Bewakingsdienst op Zeeuwse en Z.-Hollandse eilanden op de proef gesteld Dr. Albert Plesman overleden A II De Oudejaarsviering Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het nieuwe jaar zette met vele jubilea in Nijjierskongres Frysk Nasjonael Boun 109e Jaargang No. 1 Dinsdag 5 Januari 1954 Gouden Jubileum Benoemd Twee doden bij auto-ongeluk Dubbel jubileum bij firma W. Nauta Jubileum D. Zijlstra Alg. Ond. Ziekenfonds Sneek e. o. Buurtvereniging Maple Leaf Voorlichtingsdienst ten be hoeve van de landbouw Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DR1JFH0UTS NIEUWSBIAD - Hoofdbesteller M. Ruardi met pensioen Prov. Friese Ver. voor Ziekenverpleging De gevaarlijke knalbomm Veertig jaren bij de Esso Afscheid Ds. Suurmond van Geref. Kerk te Oppenhuizen Bevorderd Oudejaar te Scliarnegouti I 1 I RedacteurL. KIEZEBR1NK (Alg. Dagblad.) I 1 1 De jubilaris koninklijk onderscheiden. Honderd knalballons tegelgk de lucht in. Benoemd bij de Radioverbindingen van de Ver. Naties de heer H. Kanon, alhier. Advertentiepriji 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementspriji f 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half |aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Ver arm, ir de oanhelle binne. Yn it foarste skoft waerd hj roungien mei in list, dêr’t elkenien op opjaen koe, hoefolle tsjerkeboeken as er tocht kwyt to kinnen. De ütslach fan de Redactie-adres KLE1NZANL) 7 - Telef 2872 ur le- :re de nt> •en Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) J 1 l 1 I 1 s b e n de Vier» d Jv Uumj neekj Leeu» t, Ij le ni Ei 3- D Dl W rt 0 •1 K t a 2 b ijits- sel- tur. Al- oor uur oer, •nds telegrammen uit geheel f vloog bij haar het dak van het huis en stortte zowel de voor- als de achtergevel omlaag. Op zolder waren twee van haar drie zoons bezig geweest met het vullen van ballonnetjes met zuurstof en acety- leengas om er zgn. „knalballons” van te maken. Ze hadden er een kleine hon derd klaar toen er vuur bg kwam, ver moedelijk doordat het derde zoontje een sigaret opstak. De knal was zo hevig, dat zij in vrijwel geheel Den Haag werd gehoord. Moeder en kinderen mankeer den echter niets. Het gezin heeft de rest van de avond bij familie doorgebracht en in de consternatie vergeten de oliebollen mee te nemen. De brandweer vond ze in de keuken. In de omgeving sprongen heel wat ruiten en de brandweer moest nog met een volledige ploeg uitrukken om het puin in het straatje op te rui men en wat schade voorlopig te her stellen. en in tinga, appel- I S. J, Haag, dstra, 53; C. eeuw- id 59j D. F\ naar t 14% Oos- Blijkens een advertentie in dit blad or ganiseert bovengenoemde vereniging op Woensdag 6 Januari haar jaarlijkse toneelavond in Amicitia. Door de toneel club van de P.T.T. zal worden opgevoerd „De Distel”, een blijspel in 3 bedrijven. De muzikale omlijsting van de avond zal worden verzorgd door „de Mauna-Lea Hawaiians”. Ten bate van het speeltuin werk zal, evenals vorige jaren, de wel bekende verloting plaats hebben waar voor het bestuur zeer mooie prijzen zijn aangeboden. dak van het zogenaamde „Huis der Tem pelieren” in de Meeuwstraat te Zierik- zee, waarvan de pannen reeds afwaaiden, door de brandweer uit veiligheidsoog- punt verstevigd met staaldraden. Ook te Zierikzee was er geen angst onder de bevolking. Op de „Flauwersinlaag” bij de zoge- naemde „Herenkeet” niet ver van het Gat van Schelphoek, is een zolderschuit met ec heistelling er op losgeslagen en op de damwand gelopen. Ook de grote keileemtransporteur, die voor Schelp- hoek ligt, sloeg