Fan de ÜU Verleden KING <4 1 II Tehuis voor geestelijk gestoorde bejaarden PSNITSER FEMERK BUITENLANDS OVERZICHT i Snuif en wrijf VRIJDAG 8 JANUARI 1954 TWEEDE BLAD r Crisisvrees in het Westen I Motorclub J. C. Visser Ds. N. Lofvers overleden Zeepost Zakennieuws de natuurzuivere I De Witte Pokken „SNEEKER NIEUWSBLAD” PEPERMUNT i i Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Afd. Zuivel en Land N.C.L.B. Sneek Aanbesteding Jaarvergadering N.N.W.B. 7 i I A. f. S. Advertentie I.M. Voor wie? Een novum voor Nederland. Advertentie I.M. De inrich'’ ig van het tehuis. BURGERLIJKE STAND. (14 Jan.) I I 31 van Demonstratie Diepvries Holland. I 1 Advertentie I.M. pr. home, er nog maar 12 mensen dood. Begin Februari van het nu juist verstreken jaar 1955 is de Stichting tot „Huis vesting en verzorging van geestelijk hulpbehoevende ouden van dagen” te Noord- bergum in het leven geroepen en reeds nu is deze Stichting met de plannen voor de bouw van een tehuis voor genoen.de bejaarden gereed, zodat ove, enige -taanden de aanbesteding onder architectuur van architect Niesten kan plaats hebben. ƒ3095 ƒ3095 ƒ3095 ƒ3069 ƒ3041 ƒ3015 ƒ3002 ƒ2998 ƒ2991 ƒ2477 ƒ2200 2030 ƒ2023 1997 ƒ1992 1980 1920 ƒ1900 Maandag is, 84 jaar oud, overleden ds. N. Lofvers, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Lofvers werd in 1896 candidaat in Groningen en diende ach tereenvolgens de gemeenten van Didam, Markelo en Warffum. In 1938 heeft hij eervol emeritaat ontvangen. De teraarde bestelling van het stoffelijk overschot zal Vrijdag te Warffum geschieden na afloop van een uitvaartdienst, die om 11 uur in Avondlicht te Haren (Gr.) wordt gehouden. (13 Jan.) (20 Jan.) (12 Jan.) (14 Jan.) (9 Jan.) (13 Jan.) (9 Jan.) (9 Jan.) i verzen» Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 9 Januari 1904, 50 jaar geleden dus 8* Naar het bestuur van de stichting verwacht, zullen de eerste bejaarden misschien over een jaar hun intrek in het nieuwe gebouw kunnen nemen. Deze mededelingen gaf ir D. S. Bisser als bestuurslid van bovengenoemde stichting in een bijeenkomst met verte genwoordigers van de pers, welke Maan dagmiddag in het Provinciehuis werd gehouden. Men is tot de plannen tot stichting van een dergelijk tehuis gekomen, daar verschillende gemeenten de bestaande tehuisjes voor geestelijk gestoorde be jaarden wilden saneren en nieuwe tehui zen wilden inrichten. Men was evenwel in medische kringen van mening, dat de zorg voor deze groep van bejaarden ge centraliseerd moet geschieden, daar de medische zorg voor de verpleegden dan veel beter kan geschieden en bovendien veel economischer kan worden gewerkt. Hoe de economische ontwikkeling in d” naaste toekomst ook zal ve lopen, daar het Westen zijn kruit droog moet hou den, zal de gemeenschappelijke defensie op peil moeten blijven. Het is mogelijk dat Amerika, bok om bezuinigingsrede- nen meer en meer overschakelt op de luchtmacht met atoom- en waterstof bommen waarom we ook niet geloven aan een overeenkomst met Rusland tot afschaffing dezer wapenen maar op ƒ2989 ƒ2963 ƒ2949 2912 ƒ2888 B.N.A. B. Met de stichting van dit tehuis heeft Friesland een novum gesteld, waar ge heel Nederland met grote belangstelling en interesse naar kijkt, ftet bestuur heeft gemeend dat de vernleegprijs voor dit tehuis moet liggen tussen die van een psychiatrische inrichting en een nor maal tehuis voor ouden van dagen. Dit brengt echter met zi"h me^e, dat er een flink tekort on de exploit? tierekening zal ontstaan, doch het R!jk heeft reeds een biidrage ter dekking van dit kort toegezegd. Uitslag aanbesteding glas en schilder werk van een woonhuis, kantoren en ga rage aan de BolswarderwegHemdijk voor rekening van de Stichting 1940-’45 Sneek: R. Bootsma, Sneek