KERSTREDE van de Koningin L :d BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Kerstoratorium „Christus’ Geboorte” ra'.ie irpoort 103e verjaardag van Keimpe Piers Nijdam verliep rustig Dinsdag 29 December 1953 108e Jaargang No. 103 Jubileum D. Zijlstra Jubileum bij V. en D. Benoemd De Snitser Skotsploech nei Dublin Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 4 \MJEL e n ■--Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD-- Geslaagd LN’S Kinderen speelden met vuur Tien jaar consultatiebureau Kerstliturgie te Oudega (W.) Krystdeklamatorium Skearnegoutum De Franse Presidentsverkiezing RedacteurL. KIEZEBRINK 9 en L. G. op der teek 13 29 te zou howers voorstel een internationaal trum voor de atoomenergie te Onze stadgenoot de heer H. Wip is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot bouwkundig tekenaar bij het minis terie van Wederopbouw en Volkshi vesting met standplaats ’s-Hertogen bosch. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie. Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) IV1LD, ■Mk Tel. 2135. tus in de t 2.95 SNEEKER NIEUWSBLAD Vorige week was de heer J. Bulsing 25 jaar bij de firma Vroom en Drees- man alhier werkzaam geweest en het spreekt dat dit jubileum niet onopge merkt voorbij is gegaan. Woensdag avond is de jubilaris in aanwezigheid van het personeel door de directie toe gesproken, die hem ook een enveloppe met inhoud aanbood. Daarna sprak de bedrijfsleider een toepasselijk woord en tenslotte de voorzitter der personeels vereniging die de j bilaris namens het personeel ook een cadeau overhandigde. hg de burgemeester in smeuïg Fries vertelde van de streken, die hij zo om streeks 1860 met zijn vriendjes uithaalde en hartelijk is er gelachen toen hg aan het slot aan onze burgervader vroeg: „Dogge se dat nou ek noch wol?” Toen de burgemeester dit lachend beaamde, scheen hij over de huidige jeugd zeer te vreden. Voor mej. Wiersma, die de oude baas al vele jaren met haar goede zorgen om ringt, was het een drukke dag. Naast een aantal telegrammen bracht de post ook een groot aantal schriftelijke ge lukwensen. Heden, Maandagavond, kan men de stem van de heer Nijdam in de uitzending van de R.O.N. horen, want vorige week heeft deze omroep enkele opnamen gemaakt. Millioenen Nederlanders hebben op de eerste Kerstdag ’s middags om éé- uur via dc radio geluisterd naar de stem van Koningin Juliana, die over beid Nederlandse zenders een kerstrede uitsprak. Op de tweede Kerstdag ’s avonds de kerstrede van de Koningin opnieuw uitgezonden, Ook de Wereldomroep heef de toespraak via zijn zenders verspreid. De Koningin richtte zich tot het Nederlandse volk met de volgende woorden Landgenoten, Nederlanders hier te lande en waar ook ter wereld. Wij allen zijn genodigd het Kerstfeest te vieren, zo niet in eigen kring, dar. toch, bovenal, in ons eigen hart. Dit jaar is het onmogelijk, dit te doen, zonder opnieuw de grote slagen te beleven, die ons als volk, en velen van ons persoonlijk, getroffen hebben, en ons opnieuw één te voelen met de schier ontroostbaar bedroefden aan wie het Kerstfeest toch zijn troost biedt. Er is veel wat ons verbindt, ook waar het water onze grond nu eindelijk verlaat. Er is ook veel goeds ontstaan, waar wij als volk dankbaar voor mogen zijn. Waar deze uitzending tevens in het bijzonder door de velen onzer, Neder landers, elders ter wereld beluisterd kan worden, is er reden te meer, vandaag dit gevoel van eenheid te ervaren met elkander, en met de gehele mensheid. Gij daarginds zijt het, die zowel ons met de wereld, als de wereld met ons ver bindt. Juist ook in tijd van nood hebt gij dit zo duidelijk bewezen, waardoor wij med alom vriendschap ondervinden mochten. Ieder jaar mogen wij allen stilstaan en zien naar het Licht, dat komt, en dat overwinnen zal. Het zal de duisternis verdrijven uit de gehele wereld, en ook uit het gehele