Sint Nicolaas=Puzzle een bezoek BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Sint Nicolaas bracht burgemeester Tjaberings agSK Sint Nicolaasfeest O. L. Scholen atie D Ouderver. Gymnasium Sneek w Vijf ransuilen Vrijdag 4 December 1953 108e Jaargang No. 96 RedacteurL KIEZEBRINK van Bermuda Conferentie begint Lichting 1954 ;SS Adressering in het Fries geen bezwaar Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD N’S Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 groot en klein Lezing van de heer J. G. A. Weijers Een feest voor --f'// w SNEEKER NIEUWSBLAD over Terwijl we dit schrijven zijn de hoog- t Een tafreeltje uit het kindertoneelstuk en S Adm. „SNEEKER NIEUWSBLAD”, Ier eek r l i Bij de vele oplossingen welke wij op de Sint Nicolaaspuzzle „De verstrooide plaatjes” ontvingen, waren nog al wat foutieve, waaruit we afleiden dat de prijsvraag vrij moeilijk was. Sommige inzenders waren dichtbij de oplossing, maar er mankeerde toch een kleinigheid aan, zodat ze niet voor een prijs in aanmerking kwamen. Een vol gende keer beter! De zin die uit de beginletters van de 27 afbeeldingen moest worden gevormd, luidde: ZACHTJES GAAN DE PAARDEVOETJES Bij loting vielen de prijzen ten deel aan: le prijs ƒ25.ANNIE WIJNJA, Uitwellingerga 41 2e prijs ƒ10.W. KRACHTWerkman, 2e Woudstraat 11 3e prijs 5.J. VAN DER VELDE, Kapelstraat 48 4e prijs ƒ5.P. BROUWER, Oppenhuizerweg 156, De winnaars krijgen hun prijs op Zaterdag 5 December per post thuisbezorgd. Deelnemers aan de FOTO-PRUSVRAAG In het nummer van Vrij dag 27 November maken wij er op attent dat de inzendingen uiter lijk 12 December a.s. in ons bezit moeten zijn. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. IET AAL- rkaae 24, anerberg. 2 4 6 7. >s in de 2.95 rpoort ,NI)EL e n HLD, i.z fel. 2135. Zo’n kleine 24 eeuwen geleden zei de Griekse blijspeldichter Aristophanes dat „Uilen naar Athene brengen” een volko men overbodig werk was. Men had er daar al genoeg. Als hij nu eens naar deze boom in de tuin van de heer Fr. Tromp, Leeuwarderweg 34, had kunnen kijken, zou hij misschien hetzelfde hebben ge zegd van Sneek. We weten niet of het Sinterklaas was die hier zo royaal is ge weest met het strooien van uilen, maar begin van deze week zaten er niet min der dan vijf ransuilen tegelijk in die boom, en op een gegeven ogenblik waren het er zelfs acht. Juist lezer (es), u hebt het al begre pen: het was weer feest in Amicitia, het traditionele St. Nicolaasfeest voor de O. L. Scholen. Het mag gezegd worden de meesters en. de juffrouwen, bijge staan door verschillende krachten buiten het onderwijs, die de openbare school een Met een enkel woord ingeleid door de voorzitter van de oudervereniging Gym nasium dr. Feenstra, hield de heer J. G. A. Weyers Maandagavond in zaal Piso een belangwekkend betoog „Het verkeer in de oudheid”. In de over oude tijden, spreker noemt 1200 jaar v. Chr., was er hoofdzakelrjk verkeer op het water; op de Nijl en de Middelland se Zee Hoezeer deze zee toen het mid delpunt van het wereldje was waarin men leefde, blijkt wel uit het feit dat men sprak van dè zee, zonder nadere aanduiding. De Romeinen voelden zich thuis op het water, men kende geen bij zondere moeilijkheden, zag bjj het varen altijd nog de kust en in het winterhalf jaar, als stormen dreigden, bleef men warm hart toedragen, hadden weer eer van hun werk. Op een keurig verzorgd toneel werd onder leiding van mevr. FortuinZelle opgevoerd: „Nofrita de Woudprinses”, een kindertoneelstuk in maar even vijf bedrijven. En dat er goed gespeeld werd, blijkt wel uit het feit, dat de spanning in de zaal