Grote Vier in Januari bijeen RAADSVERGADERING UIST Sint Nicolaas komt overal NEO. STAATSLOTERIJ D Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het Rotterdams Toneel speelde „de Waaierpatience St. Nicol aas in het Cruycebroedershof rpoort 1 atie Dinsdag 8 December 1953 Redacteur: L. KIEZEBRINK Brand 521e Ook in de sociëteit voor ouden van dagen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Redactie-adre: KLEINZAND 7 - Telef 2872 Sint Nicolaas bracht burge meester Tjaberings een bezoek Geslaagd Eén postbestelling op tweede kerstdag Schietwedstr ij d Reserve Rijkspolitie W L iNDEL e n VILD, IllZ. Afscheid Oehoe v. d. Meer en Rujo v. d. Pijpekamp Rijksdiensten 2 Jan. gesloten f: SNEEKER NIEUWSBLAD I7T53E1 .3 4e klasse. Trekkingen derde week. voor dit blijk van •medeleven. nrs. 7298, en der eek Mededelingen en ingekomen stukken. Wl ge voorstel van Moskou om een viermo- gendhedenconferentie te beleggen, geko men na zo veel ontwijkende en niets zeggende antwoorden, geeft volgens Bi- dault aanleiding om te veronderstellen, dat interne zwakheid de Russische re gering gedwongen heeft om dat gebaar te maken. Met deze opvatting zijn president Eisenhower en minister Dulles het niet eens. Zij denken slechts, dat het Rus sisch aanbod om te Berlijn bij elkaar te komen geen ander doel heeft gehad dan verdeeldheid te scheppen in het Westen en het belang van de Bermuda-confe- rentie te verminderen. De drie partijen geven overigens toe, dat Rusland daar althans ten dele in is geslaagd. IJLST. Geslaagd te Den Haag, voor het diploma Sociaal Werkster, onze vroegere plaatsgenotë mej. G. de Vries, thans te Lisse. Op tweede Kerstdag zal één postbe stelling worden uitgevoerd. Op Zaterdag 2 Januari wordt de postdienst uitgevoerd als op andere Zaterdagen. hadden opgehaald en kon dat heuglijke feit bijna niet geloven. Hij kreeg echter de verzekering dat het heus waar was, en kon zichzelf overtuigen, doordat er in de zaal verschillende spelen stonden, die mevrouwtjes zaten zelfs bij Sinterklaas en Zwarte Piet op de knie, wat één van voor dit geld waren aangechaft. Geen wonder dat dit groepje een extra hand vol pepernoten van Zwarte Piet kreeg. Voor de dames van het bestuur had Sint ook woorden van lof, die nog aan gevuld werden door een oude heer, ter wijl de heer en mevrouw Mes voor hun goede zorgen een cadeautje kregen. Ook de parate jonge pianiste, Jeannette Stuurop, kreeg van Sint een geschenkje. Verzoeken en wensep bereikten Sin terklaas ook, o.a. van een bejaard echt paar dat zo graag naar Canada zou reizen om de dochters te bezoeken. Sint kon ze geen betere raad geven dan maar flink te sparen. Zelfs zijn geldbuidel is wel eens ontoereikend om een wens te vervullen, al had hij ongetwijfeld graag met milde hand gegeven voor dit doel. Hoge prijzen en uitgelote van te Sneek verkochte loten. 9042 ƒ5000; 5127, 9168, 18569, 20738 2000; 3465, 4032, 4647, 16502 ƒ1500; 4614, 7621, 8633, 9059, 9062, 9324, 9620, 10416, 10826, 13319, 13943, 14721, 18176, 18999, 19761, 20817, 21813 1000; 1871, 4465 200. Eigen geld. 4492, 4913, 7294, 7300, 12135, 20354, 20360, 20374. Zondagmorgen te ongeveer 5 uur is brand uitgebroken in ’t sigarenmagazijn van der Werf, Grootzand 7, alhier. De enige bewoonster, mej. E. v. d. Werf, werd in haar slaap gewekt door de be nauwende rook die reeds haar slaapka mer was binnengedrongen. Het bleek dat de .brand in de achterkamer, ver- moedeljjk door een aldaar staande ka chel was ontstaan, zodat mej. v. d. Werf niet meer langs de gewone weg ’t bran dende perceel kon verlaten. Haar bleef geen andere weg over dan zich door een in de zijgevel bevindend raampje te wer ken dat als lichtschepping dienst doet en uitziet op ’t plat dak van de fa. Mein- dersma. Zo bereikte ze dat dak. Daar wist ze door 't stukslaan van