1 :d Vertoning van jeugdfilms in de bioscoop i Rondom de Kerch van Sint Maerten te Sneeck i Adventbijeenkomst in de Doopsgez. Kerk ra'ie Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Donderdag tien uur 's morg. Maandag en Donderdag. Verdelg de bruine rat Het oude Avondmaalsstel Verschijning „Sneeker Nieuwsblad" >1 Donderdag, 24 Dec. 1953 108e Jaargang No. 102 H. Pilon overleden IJswegencentrale DE UITGEVERS. Dodelijk ongeluk onder Roordahuizum Prov. Friese Ver. voor Ziekenhuisverpleging Mr. J. A. de Jong op aanbe veling voor kantonrechter te Delft i Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLE1NZAND 7 - Telef 2872 Bioscbopnieuws Zeepost I- LN’S dETAAL- srkade 24, 'dherberg. o. 2 4 6 7. Geslaagd Zenderwisseling per 1 Januari Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Vulpen, terug te bekomen bij Post C. Rijkspolitie te Nijland; motorhandschoen, Hoofd Geref. School te Heeg; motor handschoen, Abe de Jong, Nieuweweg te Heeg; blauwe mantelceintuur, Post C. Rijkspolitie te Heeg; dekkleed, A. Man- demaker, Wellebrug, Woudsend; duim stok, Post C. Rijkspolitie te Woudsend; paar glacé heren handschoenen, Wm, le kl. H. Zweepe te Woudsend, 1 is gesteld. g Wij vragen hiervoor de mede- g werking van onze adverteer- 1 ders. WUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM - - SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK Schenkkan oud Avondmaalsstel. zilveren Als plaats van opberging werd geko- en ider teek Van links naar rechts: drinkbeker, offervaas, broodbord, schenkkan, wijnkan. Het nieuwe zilveren Avond- maalservies. De pastorie aan de Marktstraat. aangekocht I aan van het rattengif hebben gegeten, naast de verdelger ook een aantal :us in de |t 2.95 irpoort Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijlhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) zen de pastorie aan de Marktstraat be kend onder sectie B no. 1245, thans ge wijzigd in de nummers 8045 en 9178. Bij nader onderzoek bleek deze pastorie het pand te zijn geweest Marktstraat 22 en 24, op de hoek Waagplein en de Markt straat, thans in twee percelen gesplitst en bewoond door de heer Jac. Brink en het andere gedeelte door Mevr, de We duwe Santema en het bovengedeelte in gebruik bij Mr. v. Bottenburg. Op 1 Mei 1901 werd deze pastorie, door bemiddeling van Notaris H. Fenne- ma, verkocht voor f 8092. Hiervoor in de plaats werd door de Kerkvoogdij aangekocht een pand aan het Kleinzand voor 7445.70, welk pand als pastorie werd ingericht. In de pastorie aan de Marktstraat bevond zich vóórdat het in 1901 verkocht werd een geschilderd zgn. schoorsteenstuk. Dit schoorsteen stuk werd er uit gesneden, opgeborgen Pechvogel Co. Velen zullen zich de film „Vloot op stelten” en „Happy landing” van de twee, in Amerikaanse kringen meest be roemde, komieken Dean Martin en Jerry Lewis, herinneren. Thans kan men deze twee komieken in het Amicitia Theater zien, waar de film zijn Nederlandse pre mière beleeft. Deze film, zonder enige pretentie, heeft een zodanige komische inhoud, dat men zich er buitengewoon bij zal amuseren. Het is dan ook een film, die juist voor deze feestweken, als men eens gezellig wil uitgaan, speciaal op het programma werd gezet. Tanzende Sterne. Men kan van regisseur Geza von Czif- fra bezwaarlik zeggen, dat hij de dui- zend-en-een facetten van het fonkelende filmbedrijf niet van alle kanten bekeken heeft. „De journalistiek leidt tot alles” zegt het gevleugelde woord en Von Czif- fra begon in Berlijn als film-criticus, die hecht-doortimmerde beschouwingen schreef over de problematiek van de film en hij eindigde voorlopig althans als regisseur en scenario schrijver. De ijswegencentrale Sneek, Wymbrit- seradeel en IJlst (omvattende Sneek. Ijlst, Oppenhuizen, Njjland, Scharnegou- tum, IJsbrechtum, Blauwhuis, Heeg, Woudsend