van zijn ankers los en kwam terecht op de nieuwe dijk van het Schelphoekgat. Het dijklichaam werd echter iet beschadigd. In het dorpje Se- rooskerken is een barak omgewaaid. Te Ouwerkerk was alles rustig, zo meldde de burgemeester. DEN HAAG. Het waarschuwingssein „Hoog water” heeft gisterochtend om negen uur een deel van de bewakingsdienste j op de Zeeuwse en Zuidhullandse eilanden naar de dijken geroepen, waar men de wacht betrok, m zeker te zijn in geval er iets zou gaan gebeuren. Er is niets gebeurd, want het water bleef lager dan de verwachting was. Maar de bewakingsdienst, die deze eerste Zon dag in het nieuwe jaar in touw was, heeft meteen zgn nut aangetoonu. Voor zover wjj het van de centrale van de Rijkswaterstaat in Den Haag uit hebben kunnen beoordelen, klopte de organisatie prachtig. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, de heer Ir R Veenstra, Ir le klasse bij de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst te Sneek, aan gesteld als Hoofdingenieur (Rgksland- bouwconsulent) bij genoemde Dienst, te rekenen van 1 November 1953. Ir R. Veenstra volgt als zodanig de heer Ir H. van der Molen op, aan wien, eveneens met ingang van genoemde datum, op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn functie is verleend. SNEEKER NIEUWSBLAD Haag de laatste jaren nooit erg rustig. Maar voor de weduwe Schouten in de Masiestraat, een doodlopend zijstraatje van het Noordeinde kwamen de knal en de vernietigende gevolgen van dien al in de vooravond. Om kwart over zeven Hoewel Oudejaarsdag zich uitermate slecht leent bij de P.T.T. om de dienst voor een afscheid te onderbreken had men Donderdagmiddag, toen de hoofd besteller, de heer M. Ruardi die na een dienstperiode van ruim 41 jaar met pen sioen ging loch even de gelegenheid ge opend afscheid te nemen. In aanwezig heid van de Inspecteur van de P.T.T. te Leeuwarden, de heer P. J. Pik, directeur en een aantal personeelsleden van het P.T.T.kantoor alhier, sprak namens al len de heer J. Hammer de scheidende functionaris toe. Hij prees diens colle gialiteit en nauwe plichtsbetrachting, waarna de directeur de heer C. Stam in korte trekken Ruardi’s loopbaan schet ste. Op 1 Nov. 1912 kwam hij als hulp- besteller te Sneek in dienst. Op 16 Nov. 1916 werd hij bevorderd tot besteller. In 1946 kwam zijn benoeming als besteller- voorman, terwijl hij op 1 Sept. 1948, na dat Ruardi bij de nieuwe indeling op 1 Januari van dat jaar tot besteller le klas was bevorderd, de rang van hoofd besteller kreeg. Namens het Staatsbe drijf van de P.T.T. dankte de heer Stam de heer Ruardi voor alles wat hij in het belang van het bedrijf had verricht, reikte hem namens de Directeur Gene raal de afscheidspenning van de P.T.T. uit zomede de P.T.T.kalender. Met de wens dat het Ruardi en echtgenote ge geven moge zijn nog vele jaren in goede gezondheid van het welverdiende pensi oen te genieten, besloot de directeur zijn toespraak, waarna namens de collega’s besteller J. van der Zee zich in welgeko zen woorden tot Ruardi richtte en hem een boekwerk en schemerlamp aanbood als stoffelijke blijken van waardering. In dichtvorm vertolkte besteller P. El- singa Ruardi’s loopbaan. Verder spraken nog de heren Jan Pasma, die de opvolger wordt, Grondman en Hammer die allen wezen op de prettige verstandhouding die et altijd met de scheidende hoofdbe steller heeft bestaan. Ook zij wensten Ruardi nog vele genoeglijke jaren toe. collega te Sneek niet vergeten. Bij mon de van hun voorzitter, de heer S, Krul van Heerenveen, werd de heer v.d. Werf