RAAD W1JMBRITSERADEEL L :d Makkum was oefenterrein van de B.B. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ik 3 JHHI mJ Boek en Jeugd ra’ie Tentoonstelling M r- Discussie bij de begroting 1954 108e Jaargang No. 99 Redacteurs L KIEZEBRINK Ds. J. Steenhuizen overleden Geslaagd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZ'ANL) 7 - Telef 2872 I- Dinsdag 15 December 1953 - i kN’S Werving arbeidskrachten Staatsmijnen Onze foto-prijsvraag Kerstwijdingsuitvoering Vj N oodslach tplaatsen. Subsidie kleuterscholen. Hierna sluiting. en Uil onze raadzaal ider teek De heer G. van de Pijpekamp spreekt. Namens het bestuur van de Openbare Leeszaal en de Sneker Boekhandelaren bracht daarna de heer G. van de Pijpe kamp dank aan het gemeentebestuur voor de wijze waarop men de organisa toren ter wille is geweest. Spreker ziet hierin de grote belangstelling voor het goede boek. Dit goede jeugdboek te brengen, met klemtoon op goed, is in de eerste plaats een taak voor de Leeszaal. Ook voor de boekhandel, maar die is toch tevens ook handelaar en moet ook toegeven aan de vraag naar een boek, dat soms niet het beste boek is. De rol van een tentoonstelling als deze is voorlichting te geven, in de hoop Geslaagd te Amsterdam voor het examen Rijwieimonteur en -handelaar P. U. Boersma, Oude Koemarkt 5 alhier. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) us in de |t 2.95 irpoort KM) EL e n AILU, ïliZ. Tel. 2135. SNEEKER NIEUWSBLAD Woningbouw. De heer O k m a bracht bij dit punt nog even zijn denkbeeld ter sprake dat de gemeente bepaalde grotere woningen aankopen zou en, gebruik makende van de premieregeling, deze zou splitsen. De Voorzitter zeide dat dit evenveel zou kosten als nieuwbouw, waarop de heer O k ma er bouwvolume beschikbaar is. De V o o r z. was echter van oordeel dat de gemeente zich met deze zaak niet 'moet inlaten, dat is iets voor particulieren. veerde medische team o.l.v. dr van Ree- kum een medische hulppost had inge richt. Hier werd snel en deskundig ge werkt, wat ons niets verwonderde, want het team bleek te bestaan uit leden van de transportcolonne van het Rode Kruis. Na de oefening stelden alle deelnemers zich op voor ’t défilé, dat afgenomen werd door de heer mr Hartung, kabinetschef van de Commissaris der Koningin, burge meester Reitsma van Wonseradeel en tal van andere autoriteiten. Een aardige verrassing was de muzikale opluistering van de tamboers van de Chr. Harmonie uit Sneek, die voor de stoet uit marcheer den. Na het défilé verzamelden de deel nemers zich in Hotel de Zwaan, waar zij door diverse autoriteiten werden toe gesproken. Voor Makkum was het een drukke middag, maar voor de heer J. Wind, de K.H.B.B. van de kring Sneek, een geslaagde oefening. Bewezen werd dat bij een goede organisatie snelle en goede hulp mogelijk is. De uitreiking van de Nobelprijs voor Natuurkunde aan Prof. Frits Zernike door de Zweedse Koning in het con certgebouw te Stockholm. Kosten onderwijs. De heer Brandsma zegt dat in deze gemeente de kosten van het onder wijs worden vergoed naar die van de enige openbare school, welke wij hier In ons vorig nummer hebben wij reeds een verslag van deze raadsverga dering opgenomen. Wij geven thans nog de discussie tijdens de behandeling der begroting 1954, welke zeer vlot verliep. Beloning brandweerpersoneel. In ons vorig nummer hebben wij reeds meegedeeld dat B. en W. naar aanlei ding van een advies van de inspectie voor de brandweer voorstelden de be loningen voor het brandweerpersoneel enigszins te verhogen. Totaal zal dit 650 kosten en de raad verenigde zich zonder stemming met dit voorstel. De heer Brouwer wijst er op dat er in Blauwhuis geen spuit is. Als er brand uitbreekt ligt de zaak al plat voor er een spuit