Kappie op weg naar* Hollywood Dit jaar herhalingsoefeningen voor UITSLAG KERSTPUZZLE 70.000 militairen Kristlik Fryske Folksbibletheek Lanbou Jongerein Mienskip Jiskefetten mens mar naar Witte mol gevangen K.N. en Z.H.R.M. redde 75 mensen Zakennipuws <TandbaInieuws Jubileum-tournee Friesch Dagblad Nog twee gevallen van witte pokken J aarvergaderin g afd. Sneek Schuttevaer Ontspanningsavond A.N.G.B. Waartoe een verliefd komt Oudste inwoner van Gauw wordt 90 jaar Molkauto troch de brêge Postverzending Engeland P. V. d'. Mark „De jongerein libbet, mar hoe' Gouden jubileum L. Faber Red. „Sneeker Nieuwsblad”. is, van wel Hylkje Going a. 50-5 50 is gevaarlijk! Kappie, geef hem Legering in tenten en barakken. Ook voor de legering van de onder delen moesten voor 1954 andere maat regelen worden genomen. Dit jaar zal men gebruik maken van tentenkampen in de mobilisatiecentra. En in de volgen de jaren hoopt men te kunnen beschik ken over nieuwe, verplaatsbare houten barakken met daarbij meer permanente gebouwen voor keukens e.d. Er zal In ieder geval geen gebruik gemaakt wor den van particuliere gebouwen, zoals scholen e.d. ke it plak, dat God him tatocht forfolle. gelyk op himsels tapaste. It wie in béste gearkomste. It koar ,,Sjong de Heare” fan Wüns, 1. f. de hear J. Blanksma, dat de gouden noard- ske balke forline jler woun hat, soarge foar in stylfolle ófwikseling. (Friesch Dagblad.y rdag j.l. te Leeuwarden ge- ergadering der afd. Fries iet Nederlands Handbalver- GAUW, 11 Januari. De oudste inwoner van ons dorp, Marten Ligthart wordt 13 Januari a.s. 90 jaar. Hij heeft steeds in ons dorp gewoond en van zijn zeven tiende tot zijn twee-en-tachtigste het beroep van visser uitgeoefend, hij was dan ook in de loop der jaren bezitter van 65 visakten. In zijn jonge jaren was hij op de korte baan een hardrijder van naam. „Niet doenl Dat Hwerom is der yn Fryslan gjin bloeijende krlstlike romankunst roep verwachten kan. Welke onderdelen worden opgeroepen Het is wel duidelijk, dat de Generale Staf, die ons deze gegevens over de her halingsoefeningen verstrekte, niet tot in details kan bekend maken, welke onder delen precies zullen worden opgeroepen en in welke periode. Vast staat wel, dat de reserve-officieren van de 5e en 6e ‘die steen toch, anders zal hij je pijn doen! Oh, wat een ellende!" Kappie dacht snel na, doch hij zag geen uitweg. De brandweermannen waren zo druk aan het spuiten, dat ze niets gezien hadden en Trol had hen helemaal in zijn macht. Met een diepe zucht over handigde Kappie hem dus eindelijk de steen. „Sjoch”, hie üs Beppe tsjin ’e di- rektrise fan it greate hüs foar Alden fan dagen sein: ,,Ik gean nou even nei Yfke Ploeg- sma. Dat is noch in Aid kammeraetske fan my en dy wennet yn ’e Frederikus- strjitte”. „Wês foarsichtich, frou Douma", hie de direktrise sein. „Witte jo it paed wol? Binne jo al hwat thüs yn ’e stêd?” „Ja, dat giet wol. Jo moatte blgripe, 't is fansels in tige greate omkear fan t doarp, dêr’t ik myn hiele libben wenne en hast nea weikaem, nei de stêd mei al dy drokte en sa. Mar, men moat op ’e stoepen rinne en foaral goed ütsjen as men oerstekke sil. Sjoch mefrou, ik koe net mear by myn dochter bliuwe: sawn bem, sa jong bin ik ek net mear, sawn bern... Dümny, dokter en notaris, hja sei ne: Beppe moat nou mar ris yn ’t rêst- hüs, hja hat de rêst wol fortsjinne”. „Dér hiene se gelyk oan”, sei de di rektrise en Beppe fottele ta de doar üt. „Seis üre ite, nou?” frege hja noch, wylst hja ta it stekje ütgong. Drie personen zijn te Den Haag in ver band met het voorkomen van witte pok ken geïsoleerd. Twee van hen lijden zelf aan witte pokken, nl. een verpleegster en een co-assistent, die de patiënten in het begin hebben verpleegd. Een patiënte van het