op sympathieke wijze, t ’gesproken, evenals door de heer W. Walstra van Leeuwarden, die dat deed namens de collega's van Noord-Nederl^nd. Beiden lieten hun woorden en wensen verge zeld gaan van prachtige geschenken. In zjjn dankwoord richtte de jubilaris zich allereerst tot burgemeester Raster- hoff, hem dankende voor de uitreiking van de vererende onderscheiding, waarna hij jegens directie en collega’s uiting gaf aan zijn dankbaarheid voor de stijl volle viering van deze voor hem zo heug lijke dag. Er waren vele schriftelijke fe licitaties en 1 Nederland. Wij verwijzen naar een adv. in dit nummer waarin bovengenoemd zieken fonds een mededeling doet aan haar ver plicht verzekerden. kenhuis te Groningen vervoerd. Tegen de student zal proces verbaal worden opgemaakt wegens „het onverantwoor delijk gebruik van een vuurwapen”. LEEUWARDEN, 29 Dec. Vandaag was alhier de Prov. Friese Ver. voor Zie- kenhuisverpleging in buitengewone alge mene vergadering bijeen. 15 van de 18 afdelingen waren vertegenwoordigd. Hoofds’hotel der agenda was: Overgang van de Prov. Ver. naar een groter ge heel (draagvlak!) Volgens een Hoofd bestuursbesluit, genomen met de kleinst mogelijke meerderheid, werd voorgesteld zich aan te sluiten bij het „Nezifo” (Ne derlands Ziekenhuisvet plegingsfonds) ’s- G’-avenhage. Elf afdelingen stemden vóór dit voorstel, 2 tegen en 2 blanco. Als datum van overgang werd, na stem ming, vastgesteld 1 April 1954. De Prov. Friese Ver. voor Ziekenhuisverpleging zal dus zijn arbeid na Nieuwjaar nog 3 maanden voortzetten. Voor deze 3 maan den is wegens duurte contributieverho ging noodzakelijk. Met algemene stem men werd deze, ingaande 1 Januari 1954, over het dan aanvangende kwar taal vastgesteld voor gezinshoofden op klasse III 12. klasse IIA 17.50, klasse IIB 29.50. Bijverzekering IIA 5 en Bijverz. IIB ƒ7.50. (Alleenstaanden be talen de helft van deze bedragen). In de verschillende afdelingen zullen de leden tijdig in kennis gesteld worden met de vraagstukken, die zich bij deze overgang kunnen voordoen. steeds beter functionneren van deze, door hem geschapen luchtvaartmaat schappij, nog tijd en energie heeft weten te vinden om zich te verdiepen in aller lei andere vraagstukken, die het natio naal belang raken en steeds trachtte in de oplossing daarvan zijn aandeel te le veren, moest des te meer Jot bewonde ring voor deze grote figuur leiden. Dr Plesman is nog in de kracht van zijn leven weggenomen. Wij herdenken met dankbaarheid het vele goede, dat hij voor ons land en volk heeft gedaan”. geleden de heer Faber, nende Woud-J vaartkade 19( alhier als 12* jarige jonger door de hes” Berend Filj kers wen aangenomen op diens scheepswerf te Muntei dam (Gr.), Er werd toen het eerste ijzeren schip i stapel gezet. Na verschillende onderdelen doorlopen hebben, te beginnen met nagels h< maken, daarna handlanger van een vj man, werd nem al spoedig de opdra gegeven, zelf een kimplaat af te st ken, en te kloppen enz., vervolg moest hij betrekkelijk gauw een kop een schip en het achtereind dichtnaai Reeds Onverantwoordelijk gebruik van vuurwapenen. De 23-jarige Groninger student H. J. S. wilde op Oudejaarsavond het oude jaar „uitschieten”. Hij maakte hierbij gebruik van een vuurwapen, dat hij als lid van een Groninger schietvereniging in bezit had. Op zeker ogenblik vroeg de 14-jarige J. H. S. of hij het wapen even mocht zien. In de veronderstelling dat het wapen niet geladen was richtte hij Zaterdag herdacht de heer D. Zijlstra alhier het feit dat hij voor vijftig jaar bij ’t notariaat in