Brits passagiers-straalviiegtuig stort bij Elba in zee De nieuwe wet op de vervreemding van landbouwgronden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST tot erelid S. J. Olij bij zijn afscheid benoemd van de N.N.W.B. 35 DODEN 109e Jaargang No. 3 Dinsdag 12 Januari 1954 Gemeen Bejaardenzorg in Friesland FRIES GRONDBEZIT Film over Ijlst Loop bevolking gemeente W ymbritser adeel Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ée:" 1 Britse schooljongen ontvoerd J. Ringnalda overleden «at -a Koningin Juliana vierde 17e verjaardag van haar huwelijk Koeien op zolder Begrafenis J. Bakker RedacteurL KIEZEBRINK ROME, 10 Jan. Een Brits passa giers-straal vliegtuig van het type Comet is Verkiezingen. Hol- „De Wedstrijddata. Voorkeursrecht van de pachter. Ul opgaande of neergaande lijn I Landbouwkundige toetsing. I l’J Koopwaarde. Met 137 zielen teruggelopen. p] 11 Minimum gewicht voor 16 m2 jachten. Deze foto bewijst weer eens hoe wiselvallig ons klimaat is. Vrijdagmiddag kon de jeugd zich nog uitleven op de gladde ijzers en Zaterdag regende het pijpestelen. En niemand weethoe het over enkele dagen zal zijn. Redactie-adres KLE1NZANÜ 7 - Telef 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD i lo Bn ad De lijst van wedstrijden in het komen de seizoen werd na enige besprekingen vastgesteld. Hierop komen o.a. voor: 24 Juli Z.O.U., 31 Juli S.Z.C. en K.Z.V.S. voor de verkiezing van een zeilkoningin, en 1420 Augustus de SneekWeek. De kampioenswedstrijden in de Regen bogen, Valken, 30 m2, 22 m2, B.M.- De achtjarige Colin Bryans is door een onbekende vrouw ontvoerd, toen hij een school te Brighton verliet. Voordat de onderwijzer had kunnen ingrijpen, was de vrouw met de jongen in een auto in de richting Londen weggereden. De moeder van Colin had reeds eerder dreigbrieven ontvangen. Sindsdien had het onderwijzend personeel opdracht, de jongen alleen aan de moeder mee te geven. Als de pachter een schriftelijk huur contract heeft, heeft hij in het vervolg bij verkoop voorrang. Dat is een heel sterke beperking van het eigendoms recht, al was het normaal dat men bij verkoop de pachter de eerste kans gaf. Het voorrangsrecht zal niet gelden, als men het eigendom wil overdragen aan familie in en ook niet bij boedelscheiding, dus ver erving De wet tot vervreemding van land bouwgronden nu schrijft voor dat we deze pachtwaarde ter berekening van de verkoopwaarde, wat de landerijen be treft, dienen te kapitaliseren. Het per centage dat daarby gebruikt moet wor den is 3 met een zekere speling van En dan komt men tot cijfers, waarvan men wel even staat te kijken. Algemeen neemt men aan dat men op deze basis maar niet zonder meer zijn vermogensaangifte voor 1 Januari 1954 kan doen. Men legge dus het aangifte biljet eerst maar eens naast zich neer. Er moet eerst maar eens overleg onder ling onder de Grondkamers en in elke Grondkamer zijn. Men moet eerst fnaar Het brein van de dieven om nieuwe trucs te ontdekken is onuitputtel.jk. -Op een avond van vorige week heeft in een woning aan de Nieuweweg in Hilversum een dief weer een nieuwe methode ge lanceerd. Het daar wonende echtpaar vertrok omstreeks tien uur in de avond met de auco naar een feestje, terwijl Oma op de kinderen kwam passen. Toen de auto vertrokken was, werd er spoe dig t ngebeld. Een man kwam Oma ver tellen dat men hem gevraagd had even te berichten, dat er op de hoek verderop een auto-ongeluk was gebeurdOma snelde zonder verder nadenken naar de straathoek de voordeur vanzelfspre kend openlatend. Toen zij terugkwam (er bleek helemaal geen ongeluk te zijn gebeurd) was o.m. haar handtas ver dwenen, die een flink geldsbedrag en verschillende kostbare voorwerpen be vatte. Dat