arriveert. Woudsend heeft zelfs 2, en Heeg dat niet ver van Wouds- op wees, dat er gec. eid ligt heeft 1 spuit, maar de gehele hoek delijke en ieder welgezinde dominee nog een vrij krachtig persoon, die nog meni ge kerkdienst zou leiden en vele zieken bezoeken. Het heeft echter niet zo mo gen zijn. Uit de grote belangstelling be toond bij het 25-jarig ambtsjubileum van de overledene op 4 December van het vorig jaar, bleek hoezeer hij niet alleen in de tegenwoordige, maar ook in de vorige gemeenten, evenals op die plaatsen, waar hij het onderwijs gediend had, gezien was. Ds. Steenhuizen was Fries van geboorte, hg werd op 10 Sep tember 1889 te Veenklooster geboren. Van 26 Mei 1908 tot 1 Febr. 1924 heeft hij het Christelijk onderwijs gediend. Eerst twee jaar te Engwierum, toen te Oosterbierum, vervolgens te Groningen en ten slotte hoofd der school te Ame- rongen. In die tijd werden verschillende acten door hem verworven o.a. Frans, Wiskunde, Duits en Engels. Ook de eer ste wereldoorlog viel in die tijd en hij moest als zovelen enige tijd in militaire dienst. Na de diensttijd deed hij in 1924 nog Staatsexamen en studeerde vervol gens nog 3 jaar aan de Rijks Universi- teit te Utrecht. Op 4 Dec. 1927 deed cand. Steenhuizen zijn intrede in de ge meente Made (N.Br.). Deze gemeente werd op 4 Mei 1930 verwisseld voor die van Dinxperlo. Op 12 October 1947 werd ds. Steenhuizen in onze gemeente be vestigd door ds. J. N. de Ruiter, vroeger te Sneek. Naast het predikambt heeft het Christelijk onderwijs steeds de liefde van zijn hart gehad. In de loop der jaren heeft ds. Steenhuizen vele bestuurs functies vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Zo was hg o.a. quaestor van het breed moderamen van de classi cale vergadering van Sneek, praetor van de ring IJlst en voorzitter van het be stuur van de Groen van Prinsterer- kweekschool te Döetinchem. Dit plotseling overlijden betekent voor de gemeente Oosthem c.a. een gevoelig verlies en een zware slag voor mevrouw rteer.hu zenJukema, die alleen achter- cljft. 4 ET AA L- irkade 24, ;dherberg. O. 2 4 6 7. OOSTHEM. Vrijdagmorgen al vroeg ging de droeve mare door ons dorp en omgeving, dat ds. Steenhuizen om twee uur die nacht geheel onverwacht en rus tig was ontsiapen. Degenen, die het nog niet wisten hoorden verwonderd naar het gelui van de doodsklokken van Oost- De Vrijdagavond in Café Rest. Piso gehouden voorlichtingsvergadering van de Staatsmijnen was uitstekend bezocht. De zaal was vrgwel tot de laatste plaats beezt. De bgeenkomst stond onder lei ding van de directeur van het Gew. Ar beidsbureau alhier, dhr. A. de Vries, die constateerde dat er in Sneek werklozen zijn, terwijl uit het zuiden de roep klinkt: „Kom naar Limburg”. De heer B. Bruning, die zelf vele jaren ondergronds opzichter is geweest, gaf een samenvatting van de loon- en ar beidsvoorwaarden, waarbij hij vooral sterk de nadruk legde op de veiligheid in de mijnen en de mogelijkheid voor de jongeren zich in Limburg een behoorlijke levenspositie te verwerven. Deze voor waarden publiceerden we reeds in ons vorig Maandagnummer, zodat wg niet in herhaling zullen treden. Voorts gaf de film „De zwarte stroom’”, vervaardigd van de domaniale mijn ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Staats mijnen, een volledig beeld van het wer ken onder en boven de grod en van de levensomstandigheden van de delvers van het zwarte goud. Aan het slot van de bijeenkomst gaf een vijftiental personen zich op voor te werkstelling. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contrect (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half (aar. Giro 50743 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. De termijn van inzending voor deze prijsvraag in ons blad van 27 November is jl. Zaterdag geëindigd. De prijsvraag is een groot succes geworden, want er kwamen honderden oplossingen binnen. Het controleren van dit enorme aantal vergt heel wat tijd, maar we ho-'en ,de uitslag in ons volgend nummer te kun nen geven. Red. „Sneeker Nieuwsblad”. De Vo o r z. deelde mede dat, nu een voorstel van Sneek ontvangen was, dat B. en W. echter nog niet hebben behan deld, men in de eerstvolgende vergade ring op de kwestie der noodslachtplaat- sen terug zal komen. Opening door wethouder Blok. In tegenwoordigheid van een aantal genodigden opende wethouder J. Blok Donderdagmiddag in de kleine raadzaal de tentoonstelling Boek en Jeugd, die van 1017 December in de hal van het stadhuis gehouden wordt. De heer Blok betuigde z’n spgt dat de burgemeester en de loco-burgemees- ter beide verhinderd waren deze tentoon stelling te openen, waarna hij, als wet houder van Openbare Werken, deze taak op zich genomen had. Spreker wees graag op het belang van deze tentoon stelling. Het is nodig naast het Boek der boeken, ook het goede leesboek voor de jeugd te brengen en daarom heeft het gemeentebestuur met blijdschap do hal van het stadhuis ter beschikking gesteld aan de organisatoren van deze tentoon stelling. Het goede jeugdboek is nodig voor de opbouw van een goed maat schappelijk leven, zien we alleen maar eens naar het probleem van de vrije tijdsbesteding. Het boek versterkt het gezinsleven en geeft de rust die men zo nodig heeft. Daarom hoopt spreker dat vele jeugdleiders, onderwijzers en allen die met jeugd te maken hebben deze tentoonstelling zullen bezoeken, en uit dragen wat ze hier gezien hebben. Met de wens dat deze expositie veel belang stelling zal mogen trekken, opende de heer Blok de tentoonstelling. Men schrijft ons: De Chr. Muziekver eniging „Harmonie” en de Chr. Ge mengde Zangvereniging „Excelsior” zul len op Donderdag 17 December a.s„ des avonds 8 uur in het Gebouw voor Chij. Belangen te Sneek, het muziek- en zangminnend publiek weer een Kerst- wijdingsuivoering aanbieden. Deze zo langzamerhand traditioneel wordende uitvoeringen hebben reeds in vele harten een plaats veroverd, getuige de grote be langstelling bij vorige uitvoeringen. Het programma, passend in de gewijde sfeer van de Kerstweek, ziet er ook voor deze gelegenheid weer goed verzorgd uit. Tot de uit te voeren werken behoren o.a. een in cantate-vorm geschreven koraal- bewerking van de heer J. Nauta, direc teur van „Excelsior”, en werken van Gounod en Bortniansky. Het muzikale publiek steune ook nu weer het streven van beide verenigingen door in grote ge tale deze avond te bezoeken. De toe gangsprijs is weer uiterst laag gesteld, terwijl het programma in het begrijpe lijke genre is gehouden. Men leze de ad vertentie betreffende deze kerstwijdings- uitvoering in dit nummer. dat ook het „goede” boek in de boek handel gevraagd wordt, zodat dit ver kocht kan worden. Moge zeer vele men sen in de komende dagen de weg naar ons stadhuis vinden, dat immers het huis van ons allen is, het huis van de burgerij. De heer v. d. Pijpekamp wil graag de heer Blok en de gemeente secretaris, de heer Koster, als vertegen woordigers van het gemeentebestuur, danken voor alle medewerking. Daarna werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt, waarbij men al dadelijk veel belangstelling toonde voor het geëxposeerde. En terecht: hier is een uitgebreide collectie, met zorg uit gekozen, jeugdboeken bijeengebracht verdeeld over verschillende rubrieken, die aangegeven worden met grote mooie knipprenten. We vinden de gezellige boekjes voor de kleuter, van de acht tot twaalfjarigen, die het nog dicht bg huis zoeken, maar voor de oudere jongen zijn er technische werken en boeken over