Lawineramp over Oostenrijk St Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST sa jt" Ir OUD SNEEK Waarschijnlijk meer dan 200 doden Feestavond HET NUT „De Lichtboei” 1 1 JP Vrijdag 15 Januari 1954 Don Pasquale in Sneek Auto- en Motorclub over J. C. Visser In memoriam Jan Bakker Jubilea bij de Fa. Repko Zeepost Europese samenwerking redde Nederlands kind het leven Werkweek Sneker gymnasium Loterij ten bale R.K. Lees bibliotheek St. Martinus Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- Redactie-adres KLE1NZANÜ 7 - Telef 2872 De helft der IJsselmeervis- sers moet verdwijnen Mej. HANNIE HOOGLAND sprak „Kinderen zien U aan” i&SSI Loop der bevolking gemeente Sneek «SB®. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK bo- lo iai Tei restaurant ui J. L. BOUWMEESTER WINNAAR VAN EjET EOOGOVENSCHAAKTOURNOOI postkantoren. iri Een Zwitserse helicopter begon met de evacuatie van de ernstig gewonden uit het dorpje Blons, dat het meeste van alle plaatsen te lijden heeft gehad. De helicopter nam elke keer twee gewon den mee en legde de afstand van Blons naar Blodenz in 13 minuten af. De ge wonden waren in dekens gewikkeld en vastgebonden aan de zijkant van het De ramp in het Walserdal maakt slechts een deel uit van de catastrofe, tengevolge waarvan honderden dakloos geworden zijn, de verbindingen verlamd, landingsgestel (op ski’s) van de heli copter. Het toestel heeft voortdurend heen en weer gevlogen met zijn smarte lijke last, zelfs nadat het duister inge vallen was. Kind lag 36 uur onder de sneeuw. Zn de serie „Oud Sneek” brachten we enkele weken geleden de zgn. Stroopmolen aan de Geeuw. Nu een andere molen die vroeger het Sneker landschapsschoon aan zienlijk verhoogde. Wijlen „Molen de Monnik" aan de Franekervaart. Advertentieprij» 15 cl per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnamentsprij» 13.- per half Jaar. Franco par post f 3.75 per half laar. Giro 50748 ten name van Firma E. 1 Drijfhout Sneek. lel M II De vissersverenigingen te’ Lemmer, Staveren, Hindeloopen en Laaxum hiel den met de afvloeiingscommissie een vergadering te Lemmer, waar door de commissie aan de vissers vragen werden gesteld, hoe zij zich voorstellen, dat de vermindering van IJselmeervissers zal moeten plaats hebben, opdat deze com missie de Minister van Landbouw en Visserij straks van advies zal kunnen dienen. De vissers hopen dat er, vóór dat de kuilvissery weer een aanvang neemt, reeds besluiten kunnen worden genomen. Men is over het algemeen van oordeel dat er ongeveer 50 procent der vissers van het IJselmeer zal moeten verdwijnen, als er voor de overigen een redelijk bestaan zal kunnen worden ge vonden. (F. D.) Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Raki (21 Jan.) Nw. Guinea: m.s. Banta (4 Febr.) Ned. Antillen: m.s. Willemstad (19 Jan.) Suriname: ss.. Cottica (20 Jan.) Z. en Z.W.-Afrika: m.s. Starling (16 Jan.). (23 Jan.) (20 Jan.) Vandaag waren redders aan het gra ven onder de ruïnes van Blons er von den een klein kind. Door een ongeloof lijk wonder leefde het nog, hoewel het meer dan 36 uur onder de ijzige lawine had gelegen. De doktoren, die per ski gekomen waren, hebben verklaard, dat het kindje zal blijven leven. Zeven-en-twintig andere dorpelingen waren minder fortuinlijk. Hun lijken werden gevonden in boerenhuizen die van hun fundamenten gescheurd waren en meters meegesleurd door de onmete lijke kracht van de drie lawines. Zij zijn om het leven gekomen óf doordat de da ken boven hun hoofden instortten óf door verstikking door de gevreesde stuifsneeuw, die haar slachtoffers deed stikken. Een oude vrouw, die door de lawine