dienst trad. In de be nedenzaal van hotel Hanenburg werd een druk bezochte receptie gehouden, waarbij o.a. tegenwoordig waren de he- r J. Zijlstra, en G. H. Galema, nota rissen alhier, H. Niks, notaris te Does burg, mr K. H. Mulder, notaris te Lang weer, F. J. Bruinsma, notaris te Bola- ward, de heer R. Hanewald, Inspecteur der registratie en successie en hypothe ken alhier, de hoogeerwaarde Deken van Galkom en de heer G. J. H. Tijhuis namens ’t R.K. Kerkbestuur; h.h. C. de Jong en F. Brinkman, voor de spaarbank St. Jozef alhier; mr J. H. H. van Bot tenburg, de h.h. J. Keuning en S. Feen- stra van de Ver. Hulp in Nood; de h.h. P. J. de Jong en S. de Groes, namens de ver. OLA; de h.h. G. Vonk en H. van Dijk voor de Coöp. Schiphuis-Vereni- ging; de heer G. F. Disse, directeur- econoom van het St. Ant. Ziekenhuis; wethouder J. Blok, beëdigd taxateur; de h.h. P. W. Dirksen, Leeuwarden en R. de Vries, Hardegarijp, voor de Bond van Notarisklerken, afd. Leeuwarden; de heer Jaarsma, omroeper; en de h.h. J. Postma en H. de Leeuw, resp. oprich ter en oud-voorzitter en penningmees ter van de bekende commissie Sport en Liefdadigheid, voorts tal van familie leden, vrienden enz. Vele bloemstukken en andere cadeaux werden de jubilaris aangeboden, maar de grootste verras sing was wel de aanwezigheid van bur gemeester L. Rasterhoff, die mededeelde dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Zijlstra te begiftigen met de ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Burgemeester Rasterhoff zeide daarbij dat als iemand een 5A-jarig jubileum herdenkt het pas send is dat men even een terugblik werpt op hetgeen in die periode zoal is gebeurd. De jubilaris is thans 50 jaar werkzaam geweest in het notariaat, een functie die u met nauwgezetheid hebt vervuld. Met voldoening moogt gij terug zien op de af gelegde weg. Niet alleen dat u zonder ophef en jjverig uw plicht deed op het kantoor, doch daarnaast hebt u zich op maatschappelijk en ver enigingsleven zodanig bewogen dat heel de burgcijj u daarvocr dankbaar mag zijn. Ik wil, aldus burgemeester Rasterhoff, noemen uw arbeid als secre taris van de huurcommissie in de voor laatste wereldoorlog, uw actief werkzaam zijn als bestuurslid van Sport en Lief dadigheid om maar bij deze twee te blij ven. Voor dat alles zijn wij als gemeen tebestuur u zeer dankbaar. Nadat spre ke de heer en mevrouw Zijlstra de har- telijke gelukwensen met dit gouden jubi leum had aangeboden, speldde de irge- meester de heer Zijlstra de koninklijke onderscheiding op zijn borst. Een har telijk applaus volgde. Een zoon van de jubilaris bracht allen dank voor de hulde zijn vader bewezen. Bij drie generaties in dienst. Zaterdag 9 Januari 1954 is het 50 jaar dat L> wo« v g -„er?h»É zorgvuldig ergens neergezet. Ook stond' op Nieuwjaarsmorgen een tuinbank, versierd met kerstgroen, uitnodigend oj het hoogste gedeelte van de hervormd» school voor een zitje. Jammer dat het daarvoor wat koud was! OOSTHEM. Op Oudejaarsdag wa jeugd ook hier bezig met knalbom Hiervoor gebruikte men een bus carbid, wat zeer gevaarlijk kan Dit ondervond het zoontje van de van Netten, dat onverwachts het tegen zijn gezicht kreeg en hierd aan de neus bezeerd werd, dat Goinga van IJlst de wonde moes ten. sutelaksje yn de Boekewike waerd bi- kend makke. Troch de kriten dy’t mei- dienen, is der foar goed twatfizend gou- ne forkoft. Mr M. J. de Haan krige as foarsitter fan it Aid Seiskip it wurd. Hy neamde de ütstellen fan de ministers in earste étappe, dy’t troch gans oaren fol- ge wurde moat. Ek