een ruit met een bloempot de bewoners te wek ken. De heer van Loonen, chef der fa. Meindersma, waarschuwde onmiddellijk de politie en brandweer, die binnen en kele minuten aanwezig waren. Met een motorspuit was ’t vuur weldra bedwon gen. Door dit snelle optreden werd de brand tot de benedenverdieping beperkt. De zich hier bevindende meubelen en an der huisraad alsmede de voorraad rook artikelen werden evenwel een prooi der vlammen of gingen verloren door water schade. Inboedel, verdere inventaris en gebouw waren verzekerd. Door het taktisch optreden van de brandweer on der leiding van opperbrandmeester F. H. Ringnalda liepen de belendende percelen geen waterschade op. De nieuwe Magi- rusladder heeft ook uitstekende diensten bewezen. Op het terrein van de brand was ook burgemeester Rasterhoff aan wezig. niet toe. Het is daarvoor hier niet de plaats. Zulks behoort in eigen boezem, in het belang van de GerefKerk ter plaatse en in die van de A.R. Kiesver. uitgezocht te worden. Hierover wens ila in de raad de discussie te sluiten. HEEG. De leden der reserve rijkspo litie groep WymbritseradeelIjlst kwa men in de O. L. school te IJlst by een om elkaar op het K.S.O.-pistool te be kampen. De burgemeesters van IJlst en Wymbritseradeel, de districts- en groepscommandant der rijkspolitie ga ven van hun belangstelling blijk. De prijzen bestonden uit banket en vlees waren. Ze werden als volgt toegekend: le prijs A. Hoekstra 192 punten; 2e pr. H. de Blauw, 96 pnt.; 3e pr. S. Hobma 84 pnt.; 4e pr. W. Atsma 82 pnt. Bij de prijsuitreiking door burgemees ter Tjaberings van Wymbritseradeel in de raadzaal van IJlst werd van uit de groep de wens naar voren gebracht meer in de practische politiedienst te worden opgenomen om beter voorbereid te zijn op de taak in tijd van oorlog. De dis trictscommandant der rijkspolitie zei, dat hij al het mogelijke zal doen om aan deze wens tegemoet te komen. Wij hebben burgemeester Tjaberings onze excuses te maken voor een ernstige fout in het verslag van bovengenoemd bezoek in ons vorig nummer. Onze ver slaggever liet dé burgemeester daar zeggen: „Ik hoop van harte dat u van uw kort verblijf in ons eenvoudig plat- telands-gemeentehuis een goede indruk mee naar Spanje terug zult nemen en dat de van verwachting kloppende har ten ook van mijn gemeenteambtenaren door u niet zullen worden teleurgesteld. Die gemeente-ambtenaren vormen een zeer rustige en sympathieke bevolking en daarom zal het u, denk ik, niet zo moeilijk vallen ook over hen de gaven uwer milddadigheid uit te strooien”. De aandachtige lezer zal al wel heb ben begrepen dat het woord gemeente ambtenaren, dat in dit citaat tweemaal voorkomt moet zijn: „gemeentenaren”. Dit woord gebruikte de burgemeester natuurlijk ook en hij doelde dus op de gehele bevolking van Wymbritseradeel. We betwijfelen of het zeer uitvoerig behandelde gegeven dat overigens niet onnatuurlijk lijkt en dus aanvaard baar is het talrijke publiek geboeid zou hebben, wanneer niet ras-artistes als Charlotte Kohier (juffrouw Pastif) en Magda Janssens (mevr. Chasseglin) de hoofdrollen hadden gehad. Het bood haar gelegenheid een paar karakterrol len in werkelijk groot spel te creëren. Ze maakten daarvan ook ten volle ge bruik, alle registers van haar begaafd heid kwamen er aan te pas en wat vooral Charlotte Kohier in genuanceerd spel presteerde was fenomenaal. En zo mogen we tenslotte dan toch Kunst aan Allen er dankbaar voor zijn dat het dit stuk hier bracht omdat het de gelegenheid schonk twee grote actrices nog eens in de volle ontplooiing van haar talent te bewonderen. Ben Aerden speelde de on sympathieke figuur van Philippe uit stekend, en goed was ook Bep Versluys als het dienstmeisje. Een apart plezier hadden we aan Frits van Dijk als de vader van Philippe, een even laag man netje als zijn zoon, maar die toch even de lach liet opklateren in de neerdruk kende sfeer welke het stuk kenmerkte. Er was aan het slot een geweldige ovatie voor het vijftal spelers en bloemen wa ren er voor alle drie actrices. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Een hoogtepunt van deze mooie Don derdagmiddag in het Gerechtsgebouw was ongetwijfeld wel de gloedvolle toe spraak van de heer Faber, die 72 jaar geleden als Sinterklaascadeautje aan het ouderlijk huis afgeleverd werd! En hij bleef het enige cadeautje, want de ge zanten van Sinterklaas, de vrouwen met de Sinterklaaskorven, die in zijn ge boortedorp ook aan zijn ouderlijk huis klopten, werden door mem weggestuurd. Ze had wel iets nodig uit zo’n korf, maar ze kon het niet betalen! Sinter klaas ging in 1881 zulke huizen voorbij, tot verdriet van de Heiten en de Mem men. En daarom deed het de heer Fa ber zo goed, dat Sinterklaas nu overal komt, ook bij de ouderen, en hij was blij dat hij voor het eerst van zijn leven Sin terklaas een hand had gegeven. Zijn woorden werden met grote instemming begroet en er kwam geen einde aan deze echte vreugde. Toen Sinterklaas vertrok ken was, hervatten de heren hun spel letje weer, maar de dames babbelden lang na over vroeger en nu en luister den lachend naar een vrolijke voor dracht van een der vriendinnen, en wat ontroerd naar de nog zo mooie zang van een andere vriendin. Allen gingen naar huis met een pakketje speculaas en borstplaat, en een goede herinnering rijker. w-- as in de i 2.95 l- Tel. 2135. kN’S 1ETAAL- rkaae Z4, dherberg. 2 4 6 7. Donderdagmiddag namen in de Blok hut, in tegenwoordigheid van Sinter klaas en Zwarte Piet, de padvindsters en kabouters afscheid van hun leidsters. Namens het groepscomité dankte mevr. Wiegman Oehoe v. d. Meer hartelijk voor het vele werk dat zij voor de groep heeft gedaan en hood haar, als blijvende herinnering, een jampot aan. Haar bei de zoons ontvingen van Zwarte Piet een letter als troost, dat zij iedere Woensdag middag hun moeder aan de kabouters hebben afgestaan. Tot slot werd de „kring-groet” gedaan en werd het „Hoort zegt het voort” gezongen. Rujo v. d. Pijpekamp kon door drukke bezig heden niet aanwezig zijn, haar brachten de padvindsters ’s avonds een aanden ken. Na dit min of meer officiële ge deelte bleef men nog een poosje bij elkaar en deelden Sinterklaas en Zwarte Piet geschenkjes uit. Medegedeeld werd dat over de klach ten inzake het olievervoer door B. en W. een onderhoud was gevoerd met de technische leider. Deze had een uiteen zetting gegeven en verklaard dat het morsen kan worden tegengegaan. Stank behoeft het niet te verspreiden. Dit heeft plaats bij een verhitting boven 70 gra den en alleen bij de laatste restjes uit het schip. Voor de stoomketel moet ech ter vergunning volgens de Hinderwet worden verleend en daarom is deze voor lopig buiten werking gesteld tot de be slissing van kracht is geworden. Woningbouw. Vrijdagavond was het weer feest voor de bewoners van het Cruycebroedershof. Sint Nicoaas en zwarte Piet brachten ’s avonds een bezoek aan de oudjes, die daarvoor in de mannenzaal waren bij eengekomen. Het zag er daar weer echt feestelijk uit. De zaal was keurig en belangloos aangekleed door de fa. Vroom en Dreesmann. Met Henk Stuur op aan de piano wachtten de aanwezigen, Sinterklaasliedjes zingend, het bezoek van de goedheilig man af. Deze werd binnengeleid door de voorzitter van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg, wethouder P. van der Veen. Hem werd een speciaal voor deze gelegenheid samengesteld welkomstlied toegezongen. Daarna verwelkomde de wethouder de Sint en Piet en wees hen er op dat de inrichting dit jaar weer enige verbete ringen had ondergaan. Spr. herinnerde nog even aan het feit dat deze week