ziekenhuis, die door de ver pleegster is geholpen, vertoont geen tekenen van de ziekte, maar is voor alle zekerheid eveneens geïsoleerd. De teke nen wijzen erop, dat de vaccinatie tegen gewone pokken mede beschermen^ werkt tegen witte pokken. Geen der lij ders aan deze ziekte bljjkt te zijn ge vaccineerd. en: Sa sil Yn dizze wrald, dy’t ünkristlik om’t der mei de wierheden fan it Kris- tendom gjin rekken mear hélden wurdt, moat de jongerein syn paed sykje. Hja moat it eigen karakter biwarje, in per- soanlikheit bliuwe en forantwurdlikens fiele wolle. Spr. bisleat mei in wurd fan de Swit- serske persoanalistyske kultuerkritikus Denis de Rougemont, dy’t skreaun hat: De jongerein hat forlet fan it bisef fan ropping. Allinne dan kin de jonge mins- hat Het was wel aardig geweest, als er na afloop van de feestavond, welke de Alg. Ned. Grafische Bond zijn leden uit Sneek en tal van andere plaatsen hier jl. Don derdagavond in Amicitia aanbood, onder de bezoekers een referendum was ge houden over Wim Ibo’s Triangel Caba ret dat deze avond verzorgde. Want wij hebben het vermoeden dat de bezoekers aan deze voorstelling in twee kampen zijn te verdelen. In het ene kamp zouden we dan de liefhebbers van de lichte muze met zeer populaire inslag en veel muziek willen onderbrengen en in het andere de aan hangers van een rustig, beschaafd klein kunstprogramma. Daar het Triangel Cabaret bekend staat als de brenger van amusement van de tweede soort, zullen waarschijnlijk meerdere bezoekers niet geheel voldaan onvoldaan kunnen we bij Wim lbo nooit zeggen naar huis zijn gegaan. Wellicht ook dat bij de laatste groep de verwachtingen iets ,te hoog gespannen waren door de vele radiosuccessen van de artisten. Maar dan dienen zij te be seffen, dat het vullen van een gehele avond heel iets anders is dan het ver zorgen van een radiouurtje. Hoe het ook zij, naar onze smaak viel in het optreden van dit keurtroepje ar tisten zeer vee] te waarderen, hoewel we deze keer Wim lbo zelf niet tot de sterkste troeven in het programma wil len rekenen. Die eer zouden w(j eerder toekennen aan Rijk de Goojjer, die als Kobus Rarekiek de mensen de lachstui- pen op het lijf joeg, en aan Sophie Stein, die met haar moederlijke stem ons direct aan huize Doorsnee deed denken. Vooral in haar ode aan Oma was zij heel goed. Het duo Teddy en Henk Scholten was voor de liefhebbers van dit soort klein kunst natuurlijk het neusje van de zalm, terwijl Tonny Schifferstein nie. alleen voor een perfecte begeleiding zorgde, maar bovendien zijn grote gaven als pianist demonstreerde, toen hij een aan tal van de meest uiteenlopende verzoek nummers tot een vloeiende potpourri aaneenreeg. Voor de aanvang van het programma sprak het bondsbestuurslid J. Schipper een kort propagandistisch woord, waar in hij de betekenis van de recente loons verhoging en de omstandigheden waar onder deze verkregen was, duidelijk in net licht stelde. Aan het slot van zijn toespraak deed hjj een dringend beroep op de jongeren om de organisatie ver der uit te bouwen. Amicitia was bjjna geheel bezet. De wenstige gearkomste fan ’e K. F. F. B. finder lieding fan syn foarsitter, de hear R. S. Roarda, is dizkear balden yn ’e knappe seale fan De Kroan to Ljou- wert sünder mis yn oerienstimming mei it karakter en de hjoeddeiske „stan ding” fan ’e foriening, dy’t nou „Klim Fleurich Fierderop” ta vignet hat. Ullfce fan Houten spriek oer de Kristlike roman yn Fryslan. HEEG. De heer G. Elzinga, wonende in de Boterhoek te Heeg, ving Vrijdag middag een mol in 't land van de heer U. Reitsma te IJlst, met een prachtige witte vacht. Elzinga, die al jaren dit vak beoefent, heeft eens eerder een witte mol gevangen en, zo zei hg, ik heb ook eens een blauwe gevangen. Zo in de winter als het