Minister Zijistra optimistisch over Benelux Beweging van Europese Federalisten Uitslag Foto=prijsvraag L Ver. van Huis- en Grondeigenaren Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST rooorl Keimpe Piers Nijdam hoopt 2e Kerstdag 103 jaar te worden D in HïWiiiMMiMii ro II lllölllllllllllllllllllllllllllll ratie OUD SNEEK lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllilllM Vrijdag 18 December 1953 108e Jaargang No. 100 E.H.B.O. Sneek Nader onderzoek inzake kwestie zieke soldaat Dronken soldaat in telefoon draad gewikkeld r i Arts werd invalide Kerknieuws Aid. Sneek en Omstreken opgericht I, -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSB1 AD Melkbezorging tijdens de Kerstdagen Vogelpest te Heeg Redactie-adres KLE1NZAND 7 - Telef 2872 Bijtijds gered V rijgezellen-verzekering voor Meisjes Drie straaljagers in België verongelukt Blauwgrasreservaat Handgranaten geworpen naar wielrijdsters lN’S Paardentransport Straaljager neergestort py SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL K1EZEBRINK de f Zo schreef de heer H. B.: De juiste oplossing was: En de heer S. T.: het en C. Doel van de B.E.F. k I der eek Éénwording economische noodzaak. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. REDACTIE „SNEEKER NIEUWSBLAD” Het bedrijfschap voor zuivel heeft in het belang van een goede melkvoorzie- ning bepaald, dat tenminste op een van de beide Kerstdage de melkbezorging op de gebruikelijke wüze moet geschie den. Een weekje gezellig op pad In onze oude Waterpoortstad Dank zij het „Sneeker Nieuwsblad”. Dit lumineus idee Stelt vast Uw lezers tevree, Van Uw veelgelezen blad 75 pop, dat is nog eens wat. Met de foto’s in de hand Afgedrukt in Uw courant Zijn wij door de stad gegaan En zo in straat en straat gestaan Vergelijken, wikken, wegen Wij waren er soms mee verlegen. Hier is dan het resultaat, Wij zeggen: Zó heet deze straat. HEEG. Dinsdag werd bij de kippen van de heer IJ. Zijistra vogelpest gecon stateerd. Alle 15 kippen werden afge maakt; de hokken werden ontsmet. GOENGA. In de Ned. Herv. Gemeente alhier is tot ouderling gekozen de heer J. Koldijk, tot diaken de heer T. Oudega, terwijl als kerkvoogd herkozen werd de heer G. Boschma en als notabelen de heren W. Walinga, S. Meester en J. Le vering. De winnaars krijgen de waardebonnen nog deze week per post toegezonden. Advertentieprij» 15 et per m.m. Bij contract (handaliadv.) lager. Abonnementsprij» I 3. - per half jaar. France per post f 3.75 per helf jaar. Giro 50748 ten name van Firma K. J. Drijfhout Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) us in de )t 2.95 1NDEL e n VILD, !I1Z. Tel. 2135. IJLST, Mevr. O. Labordusde Vlugt, wonende op Uilenburg geraakte Maan dagmiddag even over twaalven voor haar woning bij de wal neer en ging kopjeonder in het diepe vaarwater: het Wijddraai. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt aan de overzijde op Zeven- peisen door de heer S. O. de Vries, die gekleed te water sprong en zwemmende de drenkelinge weer naar de wal terug wist te brengen. Intussen waren ook de buren opmerkzaam geworden en konden haar op het droge trekken, zodat dank zij het kordate optreden van de heer de Vries het ongeluk afliep met slechts en nat pak voor drenkelinge en redder. Uit het grote aantal oplossingen op de Foto-prijsvraag in ons nummer van 27 November blijkt, dat deze puzzle zeer in de smaak is gevallen. Die indruk werd trouwens nog ver sterkt door enkele korte gedichtjes, welke bij de oplossing waren inge sloten. Het gerechtshof in Den Haag heeft aan een arts schadevergoeding toege kend van f 20.500 en enige kleinere jaar lijkse vergoedingen wegens de voor hem ontstane invaliditeit na een auto-onge- luk, waaraan de bestuurder van een militair voertuig schuldig werd bevon den. De Staat der Nederlanden zal be halve deze vergoedingen/ waarbij vijftig procent rente komt van Juli 1950 af en bovendien de helft van reeds gederfde en nog te derven inkomsten van de arts, alsmede de helft van