Fa. P. Lusthoff, Sneek A. Wagenmakers, Sneek Fa. L. de Vos, Sneek Joh. Mosselaar, Giekerk J. Geertsma, Sneek E. Koster, Sneek U. J. Romkema, Oosterend P. J. Mosselaar, Hardegargp A. Bergsma 2n., Jutrijp Hommerts Kingma en Sluyter, Sneek Joh. de Vries, Sneek Fa. A. Epema Zn., Grouw R. Djjkstra, Bolsward Begroting van de Architect Leeman, Sneek 2965. Voor de electr. installatie: S. v. d. Veen, Bolsward Ch. van Marie, Sneek P. Walstra, Sneek Fa. Westerhof, Woudsend M. Troelstra, Sneek Fa. de Groot Boersma, Sneek N. Silvius, Sneek V. d. Woude, IJlst Techn. Bur. Vresia, Leeuwarden Begroting van de Architect 2115. Gunning in beraad gehouden. Dinsdag werd in Poiesz’ Fruithal aan ’t Grootzand alhier door de N.V. Diep vries Holland te Zaandam een demon stratie gegeven betreffende zomergroen ten en -vruchten in wintertijd. De ver tegenwoordigster mevr. J. F. Kleiner, heeft het druk gehad, want de gehele dag was er zeer grote belangstelling. In een gezellig babbeltje deelde ze o.a. mede dat de smaak, kleur en voedingswaarde van diepvriesproducten gelijk zijn aan die van verse. Het gemak dient de mens, zo zeide ze en daarom worden ook ge hele middagmalen, als hutspot met klap stuk, boerekool met worst, kant en klaar verkrijgbaar gesteld. Ook Indische maaltijden als Nasi Goreng, Bami en di verse soepen met gehaktballetjes, kip enz. worden geleverd. Baby-voeding (vol vitamine) is ook verkrijgbaar. De groenten hebben slechts een kooktijd no dig van zeven minuten. Wil men voor de volle 100 genieten dan dient men voor het gereedmaken de gebruiksaanwijzing goed te raadplegen. Een kostelijke aan blik boden de zomervruchten aardbeien. SNEEK. Heden, 8 Januari was het 25 jaar geleden, dat de rector van ons gymnasium, dr Beuzekamp, zijn ambt aanvaardde als opvolger van di Moll. In het gymnasium is de jubi laris gehuldigd door leraren, leerlin gen en oud-leerlingen. Voor het lera rencorps spak dr Niemeijer die een schilderij „Andromache in balling schap” aanbood.. Voor de oud-leerlin- gen sprak de heer J. Risselada, hun geschenk was een schrijfbureau, ter wijl namens de leerlingen de heer S Kooistra een marmeren buste van Antinoüs aanbood. LONDEN. In regeringskringen al hier schjjnt men thans ook de oorlog tussen Rusland en Japan, waarvan c’e inzet Koiea zal zijn, onvermijdelijk te achten. De Engelse marinemacht in het Verre Oosten wordt versterkt. sche omstandigheden in de Westerse we reld in de hand werkt door - invoer van bepaalde producten aan beperking te onderwerpen. Het is tenslotte niet zo dat er een teveel aan.goederen in de ge hele wereld aan het ontstaan is, maar dat er een teveel aan bepaalde produc ten in een bepaald land dreigt te ko men, welk teveel door gebrek aan koop kracht of door invoerbelemmeringen el ders niet kan wegvloeien. Als een der middelen tegen deze euvelen is al lang geopperd het plan de koopkracht der achterlijke landen te verhogen door deze hulp te bieden voor hun economische ontwikkeling, het heeft zelfs al een be gin van uitvoering gekregen, maar op veel te kleine schaal om spoedig succes te beloven. Een ander middel, dat vooral voor Europa geldt is de econo mische integratie waardoor één grote markt zou worden geschapen. Ook dit is een plan op lange termijn. Eigenlijk is het zo dat na de oorlog in de Westerse wereld wel tijdig de ogen zijn openge gaan voor de gevaren welke van de zijde van de nieuw opgekomen eerste rangs mogendheid Rusland en van het communisme dreigden, waarom het Marshallplan voor de economische en het Atlantisch pact voor de militaire weerbaarheid van het Westen werden geschapen, maar dat men al te weinig gedacht heeft aan de gevolgen, welke de geweldige ontwikkeling der Westerse in dustrie zou kunnen hebben in een wereld waarin geruime tijd