niet te veel vriest, kan men hem altijd in t veld aantreffen, en als de jacht op de mol gebeurd is, krijgen de kievitseieren een beurt. In totaal is het vorig jaar 88 maal een beroep gedaan op een reddingboot of reddingstation van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij., zo vernemen wij van de directeur, de heer H. Th. de Booy, en wel door sche pen varende onder Belgische, Deense, Duitse, Engelse, Franse, Italiaanse, Ne derlandse, Poolse, Portugese, Zweedse en de vlag van India. In 1953 werden in to taal 75 mensen behouden aan wal ge bracht, waardoor het aantal geredde schipbreukelingen sedert de oprichting der K.N.Z.H.R.M. in 1824 is gestegen tot 7713. Bovendien verrichtte een drie tal reddingboten goed werk in het wa- tersnoodgebied. Mevr. Wed. J. GRONINGER, Scharnestraat 11, SNEEK H. LIGTHART, E. Halbertsmastraat 52, SNEEK Mevr. A. BRUINSMAde Jongh, Hoofdstraat 3, WOUDSEND. Wij zullen zorgen dat de boekenbons deze week in hun bezit komen. Men kin jin fan dy frage net 6f- meitsje mei to sizzen dat elk folk kriget hwat it fortsjinnet. Yn HollAn bloeit dy kunst ek net. Sprekker Van Houten koe fansels ek net samar sizze oe’t wy dat oa.'s krije, hy woe alderearst de feiten konstatearje en dan in oantrün jaen. Oan in kristlike roman dêr’t de no velle yn romanformaet faken ek by rek- kene wurdt moatte hiel hwat easken steld wurde. De skriuwer moat it krist lik boadskip bringe, net as in laechje fernis, mar yn it forhael biwurke. Hy moat fan it konflict dat er biskrluwt in kristlike oplossing oanjaen. Soks wol net sizze, dat it mei de liaedfigueren allegearre goed komt, mar al dat der in wei wiisd wurdt hoe’t it moat of moat- ten hie. Ut ’e praktyk hat wol bliken dien dat in skriuwer dy’t seis net üt it kristlik leauwe libbe oan dy bitingst net foldwaen kin. Men sjocht dat byg. yn it wurk fan Brolsma, dy’t der wol sahwat it fierst oan ta komt. Lykwols dan komme de swierrichhe- den noch oan. In dichter hoecht mar in koart skott de geast to hawwen, de skriuwer is ynspiraesje nedich foar wi- ken, moannen of seis jierren. De krist like skriuwer hat hwat yn him fan ’e langst nei it heechste, it is to bigripen dat er syn wurk lizze lit as er fielt dat er oan syn heech ideael net takomt. De kristlike skriuwer is boun, licht- wol mear as oaren. Hy mei alle dingen net krektsa werjaen as se binne en sa’t er se foar syn opset eins nedich hie; tink oan it flokken en om it seksuéle. Men kin ek net ivich en erflik degelike en béste minsken biskriuwe! In rem leit faken ek yn syn Fries wê- zen, yn syn ynbannigens, binammen as de skriuwer in klaiker is. Alhoewol 't it tagelyk winst hjitte kin als it „djip üt ’e swiere klaei weidold wurde moat”, sa’t E. B. Folkertsma sei. Ta bislüt moat in skriuwer skriuwe kinne en hy moat de tael fan syn folk kenne. Njonken de romanskriuwer hat de makker fan „folkslektuer” syn taek en plak. Al dy easken en bitingsten lykje swier, mar to swier binne se net. It kin, der kin yn Fryslén in kristlike romankunst bl- stean. De hear fan Houten bisleat mei in birop op de skriuwers dat er ta- It wie de tredde lêzing, dy’t de Jon gerein Mienskip forline Tongersdeito- joun by Hanenburg héldde. Yn syn ie- peningswurd winske de foars. it lytse tal oanwêzigen in lokkich 1954 ta en dielde de gearkomste mei, dat dizze lêzing net, sa’t oankundige wie, troch de hear G. v. Dam fan Ljouwert balden wurde koe, om’t dizze üt stel wie. Lok kich hie it bistjür de hear P. v. d. Mark fan mits ré foun syn bitinken to sizzen oer de jongerein fan hjoed-de-dei. De spr. bigoun mei it' libben fan de jonge minske yn trjje pcripaden to for- dielen. Dizze perioaden ünderskiede har ren dan fan inoar troch it formidden, dêr’t de jonge minske yn forkeart. 