verdere schade, jaarlijks dienen te vergoeden. In de tijd van één etmaal zjjn in Bel gië drie straaljagers verongelukt. Twee er van kwamen bij Charleroi in de lucht met elkander in botsing. De ene piloot redde zich het leven met de parachute, de andere werd gedood. Ook bij Coxyde stortte een straaljager neer, waarbij de bestuurder het leven verloor. Naar de Leeuwarder Courant meldt tracht het rijk bij Akmarijp een com plex blauwgraslanden in handen te krij gen. Deze zijn al zeer zeldzaam gewor den, zodat een reservaat nodig wordt. Tot nog toe heeft men echter slechts 15 hectare in handen gekregen; de bedoe ling is hoogstens 90 hectare te reser veren. meeste vergissingen waren gemaakt met de Napjusstraat en Wassenbergh- straat (deze straten had men ver wisseld) en de Jan van Nassaustraat (gedeelte in Tuindorp). Heel wat deelnemers namen hiervoor de Hen rietta Catharinastraat. Ook de oude foto van de Kloosterstraat heeft vele lezers in moeilijkheden gebracht. Dat blijkt uit de namen: Eenheid, Emma- straat en lepenlaan, welke zij voor deze straat invulden. De 22-jarige vaandrig A. A. S. uit Gaanderen, thans met groot verlof, van beroep onderwijzer, is door het Hoog mi litair gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden, met onmiddellijke gevangenneming. Hij had, toen hij met zijn peloton op 17 Juli van dit jaar oefeningen hield te Amersfoort, een handgranaat te dicht bij het rijwiel pad geworpen, om enige passerende wielrijdsters aan het schrikken te bren gen. Zij liepen kleine wondjes en gaat jes aan armen, gezicht en kleding op. De krijgsraad te velde veroordeelde hem op 23 September tot 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar en een geldboete van f 50 subsidiair 25 dagen hechtenis. De audi- teur-militair was tegen dit vonnis in ho ger beroep gegaan. De advocaat-fiscaal had 3 maanden gevangenisstraf en ver laging tot de rang van soldaat laagste klasse gerequireerd. Salverdastraat Napjusstraat Jan van Nassaustraat Boschstraat Gysbert Japiksstraat Joh. W. Frisostraat Grootzand Wassenberghstraat Marktstraat Kloosterstraat Oosterdtfk Wijde Burgstraat. Spr. schetst dan de economische toe stand in Europa omstreeks 1930, toen alle staten hier naar autarkie streefden, zelfvoorziening, en wij met onze land bouwproducten bleven zitten, zodat ten slotte onze boter voor 31 cent per kg. naar Engeland ging. Nu spreekt men niet van autarkie, maar van liberalisa tie, maar de landen laten alleen de in voer van producten toe, welke de eigen productie geen schade doen. Sommige landen laten zelfs onze zuivelproducten in ’t geheel niet toe en dr Linthorst Homan zegt terecht dat de Europese staten grote bedragen betalen om elkaar te bestrijden. Stel daartegenover Ame rika met 48 staten, zonder tolgrenzen met een vrije markt voor 160 millioen inwoners, de staat Wisconsin is er de grote zuivelproducent, maar heeft geen moeite zijn producten regelmatig op die éne grote markt af te zetten. Als ook in Europa de grenzen vervielen zou den daaruit ook voor Nederland en Friesland, die moeten exporteren of ver kwijnen, enorme voordelen voortvloeien. Als Europa één markt is, dan kunnen de producten daar vervaardigd worden waar het ’t meest doelmatig is en be hoeft de productie elders niet op kunst matige wijze gestimuleerd te worden. De centrale raad van beroep heeft een nader onderzoek gelast in de zaak van de Hilversumse soldaat die in het leger ernstig ziek zou zijn geworden, doch een afwijzende beschikking van de minister kreeg, toen hij om invaliditeitspensioen had gevraagd. De jongeman was in dienst ernstig ziek geworden, doch aan zijn klachten was nauwelijks aandacht besteed. Toen tenslotte bleek, dat de man lijdende was aan tuberculose, moest hij in een ziekenhuis worden opgenomen. De raad van beroep heeft thans bepaald, dat een nader en uitgebreid onderzoek in deze zaak zal moeten worden inge steld, teneinde uit te maken of de sol daat in of buiten de dienst ziek is ge worden. Aardig was ook de bijdrage van Mevr. Wed. J. Zij schreef: 1ETAAL- irkade 24, dherberg. 