de oudste inwoonster, wed. Blauw, in de hoge ouderdom van 96 jaar was over leden. Het pleit zeker voor de goede verzorging en verpleging, welke berus ten bij de heer en mevrouw Zijlstra en zuster Groefsema en hun staf van me dewerksters dat de inwoners van Cruy cebroedershof dergelijke hoge leeftijden in een rustige levensavond mogen berei ken. Het deed spr. groot genoegen van de Op Zaterdag 2 Januari zullen de rijks- diensten voor zover de dienst dit toelaat, gesloten zijn. Bepaald is echter, dat het dienstverzuim dient te worden inge haald, hetgeen ook aan de gemeente besturen is medegedeeld. IJLST, 4 December. Na een geheime I vergadering kwam de raad dezer ge meente hedenavond te 8 uur in voltallige openbare vergadering bijeen. Voorzitter mr J. Oppedijk, burgemeester, secreta ris de heer W. Siengs (loco-secretaris). Na opening werd medegedeeld, dat wegens ziekte van de secretaris-ontvan- ger ,de heer J. P. Goelema tot waarhe- mend secretaris is benoemd de heer W. Siengs en tot waarnemend ontvanger de heer H. Frankena. Beide functionarissen legden in handen van de voorzitter de desbetreffende eden af. Bij het punt notulen sprak de heer de Jong als volgt: Mijnheer de Voorzitter: Ik heb geen bezwaren tegen de notulen voor zover zij een weergave zijn van de besprekingen in de vorige raadsverga dering van de officiële agenda-punten, maar ik heb bezwaar tegen de in exten- so-opname in de notulen van een stuk dat in die vergadering is voorgelezen -door een lid van de A.R. fractie. Over de inhoud en de strekking van dit stuk wil ik niet wederom de discussie openen en zulks zou naar ik vermoed ook door u niet worden toegestaan. Mijne bezwa ren zijn dan ook van formele aard. In dien men de slot-alinea van dit stuk leest, waarin sprake is van een „over gaan tot de orde van de vergadering” en als men moet aannemen dat daar mede de meer gebruikelijke term: „over gaan tot de orde van de dag” wordt be doeld, dan heeft dit stuk het karakter van een motie en zou daarover moeten zijn gestemd. Dit is niet gebeurd en der halve is dit stuk niet te beschouwen als een agenda-punt en behoort het niet in de notulen te worden opgenomen. Mijn tweede bezwaar is dat het voorgelezen stuk een onderwerp behandelt dat ab soluut in de particuliere sector thuis behoort en waarmede de Raad als zoda nig niet de minste bemoeienis behoort te hebben. Het is naar mijne mening niet toelaatbaar dat bij wijze van spre ken de baas de krullenjongen met een briefje naar de Raad stuurt om critiek uit te oefenen op het gesprokene in de Raad of zelfs het beleid van de Voor zitter van de Raad hekelt. Een zodanig ontoelaatbaar streven moet in de kiem worden gesmoord. Daarom mijnheer de Voorzitter stelt ik voor: 1. het bewuste stuk uit de notulen te lichten; 2. het alsnog voor kennisgeving aan te nemen; 3. voortaan dergelijke stukken vooraf aan u als voorzitter van de Raad ter beoordeling ter hand te stellen. Ik hoop dat de leden van de Raad voldoende ob jectiviteit zullen kunnen opbrengen om met mijne voorstellen accoord te gaan. De Voorzitter antwoordde, dat de secretaris voldaan had aan het hem op- gedragene, aantekening te houden van het verhandelde in de zitting van de raad. Persoonlijk had hij dit en het ver weer toegelaten, doch de gemeenteraad is niet de A.R. kiesvereniging van IJlst. Er moet een eind aan komen. Het voor stel van de heer de Jong werd niet on dersteund; de heer de Jong verzocht aantekening dat hij tegen de goedkeu ring van de notulen heeft gestemd. De heer Groenveld merkte op: het ene deel komt op de eerste vergadering en het andere op een volgende vergadering. Waarom kan dit niet by de algemene beschouwingen bij de begroting worden aangesneden. De Voorzitter ant- woordde: Een discussie hierover laat ik nog deze tegemoetkoming VJ 324.10 