1ste formidden: thüs; 2de formidden: de skoalle; 3de formidden: it maetskiplike libben. By it oergean fan ’e iene pe- rioade yn ’e oare sil de jonge minske hyltyd op ’e njj syn balding yn it nije formidden bipale moatte. Dit slagget de iene better as de oare. Spr. woe nou fierder stean bliuwe by it tredde formidden, dat fan it maet skiplike libben. Hoe libbet de jongerein tsjintwurdich en yn hokker wréld. De spr. brocht fjouwer aspekten fan it tsjintwurdige maetskiplike libben nei foaren, dy’t in greate ynfloed hawwe op ’e jongerein, n.l.: it materialistyske, it technyske, it kollektivistyske en it ünkristlike fan de tsjintwurdige wrAld. De jongerein hat greate forwachtings fan de takomst, dér is it op’t lést jonger ein foar, mar dy takomstforwachtings stekke faek sa skrll óf tsjin de hurde wurklikheit, dat it gjin wünder is, dat de jongerein in holding oannimt fan; Lit üs ite, lit üs drinke, lit üs fleurich wêze, hwant moarn stjerre wy. Binam men de boerejongerein hat it swier. Elk jler bliuwe der 4500 jonge boeren oer, dêr’t gjin plak foar is. Spr. seach ü.o. in oplossing yn de splitsing fan greate bidriuwen. Dit freget lykwols in greate kapitaelsynfestearring, dy’t dan op in lyts bidriuw drukt. Hjir hie ek it re- gear in taek neffens spr. It regear sti- pet de wenningbou yn ’e stêd. Hwerom dan net de bou fan nije pleatsen? Dat de jongerein yn in technyske en kollektivearre wrAld libbet, hoecht net slim to wêzen. As wy de konkurrinsje binammen tsjin it bütenlan folhAlde sille, dan hawwe wy forlet fan bidriu wen, dy’t technysk by binne en fan hechte organisaesjes, om’t de minske allinne neat mear bigjinne kin. It ge- faer bistiet lykwols, dat it yndividu al- hiel ündergiet, in forlingstik wurdt fan de machine, in meirinner fan de grauwe massa. IJLST. In het kader van deze tournee werd Donderdag 7 Januari onze plaats bezocht, 's Middags half vijf was er een filmmiddag voor de jeugd en werd o.m. de hoofdfilm „De Spoorzoekers” ver toond. ’s Avonds half acht volgde in het Gebouw de jubileumavond, die met Schriftlezing en gebed en een kort wel komstwoord van Ds. A. Reen werd ge opend. Na solozang van mej. Kenau Kuipers van Leeuwarden hield de heer W. Nauta van Sneek een toespraak over het onderwerp: „Onze taak in het he den”. De heer J. Slofstra gaf daarna een clavichordsolo en na samenzang ver gastte mej. Kenau Kuipers de aanwezi gen nog op een viertal nummers solo zang. Het laatste nummer van het pro gramma was de opvoering van het to neelstuk in twee bedrijven: „Doe’t wy yn tinten wennen”. Met grote aandacht werd dit aangehoord, want de spelers verstonden de kunst de aanwezigen te boeien. Het slotwoord sprak namens de C.H. Unie de heer I. Kuipers, die na sa menzang met dankgebed sloot. Het was een zeer geslaagde samenkomst, of schoon het Gebouw niet geheel was ge vuld. Er zullen in de loop van 1954 onge veer 70.000 militairen, die de eerste oefening achter de rug hebben, worden opgeroepen voor herhalingsoefeningen. 70.000 Nederlanders ongeveer even veel als in het vorige jaar zullen voor kortere of langere tijd hun burgerkle ding moeten verwisselen voor de solda tenuniform en de werkplaats of de fa briek of het kantoor voor het militaire kampement. Er zullen er onder zijn, die het wel plezierig vinden een paar weken soldaat te zijn en oude kameraden te ontmoeten. Anderen zullen zich slechts met moeite kunnen losmaken van hun werk In de burgermaatschappij. Maar zonder herhalingsoefeningen kan een leger, dat niet uit beroepsmilitairen be staat, niet paraat zijn. Het is nodig de militairen van tijd tot tijd weer in dienst te werpen om de onderdelen op de zg. oorlogssterkte te oefenen, om de leden van de staven te trainen in hun verant woordelijk en moeilijk werk en om be paalde onderdelen -vertrouwd te