2 4 6 7. De K.L.M. Liftmaster „Generaal J. Snijders”, die heden. Donderdagmid dag, van Schiphol vertrekt en via Lon den en Shannon naar de Verenigde Sta ten zal vliegen, zal de tocht over de At lantische Oceaan afleggen met zestien veulens, twee race-paarden en 2% ton vracht aan boord. Ónder deze achttien paarden bevindt zich bovendien ook nog het 150e paard dat de K.L.M.-vliegtui- gen over de Atlantische Oceaan brach ten. Opdat deze volbloeden een comfor tabele reis zouden hebben, moest een groot aantal voorbereidingen worden getroffen. O.a. werden speciale stallen geconstrueerd voor de veulens. Gezag voerder Ramsey zal de Liftmaster naar New York vliegen, waar pers, radio en televisie het toestel zullen ontvangen. De oude foto’s riepen hoe kan het ook anders herinneringen op bij de oudere lezers. Zo deelde de heer A. Mulder 2e Oosterkade, mee, dat de scheepjes op de foto van het Grootzand, eigendom waren van Wed. Bakker en de heer Zwart. Met een gevoel van trots zagen we dat de advertentiekolommen van dit nummer van ons blad de mededeling be vat dat de heer Keimpe Piers Nijdam 2e Kerstdag zijn 103de verjaardag hoopt te mogen vieren. Dat is niet maar zo’n advertentie, maar eigenlijk c.n bijna uniek nieuwsbericht. Men denke er maar eens aan dat de heer Nijdam op tweede Kerstdag 1850 op een gegeven moment de jongste van de ruim drie millioen bewoners was, welke ons vader land toen telde, en dat hij thans een der oudste van de ruim tien millioen Ne derlanders is, welke ons land thans be wonen. Voor het propageren van de eenwor ding van Europa is in 1947 de Beweging van Europese federalisten (B.E.F.) op gericht. Onder federalisme versta men dat de staten datgene wat ze zelf kun nen doen zullen blijven doen, maar voor de rest zullen samenwerken. Op zich zelf is het bestaan dezer beweging al een propaganda voor de éénwording van Europa, omdat als men als lid toetreedt, men zich uiteraard meer met deze din gen gaat bemoeien. En als in 1955, zoals verwacht wordt verkiezingen voor de Volkenkamer van Europa zu.xen plaats hebben, is het zaak dat de volken tijdig voorgelicht worden over de betekenis daarvan. Ook daarbij kan de B.E.F. een rol spelen. Haar ledental dient snel en aanzienlijk te worden uitgebreid om in vloed op de publieke opinie zowel als op de regeringen der verschillende landen te kunnen uitoefenen. Spr. ontkent niet dat er> voor bepaalde belangen, moeilijk heden uit de eenwording zullen voort vloeien, daarom zal er een ruime over gangstijd moeten zijn om te voorkomen dat er veel slachtoffers komen. De B.E.F. heeft haar centrum in Straats burg, waar ze in nauw contact staat met de officiële Raad van Europa, welke zij ook tracht te beïnvloeden om er het Men zal dan over kunnen gaan tot het voorbereiden van de sluiting van de Economische Unie. Daarvoor zal nog veel voor-arbeid nodig zijn, met name ten aanzien van de Monetaire Unie. De minister van Economische Zaken, prof, dr J. Zijistra, liet Woensdag in een persconferentie een vrij optimistisch betoog horen over Benelux, meer in het bijzonder over de resultaten van de op 9 December te Luxemburg gehouden conferentie der ministers van de Bene- luxlanden. Minister Zijistra kwam tot de volgen de conclusies: 1. Het verschil in loonpeil is in de practjjk een minder belangrijke barrière voor de economische integratie, dan men wel eens geneigd is in theorie te aan vaarden. In Denemarken zijn de kansen voor meisjes om te huwen kleiner dan in an dere Europese landen. Vandaar dat in Kopenhagen een firma op het idee is ge komen het sluiten van een vrijgezellen verzekering voor meisjes mogelijk te maken. De Deense ongetrouwde vrouw betaalt hiervoor jaarlijks een premie en als ze binnen een bepaald aantal jaren niet gehuwd is, krijgt ze een bedrag ineens uitgekeerd of, naar keuze, een jaarlijkse uitkering. De premies hangen af van de leeftijd waarop de ongetrouwde vrouw begint te betalen en de