is iets nieuws. De Grondkamer moet in het vervolg niet alleen de prijs bekijken maar ook de koper beoordelen. Dat wordt moeilijk, ook al omdat de leden van de Grondkamer niet Juridisch geschoold zijn. Op de duur zal het wel zo komen dat deze Kamer bijv, zeker niet zal goedkeuren dat iemand die te Wijt- gaard woont een stuk land in IJsbrech- tum koopt, dat zal te ver van de woon plaats van de koper zijn. Maar het wordt een bijna bovenmenselijke taak voor de Grondkamer a.’ dergelijke kwesties ob jectief te beoordelen, en gevaren voor „vriendjespolitiek” blijven aanwezig. Op de duur zal het, gegeven de geest van Den Haag waar men geen bedrijven van minder dan 5 H.A. meer wenst, ook wel niet goedgekeurd worden dat men bijv, de helft van een klein bedrijf verkoopt. Dat een groter bedrijf bij verkoop in vele kleine percelen uiteenvalt, zal in het vervolg ook wel niet meer voor komen Mag ieder een boerenbedrijf of land kopen? Het wordt "iet zo, dat alleen een boer mag kopen. In sommige gevallen zal iemand die geen boer is om neven-inkomsten te verwerven een be drijfje kunnen kopen. Ook deze beoor deling wordt een moeilijke opgave voor de Grondkamer. Wel kan men zeggen lat de Grondkamer haar medewerking liet meer zal verlenen voor het zg. lief- lebberij-boeren, (bijv, een dokter die uit iefhebberij wat bijboert). Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 3 - per half Jaar Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. IJSVREUGDE OP DE IJSBAAN. Voorstellen. Op voorstel van het bestuur werd z. h. st. besloten tot wijziging van art. 6 van het Huish. Reglement, waardoor de bijdragen aan de kas van de N.N.W.B. jaarlijks 25 cent per lid zullen bedragen, met een minimum van f 15.per af deling. Het voorstel om de afdelingen te ver bieden klasse jacht en zonder een geldig certificaat tot wedstrijden toe te laten kreeg eveneens aller instemming. Een voorstel van de Zeilver. Meeuwen” te bepalen dat het aan A- zeilers in de 16 m2 klasse verboden is in open en nationale wedstrijden als lid van de bemanning in de B-klasse mee te varen, werd verworpen met 1320 stemmen. Haar voorstel om voortaan de prijs uit te reiken aan de stuurman van het winnende jacht en dus niet aan de eigenaar, tenzij deze zelf stuurman is, werd echter met algemene stemmen aangenomen. /a De nieuwe wet op de vervreemding van landbouwgronden in het voorjaar van 1953 door onze volksvertegenwoordiging aangenomen, heeft geleid tot een uit voeringsmaatregel betreffende de prijzen welke overrompelend heeft gewerkt. Hij werd nl. vlak voor Kerstmis afgekondigd enwat de waardebepaling van bij boer derijen behorende woonhuizen en bedrijfsgebouwen betreft bevat hij ele menten die tot zo geheel andere waarden zullen leiden dan men tot nog toe na de oorlog gewend was, dat men in landbouwkringen algemeen inziet dat deze voorschriften maar niet pardoes kunnen worden toegepast voor de vermogens- aangiften per 1 Januari 1954. De schok zou te groot worden. De fout ligt uiter aard te Den Haag, waar men te lang vasthield aan de formule: „waarde van Mei 1940”. Eerst zullen de Grondkamers onderling, evenals alle belanghebbende organisaties maar eens moeten overleggen over de toepassing der gegeven voor schriften en zal elke Grondkamer door het vaststellen van nieuwe pachtwaarden blyk moeten hebben gegeven van haar inzichten in deze materie, Toor men een basis voor zyn aangifte zal hebben. Dit was zo ongeveer de conclusie waartoe de alg. secretaris van „het Fries Grondbezit”, de eer H. Swierstra kwam in zyn inleiding over het onderwerp: „Is aan- en verkoop van landbouwgronden vrij? De nieuwe wet op de verkoop van landbouwgronden”, welke hij Zaterdag morgen in een