maken met nieuw materiaal. Ongeveer drie maanden tevoren krijgt iedere militair bericht van de dag, waar op hij ojj zijn onderdeel verwacht wordt. Het personeel van de 44e Regiments Ge vechtsgroep en van de andere onder delen, die op 8 Maart zullen-opkomen, heeft de oproeping reeds ontvangen. En vóór 1 Mei zal ieder van de militai ren veten, in welke periode hy zijn op- Zaterdag vergaderde in zaal Kingma bovengenoemde organisatie. De voorzit ter de heer P. Bosscha riep alle aanwe zigen, In het bijzonder de vertegenwoor digers van waterstaat en de pers een harteljjk welkom toe en wijdde enige woorden aan het afgelopen jaar dat ons veel leed, maar ook veel zegen heeft ge schonken; hy releveerde nog even de verschrikkelijke ramp in Zeeland, waar ook zoveel schippers uit het Noorden aan het reddingswerk hadden deelgeno men en waarbij de heer Bosscha de woorden van onze Koningin „Waar leed is, daar is zegen” en „Laat het leed nooit los voordat het u tot zegen is ge weest” tot voorbeeld stelde. De jaar vergadering van „Schuttevaer” werd in Terneuzen gehouden op 22 en 23 April en uit het verslag van die vergadering stippen w(j aan, dat „Schuttevaer” zijn taak, een overkoepelende organisatie voor de binnenschipper^ te zijn goed ver- Etaat en de afd. Sneek ’n zevental goed ge fundeerde vragen en voorstellen had in gediend. De heer Bosscha sprekende over de toekomst zeide dat deze voor ons allen in het verborgene ligt maar dat wij wanneer we naast elkander staan in liefde en vertrouwen, met open vizit en goede moed, het met Gods hulp wel zul len klaren en verklaarde de vergadering voor geopend. De heer A. Visser, secr.- penn. las de verschillende verslagen, waaruit de leden een goed overzicht kre gen van de gevoerde acties en verkregen resultaten. We stipten aan dat de afd. Sneek vijf jaar bestaat en dus haar eer ste lustrum herdenkt, dat er 64 leden zijn, er een saldo in kas is van 27.20, maar dat er nog een rekening komt van 30, zodat er eigenlijk een tekort is. In verband hiermede werd door het be stuur gewezen op de noodzaak van con tributieverhoging of vrije giften, omdat het bestuur anders zijn werk niet naar behoren kan verrichten. De vergadering was daar ook wel van overtuigd en voelde wel voor vrije giften, terwijl de suggestie werd gedaan om de contri butie naar de tonnenmaat vast te stel len. De aftredende bestuursleden de h.h. Visser en Visserman werden bij accla matie herkozen. In de pauze werden on der de varende schippers de haast tradi tionele bussen verf, aangeboden door de Gebr. Tjallema, verloot. Bijzonder spor tief was de geste van een der winnaars, die zijn prijs opnieuw liet verloten omdat h(j verleden jaar eveneens tot de winnaars had behoord. In een geanimeerde bespre king werden verschillende klachten en voorstellen behandeld over betonningen, geleidelichten, bruggsnperikelen en schippersmoeilijkheden en de wakkere secr.-penn. weet wel wat hij dit jaar te doen heeft. Te circa 5 uur sloot de voor zitter deze geanimeerde en een eigen sfeer ademende jaarvergadering en wenste alle aanwezigen behouden vaart en veel voorspoed. De oplossing van deze prijsvraag was: Horizontaal: 1 tenor; 5 ca; 7 alom; 8 iep; 9 kr; 10 pen; 11 ge; 12 rotte; 14 wals; 15 rui; 17 z.i.; 18 nier; 20 set; 21 rest; 23 a.p.; 25 dirk; 27 lade; 28 ork. Verticaal: 1 t.a.; 2 elke; 3 nor; 4 om; 5 cent; 6 a.p.; 8 iets; 10 pols; 11 garnaal; 12 ra; 13 elite; 14 wier; 16 ui; 17 ze; 19 rede; 20 stro; 22 si; 24 pa; 26 kr. De zin luidde als volgt: onze redactie wenst u een paar prettige kerstdagen toe. Dat onze lezers nog niet puzzle-moe waren, bleek uit de vele inzen dingen. Ongetwijfeld heeft deze prijsvraag in vele huisgezinnen de gezelligheid in de Kerstdagen verhoogd. Er waren deze keer een groot