voortdurend voelbaar was, een spanning, die zich van tijd tot tijd ontlaadde in een spontane uitroep of in een diepe zucht, en die door sommige jeugdige toeschouwers in na gelbijten of muts en zakdoek verfrom melen werd afgereageerd. Tussen de bedrijven door bracht St. Nicolaas vergezeld van Zwarte Piet ook nog een bezoek aan Amicitia. Hij riep enkele leerlingen bjj zich, liet ze zingen en deelde veel pluimpjes en slechts een enkel? vermaning uit. Toén het doek voor de laatste maal dichtviel en de jeugd zijn dankbaarheid in een daverend applaus had geuit, was nog het eind van het feest er niet, want in de hall wachtte ieder kind nog een grote zak met snoep. Trouwens niet alleen onze lieverdjes, maar ook hun „faders” en „moekes” hebben genoten. Dinsdag- en Woensdag- a avond werd het stuk nl. opgevoerd voor volwassenen. Beide avonden was de zaal stampvol en het moet voor meester Koopmans, de voorzitter van de St. Ni- colaascommissie, een groot genoegen zijn geweest, zoveel belangstellenden te kun nen verwelkomen. Hij wenste de aanwe zigen een vrolijke avond toe, maar hoopte dat men na het zorgeloze van deze uitvoering ook zijn aandacht zou be steden aan de zorgwekkende toestand waarin het Nederlandse onderwijs mo menteel verkeert, nu door overgrote klassen van soms meer dan vijftig leer lingen en door een nijpend gebrek aan schoollokalen en leerkrachten goed on derwijs onmogelijk wordt gemaakt. En de toestand zou nog erger zijn, als vele gehuwde onderwijzeressen en gepension- neerden niet in de school waren terug gekeerd. „Wie mee wil helpen aan deze vöor Nederland onwaardige toestand een eind te maken, hij sluite zich aan bij de vereniging „Volksonderwijs”, die voortdurend strijdt voor beter openbaar lager onderwijs”, zo besloot spreker zijn klemmend betoog. Hierna konden de aanwezigen dan de avonturen van Nofrita mee beleven. En ook nu werd er meegeleefd, ja meege speeld, wanneer een spontane uitroep door de zaal klonk. Dergelijke reacties deden uw verslaggever goed. Zij bewij zen dat er gelukkig nog vaders en moe ders zijn, die met het kinderlijke kunnen meevoelen. En zouden zij niet de beste opvoeders zijn? De pauzes tussen de bedrijven werden voortreffelijk opgevuld door de heren Nie- meijer en Bok. De eerste als conferencier en samenzangleider en de laatste- als vir tuoze accordeonist. Ook 's avonds was St. Nicolaas van de partij en hield een geestige toespraak, aangevuld door zijn zwarte knecht. In da memorie van antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat op het voorlopige verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van de PTT lezen wij, dat de minister de adressering van poststukken in het Fries niet be zwaarlijk acht, indien het betreft in Friesland geposte en tevens voor Fries land bestemde poststukken. Op stukken, gepost in Friesland, doch bestemd voor plaatsen daarbuiten, en voor stukken buiten Friesland gepost, is het noodza- kelrjk, dat de plaatsnaam, wanneer er een belangrijk verschil bestaat ook in het Nederlands wordt vermeld. Geschiedt dat niet, dan zal vertraging in over komst niet zijn uitgesloten. Met inachtneming van deze voor waarde, kunnen ook adresseringen in het Fries op formulieren van de postcheque- en girodienst worden gedrukt. De post- en telegraafkantoren in Friesland beschikken over personeel, dat telegrammen, die in het Fries worden aangeboden, kan overseinen. Als plaats van bestemming moet dan ook eventueel de Nederlandse naast de Friese naam worden vermeld. in India, waartegen echter Syngman Rhee nog bezwaren heeft. In Indo Chi na heet Ho Tsji Minh een poging te hebben gedaan