leven van elk van ons. Vieren we als feest de komst van Christus, zo kan dat geen traditie zijn, maar is het actualiteit. Zijn veischijnen is altijd weer actueel, en Zijn licht door straalt ons hele wezen. Zijn komst betekent geen licht, dat uit duisternis ont staat, maar licht, dat duisternis onmogelijk maakt. Licht is: Duisternis is het wat geboren wordt in deze wereld en die maakt de geboorte van het Kerstkind noodzakelgk. En aan deze noodzakelijkheid dat het licht verschijnt kan door de mensen met eigen licht niet worden voldaan, maar het wordt door God gegeven. Wel kan de mens zich in deze straling in zijn geheel herzien, omdat het licht licht is, dat iedere duisternis doet verdwijnen. Actueel is dat de hele wereld niet alleen in duisternis verkeert, maar ver langt naar licht, dat oplossing voor haar brengt van de meest ingrijpende pro blemen, en de mogelijkheid van leven op Gods aarde. Met traditie kan men geen enkel actueel gebeuren tegemoet treden, en men vraagt zich af, uit welke bron ontstaat steeds weer de behoefte, traditie zó te ver heerlijken, dat de actualiteit van het leven voorbijgaat en de daarin gelegde kans. Voor mens en mensheid brengt iedere dag nieuw leven en nieuw licht. Ongezond is het, traditie als een zware ballast in iedere nieuwe dag mee te slepen, en nog ongezonder is het, de toekomst hiermee te belasten en de dag van heden voor niets te laten passeren. Waar, in het rhythme van het leven, dag en nacht elkaar afwisselen, daar mogen we de nacht niet laten overheersen ook als het dag is, waardoor wij afbreuk doen aan alles, wat de dag ons geeft. Het is niet aan te nemen, dat door God is bedoeld, dat er dag op dag een r' loos herhalen van het verleden plaats moet hebben, zo min als aan te nemen is, dat God ons mensen belasten zou met wat voorbij is, wanneer de dag van heden onze gehel aandacht vraagt. Het gaat hier niet over de vrucht van het verleden, maar over de holle kolos van dat wat achter ons hoort te liggen, maar die wij als een onhoudbare last op onze schouders meedragen, wat maakt, dat wij vermoeid en traag worden voor het bevatten van wat in de nieuwe dag ons weer door God geboden wordt. Er is geen dag, geen uur, geen seconde, die niet volledig in zich draagt de moge lijkheid van een radicale wending naar God toe. Het is altijd het huidige moment, dat het licht draagt, dat in de duisternis blinkt. Het is ons gegeven, ieder jaar weer te mogen ingaan, niet met hoop, niet in twijfel of angst, want dat alles is niet gegrond op zekerheid maar wel met het zeker vertrouwen, dat alles uiteindelijk ten goede zal dienen. Kerstfeest vieren is niet alleen troost ervaren, het is tevens het onthullen van de noodzaak, om zelf: geen duister, maar troost en licht om ons heen te verspreiden, daar waar licht zou moeten zijn en dat is overal. Ik wens U allen een werkelijk Kerstfeest. Op de avond van Eerste Kerstdag werd in de Zuiderkerk alhier door de Christelijke Oratorium-Vereniging een uitvoering gegeven van „Christus’ Ge boorte”, Kerstoratorium van de heer R. Beintema. In vier delen: Verwachting, Aankondiging, Vervulling en De Her ders verhaalt dit werk- ons in koren, aria’s en recitatieven, de geschiedenis van Bethlehems stal. Ook de gemeente neemt door het zingen van passende psalmen op bepaalde momenten deel aan de uit voering. Er bestond voor deze uitvoering zeer grote belangstelling. Geen wonder. Hier werd op een der hoogtijdagen van het kerkelijk jaar de grondgedachte van het Christendom beleden in een voor ve len aantrekkelijke en gemakkelijk ver staanbare vorm. Alleen hierom reeds is het werk van de heer Beintema van grote betekenis, nog afgezien van de ar tistieke waarden die het bezit en het moet de Christelijke Oratorium Vereni ging veel voldoening gegeven hebben haar kunst door middel van deze com positie van eigen bodem in dienst te stellen van de