vrede zou heersen, en aan een ordening welke deze gevolgen zou kunnen opvangen. Misschien dat men daaraan nu meer aandacht zal gaan schenken, nu het gevaar voor een economische crisis zjj het niet dire dreigend is, dan toch naderbij komt. Pre sident Eisenhower heeft wel gezegd dat Amerika in deze paraat is, maar één land alleen kan deze problemen niet op lossen, dat zou de gevaren voor de an dere landen zelfs maar doen toenemen. Hier moeten de handen worden ineenge slagen, en snel ook. Het heeft er de schijn van, dat, nu we misschien in een periode van een minder scherpe koud» oorlog op politiek terrein geraken, een tijdperk aanbreekt waarin de economi sche stelsels van Oost en West op de proef zullen worden gesteld. De Russen hebben immer voorspeld en doen het nu nog dat het Westen door een zware eco nomische crisis zal worden getroffen, waarin het kapitalistische stelsel zal on dergaan. Zij zitten er als ’t ware op te wachten, en trachten intussen hun eigen economische achterstand in te halen. Het is te hopen dat de Westerse landen in gezamemyke inspanning de krachten en wegen zullen vinden ook deze proef, die tevens een Russische uitdaging is, glansrijk te doorstaan. WYMBRITSERADEEE^ Dec.8 Jan. Geboren: Tjitje d. v. Sietze Leen- stra en Jantje Hobma te esthem; Klaaske d. v. Arend v. d. Bijl en Gerritje Volbeda te Gaastmeer; Fol- kert Jurjen z. v. Freerk Ringnalda en Ca’thalina de Jong te Oosthem; Doetje d. v. Jentje Bakker en Wil- lemke Rollema te Oosthem; Wiepkje d. v. Johannes Douma en Imkje Rieg- stra te Woudsend. Gehuwd: Reitze Elsinga met Jan- neke Bakker, beiden te Hommerts. Overleden: Ridsert Masselink, 10 jr. te Sneek (overt, te Oppenhuizen); Taekele Geertruida Bouma, 60 jr. echtgen. van Cornells Witteveen te Tjalhuizurn; Roelof Bijlsma, 15 mnd. te Woudsend; Jeltje Hoekstra, 73 jr.^ laatst echtgen. van Gerrit de Vries te Woudsend; Martje Landman, 32 jr., echtgen. van Jan Bokma te Hom merts (overt, te Sneek). SNEEK, van 31 Dec.8 Jan. Geboren: Anske z. v. Arjen de Jong en Wijtske Boersma; Romkje d. v. .lucot Spitse en Pietje Efdé; Jan z. v ZrU Batstra en Tjiske de Boer; Rc.ndei z. v. Pieter Vrolijk en Helle na di Jong; Jisk Martinus z. v. Rinse roonstra en Pierkje de Jong; Roelf- jen d. v. Brand Mulder en Janske v. d. Woi.de Sandbrink. Overleden: Lucas v. d. Schaaf, 50 jr., echtgen. van Wiepkje Annes de Jong; Melle Reitsma, 75 jr., echtgen van Okjen v. d. Wal; Jantje v. d. Horst, 73 jr., echtgen. van Willem de Wit; Martje Landman, 32 jr., echt gen. van Jan Bokma. Beetje fris om de neus, maar verder niet onaardig vrienden, dat weer en bui tengewoon geschikt om wat zegenrijke woorden te wisselen met de knapen. On ze controleur deed dit waardig en in stijl, zodat we gracieus naar het front para deerden, u kent ons. De eerste, die we tegen kwamen was meteen in de golflengte, als u voelt wat we bedoelen. We waren reeds aan het wensen, toen de man één van z’n voor wereldlijke handen omhoog hief en ons toedonderde „Stop!” Toen we weer over eind stonden greep hij onze rechterhand en kneep hem tot blaren. Toen wij, nog half bewusteloos, van „Greate Jetse” naar sterke Bouke wandelden, hoorden we hem nog lachen, de schurk. Na een Jonaspartg tussen de beide genoemde pommeranten: „Smyt him noch ienkear werom Bouke, ’k wol him noch efkes it nijjier öfwmne!” kwamen we weer bij tussen de nuchteren kalveren die dach ten dat wg zoiets als suiker waren en likten wat ze konden. Bij een transactie hebben we de waar de van de psychologie kunnen constate ren. De bieder (op een jonge koe) was vele guldens te laag en wg hadden hem al afgeschreven als koper, toen de actie werd ingezet. Hij ging vlak voor de eigenaar staan: „It Md jier ütsitten, Feitse? Tocht ik wol, enne om toalve