om in overleg te treden met de Vietnamese regering om een eind aan de strijd te maken. Sommige waarnemers zien er een poging in van Russische en Chinese zijde om de Fran se vastbeslotenheid om de strijd voort te zetten te ondermijnen vlak voor de Ber- muda-conferentie. Keizer Bao Dai van Vietnam schijnt niet veel voor overleg met de opstandelingenleider te voelen, hij zou onvoorwaardelijka overgave eisen. De Russische regering heeft bij Pakistan geprotesteerd tegen het vesti gen van Amerikaanse bases in dat land. Zowel van Amerikaanse als Pakistaanse zjjde wordt ontkend, dat hierover is on derhandeld. In de Soedan schijnen de Unionisten, de partij welke het land met Egypte wil verenigen, een aanzienlij ke meerderheid verworven te hebben. Naguib is zeer in zijn nopjes en meent dat het succes van zijn onderhandelin- gen met Engeland over ontruiming van de Suez-zöne, nu nog maar een kwestie van tijd is. Engeland heeft er weer een kwestie met een zijner protectoraten bij. Het heeft de 29-jarige kababaka dat schijnt koning te betekenen Moetesa II van Boeganda, de centrale provincie van Oeganda afgezet. Deze koning wil de Boeganda los van Oeganda maken, tot een Afrikaanse staat binnen het Ge menebest. De Britse regering beschouwt dit als een bedreiging van het welzijn van het volk. Om nog even bij Afrika te blijven: een nieuw conflict dreigt tus sen de Unie van Zuid-Afrika en de Ver. Naties nu dit lichaam een commissie van onderzoek heeft ingesteld voor Zuid west-Afrika, dat de Unie heeft ge annexeerd ofschoon ze slechts manda taris is en als zodanig rapporten bij de Ver. Naties over de ontwikkeling van dit gebied moest indienen. Nu de Unie dit weigerde, komt er deze commissie. Zal het nog zover komen dat Zuid- Afrika uit de V. N. treedt? De Fransen, verblijd met ieder uitstel, waren het meest enthousiast over de Russische geste, de Engelsen minder, zij zien wel in dat de Russische aanvaar ding van de uitnodiging nog helemaal niet betekent dat de Grote Vier het eens zullen worden, betwijfelen het zelfs, maar Churchill heeft altijd zo’n confe rentie gewild en dus gaat Engeland op het Russische voorstel in. Misschien zal het trouwens nog heel wat voeten in de aarde hebben werkelijk tot een confe rentie te komen, want de Russen willen in Berlijn confereren en van Westelijke zijde voelt men daarvoor bitter weinig. Helemaal niet enthousiast zijn de Ame rikanen. Zij vermoeden dat de Russische bereidwilligheid niet anders beoogt dan de E.D.G. in een zee van tijd en verwar ring 'te laten verdrinken en de onderlinge verhouding tussen Frankrijk, Engeland en Amerika grondig te bederven. Er is geen denken aan dat de Russen zullen toestemmen in een hereniging van Duitsland dat vrij zou zijn aan het Wes ters verdedigingsblok mee te werken, de scheidslijn zal dwars door Duitsland blij ven lopen, menen de Amerikanen. Tal van Fransen schijnen echter bereid, zo wel om de gevaren van een sterk Duits land te voorkomen als uit wangunst om dat dit Duitsland Frankrijk weer boven het hoofd zou groeien, de Russische wens te steunen dat een herenigd Duits land geneutraliseerd zou blijven, een toestand zowel voor het Westen als Duitsland zelf onaanvaardbaar. Diame traal staat dan ook tegenover dit stand punt het Amerikaanse. Minister Foster Dulles zeide nog dezer dagen dat Ame rika wel bereid was met Rusland aan de conferentietafel plaats te nemen, maar deze tafel beschouwde Washington niet als de plaats waar de Amerikaanse be ginselen zouden worden prijsgegeven, maar eerder als een plaats waar die beginselen de overwinning zouden moe ten behalen. En hoever de