leeftijd, waarop ze bedrag uitgekeerd wil hebben. iedere verhuurder aan zijn huurcontrac ten na te kijken. Ook vestigde spr. er de aandacht op dat de huurprijs van opslag- terreinen enz. per 1 Januari vrjj is, aan het bepalen van die prijs komt dus geen kantonrechter meer te pas. Dit is de eerste stap naar vrije prijsvorming in welke richting ’t huurbeleid van deze re gering meer en meer schijnt te gaan. Na dat spr. nog even had stilgestaan bij ’t ge meubileerd en/of gestoffeerd verhuren en de verhuurders gelukkig had gepre zen dat er geen huurbelasting was ge komen, concludeerde hij dat de bon4 thans een deel van zijn wensen had inge willigd gekregen hetgeen een reden te meer is dat deze zijn werk met nog meer kracht zal voortzetten, opdat op de duur een huurpeil wordt bereikt, waarbij niet alleen een behoorlijk onderhoud is ver zekerd, maar ook een behoorlijke rente Spreker beantwoordde daarna een groot aantal vragen. De voorzitter bracht mr van Vloten dank voor zijn voorlichting. Onderling werden nog tal van kwesties in verband met de verhuur van wonin gen staande besproken, waarna de voorj zitter de vergadering sloot. Of men nu zegt, zoals H. M. Koningin Juliana nog kort geleden: „dat we binnen 25 jaar in Europa èf zullen wonen in hetzelfde huis, èf gemeenschappe lijk in een ruïne zullen ondergaan”, of, zoals de voorzitter van de vergadering welke Woensdag hier ter stede werd gehouden ter oprichting van een afde ling /an de B.E.F. zei: „dat de Europese éénwording een kwestie van leven of dood is”, beide uitlatingen wijzen er wel op met welk een enorm belangrijke zaak we hier te doen hebben. Een zaak, welke nog lang niet genoeg de aan dacht en de steun van het Nederlandse volk hee De Beweging van Europese Federalisten is echter bezig de volken de ogen te openen voor de betekenis en noodzaak der Europese eenheid, en men mag het daarom toejuichen dat thans ook hier in Sneek een afdeling van de B.E.F. is opgericht. van deze staat zou moeten rekening houden. Dan is er India met 357, China met 475 millioen inwoners waar iets aan het opkomen is en die op de duur grote machten zullen worden. Denk u dan daarnaast dit door twee wereldoorlogen gehavende Europa, verbrokkeld in vele kleine staten waardoor het haast nietig lijkt bij de Ver. Staten en Rusland. Wil Europa nog meespelen in het wereldcon- cert dan zal het daarom één moeten worden, zo mogelijk Engeland inbegre pen. Het Hoog militair gerechtshof veroor deelde de 28-jarige le luitenant M. C. v. d. A., uit Helmond, tot een gevan genisstraf van 9 maanden met aftrek van voorarrest van 19 October 1953 af. De krijgsraad te velde had bewezen ge acht, dat v. d. A. aan twee soldaten in Korea opdracht had gegeven een dron ken militair in telefoondraad te wikke len, daarna in een kuil te plaatsen en die kuil gedeeltelijk te i?ten dichtgooien. Deswege veroordeelde de krijgsraad te velde hem tot 9 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en tot ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting, v. d. A. had tegen dit von nis van de krijgsraad beroep aange tekend. Maandag hield de ver. van Huis- en grondeigenaren onder voorzitterschap van de heer E. Schaap een goed be zochte ledenvergadering in hotel „De Gouden Leeuw”. Na een kort openings woord van de voorzitter, waarin deze o.a. meedeelde dat de juridische advi seur van het districtsbestuur, mr. van Vloten uit Groningen in deze vergadering de huurwetten zal bespreken, las^-de secretaris de heer J. A, Visser de notu len, welke onveranderd werden goedge keurd. Deze vereniging hield op 14 Decem ber haar eerste vergadering in hotel Ha nenburg met het doel om een bestuur te kiezen ter vervanging van de destijds ingestelde voorlopige commissie. Het be zoek bleef beneden de verwachting en slechts een 29-tal leden waren ter ver gadering verschenen. De aanwezigen bleken echter uit het goede E.H.B.O.