ftre ’t wiif.,en alle fierdere rokkedragers tute tink’ Krekt. En ’t moed fol tink? En mar bilove dit en dat en goede foar- nimmens oan ’t wlif, skoanmem en ’t fierdere diel fan de minskheidja fansels, mar hjoed, noch mar 5 J»nne- waiis bist alles al radikael forgetten! Komst w e r net foar iten thüs, hast w e r net allinne kofje hawn en bist w e r dwaende ien fan dyn goekunden it bloed Onder de nellen wei to helpen! O, Feitse, FeitseDe laatste woorden sprak hij uit als een boetprediker, zodat het geluid over de markt rolde als dat van mijnheer van Bergen z’n klokken. Het publiek vormde reeds een kring, agenten trokken de pinnen uit de traangasbom men, toen steunde de aangevallene: „Ge- lok! En miter je yn ’e goedichheit op. Hwat is it minskdom dochs fordoam! Bah!” toen schoot hij een lokaliteit binnen en eiste prikkelende dranken. En een variant van deze methode ge noteerd tussen Pieter en Jaap met zonen en biggen Pieter had trek in een hok vol inderdaad mooie dieren, maar bood zo laag dat Jaap, anders al niet erg dui delijk, nu helemaal onverstaanbaar was. en de jongens buiten zichzelf. Maar Pie ter kreeg de biggen voor de prijs die hij in z n hoofd had. Toen hij ze merkte sprak een bejaard burger met stok en drup (aan neus): „Je sunen swere dat ut in broer fan Mossadek is, wat kan die fent kummedispeule!” Aan de koffietafel een schoon spel ge titeld „Zij komt, zij komt!” ontsproten aan en gespeeld door Benardus als 1953 en Tine als 1954. Het was onvergefelijk mooi vrienden en bij bepaalde scènes stroomden de tranen door de volledige vergunning Het slot was hartroerend. Daar zit de oude, gebogen gestalte com pleet met koeiehaarbaard en zeis, en het vasteland van Europa zal een ge allieerd leger gereed moeten staan om de eerste stoot van een aanvaller op te vangen. Daarmee zijn we weer bij de Europese Defensie Gemeenschap aange land, waarvan het lot nog onzeker blijft zolang de toestand in Frankrijk niet is opgehelderd. Laniël heeft van de Franse nationale vergadering het vertrouwen gevraagd omdat president Auriol noch dienj opvolger Coty het raadzaam acht ten, dat het kabinet aftrad voor de con ferentie van Berlijn. Op 25 Januari kon Frankrijk dan nog wel eens kabinetloos zgn. In Italië wilde Pella zgn kabinet hervormen en het een bredere basis ver schaffen om de binnenlandse en buiten landse moeilijkheden hij wenste trouw te blgven aan Atlantisch Pact en Euro pese Defensie Gemeenschap het hoofd te bieden. Maar hij slaagde niet en bood het ontslag van zijn ministerie aan. Ook daar een wankele toestand. In het midden-Oosten onderhandelt Amerika, nu de Arabische wereld als geheel niet voelt voor een defensieverdrag, met Irak, Saoedi Arabië en Pakistan afzon derlijk over militaire verdragen, met Perzië is er al een. De Amerikanen me nen dat de genoemde landen het eerst in de linie van een Russische aanval in dat gebied liggen en dus ook het eerst voor militaire hulp in aanmerking komen. De nremier van India, Nehroe, heeft weer fel gereageerd on de Amerikaanse be- snrekingen met Pakistan en gezegd dat deze de oorlog vlak voor de deur va.” India brengen en dat het optreden van Pakistan anti-Aziatisch is. Even fel heeft Pakistan deze Indiase inmenging afgewezen. In Indo China blgft de po sitie der Fransen na het laatste offensief van de Vietminh opstandelingen in Laos moeilijk. Het heeft de aandrang van een aantal groepen in het Moederland om be sprekingen met de opstandelingenleider Ho Tsji Minh te openen versterkt, doch de regering Laniël is nog niet zover, zij hoopt nog altijd op krachtiger steun van Amerika hoewel de hoop dat die steun ook uit Amerikaanse troepen zou be staan wel gering moet zijn geworden, nu generaal Eisenhower persoonlijk heeft verklaard dat hij