en Oudega) hield Zaterdag zijn jaarvergadering in restaurant Piso te Sneek, meldt het Vrije Volk. De ver slagen werden alle goedgekeurd. De fi nanciële toestand van de IJswegencen trale is gezond. In de kas bevindt zich een batig saldo van 296.51 en op de bank staat nog 1777.26. Vergeleken bij vorig jaar is men bijna 250 vooruit ge komen. Speciale aandacht zal worden besteed aan ’t stimuleren van de kaart verkoop en voorlichting in de pers om trent de toestand van de ijswegen. Voor het laatste is het noodzakelijk, dat de secretaris (Jac. van der Wal te Oppen huizen) nauwkeurig op de hoogte wordt gehouden. De aftredende bestuursleden. S. de Wolf, W. Veninga (Oosthem), F. Piersma en Jac. van der Wal, werden herkozen. De vergadering werd geleid door voorzitter P. Kramer te Nijland. blad normaal Naar wij vernemen stelt, mede wegens de aandrang uit de afdelingen, het Hoofdbestuur der Prov. Friese Ver. voor Ziekenhuisverpleging, waartoe ook de afd. Sneek—IJlst behoort, voor, de Prov. Friese Ver. te doen overgaan naar een groter geheel. De bestaande duurte die ziekenhuisopname reeds nu toont, en die spoedig weer begint te vermeerderen kan beter door ’n groter draagvlak wor den opgevangen. Blijkens een adverten tie in dit nummer zal deze zaak worden besproken in een vergadering der afd. SneekIJlst op Maandag 28 Dec. a.s., de dag vóór de buitengewone algemene ledenvergadering der Prov. Ver. te Leeu warden, toegankelijk voor alle leden. Op 66-jarige leeftijd is Dinsdag alhier plotseling overleden de heer H. Pilon, oud-leraar aan de Rijkslandbouwwinter- school te Sneek. De overledene, die een zeer beminnelijk mens was, werd op 22 October 1887 te Loppersum geboren en was vele jaren bij het landbouw-onder- wjjs werkzaam, o.a. in Harderwijk, Ach terveld en Schagen. In deze laatste plaats was hij hoofd van de lagere land bouwschool. Toen in 1941 de Rijksland- bouwwinterschool in Sneek werd ge-1 opend, trad de heer Pilon op als leraar en plaatsvervangend directeur. Als schrijver van leesboekjes op natuurkun dig gebied had de overledene een be kende naam. Na zijn pensionnering in 1948, stichtte hij in samenwerking met Ir. A. Kerkhof van Grouw alhier het laboratorium O.L.V.O. voor veevoeder en kunstmestonderzoek. Op kerkelijk gebied diende wijlen de heer Pilon des tijds de Geref. Kerk van Dirkshorn als ouderling. De begrafenis zal plaats heb ben te Appelscha op Zaterdag a.s. Zeepost kan met de volgende schepen worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: In donesië: s.s. Maron (24 Dec.); Ned. Nw.- Gulnea: s.s. Temate (7 Jan.); Ned. An tillen: m.s. Norinda (4 Jan.) m.s. Delft (5 Jan.); Suriname: m.s. Stentor (6 Jan.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Edinburgh Castle (24 Dec.); Canada: s.s. Rijndam (24 Dec.); m.s. Westerdam (31 Dec.); Zuid-Amerika: s.s. Argentina Star (29 Dec.); Austra lië: via Engeland (24 Dec.); Nieuw-Zee- land via Engeland (24 Dec.) 1NDEL e n IV1LD, enz. Tel. 2135. Bij de actie tegen de bruine rat is het moeilijk tastbare resultaten te tonen omdat de dieren als ze wegkruipen. Maar hier zien we verdelgden. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (hendeliedv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name ran Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Het oude Avondmaalsstel dat gebruikt werd bij de vieringen van het Heilig Avondmaal bestond vóór 1850 uit: twee tinnen schenkkannen, vier tinnen borden voor het brood, een grote tinnen schotel. Twee zilveren bekers, bij de diensten gevuld met rode wijn, werden gebruikt door de kerkgangers die aan de viering van het Heilig Avondmaal deel namen. Een Nagmaalskleed bedekte de lange avondmaalstafel, terwijl een speciale doek gebruikt werd als afdekking van de aan repen gesneden broden