Verschijrlt: DINSDAGS cn VRIJDAGS. Administratie! Comb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor; GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Donderdag voerde het Rotterdams To neel hier in Amicitia onder auspiciën van Kunst aan Allen op het toneelstuk in vijf tafrelen „De Waaierpatience” van de Franse schrijver Henri Troyat. Maar zozeer overheersten o.i. in deze vertoning de verdiensten van de beide actrices Magda Janssens en Charlotte Kohier die van de schrijver, dat het voor ons meer haar, dan zijn stuk was. De toelichting in het programma moge dan vermelden dat Troyats stuk zeer afwijkt van zijn boek met de titel „Le Vivier”, toch heeft het de gebreken van een adaptatie, het is meer literatuur dan toneelstuk; enige uren wordt het publiek in langademige dialogen geconfronteerd met één probleem. De zelfzuchtige, ty- rannieke madame Chasseglin. ..slechts enkele maanden gehuwd geweest en al vele jaren weduwe, verwend door de haar slaafs gehoorzamende gezelschaps juffrouw Pastif, richt te kwader ure haar verdrongen gevoelens van moeder liefde op het totaal onwaardige jong mens Philippe. Die weet die gevoelens zo uit te buiten en intrigeert zo duivels dat hg een gemakkelijk leventje leidt in de villa van mevr. Chasseglin en zijn tante Pastif uit haar baantje en veilige bestaantje verdreven wordt. Zij zal er echter terugkeren, als Phillppe’s be schonken vader in een onbewaakt ogen blik de eeuwig patience spelende mevr. Chasseglin de ogen opent voor de in trige waarin ze wordt gesponnen. Dan wordt juffrouw Pastif weer binnenge loodst in de veilige haven van de villa van mevr. Chasseglin en gaat Philippe weer een onzeker lot op de woelige le venszee tegemoet. HAMILTON, Bermuda. De Grote Drie zjjn het er over eens geworden, dat zjj het Russische voorstel tot het houden van een conferentie van de Gro te Vier moeten aanvaarden. Eisenhower, Churchill en Bidault hebben een ant woordnota opgesteld, waarin zij hun bereidheid te kennen geven te Berlijn een conferentie te beleggen tussen de Amerikaanse, Britse, Franse en Russi- Waarschyniyk zal de conferentie begin Diversen. Goedgekeurd worden voorstellen van B. en W. tot afvoering van enige onin bare posten belastingen; het sluiten van een rekening-courant overeenkomst; en de verlenging van het contract met de Thermochemische fabrieken tot 31 De cember 1954. Hierna sluiting der openbare verga dering. de heer Schraa zou worden toegekend, hoewel volgens dit besluit binnen 2 maanden deze moest zijn aangevraagd, De begroting 1953 te wijzigen en het be drag uit te keren in de hoop dat Ged', Staten het zullen goedkeuren. Z. h. s. hiertoe besloten. Kosten waarnemend secre taris en ontvanger, In verband hiermee stelden B. en W, voor het voor deze vervanging benodig de bedrag uit te trekken op de begro ting 1953, gedurende een tijdvak van drie maanden. De heer Groenveld merkte op, dat B. en W. niet de goed koopste weg hadden bewandeld. Spr. zal zijn stem niet aan dit voorstel geven. De Voorzitter antwoordde: B. en W. moesten snel handelen. Er was reeds een achterstand en wij konden niet goed koper slagen. Het leek ons het beste in het belang van de gemeente deze weg te bewandelen aanvankelijk voor drie maanden. Spr. hoopte dat de raad zijn goedkeuring hieraan zal geven. Het voorstel werd aangenomen, met de me dedeling van de heer Groenveld, dat hij wil worden geacht hier tegen te hebben gestemd. En U had moeten zien en horen hoe j hij verwelkomd werd in die zaal waar j men zo gezellig aan het dammen, kienen en biljarten was. Meteen werden de spelletjes op zij geschoven, zelfs de ingeschonken chocolademelk werd koud onder het zingen van een lied en het aanhoren van de welkomstwoorden van mevrouw de Jong, waarmee Sinter- klaas en Zwarte Piet ingehaald