zelfs 2 divisies van zijn troepen uit Korea terug wilde trekken, om ze te doen vervangen door Zuid-Koreaanse. Een product «an VAN DER PLAATS BOLSWARD Het nieuwe tehuis voor geestelijk ge stoorde bejaarden zal worden gebouwd op de terreinen van de stichting „Tou- tenburg” en zal met zijn diverse gebou wen een terrein van 200 bij 350 meter beslaan. De bejaarden die voor opname in dit tehuis in aanmerking komen wor den eerst psychiatrisch gekeurd en wan neer de psychiater verklaart dat de per soon niet in een psychiatrische inrich ting thuis hoort en ook niet in een nor maal tehuis kan worden opgenomen, dan kan hij in aanmerking komen voor op name in het nieuw te stichten tehuis. Voorlopig zullen er 150 bejaarden kun nen worden opgenomen, welk aantal evenwel uitgebreid kan worden tot 450. In het licht van het bovenstaande ech ter gezien is het logisch te veronderstel len dat ter conferentie van de Grote Vier, welke op 25 Januari te Berlijn bij eenkomt, de Russen zullen trachten hun verkregen posities zoveel mogelijk te consolideren. Zij zullen uiteraard trach ten de verwezenlijking van de Europese Defensie Gemeenschap te vooikomen, daar zij iedere versterking van de Wes terse militaire macht of Moskou nu uit is op een tijdelijke dan wel een blij vende ontspanning blijven vrezen. Er is een gerucht dat zij bereid zouden zijn Oostenrijk geheel te ontruimen en e i vredesverdrag met dat land mo"elijk te maken, als net Westen in ruil daarvoor bereid zou zijn het stre m naar de E.D.G. te laten schieten. Het is onaan- nemeljk dat Amerika er Engeland daar voor zullen voelen, doch in Frankrijk, waar zo moeilijk een meerderheid voor de E.D.G is te vinden, zou zo’n aanbod indruk maken. Dat de Russen op de conferentie te Berlijn nullen blijven plei ten voor een ontmoeting der grote Vijf, dus met mbegrip van rood China, spreekt, zij hebben daar alle redenen toe, al ware het alleen maar deze dat ze door op te treden als paladijn voor Pe king de vriendschap met dat land zullen versterken, welke Moskou ook in een pe riode van een zekere mate van politieke ontspanning zeer te stade kan komen. De Russen zullen zich ook wel in de oren geknoopt hebben dat ook in Amerik meer en meer stemmen opgaan, o.a. die van Dean, de Amerikaanse politieke vertegenwoordiger in Korea, die, met de Engelsen, pleiten voor een energieke Westelijke poging communistisch China van Rusland los te weken. SNEEK. Aan de aannemers A. de Graaf en F. de Wolf is door mej. I. Napjus gegund de bouw van twee woon- en winkelhuizen in de plaats van de afgebrande percelen hoek Nauwe BurgstraatSchapenplein voor de som van 8282. DEN HAAG. Hoewel t--- enkele dagen gs is, worden uit het gehele land reeds 23 dodelijke gs- ongelukken gemeld. In het buitenland heerst hevige koude, te Pargs vroren Maandagavond kwam in hotel Hanen burg de sportcommissie van bovenge noemde club bijeen. In revuestijl werden de in 1953 gehouden oriënteringsritten en andere motorwedstrijden enz. onder de loupe genomen. Met voldoening kun nen de organisatoren op het afgelopen jaar terugzien, want het heeft een groot succes opgeleverd, gezien het stijgende ledental en de enorme belangstelling. Besloten werd om op de ingeslagen weg voort te baan. Voor 1954 staat weer heel wat op 't programma. Alles werd tot in de fijnste kleinigheden uitgewerkt. De grootste aandacht zal worden besteed aan de op Maandag 11 Januari te hou den feestavond die in de grote zaal van hotel Hanenburg zal worden gehouden en waarmede het nieuwe seizien 1954 zal worden ingeluid. De leden met hunne dames hebben daarbij vrije toegang. Het bestuur bracht dank aan allen die de J.C.V. met raad en daad terzijde hebben gestaan en hoopt ook in 't komende sei zoen weer op aller medewerking te mo