op het grote tinnen bord. Op 5 Januari 1855 besloten de Kerk voogden deze oude zilveren bekers te verkopen. In het Notulenboek van dat jaar lezen we: „dat zij niet meer waard waren dan oud zilver”. Mede van de op brengst van deze verkochte bekers kocht men een nieuw avondmaalskleed voor de tafel, dat geleverd werd door de heer H. C. van Hoven voor 170.50. Uitgezonderd de twee tinnen schenk kannen, welke thans prijken op de hoe ken van de schoorsteenmantel in de sacristie, is er niets meer overgebleven van het oude tinnen avondmaalservies. Nadat ds. v. d. Meulen deze advents- bijeenkomst Maandag had geopend door ’t gemeenschappelijk doen zingen van lied 136, las hij voor uit het evangelie van Mattheus het 2e hoofdstuk, waarin be schreven staat de geschiedenis van de Wijzen uit het Oosten. Daarna wenste spreker de vele aanwe zigen een goed, gezegend adventsfeest. Deze tijd van het jaar is een wondere tijd. In elk mensenhart komt wat teder heid, doordat de mensen zich naar het licht wenden. In elk huis is wel een kaarsje dat naar het licht der lichten wijst, in elk huis is wel een kerstboom, hulst- of dennetakje, dat spreekt van de geboorte van Christus. Velen ontvangen uit andere landen een Kerstgroet en men beseft dat overal op de wereld een straal van Gods licht in de mensenhar ten gevallen is. Het Kerstlicht brengt vrede in de harten, en wat baat het als we al praten over de vrede en er zou geen vrede in het hart zijn? Vanavond zijn we samengekomen om te luisteren naar muziek en zang en te zien naar de levensgang van een mens, die Christus zoekt. Wij zullen ons voelen als een groot gezin, tekortkomingen niet zien en de gedachte waarderen die ach ter dit alles zit. Met de wens dat het „Kerstmis” moge worden ook in de harten van alle aan wezigen, gaf ds. v, d. Meulen het woord aan de heer Bosma, die, als een der lei ders, het nu volgende Kerstspel „De vierde wijze uit het Oosten” met enkele woorden inleidde. Het verhaal vertelt de geschiedenis van de vierde wijze, Artaban, die te laat vertrekkend, steeds achter de drie wij zen aantrekkend, hartstochtelijk ver langt de pasgeboren Koning, waar de ster van spreekt, te vinden en te aan- Ter voorziening in de vacature van kantonrechter te Delft is door de Arron dissementsrechtbank te Den Haag een aanbeveling gemaakt, waarop in alpha- betische volgorde zijn geplaatst: mr. J. A. de Jong, kantonrechter te Sneek en kantonrechter-plaatsvervanger te Leeu warden; mr W. de Koning, griffier bij het kantongerecht te Leiden en kanton rechter-plaatsvervanger te Leiden en mr. A. van Vuure, oud-tuchtrechter voor de prijzen in het arrondissement Den Haag, kantonrechter-plaatsvervanger té Den Haag. De directie van het Bioscoop- en Thea terbedrijf Joh, Miedema heeft zich im mer van het geven van kindermatinee’s gedistancieerd, daar zij van mening is dat alle films welke gekeurd zjjn voor alle leeftijden, nog niet geschikt zijn voor vertoning aan de groepen van kin deren tussen 6 en 12 jaar. Niet dat er iets verkeerds in zou zitten, doch omdat deze groepen het vertoonde niet begrij pen. Men zal thans enkele voorstellingen geven met speciaal voor de jeugd ver vaardigde films. Dit zullen in hoofdzaak films zijn, die in Engeland werden ver vaardigd en die thans ook in Nederland op de markt zijn verschenen. Wie over kinderfilms spreekt, spreekt over miss Mary Field, want zij heeft de „Children’s film foundation” die onder haar leiding staat, tot voorbeeld gemaakt voor de ge hele wereld. Hoe Engeland werd tot het land, waar men met de bestudering van het kinderfilmprobleem en de oplossing daarvan veel verder is gevorderd dan in welk land ter wereld ook, daarover la ten we in het hierna volgend artikel Mary Field zelf aan het woord. „Het begon eigenlijk heel eenvoudig. J. Arthur Rank, voor