werden. Sinterklaas nam plaats in de zetel, die voor hem klaar gezet was tussen twee feestelijk gedekte tafels met lek- kemijen, en beantwoordde vriendelijk de woorden van de voorzitster. Het deed hem groot genoegen eens een bezoek te kunnen brengen in deze gezelllige socië- teit. Waarom zou hij wel bij alle kin deren komen en niet bij de kinderen bo- ven de zestig jaar, die zeker niet zo stout zijn als de kleine rakkers? Daarna nam Sinterklaas een groot boek en wer den de namen opgenoemd van trouwe leden van de sociëteit, die voor hem moesten verschijnen om een goedkeu rend woord of een zachte waarschu wing in ontvangst te nemen; niet te veel snoepen, niet zo mopperen op de damesmaar er werden toch meer go'-I- dan afkeuringen gegeven. Steeds meer dames en heren moesten voor Sin terklaas verschijnen en we moeten eer lijk zeggen dat in deze kring van oudere vrienden, die elkaar zo goed hebben le ren kennen op de wekelijkse middagen, geen vrees heerste, maar echte intieme feestvreugde, zoals het past op het al oude feest. Geen „lol”, geen opge schroefd plezier, maar echte vreugde als vrienden onder elkaar. Natuurlijk ontbrak de vrolijke noot niet. Twee oude hen als aandenken een zwarte wang be zorgde! Er werd gezongen bij de piano, banket, speculaas en borstplaat ge snoept, en velen hadden voor Sinterklas- een gezellig praatje of een gevat ant woord. Toen de goedheilig man een echtpaar van zo’n 75 jaar nog veertig huwelijksjaren wenste, kreeg hij te ho ren: „Sint, uw jaren worden niet geteld, maar de onze wel!” Voor een klein groepje had Sinter klaas extra lof. Hij had gehoord, dat deze mensen voor hun sociëteit ƒ1000 Sint te hebben vernomen dat hij ook de ziekenzaal zal bezoeken en ook de heer H. Bakker, het enige bestuurslid der instelling dat wegens ziekte niet aanwe zig kon zijn, overigens waren alle er, evenals de vader en moeder en het ver plegend personeel niet had vergeten. Spr. dankte allen die medewerking had den verleend om dit feest te doen sla gen, vooral de heer Zjjlstra, die zelfs zijn nachtrust had opgeofferd om alles voor elkaar te krijgen. Ook de be langloze medewerking van Henk Stuurop garandeerde bij voorbaat een geslaagde avond. De Sint sprak. Sint Nicolaas dankte voor de goede woorden, waarmede hij en Piet waren verwelkomd. Al was zijn programma als steeds overbelast, dit bezoek aan Cruycebroedershof maakt h’j gaarne en is zelfs een der hoogtepunten van ztfn reis door Nederland omdat het hier zo’n prettig feest betreft, waaraan allen van jong tot oud medewerken met een spontaneïteit, zoals hij zelden ontmoet. Het ontroerde de Sint al die glundere gezichten te zien, ook dat van Gerben v. d. Hoek, die deze week met het door hem zo vurig begeerde St. Nicolaas- cadeau is verblijd, een geit. Voor die geit had de Sint ook al een cadeautje meegebracht, dat hij Gerben straks zou geven. Na dit meer officiëele gedeelte volgde een feestelijk programma, waaraan naast Henk Stuurop, Rika het jodel- wonder meewerkte. Beiden oogstten veel succes, de oudjes genoten zichbaar. Natuurlijk deden ze dit ook van de trac- taties. maar het hoogtepunt van de avond was toch wel het moment toen de goedheilig man enkele verpleegden bij zich liet komen om hun een cadeautje te overhandigen. Gerben v. d. Hoek ont ving voor zijn geit een fraaie halsband met de inscriptie „Gerben”. Zijn broer Fokke werd door de Sint gelukgewenst met zijn 65ste verjaardag. Alle verpleeg den Inregen een pakket lekkernijen. De •■secretaris van de instelling, de heer W. Trenning, werd door de heer Zijlstra na mens de verpleegden een briefopener, tevens sigarenaansteker, overhandigd als blijk van erkentelijkheid. Nadat de heer Trenning een woord van dank had gesproken, was het de beurt van het echtpaar Zijlstra om op het podium te verschijnen. Dit