gen rekenen. Op de jaarvergadering van de Noord Nederlandse Watersport Bond, die Za terdag in Leeuwarden wordt gehouden, zullen o.a. twee voorstellen van de zeil vereniging „De Meeuwen” ter tafel wor den gebracht, aldus meldt het Vrije Volk. Het ene gaat over het uitreiken van de prgs aan de eigenaar van het winnende jacht. De Meeuwen zou willen zien, dat de prgs niet aan de eigenaar, maar aan de stuurman wordt uitgereikt. Op het wedstrgdprogramma dient ook niet alleen de naam van de eigenaar, maar ook die van d° stuurman vermeld te staan. De stuurman wint met zijn be manning, de eigenaar ziet alleen maar toe. Het andere voorstel van De Meeu wen behelst het meezeilen als lid van de bemanning in de B-klasse voor A-zeilers in open en nationale wedstrijden van de 16 m2 klasse. De Meeuwen zou dit willen verbieden. In de toelichting wordt ge zegd. dat een verbod minder gewenste praktijken voorkomt, terwijl het moreel in de B-klasse belangrijk wordt ver sterkt en de animo om deel te nemen wordt vergroot. In deze vergadering van de N.N.W.B. zal een nieuw bestuurslid moeten weden gekozen voor de heer S. J. Olij, die, zich niet herkiesbaar stelt. Voorts zal door het benoemen van een lid van de Zeilraad moeten worden voor zien in de vacature, die is ontstaan door het overlijden van de heer G. S. Hofstra. Het heeft er dus de schijn van dat we, onafhankelijk van het meer of minder succes van de conferentie van Berlijn, voorlopig in ieder geval in een iets rus tiger internationaal politieke sfeer zul le leven. Dat brengt voor het Westen weer zijn eigenaardige problemen mee. Tot nog toe is de Westerse industriële capaciteit voor een belangrijk deel in beslag genomen door oorlogsproductie en ontegenzeggelijk is de welvaart daar voor een deel gebaseerd op deze pro ductie. Gaat men deze,' omdat een' Ont spanning in de politieke verhouding is ingetreden, verminderen of, al komt deze ontspanning er niet, heeft deze pro ductie haar hoogtepunt' overschreden, dan is het gevaar voor een industriële terugslag niet gering. Al geruime tijd wordt over deze gevaren, die vooral ten opzichte van Amerika gelden, maar even tueel vandaar om zich heen zouden grijpen, gesproken, zo zelfs dat het ver trouwen in het behoud van de tegen woordige hoge levensstandaard daar min of meer is geschokt en president Eisen hower er voor de radio zelfs op heeft moeten wnzen, dat de Amerikaanse wel vaart niet zodanig op de ooriogsnroduc- tie is gebaseerd, dat men haar bij een teruggang daarvan niet zou kunnen handhaven. Men kan daarover denken zo men wil, een feit is het dat het aan houdend gepraat over een mogelijk” economische crisis op zich zelf al een g”v?ar is o-”dat ze het vertrouwen aan tast Een feit is ook dat Amerika zelf 1 het ontstaan van ongunstiger economi- SNEEK. Uitslag hardrijderij Frie- sche Jeugd. 156 jongens van 13, 14 en 15 jaar namen deel. Ie pr. 12.50 J. Baarda, Blessum; 2e pr. ƒ7.50 L Zondervan, IJsbrechtum; 3e pr. 3 W. Feenstra, Sneek; 4e pr. ƒ2 H Zoethout, Tims; 5e pr. J. Anema, Goutum. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Op 4 Januari kwamen de bovenge noemde afdelingen onder voorzitterschap van de heer W. Hoekstra in feestelijke jaarvergadering bijeen. Na gemeen schappelijke zang van Ps. 138 1 en 3 en gebed, las de voorzitter Psalm 42. In zijn openingswoord heette de voorzit ter allen hartelijk welkom, in het bijzon der de heer Nieuwenhuis, die enige films zou draaien, verder de hoofdbestuurder A. de Vries, ds. Wiegers, de afgevaar digde van de Chr. B.B. Esselbrugge en de afgevaardigden van de zustervereni gingen. De secretarissen en penning meesters der beide afdelingen kregen vervolgens de gelegenheid hun jaarver slagen uit te brengen, waarbij de secre tarissen klaagden