yn 1954 sille wy in füle aksje fiere moatte. D a hearen Baügma fan it Kristlik Frysk Selskip en Hoekstra fan de Jongfryske Mienskip sleaten har hjir by oan. Juffer Riemer- sma fan de Studintefederaesje spriek fan in altyd goed meiinoar oparbeidzjen en hope dat dat ek yn it nije jier sa bliuwe mocht. „Freegje mar raek” biet it forum, dat nou de fragen, üt de gearkomste bi- anderje soe. „It yntellekt is noch net üt Fryslan wei”, miende foarsittér Keu ning. De fragen rounen fan wurdbitsjut- tings oant desintralisaesje-fraechstikken en waerden mei de nedige koartswyl steld en biandere. Nei it twadde skoft waerden der twa sketskes opfierd, dy’t sa foar de füst wei spile waerden. Dit is in sykjen nei de oplossing fan it toanielprobleem en it hat knap foldien. It earste gie oer „OudegaAldegea” en it twadde oer de radiokwesje. Gans gearkomsten soene'har der foar liene: sykje der in pear hwat geskikte lju üt, jow harren in rol en siz h werft it oer gean moat, en ut har dan mar spylje. Ledegearkoiïisten fan dit of fan dat, dy’t nou faken sa toar en taei binne, dat de leden^leaver weibliuwe, soenen der aerdich fan opkreazje kinne, foaral as de lju it ris faker dogge. Nei’t der noch in tekening fan Jan de Vries forlotte wie staat foarsitter Keuning dit tige slagge kongres. R. F. Op Zaterdag 2 Januari 1954 was het 40 jaar geleden dat de heer J. van der Werf te Joure in dienst trad bij de Esso Nederland N.V. Achtereenvolgens dien de hij de belangen van zijn Maatschappij te Kollum en Buitenpost en van 1939 tot heden te Sneek. In een zeer intieme, maar uiterst gezellige bijeenkomst in café-restaurant Piso alhier werd dit heuglijk feit herdacht. Onder de aan wezigen bevond zich ook burgemeester L. Rasterhoff, die als eerste de jubilaris toesprak. Hij releveerde diens verdiens ten jegens de Esso Company zowel als de gemeenschap, waarbjj het werk als voorzitter van de Krite Snits van it Sel skip 1844 met lof werd vermeld. De bur gemeester kweet zich ook van een zeer vererende opdracht, mededelende dat het H. M. de Koningin had behaagd de ju bilaris de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen, speldde hij onder applaus van de aanwezigen de heer v. d. Werf deze on derscheiding op de borst. Vervolgens sprak namens de directie de heer A. Wientjes van Groningen, Manager Esso Nederland, de jubilaris recht hartelijk toe, onder aanbieding van een envelop met inhoud. Tevens werd daarbij over handigd de gouden Service-Button met 3 briljanten voor 40 dienstjaren. Er wa ren bloemen voor mevr. v. d. Werf. Ook de collega’s van de Esso Buitendienst in Nederland hadden op deze dag hun De burgen tester speldt de heer v. d. Werf de onderscheiding op de borst. In tegenstelling tot alle overige nach- ten is het tijdens de jaarwisseling in Den op de student met ’t noodlottige gevolg, dat deze een kogel in zijn lies kreeg. Hij-, uct meuo, ucmau uj<* ci eetuexi. werd door de G.G.D. naar het r.k. zie- bisleat mei de wurden: dy’t hjir boppe.g In Friesland is de oudejaarsviering vrij rustig verlopen, alleen Heerenveen en Drachten schijnen met hun baldadige uitbundigheid van de jongelui een uit zondering te hebben gemaakt. In Hee renveen richtten oudejaarsvierders zelfs barricaden op de Dracht op en moest de politie rake klappen uitdelen om de orde te herstellen; in Drachten ging het ook nogal rumoerig toe. Niet volgens het plan. Niet volgens plan verliep te Nijmegen de oudejaarsceremonie op het Plein 1944. Terwijl de burgemeester nog bezig was met het beantwoorden van de heil wensen van Mariken van