goed bezochte vergadering van de afd. SneekWymbritseradeel van het Fries Grondbezit in hotel Hanenburg hield. Prtfsbeheersing. Bij de uitvoeringsmaatregel inzake de nrijzen is van een geheel nieuw beginsel uitgegaan. Tot nog toe ging men uit van de prijzen van Mei 1940, zij het soms met zekere verhogingen. Nu heeft men de prysbasis-1940 verlaten, en een nieuwe basis gezocht in de „netto pacht- eens afwachten of de Grondkamers de waarde”. Het komt hierop neer dat de hogere pachtwaarde inderdaad vaststel taxateur móet uitmaken wat een nor- len. Zrj is een zelfstandig lichaam dat Op 1 Januari 1953 bestond de bevol king uit: 6171 mannen en 6050 vrouwen, totaal 12221 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met: 143 mannen en 138 vrouwen; door vestiging met: 216 man nen en 218 vrouwen; totale vermeerde ring 359 mannen en 356 vrouwen of 715 inwoners. Zij verminderde door over lijden met: 43 mannen en 44 vrouwen; door vertrek met: 387 mannen en 378 vrouwen; totale vermindering: 430 man nen en 422 vrouwen of 852 inwoners. Op 1 Januari 1954 bestond de bevol king uit: 6100 mannen en 5984 vrouwen, totaal: 12084 inwoners. Totale verminde ring: 137 personen. Afgeschreven wegens vertrek naar het buitenland: Ver. St. v. N.-Amerika 34, Canada 93, Australië 1, Curasao 1, Nw. Guinea 1, Z.-Afrika 1, Duitsland 2, to taal 133 personen. Aantal voltrokken hu welijken 106. Aantal ingeschreven echt scheidingen 4. Spr. wees er op dat de wet op wens van de Kamer een geldigheidsduur van 5 jaar heeft gekregen. De minister heeft, hoewel de daartoe ingestelde commissie het onderling nog niet eens was gewor den over de prijzen, de uitvoeringsmaat regel met de door hem zelf vastgestelde prijzen op 21 lecember overrompelend doen afkondigen. Daaruit zullen heel wat moeilijkheden voortvloeien voor de komende jaren, waaruit de Grondkamers en taxateurs maar moeten zien te ko men. Door gemeenschappelijk overleg zal men moeten trachten een nieuwe lijn vast te stellen. De wet regelt drie cen trale kwesties, nl. 1. het voorrangsrecht van de pachter; 2. de landbouwkundige toetsing van de verkoop; 3. de kwestie der prijsbeheersing. klasse en z.m. Vryheidsklasse, worden op 4 en 5 September op het Sneeker- meer gehouden. In verband met de te geringe deelname gedurende de laatste jaren zullen dit jaar geen kampioenswed strijden in de 16 m2 klasse worden uit geschreven. Alleen als de 16 m2 zeilers vooraf voldoende zekerheid kunnen geven zal het bestuur bereid z(jn voor taan weer dergelijke wedstrijden voor hen te organiseren. Het afscheid van de heer Oly. Nadat de aftredende functionaris on der langdurig applaus tot erelid was be noemd en de voorzitter hem de by dit besluit behorende oorkonde had over handigd, trad de eveneens bejaarde heer R. Buisman naar voren, die zijn oude zeilmakker in zeer waarderende be woordingen toesprak. De markante fi guur van de heer Oly heeft een stempel gedrukt op de zeilsport, de Friese in het bijzonder, en van de chaos die er bestond op watersportgebied heeft hg met hulp van zyn tydgenoten een cosmos ge maakt. Namens vele liefhebbers van de wa tersport, verenigd in verschillende ver enigingen, bood spr. tot besluit een ca deau aan. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren H. H. Niemeijer, oud- voorzitter en erelid van de N.N.W.B. en de heer Ernst Crone, voorzitter van ’e K.V.N.W.V. te Amsterdam. Ook deze beide sprekers memoreerden dankbaar de grote werkkracht en verdiensten van de scheidende en de prettige manier waarop zij steeds met hem hebben sa mengewerkt. De Commissaris der Koningin in Friesland toonde eveneens zijn belang stelling en medeleven door het zenden van -en telegram. De heer Olij dankte uitvoerig voor de hem gebrachte hulde waarby hij ook tal van oude herinneringen ophaalde. Ik ben vanaf de oprichting steeds bestuurs lid geweest en heb de N.N.W.B. steeds meer zien groeien. Het behartigen van de belangen van de N.N.W.B. is mijn levenswerk geweest, en daarom valt dit afscheid mg niet gemakkelijk, zei hij o.a. Ook in zijn sluitingswoord richtte de voorzitter zich nogmaals tot „Oom Siemen”, welke erenaam de verhouding tussen hem en de zeilers zo juist weer gaf, waarna de 31e algemene vergade ring, die een vlot verloop had, werd ge sloten. Vrij plotseling is te Utrecht op de leeftijd van 65 jaar overleden de heer J. Ringnalda, vele jaren wethouder van onderwijs te Apeldoorn. De heer Ring nalda werd op 4 April 1888 te Sneek ge boren en vestigde zich circa 30 jaar ge leden in Apeldoorn. Hij behoorde tot de leidinggevende figuren in de A.J.C. en het instituut voor arbeidersontwikke ling. Van 1949 tot de laatste raadsver kiezingen was hij wethouder van onder- wys. Daarna vestigde hij zich te Utrecht. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) male boer onder normale omstandighe den uit een bepaald bedrijf of perceel land zou halen. Er zijn op dat gebied al aardige gemiddelden via verschillende instituten ter beschikking gekomen. Maar de minister heeft zelf normen vastgesteld en die liggen wat de lande rijen betreft, niet zover van de tegen woordig hier geldende. Wat de pacht waarde van landerijen betreft is er hier dus niet zoveel veranderd. Maar daar entegen wel ten opzichte van de pacht waarde der gebouwen. Men kan gerust zeggen dat de verpachter gedurende 8 jaar op dat gebied is uitgebuit. Er komt echter nu zekere verandering. Bij de be paling van de pachtwaarde van de gebou wen behorende tot een plaats moet men een splitsing maken tussen woonhuis en bedrijfsgedeelte, terwijl de totale pacht ook gesplitst is in dé pacht voor de lan- deryen en die voor de gebouwen. Bij de bepaling van de pacht voor de gebouwen gaat men uit van twee normen: 1. ge middeld goede oude gebouwen of alles nieuw en 2. de pacht van het woonhuis varieert naar de grootte van het lande- rijencomplex. Men neemt aan dat hoe groter het laatste is, hoe groter ook het woonhuis zal zijn. Voorts wordt voorlo pig uitgegaan van de onderstelling dat de eigenaar alle onderhoud betaalt, wat in 10 provincies ook zo is, alleen in Friesland niet, waar het half om half gaat. De landelijke normen zijn: voor een bedrijf van 1020 H.A. 275 pacht per jaar voor het woonhuis, idem 2050 H.A. 425 voor het woonhuis, dus on geveer 8 per week. Wat de pacht waarde van het bedrijfsgedeelte der ge bouwen betreft, die wordt bepaald naar een zekere factor: die voor een bedryf van bijv. 30 H.A. 35 is, d. w. z. dat de pachtwaarde van de bedrijfsgebouwen dan 30 x 35 f 1050 per jaar is. Telt men hierbij de 425 voor het woonhuis dan komt men tot een totale pacht waarde per jaar van de gebouwen op zo’n bedrijf van ƒ1500, een norm die voor de tien provincies waar de eigenaar alle onderhoud betaalt, er op begint te lij ken en die al veel eerder had moeten worden ingevoerd. Maar zo overrompe lend als men het nu wil invoeren is dat eigenlijk niet te verwerken. De vraag is ook wat er in Friesland moet gebeuren, wp,ar de nelft van het onderhoud der gebouwen voor rekening van de huurder komt. De eigenaar moet stellig meer dan de helft van de vastgestelde pacht waarde der gebouwen hebben, spr. noemt voor een bedrijf van 30 H.A. 2/3 x 1500 1000 dat is dus onge veer 400 meer dan tegenwoordig ge bruik is. De pachtwaarde der gebouwen brengt dus vrij wat verandering. Onder auspiciën van de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk werd te Leeuwarden de eerste