huidige Ame rikaanse regering daarbij wilde gaan bleek uit het feit dat Amerika zelfs de drie allang door Rusland opgeslokte Baltische staten Estland, Lithauen en Letland diplomatiek als staten zou blij ven erkennen, men wilde dus geen koe handel met de Russen. Noch van Rus sische noch van Amerikaanse zijde blijkt enigerlei geneigdheid om door daden het wederzijdse wantrouwen te verminderen en daarom lijkt een conferentie van Vier al even weinig perspectief te bieden als de conferentie van Drie op de Bermudas, waar de Franse regering alle gezag en mogelijkheid ontbreekt om aan het Ame rikaanse standpunt bij zekere ge neigdheid tot praten met Rusland toch energieke voortgang met de organisatie der Europese Defensie Gemeenschap concessies te doen. Wanneer u Woensdag eens een kijkje had genomen in Amicitia, dan had u daar een woelige schare kinderen kunnen zien, die nu eens zong en juichte, dan weer muisstil met strak gespannen gezichten naar het toneel staarde, waar zulke won derlijke gebeurtenissen plaats vonden. taris-generaal. Men kon zonder gezag hebbende Franse deelneming niet veel regelen, en ware het anders geweest, dan was er nog niet veel gebeurd, want het is allang duidelijk dat alle betrokken landen een min of meer uiteenlopende mening hebben in welke richting de politieke eenheid moet worden gezocht. Daar is enerzijds de mening dat er een sterk bovennationaal orgaan moet ko men, aan welks gezag de nationale rege ringen voor een belangrijk deel onder worpen zullen zijn, anderzijds is er een standpunt, dat het een klein Europa moet worden waarin minder het boven-natio- nale dan het inter-gouvernementele, dus onderlinge afspraken der regeringen, een rol zai spelen. Daardoor zouden ook de kleinere landen meer invloed in de gang van zaken behouden. Bovendien vreest men wel dat een in een al te strak keurslijf gestoken klein Europa tot eni ge verwijdering zou leiden van de niet aangesloten landen, met name ook op economisch gebied. Nederland heeft bijv, kostbare economische relaties met En geland, welke dienen te worden behou den. En dan is er onder de landen van Klein Europa nog verschil van mening over de vraag of de politieke eenheid mag tot stand gebracht voor de econo mische is verkregen. Het Nederlandse standpunt is, zoals bekend, dat deze bei de hand in hand dienen te gaan. In be ginsel is in Den Haag laatstgenoemde gedachte aanvaard. Doch al deze kwes ties zijn thans louter academisch, even als het Haagse besluit dat te zijner tijd de Volkskamer voor Klein Europa tot stand zal komen door directe verkiezin gen in alle betrokken landen. Nederland had voor het begin een Kamer gewenst, waarvan de leden door de nationale par lementen werden aangewezen. Deze wens heeft het opgegeven onder voor waarde dat een behoorlijke kieswet zal tot stand komen. Het is echter nog niet zover. De Europese eenheid blijft een mooi ideaal, dat vurig dient nagestreefd, maar de werkelijkheid is er nog een heel eind van af. Hoe lang al duurt de voor bereiding van de Benelux, en hoé ver is de weg nog voor de eenheid daar is be reikt. Curiositeitshalve zij hier nog even vermeld dat dezer dagen in onze Kamer werd onthuld dat het secretariaat dat allerlei technische kwesties moet rege len welke verband houden met de uit voering van de NederlandsBelgisch Luxemburgse douane-overeenkomst al leen Nederland ƒ428000 per jaar kost! •tt Groot nieuws van buiten Europa is er nauwelijks te melden. Syngman Rhee is bij Tsjang Kai Sjek op Formosa ge weest, doch ontkent dat er afspraken zijn gemaakt. Een samenwerking tussen dit tweetal dat zich beide door commu