over de geringe op komst der leden op gewone ledenverga deringen. Met de financiën der afdelin gen was het in orde. Hierna werd de film Drentse dreven vertoond, die liet zien hoe veen tot turf en turfstrooisel verwerkt wordt en daarna het woeste landschap in vruchtbare akkers wordt herschapen. In de toespraak die ds. Wie gers tot het gehoor richtte, zei deze o.m. dat de chr. vakbeweging een grote vlucht neemt en dat het goed is dat daaraan aandacht wordt besteed. Dit roent ons ook op tot grote verantwoor delijkheid, wij zgn van adel en in handel en wandel moeten wij tonen dat wij van Christus zijn, dat er van ons iets uit gaat ten goede. Wg moeten weten wat er gebeurt, lees daarom trouw uw krant en bezoek de vergaderingen. Hoofdbe stuurder A. de Vries zeide dat hij blij was dat ook de knecht op dit feest mag zijn. Het praten over de materiële dingen maakt soms vermoeid, dat komt omdat het stoffelijke de mens dan te veel be heerst, terwijl ons werk toch eigenlijk moet beheerst worden door de geest van Christus. Wg moeten leven en streven naar een chr. maatschappij. De afge vaardigden der zusterverenigingen wensten vervolgens de afdelingen alle goeds toe. De avond werd verder gevuld met enige films. Ook de tractatie liet UITSLAG HARDRIJDERIJEN. HEEG. Mannen. Ie prgs, C. de long, Leeuwarden; 2e pr., L. Dijk stra, 3e pr. H. Dijkstra, beiden Lem- ner; 4e pr. S. Bleeker, Heeg. IJLST. Mannen. 42 rijders. Ie pr f 20 J. Poepjes, Wijckel; 2e pr. 10 K. v. d. Wal, Oppenhuizen. OPPENHUIZEN. Mannen. Ie pr. f 25, W. Zijlstra, Uitwellingerga; 2e pr. ƒ7.50, Willem van Dgk, Ter- De stichtingskosten van het tehuis met een capaciteit voor 150 bejaarden bedragen met inbegrip van allerlei voorzieningen 1.7 millioen gulden. Er zullen eerst 2 zg. lussen, .ieder bestaan de u»t 6 bungalows en enkele centrale gebouwen gebouwd worden. In totaal zijn echter 6 lussen geprojecteerd. Vrij- v/e’ alle Friese gemeenten hebben zich garant verklaard voor de rente en af- loss’ng van een kapitaal tot 1 millioen gulden, terwijl ook de provincie zich voor een dee1 van dit bedrag garant heeft verk'aard De gemeenten die geen medewerking verlenen ren Ameland en Menaldumadeel, terwijl de gemeente Leeuwarden de kwestie nog in beraad heeft. (Ons Noorden). Waarover de meest bekende commen tatoren op het gebied van de internatio nale politiek in het Westen in hun jaar overzichten ook van mening verschilden, allen waren het er over eens dat in 1953 het gevaar voor 'n grote oorlog, zij ’t al of niet tijdelijk, aanzienlijk verminderd is. Men schreef dit enerzijds toe aan de steeds toenemende militaire macht van het Westen, aan de andere zijde aan de wens der nieuwe Russische machtheb bers, onder leiding van Malenkow om in een sfeer van betrekkelijke internatio nale rust, het Russische volk in ruimere mate van gebruiksgoederen te voorzien, waardoor de productie voor oorlogsdoel einden moet worden beperkt en de han del met de Westelijke landen wonden uit gebreid, Van het laatste heeft men reeds bemerkt door de grote Russische goud- zendingen naar Londen, waaruit de Rus sen sterlingsaldi verwierven, waarvoor gebruiksgoederen werden gekocht. De Westelijke landen kunnen deze uitbrei ding van min handel met het Oosten best gebruiken. In het bijzonder van En gelse zijde, waar men om het peil der bedrijvigheid en der welvaart te hand haven zeer gebrand is op uitbreiding van de handelsrelaties met het Oosten is sterk de nadruk op het belang daarvan gelegd, nu bijna overal in het Westen het productievermogen zich van de sla gen van de oorlog heeft hersteld en zelfs belangrijk is gestegen boven dat van de vooroorlogse jaren. Op de conferentie van het Britse Gemenebest, welke deze week in Australië bijeenkomt en waar vooral