Nimwegen, om daarna samen met haar het grote oude- jaarsvuur op het Plein aan te steken, schoot een metershoge steekvlam uit de takkebossen omhoog, gevolgd door een dreunende explosie, die de ruiten in de omtrek deed rinkelen. Vermoedelijk hebben jongens een stuk vuurwerk in de brandstapel geworpen, juist op het mo ment dat er blikken benzine op de stapel werden leeggegoten. Het feest, zij het in een enigszins opgewonden stemming, kon echter worden besloten. In de leeftijd van 64 jaar is Oude jaarsavond omstreeks kwart voor tien overleden Dr Albert Plesman, in leven pres.-directeur van de K.L.M. Dr Ples man was die ochtend in het Bronovo- ziekenhuis te Den Haag opgenomen, na dat hij zich reeds in de nacht van Woensdag op Donderdag onwel had ge voeld. In het ziekenhuis bleek, dat Dr Plesman hoogst ernstig ziek was. ’s Avonds overleed hij aan de gevolgen van een slagaderlijke bloeding in de buik. Mr J. Algera, minister van verkeer en waterstaat schetste in het Alg. Dagblad het verlies dat het Nederlandse volk in het heengaan van deze energieke figuur treft met de volgende woorden: „In de laatste uren van het jaar 1953, waarin de watersnoodramp reeds zulke diepe wonden in ons volk had geslagen, bereikte ons het bericht, dat een van de beste zonen van ons volk, dr Albert Plesman, president-directeur van de K.L.M., ons ontvallen is. Wat dr Ples man gedaan heeft om Nederlands naam over de wereld uit te dragen, kan slechts begrepen worden door hen ,die in staat waren deze grote Nederlander, die uit groeide tot een internationale figuur, in zijn gedachtenwereld te volgen. Zijn le venswerk was de K.L.M., onze natio nale luchtvaartmaatschappij, welke in de wereld een begrip is geworden van goede organisatie. Dat dr Plesman, naast het voortdurend bouwen aan het 1 1 op 27-jarige leeftijd werd nijr meesterknecht bg de Gebroeders Th. e;i J. Th. Fikkers. Er werkten toen over/de 100 man personeel. Een veel bewogen/tijd heeft hij meegemaakt, zeer goede,5 tij, den en tamelijk slechte tijden, zeer' vee werk en dan weer tijden dat men haar niet wist wat te doen. Er is één jaar t geweest waarin 24 schepen werden ge bouwd. Veel is er veranderd. docta. ber is gebleven en is nog steedszactre< en vol energie. Nu echter liet in 'a nieuwbouw, daar dit te kc ’Aar is, dov in de reparatie. Het ene sd« 4j/<a het an dere wordt door Faber en zgn mannen verbouwd en gerepareerd. Wrak uit de laatste oorlog, vertrekt het vaartuig ala modern motorschip van de werf. Een schip van 150 ton vertrekt na twee maanden als schip van 230 ton. 9 Januari zal een rustdag voor Fabel a zijn en het zal hem die dag ook niet aan belangstelling ontbreken. Maar daarna zal Faber weer rustig verder gaan, we zullen hopen naar zijn 60-jarig jubileum, Zaterdag 2 Januari werd in de bovei zaal van hotel Hanenburg in beslot*^ kring het feit herdacht dat het ƒ25 js4 geleden was dat de heren H. Ringnaldi thans magazijnbediende en C. Sangel vertegenwoordiger in dienst traden bij I Fa. W. Nauta, Textielhandel engro Oost' dijk alhier. Mede aanwezig waf de echtgenoten van de jubilarissen het personeel met dames enz. Nam( de firma voerde de oudste firmant heer P. Nauta het woord. De zaak, dus spr., was door wijlen zijn vade”^., heer W. Nauta in 1900 opgericht reisde uitsluitend particu er, doel Zv 1928 werd omgeschakeld op 'ïe gros O( derij, welke nu wordt voortgezet Ri zijn zoons de heren P. Nauta en A Nauta. Al spoedig bleek dat uitbrei noodzakelrjk was en werd meer soneel in 't bedrijf opgenomen, waa o.a. behoorden de bovengenoemde i larissen. Gestadig