omvergeworpen werd, kreeg een plank op haar gezicht. Door de ruimte die tussen haar en de plank overbleef kon zij adem halen en dit redde haar het leven. Volgens de doktoren zijn veel kinderen omgekomen omdat de sneeuw hun neusgaten verstopte. moeilijk maakten haar moderne opvoed kundige ideeën ten uitvoer te brengen. Aan het slot van haar lezing vatte spreekster haar betoog nog eens in het kort samen: Laten wij dan zo proberen de kinderen met liefde in de Vrijheid te zetten, omdat ze zich eerst dan kunnen ontplooien tot waarlijk vrije, en daar door gelukkige mensen. En dan moeten we beseffen dat Vrijheid niet is onge bondenheid, maar dat Vrijheid is: los zijn van banden die vreemd zijn aan het wezen van het individu. We lezen tegen woordig dat de meeste afwijkingen ver oorzaakt worden door een hunkeren naar liefde. Het kan heel goed zo zgn, maar in wezen is het een goddelijke on tevredenheid. is het de ziel van een kind, die rondtast in de spinnenwebben dezer wereld om zichzelf te vinden, als een voorbereiding een eerste stap tot het vinden van God. Mr de Jong dankte mej. Hoogland in een hartelijk slotwoord, waarin hij de betekenis van haar voordracht in de zin van het „Staat dan in de Vrijheid” kern achtig samenvatte, en de hoop uitsprak dat zij het gedeelte van de lezing, dat nu wegens tijdsgebrek moest vervallen, een volgend seizoen naar voren zal kun nen brengen. De actieve sportcommissie van vengenoemde Auto- en Motorclub heeft Maandag in de grote zaal van hotel Hanenburg weer een feestavon 1 geor ganiseerd, welke zeer druk was bezocht. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter, de heer H. Wielinga van Heeg, droeg deze de leiding over aan de heer W. Welling. Het programma dat veel afwisseling bood, werd verzorgd door leerlingen van de Rijkslandbouw- winterschool en het personeel van het Rijkslandbouwconsulentschap alhier. Naast enige zangnummers werden eer tweetal één-actertjes opgevoerd nl. „De Babysitter” en „Depressie”, beiden van de bekende Friese schrijver Dam Jaar- sma. Verder verleenden medewerking Professor „Martolini” als goochelkun stenaar, de Gunny Brothers, een Sneker piano-duo; terwijl het muzikale gedeelte in handen was van de „Spiritmakers” onder leiding van Han Riphagen alhier. Voorts werd er een film gedraaid van de verleden jaar gehouden gecostumeer- de optocht en behendigheidswedstrijden van de Motor- en Autoclub J. C. Visser, eigendom van de heer Tom Schuringa, benevens enige andere sportfilms. Al met al is het een avond geworden, die als inzet van ’t nieuwe jaar, èn voor de medewerkenden èn voor de motorclub een mooi succes is geworden. De hulde die de medewerkenden door de voorzit ter na afloop werd gebracht was dan ook ten volle verdiend. Allen ontvingen een kleine herinnering aan deze avond. Een gezellig bal met attracties, onder leiding van de heer T. Schuringa. vormde het slot van deze in alle opzichten ge slaagde bijeenkomst. Te Eestrum is de 15-jarige Jannle Vries, die ’s avonds op de fiets van catechisatie naar huis reed, en op de linkerzijde van de weg kwam, door een auto aangereden en in een sloot gewor- nen. Ook de auto kwam daarin terecht. Het meisje overleed ter plaatse, de chauffeur kwam er goed af. dorpen verwoest en in grote gebieden van het land de industrie is komen stil te liggen. Volgens een nieuwe telling werden 85 mensen gedood en worden er 70 vermist in het gehele land. Er waren 207 mensen onder de sneeuw bedolven, maar zij werden allen levend uitgegra ven. Velen van hen zijn opgenomen in ziekenhuizen en verkeren tengevolge van zware verwondingen in levensge vaar. Velen van hen, die uitgegraven