Evangelie-prediking. Het is daarom jammer, dat de uit voerenden in het feit, dat hier meer van godsdienstoefening dan van concert sprake was, geen inspiratie vonden tot het geven van het beste waartoe zij in staat waren. De gehele uitvoering wekte de indruk van haastige voorbereiding en daardoor minder goede afwerking, en koor zowel als orkest deelden in deze malaise. Bij het orkest (L.O.F.) lag de oorzaak kennelijk in de onderschatting van de moeilijkheden. Daardoor kregen we onzekere inzetten en verkeerde no ten, die een wankele basis vormden voor de begeleiding. Alleen het solistisch werk van hobo en fluit in enkele aria’s en pastorale (inleiding van het vierde deel) alsook de begeleiding van de bas solo: „Ik kniel aan Uwe kribbe neer”, kon men ongestoord genieten. Het koor kende zijn partijen niet vast genoeg om een vlotte uitvoering te waarborgen. Vele inzetten waren on zeker en vooral de heren waren soms zwak. Een gevolg hiervan was het ge forceerd doorzetten van enkele stem- vaste leden, waardoor aan de klank schoonheid afbreuk werd gedaan. Was men eenmaal op gang, dan kwam men vaak tot goede koorzang, zo b.v. in no. 11 „O, zalig, heilig Bethlehem”, no. „Het daget in den Oosten” en no. „Ere zij God”. Het werk van de organist werd Aan de politieschool te Amsterdam slaagde voor het politie-examen onze vroegere stadgenoot de heer S. B. de •long. 4ETAAL- srkade 24, jdherberg. O. 2 4 6 7. SCHARNEGOUTUM. Toen de heer M. Lootsma op de morgen van de eerste Kerstdag zijn woonkamer betrad, kwam nij tot de ontstellende ontdekking, dat de lampekap en vitrages in brand ston den. Het vuur greep snel om zich heen. Gelukkig kon de brand nog met eigen middelen worden geblust. Het plafond was zwart geblakerd. De kinderen had den met een vuuraansteker gespeeld, waardoor de lampekap in brand was ge raakt. Toen de vlammen om zich heen grepen, maakten de kinderen dat ze weg kwamen. Advartantiapriji 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprija f3.. per half Jaar. Franco per port f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snoek. bewapening zou overgaan. Wij geloven echter niet aan het ontstaan van een dergelijke heksenketel in Europa. We geloven dfit tenslotte in Frankrijk het gezond verstand zal overwinnen en dat het behouden zal blijven voor de W.- Europese samenwerking ook op militair gebied en met medewerking van W.- Duitsland. Al zal het oorspronkelijke plan van de Europese Defensie gemeen schap misschien een veer moeten laten en wordt de militaire samenwerking misschien meer in een losser verband verwezenlijkt, zodat de nationale rege ringen volledige zeggingschap over hun legers blijven behouden. Dulles heeft wel geëist dat de E.D.G. onveranderd wordt aangenomen, maar geeft Amerika voor een nu misschien onbereikbaar ide aal een doeltreffende verdediging op van o.a. het Ruhrgebied, dat in handen van de Russen een ontzaglijk gevaar op zich zelf voor Engeland en de Ver. Staten zou betekenen? En de Fransen op hun beurt zullen ook nog wel eens bedenken dat hun economie op dit moment staat of valt met het al of niet ontvangen van de Amerikaanse steun voor bewapening, waarom de Franse fabrieken thans op volle toeren kunnen draaien. By it bistjür fan D.S.S. is in ütnoeging ynkommen fan it Min. fan O. K. en W. om fan 26 Maeije 1954 to Dublin, de haedstêd fan lerlkn, to dounsjen. Yn dy dagen wurdt der it ynternasjonale P.E. N.