nistisch China bedreigd voelt en ook met wantrouwen naar Japan ziet, lijkt anders wel logisch. De onderhandelin- gen tussen de Ver. Naties en Noord- Koreanen en Chinezen over de politieke conferentie maakten enige vordering, de Amerikanen zijn nu ook bereid neu tralen op die conferentie, echter zon der stemrecht, toe te laten en waar schijnlijk wordt men het ook eens over de plaats van samenkomst: New Delhi Nu de Fransen geen regering hebben welke in internationale zaken met ge zag kan spreken, was het duidelijk, dat ook de Haagse conferentie betreffende de Europese politieke Gemeenschap, het zg. Kleine Europa, zoal niet een mis lukking, dan toch weinig vruchtbaar zoi zijn. De Franse minister van buiten landse zaken, Bidault, verscheen er zelf' eerst te elfder ure, Lrij was tijdens d< besprekingen vervangen door een secre Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS- Administratiet Comb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Dinsdagmorgen heeft Sint Nicolaas, begeleid door twee zwarte Pieten, ten gemeentehuize van Wymbritseradeel een bezoek gebracht aan burgemeester Tja berings in tegenwoordigheid van de bei de wethouders, de heren Gerbrandy van Nijland en Jousma van Oppenhuizen. Op de Marktstraat was een enthousiaste menigte samengestroomd die de goed heilig man een ovatie bracht. In de raadzaal werd Sint Nicolaas toegespro- ken door Burgemeester Tjaberings, die het volgende zeide: Hooggeachte en eerbiedwaardige Sint Nicolaas, Uw verschijning in de raad zaal van het gemeentehuis van Wym britseradeel, of zoals velen zeggen: „It Grietenijhüs”, is een gebeurtenis die zich voor het eerst in de historie van deze gemeente voordoet. Als burgemeester van Wymbritseradeel is het mij een eer en genoegen u hier te begroeten. Het is een zeer geschikte dag die u voor uw bezoek hebt uitgezocht, want het is „Sinteklaes-Tiisdei”, dat wil zeggen, dat ste staatslieden van de Ver. Staten, En geland en Frankrijk bijeen op de Ber mudas om over de belangrijkste vraag stukken van de wereldpolitiek, die bijna alle tenslotte weer kunnen worden samengebundeld in het probleem van de verhouding van het Westen tot Rus land en rood China, te beraadslagen. Erg optimistisch over de resultaten der’con ferentie kan men niet zijn, vooral niet omdat de Franse staatslieden er eigen lijk zonder enig gezag verschijnen. De regering Laniël kreeg wel een zg. motie van vertrouwen van de Kamer, maar dank zij een aantal onthoudingen en dan nog een zeer kleurloze motie. Uit de uit- jatingen in de Franse Kamer scheen te blijken dat er nauwelijks een meerder heid voor de E.D.G. was te vinden, zelfs de socialisten stemden verdeeld, al wa ren de meesten voor de defensiegemeen- schap. Practisch is het een, met het oog op de a.s. presidentsverkiezing op 17 De cember, demissionnaire en tot het nemen van belangrijke beslissingen niet be voegde Franse regering, welke op de Bermuda-conferentie is vertegenwoor digd. De Russen hadden het hunne ge daan om de verwarring der geesten in Frankrijk nog groter te maken, door enkele dagen voor de stemming in de Franse Kamer plotseling te zwenken en zich bereid te verklaren een Viermo- gendhedenconferentie over Europese vraagstukken te aanvaarden, te voren hadden zij immer geëist dat er eerst een Vijfmogendhedenconferentie, dus waar ook rood China zou zijn, zou plaats heb ben. De tegenstanders van de E.D.G. in Frankrijk putten daaruit nieuw mate riaal voor hun verzet tegen de E.D.G. door er op te wijzen dat nu de Russen wilden praten, en dat misschien resul taat zou opleveren, het helemaal geen zin had thans over te gaan tot de