verre landen, en het oudere meisje vindt er ook iets van haar gading. Er zgn „Hobby” boeken, natuurleven boeken, prachtige Sagen, Legenden en Geschie denisboeken, een afdeling „It Fryske berneboek”, dat overigens in de Leeszaal in groter getale is tentoongesteld, omdat de hal van ons stadhuis nu eenmaal niet van elastiek is! En daar liggen al zo’n massa boeken, ruim achthonderd! Een waar paradijs voor hen die liefde heb ben voor het jeugdboek, dikwijls zo mooi uitgegeven met fleurige band en goede illustraties. Ze komen kijken, wij hebben ze gezien na de opening die nu alweer een paar dagen geleden is, de ouders, onderwijzers en jeugdleiders. Ze nemen de boeken in de hand die ze vroeger zelf zo mooi vonden, en die de jeugd nu nog leest, en daarnaast maken ze kennis met het moderne jeugdboek, dat ook veel aantrekkelijks heeft. En dan komen de kinderen! In groe pen, met of zonder onderwijzer, en ook wel alleen. Haastig komen ze binnen, rennen naar een bepaald boek, slaan het open en beginnen verzonken te lezen. Anderen lopen van het een naar het an der, kijken hier en daar of ze niet ge noeg kunnen krijgen van deze weelde, weer anderen zijn ernstig bezig met pa pier en potlood. Ze schrgven titels en schrijvers op om er straks in de leeszaal naar te kunnen vragen en enkelen ma ken een verlanglijst voor een naderende verjaardag. Voor de deftige deur van ons stadhuis staan klompjes, de kinderen hebben de weg er naar toe wel gevonden, moge nog meer ouderen hen volgm! Zij hebben nog tot en met Donder dag 17 December gelegenheid en zijn welkom, ’s middags van 36 uur en van 7.309.30 's avonds. Schoolklassen kun nen in de leeszaal een uur bespreken, waarop men dan een rondleiding krijgt en cataioguswerk gedemonstreerd zal worden. gevolge de wettelijke bepalingen ter be schikking stond. Teneinde te voorkomen, dat de termijn, binnen welke vaststelling moet geschieden, verstrijkt en de voor geschreven procedure opnieuw zou moe ten worden gevolgd, stellen wij U voor de beslissing voor de duur van ten hoogste drie maanden te verdagen. Aldus z. h s. besloten. Aankoop percelen in verband met de sanering. B. en W. adviseren: De gelegenheid doet zich voor een aantal percelen, waarbij verschillende eenkamerwonin- gen aan te kopen, waarvan het, in ver band met de te zijner tijd, noodzakelijke sanering van oude stadsgedeelten, ge wenst is dat de gemeente de eigendom verkrijgt. Deze percelen, welke gelegen zijn aan de Boschstraat, le Boschdwars- straat, Gedempte Neltjeshaven en le Oosterkade verkeren vrgwel alle in een zeer slechte staat. Voor zover zulks nog niet is geschied, komen zij voor onbe- woonbaarverklaring in aanmerking. De reeds ontruimde woningen zullen na aankoop zo spoedig mogelijk worden af gebroken. Voor de gezinnen van de nog bewoonde percelen zal worden getracht andere woonruimte te vinden, waarna ook deze woningen, zo enigszins moge lijk, zullen worden opgeruimd. Zolang de tegenwoordige huurders deze woningen nog moeten gebruiken ware de verhu ring onder de bestaande voorwaarden voort te zetten. De totale koopsom van bovenvermelde percelen bedraagt ƒ3535. B. en W. stellen dus voor deze perce len aan te kopen, waartoe z. h. s. wordt besloten. Hierna sluiting. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Vrijdag 11 December 1953, s avonds 19.30 uur. Voorzitter de heer P. van der Veen, loco-burge- meester, secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 16 leden. van Blauwhuis heeft niets. De V o o r z. in voorkomende gevallen kan men daar ook op Bolsward een beroep doen, dat is onderling zo tussen de gemeenten ge regeld. De heer Brouwer betoogt dat hulp altijd te lang uitblijft en de grote spuiten kunnen ook op tal van plaatsen niet komen. We hebben daar behoefte aan een kleine spuit, die vlug ter plaat se is, dan kan veel onheil worden voor komen. Een of twee man kunnen zo’n spuit bedienen. De V o o r z. zegt dat B. en W. deze zaak nog eens met inspectie en brandmeesters zullen bespreken. Kosten burgerlijke verdediging. De heer W a 11 j e vraagt hoe deze zaak eigenlijk in de kleinere dorpen ge regeld is. De V o o r z. antwoordt dat al les in overleg met de provinciale raad en het rijk moet geregeld worden en daar achtte men totaal 5 blokploegen voor de voornaamste dorpen voldoende. Spr. bréngt het college met inbegrip van i van negen uur tot half tien met hun Jl ----X - J —Jl 4*4*4/44»><V Politiereglement waterschappen De heer O k m a dringt er op aan dat ook de gemeente zich wat het schonen der sloten betreft, zal houden aan de bepalingen welke het politiereglement der waterschappen daarvoor kent. De gemeente doet dit werk vaak niet bin nen de gestelde termijn en dat is een verkeerd voorbeeld voor de particuliere en dat de gemeente haar best zal doen zich aam de bepalingen te houden. Begraafplaats Ypecolsga. De heer O k m a vraagt of deze zaak spoedig ter hand zal worden genomen, welke vraag de V o o r z. bevestigend beantwoordt. Zaterdag kwam de B.B. in kring Sneek in actie. Omstreeks één uur werd er reeds „hard gewerkt” door de oprui- mingsploeg I Sneek, samengesteld uit het personeel van de Gemeente-Reini- ging. Zij deden zich te goed aan een heerlijke maaltijd, bestaande uit stamp pot met enorme gehaktballen, om, als er alarm werd geslagen, tegen een stootje te kunnen. Ook de mobilofoon- wagen van de rijkspolitie arriveerde om de verbinding met de getroffen plaats te onderhouden. Om 1.45 uur kwam uit Makkum het bericht dat er een bom was gevallen en werd assistentie verzocht van de opruimingsploegen uit Sneek en Bolsward en het medische team uit Sneek. In Makkum waren onderhand de blokploegen in actie gekomen. Enkele gewonden, door de heer Schriever uit Bolsward treffend nagemaakt, werden en onder deskundig uitgebroken brand door de blokbrand- Slechter zag het er uit met de brand, welke uitgebroken was op een stuk land naast de oude brandweerkazerne. Hiervoor werd ver sterking gevraagd van de brandweer uit Witmarsum, Ijlst, Bolsward en Wor- kum, die spoedig arriveerden en snel in aanjaagverband water gaven. Ook de keurig uitgeruste wagen van de oprui- mingsploeg Sneek I en Bolsward raasde weldra binnen en nadat de commandan ten, de heren van Berkum en v. d. Zee zich van de toestand op de hoogte had den gesteld, werden de gewonden in vlot tempo gered en overgebracht naar de Ichr. school, waar het inmiddels gearri- Zoals bekend stelden B. en W, voor het subsidie aan de kleuterscholen van 17.50 op 20 per leerling te brengen. De heer Brouwer vindt dit voorstel aan de karige kant, nu dit onderwijs zo veel kost. Spr. stelt voor er 25 van te maken. De heer O. Nauta is het ge heel met de heer Brouwer eens en steunt dus diens voorstel. De heer Brand sma zegt dat men feitelijk wacht op de rrjksregeling voor de kleuterscholen. Het kan zijn dat het subsidie nog maar een enkel jaar nodig is, hoogstens lijkt het spr. toe, twee jaar; daarom is spr. ook voor 25. De V o o r z. meent dat men bij dergelijke voorstellen eigenlijk ook zelf de middelen dient aan te wijzen, waaruit de meerdere uitgaaf kan worden gedekt. Maar overigens moet men er ook wel aan denken dat het kleuter onderwijs onverplicht is en dat alleen ouders en kinderen der grotere dorpen er van profiteren, terwijl de gehele ge meente aan het subsidie moet meebeta len. Spr. meent dat in de dorpen, die er van profiteren, dan ook enige offers moeten worden gebracht en zou met een subsidie van 20 willen volstaan. De heer Brouwer zegt dat aan het kleu teronderwijs