van een reeks middagbijeenkomsten gehouden, bestemd voor leidinggevende personen uit de bejaardentehuizen in Friesland. Deze bijeenkomsten dragen een instruc tief karakter en hebben ten doel een aantal aspe ;ten te belichten, waarmede men in de practijk van de bejaardenzorg te maken heeft. Het programma bevat de volgende onderwerpen: 1. psychologie van de ouderdom; 2. lichamelyke situ atie van bejaarden; 3. chronische ziek ten onder bejaarden; 4. ontspanning en dienstbetoon voor bejaarden; 5. arbeids mogelijkheden voor bejaarden; 6. voe ding en voedselbereiding voor bejaarden; 7. financiële ’aken, testamentaire be schikkingen, e.d.; 8. Sociale Wetgeving. Het eerstgenoemde onderwerp werd in geleid door Dr Firtos uit Franeker, die in een boeiende voordracht de achter grond schetste van bepaalde handelingen van ouder wordende mensen. Op zijn in leiding volgde een gedachtenwisseling, die de spreker gelegenheid gaf op enkele punten nog iets dieper in te gaan. Dat deze instructieve middagbyeenkomsten in een behoefte voorzien, blijkt wel uit het grote aantal aanmeldingen. De Stichting heeft Inmiddels een nieuw on derwerp in studie genomen, nl. de even tuele behoefte aan verpleeghuizen voor chronisch zieke bejaarden. T.z.t. kan hieromtrent een rapport worden tege moet gezien. Ook wordt gewerkt aan een nieuwe enquête naar het aantal te huizen, hun opnamecapaciteit, geldende verpleegprijzen e.d. Aan de Stichting is verzocht hieromtrent een prospectus sa men te stellen ten dienste van hen, die een opname in een der Friese tehuizen moeten voorbereiden. De mogelijkheid hiervan zal worden onderzocht. De heer C. Th. de Bie, die periodiek aftrad, werd als bestuurslid herkozen. In de vacature-Oiy werd, zoals reeds vermeld, de heer J. Tuil benoemd. De heer A. van Gooi werd herkozen als lid van de Zeilraad en van de Technische Commissie. Na de Noord Nederlandse Watersportbond vanaf de oprichting in 1923 als bestuurslid te hebben gediend, heeft de heer S. J. Olij alhier zyn functie van secretarls-penningmeester neergelegd. Hy is onlangs 80 jaar geworden en meende daarom thans zyn levenswerk te moeten beëindigen. De Algemene Vergadering, die Zaterdagmiddag in Leeuwarden werd ge houden, benoemde hem op voorstel van het bestuur tot erelid, terwyl ook In de toespraken die werden gehouden, de grote waardering naar voren kwam voor het uiterst belangrijke werk dat „Oom Siemen” in zyn lange leven voor de watersport en voor de N.N.W.B. in ’t bijzonder heeft gedaan. In de door deze aftreding ontstane vacature werd de heer J. Tuil, secreta ris van de S.Z.C., tot bestuurslid benoemd. Onze stadgenoot S. Kuipers nam in de Zeilraad de plaats in van wylen de heer G. S. Hofstra, wiens nagedach tenis zowel door de voorzitter in zyn openingswoord als door de secretaris in zyn jaarverslag werd geëerd. Koningin Juliana heeft Donderdag avond in haar hotel een feestelijke bij eenkomst gehouden ter gelegenheid van de 17e verjaardag van haar huwelijk. Prins Bernhard belde de koningin Don derdagochtend op. De ontbyttafel van Hare Majesteit was bedekt met ge schenken van de vier prinsessen en van vrienden en bekenden uit het hotel. De koks van net hotel hadden bijzondere aandacht besteed aan het diner. De forel werd opgediend met een „sauce landaise", de kip was „orangee” gebra den, het dessert was „bombe prince Bernhard’” en de biscuits waren „belle alliance”. Twee uit een stal ontsnapte koeien van de veenouder P. Boersen, wonende in de polder Het Noorden op Texel, heb ben kans gezien via een partij stro een zolder te bereiken. Het plafond bleek echter niet bestand tegen het gewicht /an de lijvige uitbrekers want één koe zakte er met haar beide voorpoten