économische vraagstukken aan de orde zullen komen, zal stellig een hartig woordje worden gesproken over de mogelijkheid de handel zowel met Rusland als met rood China uit te brei den. De Engelsen die thans in Zuid-Ame- rika hard moeten vechten tegen de Duitse en Amerikaanse concurrenten op de exportmarkt en deze gedeeltelijk ook verliezen om hun hoge prijzen daarom is er zoveel verzet in de Engelse in dustrie tegen verdere loonsverhoging moeten naar meer afzetgebied uitzien. Maar hoe dit ook zij, op internationaal gebied zal net gevolg van de Russische binnenlandse politiek om het Russische volk naar een hoger verzorgingspeil te voeren, zijn een Russische >oging om de spanningen voorlopig niet verder op te voeren en zo mogelijk te verminderen. Voorlopig zeggen we, omdat niemand thans kan beoordelen of Moskou uit is op blijvend betere verhoudingen dan wel op slechts tijdelijke. Is het laatste het geval dan zou Moskou, nadat door een verbetering der levensomstandigheden het Russische volk zich meer aan zijn machthebbers zou hebben gehecht, bou wend op de versterkte innerlijks kracht van het Sovjetrijk, zich misschien kun nen veroorloven met nog groter felheid dan voorheen te streven naar uitbreiding van de Slavische en communistische macht over de wereld. Waarom dus waakzaamheid en militaire paraatheid van het Westen blijven geboden. Advertentie: Bewaarschool te Sneek. Aan deze school wordt een helpster gevraagd op een jaarwedde van 130 Aanmelding voor 16 Janu ari. B. en W, van Sneek. SNEEK. Aan de stadswaag alhier zijn in 1903 totaal gewogen: 2509 vierde en 231 achtste vaten boter. Aanvoer van kaas 42046 kg. Van een uitbreiding van het aantal g-vallen van witte pokken kan op het ogenblik niet worden gesproken. Wel is om veiligheidsredenen een gezin, waan een van de lijders afkomstig is, in qua- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nw. Guinea: m.s. Oranje Ned. Antillen: m.s. Amstel- stroom Suriname: s.s. CottUca Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Oranjefontein Canada: m.s. Noordam i Zuid-Amerika: s.s. Andes m.s Aldabi i Australië: via Engeland Nieuw-Zeeland: via Engeland Inlichtingen betreffende de dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. zegt de laatste claus, bewogen en gedra gen: „Nou is ’t suf eer Kom, nije jaar en bring de ouwe heer mar nar ut as- landen dan de trillende, zingende stem vanf Tine: „Ut asland? Dat nooit, guliefde drieunfieftig, ik weet un betere plaatskom open dan dat weg gaande oude gebogene en de ranke, slanke. Op het moment dat Tine het slotwoord sprak „Wie het nog wat te seggen?” sprong Moeke in de ring. Ze zwaaide een stuk hout en riep: Pardon, even de melding? Dank u. 2161 stuks. 59 melk en kalfkoeien ƒ650ƒ950, kalm, prijshoudend; 34 vet te koeien 2.06—2.47, 2.48—2.74, geslacht, veel vraag, duur! 23 pinken 475600. prima dieren vraag, ande ren stug, lager; 3 paarden 675—900, weinig stemming; 14 graskalveren 135 365, notering en stemming onveran derd; 720 nuchteren kalveren 3652, prijshoudend, handel vlug; 723 schapen en lammeren f 95—118, 6585, goe de stemming, ruim prijshoudend; 4 bok ken en geiten; 180 varkens en vette big gen ƒ1.54—ƒ1.67, ƒ1.71—ƒ1.81, levend, nauwelijks prijshoudend; 292 zouters 1.781.80, vlugge handel, veel vraag; 109 kleine biggen en lopers 4565, 8095. kleine biggen prima dieren goed te plaatsen, stemming goed, note ring onveranderd. Ul zich goed smaken. Na gemeenschappe lijke zang van Gezang 94 ging vriend Buist in dankgebed voor. rantame genomen. Er bevinden zich thans twaalf mensen voor deze ziekte in het Haagse ziekenhuis. frambozen, meloenen enz., die evenals de diverse soepen de belangstellende da mes werden geserveerd,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5