ook eisen worden gesteld. De V o or z. weet dit wel, gaandeweg is het subsidiebedrag dan ook verhoogd. Feitelijk wachten we allen op de rijks- regeling. Spr. is overigens het vrijwillig karakter van dit onderwijs wel sympa thiek. Dit bezighouden der kinderen ont last de moeders thuis wat en daarvoor moet men ook wat over hebben. B. en W. menen met hun voorstel 20 te geven voldoende belangstelling voor deze zaak te hebben getoond. De heer Brouwer heeft er weinig vertrouwen in dat de rijksregeling .reeds in 1954 zal afkomen. De heer Schengenga is voor ƒ25 en gelooft dat de kleuterscho len zelfs daarmede nog niet uit de brand zgn. De V o o r z. dat moet ook niet de bedoeling zijn van het subsidie, dat meer als een sympathie-betuiging moet wor den gezien. Wethouder Gerbrandg zegt dat de naam voor dit bezighouden der kinderen wel „kleuteronderwijs” is, maar dat het toch eigenlijk om bewaar scholen gaat, waar de kinderen veilig zijn ondergebracht, ook tegen gevaren van het verkeer enz. De werkelijke kos ten van deze scholen op 35 per leerling stellend, en met een subsidie van 20 van de zijde der gemeente zal dus hoog stens 15 per leerling van de zijde der ouders moeten komen, dat is nog geen 30 cent per week en dat is toch te doen als moeder daardoor van de zorgen af is. Bovendien moet men bedenken dat alle dorpen niet kunnen profiteren van deze regeling en dat toch allen er aan moeten meebetalen. Gezien dit alles vindt spr. dat met ƒ20 het belang der gemeente’ bij deze zaak toch zeker wel gewaardeerd is. Dhr. Osing - wil het woord „bewaarschool” toch niet meer aan. Spr. gelooft dat in dit onderwijs toch ook wel opvoedkundige waarde zit. De kleuterscholen vragen zelf 35, spr. zou minstens 25 willen geven. De heer W a 11 j e zegt nog dat ook normen aan dit onderwgs gesteld worden, de offers welke de ouders moeten brengen zgn al hoog genoeg, zodat spr. ook voor 25 is. Het voorstel van de heer B r o u w e r om 25 te geven wordt als- nu met 12 tegen 3 stemmen die van de h.h. Gerbrandg, Miedema en Jouw- sma aangenomen. Subsidie Frysk Orkest. Er wordt geen discussie meer gevoerd over het voorstel van B. en W. om 12 cent per inwoner voor dit doei te geven, er wordt direct gestemd en het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 5 st.. Tegen de leden: Okma, Osinga, O. Nauta, R Nauta en Gerbrandij. Presentiegelden leden van de raad en stembureaux. In een der secties was gepleit voor een hoger presentiegeld. De heer Wal- t j e betoogt, dat er gemeenten zijn, welke een belangrijk hoger presentiegeld hebben. Ieder dient in staat gestod lid van de raad te worden, het moge dan zoals B. en W. zeggen een ere-positi' zijix, maar hes mag de betrokkene geen geld kosten. Laat men eens overwegen of het presentiegeld niet wat hoger moet. De V o o r z. wijst er op dat de vergaderingen hoogstens een halve dag vergen en dan is 8 een behoorlijke ver goeding. De heer Okma zegt dat men als raadslid toch ook eens hier en daar moet gaan kijken en men moet ook de stukken bestuderen. De V o o r z. Maar daardoor blijft men ook fris van geest, dat is ook wat waard. Er wordt over dit punt niet gestemd. hebben. Dat is onbevredigend. In tal van andere gemeenten is de vergoeding per leerling belangrijk hoger. Het be vredigt niet dat plattelandsgemeenten toe moeten met een lager bedrag dan de grotere centra. Spr. hoopt dat B. en W. ten deze diligent zullen blgven. De V o o r z. „Er wordt hier volkomen aan de wet voldaan. Als een bepaalde bijzon dere school niet toe kan met het vast gestelde bedrag per leerling, kan zg in beroep gaan bij de minister. B. en W. moeten dan adviseren en doen dit in dergelijke gevallen steeds in gunstige zin. De begroting wordt alsnu z. h .st. in haar geheel