doorheen, terwijl haar metgezellin met naar achterwerk door de zolder ging, 'doch aan haar voorpoten bleef hangen. Boer en buur slaagden er met veel moeite in de dieren uit hun onplezierige positie te verlossen. Zondag ongeveer 25 km van Portoferrajo, de hoofdplaats van Elba, in de Mid dellandse Zee neergestort, met 29 passagiers en zes bemanningsleden aan boord. Volgens vertegenwoordigers van de „British Overseas Airways Corporation” (BOAC), de maatschappij waaraan het toestel behoort, was er Zondagavond geen hoop meer, dat er overlevenden zouden worden gevonden. minuten voor het vertrek van het toe stel uit Rome besloot hij niet mee te gaan. Dit is de vierde Comet, die is neer gestort, Zaterdag Is bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij, tewater ge laten de onderzeebootjager „Groningen". De doopplechtigheid werd ver richt door mevr, de BooijDe Beckendorff, echtgenote van de bevelhebber de* zeestrijdkrachten en chef marinestaf vice-admiraal A. de Booij. Op 21 Februari 1953 werd de eerste sectie ep de helling gelegd. De lengte be- meter en de breedte 11.74 meter. De standaard waterverplaatsing ton. De bemanning zal uit 268 koppen bestaan. Het schip op de helling gereed voor de tewaterlating. Eet vliegtuig was op weg van Singa pore naar Londen, Het was om half elf uit Rome vertrokken. Aan boord bevond zich o.a. de bekende Australische schrij ver Chester Wilmot, auteur van „Struggle for Europe” en voormalig oorlogscorrespondent van de B.B.C. Er bevonden zieh tien kindere.i onder de inzittenden. Men neemt aan, dat de meesten zich naar Engeland begaven na een bezoek aan hun ouders in het Oosten tijdens de Kerstvacantie. Er waren ook vrouwen aan boord. Tot Zondagavond waren vijftien lijken geborgen, voornamelijk door een Itali aanse vissersboot. Het zoeken werd om streeks acht uur ’s avonds gestaakt. Een tiental vliegtuigen, vissersschepen en Italiaanse marineschepen namen aan de opsporing deel. De verongelukte machine, die bij vliegtuigbestuurders bekend stond als „Yoke Peter”, is het toestel, waarmee op 2 Mei 1952 de eerste geregelde dienst met straalvliegtuigen tussen Londen en Zuid-Afrika werd geopend. Het stortte kort na elf uur neer. Het weer was prachtig. Politiefunctionarissen te Piombino, een nabij het gebied van het ongeluk gelegen kustplaats, verklaarden, dat de machine in brand scheen te staan, toen zij in zee stortte. Men had eerst explosies gehoord. De Amerikaanse filmproducent Victor Pahlen, is aan de ramp ontkomen. Enige zich ook nog altijd beroepen kan op art. 41 van het pachtbesluit, waarin bepaald is dat zy moet oordelen op de basis van een redelyke winst voor de pachter, ter- wyl zij dan daarnaast heeft de nu vast gestelde Haagse normen. Deze zijn ge baseerd op de resultaten der landbouw boekhoudingen en hebben dus ook een degelijke ondergrond. De Grondkamer moet tenslotte beslissen doch men kan in beroep gaan in Arnhem, waar men geneigd is de wet zoveel mogelijk toe te passen. Gezien dit alles is afwachten het parool. Daar komt bij dat men ook de pachtwaarde der gebouwen moet kapi taliseren. Daarby moet men gebruik ma ken van een factor. Voor het woonhuis waarvan hiervoor de pachtwaarde op 425 is berekend, is de factor 30, dat betekent dat de verkoopwaarde daarvan moet vastgesteld worden op 30 x 425 12750. Voor het bedrijfsgedeelte der gebouwen is de factor 20, dus daarvoor komt men op een waarde van 20 x 1000 20.000. Totaal komt men dus op een kapitaalswaarde van 32000 voor vrij nieuwe gebouwen, betreft het wat oudere dan is de factor, voor de woning 25, voor de bedrijfsgebouwen 15, maar dan komt men toch nog op 25000, ter wijl men tot nog toe ongeveer op 8000 kwam. Als verkoper zal men