door de Stichting voor jeugdlec tuur, omdat steeds meer ouders en op voeders de grote waarde van het boek voor het kind beseffen. Maar dan na tuurlijk alleen het goede boek, met zorg uitgezocht door ter zake kundigen. Wie hierin voorlichting wenst en welke volwassene is volkomen op de hoogte van die aparte jeugdlectuur-wereld be- zoeke deze prachtige tentoonstelling die van 10 tot 17 December in de hal van het stadhuis gehouden zal worden. Tij dens de tentoonstellingsuren, alle werk dagen van 36 uur, ’s avonds van 7.30 9.30, zal er steeds iemand aanwezig zijn voor een uitleg bij en demonstratie van het tentoongestelde. Overigens zal de weg zich vanzelf wijzen. Met gees tige knipprenten worden de verschillen de rubrieken aangeduid: Voor de kleu ters, Het eigen wereldje, Hobbies, Kunst, Sagen en legenden, enz. enz. Het moet een genot zijn voor de volwassen geïnteresseerde deze boeken in te kij ken, maar ook voor de kinderen zelf is er veel te genieten. Zo mogelijk zal men hen iets leren van cataloguswerk, het opzoeken van een bepaald boek, een schrijver, een speciale rubriek. Ook in verband hiermee zou het zeker aanbeve ling verdienen als leerkrachten klasge- wijze met hun leerlingen een bezoek aan deze tentoonstelling brachten. In Sneek wordt deze tentoonstelling georganiseerd door de Openbare Lees zaal en Bibliotheek en de Sneker Boek handelaren. De entree is gratis. In een café te Wapenveld heeft een weddenschap ertoe geleid, dat de 49- jarige veekoopman H. B. uit Apeldoorn binnen enkele mnuten 15 borrels, ver mengd met coco cola, naar binnensloeg, zich onwel voelde worden en buiten ge komen, daar weldra overleed. De Doopsgezinde Kerk te IJlst, waar van de eerste steenlegging plaats had op 13 Mei 1857, werd in datzelfde jaar in gebruik genomen en omstreeks 1903 gerestaureerd. Na een gebruik van op nieuw ongeveer 50 jaren had de kerk weer hard herstel nodig, waartoe in het begin van dit jaar werd besloten. Plan nen werden gemaakt en het financiële gedeelte geregeld. In Juni jl. kon met het werk een aanvang worden gemaakt. Onder architectuur van de heer S. G. Walinga te Sneek werd het timmerwerk opgedragen aan de firma Lanting en Wiersma alhier, het schilderwerk aan de heer J. Heeringa te IJlst, die het van wege de nodige spoed, waarmee het werk moest worden verricht, heeft uit gevoerd met behulp van de Vries, schil der te Sneek. De aanleg lichtleiding en de vervanging van de oude lampen door 2 stel prachtige nieuwe kroonlampen ieder met 12 lichtpunten, werd verricht door de heer F. v. d. Woude te IJlst. Ook het orgel werd grondig gerestau reerd door de firma Bakker en Timmen- ga te Leeuwarden. Gedurende 21 Zonda gen kon de kerk niet worden gebruikt. 19 maal werd de godsdienstoefening ge houden in het Gebouw der Ned. Herv. Gemeente ter plaatse en op 2 Zondagen was er geen dienst. Voor de Doopsgezinde Gemeente was alzo Zondag 29 November een blijde dag nu de van buiten en van binnen vernieuw de en er thans keurig uitziende kerk weer in gebruik kon worden genomen en door het kerkbestuur was besloten aan deze ingebruikneming een feestelijk karakter te geven. In de voormiddag zou op het gewone uur de geestelijke kant van deze vernieuwing in de prediking worden her dacht, waarbij het eigen Kerkkoor me dewerking zou verlenen om na afloop van deze godsdienstoefening in de Kerke- kamer een koffietafel te houden, waar bij de afgevaardigden van zustergemeen- ten hun gelukwensen konden overbren gen. Ten slotte werd ’s avonds nog een feestelijke samenkomst vastgesteld voor v gemeenteleden, genodigden en belang stellenden, die eveneens door het Kerk- De Britse minister van financiën Richard Butler