stich ting der Defensie Gemeenschap. Wat de Russen dan ook werkelijk bedoelen met hun aanbod, of het hun alleen te doen is om de E.D.G. te torpederen, dan wel dat ze werkelijk naar een ontspanning stre ven, ze hebben alvast de winst dat de E.D.G., wat Frankrijk betreft, minstens van de baan is tot de conferentie met de Russen is gehouden. Moskou neemt gaarne de schijn een diplomatieke ne derlaag geleden te hebben, omdat het nu immers toestemt in een viermogendhe- denconferentie, op zich in ruil voor dat resultaat, Voor zover het de landmacht betreft zullen de dienstplichtigen van de lich ting 1954 in zes ploegen, steeds om de twee maanden onder de wapenen worden geroepen. De eerste indeling zal geschie den begin Februari. De opkomst bij de zeemacht zal voor namelijk eenmaal per vier wéken ge schieden, die bij de luchtmacht in de loop van de eerste maand van elk kwartaal. het is de dag van de buitenmensen, die vandaag in Sneek komen winkelen en/eer velen komen uit mijn gemeente. Wat is het voor een stad als Sneek een voor recht, dat zij een zo groot achterland be zit, waarvan de koopkracht de Sneker zakenlieden ten goede komt. Dat Sinter klaas hebt u ook blijkbaar begrepen, en daarom is het een goede gedachte van u geweest om dit achterland de eer van uw bezoek te bewijzen. Ik hoop van harte dat u van uw kort verblijf in ons eenvoudig plattelands-gemeentehuis een goede indruk mee naar Spanje terug zult nemen en dat de van verwachting klop pende harten ook van mijn gemeente ambtenaren door u niet zullen worden teleurgesteld. Die gemeente-ambtenaren vormen een zeer rustige en sympathieke bevolking en daarom zal het u, denk ik, niet zo moeilijk vallen ook oVer hen de gaven uwer milddadigheid uit te strooien. Ik wil eindigen met de wens dat het uwe Eminentie bij uw tournée verder in alle opzichten wel moge gaan en dat thuis. De Egyptenaren bevoeren de Nijl, ook de Rode Zee om wierook te halen en hout uit de Libanon. Met hun bootjes, vervaardigd uit biezen, papyrus riet, wa ren zij wel de eerste scheepsbouwers. Er was hoofdzakelijk kustvaart, wel brachten ze het tot Kreta, maar verder kwamen ze toch niet. Het was zo’n af gesloten wereldje. Later, met het bin nendringen van andere volkeren, werd dit anders. Met kano’s en vlotten kreeg men contact met Italië en vondsten wij zen naar Kreta als middelpunt, waar ge vonden decoraties spreken van toene mende scheepvaart met beter gebouwde schepen met een hoge boeg. Phoenicische vrachtvaarders voeren naar Oost en West, stichtten koloniën in Zuid-Afrika en elders en bereikten misschien zelfs de tinmijnen in Engeland. De Grieken breidden hun handel uit, een grote vloot voer tot Dakar, waar ze ruilhandel dre ven met onbekende inboorlingen. Home rus bezingt ze als zeevarend volk, toch waren ze niet van beroep kooplieden en ze hadden maar een vage kennis van geografie. Koloniën werden gesticht tot in Spanje toe en met het toenemen van de welvaart ging een geestelijke groei hand in hand. Dichters trokken van plaats tot plaats. Ook Perzië begon het belang van de zeevaart in te zien, men vervoerde koren, o.a. naar de Krim, in kleine schepen gebrekkig van bouw en tuigage, zonder kiel, zwaard of roer, met één mast en een vierkant zeil, dat soms met kabels vastgehouden moest worden. Welk een grote plaats de zeevaart in het leven van de Grieken innam, bewijst wel de poëzie uit die tijd en ook de be naming „zee”, die „veiligheid”, „weg naar het Vaderland” betekent. Nieuwe steden werden gesticht bij de zee, die middelpunten werden van handel en kunstleven. Zo ook Rome, dat zijn machtsgebied steeds meer