wie ik ook onder- wijsfilms maakte, vroeg mij in 1943 wat er eigenlijk voor de kinderen, die iedere Zaterdag de kinderfilmclub bezochten, werd vertoond. Het resultaat van dit onderhoud was de opdracht speciale films voor kinderen van 7 tot 12 jaar te vervaardigen. Aan de kleine produc tiegroep werd een adviescommissie toe gevoegd .bestaande uit leraren, psycni- logen en jeugdleiders. Wij dienden te weten, waarvoor kinderen graag hun „eigen geld” uitgaven. Met behulp van geluidsopnamen en infrarood-fotografie tijdens de voorstelling werden waa -de- volle gege-. cns verzameld over dc re acties van het jeugdige publiek ovet ae voor hen vertoonde films. Het resultaat was verheugend. Van 21 speelfilms, 14. korte films en 27 delen van een vervolg film viel slechts een korte film uit, waarop het jeugdige publiek niet rea geerde. Het feit dat de kinderen gewend waren cowocy-films te zien, beïnv'nedde natuurlijk onze productie. Daarom moes ten onze films ook iets hebben vin de ontspanningsïhms waaraan zij ge vend Maandagmorgen, tegen tienen, is op de Rjjksstraatweg te Roordahuizum een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 67- jarige S. de Vries, gepensioneerd sluis wachter bij het waterschap „De Snee- ker Oudvaart”, wonende te Rauwerd, het slachtoffer is geworden. Uit het Zui den kwam een grote truck, beladen met 14 ton steen aangereden, bestuurd door de heer A. J. M. van der Loo uit Mid- delbeers, (N.B.), die lift verleende aan de dpi. soldaat A. de Jong uit Zwolle. Juist voorbij „De Grote Drie Romers”, op de hoek van de weg die afslaat naar Roordahuizum, stond een luxe auto, waar de heer G. de Vries van Scharne- goutum een passagier uitliet. De trur^ reed om deze auto heen, maar juist op hetzelfde moment kwam de heer S. de Vries uit de richting Roordahuizum de straatweg opdraaien. Een botsing was onvermijdelijk. Het slachtoffer werd van zjjn fiets geslingerd, kwam op de bumper van de truck en was op slag dood. De chauffeur van de truck (welke ongeveer 40 km gang had) trachtte nog door het stuur om te gooien de situatie te redden, doch het gevolg was alleen dat de truck het brugje voor het huis van notaris C. C. Th. Nauta vernielde en in de sloot reed. Gelukkig konden de inzittenden zich nog in veiligheid stellen. - (Fr. Dagblad.)- Te Zwolle slaagden voor het examen costumière de dames D. Esselbrugge en A. Tolsma van Sneek, opgeleid door mej. 'A. Boschma, lerares, Schoolstraat 7. Met ingang van 1 Januari wordt het KRO en NCRV-programma uitgezonden via de zender Hilversum H, 298 m., ter wijl het AVRO, VARA en VPRO-pro- gramma naar Hilversum I, 402 m„ ver huist. De zenderwfeseling gaat in op de morgen van Nieuwjaarsdag. Het pro gramma van de KRO in de Nieuwjaars nacht van 00.3002.00 uur wordt dus nog over de zender Hilversum I, 402 m. uitgezonden. Het programma van de om roepverenigingen die de andere zender gebruiken, wordt dan nog over de zen der Hilversum H, 298 m uitgezonden. om het bij een goede gelegenheid te ver kopen. Dit gelukte op 18 Mei 1918 en de nieuwe eigenaar werd een zekere A. Moens voor 207.50. Bij iedere viering van het Heilig Avondmaal was aan de koster opgedra gen de eiken kisten met het Avond- maalszilver vanuit de pastorie aan de Marktstraat op te halen en het na ge bruik weer terug te brengen. Op 8 De cember 1871 besloten de kerkvoogden de koster 25 per jaar te geven voor dit werk en hem tevens op te dragen het zilverwerk naar behoren te onderhouden. Zo kon men op bepaalde Zondagen van het jaar steeds de koster zien lopen van de kerk naar de pastorie en weer terug, deftig in het zwart gekleed met een witte das voor en een zwart kalotje op het hoofd, dragende de eiken houten kisten waarin het zilver was geborgen. Aan dit oude gebruik is in de loop der jaren een einde