werden, hadden meer dan 36 uur onder de sneeuw gelegen. De doktoren hebben verklaard niet te begrijpen hoe zij in het leven waren gebleven. Een van de meest spectaculaire ont snappingen was die van de 22-jarige Franz Neureiter en de 30-jarige Simon Grossbauer. Zij zaten in een door paar den getrokken slede en werden gepakt door een lawine die omlaag suisde van de Hochkoenig berg. De ineeuwmas^a’s deden hen omlaag wervelen in een 80 meter diep ravijn. Niettegenstaande hun verwondingen waren zij in staat zich zelf uit te graven. Zij konden hun slede niet meer vinden, maar vonden de paar den op enige afstand. Zij stonden er als of er niets was gebeurd. Een geheel ge zin van tien mensen werd levend aange troffen vlak bij de ruïne "an hun huis in Fügenberg (Tyrol). Zij hoorden een la wine aankomen en renden naar de voor- raadskelder. Zij werden niet gewond. Met helicopters. de evacuatie van de gewonden uit zeven dorpen, waarvan de bevolking gedeci meerd is en de helft van de huizen tot spaanders geslagen. Volgens een late telling zijn daar 39 doden, 61 vermisten en ten minste 51 gewonden. Castle Canada: s.s. Rijndam Z.-Amerika: s.s. Hornero Brazilië: m.s, Burgsparren- berg Uruguay: s.s. Maasland Australië: via Engeland Nw. Zeeland (via Engeland) Inlichtingen be.'effende De Amsterdamse schoolmeester van de OranjeVrijstaatschooI, Bouw meester wordt door deze overwinning ook erkend schaakmeester. Enthousiast werd hij Maandagochtend door zijn leerlingen ontvangen om daarna om 9 uur weer rustig voor de klas te gaan staan voor de lessen. Op 19 Januari zal in Sneek optreden een er •'mble gevormd uit solisten van de voormalige Utrechtse Opera. De groep maakt een tournee door Friesland met de kostelijke komische opera „Don Pasquale”. Hierdoor is de eerste stap gezet tot de daadwerkelijke uitvoering van een plan, een operagroep te laten werken, speciaal voor die delen van het land die anders deze kunstvorm niet binnen hun bereik hebben. Mocht dit initiatief slagen, dan is een ruime mo gelijkheid geschapen dat dit gezelschap een definitieve vorm krijgt en dus ook Sneek regelmatig zal bespelen. De opera „Don Pasquale” werd gecomponeerde door G. Donizetti op een libretto van Salvatore Cammerano. Het stramien van de handeling is heel eenvoudig en gebruikelijk voor die tijd: Een man op leeftijd wil weer trouwen. Dit klopt na tuurlijk helemaal niet met de plannen van zijn omgeving. Zijn neef bijvoor beeld ziet zich al de erfenis ontgaan. Een vriend des huizes weet echter het gehele geval zo te leiden dat na de ge bruikelijke schade en schande de Don weer wijs wordt en zijn amoureuse plan nen laat varen. Daar echter de tekst door Adriaan Morrlën niet alleen zing baar maar ook in prettig, humoristisch Nederlands is omgezet ontgaat de toe hoorder niets van de plagerijtjes, grap jes en verrassingen die mer de arme Pasquale ook weer in Sneek zal berei den. De muziek is zo overrompelend blij moedig dat iedereen zich prompt gewon nen geeft en na afloop, de beroemde se renade neuriënd, naar huis zal gaan. Daarom ook heeft de „Don Pasquale” van dit gezelschap zelfs bij het meest verwende publiek een daverend succes gehad en overal opvallend goede critie- ken gekregen. Het feit dat aan deze uit voering een aantal uitstekende krachten medewerken, zoals Anneke v. d. Graaf, John van Resteren en Anton Eldering, geeft aan deze voorstelling een allure welke iedereen zal kunnen bevredigen. Wij vertrouwen er op dat ook Sneek zal gaan genieten van deze gelegenheid. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij gaarne naar de advertentie. WENEN, 13 Jan. De Amerikaanse en Zwitserse luchtmachten hebben dok toren, geneesmiddelen en voedsel gezonden naar het tragische Oostenrijkse „dodendal”, dat begraven ligt onder lawines, die de aarde deden trillen en een ongekende ramp over dit romantische land hebben gebracht. In het grote Walserdal, bij de Zwitserse grens, zijn meer dan 1000 redders begonnen met Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Sneek heeft een zijner meest joviale en meest eminente inwoners verloren. Onze beste heer Bakker is helaas niet meer. Tijdens mijn herhaalde bezoeken aan de B.L.O.-school aan de Koemarkt, heeft de toewijding en het geduld van het „Hoofd”, jegens het misdeelde kind, mijn bewondering afgedwongen. De overledene was als het ware hun tweede vader. Och, beste jongens en meisjes, zijn bemoedigend klopje op de schouder met het „kóm dat kan je toch wel”, moeten jullie voortaan missen. De afdeling Sneek van de vereniging van slechthorenden heeft door het ver scheiden van haar voorzitter een gevoe lig verlies geleden. Met hart en ziel was de overledene onze afdeling toegedaan. Onder zijn leiding is een groepstelefoon tot stand gekomen, zodat de slechtho rende leden tijdens de vergaderingen en bijeenkomsten weer in het „volle leven” stonden. Voor dit mooie werk breng ik u namens onze S.H.-leden hierbij dank. Jan Bakker rust zacht. „Hakaha”. De schoolclub „De Lichtboei” van de Chr. Kweekschool alhier hield Dinsdag in Amlcitia haar door een groot publiek be zochte feestavond. Voorzitter Harry Boiten opende met gebed en een woord van welkom, in ’t bijzonder tot de zeer talrijke genodigden, waarna het feest werd ingeleid met pianospel van een tweetal leerlingen. De hoofdschotel van het feestmenu was de opvoering van „Om Papa’s principe”, een door C. E. M. Lugt aan de Sinclairs bekende en ge lijknamige roman ontleend blijspel. Een nog altijd speelbaar stuk, dat de jonge lui wel lag waarom zou het ook niet, het gegeven berust immers op de eis van papa Telders dat zijn dochter de onderwijsakte moet halen voor ze zich mag verloven en dat een grote bezet ting heeft, dus voor een schoolclub zeer geschikt is. Een twintigtal jongelui kreeg gelegenheid op de planken te ver schijnen en eens even in het openbaar los te komen, waarvoor toneelspel zich zo uitermate leent. Er werd over het al gemeen aardig gespeeld, het ging steeds vlotter en de jongelui hadden er zelf gesteund door de hartelijke waardering van het puoliex kennelijk plezier aan en daar gaat het toch maar om. Het moet een hele toer geweest zijn voor de schoolclub alles zo knap voor elkaar te krijgen, want door allerlei omstandig heden lagen er zo’n twee jaar tussen dit en he' vorige openbare optreden, en dat betekent voor een dergelijke club dat men eigenlijk weer van voren at aan moet beginnen, omdat de beschikbare krachten steeds wisselen. Maar hopelijk •nemen al de jongelui die de school ver laten naast dankbaarheid voor het vele dat de school hun schonk, ook een goe de herinnering aan hun optreden op de planken mee en is hun belangstelling voor het toneelspel gewekt, dat toch ook een facet van het culturele leven is. Zoals gezegd, ef is met veel animo gespeeld, het publiek heeft met evenveel animo geluisterd en gekeken; we noemen maar geen uitblinkers en uitblinksters, doch zouden willen volstaan met een woord van lof voor de regie, speciaal ook wat het tweede bedrijf in de lunchroom be treft, waar het op- en afgaan der bezoe kers, meestal een vrjj lastig probleem bij het ama.eurtoneel, zich zo natuurlijk afspeelde. Het verdere van de avond was gewijd Bevolkingscijfer op 1 Januari 1953 9549 mannen en 10133 vrouwen. Ver meerderd