heeft er in een lezing op gevzezen, dat de Britten een kolossaal bedrag aan tabak en snoep uitgeven, maar „houdt in hemelsnaam niet op met roken”, zo voegde hij hieraan toe. „Ik krijg nu ruim 6000 millioen gul den per jaar alleen van de accijnzen op rookartikelen en dit is verreweg de be langrijkste inkomstenpost van de rege ring”, zo vertelde hij. is in de 2.95 Verschijnt: Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Te ruim 8 uur werd deze aangevan gen met het gezamenlijk zingen van: Dankt, dankt nu allen God. De voor zitter van de Kerkeraad, de heer S. G. Groenveld, richtte zich daarna met een woord van welkom tot de vele aanwezi gen. Nadat het koor een tweetal liederen had gezongen, richtte de heer Groenveld zich weer tot de aanwezigen en stond er bij stil hoe nu ongeveer 1% jaar geleden voor de eerste maal de vernieuwing ter sprake was gekomen. Deze zaak was voor deze kleine gemeente niet zo een voudig geweest en verschillende bezwa ren moesten worden overwonnen. Zeer hartelijk dank aan architect Walinga van Sneek, die met een voldaan gevoel op alles kan terugzien. Maar nog meer dank is men hem verschuldigd, daar hij zo belangeloos deze zaak heeft behartigd uit liefde voor de kerk, waarin hij is op gegroeid. Als blijk van waardering werd hem een kistje sigaren overhandigd. Verder werd dank gebracht aan de fir ma Lanting en Wiersma, en schilder J. Heeringa. Alles is tot volle tevredenheid en keurig in orde. Het orgel had gebre ken. Noodzakelijk was het ook dit te re pareren. Het is nu geheel in orde, waarvoor de heer Timmenga van Leeu warden, hier aanwezig, dank werd ge bracht. Een bijzonder woord van dank werd gericht tot de heer v. d. Woude, die niet alleen als installateur voor een keurige verlichting, zoals men deze avond heeft kunnen zien, heeft gezorgd, maar daarnaast ook meermalen uit liefde tot Gemeente en Kerk de taak als technisch adviseur heeft waargenomen. Ook v. d. Woude werd een blijk van waardering aangeboden. Tenslotte ver zocht de voorzitter aller medewerking voor het reparatiefonös. Na orgelspel van de heer J. Nauta van Sneek: Heuge lijke tijding, koraal met variaties, ver kreeg de neer v. d. Woude het woord, die bedankte voor hetgeen hem was overhandigd, hij gaf in overweging de leerkamer binnen niet al te lange tijd ook onderhanden te nemen op de wijze zoals men tegenwoordig meer in de cou rant kan lezen, waaraan dan door alle leden wordt medegewerkt. Verder deelde hij mee, dat vóór-1857 op deze zelfde plaats de kerk had gestaan, die toen moest worden afgebroken. Alléén de kansel is naar deze kerk overgebracht. De heer Timmenga van Leeuwarden dankte voor de opdracht van de repara tie, doch nog meer voor het in hem ge stelde vertrouwen. Hij had zich hier over zeer verheugd, omdat zijn vader in 1881 het orgel hier had geplaatst, dat zich nu nog in zeer goede staat bevindt. Na nog een paar zangnummers van het koor en orgelspel van de heer Nauta: Wat God doet, dat is welgedaan, koraal met variaties, zeide de heer J. Hoomans, dat hij aanvankelijk niet kon meegaan met de plannen van de vernieuwing, doch tijdens de kerkdiensten in het Ge bouw tot andere gedachten was geko men. De voorzitter antwoordde dankbaar gebruik te hebben gemaakt van de wel willendheid van de Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente, maar blij te zijn dat men nu weer in eigen vertrouwde omgeving kan samenkomen. Hij be dankte in het bijzonder het Kerkkoor en de heer Nauta voor de betoonde mede werking. Door zijn orgelspel is aan ’t licht gekomen, dat de gebreken van het orgel verdwenen zijn. Na samenzang van 'k Wil U, o God. miin dank betalen en Ik weet aan Wien ik mij vertrouwe, werd