echtpaar dat 30 Novem ber j.l. zijn 20-jarig huwelijksfeest had herdacht, werd hartelijk toegesproken door een der inwoners, nl. de heer A. Smeding en in de bloemetjes gezet; beide werd een cadeautje aangeboden, waar aan alle oudjes spontaan het hunne had den bijgedragen. De heer Zijlstra dankte Nadat wethouder v. d. Veen de Sint een be houden reis terug naar Spanje had ge wenst en de heer Hanenburg had be dankt, die de rijtoer van de Sint be langloos had verzorgd^ nam de goed heilig man afscheid, hij moest haastig naar zijn kapper, want zijn baard was in de loop der jaren zo gegroeid dat hij haast niet meer kon eten, hij had zitten watertanden bij al die lekkernijen welke er werden rondgediend. Vermelden we nog dat de inrichting thans 70 ver pleegden telt. Nieten. 1874, 1882, 1887, 1896, 1897, 1898, 1905, 1909, 1938, 1940, 1982, 1990, 4453, 4459, 4472, 4479, 4488, 4489, 4495, 7286, 7287, 7301, 7302, 7304, 7305, 14147, 14150, 12130, 16048, 16052, 16053, 18210, 20346, 20364, 20376. Als voorschot op het bouwvolume voor de komende jaren zullen zeer waarschijnlijk aan deze gemeente 2 wo ningen worden toegewezen ,die B. en W. van hetzelfde type wensen als de 4, waartoe in de vorige vergadering werd besloten. Door B. en W. werd voorge steld te besluiten tot de bouw van 2 wo ningen en die onderhands op te dragen aan G. A. Visser te IJlst betreffende het bouwwerk, de electrische en sanitaire installatie’s en het loodgieterswerk. Het verf-, glas- en behangwerk onderhands op te dragen aan R. Bootsma te Sneek. Deze belde zijn de laagste inschrijvers bij de openbare aanbesteding op 16 No vember jl. De begroting 1953 dient aldus gewijzigd. De heer Groen veld vroeg of het niet aanbeveling verdient de electrische en sanitaire in stallaties enz. afzonderlijk aan te be steden. De V o o r z. Volgens voor schrift niet. Het voorstel van B. en W. werd daarna z. h. s. aangenomen. Aanvragen om subsidies. Door verschillende verenigingen en stichtingen zijn aanvragen tot de raad gericht. Een 6-tal nieuwe wordt er op- gesomd. B. en W. stelden voor de aan vragen in hun handen te stellen, opdat zij bij de aanbieding van de gemeente begroting 1954 met voorstellen kunnen komen, daar de door de gemeente ver leende subsidies de laatste jaren zeer zijn gestegen, terwijl de laatste jaren de be groting steeds met een tekort sluit. Aldus besloten. Verplaatsingskosten. Van de heer R. Schraa, hoofd der Christelijke School alhier is een verzoek ingekomen, hem alsnog een tegemoetko ming toe te kennen ingevolge het ver plaatsingskostenbesluit, in verband met zijn verhuizing in Juni 1949. Bij besluit van 29 December 1947 is het verplaat singskostenbesluit op het personeel de zer gemeente van toepassing verklaard ook voor het onderwijzend peroneel. De heer Schraa had indertijd hierover mon deling informaties ingewonnen en hij was toen verkeerd ingelicht. Bij de be noeming van het hoofd der Openbare School bleek echter dat in 1947 dit be sluit reeds van toepassing is verklaard. B. en W. stelden voor dat derhalve als- l aan sche ministers van buitenlandse zaken. Januari aanvangen. Minister-president Laniël lijdt aan longontsteking, in zijn plaats neemt de Franse minister van buitenlandse zaken Bidault aan de besprekingen met Eisen hower en Churchill deel. Namens Frankrijk heeft Bidault ge zegd, dat volgens inlichtingen, die zijn /egerir.g heeft ontvangen, Rusland eco nomisch in een moeilijke situatie ver keert. Sedert Stalins dood, aldus Bi dault, is de interne structuur van de Sovjet-Unie wellicht verzwakt, voorna melijk door economische factoren. Frankrijk beschikte over rapporten, die op ontevredenheid bij de Russische mas sa wezen, wegens het algemene gebrek aan consumptie-goederen. Het plotselin-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1