door geboorte met 183 man nen en 199 vrouwen; door vestiging met 455 mannen en 584 vrouwen. To tale vermeerdering 338 mannen en 783 vrouwen. Vermindering door overlijden 90 mannen en 106 vrouwen; door ver trek 595 mannen en 686 vrouwen. To tale vermindering 685 mannen en 792 vrouwen. Bevolkingscijfer op 31 December 1953 9502 mannen en 10124 vrouwen. Het aantal voltrokken huwelijken be droeg 143; het aantal ingeschreven echtscheidingen bedroeg 8; het aantal tweelinggeboorten bedroeg 4; aantal personen vertrokken noar het buiten land 190; aantal personen ingekomen uit het buitenland 80. aan de muziek en zang, ingeluid met een humoristisch optreden van „het Gezongen orkest” waarin het school leven werd gesymboliseerd. Een trio gaf vlot wat liedjes weg, er was een nummer „zingende zaag”, schoolorkest en blokfluitorkest gaven met solist een aantal liederen ten beste en ten slotte was er dan het nummer waarin deze school excelleert: uitmuntende koorzang. De leider van deze muziek- en zang nummers, de heer R. Teule, en de heer drs Dijksterhuis en mevrouw Dykster- huis, van wie de eerste de toneelgroep als regisse: r had bijgestaan, werden tenslotte onder daverend, applaus van het publiek door de voorzitter met bloe men gehuldigd. Eveneens bracht de voorzitter dank aan de hh. Miedema en het personeel van Amlcitia voor de ont vangen medewerking. Drs Dijksterhuis sloot met dankgebed. De aankleding van het toneel was be langloos en keurig verzorgd door de fa. R. Dikland en Zn. alhier, het kapwerk door K. Wolthuizen. fessor in Zürich, van wie bekend was, gevallen had negatief re- Zaterdagavond kwam in Piso het voltallige personeel van de fa, Repko bijeen om, vergezeld van hun dames en heren, het feit te herdenken, dat mej. R. de Jong en de heren W. Göhl en C. v. d. Wal, respectievelijk als hoofdjuffrouw, chef en goudsmid 25 jaar bij de firma werkzaam waren geweest. Om acht uur heette de heer Repko Sr de ruim 40 aanwezigen en speciaal de jubilerenden hartelijk welkom. Nadat de heer Repko eerst het drietal in het algemeen had toegesproken en gewezen had op hun verdiensten voor de zaak en op de goede en prettige wijze waarop steeds was samengewerkt, sprak hij de hoop uit dat de verstandhouding steeds zo mocht blijven als hij nu was. Daarna richtte hij zich tot elk der drie jubilaris sen persoonlijk waarbij hij verschilende aardige voorvallen, die in de loop der tijden waren gebeurd, ophaalde. Als blijk van waardering werd de jubilarissen een envelop met inhoud overhandigd. De heer D. Canrinus voerde vervol gens namens het personeel het woord. Hij deed dat in z’n „memmetael” en op kostelijke wijze. De heer Canrinus deed z’n gelukwensen vergezeld gaan van verschillende cadeaux. Na dit meer of ficiële gedeelte kwam mr Johnnie uit Bussum op het toneel, die als illusionist en goochelaar, samen met de heer Schuil als pianist, zorgde voor een prima stem ming. Onder het gebruik van verversin gen en met twee filmpjes als afwisse ling vlogen de uren om. Nadat nog ge- zamenlijk een soupeetje was genuttigd, dankte de heer Göhl, namens de drie ju bilarissen de directie voor de gezellige avond en voor de cadeaux en gelukwen sen. Tevens gewaagde hij van de goede verstandhouding die steeds tussen per soneel en directie heeft geheerst, al vond hij het persoonlijk jammer dat nu de zaak zich steeds meer heeft uitgebreid, het persoonlijk contact tussen de diver se mensen wat in de verdrukking is ge komen. „Maar ja”, zei de heer Göhl, „dit is nu eenmaal niet te vermijden”. Het was al diep in de nacht toen de aan wezigen zich klaar maakten om naar huis te gaan. Al met al een zeer ge