gekomen, vermoedelijk in 1901, na de verkoop van de pastorie aan de Marktstraat. Thans vinden we in het oude gedeelte van de sacristie een naar de eisen des tijds ingerichte en brandvrije kluis waarin het avondmaal- zilver na het gebruik weer wordt opge borgen. Een heel wat veiliger plaats dan bij een der predikanten in zjjn pastorie. P. S. S c h e 11 e m a. Dat hij het métier verstaat bewijst zijn jongste revue-film „Tanzende Ster ne”, die haar titel alle recht doet we dervaren. Michael Jary immers schreef de bruisende en meeslepende schlagers voor niet minder dan acht grote revue- scènes in deze film, waarin de moderne dans in al haar variaties aaa haar trek komt: van Boogie-Woogie tot Hawaï- wals, van Carioca tot Bolero en van Virginia Blues tot Samba. En dan is daar dwars door dit alles heen het gees tig gevonden verhaal vol complicaties van de twee Nicolles, moeder en doch ter, en van de velen, wier pad zij kruis ten. |iiiiiuuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH zijn. De tijd bevestigde dat de films dcor cns vervaardigd veel weerklank vonden bij de kinderen, en Michael Sadler con stateerde, da ook bij de films gold, dat een deel der morele opvoeding werd ge vormd door het goede voorbeeld. Inder daad werd in onze films steeds weer door kinderen en volwassenen het g'ede voorbeeld gegeven. Met slechte karak ters liep het zonder uitzondering ook slecht af of beter nog, zjj maakten zich aan het einde belacheljjk. De steeds meer geperfectioneerde observatie van de re acties van het kind heeft geleid tot het vaststellen van enige fundamentele re gelen. 1. Negatieve indruk openbaart zich doordat het kind zich verveelt. 2. Posi tieve indruk: de kinderen leven met de handeling mee, vertellen elkaar wat ge beurt, geven de helden op het witte doek goede raad en tonen door gezond lachen meeleven. 3. Een absoluut stilzwjjgen verraadt een sterke zenuwspanning. 4. Kinderen interesseren zich uitsluitend voor lotgevallen van kinderen. 5. Kinde ren, die in een film een rol moeten spe len, moet men zo laten handelen, zoals zjj het zelf zouden doen. 6. Volwassenen in de filrfl moeten jong en aardig zijn. 7. De handeling moet logisch zjjn, de verwikkelingen moeten onmiddellijk met de aanvang der film beginnen en zonder veel bjjzaken worden verwerkt. Het einde van het verhaal moet met het einde van de film samenvallen. Kinde ren hebben geen belangstelling voor een inleiding of slotbeschouwing. 8.De dialoog boeit de kinderen alleen voor zover zij in direct verband staat met de hande ling. Grote pauzen in de dialoog zijn noodzakelijk opdat de kinderen over het vertoonde kunnen praten. 9. De samen hang van de handeling mag niet worden onderbroken, want anders luidt het oor deel kortweg: „rot-film”. Al met al vormen kinderen het ideale filmpubliek, want zij komen in de bios coop om actief aan de film deel te ne men. Zoals in de afgelopen jaren kon worden geconstateerd is de smaak van de kinderen aamzienljjk verbeterd. Het ge volg is dat zjj ook als volwassenen een goede smaak en een gezond oordeel heb ben. Indien men er dus naar streeft de film in het leven van een volk een be langrijke rol toe te kennen (en niemand zal ontkennen dat de film een grote rol speelt in het huidige leven) en men in verband daarmede de kinderen wil op voeden tot intelligente bioscoop-bezoe- kers, dan is het .voor elk land nuttig dit voorbeeld te volgen. Aldus Mary Field. Naar wij van de directie van het Bios coop- en Theaterbedrijf Joh. Miedema vernemen ligt het in de bedoeling op regelmatige tijden een dergelijke film te vertonen in haar theaters te Sneok, Meppel, Emmen en Hoogeveen. Indien zulks een succes zal zjjn, zal men dit ook uitbreiden over de andere expoitatie- plaatsen. bidden. Doordat hjj op zjjn weg steeds in nood verkerende mensen