aantal goede oplossingen, zodat het lot moest beslissen. De gelukkigen zijn: yn ’e bus”, in fuortsetting fan „Konduc- trice” en „de Maitild fan it libben” fan P. Akkerman. De hear Sch. de Boer is yn it bistjür keazen yn it plak fan jfr. T. Nicolay. Fuort by it bigjin die al bliken üt ’e meidielingen fan foarsitter en skriu wer dat dizze Folksbibleteek goed ouorke hat. It ledetal is fordübele, it stiet nou op 3600. Finansjeel koe it krekt lykhalde; tsjinoer in kassaldo fan krapoan f 300 mei foarderingen fan f 350 komme noch ütjeften van in f 600 oan adfortinsjes, gearkomsten ensfh. Der sil in greate aksje opset wurde om it ledetal jitris to fordübeljen; dat kin skoan yn dizze tiid, sei de foarsitter. De propagandalieder, de hear E. S. de Jong fan Boalsert, fortelde der mear fan. Der sil in krante forspraet wurde yn 135.000 eksemplaren yn FryslAn, de Noardeastpolder, en de WieHngermar en ünder de korrespondinten yn HollAn. Der komt in priisfraech yn to stean en dy’t dy wint kin fan ’t simmer in ünbisoarge fakAnsje genietsje yn Drinte. De, K.F.F.B. sil rjochtspersoanlikheit oanfreegje; yn forbAn dêrmei is it kar- brief fann(js fêststeld, yn cerliz mei nets. W. J, NJjenhuis fan Gietsjerk. Oer it boek „Trude”, dat forline jier ütkaem, is in opiny-priisfraech hélden, fiif ynstjürders krigen in priis, sawn in treastpriis. Foar de béste roman, dy’t yn 1954 binnenkomt, wurdt in prils fan f 1000 biskikber steld. Der komme twa n(je boeken üt: „Folk Fansels bleau hja to lang by Yfke Ploegsma sitten. De beide dames moas- ten alle dingen fan lang forlyn biprate, sa fan: „En witte jo noch wol. „Mar witte jo dat noch wol.... it west hawwe. Dat it wie tjuster, doe’t Beppe de mantel wer oandie. Yfke Ploegsma hie Beppe in eintsje op wei brocht, mar moast al ridlik gau werom, foar har wie it ek iterstiid. Doe is üs Beppe fansels allinne troch- pandere. Hja sil niget sjoen hawwe oan ’e Ijoohten yn ’e stêd, oan ’e forljoclte etalaezjes, de minsken ,dy’t nar foarby kamen en ynhellen. En miskien hat hja wol skoften op 'e hoeken fan ’e strjitten stien to sjen, to wachtsjen oan’t it ei- lich wie om oer tc stekken En grif hat it doe sa west: alles wie oan har oan’t nou ta sa tige goed ófgien, hja waerd greatsk, foun harsels sa tige flink, sa kras: hja waerd in bytsje drystDêr kaem by: hja siet fol forhalen en nijs en hoe tichter hja by it greate hüs kaem, hoe greater har langstme nei har kea- mer waerd, har eigen waerme keamer, mei har eigen spullen: hja stapte noch hwat hurder oan. Miskien hat hja in tankber gefoel krigen foar de goede op lossing, tankber foar de rêst, sa wol- diedich nei alle drokte, dy’t hja mei- makke hie yn har lange libben. En doe wiene har tinzen yn it forline. Der stiene twa jiskefetten. dy’t de minsken noch net ynhelle hiene. Forget- ten of sleauwens? Dêr is üs Beppe oer stroffele. It trot toir wie glêd fan ’e rein en üs Beppe glied in hiel ein fuort. En rügele tsjin in stek oan. Har tas lei midden op ’e strjitte. It moat üren leter west hawwe, doe’t in man har foun. En dy helle der in dokter by. Alles is doe gau, gau gien: üs Beppe nei ’t sikehüs, mar it hoechde al net mear. ,,’t Hert”, seine se. Yn ’e krante stie in lyts birjochtsje. Us Mem en Heit setten in adfertinsje en al üs nammen stiene der ünder. En moarn moatte wy op bigraffenis. Us Benne komt by üs yn 't doarp op ’t hóf. hwant hja wenne amper in wike yn 'e stêd. In molkauto fan de fa. Lankhorst üt Osingahuzen moast, om de molke fan E. Hofstee to Hommerts op to heljen oer in houten klapbrêge oer de Far. De brêge wie hjir net tsjin bistand en de auto sakke mei it efterein der troch hinne. De chauffeur kaem mei de skrik frij en ek de molke rekke neat fan wei. Mevr. D. IJsselsteinGroninger, Suupmarkt 17 alhier, heeft