vastgesteld. Laatste vergadering van het jaar. De heer Brandsma, als raadslid met het grootst aantal dienstjaren het woord voerend in deze waarschijnlijk laatste vergadering van 1953, meent te mogen constateren, dat al begon dit jaar onder grote spanning in het wereld gebeuren, die spanning thans iets is af genomen, de sfeer van de koude oorlog is misschien iets minder benauwend ge worden. Ons dierbare vaderland werd door een nationale ramp getroffen, doch gelukkig zijn nu de dijken weer dicht. De financiële moeilijkheden door de ramp ontstaan konden door een gunstige conjunctuur worden opgevangen en het rijk heeft het zelfs aangedurfd de belas tingen wat te verlagen. Helaas is de fi nanciële verhouding tussen rijk en ge meente nog steeds niet definitief gere geld en er doen zich reeds moeilijkheden bij de gemeenten voor in de handhaving van het verzorgingspeil. Maar onze be groting is nog sluitend, dit is bereikt in vriendschappelijk overleg tussen B. en W. en raad, wat een voorrecht is, en I dank zij het goede beleid van B. en W„ i hem, Abbega en Folsgare, die alle drie de secretaris namens de raad dank voor zware en weemoedige klank deze tijding dit alles. Mogen zij er ook in 1954 in uit galmden. Met diepe ontroering werd slagen dit beleid te continueren evenals van dit haast niet te geloven bericht de prettige verhouding tot de raad en kermis genomen. Men zag in deze vrien- moge een definitieve en gunstige rege ling der financiële verhouding tussen rijk en gemeenten worden bereikt. Bij deze wensen voegt spr. namen.s alle I raadsleden de beste wensen voor burge- I meester, wethouders en secretaris per- vcmcciu vuurucciu vuur uc ptu'Liuuiiere ingelanden. De Voorz. zegt dat de soonl0k* MoSe het de burgemeester ge- heer Okma in deze volkomen gelijk heeft Feven Z1J“ ?et volgend jaar zgn taak I in gezondheid te vervullen. De Voorz. zegt dat B. en W. dankbaar zijn voor deze goede wensen, wederkerig dankt spr. namens het college alle raadsleden voor de prettige verstandhouding’, moge deze ook in het komende jaar bestendigd blijven en ons allen de energie geschon ken worden onze taak met ijver te vervullen. Spr. wenst de raadsleden en hun gezinnen persoonlijk het allerbeste voor het a.s. jaar en wenst de heer Brandsma nog geluk met de geboorte van een stamhouder. uit ingestorte huizen gered toezicht van de dokter verbonden. De werd spoedig weer geblust. De Voorzitter deelt mede dat burgemeester Rasterhoff uitstedig is en mr de Jong bericht van verhindering heeft ingezonden. Saneringsplan Steenklipstraten. Aan de orde is vervolgens punt één der agenda, nl. een voorstel van B. en W. tot verdaging van de beslissing over de vaststelling van een verordening, rege lende de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden, begrepen in het saneringsplan voor de Steenklipstraten. B. en W. adviseren daaromtrent: Het ontwerp-raadsbesluit tot vaststel ling van een verordening, regelende de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden begrepen in het sanerings plan voor de Steenklipstraten heeft over eenkomstig het voorschrift vervat in artikel 37, 2e lid der woningwet gedu rende vier weken van 15 Augustus jl. af, voor een ieder ter inzage gelegen op de gemeente-secretarie. Ingevolge dit artikel behoort de vaststelling door uw raad daarna binnen drie maanden te ge schieden. De wet schept evenwel de mo gelijkheid de beslissing één keer voor ten hoogste drie maanden te verdagen. Hoe- welons voorstel tot vaststelling van het saneringsplan voor de Steenklipstraten thans spöe.lig is te verwachten, vor derde het onderzoek van enkele tegen bepaalde onderdelen van het plan inge brachte bezwaren meer tijd dan ons in-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1