-kongres hklden. Op har e.k. dounsjoun 6 Jannewaris sille de leden harren oer dit tige forearjend forsyk ütprate. Onder de gegeven omstandigheden mag men het gelukkig achten dat zoals uit Churchills rede in het Lagerhuis ook gebleken is, de Amerikaanse en Engelse politiek meer en meer parallel gaan lo pen, al zijn er wel verschillen op te mer ken in hun Oosterse politiek, principieel ten opzichte van rood China, verschil in accent wat de Arabische wereld be treft. Maar wat Europa betreft zijn ze het wel zo ongeveer eens. Churchill staat onomwonden naast Amerika wat de noodzaak betreft dat Frankrijk de E.D.G. zal ratificeren. Ook in Engeland schijnt men meer en meer tot het besef te komen dat zijn lot onafscheidelijk is verbonden aan dat van het vasteland van Europa omdat de ontwikkeling van de moderne lange afstandswapens thans zover gevorderd is dat als het vasteland in de handen van een vijand zou vallen de positie van Engeland ook onhoudbaar wordt. Waarom de Engelse publieke opinie ook meer oog schijnt te krijgen voor de noodzaak, dat Engeland garan ties aan Frankrijk verleent om dat land de militaire samenwerking met W.- Duitsland mogelijk te maken. Van ga ranties gesproken: vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk overlegden te Parijs welke waar borgen voor zijn veiligheid men Rusland kan aanbieden, om dit te doen toestem men in een hereniging van Duitsland met de vrijheid voor dit rijk zich bij het Westen aan te sluiten. Er is overigens in het Westen niemand die gelooft dat Rusland daarop zal ingaan. Het is merk waardig stil geworden rond de deelne ming van Italië aan de E.D.G. Het land heeft trouwens zoveel inwendige moei lijkheden met zijn millioenen werklozen, onder wie het communisme wroet, dat men daarmee al zorg genoeg heeft. Als de E.D.G. echter een wijziging ondergaat en de militaire samenwerking der West- Europese naties een meer ’os verband krijgt zal Italië wel meer op militaire samenwerking met de Balkanbond zijn aangewezen dan met de Westelijke vastelandsmogendheden, die het cen trum moeten verdedigen. Wat die Bal kanbond betreft zij vermeld dat Bulga rije zijn wens te kennen heeft gegeven tot betere betrekkingen met Grieken land, blijkbaar geeft het Sovjetblok de hoop niet op de landen van dit blok, in het bijzonder Zuid-Slavië en Griekenland nog eens los te maken uit het WestelijK verdedigingsstelsel. Met Turkije is dit een onbegonnen zaak, dat weet men te Moskou wel, de Turken zijn door de jarenlange hulp van Amerika in te ster ke mate op deze hulp, georiënteerd. Hetgeen niet betekent dat de Turken geen wensen hebben. Zij zijn nog altijd uit op de leidende positie in het zg. defensiecommando voor het Nabije Oos ten, dat het Westen van plan was op te richten doch waarmee geen vorderingen gemaakt zijn, (al is Irak geneigd tot deelnemen) omdat de Arabische we reld en in 't bijzonder Egypte een neu trale politiek blijven volgen zolang zij NULAND, Dec. Het was in oorlogs tijd, laatste helft December 1942, dat de reisgelegenheid dermate slechter werd, dat het voor moeders met babies uit ons dorp zeer lastig werd het consultatie bureau te Sneek te bezoeken. Onder aus piciën van het Groene Kruis te Nijland werd daarom alhier opgericht een con sultatiebureau, waar in de aanvang een tiental moeders met hun babies geregeld kwam. Dit getal steeg in de loop der jaren tot een gemiddelde van 30. Hoewel men officieel het 11e jaar achter de rug heeft, werd besloten, dit jaar het 10- jarig bestaan te vieren, mede in verband met het feit dat Zuster Halsema, naar we vernamen, volgend jaar met pensioen gaat en zg al deze jaren met dokter Hoogwater verbonden is geweest aan het consultatiebureau. Het was vcmor- gen een drukte van belang in de con sistoriekamer, die als consulatiebureau dienst doet, nu de verbouwing van het Lokaal nog niet zijn einde heeft gevon den. Enigszins feestelijk werd het 10- jarig bestaan herdacht. Koffie werd aangeboden en op een tafel prijkte een paar mooie bloemstukken, geschonken door dankbare moeders en babies. Uit wijde omtrek komen de moeders met hun babies, een bewijs, dat het grote nut van een consultatiebureau ten volle werd ingezien. Het is dan ook de gróte verdienste geweest van het consultatie- werk in ons land, dat 50 jaar geleden te Zoetermeer begonnen, kans heeft ge zien de kindersterfte terug te brengen op