gaarne deze hogere bedragen ontvangen, maar de vraag is: kunnen we er kopers voor vinden. En uiteraard is men er niet happig op deze hogere waarden voor de belasting aan te geven. Laten we dus eerst maar afwachten welke pacht waarden de Grondkamers zullen vast stellen, eerst dan heeft men een basis voor zijn aangifte aan de inspectie. De fout is eigenlijk dat Den Haag te lang heeft gewacht met het erkennen der rechten van de eigenaars en dat men nu een grote sprong moet doen en dus een schoksgewyze ontwikkeling krijgt. Na deze rede van de heer Swierstra kwam een groot aantal vragen los, die spr. nog uitvoerig beantwoordde, waar na de voorzitter, de heer P. Kramer uit Nijland, de spreker dank bracht. Vóór de heer Swierstra sprak, waren en kele huishoudeiyke zaken afgedaan. De heer Kramer deelde o.a. mede, dat de afdeling in 1953 ongeveer 56 nieuwe leden had gewonnen. Dat is gelukkig, want onze vereniging zal, wil haar stem in Den Haag gehoord worden, over een groot ledental moeten beschikken. De reer Kramer werd ook bij acclamatie herkozen als bestuurslid. Naar men meedeelt ligt het in de be doeling de film, die ’t vorig jaar is opge nomen in IJlst, zoals het is en werkt op Woensdag 27 Januari a.s. in het Ge bouw te vertonen. Veel IJlsters zullen zich dan op het witte doek kunnen zien. Naar de voorzitter mededeelde ligt het in de bedoeling, in overleg met de T.C. en het bestuur van de K.V.N.W.V., een uniform gewicht voor de 16 m2 klasse vast te stellen. Gedacht Is aan een nlnimum gewicht van 380 kg van het lege casco. Ondergewicht moet worden aangevuld met lood op nader door de T.C. aan te geven plaatsen. Met ingang van 1 Januari j.l. is deze klasse tevens gesplitst in een streep- en een punt-klasse. Een andere belangryke mededeling was, dat de Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voortaan ook voor wed- strydzeilen verlof kan worden verleend. In het jaarverslag werd o.a. vermeld, dat het aantal aangesloten verenigingen door toetreding van de Zeilver. Twente steeg tot 47. Hiervan waren 33 op de vergadering vertegenwoordigd. De rekening sloot met een nadelig sal do van f 113.26. Verleden jaar ruim f 400,—. Zaterdagmiddag had vanuit de Men- nozaal de begrafenis plaats van de heer J. Bakker, in leven hoofd van de open bare school voor B.L.O. alhier. Er was grote belangstelling. Naast familieleden zagen we vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur en van verschillende organisaties en collega’s. Ds. M. v. d. Meulen schetste in zijn toespraak de overledene als iemand die in zijn leven veel persoonlijk leed had ondervonden, maar in het verwerken daarvan de kracht vond om minder be deelde medemensen te helpen. Na de plechtigheid begaf de stoet zich naar de Algemene Begraafplaats, de baar was bedekt met bloemstukken, o.a. van het onderwijzend personeel, van de leerlingen der B.L.O.-school, van de afd. Friesland van de Ver. van Onder wijzers en Artsen en van de Ned. On derwijzersvereniging. Op de begraafplaats voerden het woord wethouder P. v. d. Ve n als loco- burgemeester namens de gemeente; de heer L. Glimmerveen namens het perso neel der B.L.O.-school; de heer R. J. Sipkens namens de Pier de Boer-stich- ting; de heer J, Braaksma als vriend en als vertegenwoordiger van de Ver. v. onderwijzers en artsen; de heer S. Koop- mans namens de hoofden van scholen te Sneek. Zy allen eerden de overledene als pionier van het B.L.O.-onderwys in Friesland, als joviaal collega en onver moeid werker voor de belangen der geestelijk misdeelden en richtten woor den van troost tot mevrouw Bakker. Een broeder van de overledene dankte voor het betoonde medeleven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1