slaagde avond. d ooi, -o- me hun domme opvoedingsmethode, vei sierd met wat opgepikte psychologisch citaten, waarmee ze in Puck wel radi caal elke persoonlijkheid en alle uitings mogelijkheden doodden, en haar maak ten tot: Puck met de paardenstaart e: blasé geverfde mond, lid van de gepo lijste massajeugd! Na de jeugd in een opvoedingsge sticht besproken te hebben, waarbij z wees op de hartverwarmende liefdevoll Directrice, die haar pupillen opvoedd in een psychologisch en christelijk z verantwoorde sfeer dat de kinderen w bevrijd moesten worden van dwang denkbeelden en minderwaardigheidsge voelens, kwam mej. Hoogland terecl bij de kinderen die minder zichtbar gevangen gehouden worden. Toch heei sen er ook in zo’n Brabants dorp nc wel toestanden, en hebben ook daar du ouders verouderde opvattingen, die ma ken dat kinderen verward kunnen ra ken in, zij het dan geen kabeltouwen, dan toch wel stoffige spinnenwebben! Vol humor waren wel de authentieke briefjes van ouders gericht aan Juf, dq Opstellen en uitingen van de kinderen zelf, hoewel ze samen het Juf toch wel Voor bovengenoemde bibliotheek wordt een grote loterij gehouden. Prijs van een lot 25 cent, de eerste prijs is een radio-toestel of wasmachine naar keuze. Trekkingsdag 30 Maart. Men zie de advertentie in dit no. Met voldoening constateerde mr J. A. de Jong het feit dat de Nutsa onden zich blijkbaar in een toenemende popu lariteit mogen verheugen, toen hij Dins dagavond de talrijke aanwezigen in de bovenzaal van Fredehiem welkom heet te, en de spreekster inleidde die wat gehandicapt was doordat ze nog niet geheel hersteld was van een ziekte. Was mej. Hoogland eerst van plan geweest alleen de uitingen van vrije, gelukkige kinderen te bespreken, een herinnering aan een voorval in de jeugdbeweging, toen een geestelijk ge vangen kind haar door middel van een „onnozel” kindertekeningetje aankeek, bracht haar er toe ook de „gevangen” kinderen naar voren te schuiven. Zij die door zichtbare dikke touwen, of venij nig dunne koordjes gevangen gehouden worden. Ongetwijfeld wordt de jeugd die moet wonen in die woonwijk van Den Haag, die „de Griebus” wordt ge noemd, wel gevangen gehouden door dikke touwen van ellende. Wat een ma teriële nood, wat een grijze armoede en daardoor wat een lichamelijk en geeste lijk leed voor de jeugd die hier op groeit, in minachting voor de wet maar met een eeuwige angst voor „het ge sticht”. Dat altijd dreigt voor deze 1- ria's onder de jeugd omdat ze, door ellende gedwongen, altijd op strooptocht zijn naar wat „bikkesement” of kolen. Gevangen kinderen die opeens, en kele uren per dag, in de vrijheid wor den gezet van een clubhuis. En die vrij heid èn het klaargezette speel- en han denarbeid materiaal, niet weten te ge bruiken. Maar langzamerhand went deze jeugd aan die nog altijd >eperkte vrijheid, die soms uitgroeit tot 8 heer lijke kampeerdagen. En groot is de geestelijke winst als deze jeugd zonde dwang, in vrijheid, alleen omdat d drang tot werken, tot activiteit, in 1 geboren is, komt tot enige vrije handel arbeid, net lezen van een goed boek, hi bespelen van blokfluit of mandolin Massajeugd noemt men deze kindere. het lijkt inderdaad beter zo „gevangen kinderen te noemen. Er zal een lege sterke handen voor nodig zijn om ze va hun touwen te bevrijden. Er is nog een massajeugd, en wel „gepolijste massajeugd zo°ls het vee beproken bronnenboek hen noemt Jeug uit een gegoed sociaal milieu, die zie ondanks een betere schoolopleiding toe niet ontwikkelt tot „vrije” mensen. Eei goed type van deze gepolijste massa jeugd was zeker wel Puck met paardenataart, terwijl de