pl.m. 1 pet. en het is de wens van vele moeders uit onze omtrek, dat ook hier dit prachtige werk onder '"^kun dige leiding moge bloeien en groeien tot in lengte van jaren. OUDEGA (W.), 22 Dec. Hedenavond hield de Chr. Vrouwenver, „Bid en Werk” een Kerstliturgie in‘ „Ons Ge bouw”. Na gezamenlijke zang van Gez. 88 werd de liturgie gehouden. De dames v. Dullemen, Pranger, van Slageren, Th. Stroband en Terpstra gaven kerstverha len enz. ten beste, en er werd gezamen- ’Ük gezongen. Slotzang was „Stille nacht, heilige nacht”, waarna mevr. v. Dullemen in dankgebed voorging. Het was een mooie avond. Op Tweede Kerstdag is onze stadge noot Keimpe Piers Nijdam 103 jaar ge worden. De dag is kalm voor de oudste man van Nederland verlopen, want op zijn verzoek bleef uiterlijk vertoon als vlaggen en de voorgenomen serenade van het Stedelijk Muziekcorps achterwege. Niet omdat deze dingen te veel van zijn krachten zouden hebben gevergd, maar omdat in het afgelopen jaar één van zijn trouwe verzorgsters, mej. J. Bak ker, is overleden en de heer Nijdam uit piëteit geen bijzondere drukte wenste. Het bezoek beperkte zich alleen tot de naaste familieleden, burgemeester 5 Rasterhoff en een deputatie van de fa milievereniging „Nijdamstra” (nu een Stichting), bestaande uit voorzitter T. Nijdam van Leeuwarden; vice-voorzitter W. Tsj. Vleer van Hardegarijp en pen ningmeester C. van der Schoot van Sneek. Zowel de burgemeester als ge noemde afvaardiging lieten hun geluk wensen vergezeld gaan van een mand met heerltfk fruit, terwijl de heer Vleer bovendien een kwartierstaat met de namen van de voorouders van de jarige had meegebracht. Hoewel de heer Nijdam de laatste ja ren doorlopend in bed doorbracht, mag hij zich nog in een goede gezondheid verheugen. Op zijn verjaardag was hij zelfs heel monter. Lezen gaat helaas niet meer, alleen de koppen van de krant kan hij nog zien, en een gesprek met hem voeren is moeilijk, want de oude baas is erg hardhorend. Vreemd genoeg herinnert de honderd-en-drie-jarige zich meer van zijn jongensjaren dan van de latere periode. Zijn ogen tintelden toen SCHARNEGOUTUM. Vorige week gaf de Chr. Zangvereniging „God is mijn Lied”, dir. de heer KI. Kornelis, in de Geref. Kerk een „Krystdeklamatorium’’ (van Bernard Smilde). Het programma. werd vlot uitgevoerd, in ’t bijzonder het derde gedeelte. De declamatie geschied de door mej. T. Glastra van Loon en Andries Kroes. Ook de begeleiding op het orgel doo” mej. G. Koopmans was voortreffelijk. Ds. Dondorp opende en sloot met gebed. De kerk was flink be zet. ten opzichte van Israël en de Suez-zöne hun zin niet hebben gekregen. Wat de laatste kwestie aangaat, zijn de Engels- Egyptische onderhandelingen nu blijk baar in een beslissend stadium gekomen, waarbij Churchills regering enigszins gehinderd wordt door verzet van een groep co ervatieve Lagerhuisleden, die niets willen weten van ontruiming der Suez-zöne. Een standpunt dat op de duur toch wel niet te handhaven zal r’„’n. Wat Afrika betreft zij nog vermeld de overwinning bg de verkiezing in de Cen traal Afrikaanse Federatie: Noord en Zuid Rhodesia en Nyassaland gehouden, van de federale partij van Sir Godfrey Huggins die voor een liberale houding in rassenkwesties is en bevordering van de economische en industrieële ontwik keling, waaraan ook niet-blanken een belangrijk aandeel zullen hebben. Hier dus geen apartheidspolitiek als die van Malan in Zuid-Afrlka, maar het is de vraag of de nationalistisch gezinde groepen in dit cefttraal Afrikaanse ge bied tevreden zullen blijven met het feit uat de Europeanen voorlopig nog een groot aandeel in de leiding der za ken zullen houden. Vooruitlopend op een Engels-Perzische regeling Ier olie- kwestie hebben de grote oliemaatschap pijen van het Westen een organisatie ge vormd om de Perzische olie op de markt te brengen. Van het verdere nieuws ver melden we de