- nout te zqn gesneden gezien de belang stellende vragen, welke werden gesteld aan het inmiddels gekozen bestuur, dat bestaat uit de heren R. F. Riphagen (voorzitter), J. Hammer en J. H. Be- rendsen, mevr. A. Visserv. d. Horst en mej. H. T. Bakker. Enkele interne aan gelegenheden werden behandeld, terw/jl er verder nog behoefte bleek te bestaan aan een tweede aanvangscursus. Het be stuur zal zich hieromtrent met de do cent, dr. van Reekum, in verbinding stellen en t.z.t. zal een oproep in dit blad verschenen. Ook kan men zich nu reeds melden bij het bestuur. Verder wordt in overweging genomen om regelmatig oefenavonden te houden voor gediplo meerde E.H.B.O.ers. tempo van de ontwikkeling te versnel len. In Brugge heeft de B.E.F. het Euro pees college, waar een veertigtal afge studeerden van 16 verschillende natio naliteiten onder leiding van professor Brugmans kwesties de eenwording van Europa betreffend bestudeert. In het bestuur hebben personen van verschil lende gezindte en politieke richting zit ting, de B.E.F. wordt hier te lande gesteund door de vijf grote politieke par tijen. Men moet de invloed van de B.E.F. in zaken als de Kolen en Staalgemeen schap en de Europese Defensie Gemeen schap niet onderschatten, al zijn we er nog niet. Maar zo’n Kolen- en Staal gemeenschap betekent toch al iets, er is voor deze producten nu een gemeen schappelijke markt van Dokkum tot Brindisi en daar onderzoekingen hebben uitgewezen dat de Belgische kolenmijnen het duurst geëxploiteerd worden ge volg van bescherming, waardoor men niet tijdig moderniseerde zijn door overleg in de Kolen- en Staalgemeen schap thans reeds enkele Belgische mij nen gesloten. Natuurlijk wordt daarvoor schadeloosstelling betaald. Maar op de duur moet dit leiden tot lagere kost prijzen en in deze richting zal het ook met andere producten moeten gaan, ze zullen daar moeten worden vervaardigd waar dit op de goedkoopste wijze kan. Spr. wijst er ook nog op dat reeds een grondwet voor een gefedereerd Europa is ontworpen. Want er zal een politieke eenheid moeten komen, economische en militaire samenwerking maken dat no dig. Herinnerend aan de uitspraak van Koningin Juliana dat we in Europa bin nen 25 jaar in hetzelfde huis zullen wo nen, of gemeenschappelijk zullen onder gaan in de ruïne van dit werelddeel, con cludeert spr dat er veel doorzettings vermogen nodig zal zijn om het doel te bereiken, daarom ook wil spr. de bewo ners van Sneek en omstreken met na druk opwekken mede de schouders on der dit werk te zetten dat gericht is op welvaart en vrede, op het geluk van onze kinderen en kindskinderen. Er werden uit de vergadering een aan tal vragen gesteld welke door de spre ker en de heer Sikkes werden beant woord, waarbij nog gelegenheid was ook de ideële kant van de éénwording tenslotte de belangrijkste zijde te be lichten. Daarna werd besloten een afde ling van de B.E.F. voor Sneek en Om streken op te richten. Ze begint haar be staan met een dertigtal leden. Begin volgend jaar zal een ledenvergadering worden gehouden, waarin een definitief bestuur zal worden gekozen. Mr. van Vloten hield vervolgens een inleiding over de nieuwe huurwet, zoals die op 1 Januari a.s. zal gelden. Het ge hele land wordt ingedeeld in vijf klas sen, naar de classificatie van de nood wet ouderdomsvoorziening en iedere klasse heeft een ander percentage van huurverhoging. Sneek valt in de 4e klasse met een maximum toegestane verhoging van 26 op de huurprijs van 31 December 1953. Dit geldt voor wor ningen. Voor bedrijfspanden en winkels kan de huurverhoging echter moeilijk heden opleveren, daar de wet voor schrijft dat over een redelijke huurver hoging van deze panden eerst overleg gepleegd moet worden tussen partijen, dus nog voor 1 Januari a.s. Bovendien kan voor deze panden alleen een huur verhoging gedurende de looptijd van het huurcontract worden ingevoerd als in dat contract uitdrukkelijk bepaald is dat de huurprijs zal worden verhoogd met eventueel wettelijk toegestane ver hogingen. Bevat het contract deze clau sule niet of is er geen contract, dan kan er geen verhoging worden