uitbreidde en zich afhankelijk wist van invoer, waar anders hongersnood zou dreigen. Spre ker schetste, in boeiende beelden, Rome ten tjjde van het Romeinse keizerrijk onder keizer Augustinus, die „de heiland van het mensengeslacht” genoemd werd. Een bonte mensenmenigte in de stra ten: Oosterse prinsen, Griekse geleer den, getatoueerde wilden, gezanten uit verschillende landen, menselijk uitvaag sel, in bonte wanorde bewogen zij zich in Rome, dat zijn heerschappij over een groot deel van de wereld begonnen was. Een heerschappij die zich zou kenmer ken door een periode van vrede, veilig heid, orde en regelmaat. De wegen, in dit tijdperk aangelegd, worden nu nog wel gevonden in Frankrijk en ook in Nederland. Dat zij hebben gediend voor een intens verkeer bewijzen wel de ge vonden afdrukken in het plaveisel. Hoe goed deze wegen 600 jaar na Chr. aange legd zijn, blijkt wel uit het feit dat men zelfs nu nog geen voegen of bescha digde plaatsen kan vinden. Ze waren ruim 4 meter breed, zodat twee wagens elkaar konden passeren, terwijl de Alpenpasen niet breder dan 1.50 m. tot 2.50 m. waren. Over het vervoer over deze wegen, de staatspost, de renboden, het personenvervoer in tweewielige wa gens, vertelde spreker zeer interessante bijzonderheden. Dat de Romeinse koop lieden overal kwamen en,alles kochten en verkochten, heeft men ontdekt door dat men op vele plaatsen in de aarde Romeinse munten, aardewerk en andere voorwerpen vond; in Friesland zelfs op 75 verschillende plaatsen. Als voorbeeld van een luxueuze reis in koetsen in Nero s tijd beschreef de heer Weyers een stoet van 100 karossen, getrokken door muilezels met hoeven van zilver. Ser viezen van goud en kristal werden in de lange stoet meegedragen en eens werden 500 ezelinnen meegevoerd, die de melk moesten leveren voor het bad van de aanzienlijke vrouw in de draagstoel. Dat de hotels in die tijd, zeer vuil en zeer primitief, met al deze overdadige weelde in grote tegenstelling waren, maakte spr. met zeer amusante voorbeelden duide lijk. Toch heeft men ook wel fundamen ten gevonden van hotels met 180kamers, waar zieken genezing zochten voor hun kwalen. Dat ook het tegenwoordige Griekenland, in de armoedige streken, nog wel „herbergen” kent waar alle be grippen van hygiëne en comfort met voeten getreden worden, vertelde de heer Weyers nog aan het slot van zijn lezing, die met grote aandacht werd aangehoord. Dr. Feenstra dankte de heer Weyers voor de wijze waarop hij zo lange tijd zijn toehoorders ademloos geboeid had. u platzak naar uw geboorteland moogt terug keren, mede dank zij het brave gedrag van de Nederlandse burgers, klein en groot. De Sint bedankte burgemeester Tja berings hierna voor de goede woorden tot hem gericht en gaf de verzekering dat ’t hem speet, dat hij niet eerder aan de gemeente Wymbritseradeel had ge dacht; met buitengewoon groot genoe gen hoopt hij ook ’t volgend jaar weer met zijn zwarte Pieten een bezoek te komen brengen aan de residentie van Wymbrit seradeel. Burgemeester Tjaberings en de beide wethouders ontvingen als geschenk ieder een doos sigaren, waarna met een ste vige handdruk afscheid werd genomen. Het was druk op deze Dinsdag in de stad en in al de zaken, al kan die drukte niet vergeleken worden met die van vroeger dagen, toen het buitenvolk al leen op Sinterklaas-Dinsdag naar de stad toog. Dank zij de moderne ver keersmiddelen Is nu dat bezoek meer verspreid over de dagen der week. Ook ’s avonds maakte St. Nicolaas nog een rondrit. In de verlichte binnen stad bewogen zich veel belangstellenden. t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1