afwijzing door Pakistan van de Russische protestnota tegen eventueel afstaan van Pakistaanse ba ses aan Amerika, al ontkent het dat het daartoe plannen heeft en verklaart het niets te zullen doen wat door Moskou als onvriendelijk zou kunnen worden opge vat. Over Korea geen nieuws, behalve dat Syngman Rhee heeft verklaard dat hij de wapenstilstand in acht zal nemen gedurende 90 dagen na het begin van de Koreaanse politieke conferentie, onver schillig wanneer deze bijeenkomt. Tot nog toe had hij steeds beweerd dat hij zijn vrijheid zou hernemen op 27 Januari als volgens zijn mening de conferentie al had moeten zijn afgelopen. Nu is deze nog niet eens in zicht. Syngman Rhee is ook ongerust over het besluit der Ame rikaanse regering om Amerikaanse troe pen uit Z.-Korea terug te trekken, wier taak door Z.-Koreaanse strijdkrachten moet overgenomen. In de dertiende stemming welke in de Franse volksvertegenwoordiging werd gehouden, is Woensdagavond eindelijk een president gekozen, nl. de betrekke lijk onbekende senator René Coty, een onafhankelijk republikein. Men was ten einde raad en kon geen meerderheid formeren voor een der meer bekende fi guren, zg hadden blijkbaar in de grote kwesties, welke het Franse volk verdelen te zeer stelling genomen, om de stem men te verwerven van hen, die ten op zichte dezer kwesties een ander oor deel hadden. Naegelen, de socialistische candidaat, de zwaarste concurrent van Coty, kon de stemmen van andere voor uitstrevende groepen niet verwerven, daar hij een fel tegenstander van het Europese leger is, hij genoot wel de, door de socialisten niet gevraagde en niet ge wenste steun der communisten. Coty is een overtuigd Europees federalist, maar over de kwestie van het Europese leger heeft hij zich eigenlijk nooit beslist uit gelaten. Enfin deze verkiezing is nu aan de kant en daarmee naar wij hopen ook de schroom van sommige leidende figu ren in Frankrijk om een beslist stand punt ten opzichte van sommige kwesties in te nemen om hun kansen voor het presidentschap niet te verspelen. Anders zal het wel zeer moeilijk worden een nieuw Frans kabinet te vormen als op 17 Januari de nieuwe president zijn functie aanvaardt. De Russische antwoordnota óp Eisen howers voorstel een internationaal cen trum voor de atoomenergie te vormen, maakt zoveel voorbehoud, dat ze geer' reden tot groot optismisme biedt. Wel treft een zekere verzachting van de toon, die Moskou vermoedelijk gewenst acht in verband met de toenaderings pogingen tot Frankrijk. Op Zaterdag 2 Januari zal het 50 jaar geleden zgn dat de heer D. Zijl- stra in dienst trad bg het nota riaat te de zer stede. Nadat hij ’n tweetal ja ren by de administra tie van de Nieuwe Sneeker Courant, toenmaals uitgegeven door de heer H. Brandenburgh, was werkzaam geweest, trad hij op 2 Januari 1904 als jongste bediende in dienst bij wijlen notaris H. Fennema. Deze nota ris werd opgevolgd door de nu ook reeds overleden notaris R. Gerbensma, en bij hem bleef de heer Zijlstra werkzaam tot 1 Mei 1916, toen hij als eerste klerk overging naar het kantoor van wglen notaris Th. Boshuger. Op diens kantoor, waar later nu wijlen notaris Maseland fungeerde en nu diens waarnemer, bleef de heer Zijlstra onafgebroken tot heden werkzaam, om ook hen te dienen met zgn rijke ervaring. In de eerste wereld oorlog bekleedde de a.s. jubilaris tevens de functie van secretaris der huurcom- missie voor Sneek en omliggende ge meenten, waarvan o.a. mr P. S. Ger- brandy voorzitter is geweest De heer Zglstra had voorts een aantal jaren o.a. als secretaris zitting in de bekende com missie Sport en Liefdadigheid. Het zal zeker de jubilaris a.s. Zaterdag op zgn receptie, welke die dag van 3 tot 5 uur in hotel Hanenburg wordt gehouden, niet aan belangstelling ontbreken. critieke ogenblikken zeer bemoeilijkt door te geringe voorbereiding. De fraaie tussenspelen, die op