haar winkel bedrijf uitgebreid door een daarachter liggend woonvertrek aan de ruimte toe te voegen. Hierdoor kunnen de klanten nu een overzichtelijk beeld krijgen van al hetgeen deze zaak op het gebied van fijne handwerken, brelwol, garneringen, kant, fournituren enz. heeft aan te bie den. De fa K. Schiphol te Leeuwarden verzorgde de winkelbetimmering en het dient gezegd dat zij dit keurig heeft ge daan. Etalages en interieur zijn in voor name stijl uitgevoerd. Beide etalages zijn stofvrij afgesloten met glas-in-lood be werking en evenals het interieur ver vaardigd van blank eikenhout. De wandkast met zijn honderden vakjes be vat een uitgebreide collectie Soedan-, Gobelin-, Smyrna- en Angorawol. Daar aan grenst een zeer fraaie wandkast die dienst doet als stoffenvak met een rijke collectie handwerkstoffen, ploegruitjes enz. Een keurige indruk geven ook d< vier vitrine-toonbanken, waarvan één speciaal is Ingericht voor het kleinvak met zijn honderden kleuren „D.M.C.” borduur- en haakgarens. Met recht kan men hier zeggen: „Het Rijk der Vrouw!” Voortaan kunnen de afzenders brieven en briefkaarten, bestemd voor Engeland, verzoeken deze stukken per boot te doen verzenden. Dergelijke stuk ken ‘diénen op dé adreszijde te zijn voor zien van een in het oog vallende aan wijzing dat verzending per zeepost wordt verlangd. Deze aanwijzing behoort liefst zo dicht mogelijk bij de aanduiding van de plaats van bestemming te wor den vermeld. divisie, de gehele derde divisie, een aan tal regimenten infanterie, compagnieën commandotroepen, compagnieën natio nale reserve, afdelingen lichte en zware luchtdoelartillerie, eskadrons pantser wagens en tankeenheden en voorts een aantal genie-, verbindings-, technische dienst-, intendance-, transport- en ge neeskundige eenheden dit jaar hun beurt zullen krijgen. Welke onderdelen aan de najaarsmanoeuvres zullen deelnemen, is nog niet bekend. Voor de derde divisie zal in ieder geval een oefenterrein bui ten Nederland gezocht moeten worden. Voor verschillende onderdelen zal de wijze van opkomen anders zijn, dan in de laatste jaren gebruikelijk was. Tot nu toe worden de officieren en de andere leden van het kader altijd een of meer weken eerder opgeroepen voor extra scholing. Dit jaar voor het eerst zullen verschillende onderdelen in hun geheel opkomen, dus op dezelfde wijze als in geval van mobilisatie. Te Denver heeft een achttienjarige eerstejaars-student van de universiteit met zijn neus een walnoot over een af stand van een mijl voortgeduwd om zijn liefje te behagen. Hij en zijn vriend maakten beiden het hof aan een zestien jarige jongedame. Zij kwamen overeen dat, als Fred Lilly er in zou slagen, de walnoot binnen 24 uur van zijn huis naar het huis van hun uitverkorene te duwen, vriend Paul Brown haar veertien dagen lang niet zou bezoeken of afspraakjes met haai' zou maken. Fred Lilly begon 's avonds om half twaalf onder toezicht van een ander lid van de studentenver eniging te duwen, maar de politie kwam er tussen, die gelastte dat de dvwerij bij dag moest gebeuren. Daarom begon Fred Lilly ’s morgens opnieuw en bereikte s middags om vijf minuten voor twee het huis van zijn aangebedene. Tot zijn te leurstelling was het voorwerp van zijn liefde niet thuis, toen hij arriveerde. Zij was in de openbare leeszaal, waar zij een vriend Paul Brown hielp met een verhandeling, die hij moest maken over: „vrijen en minnekozen”. hoi lanu bond, weiden o.m. in het afd.bestuur ge kozen onze stadgenoten de heren H. Scholten en H. v. d. Berg. De heer Scholten zal tevens als competitielelder fungeren, terwijl de heer v. d. Berg ook nog het scheidsrechterswezen zal behar tigen. Belden zijn lid van de Sneeker Handbalclub, Zaterdag was het voor de heer L. Fa ber een