deze feestelijke samenkomst be ëindigd. In de ouderdom van bijna 82 jaar is Donderdag vrij plotseling alhier overle den de heer H. Blanksma, gepension- neerd gemeenteveldwachter van de ge meente Menaldumadeel, die zich op 26 November 1942 in Sneek vestigde. De overledene heeft talrijke functies be- „Wat kan er gedaan worden om de belangen van Sneek als havenplaats te be vorderen”, Dat was het onderwerp van bespreking in de vergadering, welke Vrijdagavond door de Schippersvereniging „Schuttevaer” in Hotel Leeuwen was belegd. Er bestond grote belangstelling voor deze bijeenkomst. Tal van belang hebbenden gaven door hun aanwezigheid blijk dat het onderwerp hun interesse heeft, terwijl ook enkele corporaties een afvaardiging hadden gezonden. Boven dien was het gemeentebestuur vertegenwoordigd door wethouder v. d. Veen en secretaris Koster en de Prov. Waterstaat door de h.h. L. N. J. Brink en D. Tiemersma. It Bistjür fan de stifting It Frysk Amateur Toaniel (I.F.A.T.) noeget de toanielskriuwers, yn en büten Fryslün, üt mei to dwaen oan in priisfraech foar toanielstikken, dy’t gaedlik binne foar lytse toanielselskippen. De stikken moatte oan de neikommen- de easken foldwaen: it bisetten fan de rollen moat net meat as 8 persoanen freegje; it stik moat op lytse toanielen like goed to spyljen wêze as op greate; it stik moat net folie toanieloanklaeijing easkje en it toaniel moat net, of leafst net mear as ienris, foroare hoege to wurden; de spyltiid fan it stik moat tus- ken 1% en 2% Ore lizze; it stik moat yn de Fryske tael skreaun wêze; biwur- kingen fan earder ütkommen toaniel stikken en oersettingen fan HollAnske stikken komme net yn bineaming; it stik mei net earder opfierd of publi- searre wêze. De stikken moatte uterlik 1 Maert 1954 by de skriuwer fan de stifting yn- kommen wêze. It ynstjüren moat barre ünder in kenwurd („motto”). De stik ken meije gjin oantsjutting fan de skriu wer bifetsje. By elk stik moat In sletten brieveslüfke wêze dêr’t oan de büten- kant neat oars op stiet as it kenwurd dêr’t it stik ünder ynstjürd is. Yn it slüfke moat in briefke sitte dêr’t it selde kenwurd en namme en adres fan de skriuwer op stiet. De skriuwer fan in stik dat bikroand wurde mocht, moat der mei akkoard gean dat dit stik oant 1 Septimber 1956 ta net oars opfierd wurde mei as mei goedfinen fan it stiftingsbistjür. Hy sil lykwols foar eltse opfiering it opfie- ringsrjocht barre lyk as dat yn oerliz tusken stiftingsbistjür en toanielskriu wers fêststeld is of wurde sil. Oan dizze priisfraech binne twa pri- zen forbounin earste priis fan f 200 en in twadde fan f 100.It stiftings bistjür hat lykwols it frij om ien of bei de prizen net ta to kennen as de yn- stjürde stikken dêr oanlieding ta jowe. Fierdere ynljochtlngs binne to krijen by de skriuwer fan de Stifting: J. Drijver, Adr. Mulderstrjitte 30, Zuilen (post Utert). IJLST. Donderdagavond sprak voor deze vereniging ds. Sondorp van Sneek over het onderwerp: Wat is er van de toekomst te verwachten. Met grote aan dacht werd zijn boeiende rede beluisterd. Jammer, dat er van de 100 leden, die de vereniging telt, slechts iets meer dan de helft waren opgekomen. De gemeenteraad van Dokkum heeft de begroting 1954 behandeld. De begro ting sluit met een tekort van. 80.564, belangrijk hoger dan uiteindelijk over 1953 is geraamd, nl. ƒ35.000. Dit meer dere tekort wordt hoofdzakelijk veroor zaakt door de uitgaven ten behoeve van de herdenking van 12 eeuwen Dokkumer historie en van Bonifatius’ marteldood in 754. De financiële toestand der gemeente dwingt tot een sobere opzet van her denking en 12-eeuwenfeest, maar men zal toch proberen het geheel een stijlvol karakter te geven. In totaal is hier voor geraamd 21.500 o.a. bestemd voor het schrijven en opvoeren van een histo risch spel, een historische tentoonstel ling, het vervaardigen van een stenen fontein met beelhouwwerk op de plaats van de roestige pomp uit het jaar 1884 en voor publicaties op het gebied van de Dokkumer geschiedenis. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop d^ correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van Let schip vermei d£ Indonesië: m.s, Japara Ned. Nw. Guinea: m.s. Talisse Ned. Antillen: m.s. Bennekom Suriname: m.s. Nestor Canada: m.s. Westerdam Zuid-Amerika: m.s. Ympeyu Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkanto- gemeenteleden, genodigden en belang- ren. ward, voor de F.D.S., de heren Nauta en Schreuder van de Doopsgezinde Ge meente te Sneek, de heren Hokwerda en Reinalda van de plaatselijke Ned. Herv. Gemeente en burgemeester Mr J. Oppe- dijk namens het Gemeentebestuur. De godsdienstoefening geleid door ds. H. B. Kossen, de predikant der ge meente werd aangevangen met een Ge meentezang van het adventslied: Nu daagt het in het Oosten. De kanselbij bel, die bij het binnenkomen van de Ker keraad, door de voorganger werd ge dragen, hergaf deze zijn plaats, geopend op de kansel. Symbool dat hiermede het kerkgebouw weder in dienst was ge steld, omdat het centrum der kerk, de „geopende Bijbel” is. Voorgelezen werd 1 Petrus 1 13 t.e.m. 1 Petrus 2 5, waarna als tekstwoord was gekozen 1 Petrus 2:5: Laat u als levende stenen gebruiken voor de bouw van een geeste lijk huis. Allereerst wees de voorganger er op dat deze dag ook daarom een bij zonder karakter draagt, omdat het van daag de eerste Advent is, de Nieuw jaarsdag van de Kerk. Vervolgens werd de aandacht gevestigd op de groene kleur waarin de Kerk gestoken is, de kleur der hoop. Deze beide dingen mo gen er aan herinneren, dat de Gemeente als Christelijke Gemeente een Gemeente der hope is. Ten slotte werd stilgestaan bij de mensen zelf. De vernieuwing van de kerk is een vermaning ons zelf te laten vernieuwen en als levende stenen ons te laten bouwen tot een geestelijk Huis, Na het beëindigen van de dienst werd in de Kerkekamer het woord gevoerd door de heren Jorritsma van Bolsward, Bijlsma van Franeker en Nauta van Sneek. Allen werden door de heer S. G. Groenveld beant jord en bedankt voor hun tegenwoordigheid. Voorzitter P. Bosscha lichtte het standpunt van zijn vereniging toe. In het kort komt het hierop neer, dat „Schuttevaer” van mening is dat Sneek nu de nieuwe kanalen enkele jaren in gebruik zijn door zijn centrale lig ging de aangewezen overslaghaven is voor de Zuidwesthoek en het midden van Friesland en dat er buiten de reeds door de gemeente getroffen maatrege len, o.a. een behoorlijke laad- en loswal op het zg. eiland aan de Houkesloot, nog meer gedaan kan worden om meer scheepvaart naar Sneek te trekken. Wat naar het oordeel van de initiatief neemster tevens tot vestiging van nieu we industrieën in Sneek kan leiden. In het Etif-rapport, merkte spr. op, komt onze stad er wat de industrie be treft wat mager af. Eén der opmerkin gen in dit rapport is, dat er hier en in de omgeving geen mensen zouden zijn om in nieuwe industrieën te werken, maar spreker is van mening, dat dit in de praktijk wel zal meevallen. Als de industrieën er zijn, komen de mensen ook wel. Hij besprak ook nog de ver houding tussen het weg- en waterver voer het eerste is aangewezen voor de kleine vrachten en de laatste voor massagoederen de Friese vaarwe gen en de positie van Harlingen en Lem mer als havenplaatsen. Evenals secretaris A. S. Visser na hem, noemde de voorzitter het klimaat thans