ontmoet, die hjj dan helpt van uit zijn goed, mild hart, hen soms een van z’n drie edelstenen schenkend, die hjj voor de Koning be stemd heeft, reist hjj steeds achter die Koning en de drie wjjzen aan. Jaren en jaren zoekt hjj zijn Koning, vertwijfeld tenslotte, arm, omdat hjj alles aan de lijdende mensen wegschonk, oud, door het eeuwige zwerven en zoeken langs de weg, door de woestijn, langs de ge boortestad en de straten van Jeruzalem. Daar komt hij juist intjjds om een meisje te redden uit de handen van ruwe krijgsknechten. Hjj schenkt hen zijn laatste edelsteen, en terwjjl hij met smart hoort hoe zjjn gezochte Koning zo juist gekruisigd werd, sterft hjj onder de handen van de krjjgslieden. Maar in zjjn laatste ogenblik hoort hjj de stem van zjjn Koning, die hem tot zich roept. „Want alles wat gij de minste mijner broeders gedaan hebt, dat hebt gij Mij gedaan”. De inhoud van dit verhaal, dat ge schreven is in een prachtige beeldende taal, weer te geven in de eenvoudige tafrelen van een lekespel, is zeker geen gemakkelrjke taak, die de leden van de jongerengroep van de Doopsgez. Ge meente, onder leiding van de heren Heep en Bosma, echter volkomen gelukt is In vier, zeer verzorgde, bedrijven werd het spel gespeeld, waarvan vooral het tafreel met de herders en de vrouw met het kind voor de stal een diepe indruk maakte, evenals het laatste tafreel met de mooie indrukwekkende stem achter de coulissen. De indruk die het spel op de talrijke bezoekers maakte, werd zeer zeker versterkt door de zang van het zangkoor, aangevuld door jeugd- en meisjeskoor. Dit was sublieme zang, die in deze sfeer zeer veel te genieten gaf. Ds. v. d. Meulen dankte alle medewer kers en sprak de hoop uit, dat men uit dit stuk de boodschap begrepen heeft, dat Jezus leeft en gevonden zal wor den door ieder die Hem zoekt. Met het zingen van lied 131 werd deze mooie adventsbjjeenkomst gesloten. ae verspreiding eerder te ge- schieden, zodat de termijn van g inzending van advertenties g voor dit blad op uiterlijk Op 18 Mei 1832 overleed Leonardus Hu- gius Koppelman. Tijdens zijn leven was hjj onderwijzer .en tevens voorzanger in de kerkdiensten. Bjj opening van zjjn testament bleek dat hij als erfgenamen van zjjn kapitaal had aangewezen de Diaconie en wel voor twee derde ge deelte en de Kerkvoogdij voor een derde gedeelte van zijn nalatenschap. Als voor waarde had hij in zijn testament geste’l dat de verdeling van zijn kapitaal niet eerder mocht plaats vinden dan op 1 Januari 1850, dus bijna 18 jaar na zijn overlijden. Voorts had hij bepaald, dat van het bedrag dat aan de Kerkvoogdij zou toekomen, „nieuwe zilveren tafelge reedschappen bij de viering van het Hei lig Avondmaal moesten worden ge kocht”. Op 7 October 1850 was het zo ver dat de heren Kerkvoogden hun keu ze hadden bepaald en de zilversmid var Ossenbrugge (ook wel geschreven S. van Ozenbrugge) te Amsterdam de eiken houten kist bekleed met fluweel en daarin passend het nieuwe avondmaals- zilver aan de heren Kerkvoogden kon af leveren. Het servies bestond uit: 1 grote zilveren schaal voor het brood, met deksel, 2 borden of schotels. 4 kleine borden voor het brood, 8 drinkbekers. 2 wijnkannen met deksels, versierd met ieder een druivetak en bladeren. 2 bordjes te plaatsen onder deze wijnkannen. 2 offervazen. Een bedrag van 3500 was met dit zilverservies gemoeid. Het resterende erfdeel, groot 145, werd op de Spaar bank te Sneek geplaatst en met de op lopende rente werd in 1868 een grote zilveren schenkkan aangekocht voor 242.20. Aan een plaatselijke zilversmid werd opgedragen het nieuwe zilver te onderhouden. - Volgende week verschijnt ons _._J op H Het drukken van het nummer van Donderdag 31 December dient evenwel met het oog op

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1