belangrijke dag. Hij vierde nl. zijn 50-jarlg dienstjubileum. Als 12-jari- ge jongen werd hij in 1904 in dienst geno men bij de familie Flkkers, scheepsbou wers te Muntendam en sindsdien is hij bij drie generaties werkzaam geweest. Thans, op 62-jarige leeftijd, werkt hij nog met volle ijver op het scheepsbouw bedrijf „De Tijdgeest” eigenaar de heer B. J. Flkkers aan de Woudvaart alhier. In verband met dit feit hield de jubi laris Zaterdagmiddag een receptie in de bovenzaal van Hotel Hanenburg. Zjjn patroon roemde de werklust, en plichts betrachting van de heer Faber en voor al de goede verstandhouding tussen ju bilaris en het personeel. Als blijk van waardering werd hem een radiotoestel aangeboden. Namens het departement Sneek van de Mij voor handel en nijverheid waren aanwezig de voorzitter en vice-voorzlt- ter, de heren Th. W. Zandstra en P. J. de Vries. De heer Zandstra reikte de jubilaris het vererende getuigschrift der maatschappij uit en zeide o.a. dat dit deel van de taak der genoemde maat schappij, die in het'algemeen de bevor dering der volkswelvaart Is, gaandeweg zal ineenschrompeffe'n, omdat het door dat thans langer onderwijs wordt ge noten en in verband met de pensioen rechten, geleidelijk niet meer voorkomt dat men zolang aan het arbeidsproces deelneemt, maar daarom is het spr. te meer een genoegen het in dit geval nog eens te kunnen doen. Mensen als Faber zijn steunpilaren van de maatschappij, doordat zij steeds in dezelfde werkkring blijven is het nuttig effect van hun ar beid 100 De jubilaris zo ziende te midden van zijn gezin, constateert spr. dat Faber nog steeds fit genoeg is om zijn werk met vreugde te doen. En als dat zo is, is een dag, een week, een maand, ja een jaar vlug om en zal de jubilaris vandaag wel eens gedacht hebben: „Waar is toch de tijd geble ven?” Het is goed even stil te staan en om te zien op een dag en bij een mijl paal als deze. De heer Faber zal dan tot de conclusie komen dat hjj zijn leven tot nog toe goed heeft besteed, en ho pelijk zal dat ook nog lang in de toe komst het geval zijn. Het is ook goed om te bedenken dat de jubilaris in sa menwerking met z(jn patroons niet al leen veel heeft gedaan om zijn gezin maar ook om zijn volk te dienen. Zonder twijfel zal er ook een vriendschapsband zijn ontstaan tussen de familie Faber en de familie Flkkers. Als het bij de een rouw was, was het bij de ander rouw, was er bij de een vreugde, dan was er bij beide families vreugde en zodoende is een verhouding ontstaan welke uit gaat >oven die van werkgever en werk nemer. Spr. reikte daarna mede namens het hoofdbestuur het vererend getuig schrift uit, met de wens dat het nog vele jaren de jubilaris een aangename herinnering aan deze dag zal mogen zijn. Namens 't personeel bood de heer S. de Jong gelukwensen aan en als cadeau een fraaie oud-Hollands bewerkte zilve ren asbak. Tal van andere cadeaux, bloemstukken en natuurlijk vele geluk wensen werden nog aangeboden, waar na men in meer intieme kring nog enige tyd gezellig bijeen bleef. Er zat zo’n kracht achter die straal Kappie stevig vast en snauwde hem toe: water, dat zij allebei finaal uit de ,Zo, nou heb ik je te pakken en nou kan taxi werden gespoten en Kappie je me beter direct die glimmerd geven, voelde, dat iemand hem opving. Toen want anders aij het water uit zijn gezicht geveegd En hij maakte een dreigend gebaar met iad, zag hij, dat hij regelrecht in de een groot mes in de richting van Kap- trmen van Trol gelopen, of liever, ge- pie’s keel. ipoten was. De maat, die nu eindelijk ook in de Trol bleek niet van plan, zich zijn prooi gaten had, wat er aan de hand was, opnieuw te laten ontgaan. Hij hield jammerde verschrikt; J 1/ Z Y

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2