gunstig om iets te ondernemen. De geest in onze stad is in de laatste ja ren heel anders geworden, er waait een frisse wind en met energie en durf kan Sneek voor de scheepvaart van Fries land van grote betekenis worden. Het is echter niet een zaak van Schuttevaer, maar een zakelijk belang en spr. stelde tenslotte voor een Stich ting in het leven te roepen, die in nauwe samenwerking met de gemeente de be langen van Sneek als binnenhaven zal behartigen. Bij de discussie, de hierop volgde en die we uiteraard beknopt moeten weer geven, werd de initiatiefneemster door verschillende sprekers lof toegezwaaid, maar werden ook bezwaren naar voren gebracht. Zo vroegen de heren M. T. F. Vlas (Sneker Zakenlieden) en G. H. ter Horst naar gegevens over de overslag. Hoeveel bedraagt deze en waar ge schiedt ze thans en hoe kan ze worden aangetrokken Andere opmerkingen kwamen van de heren G. Douma, afge vaardigde van het Dept. Sneek van de Mij. van Handel en Nijverheid, en G. Ooms. De eerste was van oordeel dat men deze zaak niet kon forceren, maar aan het particulier initiatief moest overlaten. Als industrie-uitbreiding mo gelijk en wenselijk is, komt deze er van zelf en de heer G. Ooms zeide dat de aanvoerprijzen beslissend zijn. Bij alles wordt nagegaan wat het voordeligste is en dat beslist waar men zijn goederen wenst over te slaan. Bij de beantwoording van de sprekers verklaarde de voorzitter, dat hij de ge vraagde gegevens niet kon verstrekken. De laatste tijd vindt vrij geregeld over slag in Sneek plaats, maar naar spr.’s overtuiging zal een beter geoutilleerde haven die aanzienlijk bevorderen. Na tuurlijk hangt de overslag af van de be hoefte, maar er is ook een zekere wis selwerking. Een goede haven kan vesti ging van industrie in de hand werken. Bovendien ligt Sneek aan goede wegen, zodat overslag ook kan plaats hebben op rollend materiaal. Meer propaganda. De voorzitter van het Dept. Sneek van de Mij. van Handel en Nijverheid, de heer Th. W. Zandstra, die wat later kleed. Zo was hij o.a. ongeveer 30 jaar secretaris en commissaris van de N.N.C. (vroeger V.P.N.)hoofdbestuurslid van het Provinciale Friese Groene Kruis, mede-oprichter van de Algem. Nederl. Bond van Gepensionneerden, later voor zitter van de afd. Sneek van deze bond, welke functie hij tot zijn 80e levensjaar op voorbeeldige wijze heeft vervuld. Hedenmorgen is zijn stoffelijk over schot op de Algemene Begraafplaats alhier ter aarde besteld. Op een door de V.H.P.G. te Sneek ge houden examen in Stenografie en Ma- chineschrijven op Donderdag 26 Nov. j.l. slaagden de volgende leerlingen, opge leid door Inst. „Groote”, Marktstraat 4 te Sneek Stenografie Duits: mej. M. J. H. Weyer te Sneek; Stenografie Ned.: mej. W. Dotinga te Gauw; Machine- schrijven (blindtypen)de dames S. Fa ber en F. Bosma te Wijckel; M. de Vree- ze te Sloten; M. v. d. Veer en M. Muller te Balk; R. Gjaltema te Sneek; Gr. Stel lingwerf te Koudum; de heren P. Groe- newoud en Jac. Mous te Balk; O. v. d. Goot te Sloten; P. Hoekstra te Wijckel; E. Brouwer te Koudum; W. Silvius en J. ten Cate te Sneek. Een Engelse beeldhouwster, werkt mee aan de reliefs, die de buitenmuren van de Nederlandse i-erk in Lon den versieren. Het is Miss Rita Ling en zij is waar schijnlijk de enige vrouw in Engeland, die dit soort werk verricht op een hoge steiger op Austin Friars, „4 koor zou wordén opgeluisterd. In de morgendienst gaven afgevaardigden door hun aanwezigheid blijk van harte lijk medeleven met deze Gemeente. Wij merkten op de heer Jorritsma van Bols ward voor de A.D.S. en de ring Bols- de heer Bijlsma van Franeker F.D.S., de van de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1