nam de zaak in toe en thans werkt men met 15 personeel. Aan beide jubilarissen o handigde spr. een enveloppe met inh terwijl hunne dames bloemen we: aangeboden. Namens ’t personeel 1 de heer K. Terwisscha gelukwensei cadeaux aan. Voor het Departed Sneek van de Mij. van Handel en verheid kwamen de heren J. Doumt B. H. Lampe gelukwensen aanbledel overhandigden daarbij het getuigscl in lijst der maatschappij voor 25-ja trouwe dienst. Voor de jubilarisse: het een onvergefelijke dag gewordeij Om kwart voor twee is de alarmtoe- stand opgeheven. Het was toen reeds komen vast te staan, dat de waterstand te Vlissingen beneden de verwachting zou blijven. Niet overal langs de kust was de ver hoging boven de getgkromme even hoog. Naarmate het hoogwater Zuidelijker kwam was de verhoging groter; name lijk te Vlissingen 1.10 meter en te IJmui- den ongeveer tachtig centimeter. Dit is trouwens altijd het geval, daar de Noordzee ter hoogte van Vlissingen aan- merkelijker smaller is. Het water, door de Noordelijke winden opgedreven, komt in een trechter, en bereikt in het nau were gedeelte van die trechter uiteraard hogere standen dan in de zoveel bredere, Noordelijker gelegen watervlakten. Daar in de loop van de dag ook de windkracht afnam was er voor de nacht ook geen gevaar te duchten. Ook over dag is er van werkelijk gevaar geen sprake geweest. De Rijkswaterstaat heeft gisteren, op grond van de meteoro logische gegevens en de verwachtingen betreffende het getij volledige zekerheid willen verkiijgen voor de nieuwe dijk- stukken. Nergens was er echter van enige bedreiging ook maar het geringste spoor waar te nemen, zodat tegen twee uur de posten weer .konden inrukken. De Zeeuwen en de Hollanders waren echter op hun hoede geweest. Te Kruiningen surveilleerde men op de dijken, doch het speciale waarschuwings systeem met vlaggen en des avonds met lichten behoefde niet gebruikt te wor den aangezien het water de stand van 3% meter plus N.A.P. nog niet had be reikt. De bevolking was rustig; ook die van Waarde. Wel is te Kruiningen een reeds bouwvallige schuur ingestort door de wind. Te Zierikzee kwam het water tot aan de zogenaamde „blauwe leitjes” van de Oude en Nieuwe haven. De be woners van deze buurten begonnen reeds de vloedplanken te zetten c- hielden ook zakken met klei gereed. Er liepen echter geen Keiaers vol. Zondagmiddag is het „Litte wy by elke stap op dit paed bitinke, dat dy stap foar Fryslün is, en dat it de léste stap net wêze mei. En nou freonen, swermje üt om to striden, elk op syn eigen plak. Ik siz jimme, jimme sille winne, hwant jimme hawwe in barnend ideael efter jimme, dat jim hoedzje sil foar fallen, en dêr’t de fijan it bistean mar amper fan bifiemje .in. Striid foar Fryslan, striid fül en hurd”. Sa spriek de foarsitter fan de Jonger- ein-ófdieling fan it Frysk Nasjonael Boun Nijjiersdei op it Nijjierskongres, dat yn Ljouwert yn „de Keizerskroon” hélden waerd. De algemiene foarsitter, Hein Keu ning, fan De Rottefalle, iepene de gear komste mei de oanwêzlgen it Ngjier óf to winnen en bitocht de forstoarnen, dy’t yn 1953 üt üs rigen weifallen binne. Hy hiet ek de óffurdigen en it earlid wol kom. It Boun sil sprekke op dizze gear komste en de seal moat dwaen. Nei it sjongen fan it Bounsliet spriek hy as ünderdiel fan „It Boun sprekt” oer it Boun en Fryslün. „It Boun hat altyd hwat in frjemd plak ynnommen, omdat it algemien is, in Jongerein-organisaesje is, en tagelyk ek in striidorganisaesje. It hat der altyd cp üt west minsi. i fan ünderskate oertsjügingen en üt