toegepast, tenzij natuurlijk de huurder die vrijwillig aanvaardt tot de huurtermijn, of deze nu 1 of 10 jaar is, is afgelopen en men tijdig heeft opgezegd en een nieuwe overeenkomst maakt. Dringend ried spr. Hoewel het aantal goede oplossingen dat van de verkeerde verre overtrof, moesten wij niettemin 121 foutieve inzendingen aan de kant leggen. De De vergadering werd gehouden in café-restaurant Piso, onder voorzitter schap van de heer P. Sikkes, die na mens het voorlopig comité de aanwezi gen welkom heette en er op wees dat Leeuwarden, Dokkum, Bolsward en Heerenveen onze stad reeds zijn voor gegaan bij t oprichten van afd. der „Be weging van Europese Federalisten”, in Friesland. Het hoofdbestuurslid, de heer S. N ij h o 11 uit Leeuwarden leidde het vraagstuk der Europese éénwording in. Spr. vergeleek de toestand van 100 jaar geleden in ons land en onze provincie bij die van nu en constateerde een ge weldige technische omwenteling gepc.ard gaande aan een enorme productie-ver- meerdering. Ook de bevolking nam sterk toe, in ons land van 3.3 millioen zielen in 1859 tot het drievoudige. Er. is dus alle aanleiding te zeggen „wij kunnen niet terug, wij moeten vooruit”. Herin nerend aan oude tijden toen er zeiC. complete oorlogen gevoerd werden tus sen het Oosten en Westen van eenzelfde dorp, vees spr. er op dat ook nu van een strijd tussen Oost en West wordt geproken, maar daarbij zijn eigenlijk werelddelen betrokken. Op het wereld toneel zijn nieuwe grote machten ver schenen. Men zie eens naar de Ver. Sta ten. In 1850 telden dezen een bevolking van 25 millioen zielen, nu zijn het er 160 millioen, met een productie per man uur driemaal zo groot als in Europa, waaruit dan ook de welvaart van Ame rika voortvloeit en welke welvaart ook een mogelijkheid tot groter culturele ontwikkeling schept. Rusland werd eerst na de laatste wereldoorlog grote mo gendheid, wat er zich daar precies af speelt, weet men niet, maar technisch is er een enorme ontwikkeling in dit land van 195 millioen inwoners, waarvan Karl Marx reeds in 1853 zeide dat men steeds met de drang naar het Westen 2. In een zich vormende economische integratie moet men zeer bewust de moeilijkheden van de partner onder de ogen zien en een oplossing trachten te vinden, ook al brengt dit een offer met zich mee. Men roet bereid zijn de moei lijkheden gezamenlijk te dragen. 3. Wanneer er een dergelijke situatie is, dat er steun gevraagd wordt van de partner, dan moet die steun tijdelijk en incidenteel zijn. En nu de prijswinnaars. Het lot wees deze als volgt aan: le prys 50.J. FABER, Hop- perstraat 18. 2e prijs 15.—, MEYE DE BOER, Hommerts 177. 3e prijs 10.—, K. WESTERHOF, le Steenklipstr. 70 Een kiekje van de Geeuw in vroeger dagen met op de achter grond de zgn. „Stroopmolen”. Een Meteoor-straaljager van de vlieg basis Leeuwarden is Woensdagmiddag bij een oefening ter hoogte van Medem- blik in het Ijsselmeer gestort. De 21- jarige ongehuwde sergeant-vlieger A. van Vliet uit Ridderkerk is daarbij om het leven gekomen. Een helicopter van de marine-lucht- vaartdienst, die van het vliegveld Val kenburg was opgestegen om te zoeken naar de straaljager, heeft die middag een noodlanding gemaakt op de berm van de weg BeverwijkAlkmaar bij Heemskerk. Het toestel werd overvallen door de mist en heeft getracht de Noordzeekust te bereiken om naar het vliegveld Val kenburg terug te gaan. Het was bemand door Itz. (V.) R. J. Idzerda en een ma troos. De helicopter is niet beschadigd en onder bewaking gesteld van de mili taire politie. Men wacht tot de mist is opgetrokken. ’s GRAVENHAGE, 16 December. Wanneer in de bijeenkomst van Ministers der Beneluxlanden, die in Januari te Brussel zal worden gehouden, op de drie in Luxemburg behandelde punten tot een voldoende oplossing wordt gekomen, dan zal de verwezenlijking van de economische Unie van België, Ne derland en Luxemburg, die medio 1952 stagneerde, kunnen worden voortgezet.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1