bepaalde hoogte punten van het dramatisch gegeven zo ’treffend de gewijde sfeer hadden kunnen benaderen, kwamen nu dikwijls te laat en vormeloos voor de dag. De beide solisten waren volkomen voor hun taak berekend. Kees Deenik (bas) die de rol van verteller in het stuk verto'Kte, zong prachtig en maakte met zijn rustige zuiver doorvoelde voor dracht diepe indruk. Ook mej. Kenau Kuiper (sopraan) deed op iets beschei dener schaal uitstekend werk en waar Yme Visser aan de piano correct bege leidde werden de aria’s en recitatieven de muzikale hoogtepunten van de avond. De heer Beintema kende natuurlijk het werk en ook de zwakke punten in de uitvoering door en door; hij leidde met vaste hand en kon steeds ernstige on regelmatigheden voorkomen. Natuurlijk moet men het resultaat van deze avond niet afmeten naar deze cri- tische beschouwing. De mensen waren niet gekomen om naar een concert te luisteren. En hoewel dit zeker niet als verontschuldiging mag gelden, voor de vele kerkgangers beantwoordde de uit voering wel aan haar doel. Misschien is het na de opwinding van deze presidentverskiezing en de opschud ding, welke de rede van Dulles (later nog eens ofschoon minder scherp bevestigd door president Eisenhower zelf) in Frankrijk heeft veroorzaakt nog niet zo kwaad dat de Russen 3 weken uitstel van de conferentie te Berlijn hebben gevraagd, zij zeggen zelf om administratieve redenen, het gerucht wil echter, dat in de satellietstaten onrust is ontstaan over een mogelijke hereni ging van Duitsland en dat ook de Rus sische generaals daar niet voor voelen De Fransen kunnen nu eerst wat tot rust komen ‘en zich er nog eens op bezinnen wat ze daar te Berlijn zullen kiezen: Moskou of Bonn, d. w. z. een samen werking et de Russen cm de her bewapening van Duitsland te verhinde ren of die herbewapening en de mili taire samenwerking met W.-Duitsland te aanvaarden. De Russen menen dat zij Parijs een aanbod kunnen doen dat de Fransen er toe kan brengen de E.D.G. niet te accepteren, wat dan misschien zou leiden tot het zich terugtrekken van de Amerikaanse troepen van het vaste land van Europa en misschien ook de Noord-Atlantische samenwerking op los se schroeven zou stellen. Tweede doel van Rusland op de conferentie te Ber lijn zou zijn de toelating van rood C' 'na tot het overleg van de grete mo gendheden te verkrijgen. Door Frankrijk een regeling van het conflict in Indo China, dat zeer benauwend voor de Fransen is geworden, nu het land door een Vietminh opmars in tweeën is ge sneden wat echter Ho Tsji Minh de ge legenheid geeft een verdeling van het land voor te stellen, voor te spiegelen zou het de steun van Parijs voor dit doel te Berlijn willen verkrijgen. Het lijkt allemaal zo door zichtig, dat men moeilijk kan geloven dat de toch nog altijd in grote meerder heid democratisch gezinde Fransen met hun aanleg voor logisch denken in deze val ouden lopen. Willen zij het Westen werkelijk uit elkaar laten vallen en de Amerikaanse suprematie ruilen voor die van Moskou? Het zou wel een zeer slechte ruil zijn. Het igkt ook zeer on waarschijnlijk dat W.-Duitsland, dat niet ter conferentie aanwezig zal zijn, een dergelijk verloop van zaken rustig zou blijven aanzien. Churchill heeft in het Lagerhuis gezegd dat als de Fransen het E.D.G.-verdrag niet accepteren, zijn plan om Duitsland dan in het Atlantisch ver drag op te nemen op vele moeilijkheden zou stuiten Parijs kan dit door een veto verhinderen en in Washington schijnt men er ook niet voor te voelen en een Russisch-Franse samenwerking zou Bonn misschien als zo gevaarlijk aanvoelen dat het ongevraagd tot her- HET HERSTEL OM OUWERKERK VINDT STEEDS VOORTGANG. Werkzaamheden om de Molenweg te ontzanden met op de achtergrond het dorp Ouwerdorp. Deze molenweg loopt van Steendijk naar Ouwer- kerk en is nog hiet vrijgegeven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1