ünder- skate formiddens wei, gear to bringen. En it Boun hat altyd miend, net allinne in Jongerein-organisaesje, mar ek in fol- weardige striidorganisaesje wêze to moatten. Nei de oarloch foralderde it Boun en forspile op guon plakken it kontakt mei de „echte” jongerein. Dit hat laet ta de réorganisaesje dy’t de léste moannen syn bislach krigen hat. De tast&n, sa’t dy nou is, is net ng. Hwat altyd al yn it Boun libbe, hat nou syn organisatoryske foarm krigen. Wy hoopje dat dizze nije organisaesje üs romte jaen sil. It Boun is solidair mei de biweging. Hwat kinne wy dwaen? Fan alles. Ek it lytse wurk net forjitte. De bén mei de emigrearden moat bihalden bliuwe. Sutelje mei boeken. De kranten forfryskje. De skoallen sille, as it wets- üntwerp der troch komt, forfryske wur de moatte". Keuning festige de oandacht noch op it Frysk Tsjerkeboek, dat print- ré leit. t. De foarsitter fan de Jongerein-öfdie- ling, Tjitte H. Piebenga fan Peins, spriek, neidat der songen wie. „Mei kneppelfreed is der op in stjinpüst drukt, mar dy is noch net ütknypt. Dat sil de biweging dwaen moatte, en binammen it Jongereinpart fan de biweging”, De foarsitter hie it oer de sprekkers op it studintekongres. Elke partij hie in tige Frysk-nasjonael program, mar gjin ta kelde partij hat dat program der oant nou ta troch krije kinnen. Sprekker miende ek, dat géns sprekkers troch den V dei net diene, neidat hja dér seinen. Hyev Zondagmiddag nam ds. Suurmond af scheid van de Geref. kerk te Oppenhui zen, die hij ruim 3 jaar diende. Als tekst voor de preek had hij gekozen 2 Oor. de verzen 18 t.e.m. 20. Hij bepaalde zijn ge hoor aan de hand hiervan bij twee woor den, nl. ja en neen. De mens zegt door zijn zonde vaak tegen God: neen, maar door Gods belofte in Christus kan dit neen ja worden. Ieder mens, al is hg ook de grootste zondaar, kan deze be lofte deelachtig worden door hierop te antwoorden amen. Namens kerkeraad en gemeente werd de scheidende herder en leraar toege sproken door ouderling Jousma, en wel zeer in het bijzonder voor wat hij voor de jeugd had gedaan. Hij verzocht de gemeente hem staande toe te zingen Ps. 75 1. Namens de classis Sneek sprak ds Sinia van Hommerts, die de schei dende leraar roemde voor de zeer pret tige samenwerking. Tenslotte sprak nog ds. Stap namens de Herv. gem., dan kende voor de vruchtdragende samen- werking. Ds. Suurmond sprak hierna nog een kort dankwoord en liet tot slot zingen Gez. 16. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. Onder de vele belangstellenden merkten wij o.a. ook op burgemeester Tjaberings van W ymbritseradeel. Bevorderd tot hoofdagent van litie te Voorburg onze vroegere stad noot A. van der Schaaf. SCHARNEGOUTUM. Oudejaarsa\ is nier rustig verlopen. Enkele zonnel den, hokjes, boerenwagens en een deelte van een melkmachine wei Op de Meppelerweg te Steenwijk is Nieuwjaarsavond om half zeven een uit de richting Meppel komende auto, die met vrij grote snelheid reed, ter hoogte van de begraafplaats uit de Nacht ge vlogen en tegen een boom gebotst. In de auto zaten drie broers, de heren Muller uit Rotterdam, en de echtgenote van een hunner, de 23-jarige mevrouw M. Mui terDe Rooy. De 21-jarige heer J. Mul ler is onmiddellijk na het ongeval over leden. Zijn schoonzuster mevrouw Mul lerDe Rooy, werd ernstig gewond. Zg werd met beide broers, die eveneens ge wond waren, naar het ziekenhuis te Hee renveen overgebracht. Daar is ook mevrouw MullerDe Rooy aan haar verwondingen bezweken. I i i r, I» t‘

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1