ouders aanschouwelijk werden neergezet hun domme opvoedingsmethode, In de afgelopen week van 4 tot en met 9 Januari heeft de zesde klasse van het Stedelijk Gymnasium een werk week gehouden op Schiermonnikoog on der leiding van de rector Dr S. Blan- kèrt, de leraar Nederlands Drs A. Wad man en mevrouw Wadman. Er werd ge- ’ogeerd in de Jeugdherberg even buiten het dorp. De vakken, waar in deze week de speciale aandacht op gericht werd, waren Latijn en Nederlands. Voor La tijn werden met de rector uit Tacitus grote stukken gelezen, o.a. over de Frie se opstand en die van Claudius Civilis. Twee keer is ér des avonds over hier mee samenhangendé onderwerpen een lezing gehouden door enkele leerlingen, die dit reeds lang te voren zorgvuldig hadden voorbereid. De heer Wadman las met de leerlingen „Jozef in Dothan” van Vondel, terwijl daaruit ook nog enige fragmenten werden gespeeld. De overblrjvende vrije uren werden besteed aan verschillende excursies over het eiland onder leiding van de hartelijke jeugdherbergvader („Vader Schokker”). O.a. werd de vuurtoren beklommen en ook werden er duin- en strandwandelin gen gemaakt. Zeker moet nog vermeld het voor ieder onvergefelijke bezoek aan de kunstschilder-beeldhouwer Martin van Waning, die heel interessant en boeiend wist te vertellen. Volgens tradi tie besloot een gezellige avond deze werkweek, die zeer zeker in alle op- ■ichten geslaagd mag heten, mede dank ij de voortreffelijke zorgen o.a. voor de nwendige mens van Moeder Schokker. Een prachtig stukje Europese samen werking heeft net leven van het een jarige zoontje van de familie A. te Dordrecht gered. Het kind kreeg in een onbewaakt ogenblik de kristalletjes uit een in de kamer opgehangen insecten- verdelgingsapparaat te pakken, die het onmiddeilijk in de mond stak. Zijn moe der ontdekte het enkele ogenblikken te laat en stak snel haar vingers in zijn mondje. Dit leverde een flinke braak- partij op en de moeder achtte hiermee het gevaar bezworen. Een uur later echter kreeg baby een stuip, waarbij verkleuring van de huid optrad. Zijn moeder aarzeldé niet en ging direct met hem naar het zieken huis. Om de vergiftiging juist te kun nen behandelen moest men de scheikun dige formule van het gif kennen. De va der, zelf importeur van het apparaat, kende deze niet. Hij belde de fabriek in België op, die hem de formule ver schafte. De fabriek ging zelfs verder en stelde zich in verbinding met een pro- dat hij twee soortgelijke behandeld, alhoewel met sultaat. De Zwitserse professor belde de va der op om hem te vertellen dat de baby in geen geval de traditionele middelen melk en wonderolie mocht hebben en tevens dat hij zich met ’n Duitse col lega in verbinding zou stellen die knap per was in dit soort dingen dan hjj. In Dordrecht had men de baby echter reeds melk en wonderolie gegeven 's Avonds kwam er een telefoontje van de Duitse professor. De juiste be handelingswijze bestond uit een serie bijzondere injecties. Na nog enig con tact tussen de Dordtse geneesheren en de professor uit Frankfurt werd de ba by op deze wijze behandeld met het ver rassende resultaat dat het kind thans, nadat eerst alle hoop was opgegeven, in zoverre hersteld is dat verder gevaar geweken lijkt. Zowel de Zwitserse als de Duitse pro fessor belt iedere dag de vader op om naar het verloop te informeren, aldus meldt het Algemeen Dagblad. Bevolkingscijfer op 1 Januari 1953: 19682 cp 31 December 1953: 19626 bevolkingsvermindering: 56 (19 Jan.) (18 Jan.) (16 Jan.) (16 Jan.) - de verzen- dingsdata van postpakketten geven de II .ai go« laj O r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1